MY.UAНовини
Історія як частина нацбезпеки. Як пишуть літопис війни
Історія як частина нацбезпеки. Як пишуть літопис війни

Історія як частина нацбезпеки. Як пишуть літопис війни

У Military Media Center обговорили, хто фіксує російські злочини та перебіг бойових дій, а також як вони увійдуть у шкільні підручники.

29 березня відбувся брифінг «Літопис великої війни. Хто і як його пише?», в якому взяли участь директор Національного військово-історичного музею Андрій Ільєнко, старший офіцер Центру досліджень воєнної історії ЗСУ Андрій Коваль і наукова співробітниця Інституту історії України НАНУ Людмила Гриневич, яка є керівницею Робочої групи Міністерства освіти та науки з опрацювання засад шкільної історичної освіти. Дискусія охопила три напрямки: власне фіксацію подій російсько-української війни, музеєфікацію артефактів і відображення воєнного часу в шкільній історичній освіті.

Засновником Національного військово-історичного музею є Міністерство оборони України, і за словами директора музею Андрія Ільєнка, збирати артефакти російсько-української війни вони почали з самого її початку, тобто з 2014 року: «Працівники музею були робочими руками гуманітарного проєкту ЗСУ "Евакуація 200". Науковцями музею була зібрана унікальна колекція періоду проведення Антитерористичної операції та Операції об’єднаних сил». Після 24 лютого 2022 року деякі музейники доєдналися до територіальної оборони або до інших підрозділів ЗСУ, але продовжують музейну справу.

Саме за ініціативою музею в столиці проходили виставки знищеної російської техніки. «Ці виставки стали візитівкою Києва та держави, — каже Ільєнко. — Завдяки ТрО ми отримали перший експонат, який увійшов до музейного зібрання — це перша «Стугна», застосована територіальною обороною, і перший підбитий підрозділами ТрО танк. Перший артефакт, пов’язаний з авіацією загарбників, — хвостова частина літака Су-24, який був збитий у районі Ірпеня».

Родзинкою музейної колекції є рятувальний круг і сигнальний буй із потопленого ВМС України крейсера «Москва». «На річницю знищення флагмана Чорноморського флоту Росії ми плануємо відкрити окрему виставку, але що саме там буде представлено, я залишу в таємниці. Це буде сюрприз», анонсував директор музею.  

Музей ракетних військ стратегічного призначення, який є філією Національного військово-історичного музею на Миколаївщині, наразі поповнюється експонатами, які передають представники ОК «Південь». Там є танк ІС-3, який застосовувався на окупованих землях Донеччини, представлені зразки ворожого ракетного озброєння.

  • Читайте також: Формується національний архів перемог, а в нас — лише відео з тіктока. Журналісти про обмеження роботи на війні

У першу річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну музей відкрив виставки в Берліні та країнах Балтії. Зокрема, там були показані знищені танки Т-72 різних модифікацій. Також зруйновану російську техніку виставляли навпроти посольств і представництв Росії у різних країнах. Біля них виступали українські посадовці та представники силових відомств дружніх країн.

За словами Андрія Ільєнка, кожна одиниця техніки має свою історію. Наприклад, музей має БМД-2, яка застосовувалася Росією в Іловайську. «Ми відстежуємо історію за допомогою Генерального штабу, тому що саме вони мають перелік військових частин, які там були, та іншу інформацію. Це тісна співпраця», — зазначив Ільєнко.

Старший офіцер Центру досліджень воєнної історії ЗСУ Андрій Коваль розказав, що усі ці уламки ракет, збиті літаки та інша техніка, перш ніж потрапити в музей, проходять через спеціалізовані установи, які мають дослідити їхню новизну в озброєнні, загрозу, яку вони можуть являти для нашої держави, і те, як їм можна протидіяти. І тільки по закінченню цього дослідження зброя може бути направлена в музейні установи як експонат. 

Центр досліджень воєнної історії ЗСУ був створений влітку 2022 року, однак, за словами Андрія Коваля, воєнно-історична робота триває в Україні досить давно. «Ще у 2016-2017 роках були розроблені та прийняті Концепція воєнної історії України, Доктрина воєнно-історичної роботи в ЗСУ та Інструкція, які регламентують такі важливі документи для військових частин, як «Історичний формуляр», «Історичний журнал», «Журнал ведення бойових дій». Це все є етапами одного системного цілісного процесу систематизації та інституалізації воєнно-історичної роботи в ЗСУ», каже офіцер.

