MY.UAНовини
"Щодня боялася, що доведеться ховати тварин": історія окупації та відновлення притулку "Сіріус"
"Щодня боялася, що доведеться ховати тварин": історія окупації та відновлення притулку "Сіріус"

"Щодня боялася, що доведеться ховати тварин": історія окупації та відновлення притулку "Сіріус"

Київський притулок "Сіріус" – найбільший притулок для тварин в Україні та один із найбільших у Європі. Зараз там живе майже 3,5 тисячі тварин. До війни активісти "Сіріуса" багато часу приділяли різноманітним акціям на підтримку тварин. Проводили кампанії, під час яких стерилізували, вакцинували та намагалися знайти нові родини для бездомних тварин. Однак війна та окупація згодом змінили його роботу.

Про те, як притулок вистояв та продовжує роботу зараз, 24 Каналу розповіла Олександра Мезінова – директорка та засновниця "Сіріуса".

Відрізані від цивілізації і без їжі: початок окупації

Від початку повномасштабної агресії 24 лютого 2022 року село Федорівка, де функціонував притулок, опинилось в ізоляції. Розташоване точно посередині між Києвом та кордоном із Білоруссю, воно першим відчуло початок війни. У притулку із першого дня не було ані світла, ані водопостачання, ані опалення.


"Сіріус" – найбільший притулок для тварин в Україні / Фото Віталія Головіна, 24 Канал

В окупації Федорівка була протягом 35 днів. Весь цей час Олександра Мезінова робила все, аби врятувати своїх тварин. Щодня на свій страх і ризик під обстрілами вона вирушала у сусідні села на пошуки хоч якихось продуктів для тварин. Кожного разу минала блокпости росіян з їхніми обов’язковими погрозами і знущаннями.

Олександра каже, що 24 лютого, коли через їхнє село полетіли російські літаки та ракети, заглибило у страшний сон. Неможливо було повірити, що все це може відбуватись у реальності.

Пережити цей жах та зберегти притулок вартувало надлюдських зусиль. Із перших днів війни у Федорівці зникли світло, вода, зв’язок й інтернет. Коли підірвали міст через річку Ірпінь у Демидові, село відрізали від цивілізації.


Директорка та засновниця притулку "Сіріус" Олександра Мезінова / Фото Віталія Головіна, 24 Канал

"Коли за півтора тижня тварини почали худнути, у мене почалась паніка. Я не знала, до якого стану ми дійдемо. Прекрасно розуміла, що їжі буде все менше і менше, тому що ресурси не вічні – тут села навколо, вони не такі багаті, щоб щось брати. Бачила, що люди самі запасаються, тому що не знають, скільки вони будуть відрізані від світу. Кожен день боялась, що прокинусь і мені доведеться ховати тварин. Це було найстрашнішим", – зізнається вона.

Тварини гинули не від голоду, а від серцевих нападів через вибухи

Олександра зробила все, аби цей найбільший її страх не став реальністю. З майже 3,5 тисячі тварин у притулку за час ізоляції та окупації загинуло лише 8. І то не від голоду.

5 тварин загинули від серцевих нападів – серце просто зупинилося від вибухів. Один малюк народився надто слабеньким, і ми не змогли його витягти. Дві собаки у нас дуже погризлися. Тоді вони сильно гризлись: їжі було мало, вони були голодні, злі, роздратовані, і, природно, більш сильні давили слабших. Цих двох ми просто не врятували після бійок. Але від голоду у мене ніхто не помер,
– каже вона.

Коли після звільнення вона дізналась про ситуацію із притулком у Бородянці, просто оніміла. Там під час окупації від голоду та спраги загинуло 222 собаки з 485. Майже місяць тварини залишалися зачиненими в клітках без їжі та води. За фактом масової загибелі тварин правоохоронці розпочали досудове розслідування у кримінальному провадженні. Олександра каже, неготовність керівництва бородянського притулку дбати про тварин була давно очевидною. Однак ніхто не очікував, що можна поводитись настільки жорстоко і цинічно.

Олександра зауважує, що Бородянка, на відміну від Федорівки, мала більше часу, аби організувати запаси кормів. Олександрі завадив це зробити підрив мостів – фури просто не змогли проїхати до "Сіріуса". Тому окупація принесла ще й щоденний кошмарний квест з пошуку води та харчів для тварин.


