MY.UAНовини
Громадянськими журналістами стали будівельники, вчителі, підприємці — всі, хто вважав своїм обов’язком не мовчати
Громадянськими журналістами стали будівельники, вчителі, підприємці — всі, хто вважав своїм обов’язком не мовчати

Громадянськими журналістами стали будівельники, вчителі, підприємці — всі, хто вважав своїм обов’язком не мовчати

«Мій дорогий чоловік анітрохи не змінився в гірший бік у нелюдських умовах. Завдяки терпінню набув найкраще», — розповідає дружина засудженого на 15 років кримськотатарського активіста, яка стала журналісткою. Вимушено стала, захищаючи родини інших переслідуваних Росією кримських татар.

Німецьке видавництво ibidem Verlag перевидасть із доповненнями книгу нашого автора, журналіста Юрія Луканова «Пресувальна машина: як Росія знищувала свободу слова в Криму» (The Press: how Russia destroyed media freedom in Crimea), яку 2018 року видав Центр інформації про права людини, що змінив назву на Zmina. За час, що минув, Крим був зачищений від професійних журналістів, котрі не погодилися з окупацією півострова. Натомість у Криму утворився феномен громадянської журналістики, коли інформацію збирають і поширюють люди, які не мали до цієї професії жодного відношення. Вони це роблять із ризиком для себе. Пропонуємо портрет однієї такої журналістки, котрий стане частиною майбутньої книги.

Мусила стати журналісткою

У жовтні 2022 року кримський татарин Сейран Салієв, його дружина Муміне Салієва, четверо їхніх дітей — один хлопець і троє дівчат, а також мама глави сімейства Зодіє Салієва здійснили намаз. На перший погляд, нічого особливого. Спільна молитва для мусульман — річ звичайна.

Одначе була одна особливість, яка відрізняла цей намаз від тих, які проводяться у багатьох інших мусульманських сім’ях: попереднього разу ця родина в такому складі молилася 11 жовтня 2017 року. П’ять років тому. Наступної доби, десь біля четвертої години ранку до їхньої квартири на п’ятому поверсі багатоквартирного будинку в Бахчисараї увірвалися працівники Федеральної служби безпеки Російської Федерації.

Вони були з автоматами, в масках, з ними був собака. Вони залетіли до спальні. Сейран попросив їх вийти, дати дружині можливість одягнутися. Поки Муміне похапцем одягалася, її діти голосно кричали з переляку. Коли вона вийшла зі спальні, то побачила, що її чоловік лежить на підлозі в наручниках, він підвів голову і вона зауважила в нього на лобі великий синець.

Серед незваних гостей був чоловік без маски та в піджаку.

«Я зрозуміла, що це слідчий, — згадує Муміне Салієва. — Я звернулася до нього: “Що тут відбувається? Я правозахисниця, я буду фіксувати всі порушення і буду скаржитися. Ви зобов’язані озвучити, на яких підставах ви повалили мого чоловіка на землю й надягли на нього наручники. Він не є підозрюваний або обвинувачений. Ви не маєте права так чинити”. З чоловіка зняли наручники. Слідчий зачитав постанову про обвинувачення за статтею про тероризм. Мені було зрозуміло, що це фабрикування кримінальної справи. Вони провели обшук. Нічого не знайшли. Одначе вивели його і з того часу він не повертався у своє житло».

Сейрана Салієва етапували до російського Ростова-на-Дону разом із сімома іншими кримськими татарами — Марленом Асановим, Меметом Беляловим, Сервером Зекир’яєвим, Ернесом Аметовим, Тимуром Ібрагимовим, Едемом Смаіловим, Сервером Мустафаєвим. Його звинуватили за статтями 205.5. і 278 Кримінального кодексу Російської Федерації — участь у, як вважає Росія, терористичній організації «Хізб ут-Тахрір» і насильницькому захопленні влади. Відбулося понад 78 судових засідань. Суди тривали п’ять років. Як докази фігурували лише аудіозаписи в мечеті, на яких учасники обговорювали питання релігійного, політичного характеру. Сейрам Салієв отримав 15 років колонії суворого режиму. Правозахисники вважають цю справу політично вмотивованою.