Андрій Коваль розповів, що воєнно-історична робота, в рамках якої був створений Центр, розпочалася як протидія пропаганді Росії: «Наш ворог з метою дискредитації України активно використовує фальсифікацію історії, займається перекрученням історичного минулого та поширює неправдиві наративи, як всередині свого суспільства, так і в міжнародній спільноті. Для Росії це відбувається з метою виправдання своєї агресії. Це вимагає від Збройних сил України, від академічних установ і наукової спільноти реакції на такі виклики».

Читайте також: Дослідження КМІС: Українці зацікавились історією, а відповіді шукають в ютубі та соцмережах

Установа має окремі відділи, які зосереджуються на дослідженні історичних тенденцій воєнної економіки, воєнної внутрішньої та міжнародної політики, а також займається музейною діяльністю. До роботи доєдналися військовослужбовці-воєнні історики, військовослужбовці, які стали істориками, науковці з академічних установ і закладів вищої освіти, які стали військовослужбовцями з 24 лютого 2022 року. За словами Андрія Коваля, це дозволяє проводити діяльність у співпраці з різними підрозділами ЗСУ та з цивільними інституціями.

Щомісяця, починаючи з лютого 2022 року, Центр видає воєнно-історичний опис із найбільш визначними подіями, операціями та боями.

«Ми готуємо опис за рік широкомасштабної російсько-української війни. Вся українська громадськість може ознайомитися з низкою науково-популярних нарисів про одні з найважливіших операцій, як оборонних, так і наступальних. Вони опубліковані на ресурсах АрміяInform. Готували їх наші фахівці за участі командувачів угруповань військ, які були залучені до проведення цих операцій», повідомив офіцер.

Андрій Коваль додав, що наразі є багато інформації, яку не можна оприлюднювати, бо війна ще триває. Але вже є історичний масив, із яким усі можуть працювати. Група фахівців розробляла періодизацію війни з 2014 року, ці напрацювання узгоджують із Головнокомандувачем і передають до науково-дослідних установ і навчальних закладів. Крім того, триває підготовка навчальних посібників для вищих військових навчальних закладів і посібників для внутрішнього вжитку у Збройних силах України.

Представниця Інституту історії України Людмила Гриневич зазначила, що і за мирних умов, і за умов війни історична освіта це базовий елемент системи національної безпеки. «Коли ми говоримо про історичну освіту, ми маємо на увазі не стільки набуття певних історичних знань, скільки формування світогляду», каже Гриневич.

Наказом Міністерства освіти та науки України у 2022 році була створена спеціальна робоча група з опрацювання концептуальних засад шкільної історичної освіти, яка повинна була переглянути зміст шкільних програм з історії України та всесвітньої історії, внести необхідні зміни й зрозуміти, як має бути представлена сучасна війна в програмах і підручниках.

До складу цієї робочої групи входили провідні академічні науковці, методисти та вчителі-практики. За словами Гриневич, робота тривала майже 4 місяці.

«Ми одразу наголосили на тому, що не допустимо інструменталізації, політизації історії, і також ми орієнтуємося на формування критичного мислення у наших дітей. Не на пропагандистську накачку, а на формування свідомого громадянина, який має чіткі ціннісні орієнтації», зазначила науковиця.

  • Читайте також: «Медіаграмотність потрібна людині для виживання». Чи буде в Україні створена стратегія медіаосвіти

Гриневич зазначила, що такі робочі групи створювалися і раніше, протягом усього часу з проголошення незалежності України. Міністерство освіти періодично вносить зміни в програми, і так буде й надалі. Але зараз, за її словами, ситуація унікальна: «Коли ми переглянули зміст цих програм, ми дійшли висновку, що ми «косметикою» не можемо обійтися. Ми повинні провести те, що називається «концептуальним переформатуванням трактувань цілих історичних періодів». До сьогоднішнього часу трактування Радянського Союзу у наших підручниках, навіть в академічних працях, обмежувалося політикою декомунізації. Тоді як світова імперіологія напрацювала вдосталь книг та матеріалів і давно трактує СРСР як державу імперського типу».

У цих освітніх програмах є розділ, присвячений саме сучасній російсько-українській війні. Окрема складова — проблематика геноциду. Гриневич зазначила, що є багато напрацювань, які доводять використання Росією їжі як зброї. «В контексті нищення наших ринків, нашої економіки та навіть у контексті використання так званої гуманітарної благодійної допомоги — це елемент легітимації влади окупанта та спроб дезорганізації української економіки», каже Гриневич.

Ця навчальна програма вже є на порталі Міністерства освіти та науки України. Вона була затверджена ще влітку, вже є методичні розробки, якими можуть користуватися викладачі в школах, однак нові підручники з’являться пізніше.

