MY.UAНовини
«У всьому винен Захід, а Росія воює не на повну силу»: Як російські дипломати поширюють дезінформацію в ОБСЄ
«У всьому винен Захід, а Росія воює не на повну силу»: Як російські дипломати поширюють дезінформацію в ОБСЄ

«У всьому винен Захід, а Росія воює не на повну силу»: Як російські дипломати поширюють дезінформацію в ОБСЄ

Аналітики й аналітикині «Детектора медіа» проаналізували виступи російської делегації в ОБСЄ в січні та лютому цього року й виокремили тактики, за допомогою яких росіяни поширюють свою дезінформацію.

Попри рік повномасштабної війни проти України, Росія досі присутня в міжнародних організаціях, зокрема в Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ). Російські дипломати не лише беруть участь у зустрічах і засіданнях у рамках роботи Організації, а й поширюють на них дезінформацію. Наприклад, повторюють, що мусили напасти, щоб захистити себе. Чи стверджують, що всі українці — нацисти. 

«Детектор медіа» проаналізував виступи російських делегатів у період із 26 січня по 16 лютого 2023 року в рамках секції «Розгляду актуальних проблем» щотижневих зустрічей Постійної ради ОБСЄ. І виокремив дезінформаційні меседжі й тактики, які російська делегація використовує для поширення пропаганди у стінах Хофбурга — будівлі, де проходять засідання Організації. 

Для початку розберімося, що таке Постійна рада ОБСЄ та як вона працює

Постійна рада — це один із головних форматів взаємодії між країнами — учасницями ОБСЄ, міжнародної організації, якою керують безпосередньо держави, а не окремо створений керівний орган. Щороку в організації лідирує делегація однієї з країн-учасниць, минулого року це була Польща, цього — Північна Македонія. Кожного четверга (окрім окремих випадків та святкових тижнів) проходять засідання, на яких представники делегацій усіх країн-учасниць обговорюють актуальні питання, що стосуються ситуації в регіоні ОБСЄ. 

З початку великої війни проти України першою частиною кожної зустрічі є секція «Російська агресивна війна проти України (The Russian war of aggression against Ukraine)». Під час неї головуюча делегація, делегація України та західні делегації виголошують виступи на підтримку України. Росія не бере участі в цій частині, оскільки виступає проти неї, прикриваючись «неконсенсусною назвою» секції («агресивної війни» замість «спеціальної воєнної операції»). 

Далі, вже в секції «Розгляд актуальних проблем (Review of Current Issues)», кожна делегація має право виголосити виступ на будь-яку тему, що безпосередньо стосується криз у країнах регіону. Саме в цій частині делегація Росії щотижня презентує виступ, який стосується війни проти України й повниться прикладами російської дезінформації. Дезінформацію можна помітити вже в назві виступу, яка періодично змінюється залежно від ситуації: «Щодо злочинів київського режиму, що тривають, та небезпечної політики країн західного альянсу з ескалації напруги».

То які тактики використовує Росія, просуваючи дезінформацію в ОБСЄ?

  1. Тактики «самі винні», віддзеркалення і знецінення

У рамках свого виступу Росія щотижня звинувачує Україну та Захід, що вони спровокували її на агресію. Ця історія почалася торік: ще до повномасштабного вторгнення учасники російської делегації повторювали тезу про «загрозу з боку НАТО». У своїх заявах росіяни стверджують, що Україна — взагалі не повноцінна держава: нею керують буцімто «західні куратори», які і спонукають воювати із «сестрою» Росією. Часто російські дипломати в залі заявляють, що Україна їм не ворог і насправді Росія просто бореться за інтереси свого народу.

«Київський режим» — ось хто головне зло разом із НАТО. Наприклад, в одному з виступів  російська делегація заявила, що «зараз триває пошук приводів для підтримання рівня ескалації та ще глибшого військового втручання НАТО у ситуацію на Україні, “промацування” меж стриманості Росії щодо прямих загроз безпеці [Росії], що створені західними державами на території України». Та наголосила, що «низка держав Північноатлантичного альянсу надають танки тим, хто публічно декларує мету “знищити Росію як державу”... Брехливо та лицемірно на цьому фоні заявляють, ніби не залучені до конфлікту…»

Також пропагандисти виривають цитати іноземних політиків із контексту. Впродовж останніх місяців це стосується здебільшого висловлювань європейських політиків щодо Мінських угод, зокрема експрезидента Франції Франсуа Олланда й ексканцлерки Німеччини Ангели Меркель.