Притулок для тварин "Сіріус" після звільнення з окупації / Фото Віталія Головіна, 24 Канал

Через брак сну, їжі та надлишок стресу різниця між днями стерлась. Спати лягали ближче до 19:00. У цей час вже було темно. Електроенергія зникла. Користуватись свічками чи ліхтариками боялись – постійно очікували авіанальотів та намагались дотримуватись режиму світломаскування.

При цьому рано заснути також не виходило. Ночами повз притулок росіяни переганяли свої колони. З сусідніх сіл обстрілювали Київ і добре було чутно кожен літак, кожну ракету і кожен вибух.

Намагаєшся якось уривками спати. Десь о 5 ранку іде ракетний залп. Це такий будильник у мене був – удар по Києву. Чекала новин про столицю. Новин практично нема, тому що глушать радіо. Не знала, що думати, яка обстановка. Вставала. Їхала знову через пости, намагалася бути дуже стриманою серед суцільного божевілля,
– розповідає Олександра.

"У нас могли влаштувати Бучу-2, але не встигли": про життя під окупацією росіян

"Сіріус" вижив завдяки готовності Олександри постійно розшукувати харчі. Це була щоденна важка праця.

"Там, де ми їздили, були нескінченні обстріли, все над головою літало. Раз поїхали в Димер за м’ясом, яке там в однієї компанії розморозилось, його треба було кудись дівати. Ми забрали кілька тонн, це м'ясо нас дуже виручило. Забирали на моїй машині, яка могла гранично вмістити до 500 кілограмів вантажу. Так ми угробили мені машину, далі я ходила шукати корм із тачанкою і пішки", – каже жінка.


Притулок для тварин "Сіріус" після звільнення з окупації / Фото Віталія Головіна, 24 Канал

Потім таких ситуацій, коли Олександра опинялась не в той час і не в тому місці, стало значно більше. Наприклад, разом із помічниками випадково стали свідками переховування російської техніки. Машини заганяли в ангар поруч із місцем, де вони мали забрати м’ясо. Волонтерка була переконана, що їх розстріляють на місці: приїхали, побачили, що стоїть техніка, якої не було, вийшли військові і почали їх розпитувати, що вони тут роблять. Саме у той момент почався мінометний обстріл – українські війська вдарили по сховку окупантів.

У нас було два варіанти – або нас розстріляють, або ми загинемо під обстрілом. Дивом ми вибрались. Нічого не привезли тваринам. З якихось причин росіяни нас не вбили. Не знаю, чому. Я їм розповідала, що в мене притулок, собаки голодні, потрібна їжа, тому ми їздимо. І чомусь нас не розстріляли. Вони казали, що я чокнута, коли почули, скільки в мене тварин. Спитали, чому я не поїхала, я ж жінка. Сказала, що саме тому і залишилася – заради тварин. Бо знала, що буде війна,
– згадує вона.

Зоозахисниця вважає, що їй дуже пощастило, Бо за час окупації вона стільки разів попадала у неймовірні ситуації і вже давно не мала би бути жива. Перед кожним виходом за кормом Олександра лишала управляючій притулком детальні інструкції на випадок, якщо більше не повернеться. Але вижила. Як зараз вважає, виключно дивом та підтримкою янгола-охоронця.

"Незадовго до звільнення росіяни нас прямо попереджали, що скоро зайдуть каральні підрозділи. Вони мінялись на постах, чекали на ротацію, ми спитали, хто буде після них. Відповіли, що або ще одні контрактники, або каральні підрозділи. Я ще спитала, до чого це і кого тут карати? Відповіли, що це командири вирішують. Ми спочатку несерйозно поставились до цих чуток. Ну, бо ж брєд якийсь: проти кого тут ці загони? У селах лише мирне населення. Потім я дізналася про Бучу, Ірпінь, і мороз шкірою пройшов. У нас могли влаштувати Бучу-2. Але не встигли", – каже вона.

"Коли в притулок прийшли росіяни, тварини не гавкали, щоб їх не застрелили"

Делікатністю окупанти, які стояли на цьому напрямку, також не відрізнялись.

"На постах стояли чеченці, якути, буряти трохи, але в основному – росіяни. Коли ми їздили через пости, моєму помічникові обіцяли прострілити коліна. Постійно. Постійно намагалися поставити на коліна, погрожували. Якщо люди були під дією алкоголю чи наркотиків, ставало вкрай "весело". Через це ми старались після обіду не їздити, бо вечорами вони зовсім неадекватно поводились", – говорить вона.


Притулок для тварин "Сіріус" після звільнення з окупації / Фото Віталія Головіна, 24 Канал

Кожного разу, коли натрапляла на блокпостах на окупантів у неадекватному стані, залучала усі психологічні прийоми, які взагалі знала. Усіма силами намагалась переключити увагу зі своїх хлопців-помічників на себе.