Гриневич додала, що востаннє так радикально змінювали шкільну програму на початку 90-х років: «Ми поставили наших вчителів перед питанням необхідності всім згуртуватися й активно працювати над тим, щоб оці новітні підходи вже сьогодні були донесені до наших дітей. Ми орієнтуємося не на підручники, які будуть, — їх треба написати, затвердити, надрукувати — а на нашого свідомого педагога, музейного працівника, дітей. На тих, хто готовий працювати».

Фото надані організаторами

Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Білорусь перекинула до кордону з Україною армію та спецпризначенців - ЗМІ
GlavRed
2025-01-13T14:34:17Z
Зеленський розповів, як обиратимуть нового начальника Академії сухопутних військ
ГЛАВКОМ NET
2025-01-13T14:33:43Z
Чоловік виграв будинок посеред лісу в лотерею: чому він зможе там жити
24tv
2025-01-13T14:27:36Z
ВПО отримають субсидію на оренду житла: коли і як можна буде подавати заявки
Фокус
2025-01-13T14:27:24Z
Вступ до аспірантури за $2тис. Справу експроректора столичного університету скеровано до суду
ГЛАВКОМ NET
2025-01-13T14:27:21Z
НЛО чи невідоме явище? Свідчення екіпажу літака над Багамами
360ua.news
2025-01-13T14:24:58Z
Жінка приготувала рибу з повним ротом "людських зубів" – фото
TSN
2025-01-13T14:24:29Z
На Київщині побудували нові фортифікації
УкраинФорм
2025-01-13T14:21:54Z
У Німеччині на будинку, де живуть українці, намалювали свастику
УкраинФорм
2025-01-13T14:15:59Z
Катерина Тишкевич опинилася в лікарні і розкрила, що сталося
TSN
2025-01-13T14:36:34Z
Єфросиніна розкрила правду про дружбу з Поляковою та якою зірка є насправді: "Ми досить різні"
TSN
2025-01-13T14:36:21Z
У Франції відбувся святковий концерт для української громади
УкраинФорм
2025-01-13T14:36:19Z
Вельветові штани – найбільший тренд зими 2025: добірка стильних прикладів
24tv
2025-01-13T14:30:11Z
Відомий український співак повідомив, що його побили, і показав травми на голові
24tv
2025-01-13T14:09:37Z
Через пожежу у Лос-Анджелесі загинув 32-річний актор: деталі
Фокус
2025-01-13T14:06:39Z
"Це не для бідних": скандальна художниця розпиляла 1 кг золота на свої картини
Фокус
2025-01-13T14:06:30Z
Серйозно осоромилась через мову: що відомо про зірку "Тіней забутих предків" Ларису Кадочникову
24tv
2025-01-13T14:06:22Z
Марина Арістова і Геля Зозуля побували на фільмі про пограбування з Джерардом Батлером
Фокус
2025-01-13T13:58:40Z
Іран веде таємні переговори з росією щодо посилення ядерних амбіцій – The Times
iPress
2025-01-13T14:37:31Z
"Російська загроза є довгостроковою": шведський прем'єр зробив заяву про ситуацію в країні
TSN
2025-01-13T14:36:33Z
Умєров прибув з візитом до Британії
УкраинФорм
2025-01-13T14:34:54Z
Ексзаступнику Вищого госпсуду Ємельянову дозволили вийти під заставу у 80 мільйонів
УкраинФорм
2025-01-13T14:33:33Z
Україна дозволила на Тернопільщині ексгумацію жертв Волинської трагедії - почнеться у квітні
Европейская правда
2025-01-13T14:33:33Z
Зробити НАТО знову великим: експерти розповіли, які країни не готові підтримати пропозицію Трампа та збільшити оборонний бюджет
Политека
2025-01-13T14:31:05Z
"Резерв Москви прямо з пекла": у корейців дуже велика підготовка, вміло відстрілюють наші дрони
FaceNews
2025-01-13T14:28:48Z
Перші вибори після війни: Кошель дав несподіваний прогноз
GlavRed
2025-01-13T14:27:52Z
"Сприятиме деградації РФ": Індія вслід за Китаєм відвернулась від Росії
GlavRed
2025-01-13T14:27:01Z
Пенсіонер отримав повістку, проте відмовився від мобілізації: його покарали
TSN
2025-01-13T14:36:00Z
Схема заробітку на ухилянтах. У Миколаєві співробітник ТЦК отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-01-13T14:30:59Z