Російські дипломати часто заявляють, що НАТО, допомагаючи Україні зброєю, нібито виводить ескалацію війни на новий рівень. На думку російської делегації, мета таких дій — «розвалити Росію».

У рамках виступів на інших секціях у засіданнях Постійної ради російська делегація може присвячувати великі частини своїх доповідей нібито провалам та помилкам західних країн. У такий спосіб вони намагаються показати, що Захід, який кричить про вади Росії, насправді є ще гіршим. Ба більше, він нібито доводить Україну до межі. 

За допомогою всіх цих тактик Росія намагається виправдати свої дії й перекласти відповідальність за них на жертву агресії або ж країни Заходу.

  1. Тактика навішування стереотипів

Російські дипломати під час засідань повторюють наратив російської пропаганди, що «всі українці — нацисти». У такий спосіб делегація агресора часто намагається виправдати дії своїх військових. Мовляв, Росія бореться проти нацистської хунти, яка може заполонити всю Європу. 

Для поширення цього наративу представники Росії виривають із контексту різні ситуації й висловлювання, створюють фейкові фото- та відеоматеріали, а також повторюють меседжі й вигадки російських пропагандистських медіа. До прикладу, в одному з виступів російські дипломати заявили: «Відзначаємо, що країни Заходу продовжують заохочувати прояви неонацизму на Україні, камуфлюючи очевидні злочини й безпрецедентну дискримінацію під нібито боротьбу за зміцнення суверенітету. Чого варті акти прямої дискримінації проти історично притаманної Україні російської мови, що не отримали жодної оцінки, [а також] заходи з її витіснення з галузей освіти, культури та повсякденного життя. На контрасті озвучуються плани зробити обовʼязковою до вивчення англійську мову чи фантазії віцепремʼєрки Ірини Верещук щодо необхідності додати польську мову до програми шкільних випускних іспитів. Мільйонам російськомовних українців у насильницький спосіб перекроюють ідентичність за підтримки Заходом цих процесів й повного мовчання ОБСЄ». 

Уже класичним прикладом використання тактики навішування стереотипів у російських виступах є твердження, що гасло «Слава Україні!» — нацистське. Російські дипломати вигадують для нього недостовірний історичний контекст, заявляючи про його нібито нацистське походження. За допомогою використання цієї «історії» російська делегація хоче показати, що «київський режим» є злочинним, а західний світ допомагає поширенню нацизму в Європі. У цьому ж контексті росіяни згадують про обмеження російськомовного продукту в Україні, а також у країнах Балтії, називаючи це «русофобією» в Європі. 

Аналогічно росіяни згадували і про заборону діяльності Української православної церкви Московського патріархату в Україні. Мовляв, це справжній прояв нацизму й приниження на основі релігійної приналежності. Це підпадає під загальну російську стратегію приниження українського народу, що є основою імперських амбіцій у державній політиці Росії. А також спробою виправдати агресію проти України. 

  1. Тактика залякування

Російські дипломати не лише виправдовуються, але й залякують колег-дипломатів з інших країн. Мовляв, зараз Росія ще навіть не воює, а просто грається. Наприклад, у заявах можуть звучати фрази на кшталт: «Ми думаємо, що ритм бою барабанів війни у найближчому майбутньому може змінитися» і що Захід через це буде змушений змінити свій підхід до ситуації. 

Подібні погрози пов’язані з меседжами, що Захід хоче знищити Росію та її державність. Зокрема, часто російські дипломати наголошують, що нібито спланована операція «колективного Заходу», який є ворогом Росії, вже провалилась, а президент Росії переможно провадить «спеціальну воєнну операцію». Як наслідок, у заявах представників російської делегації є погрози «відповідальністю» для людей, які займаються «русофобною діяльністю» та закликають до реакції керівництво ОБСЄ. Тобто для людей, які розуміють, що Росія розв’язала злочинну війну й щодня вбиває українців, і закликають реагувати на це.  

