MY.UAНовини
«Діти бомбосховищ» — фільм, який варто показувати полоненим росіянам
«Діти бомбосховищ» — фільм, який варто показувати полоненим росіянам

«Діти бомбосховищ» — фільм, який варто показувати полоненим росіянам

Документальний фільм розповідає про найстрашніший злочин росіян у цій війні — понівечене життя українських дітей.

Фільм режисера Юліана Улибіна «Діти бомбосховищ» вийшов минулого місяця. Він складається з 10 епізодів тривалістю до 30 хвилин. Кожна серія присвячена окремій історії, що трапилася на Чернігівщині, в Ірпені, Харкові, Маріуполі, Миколаєві, Гуляйполі та Запоріжжі. Найчастіше героями фільму є члени однієї родини — діти та їхні рідні, що були поруч із ними після повномасштабного вторгнення. Фільм побудований на монологах дітей і дорослих, що перериваються уривками з мирного домашнього відео, записів, що були зроблені після початку великої війни, та зйомками команди проєкту, які показують наслідки російської агресії. Кожна серія має англійські субтитри.

  • Читайте також: Річниця повномасштабного вторгнення: сухі цифри та емоційні голоси дітей

Прем’єра відбулася на фейсбук-сторінці проєкту з кінодокументалістики I am Ukrainian, що декілька років тому започаткував автор. Станом на середину березня фільм набрав уже понад 5 мільйонів переглядів. Також «Діти бомбосховищ» виклали на ютюб-канал I am Ukrainian.

Режисер Юліан Улибін

Наприкінці лютого фільм показав канал «Суспільне Культура». Як розповів «Детектору медіа» Юліан Улибін, команда I am Ukrainian докладала багатьох зусиль, щоб «Діти бомбосховищ» за допомогою Суспільного показали і в Єдиному марафоні, але цього не сталося. Взагалі вийти на українську телеавдиторію, за словами режисера, виявилося набагато складніше, ніж він очікував. І це попри те, що стрічку поширюють без жодних умов і, окрім оригінальної десятисерійної версії, вона має скорочену повнометражну та, навпаки, подрібнену на 10-хвилинні епізоди. Цей «твіттерний» формат зараз з успіхом транслює офіційний твіттер-акаунт Міноборони. Однак національної прем’єри досі не відбулося. Прикро, адже, на мою думку, «Діти бомбосховищ» — один із найважливіших документальних проєктів про російсько-українську війну, і залишиться таким, скільки б ще не було знято. Він розповідає, як війна вплинула на дітей, які раптово опинилися в іншій жахливій реальності.

 

Діти — найголовніша тема для будь-якого суспільства, навіть хворого російського. Недарма вони стали одним з інструментів російської пропаганди. Діти — найдорожче, що є у людини, нації, держави. Ми завжди окремо повідомляємо кількість загиблих і поранених дітей у будь-яких катастрофах, адже немає дітей — немає майбутнього. Навіть якщо відкинути всі емоції, діти — носії генофонду та майбутні платники податків, творці законів, охоронці правопорядку, викладачі, лікарі, науковці — «цеглинки», без яких не може бути ані нації, ані держави. Прямо зараз Росія знищує наше майбутнє, не лише вбиваючи, калічачи та викрадаючи дітей, а й незворотно травмуючи їхню психіку. Саме про це насамперед розповідає фільм «Діти бомбосховищ».

  • Читайте також: Документальний фільм про викрадених Росією дітей показали у Києві

Хоча про смерті автори не могли не згадати. Станом на 11 березня 2023 року, за даними Офісу Генерального прокурора, в Україні загинули 464 дитини, 367 зникли, 934 отримали поранення і 16 226 дітей депортовані. Це лише ті випадки, які Україна змогла встановити та підтвердити. Що відбувалося та відбувається зараз в Маріуполі та в інших окупованих містах, ми не знаємо. Так само не знаємо, чи всі поховання знайдено на деокупованих територіях.

 

«Це так швидко сталося... Я опускаю очі та бачу, що Вероніка лежить біля машини і в неї немає голови. У мене на руках Варя, я не кричу, не плачу. Я бачу, як із шиї пульсує кров», — розповідає жителька Чернігова Вікторія у другій серії фільму під назвою «Біль». Її родина на початку вторгнення намагалася евакуюватися, але потрапила під обстріл. Загинув чоловік і старша 12-річна донька. Наче загибелі рідних було мало: відразу після обстрілу Вікторія з молодшою дитиною потрапили у полон. І не просто у полон, а опинилися серед заручників у підвалі школи в селі Ягідне Чернігівської області. Історія ягіднівців стала основою першої серії «Заручники».