У російській Тулі палає військовий госпіталь
ГЛАВКОМ NET
2025-01-13T14:27:23Z
На Сумщині дрон впав на територію об'єкта критичної інфраструктури - знеструмлені 185 населених пунктів
УкраинФорм
2025-01-13T14:21:55Z
Викрито агента рашистів, який з в’язниці координував підпали автомобілів силовиків
Украина Криминальная
2025-01-13T14:21:26Z
Виділення місця для поховання за хабар у ₴1000 – судитимуть працівницю Південного кладовища Києва
Украина Криминальная
2025-01-13T14:09:30Z
У Дніпрі правоохоронці попередили теракт на залізничних коліях та затримали двох терористів
Украина Криминальная
2025-01-13T14:07:26Z
Готували теракт: у Дніпрі російські агенти заклали вибухівку на залізничній станції
24tv
2025-01-13T14:00:41Z
Порушена логістична інфраструктура: як вплинула атака на "Енгельс" на масовані атаки по Україні
24tv
2025-01-13T14:00:29Z
Росіяни обстріляли Комишани на Херсонщині, поранена жінка
УкраинФорм
2025-01-13T14:36:01Z
Вдарять морози: коли Україну накриє сильне похолодання – стала відома дата
GlavRed
2025-01-13T14:27:47Z
Обеззброїли, обшукали та зв'язали: боєць "Азову" розповів, як сапери брали у полон росіян
24tv
2025-01-13T14:27:11Z
Перекривали рух і слухали російську музику: у поліції розповіли деталі інциденту в Києві
УкраинФорм
2025-01-13T14:15:09Z
В Одесі за рік капітально відремонтували три пошкоджені російськими ударами багатоповерхівки
УкраинФорм
2025-01-13T14:15:09Z
Хто може безплатно їздити у метро у 2025 році
24tv
2025-01-13T14:15:03Z
Покровськ, Курахове, Торецьк: Фокус дізнався, на якій ділянці фронту РФ тисне найбільше
Фокус
2025-01-13T14:00:38Z
Київ позбувається незаконної реклами: який район став лідером з демонтажу у 2024 році
ГЛАВКОМ NET
2025-01-13T13:54:33Z
Чи дійсно Україну накриють 20-градусні морози: прогноз погоди на цей тиждень від Діденко
TSN
2025-01-13T13:54:28Z
Боксер Тайсон Ф'юрі оголосив про завершення кар'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-01-13T14:37:00Z
Атлетіко встановив історичний клубний рекорд
Football.ua
2025-01-13T14:28:43Z
Карпати отримали підсилення з Кривбасу
24tv
2025-01-13T14:27:38Z
АПЛ: розклад і результати матчів 21-го туру чемпіонату Англії з футболу, турнірна таблиця
TSN
2025-01-13T14:24:52Z
Слот: Ноттінгем Форест – команда, яка може конкурувати з нами та іншими клубами
Football.ua
2025-01-13T14:18:46Z
Динамо зіграло внічию із Відзевом у контрольному матчі
Football.ua
2025-01-13T14:07:50Z
Легендарний Холіфілд емоційно назвав найкращого боксера в історії
24tv
2025-01-13T14:06:33Z
Трубін відзначився достойним вчинком у матчі Кубка ліги: миле відео
24tv
2025-01-13T13:24:33Z
Команда Усика обурилась через рішення The Ring щодо тренера українського чемпіона
24tv
2025-01-13T13:24:19Z
Найпростіша вечеря за 1 годину: потрібна склянка рису і жменька фаршу
GlavRed
2025-01-13T14:33:29Z
Що робити, щоб не було конденсату на пластикових вікнах
GlavRed
2025-01-13T14:27:52Z
"Я відмовляюся від опалення": жінка показала простий спосіб, як зігрітися взимку
GlavRed
2025-01-13T14:27:45Z
Не варто їх купувати: ці дрова майже не горять і тільки засмічують пічку
24tv
2025-01-13T14:21:19Z
Легше, ніж ви собі уявляли: готуємо домашній йогурт, який оцінять навіть найменші
24tv
2025-01-13T13:54:09Z
Знадобиться один ключ: як перевести вікна на "зимовий" режим, щоб зберегти тепло
GlavRed
2025-01-13T13:27:01Z
Не робіть так: 5 типових помилок під час ремонту
24tv
2025-01-13T13:24:44Z
Сім нетипових запитань та методів, щоб перевірити претендентів, знання їх допоможе пройти співбесіду
TSN
2025-01-13T13:24:19Z
Містяни не можуть зрозуміти, навіщо хтось постійно залишає помідори на мосту
Фокус
2025-01-13T13:21:12Z
Овочі та фрукти стрімко дорожчають: які ціни в середині зими
