MY.UAНовини
Туберкульоз: як не пропустити небезпечну хворобу у дітей і дорослих
Туберкульоз: як не пропустити небезпечну хворобу у дітей і дорослих

Туберкульоз: як не пропустити небезпечну хворобу у дітей і дорослих

Сьогодні, 24 березня, Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Коронавірус відсунув інші захворювання на другий план, але вони нікуди не поділися. Лікарі-фтизіатри б’ють на сполох і закликають вже зараз, не чекаючи зняття коронавірусних обмежень, вжити невідкладних заходів, щоб уникнути негативного сценарію ще більшого поширення туберкульозу.

На жаль, ще й досі чимало людей вважають туберкульоз хворобою безхатченків, не знають ні симптомів, ні заходів профілактики. Детально про всі аспекти туберкульозу розповіла Фактам ICTV , доктор медичних наук, завідувачка відділу хіміорезистентного туберкульозу Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф. Г. Яновського.

Туберкульоз здавна вважався серйозною загрозою людству. Про заразну інфекційну природу цієї хвороби здогадувалися ще в глибоку давнину, однак збудника туберкульозу виявили тільки трохи більше ста років тому. Які ж причини виникнення та розвитку туберкульозу? Що треба знати про його симптоми і чи виліковують сьогодні цю хворобу, яка раніше вважалася вироком?

Зараз дивляться

– Насамперед варто відзначити, що нині туберкульоз, який давно має в Україні ознаки епідемії, розвивається на тлі драматичної ситуації з пандемією Covid-19. Це суттєво ускладнює виявлення нових випадків туберкульозу, а отже, і його лікування. Але незаперечним залишається факт, що хворі на туберкульоз значно важче переносять Covid-19 і у них частіше спостерігаються фатальні ускладнення. Особливо, якщо протитуберкульозне лікування призупинено, – наголосила Наталія Анатоліївна.

За словами Наталії Анатоліївни, сам по собі  туберкульоз, який не лікують, протікає набагато важче, ніж коронавірусна хвороба, і має набагато гірший прогноз. Нас вражають сьогодні цифри летальних випадків від коронавірусної інфекції, але показник смертності від активного туберкульозу, який не лікують, набагато вищий за смертність від Covid-19. Але є один обнадійливий момент: для лікування будь-якої форми туберкульозу сьогодні існує високоефективне лікування, яке буде успішним, якщо його почати вчасно і пройти повністю.

Як повідомляє Центр громадського здоров’я, тільки за січень 2021 року в Україні зареєстрували 1265 випадків туберкульозу, з них 267 випадків були вже рецидивом захворювання. Однак, за прогнозами фахівців Інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського, якби вдалося продіагностувати все населення країни, хворих на туберкульоз виявилося б щонайменше 1,5 млн людей.

Усупереч поширеному міфу, в Україні тільки десята частина хворих на туберкульоз – безхатченки, наркомани або алкоголіки. Інші  – доволі благополучні люди різного віку. Багато з них просто не знають, що вже заразилися і є носіями палички Коха – мікобактерії туберкульозу. Серед них можуть бути ваші родичі, навіть діти, знайомі, співробітники, сусіди … Варто відзначити, що один хворий на туберкульоз, який не знає про свій діагноз і не отримує лікування, може за рік інфікувати близько 10-15 людей.

Як можна заразитися

Особливо небезпечні хворі з відкритою формою. В одній краплі їхнього мокротиння – до 2-3 млн мікобактерій. А за добу хворий виділяє їх мільярди. Під час розмови з хворим (навіть якщо він перебуває на відстані 1,5 м від вас) мікобактерії можуть потрапити на ваше обличчя. Якщо ви особисто не спілкувалися з хворим, слід пам’ятати, що в закритому приміщенні інфіковані крапельки, виділені такою людиною, висихають, і мікобактерії туберкульозу, які перебували в цих крапельках, залишаються в повітрі приміщення тривалий час, якщо не здійснюється активне провітрювання (вентиляція) або знезараження повітря. Слід зазначити, що спілкування на вулиці в цьому сенсі – безпечне.