  • Читайте також: Ракетні обстріли, військова база, політичні та релігійні переслідування: яким був Крим у 2022 році

Муміне Салієва переконана, що її чоловік був приречений на політичні переслідування після того, як вони вдвох почали займатися висвітленням репресій проти кримських татар у Криму після його окупації.

У Муміне — типова біографія для кримських татар. Вона народилася в Таджикистані, куди її предків 1944 року з Криму депортувала радянська влада. Коли радянський режим дещо лібералізувався з приходом до влади Михайла Горбачова в середині 80-х років минулого століття, кримські татари почали повертатися на батьківщину своїх предків. Батьки Муміне переїхали на початку 90-х років у село Ароматне Білогірського району.

Вона розповідає, що місцеві діти неприхильно ставилися до новоприбулих. Вважає, що необхідність захищатися від нападок виховала в ній бійцівський характер. Вона закінчила школу із золотою медаллю, а потім — Кримський інженерно-педагогічний університет і нині навчається в аспірантурі, готується писати кандидатську дисертацію.

У вересні 2006 року вона вийшла заміж за Сейрана, який є філологом. Він з раннього дитинства був привчений до громадської активності:його мама Зодіє, коли йому було три роки, разом із ним вийшла на пікет на Червоній площі у Москві, вимагаючи дозволу для кримських татар повертатися в Крим. Він брав активну участь у громадському житті свого міста, зокрема, навчав дітей арабської та турецької мов, навчав їх боротьби.

До 2015 року інтереси Муміне зосереджувалися на сім’ї та науці. Але після окупації півострова вона разом із чоловіком почала брати активну участь у захисті кримських татар від репресій окупаційної влади.

23 січня 2015 року в селі Орлине Севастопольського району заарештували чотирьох кримських татар — Руслана Зейтулаєва, Рустема Ваітова, Нурі Прімова, Ферата Сайфулаєва. У дружин під час обшуків відібрали телефони й вони не змогли викликати підтримку.

Подружжя Салієвих відправилося на суд. Заарештованих звинувачували в участі в організації «Хізб ут-Тахрір», яка заборонена в Росії з 2003 року, а після окупації Криму заборонена і на півострові. У суді не дозволялося знімати або вести запис не журналістам. Муміне занотувала перипетії судового процесу в блокнот. Як каже Муміне, їх судили за кухонні розмови.

Четверо обвинувачених обговорювали ситуацію в Криму, критикували окупацію півострова. До них втерся в довіру чоловік, який таємно записав їхні розмови на диктофон і передав у слідчі органи. Муміне вважає, що він був підсадною качкою від ФСБ. На суді він виступав як прихований свідок — використовувався лише запис його зміненого голосу. Обвинувачені прийшли до висновку, що це їхній знайомий на псевдо Аднан. Підставою для звинувачень були лише аудіозаписи без жодного іншого доказу.

У спільному звіті «28 заручників Кремля» правозахисних організацій «Євромайдан SOS», Центру громадянських свобод і Фундації «Відкритий Діалог», який був оприлюднений у січні 2016 року, про цю справу було сказано: «Варто зазначити, що в Україні організація “Хізб ут-Тахрір”, яка займається релігійною, політичною та просвітницькою діяльністю, діє безперешкодно. Відповідно до загальних уявлень західних демократичних країн, ця організація не є екстремістською. Проте після окупації Криму Російською Федерацією організація “Хізб ут-Тахрір” виявилася під забороною, а тисячі її прихильників — під загрозою кримінального переслідування».

Свої судові нотатки Муміне оформила в текст і виклала на фейсбуці. Вона вважає, що саме тоді розпочалася її діяльність як громадянської журналістки.

  • Читайте також: У Криму утворилася громадянська журналістика. Окупанти жорстоко карають за таку діяльність

Наступний репортаж переконав її у дієвості журналістики. Незабаром після суду над чотирма кримськими татарами подружжя вирішило провідати їхні родини. Побачене в помешканні Руслана Зейтулаєва шокувало їх. Він зводив будинок і родина не мала багато вільних коштів. Вони жили в дешевій орендованій квартирі з прогнилою підлогою, зі щілин якої виповзали таргани та інші комахи.