GlavRed
2025-01-13T14:33:19Z
Зерновики закликають не підвищувати тарифи Укрзалізниці
AgroPortal
2025-01-13T14:30:31Z
Вірменія не планує виходити з Євразійського економічного союзу попри намір вступити в ЄС
УкраинФорм
2025-01-13T14:28:30Z
Україна припинила видобуток вугілля на шахті у Покровську через наближення росіян — Reuters
TSN
2025-01-13T14:24:27Z
Кіровоградщина за рік утричі наростила експорт зернових
AgroNews
2025-01-13T14:21:10Z
Переробники підвищують закупівельні ціни: чи зміниться ситуація з поставками соняшнику?
Agravery
2025-01-13T14:19:36Z
Боротьба за природний газ: чи набере вона світового масштабу
24tv
2025-01-13T14:15:16Z
На програму «Зимова єПідтримка» виділили додаткові 5 мільярдів - Шмигаль
УкраинФорм
2025-01-13T14:06:59Z
Американські компанії сплатили понад 1 мільярд доларів податків до Росії
24tv
2025-01-13T14:06:53Z
Через збільшення сонячної активності потужних магнітних бурь може стати більше
Комсомольская правда
2025-01-13T14:34:40Z
Землю накрила потужна магнітна буря: на Сонці виявили корональну діру
GlavRed
2025-01-13T14:33:20Z
Як вимкнути iPhone, що завис: інструкція та способи запобігання таким ситуаціям
InternetUA
2025-01-13T14:31:57Z
Blue Origin скасувала сьогоднішню спробу запуску своєї великої ракети
24tv
2025-01-13T14:21:04Z
Глибоко в надрах Землі виявлено дивні краплі: насправді їх тут бути не повинно
Фокус
2025-01-13T14:19:08Z
Штучний інтелект відтворив зовнішність справжніх гобітів, які жили понад 50 тисяч років тому
InternetUA
2025-01-13T14:16:33Z
ШІ замінить програмістів у 2025 році — прогноз Цукерберга
InternetUA
2025-01-13T14:01:04Z
Втрачена особливість: навіщо еволюція забрала у нас третю повіку
Фокус
2025-01-13T14:00:06Z
EcoFlow на CES 2025: станція Delta 3 Plus, двопаливний генератор, павербанк з магнітною зарядкою та капелюх
ITC
2025-01-13T13:43:04Z
В Україні провели першу ретрансплантацію серця
УкраинФорм
2025-01-13T14:09:41Z
Валерій Дубіль: Лікарні отримають компенсацію витрат на покращене харчування військових
Знай
2025-01-13T14:04:34Z
Як «зелений день» допоможе вам виглядати молодше та відчувати себе краще
360ua.news
2025-01-13T13:36:50Z
Новий тренд у світі їжі: Клопотенко здивував новим рецептом моркви
24tv
2025-01-13T13:21:34Z
Як дізнатися, до якого медзакладу передали справу від МСЕК - роз'яснення МОЗ
УкраинФорм
2025-01-13T13:18:35Z
Робіть це вчасно: названо найкращий час для обіду
TSN
2025-01-13T13:06:03Z
В Україні смертність бджолосімей значно перевищила довоєнні показники
Agravery
2025-01-13T12:45:49Z
Цей суп – те, що треба після свят: рецепт ароматної першої страви
24tv
2025-01-13T12:15:45Z
Вирішили найважливішу загадку раку: вчені виявили новий спосіб застосування радіотерапії
Фокус
2025-01-13T12:06:49Z
BYD Atto 2: доступний електрокросовер для Європи з запасом ходу 312 км
ITC
2025-01-13T14:22:41Z
Нову Honda Accord розсекретили до прем’єри
AutoCentre
2025-01-13T14:04:19Z
З фото та відео: у “Дії” з’явилась нова корисна функція для водіїв
AutoGeek
2025-01-13T14:01:01Z
Продажі вже стартували: у Skoda розповіли про оновлені електроктричні косовери Enyaq
AutoGeek
2025-01-13T13:12:53Z
Потужність – понад 1000 сил: розсекречено два нових електромобілі BYD
Фокус
2025-01-13T12:51:04Z
Tesla Cybertruck за 150 000 доларів їздить Києвом
VGorode
2025-01-13T12:33:27Z
Tesla оновила свій найдешевший кросовер: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-01-13T12:30:31Z
Товариство Червоного Хреста в Україні отримало спеціалізований автомобіль Renault Trucks
AutoCentre
2025-01-13T12:03:28Z
Twingo повертається! Як Renault переробить свою класичну модель на електромобіль
360ua.news
2025-01-13T11:36:14Z