– Усупереч розхожій думці, це інфекційне захворювання може вражати не тільки легені, а й практично всі органи людини: очі, шкіру, кістки, суглоби, серце, мозкові оболонки, печінку, кишківник, шлунок, нирки, чоловічі та жіночі статеві органи, лімфатичні вузли, хоча в 95% випадків справді уражаються легені, – уточнює Наталя Литвиненко.

Позалегеневі форми туберкульозу виникають дуже рідко, за умови ослабленого імунітету: тоді мікобактерії можуть потрапляти в організм і через шлунково-кишковий тракт, і через пошкоджену шкіру. Якщо людина хворіє на туберкульоз нирок, вона може виділяти мікобактерії з сечею, при туберкульозі кишківника – з калом, молочної залози – з молоком, простати – зі спермою та сечею.

Мікобактерії дуже стійкі, вони не гинуть під дією спирту, кислоти. У пилу збудники туберкульозу зберігають життєздатність до трьох місяців, у висохлому плювку – до місяця. У ґрунті, воді, вологих і темних приміщеннях можуть існувати дуже довго. Не страшний їм і мороз: за температури мінус 23 градуси мікобактерії не гинуть сім років.

Мікобактерії виділяють хворі на активну форму туберкульозу, яка в народі називається “відкритою”. Якщо люди, які заразилися туберкульозом, не лікуються, вони стають загрозою для близьких.

Але є ще й так звана “закрита” форма: це коли туберкульозні зміни в легенях спостерігаються, а мікобактерії туберкульозу не виявляються (таке буває за невеликих неускладнених процесів). Або, якщо  хворий на туберкульоз не завершив курс лікування.

Тоді збудники хвороби в його організмі не гинуть, а виявляються наче “замурованими” в рубцях, кальцинатах або лімфатичних вузлах у сплячому стані. Але в несприятливий момент (застуда, травма, стрес, загострення хронічних захворювань) мікобактерії туберкульозу можуть активізуватися і почати розмножуватися. Тоді неактивні залишкові зміни можуть перейти в активну (зокрема – у відкриту) форму туберкульозу.

Симптоми туберкульозу

На ранніх стадіях туберкульоз протікає приховано, непомітно для хворого, і в цьому його підступність!

– Найефективніший шлях виявлення туберкульозу – чіткий алгоритм дій на первинній ланці надання допомоги. Люди, які мають специфічні скарги, мають пройти відповідне анкетування. Воно необхідне, щоб за необхідності лікар призначив комплексне і сучасне обстеження. Воно передбачає не лише флюорографію, а й інші – мікробіологічні – обстеження. Сьогодні вони доступні кожній людині, яка звернеться до сімейного лікаря, і проводяться безкоштовно, – наголошує Наталія Литвиненко.

Але, з огляду на сьогоднішні коронавірусні реалії, людина повинна знати і без анкети, і без візиту до сімейного лікаря симптоми, що сигналізують про небезпеку.

Вас має насторожити швидка стомлюваність, млявість, байдужість, сонливість, часте покашлювання, блідість шкірних покривів.

Якщо до перерахованих симптомів приєднується кашель більше 2-3 тижнів, трохи підвищена температура, нічна пітливість, погіршення апетиту, задишка, іноді біль у грудях, прискорене серцебиття, біль у суглобах, захриплість, порушення менструального циклу, слід негайно звернутися до лікаря і з’ясувати їх причину. Головне – не панікувати! І пам’ятайте, що туберкульоз сьогодні успішно лікується.

Група ризику

Нагадаємо, туберкульоз – інфекційне захворювання. Захворіти може будь-хто, але в групу особливого ризику входять курці, ті, хто зловживає алкоголем, люди без постійного місця проживання, ті, хто страждає на хронічні захворювання легенів, цукровий діабет, люди, які тривалий час отримували препарати, який пригнічують імунітет.