  1. Тактика багаторазового повторення

Меседжі, які поширює Росія під час засідань ОБСЄ, регулярно повторюються.  Упродовж останніх місяців представники російської делегації з тижня в тиждень повторювали ті самі фейки, історії й наративи в тому самому форматі. У такий спосіб пропагандисти, наприклад, хотіли переконати, що справжні трагедії через Україну трапляються саме з росіянами. 

Зокрема, багаторазово повторювали історію вбивства Дарʼї Дугіної. Російські дипломати стверджували у Хофбурзі: героїню знищили українські націоналісти, які боялися її правди, і цю ситуацію варто розглядати як злочин на ґрунті ненависті. Також доволі довго представники російської делегації повторювали свою версію вибухів на Кримському мосту, називаючи ситуацію «терактом». Чи згадували історію про «нацистський» браслет Валерія Залужного. 

Вдаючись до цієї тактики, Росія хоче викликати сумніви навіть у тих, хто ставився до її заяв скептично. 

  1. Тактика підміни понять

У рамках роботи міжнародних організацій підміна понять суттєво відрізняється від того, що ми звикли бачити, наприклад, у медіа — не війна, а «спеціальна воєнна операція», не програш, а «жест доброї волі». Натомість у  випадку міжнародних організацій ідеться про перекручування нормативно-правових актів та міжнародно визнаних правил.

Російська делегація у виступах, присвячених війні проти України, повторює, що насправді прецедентом, який дав їм право почати «спеціальну воєнну операцію», є «вторгнення» НАТО в Югославію. Нагадаємо, що насправді у 1999 році НАТО намагалося зупинити воєнні злочини та геноцид мирного населення (за них пізніше судили тодішнього президента Югославії Слободана Мілошевича).

Дискусії на засіданнях не лише ОБСЄ, а й інших міжнародних організацій виникають і через поняття міжнародного правопорядку, заснованого на правилах, — international rules-based order. Російські делегати повторюють, що ця тема не є релевантною, оскільки кожен може інтерпретувати її на свій розсуд. Натомість, на їхню думку, єдино правильним форматом взаємодії в міжнародному контексті є порядок на основі міжнародного права. У цьому випадку ці концепції відрізняються тим, що міжнародний правопорядок, заснований на правилах, регулюється людською рівністю, свободами, верховенством права та прав людини, відкритим ринком, безпековою та фінансовою співпрацею задля просування режиму ліберальної демократії у світі. Натомість порядок на основі міжнародного права не регулюється вищезгаданими речами. Втім, ці твердження одразу «сипляться», оскільки саме Росія систематично порушує міжнародне право та самостійно інтерпретує його під власні інтереси. 

