Переважна більшість українців упевнені у перемозі над Росією у війні, при цьому приблизно половина з них – вірять у здолання агресора до кінця 2023 року.
Про це свідчать данні опитування соціологічної служби
– 93% українців вірять у перемогу України у війні. Не вірять — лише 3,5% опитаних. Від серпня минулого року позиція українців щодо перемоги не змінилася. Переконана у перемозі України переважна більшість мешканців усіх макрорегіонів (83,5% жителів Східного регіону, 91% жителів Півдня і 96% жителів Західного і Центрального регіонів), – йдеться у повідомленні соціологічної служби.
Зазначається, що не вірять у перемогу України 9% жителів Сходу, 3% жителів Півдня, 2,5% — Центрального регіону і 1% жителів Заходу країни.
Серед тих, хто спілкується вдома переважно українською мовою, вірять у перемогу 95%, серед тих, хто розмовляє російською — 87%. Серед тих, хто довіряє президенту України Володимиру Зеленському, вірять у перемогу 96%, серед тих, хто не довіряє — 78%.
Серед тих, хто впевнений у перемозі України, 50% вважають, що вона настане до кінця 2023 року, 26% — що вона відбудеться через 1–2 роки, 7% — через 3–5 років, 1% — не раніше ніж за 5 років, і 0,4% — що вона навряд чи настане за їх життя.
Найчастіше українці розглядають як перемогу вигнання російських військ з усієї території України та відновлення кордонів станом на січень 2014 року (47% серед тих, хто вірить у перемогу України) або знищення російської армії та сприяння повстанню/розпаду всередині Росії (31%).
При цьому частка других порівняно з груднем 2022 року зросла (тоді вона становила 22%), а частка перших стала меншою (у грудні вона становила 54%). Менше стало також тих, хто задовольнявся б вигнанням російських військ з усієї території України, окрім окупованого Криму (частка таких зменшилася з 8% до 4%).
Довідка. Опитування проводилось з 22 лютого по 1 березня 2023 року в рамках проекту програми MATRA, що фінансується посольством Королівства Нідерландів в Україні.
Методом face-to-face соціологи опитали 2020 респондентів віком від 18 років лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії.
Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.