Особливо подбайте про бабусь і дідусів, які живуть разом з вами. На їхній кашель часто не звертають уваги. А він може бути саме проявом туберкульозу, адже у людей похилого віку імунітет ослаблений, і підхопити цю хворобу їм досить легко.

Сьогодні на туберкульоз хворіють і діти. Якщо дитина гірше їсть, швидко втомлюється, вночі сильно потіє, стала млявою або, навпаки, дратівливою, у неї без причини незначно підвищується температура, збільшилися лімфатичні вузли – обов’язково зверніться до лікаря.

Туберкульоз часто приймають за запалення легенів. Коли ж дорослому або дитині поставили діагноз “туберкульоз”, не варто панікувати. Пам’ятайте – туберкульоз виліковний! У багатьох батьків цей діагноз викликає подив: як же так? Адже у дитини є щеплення БЦЖ.

Фтизіатри роз’яснюють: щеплення БЦЖ потрібне для профілактики туберкульозу в дітей. Воно не захищає від зараження збудником туберкульозу, але практично на 100% захищає дітей від важких форм туберкульозу – від туберкульозного менінгіту, туберкульозу кісток та суглобів і важких форм туберкульозу легенів.

Лікування туберкульозу

Лікарі-фтизіатри завдяки вмілому підбору антимікобактеріальних препаратів і засобів симптоматичної терапії домагаються протягом року одужання 85-90% вперше виявлених хворих.

– Але є одна беззаперечна умова: лікування протитуберкульозними препаратами має бути специфічним, безперервним, комбінованим, етапним, тривалим. Середня тривалість основного курсу лікування, залежно від типу мікобактерії туберкульозу – від 6 місяців до 1,5 року. Зараз з’явилося кілька нових антимікобактеріальних препаратів, які дають змогу вилікувати будь-яку форму туберкульозу за 6-9 місяців, курси лікування тривалістю в понад рік відходять у минуле, – уточнила Наталя Литвиненко.

І ще лікар Наталія Литвиненко просила всім нагадати і наголосити: народна медицина туберкульоз не лікує!