Ілюстрація Наталії Лобач

Теги за темою
ОБСЕ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Apple уклала контракт на $500 мільйонів у межах стратегії перенесення виробництва до США
УкраинФорм
2025-07-16T00:22:26Z
Україна зберегла морський експорт зерна попри сотні атак по портах — Кулеба
Хвиля
2025-07-15T23:10:19Z
Один з найбільших банків США побудує «пісочницю» з квантової кібербезпеки
InternetUA
2025-07-15T22:01:10Z
Нове зупинення виробництва на заводі GM з випуску вантажівок викликає більше запитань, ніж дає відповідей
Топ Жир
2025-07-15T21:18:03Z
Україна та США шукають адміністратора для Інвестиційного фонду відбудови: які вимоги
24tv
2025-07-15T21:06:59Z
Nissan закриває один із найстаріших своїх заводів у рамках масштабного скорочення виробництва
Топ Жир
2025-07-15T20:48:26Z
Грошей бракуватиме навіть на їжу: коли росіяни перейдуть в "режим виживання"
GlavRed
2025-07-15T20:25:31Z
США можуть ускладнити продаж російської нафти в певні країни – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T19:30:00Z
Пенсії підвищили, але грошей поменшало: в ПФУ пояснили парадокс
Хвиля
2025-07-15T18:58:15Z
Через західні санкції авіація в Росії на межі колапсу – розвідка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T01:03:56Z
"Зателефонуйте Путіну": Рютте пригрозив Китаю, Індії та Бразилії великими проблемами
Telegraf
2025-07-16T01:01:33Z
ЄС: РФ тисячі разів застосувала хімзброю в Україні
1News
2025-07-16T00:46:05Z
Яка республіка "відвалиться" першою: з'явився сценарій розпаду РФ
GlavRed
2025-07-16T00:25:36Z
Путін дуже хоче цього уникнути: 2 чинники визначать, чи Кремль поступиться Трампу
24tv
2025-07-16T00:24:52Z
Рютте попередив Індію, Китай і Бразилію про можливі 100% мита від США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T00:03:08Z
Тон Трампа щодо України став помітно теплішим, але називати Путіна злочинцем він не наважився
Telegraf
2025-07-15T23:52:23Z
Каллас закликала США поділити відповідальність за постачання зброї для України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T23:42:59Z
Лубінець застеріг родичів полонених від контактів з росіянами
УкраинФорм
2025-07-15T23:40:52Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Три прості вправи, які допоможуть прибрати живіт після 40 років
Gazeta UA
2025-07-16T00:37:45Z
Як скролення телефону впливає на дитину: основні зміни у психіці
Gazeta UA
2025-07-15T21:40:31Z
Як спати у спеку комфортно: перевірені способи для прохолодної ночі вдома
24tv
2025-07-15T18:51:52Z
Договір за Програмою медгарантій за два роки порушили 74 надавачі послуг - НСЗУ
УкраинФорм
2025-07-15T18:22:05Z
"Метелики надії": унікальна конференція про дитячий паліатив пройде в Україні
Telegraf
2025-07-15T18:19:41Z
Брак руху чи переїдання – чому у світі виникла епідемія ожиріння
24tv
2025-07-15T17:40:22Z
Що робити з томатами в липні, щоб був гарний урожай: поради досвідченого дачника
GlavRed
2025-07-15T17:25:10Z
Поширені помилки під час поливу саду в спеку: що не варто робити
24tv
2025-07-15T16:42:34Z
У Кривому Розі зруйноване промислове підприємство – Вілкул
ZN UA
2025-07-16T01:04:14Z
Снайпера «Азова» на ТОТ Донеччини засудили до 24 років колонії
УкраинФорм
2025-07-16T00:07:43Z
Гороскоп за картами Таро на 16 липня 2025 року: Рибам варто додати емоцій, а в Скорпіонів можливі проблеми а
TSN
2025-07-16T00:07:10Z
ЗСУ мали успіхи на Сумщині, а росіяни – на Харківщині та Донеччині: огляд і карти фронту від ISW
24tv
2025-07-15T23:34:16Z
У Харкові пролунала серія вибухів: місто під атакою дронів