Дружина Руслана Мер’єм пояснила, що тут підземні води й тому дуже висока вологість. З-за спідниці дружини ув’язненого визирали переляканими очима троє дочок. Вони були налякані сваволею російських силовиків і боялися незнайомих людей. Жінка з трьома дітьми лишилася сам на сам із такими проблемами. Муміне описала її історію і виклала репортаж на фейсбуці.

«Дуже багато людей відгукнулося, — каже вона. — Стали допомагати сім’ї хто грошима, хто роботою на будівництві. Люди допомогли добудувати дім і вони переїхали туди».

Мер’єм Зейтулаєва згадує: «Рік, починаючи з арешту чоловіка, був для мене дуже важким. Суди, передачі, смерть батька. Якби не допомога народу, я не знаю, що зі мною та дітьми було б. Молоді хлопці, я їх не знала, щоразу різні, добудовували наш будинок. Робили із душею, кожну деталь. Коли ми в'їхали до нього — не передати наші почуття. Ми плакали з радості. Доньки були щасливі. Тепло, світло, просторо. Справді, у єдності проблеми долаються легше».

Муміне Салієва каже, що на перших порах багато хто вважав, що арешти не можуть бути безпідставними, мовляв, диму без вогню не буває. Тому доводилося роз’яснювати у своїх публікаціях, що насправді це політичні репресії, намагання заткнути рота кримським татарам, спроба примусити сидіти їх тихо.

«Я не збиралася займатися журналістикою, — каже Муміне. — Але ж нова влада вжила заходів і непідвладних їй професійних журналістів просто не лишилося. Хтось же мусив цим займатися. Громадянськими журналістами стали будівельники, вчителі, підприємці. Та хто завгодно, хто вважав своїм обов’язком не мовчати. І ми з чоловіком мусили цим займатися».

  • Читайте також: Інформаційне гетто: міжнародний фонд заявив про знищення незалежних ЗМІ в Криму

Вони продовжували висвітлювати репресії.

2016-го у травні відбувалися перші обшуки в Бахчисараї. Сейран Салієв у мечеті в мікрофон поінформував, у кого вони відбуваються. У липні він був оштрафований на 20 тисяч рублів як нібито організатор несанкціонованого мітингу.

«26 січня 2017 року ми спимо, — згадує Муміне Салієва. — Десь четверта година ночі. Раптом удар у двері з криком, що зараз виламають. Ми відчиняємо. Заходять чоловіків 10-15 із собакою в балаклавах, без шевронів. Не озвучують причину. Це був так званий Центр протидії екстремізму. Перевертають усю квартиру догори ногами».

Тоді було перше покарання — адміністративне. Йому дали 12 діб, він просидів в ізоляторі тимчасового тримання.

«Коли він вийшов, я сказала йому, що це серйозний сигнал, — згадує Муміне. — Або виїжджай із Криму, або мовчи. Ти готовий не піддаватися? Він каже, що не буде ні мовчати, ні виїздити. Не можна тікати й удавати, що нічого не відбувається. А мені важливо було розуміти, чи він готовий. Я для себе думала: якщо ти готовий, то і я готова. Якби він виявився не готовим, то я без його підтримки не могла б усе взяти на себе. А потім його посадили».

Протягом п’яти років без чоловіка Муміне займалася не лише його захистом. Вона усвідомила, що їй бракує професійних знань в журналістиці — вступила і закінчила заочно факультет міжнародної журналістики Одеської юридичної академії імені Ярослава Мудрого. Освіта допомогла їй не лише засвоїти стандарти професії, але і навчила реалізовувати її ідеї.

А ідеї підкидало саме життя. Під час обшуків ефесбешники травмували її 7-річну дочку Самію. Вона вдарилася головою і страшенно злякалася. Потім лікарі діагностували ювенальний ідіопатичний артрит. Це вплинуло не лише на психіку, але і на соматику. У неї почали опухати ніжки. Вона не могла нормально ходити. Має вживати онкопрепарати.