Нагадаємо, що щеплення від туберкульозу, яке нам всім робили в дитинстві, можна зробити і в дорослому віці. Але за рекомендацією медиків. З усім для дорослих людей можна ознайомитись на Фактах ICTV.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сикорский рассказал, как война в Украине может завершиться за пять минут
Хвиля
2024-04-26T19:06:35Z
Кулеба рассказал, что может заставить Путина отступить и прекратить войну
TSN
2024-04-28T10:52:45Z
Зеленский рассказал, как судьба Украины может измениться уже в июле
Comments UA
2024-04-29T04:12:31Z
Новая прическа и гражданская одежда: как сейчас выглядит Валерий Залужный
Comments UA
2024-04-28T16:36:21Z
Неизвестные лица препятствуют деятельности государственного парка-памятника "Межигорье" и блокируют его работу
Знай
2024-04-29T14:30:22Z
Права украинцев не отменены: в Минюсте объяснили, что за документы послали в Совет Европы
UNIAN NET
2024-04-29T14:30:11Z
"Его участь предрешена", - Песков назвал Зеленского "специфическим президентом специфической страны"
Новости Украины
2024-04-28T16:00:21Z
Не в 2024 году: мольфарка с Карпат озвучила год окончания войны
Апостроф
2024-04-28T18:12:30Z
Трамп или Байден: новые результаты опроса по выборам в США
Comments UA
2024-04-29T06:27:51Z
5 фраз, которые говорят люди только с высоким уровнем интеллекта
TSN
2024-04-29T13:06:19Z
Как правильно убраться перед Пасхой: главные правила, о которых должен знать каждый
Marie Claire
2024-04-29T12:40:59Z
5 качеств идеальной любовницы, о которой мечтает каждый мужчина
Marie Claire
2024-04-28T07:31:20Z
Призовете беду и несчастье: можно ли ломать сирень
Апостроф
2024-04-28T18:06:57Z
Компания МХП внедряет профессию мясных сомелье для сети "Мясомаркет"
Обозреватель
2024-04-29T14:31:06Z
Терпкость и пряность: классический рецепт пирога с ревенем
UNIAN NET
2024-04-29T14:27:51Z
Устойчивый жир и копоть больше не проблема: лучшие способы мытья сковороды
Апостроф
2024-04-27T17:00:01Z
Что приготовить из картофеля вместо пюре: вариант очень простого и сытного блюда
Обозреватель
2024-04-27T14:07:52Z
Знаки судьбы: 7 признаков, что ваша жизнь меняется к лучшему
Marie Claire
2024-04-28T11:01:53Z
Доктор объяснил, что люди видят перед смертью: никто даже не догадывался
Знай
2024-04-26T20:30:10Z
Вы все испортите! Почему категорически нельзя взбивать яйца перед жаркой: секрет раскрыл Гордон Рамзи
Обозреватель
2024-04-27T11:04:51Z
Когда приходит старость: ученые выяснили, что это индивидуально для каждого
Знай
2024-04-28T18:51:05Z
Прет от утреннего стаканчика? Учены ответили, сколько раз в день можно пить кофе
Знай
2024-04-28T06:21:30Z
3 вида эмоций, разрушающих отношения: психолог рассказал о типах амбивалентности
Фокус
2024-04-29T13:42:31Z
Как почистить столовое серебро до идеального блеска: неожиданный способ
Обозреватель
2024-04-29T13:34:13Z
Можно ли есть яйца с хлебом на завтрак: диетолог указала на важный нюанс
UNIAN NET
2024-04-26T19:06:36Z
Что произойдет с вашим телом, если ежедневно есть костный бульон
UNIAN NET
2024-04-28T09:45:17Z
4 главных причин, почему вы не можете избавиться от жира на животе
Comments UA
2024-04-28T12:51:43Z
Что нельзя делать в Вербное воскресенье: главные запреты большого праздника/В этот день следует воздержаться от веселья
Апостроф
2024-04-27T17:18:04Z
Российские беспилотники неустановленного типа: в ВСУ призвали не искать сенсации
UNIAN NET
2024-04-29T09:07:13Z
29 апреля — какой церковный праздник, чего категорически нельзя делать, чтобы не заболеть
TSN
2024-04-28T05:03:59Z
Дочь фаната кремлевского режима навсегда отреклась от своего отца
Comments UA