24tv
2025-07-15T23:22:19Z
Краматорськ атакували безпілотники
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T23:15:56Z
Кривий Ріг масовано атакували "шахеди": є пожежі та руйнування, місто частково знеструмлено
Telegraf
2025-07-15T23:10:25Z
Харківську підприємницю підозрюють у розкраданні коштів на фортифікаціях
ZN UA
2025-07-15T22:55:47Z
DeepState: РФ просунулася у Харківщині і Донеччині
1News
2025-07-15T22:40:26Z
Розробники Frostpunk 2 анонсували конкурс модів із призом у 10 тисяч доларів
InternetUA
2025-07-16T01:01:36Z
"Виявили новоутворення": міс Україна Всесвіт-2021 потрапила до лікарні
GlavRed
2025-07-16T00:25:46Z
Нічна русалка Селін: тяжкохвора Діон сяє на нових фото
GlavRed
2025-07-16T00:25:41Z
"Занадто ображена на мене": Вірастюк після розлучення продовжує судитися з дружиною
GlavRed
2025-07-15T22:25:29Z
3 пристрасні еротичні фільми, сцени з яких захочеться повторити
24tv
2025-07-15T22:12:35Z
Знайшлася на вулиці одна: де зараз Алла Пугачова
GlavRed
2025-07-15T21:25:03Z
Це диво: дружина Ніколаєва заспівала оду Аллі Пугачовій
GlavRed
2025-07-15T21:25:01Z
В очікуванні на новий сезон: 6 серіалів для фанатів "Бріджертонів", що підкорять ваше серце
24tv
2025-07-15T20:54:02Z
"Це і є щастя": Павло Зібров здивував фотографією з донькою
GlavRed
2025-07-15T19:25:34Z
Воєнний стан: як діяти, якщо є помилки у даних при автоматичній постановці на облік
ZN UA
2025-07-16T01:01:51Z
Чи обов'язково хоронити покійників в новому одязі: священник пояснив, як вчинити
GlavRed
2025-07-16T00:25:18Z
Переломний момент: до кінця липня 4 знаки зодіаку почнуть нову главу життя
GlavRed
2025-07-16T00:25:13Z
Окупанти на ТОТ вилучають в українців зброю і передають своїй армії – ЦНС
1News
2025-07-16T00:07:32Z
Росія випустила серію дронів по Україні: названа траєкторія руху
TSN
2025-07-16T00:07:25Z
З України виїжджає в 2-3 рази більше громадян, ніж вертається – соціолог
ZN UA
2025-07-15T23:43:25Z
Зеленський підписав указ про академічні стипендії пам'яті полеглих захисників і захисниць
УкраинФорм
2025-07-15T23:40:22Z
Міноборони запускає грантову програму для ШІ-стартапів, які посилять армію
УкраинФорм
2025-07-15T22:52:18Z
Бійці тероборони на півдні ударами дронів знищили ворожий склад боєприпасів
УкраинФорм
2025-07-15T22:43:30Z
Балістика і 28 «Шахедів»: Вілкул розповів про наслідки атаки на Кривий Ріг
УкраинФорм
2025-07-16T00:58:44Z
Росія обстріляла Краматорськ: у місті сталася пожежа у багатоповерхівці
24tv
2025-07-15T23:54:44Z
У Краматорську після удару РФ виникла пожежа в багатоповерхівці
1News
2025-07-15T23:37:00Z
Ворог атакував балістикою Кривий Ріг та "шахедами" Харків: які наслідки
ZN UA
2025-07-15T21:34:24Z
У Кривому Розі спалахнула пожежа після ракетного удару РФ, постраждали люди
УкраинФорм
2025-07-15T21:22:24Z
До 4-х років ув’язнення засудили одеситку, яка вчинила смертельну ДТП і втекла з місця події
Украина Криминальная
2025-07-15T21:10:47Z
РФ атакує Україну "шахедами" та балістикою: у Харкові 16 вибухів за 14 хвилин, що відомо
Фокус
2025-07-15T20:46:37Z
Нічний відпочинок закінчився трагедією: двоє туристів загинули в басейні
TSN
2025-07-15T20:31:15Z
З Німеччини до Туреччини: над Карпатами пролетів літак-розвідник НАТО, — Flightradar24
Фокус
2025-07-15T20:22:24Z
Прийдуть удача та достаток: 6 знаків зодіаку, яким пощастить 16 липня
GlavRed
2025-07-16T00:34:45Z
Ви не здогадуєтесь, але ця річ може нести негатив в дім. Перегляньте свій гардероб
Telegraf
2025-07-16T00:34:45Z
10 курортів, які створені для романтичного відпочинку удвох. Хто перший в рейтингу