У двох із трьох дочок Руслана Зейтулаєва через стрес сталися поведінкові зміни. Вони не розмовляли, відмовлялися їсти.

  • Читайте також: «КримSOS»: вивезення кримських політв’язнів до Росії є воєнним злочином

Рустем Таіотов у грудні 2014 року одружився, а 23 січня 2015 року його заарештували. Подружжя не встигло насолодитися сімейним життям. Двері їхнього помешкання зачинялися просто на гачок. Непрохані гості легко відкрили їх. Коли вони увійшли, подружжя спало в ліжку. Його дружина Аліє прокинулася від того, що ефесбешник тримав пістолета у неї біля скроні.

Потім він ще наводив зброю на її живіт. Після арешту Рустема виявилося, що його дружина вагітна. Коли плоду було шість місяців, лікарі після медичного обстеження виявили різноманітні патології та рекомендували Аліє зробити аборт. Та її релігійні переконання забороняють це робити. Дівчинка Софіко народилася хворою і після народження перенесла два десятки операцій.

«Ми розговорилися з Хадіджею Ісмаїловою — в її сім'ї спочатку заарештували батька, а потім дідуся і дядька,розповідала Муміє Салієва агентству Укрінформ 18 березня 2021 року. — Цю сім'ю фактично позбавили чоловіків. Тоді Хадіджа раптом сказала мені: “Хочете подивитися мій щоденник?”. Це щоденник, у який дівчатка записують свою секретну інформацію та нікому про неї не розповідають. Так ось, кожна сторінка щоденника Хадіджі була присвячена батькові. Там були малюнки, вона малювала батька, там були розповіді про успіхи, слова про те, як вона скучила за батьком. Ще там було написано: “Сьогодні я дуже засмутилася, але якби ти був поруч, ти б мене обов'язково підтримав”. Мені хотілося розплакатися, але я стрималася. Я бачу, що дуже багато дітей всі свої думки, мрії та успіхи пов'язують з батьками. Діти сприймають нас, своїх вихователів, як рідних людей і діляться з нами своїми почуттями».

«Ще 12 дітей народилися після арешту батьків, — розповідає Муміне. — Загалом без батька ростуть 204 дітей. 58 із них мають складні діагнози, спровоковані арештами батьків. Я вирішила, що цю проблему якось треба об’єднати в одну платформу, щоб допомагати дітям комплексно. Проводимо щомісячні зустрічі. Ми їх називаємо інтелектуальними курсами.

Ми не ставимо за мету замінити систему освіти та навчання. На інтелектуальних курсах ми ділимо дітей на вікові групи, проводимо з ними тренінги, майстер-класи, квести, уроки з історії кримських татар і Криму, логіки, кримськотатарської мови. Майстер-класи онлайн і офлайн. Головна мета — щоб вони не відчували себе покинутими та щоб ця репресивна машина не зламала їх, не озлобила, щоб вони залишалися людьми з добрими серцями».

Ось що говорить Халіді, дружина політв'язня, журналіста Ремзі Бекірова: «Зустрічі “Кримського дитинства” особливі. Діти дуже сумують один за одним. Море емоцій і вражень запам'ятовуються дітям надовго. Нові корисні знання, вікторини, майстер-класи та подарунки прикрашають їхнє дитинство».

  • Читайте також: Свобода слова за ґратами. Про переслідування журналістів у Криму за підсумками 2019 року

Крім цього, у рамках «Кримського дитинства» проходять онлайн-уроки з англійської, математики, малювання.

Син політв'язня Ельдара Кантимірова Сейфуллах займається вже пів року з викладачем «Кримського дитинства». Його мама так відгукується про це: «Заняття відбуваються у захопливій формі й дуже подобаються синові. Вчитель зацікавлює дітей, і ці заняття дуже допомагають удосконалювати мову».

Муміне про це розповідає в соціальних мережах, пише статті. І знаходиться багато людей, які, за її словами, то підкидають продукти для дітей, то годують їх обідами, то гроші перераховують, надають послуги психологів тощо.