2024-04-28T19:21:36Z
Контрактники, имеющие троих детей, могут уволиться с военной службы, — закон
Фокус
2024-04-29T14:30:25Z
Страшнее артиллерии: как операторы дронов спасают жизни пехотинцев ВСУ
Фокус
2024-04-29T14:30:02Z
Украина сообщила Евросовету об отступлении от Конвенции о правах человека
ZN UA
2024-04-28T20:15:36Z
Новые правила мобилизации: кто должен явиться в ТЦК с 1 мая
Апостроф
2024-04-28T14:57:47Z
Кто разбогатеет к концу 2024 года: названы два знака Зодиака
Политека
2024-04-28T18:22:40Z
Украинцам автоматически перечислят пенсии с 1 мая: у кого и на сколько вырастут выплаты
Апостроф
2024-04-28T09:09:18Z
Что спасет экономику Украины в 2024 году: эксперт назвал главные потребности
TSN
2024-04-26T15:21:03Z
Пенсии украинцев пересчитают с 1 мая: кому повысят выплаты
Хвиля
2024-04-29T05:01:47Z
Главные новости за 26 апреля: масштабный рост тарифов, цен в супермаркетах и катастрофа в Украине
Знай
2024-04-26T17:24:06Z
Китайское импортозамещение: могут ли США сохранить контроль над полупроводниками КНР
Фокус
2024-04-29T14:15:43Z
АЗС повысили цены на бензин: сколько теперь стоит заправить полный бак
Обозреватель
2024-04-29T14:10:15Z
Писанки придется заменить: эксперты прогнозируют подорожание яиц в Украине перед Пасхой
Знай
2024-04-28T06:06:15Z
Только на хлеб с маслом и хватит: украинским пенсионерам повысили выплаты
Знай
2024-04-28T08:30:20Z
Ощадбанк запустил льготные кредиты для ветеранов: условия
Хвиля
2024-04-29T04:06:24Z
"Когда начнут стрелять в городе, они поймут": побывавший в плену военный предупредил украинцев
Политека
2024-04-28T06:01:43Z
Как закончится война в Украине: боец ВСУ удивил прогнозом
Политека
2024-04-29T05:15:19Z
Украинские аналитики обвиняют власть в нереалистичных новостях с поля боя, - CNN
UNIAN NET
2024-04-29T06:42:58Z
"Они смертники": в ВСУ прокомментировали заход россиян в Очеретино
Comments UA
2024-04-27T15:51:09Z
В Виннице взялись за безработных: какую работу предлагают
Апостроф
2024-04-29T14:30:09Z
Кто получит шанс сорвать куш в мае: три разбогатеющих знака
Обозреватель
2024-04-29T14:10:51Z
Силы обороны вышли из Бердичей, Семеновки и Новомихайловки Донецкой области. Карта
Обозреватель
2024-04-28T13:55:42Z
Отвод Abrams от линии фронта: что говорят в 47-й бригаде
UNIAN NET
2024-04-28T19:03:42Z
"Последнее окно возможностей": в разведке Эстонии объяснили ужесточение атак россиян на Донбассе
TSN
2024-04-26T18:18:12Z
Просто во время концерта умерла 31-летняя певица
Comments UA
2024-04-28T20:42:09Z
Евгений Кошевой з "Квартал 95" разрыдался перед камерами: не ожидал такого происшествия
Знай
2024-04-27T14:51:06Z
"Маме сказали придержать лошадей": Анастасия Приходько сообщила о проблемах со здоровьем
Фокус
2024-04-26T14:57:30Z
Жена актера-военного Дмитрия Совы призналась, где служит муж и как часто они видятся
TSN
2024-04-28T08:03:33Z
"На грани развода": известный блогер рассказал о кризисе в отношениях Ефросининой с мужем
UNIAN NET
2024-04-29T14:21:31Z
Актриса Ева Лонгория покидает Голливуд ради сына
Корреспондент
2024-04-29T14:15:34Z
Горбунов сбежал в Одессу вместе с DZIDZIO и Пономаревым
Знай
2024-04-28T10:51:31Z
Лучшую подружку предательницы Тодоренко Настю Ивлееву оштрафовали на 20 тыс грн
Знай
2024-04-27T17:51:45Z
Фантастически вкусные фаршированные яйца: Сумская поделилась любимым рецептом
Политека
2024-04-26T17:04:08Z
В Киеве ночью прогремел мощный взрыв, есть пострадавшие: подробности
Апостроф
2024-04-28T11:09:43Z
Алкоголь в 10 раз выше нормы: в стельку пьяный депутат Майбоженко сбил 4 пешеходов
Знай
2024-04-26T17:00:37Z