 

Випадок, коли росіяни впродовж місяця тримали в невеликому шкільному підвалі понад 350 людей, уже висвітлювали декілька проєктів. Наприклад, «Детектор медіа» писав про розслідування Суспільного «Щоденник вцілілої». Ми знаємо, що заручники страждали від задухи, хвороб і відсутності ліків, нестачі їжі та води, приниження через необхідність ходити в туалет на відро посеред забитого людьми приміщення і, звісно, лютого страху, адже росіяни здавалися здатними на все. Понад десять людей померло прямо посеред підвалу, і їхні тіла лежали поруч із живими. Юліан Улибін показав історію крізь погляд 74 дітей, віком від 1,5 місяця до 18 років, що їх утримували у ягіднівському підвалі.

«Мама моєї хресної померла, вона сиділа біля мене. А у моєї мами була задуха, їй стало дуже погано. Думала, що вона режисер якогось жахливого фільму. Вона виламувала двері з підвалу та казала, що якийсь поїзд нас забере та відвезе  додому», — спокійним голосом говорить хлопчик Женя, на вигляд років семи. Що відбулося після цього із психікою дитини, я не знаю. І яку психічну травму отримали дівчата-підлітки, які ледь не стали жертвою зґвалтування, теж. Дорослі герої серії розповідають, що п’яні російські солдати обирали собі дівчат для розваги, а їх врятувала жінка, яка погодилася піти з військовими та відвела загрозу від дітей. Наприкінці серії на питання автора про найприємніші спогади після звільнення одна з дівчат відповідає: «Коли я вперше за місяць чистила зуби та дивилася, як горить російський "Урал"».

 

Випадок у Ягідному — поки що єдина відома історія із заручниками в Україні. Та для того, щоб морально скалічити дитину, не обов’язково її ув’язнювати. Достатньо самого  вторгнення. 24 лютого мільйони батьків почули: «Мамо, тато, що відбувається? Чому вони хочуть нас вбити?» Мільйони дітей витягли з теплого ліжка та понесли у сирі холодні плісняві підвали та бомбосховища. Для багатьох, як, наприклад, для героя десятої серії «Дитя», однорічного Вані з Харкова, бомбосховище на заводі стало домом, адже він занадто маленький, щоб пам’ятати мирне життя. Саме остання серія дала назву всьому проєкту. Якоїсь миті бабуся хлопця, розповідаючи, як важко доглядати дитину без нормальних прогулянок, світла, дитячих майданчиків і сміху, вимовила: «Дитя бомбосховища».

 

Історії у героїв різні, але в усіх — понівечене війною життя. Герої третьої серії під назвою «Мрія» встигли втекти з Ірпеня до його захоплення, але опинилися в окупації в домі батьків у селі Липівка Київської області. З оточення родина з малим хлопчиком тікала полем, яке окупанти ще не встигли замінувати. У цій історії постраждалим є не лише рідний син героїв, але й декілька десятків вихованців його мами Оксани. Вона тримала в Ірпені затишний сучасний дитячий садок, який росіяни розбомбили. Дітей у садку не було, але місце, де вони були щасливі, зруйноване. До речі, Оксана — донька бортінженера легендарного літака «Мрія», що згорів у Гостомелі під час висадки російського десанту.

«Садочок був моєю мрією. Це світ, де дітей сприймають такими, які вони є. Батько літав на "Мрії" останні десять років, його теж позбавили його мрії. Нічого, політає на "Руслані". А я віддам борги та спробую ще», — не втрачає стійкості Оксана.

  • Читайте також: Туманне майбутнє кінодипломатії

Батьки у фільмі — супергерої. Вони буденним тоном розповідають, як заспокоювали дітей попри свій страх («Він кілька разів питав, чи ми помремо? Ми впевнено казали, що ні, але відверто брехали, тому що не знали», — говорить Оксана у третій серії під назвою «Мрія»), вигадували під обстрілами розваги («Вивчили багато українських пісень, адже вирішили, що з російською естрадою покінчено», — згадує Ірина з Чернігова у четвертій серії «В оточенні»), шукали з ризиком для життя їжу («Пішла за молоком на базар і ледь не наступила на снаряд, що не розірвався. Якби ще крок, дитина залишилася б сиротою», — ділиться Альона у шостій серії «Гуляйполе») і молилися разом із дітьми («Ми падали на підлогу, закривали вуха та відкривали рот. Лежали на підлозі та молилися», — розповідає Уляна з Маріуполя у п’ятій серії «Без дому»).