Муміне Салієва створила кілька присвячених дітям проєктів. «Народжені після арешту» — фотовиставка із розповідями про дітей, чиїх батьків заарештували ще до народження дочки або сина. Виставка була проведена в Києві за сприяння Гельсінської спілки з прав людини.

Є сторінка у фейсбуці «Кримське дитинство», яка присвячена дітям політичних в’язнів. Під такою ж назвою була організована в столиці України ще одна фотовиставка.

Ця діяльність викликає невдоволення окупаційної влади. 30 травня 2019 року біля її будинку в Бахчисараї на вулиці Миру співробітники так званого Центру протидії екстремізму змусили Муміне сісти до машини та відвезли у Сімферополь до свого офісу. Вона просиділа там цілий день, без адвоката. Вона вважає, що їй дали зрозуміти, що вона має сидіти вдома, мовчати — і тоді її ніхто не зачепить. Наступного дня так званий районний суд Київського району Сімферополя присудив Муміне 1000 рублів штрафу за публікацію у фейсбуці за 2013 рік, тобто ще до того, як Крим був загарбаний Росією.

З журналістки-аматорки Муміне Селієва завдяки освіті й практиці перетворилася на професійну журналістку. Вона друкує статті у ЗМІ. Вона вступила до Національної спілки журналістів України та має прескарту Європейської федерації журналістів.

За свою волонтерську діяльність вона отримала премію від громадської організації «Євромайдан SOS», орден Княгині Ольги від Президента України. Але, попри всю її активність, вона ніколи не забувала про свого ув’язненого чоловіка. Як тільки з’явилася можливість — вона відправилася з усією родиною в кількаденну подорож, де в тюремних умовах вони помолилися всі разом після п’яти років розлуки. Муміне дуже зворушливо описала цю зустріч у себе на фейсбук-сторінці.

«Настав час передвечірньої молитви, — писала вона. — Сейран синові каже: “Проводь намаз”, а в самого знову очі сповнені сліз. “Невже дочекався, коли син виросте, і буде проводити намаз…” Востаннє ми здійснили сімейну колективну молитву в день арешту — 11 жовтня 2017 року. І ось за п'ять років ми знову зробили це родиною. Смак віри, вдячність Господу за Його милість переповнювали. Як же я сумувала за цим: смиренно стояти в молитві за своїм чоловіком, відчуваючи захист, безпеку умиротворення.

За три дні ми не могли наговоритися. Стільки всього хотілося розповісти, послухати. Я побачила шляхетну, сильну духом особистість. Сейран вивчив багато розділів Священного Корану, з усіма передачами розповідав багато висловів пророка Мухаммада (с.а.с), історії з життя вчених. Розповів про те, яким важким був етап із СІЗО Уфи до колонії Тули. Багато розпитував про становище народу, новини, Бахчисарай. Складалося таке відчуття, що нікого не забув спитати чи згадати. Мій дорогий чоловік анітрохи не змінився в гірший бік у таких нелюдських умовах. Завдяки терпінню набув найкраще, як говорив сподвижник Умар ібн аль-Хаттаб (р.а.). “Знаєш, ніби й не було цих п'яти років, — говорю йому. — Біль пішов. Полегшення настільки велике, виявляється, що труднощі, тягар випробувань забуваються”.

Я не пам'ятаю, коли востаннє так весело пурхала на кухні й готувала різні страви. Виявляється, готувати для сім'ї — це зовсім інші, особливі почуття, які я розучилася відчувати за ці роки. Діти були щасливі. Не відходили від батька ні на крок».