Повреждены несколько участков: последствия атаки по авиабазе РФ показали со спутника
Фокус
2024-04-28T16:21:46Z
РФ атаковала ракетами, в Днепре и Кривом Роге раздаются взрывы
Корреспондент
2024-04-27T02:39:22Z
Вместо экскурсии - рабство: одесситка вывозила женщин с психическими недостатками за границу
UNIAN NET
2024-04-29T14:18:55Z
Появилось шокирующее видео убийства подростка на фуникулере в Киеве
Telegraf
2024-04-29T13:39:10Z
В Винницкой области легковушка столкнулась с тепловозом
Корреспондент
2024-04-28T14:54:16Z
В Москве сгорел военный вертолет: подробности молниеносной спецоперации ГУР
TSN
2024-04-26T19:21:21Z
Чиновник украл огромные деньги, которые предназначены подчиненным: детали дела
Политека
2024-04-28T18:01:42Z
Скандал дня. Футболиста сборной Украины потребовали выслать из Польши и "отправить на фронт". Видео
Обозреватель
2024-04-28T20:31:36Z
В РФ пригрозили "Кинжалами" после слов украинских комментаторов
Telegraf
2024-04-28T12:54:05Z
"Слезы": в РФ похвастались премиальными на альтернативной Олимпиаде
Telegraf
2024-04-28T18:54:34Z
"Реал" принял решение по голкиперу сборной Украины
Обозреватель
2024-04-28T15:31:02Z
Майк Тайсон: Уже 6 недель я не курю траву и не занимаюсь сексом
Корреспондент
2024-04-29T14:15:08Z
Джошуа оценил вероятность проведения третьего боя с Усиком
Корреспондент
2024-04-29T14:12:33Z
Не стало легенды "Динамо": ушла целая эпоха украинского и мирового футбола
Политека
2024-04-29T07:43:55Z
Футболист сборной Украины забил потрясающий "радиоуправляемый" гол с 20 метров и принес победу своей команде. Видео
Обозреватель
2024-04-28T06:50:24Z
"Не от мира сего". Белью сказал, что произойдет в бою Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-04-28T12:28:36Z
Что делать, если телефон быстро разряжается: эти советы помогут решить проблему
Политека
2024-04-28T18:46:18Z
Таропрогноз на 28 апреля 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в воскресенье
Telegraf
2024-04-27T18:39:48Z
Физики создали функциональную клетку мозга на основе смеси соли и воды
Фокус
2024-04-29T06:42:07Z
Как часто можно перезагружать смартфон Android: будет работать дольше и быстрее
Политека
2024-04-28T07:10:30Z
Как скачать музыку с YouTube Music: пошаговое руководство
Comments UA
2024-04-29T14:30:33Z
Касается всех пенсионеров: ПФУ поделился важной инструкцией
Знай
2024-04-29T14:30:05Z
Конец света все ближе? Эксперты нашли пугающую надпись, которая готовит к худшему: "К Земле приближается"
Знай
2024-04-27T20:30:28Z
Как правильно заряжать телефон Xiaomi, чтобы не испортить аккумулятор: важные советы
Политека
2024-04-27T16:04:07Z
Полярники показали, как прыгают киты в Антарктиде
Корреспондент
2024-04-27T17:27:49Z
Механик с 50-летним стажем объяснил, какую ошибку с колесами лучше не допускать
Знай
2024-04-29T04:21:18Z
Ford Mustang GT приняли на службу в полицию Северной Каролины
AutoCentre
2024-04-27T07:09:42Z
"Перекупам" придется иметь дело с ТЦК: новые правила перерегистрации подержанных авто
Знай
2024-04-27T09:30:10Z
Какой автомобиль купить прямо сейчас не за "все деньги мира": свежий рейтинг
Обозреватель
2024-04-28T08:07:15Z
Безопасность имеет значение: всеукраинский сервис вызова авто OnTaxi поделился правилами и требованиями к водителям
Обозреватель
2024-04-29T14:25:34Z
«Китайский» Google поможет Tesla с запуском системы FSD
AutoCentre
2024-04-29T14:13:38Z
Автомобили HiPhi снова запустят в производство
AutoCentre
2024-04-29T08:22:29Z
Mercedes презентовал электрический "Гелик": только не показывайте его депутатам
Знай
2024-04-28T04:51:03Z
Легенда 2000-х: в Киеве заметили знаменитый спорткар BMW
Фокус
2024-04-27T10:57:49Z