Gazeta UA
2025-07-15T23:01:19Z
Ідеальні "сусіди": які кімнатні рослини потрібно тримати вдома
Gazeta UA
2025-07-15T22:13:18Z
Чим підживити помідори у липні, щоб росли солодкими та цукристими
Gazeta UA
2025-07-15T21:28:50Z
Обожнюють лежати на дивані і обійматись усю ніч: які породи собак є найласкавішими
Gazeta UA
2025-07-15T21:10:26Z
Навіть не треба стерилізації: простий рецепт смачних кабачків на зиму
24tv
2025-07-15T21:00:47Z
Головоломка-лабіринт: вгадайте за 9 секунд, хто з чоловіків зловив золоту рибку
Gazeta UA
2025-07-15T20:55:03Z
Ваш макіяж буде по-справжньому водостійким: секрети візажистів, які потрібно знати
24tv
2025-07-15T20:54:41Z
Усик – Дюбуа: онлайн-трансляція відкритого тренування боксерів перед реваншем
24tv
2025-07-15T22:12:27Z
Влахович перейшов до Спеції на правах оренди
Football.ua
2025-07-15T21:40:32Z
Ніко О'Райлі може покинути Манчестер Сіті в пошуках ігрової практики
Football.ua
2025-07-15T21:22:27Z
Реал Сосьєдад підписав молодого таланта Арсеналу
Football.ua
2025-07-15T20:55:19Z
"Динамо" зіграє з мальтійським клубом на старті кваліфікації Ліги чемпіонів
ZN UA
2025-07-15T20:31:41Z
Монако і не тільки: де відпочиває Олександр Усик
24tv
2025-07-15T20:31:01Z
Динамо Київ — Корвінул 0:0 Відео найкращих моментів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-15T20:25:22Z
МакГрегор надіслав відомій співачці фото свого пеніса: дівчина показала "полуничку" бійця
24tv
2025-07-15T20:21:28Z
Лідс домовився про трансфер Шона Лонгстаффа з Ньюкасла
Football.ua
2025-07-15T20:01:43Z
Митові обмеження можуть змусити Volvo налагодити виробництво своїх популярних моделей у США
Топ Жир
2025-07-16T00:33:38Z
Суд присяжних вирішить, чи технології автомобіля сприяли загибелі, або лише не врятували життя
Топ Жир
2025-07-16T00:03:13Z
Porsche готує випуск найбільш екстремального електромобіля в своїй історії
Топ Жир
2025-07-15T23:18:59Z
General Motors мовчки зняла з виробництва кілька нових позашляховиків без пояснень
Топ Жир
2025-07-15T22:48:57Z
Thousands Of Range Rovers May Have A Safety Flaw Lurking Behind The Dashboard
Топ Жир
2025-07-15T22:04:58Z
Наступні моделі Alfa Romeo Quadrifoglio можуть залишитися з бензиновими двигунами
Топ Жир
2025-07-15T20:03:50Z
Українці за пів року ввезли 22 тисячі вживаних авто зі США
360ua.news
2025-07-15T19:13:51Z
ZR1X, можливо, не є топовою моделлю, і це має тривожити всіх
Топ Жир
2025-07-15T18:48:24Z
Донька Шумахера стала чемпіонкою світу у кінному виді спорту через три місяці після пологів
24tv
2025-07-15T18:30:02Z
Надійний інсайдер розкрив, яку гру робить геймдиректор God of War
InternetUA
2025-07-16T00:01:37Z
Спробуйте знайти метелика серед квітів за сім секунд: мережею шириться нова оптична загадка
Gazeta UA
2025-07-15T23:31:54Z
Космічна подорож Ax-4 завершена: екіпаж із чотирьох країн повернувся на Землю
24tv
2025-07-15T22:15:53Z
Експерти попереджають, що ще одне перевертання полюсів Землі може бути неминучим
TSN
2025-07-15T21:48:29Z
Mafia: The Old Country – перші враження від кримінальної історії від IGN
24tv
2025-07-15T21:06:52Z
Несподівана епідемія вагітностей заполонила The Sims 4 після останнього оновлення
24tv
2025-07-15T20:54:09Z
Флагман з величезним акумулятором на 7000 мАг: чого чекати від смартфона iQOO 15
Фокус
2025-07-15T19:22:54Z
Китай побив світовий рекорд: гігантська вітряна турбіна здатна заживити 40 000 будинків
Фокус
2025-07-15T18:28:01Z
Головоломка з подвійним дном: знайти заховану сову в лісі всього за 9 секунд
GlavRed
2025-07-15T18:25:06Z