Далі буде…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У 2021 році представляла Україну на Євробаченні: де зараз Катерина Павленко, солістка гурту Go_A
24tv
2025-05-11T04:03:09Z
У Києві відкриють виставку до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
УкраинФорм
2025-05-10T23:49:57Z
Теплі історії для двох: 6 фільмів та серіалів, які можна подивитися з мамою
24tv
2025-05-10T19:42:09Z
Людмила Клименко презентувала новий сингл «Нічний вогонь»
Storyboom
2025-05-10T18:28:41Z
Андре Тан назвав тренди літа 2025: зверніть на них увагу
24tv
2025-05-10T17:24:40Z
Куди сходити у Києві 12-18 травня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:03:54Z
Марія Мельниченко показала приголомшливу сукню, у якій представить Україну на «Міс Світу 2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T15:57:18Z
Морська війна та дрони: розвідники розкрили нові факти протистояння на Чорному морі
Детектор М
2025-05-10T15:37:05Z
29 років разом: Ольга Сумська показала архівне відео з весілля з Борисюком
24tv
2025-05-10T14:51:26Z
Сім міфів російської пропаганди про Другу Світову війну
Украина Криминальная
2025-05-11T05:36:46Z
Макрон назвав пропозицію Путіна про переговори з Україною «першим кроком, але недостатнім»
Vlasti
2025-05-11T05:30:59Z
"Показали хорошу підготовку": Путін розкрив деталі участі військ КНДР у війні
24tv
2025-05-11T05:30:50Z
В Угорщині затримали і видворили ексдипломата з України, МЗС відреагувало
Европейская правда
2025-05-11T05:28:45Z
Путін запропонував Україні відновити прямі переговори у Стамбулі з 15 травня
Лига
2025-05-11T05:27:17Z
Чому Україна оголосила Угорщині публічний демарш
GlavRed
2025-05-11T05:27:00Z
«Попереду великий тиждень»: Трамп зробив нову заяву про війну в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T05:25:16Z
Угорщина відтермінувала переговори з Україною щодо нацменшин – Мін'юст
Лига
2025-05-11T05:18:27Z
Франція та ЄС стимулюватимуть американських вчених приїжджати до Європи
InternetUA
2025-05-11T05:16:28Z
У Чорному й Азовському морях немає російських ракетоносіїв
УкраинФорм
2025-05-11T05:37:48Z
Безкоштовні продукти для ВПО в Полтаві: перелік адрес, де можна отримати допомогу
Политека
2025-05-11T05:31:50Z
Водіїв масово штрафують за популярне порушення: що не так із паркуванням авто
Хвиля
2025-05-11T05:30:39Z
Зробили висновки з війни в Україні. Франція забезпечить свою армію бойовими роботами
InternetUA
2025-05-11T05:22:37Z
Новий папа римський назвав війну проти України "справжнім імперіалістичним вторгненням"
Лига
2025-05-11T05:18:51Z
Зі святом, матусю! Барвисті картинки, листівки та привітання своїми словами
Telegraf
2025-05-11T05:09:45Z
На якій відстані від сусідського паркану можна посадити дерево
24tv
2025-05-11T05:06:51Z
Звільнення від податку й безкоштовний проїзд: 7 пільг для пенсіонерів в Україні
24tv
2025-05-11T05:06:45Z
Яким буде Папа Лев XIV для України та світу: велика біографія Роберта Прево
24tv
2025-05-11T05:06:35Z
Не "Шуба" і не "Вінегрет": який ще салат з буряка вам точно сподобається
Telegraf
2025-05-11T03:15:26Z
Як правильно очистити рану вдома і коли варто звертатися до лікаря
Украина Криминальная
2025-05-10T21:57:07Z
Дофаміновий детокс – що це таке, простими словами, і чи варто його хотіти
24tv
2025-05-10T19:21:14Z
Досвідчені дачники поливають свій сад корицею — результат здивує навіть новачків
Telegraf
2025-05-10T17:54:36Z
Сіра гниль буде не страшна: чим потрібно обприскати полуницю у травні
GlavRed
2025-05-10T15:27:45Z
Коли тренуватись краще – зранку чи ввечері: ось що кажуть експерти