 

Часом, як от у Маріуполі, на Київщині чи Черкащині, родини з дітьми довго не могли евакуюватися, але зробили це за першої нагоди. Проте є героїні, наприклад, з Миколаєва (сьома серія, «Мова має значення») чи з Харкова (восьма серія, «Родина»), які мали змогу покинути небезпечне місто, але залишилися. Режисер ставить їм питання: «Чому?». Одна героїня каже, що вважала евакуацію під обстрілами небезпечнішою за перебування вдома, друга — що влаштуватися в іншому місці без роботи та грошей неможливо. Та й ті, хто все ж полишив домівку, теж недалеко від’їхали — наприклад, перебралися з Гуляйполя до сусіднього Запоріжжя. Вони всі розповідають, як важко виявилося залишити рідні місця.

«Ти їдеш своєю землею з білим прапором. З білою порваною футболкою…», — згадує Алла з Маріуполя у п’ятому епізоді. Вона єдина, хто не мав вибору — її місто просто стерли з лиця землі. Можливо ті, хто цей вибір мав, свідомо чи підсвідомо вважають, що рідний дім вилікує всі рани. Якщо насправді так, то це стане порятунком для наших дітей.

 

І наостанок. Окрім мрії показати «Діти бомбосховищ» усім українцям, Юліан Улибін хоче, щоб його фільм побачив кожен полонений росіянин. Особисто я в каяття росіян не вірю — але так вони принаймні зрозуміють, що прощення їм не буде. Жоден із батьків, хто зазирнув у найстрашніші моменти в дитячі очі, ніколи не пробачить цього відчуття: бачити страх дитини — та не мати змоги її захистити.

 

Теги за темою
украинское кино
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
«Укрзалізниця» оголосила рамковий тендер на закупівлю 15,5 тис т металопрокату
AgroNews
2025-07-17T18:18:09Z
Новые штрафы от налоговой с июля: кто из украинцев попадет под волну проверок
Знай
2025-07-17T17:36:41Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В НАТО заявили о готовности стереть Калининград с карты за считанные часы
Gazeta UA
2025-07-17T19:33:42Z
Еще одна страна может присоединиться к Германии, чтобы купить оружие Украине
TSN
2025-07-17T19:30:29Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Лето, жара и стройная фигура: как худеть в зной с кайфом, а не с насилием над собой
Знай
2025-07-17T18:51:56Z
У детей в США резко вырос уровень крайне тяжелого ожирения
Корреспондент
2025-07-17T18:00:24Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Африканское лето или зонт всегда в сумке: какой сюрприз приготовит август 2025 в Украине, прогноз погоды
Знай
2025-07-17T19:36:11Z
Россияне слили в TikTok видео «окруженного» украинского бойца: что не так с «солдатом»
Новости Украины
2025-07-17T18:15:00Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T19:48:18Z
Сокращение госаппарата, замена элит, реформа армии: военный рассказал, что приведет Украину к победе
Знай
2025-07-17T19:48:00Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В оккупированной Ялте скончался известный режиссер-фанат Путина, родившийся из Донецка
Comments UA
2025-07-17T18:51:54Z
Кевин Флинн возвращается: Disney показала новый трейлер фильма «Трон: Арес»
GameMag
2025-07-17T18:40:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С чесноком, аджика и даже кетчуп:5 рецептов консервации смородины, которые вы точно захотите попробовать
Знай
2025-07-17T19:51:27Z
Секреты привлекательности: пять неожиданных вещей, которые заставят обратить на вас внимание
TSN
2025-07-17T19:06:42Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Украинские БПЛА парализовали химический гигант в РФ. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T19:33:53Z
Оккупантам досталось? В Мариуполе произошел серьезный пожар
Telegraf
2025-07-17T19:30:12Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Тактика Турана себя не оправдала: много мячей мимо
Корреспондент
2025-07-17T19:48:01Z
Полесье узнало своего первого соперника в Лиге конференций
Корреспондент
2025-07-17T18:54:48Z
Теннисистка Онс Жабер приостановила спортивную карьеру
Корреспондент
2025-07-17T18:39:45Z
УАФ будет награждать новым кубком победителя Кубка Украины-2025/26
Корреспондент
2025-07-17T18:09:51Z
По-Усиковски: "Don`t push the horses" в исполнении Усика на английском
Корреспондент
2025-07-17T17:51:02Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Telegram официально "приземляется" в России
Корреспондент
2025-07-17T19:33:13Z
Джульетта вернётся? Создатели ремастера Lollipop Chainsaw готовят новые проекты по франшизе
GameMag
2025-07-17T19:31:39Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z
На львовских улицах был замечен суперкар за космическую сумму
Telegraf
2025-07-17T12:54:06Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z