24tv
2025-05-10T15:12:40Z
Проблеми з нирками і психікою: популярний напій виявився небезпечним для підлітків, заявили вчені
Фокус
2025-05-10T14:43:21Z
Американські вчені розбили сотні яєць і тепер знають, як їх краще варити
ZN UA
2025-05-10T11:52:07Z
Що їсти, щоб старіти повільніше і здоровіше – три продукти, що доступні кожному
24tv
2025-05-10T11:12:08Z
Жінка втратила 300 тисяч через шахрая з яким познайомилась на сайті знайомств
InternetUA
2025-05-11T05:27:52Z
На авто затриманого кримінального авторитета "Умки" були спецсигнали
24tv
2025-05-11T05:24:36Z
Сусіди вбитого військового та його тещі під Києвом: Зброю не продавав, а конфлікт тривав багато років
Комсомольская правда
2025-05-11T05:16:34Z
Поліція розслідує розстріл росіянами чоловіка на дамбі Каховської ГЕС у 2022 році
УкраинФорм
2025-05-11T03:40:03Z
Тіло ймовірного ухилянта виявили поблизу кордону з Румунією - другий випадок впродовж тижня
Gazeta UA
2025-05-11T02:27:25Z
З Берислава на Херсонщині поліцейські евакуювали чотирьох людей
УкраинФорм
2025-05-11T02:27:18Z
Поліція Флориди зупинила яхту, як розбишакський авто, застосувавши маневр PIT
Топ Жир
2025-05-11T01:30:18Z
На Харківщині розслідують побиття чоловіка військовослужбовцями ТЦК
24tv
2025-05-10T21:09:57Z
Польська поліція з’ясовує обставини загибелі українця в готелі Кракова - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-10T21:09:43Z
Як заробляти в TikTok: усе про монетизацію у 2025 році
24tv
2025-05-11T05:36:35Z
Як легендарний Воррен Баффет став мільярдером
24tv
2025-05-11T05:24:09Z
Споживання воєнного часу: що купують українці та як повертають «відчуття нормальності»
Комсомольская правда
2025-05-11T05:04:31Z
Платежі поза законом: Попенко розповів, як українців змушують платити за чужі теплові мережі
Хвиля
2025-05-11T04:45:56Z
Субсидії для ВПО в Запоріжжі: пільги будуть надаватися за новою схемою
Политека
2025-05-11T04:30:23Z
Правила виробництва спиртових дистилятів і алкогольних напоїв: чек-лист для крафтярів
AgroPortal
2025-05-11T03:30:26Z
"Нафтогаз" пояснив, як тепер формує рахунки за спожитий газ
Хвиля
2025-05-11T02:30:05Z
В Україні зафіксовано потужний стрибок цін на квартири, експерти пояснили причину
Хвиля
2025-05-10T23:42:18Z
НБУ пропонує оновити правила використання QR-кодів для платежів
InternetUA
2025-05-10T22:01:01Z
Здогадуються одиниці: для чого потрібні маленькі чорні крапки на склі в автомобілі
GlavRed
2025-05-11T03:27:52Z
Grok з’явиться в автомобілях Tesla
InternetUA
2025-05-11T00:01:54Z
Продавець виставив новенький Mercedes SUV і миттєво втратив тисячі
Топ Жир
2025-05-10T23:45:27Z
Яка особливість автомобіля відразу видає його застарілість?
Топ Жир
2025-05-10T22:00:54Z
Цей бежевий універсал Chrysler досі їздить і вважає себе стильним
Топ Жир
2025-05-10T20:30:54Z
Він розібрав вантажівку на частини й створив те, на що Jeep не наважився
Топ Жир
2025-05-10T19:00:51Z
Витрати на працю в німецькому автопромі роблять американські заводи вигіднішими
Топ Жир
2025-05-10T17:00:42Z
Ми протестували останню Hyundai i20 N — гарячий хетчбек, який ви шкодуватимете, що не придбали
Топ Жир
2025-05-10T15:49:41Z
Mitsubishi представила концепт 7-місного кросовера DST для нових ринків
360ua.news
2025-05-10T14:31:30Z
На Херсонщині та Запоріжжі ворог намагається прорвати оборону - Генштаб оновив карти боїв
Gazeta UA
2025-05-11T05:36:50Z
Карта бойових дій в Україні станом на 11 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T05:33:48Z
Кожен киянин і гість столиці може побачити репарації, які Україна отримала після Другої світової. Історик вказав місце
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T05:30:48Z
Втрати ворога на 11 травня перевищили 965 тисяч: знищено ще 1310 окупантів
Факти ICTV
2025-05-11T05:27:26Z
На Донеччині за добу через атаки РФ поранені троє людей
УкраинФорм
2025-05-11T05:27:13Z
На Херсонщині минулої доби через обстріли одна людина загинула, ще троє - поранені
УкраинФорм
2025-05-11T05:16:54Z
До України знову повертається весняне тепло: в яких областях грітиме сонце
24tv
2025-05-11T05:06:29Z
Найдешевші квартири в Києві: яке житло мешканці столиці можуть собі дозволити за скромну ціну, фото
Политека
2025-05-11T05:01:51Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 11 травня 2025 року
Фокус
2025-05-11T05:00:11Z
Сніданок на День матері: що особливого приготувати – підбірка оригінальних рецептів
24tv
2025-05-11T05:24:29Z
Гороскоп для Раків 2025-2028: важливі рішення та крутий результат через три роки
GlavRed
2025-05-11T03:27:19Z
Перевірені способи очистки шторки в ванній кімнаті від жовтизни, цвілі, іржі чи вапняного нальоту
Gazeta UA
2025-05-11T02:18:24Z
Овнам варто дотримуватись мирних шляхів: гороскоп на 11 травня
24tv
2025-05-11T02:06:31Z
Повня у Скорпіоні зачепить 4 знака: кому доведеться попрощатися з ілюзіями
GlavRed
2025-05-10T23:28:31Z
Що по-справжньому робить людей щасливими: три поради від фінів
Gazeta UA
2025-05-10T21:39:13Z
Готуйте одразу подвійну порцію: улюблені українські палюшки – смак, що пройшов кріз історію
24tv
2025-05-10T21:00:11Z
Чим обробити виноград у травні: геніальні добрива
24tv
2025-05-10T19:30:09Z
Чим підживити цибулю навесні: що не можна і що варто використовувати
GlavRed
2025-05-10T19:27:33Z
Секретне налаштування роутера, про яке ви не знаєте: інтернет перестане "гальмувати"
InternetUA
2025-05-11T05:31:39Z
Павло Дуров звинуватив WhatsApp у замовній антирекламі Telegram
InternetUA
2025-05-11T05:01:52Z
Де тюлень серед ведмедів: лише найуважніші знайдуть його за 6 секунд
GlavRed
2025-05-11T04:27:44Z
Штучний інтелект під загрозою: британські артисти закликають уряд захистити їхні твори від технологічних компаній
InternetUA
2025-05-11T04:01:28Z
Люди вражені цим несподіваним способом: хлопець зняв відео, як заправляє ліжко, і став вірусним
24tv
2025-05-11T03:12:06Z
Тамагочі та Quake увійшли до Зали слави відеоігор 2025 року
InternetUA
2025-05-11T03:01:33Z
Техас уклав «мирову» з Google на суму $1,38 млрд
InternetUA
2025-05-11T02:01:59Z
CD Projekt RED збирається перевести дуже багато розробників на продовження Cyberpunk 2077
InternetUA
2025-05-11T01:01:57Z
Apple готує масштабний редизайн macOS 16
InternetUA
2025-05-10T23:01:54Z
Ліверпуль — Арсенал. Напередодні
Football.ua
2025-05-11T05:22:09Z
Мустафаєв: Хлопці вийшли і продемонстрували свій максимум
Football.ua
2025-05-11T05:16:52Z
У неділю - два матчі футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2025-05-11T05:13:26Z
Барселона — Реал Мадрид. Напередодні
Football.ua
2025-05-11T05:01:37Z
Атлетіко Мадрид — Реал Сосьєдад 4:0 Відео гола та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-05-11T04:55:47Z
Збірна України матчем з Фарерами завершує відбір на Євро-2026 з гандболу
УкраинФорм
2025-05-11T04:30:53Z
Терористичні друзі Кремля заборонили в Афганістані… шахи
Украина Криминальная
2025-05-10T23:33:24Z
Валенсія набрала 32 очки за друге коло – більше тільки у Барселони
Football.ua
2025-05-10T21:37:46Z
Барселона – Реал: онлайн-трансляція чемпіонського матчу іспанської Ла Ліги
24tv
2025-05-10T21:36:54Z