Кожен день їдеш до неадекватних людей. Вони можуть зробити з тобою що завгодно. Після того, як ми потрапили під мінометний обстріл, вони стали заарештовувати тих, хто допомагав з евакуаціями. Люди зникали у невідомому напрямку. Біля будинку моїх друзів в двох селах від нас влаштували катівню. Все це неможливо порівняти із Бучею. Але це було дуже-дуже важко. Кожен день не знаєш, кого зустрінеш, що з тобою робитимуть, і в якому підвалі ти опинишся,
– згадує вона.

За її словами, постійно перебувала наче під трьома тисками одночасно. З одного боку морально дуже тисли всі ті гидкі речі, через які проходили під час кожної зустрічі з окупантами. З другого – постійний страх обстрілів, прямих попадань та загрози загибелі тварин від них. Третій тиск – страх, що тварини помиратимуть від голоду.

"Я зрозуміла, що дуже боюсь, що об’їм притулок та своїх тварин. Тому їсти намагалась мінімально. На день, умовно, їла пиріжок, чай, одне яйце і кефір", – розповідає вона.

Тварини окупацію перенесли вкрай важко. Їх лякали обстріли, вони сварились через постійне відчуття голоду. Тихо було лише коли росіяни прийшли до притулку з обстрілами.


Собака в "Сіріусі" після звільнення з окупації / Фото Віталія Головіна, 24 Канал

"Купа озброєних людей носилися притулком. Вони шукали військових, і звичайно, з автоматами, з усім цим. Тварини просто мовчали, бо вони розуміли, що якщо вони почнуть гавкати, то вони можуть просто не сподобатися і їх застрелять", – розповідає Олександра.

Майже 600 врятованих тварин за рік і відновлення після окупації

Відчуття реальності після звільнення Київської області від окупантів в Олександри відновилось не одразу. Перше, що вона зробила – посилила співпрацю з міжнародними та українськими зоозахисними організаціями та волонтерами. Всі сили кинула на те, аби відгодувати тварин, відновити вольєри та знайти родини для максимальної кількості тварин. Дуже боялась, що у разі повторної спроби захопити Київщину, вдруге на порятунок притулку у неї фізично не вистачить сил.

Зараз Олександра продовжує шукати кошти та ресурси на закриття щоденних потреб в кормах та ветеринарних препаратах. Попри те, що майже пів тисячі тварин з її допомогою знайшли нові родини, роботи менше не стало.


Притулок для тварин "Сіріус" після звільнення з окупації / Фото Віталія Головіна, 24 Канал

Після звільнення у притулку планували не приймати нових тварин, однак не змогли відмовити тим, хто потребував допомоги. "Сіріус" потроху почав надавати прихисток пухнастикам зі звільнених міст та районів ведення бойових дій. Не можуть тут приймати лише великі партії тварин – не вистачає місця.

Всього за 2022 рік у "Сіріусі" врятували 543 тваринки з Київської, Харківської, Донецької, Херсонської, Житомирської, Миколаївської областей.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Наступление на Покровск: враг ежедневно бросает на штурмы механизированные группы
Comments UA
2024-11-18T22:45:32Z
"Абсолютная ложь": Корчинский объяснил, почему ВСУ не поможет рекрутинг
Фокус
2024-11-18T22:38:14Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
Минус около $200 млн: «Червона Калина» и «Тайфун» уничтожили комплекс «Борисоглебск 2»
Апостроф
2024-11-18T11:30:35Z
Все затопит меньше, чем за час: как действовать в случае разрушения Кременчугской ГЭС
Фокус
2024-11-18T18:06:31Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
В социальной сети покойной русской актрисы появились новые фотографии
Comments UA
2024-11-18T21:45:03Z
Мэдлин Клайн может сыграть в "Человеке-пауке 4"
GameMag
2024-11-18T21:15:26Z
57-летняя Памела Андерсон в скромном платье появилась на Governors Awards 2024
Фокус
2024-11-18T08:57:50Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Зеленский встревожил планами РФ на ближайшее время: к чему призывает всех украинцев
Comments UA
2024-11-16T18:36:48Z
Разрешение на удары. Цели и изменения для фронта
Корреспондент
2024-11-18T23:15:17Z
Вооруженный экспорт Германии может достичь нового рекорда
Хвиля
2024-11-18T23:12:27Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Дешево, но рискованно: что нужно знать об одежде из секонд-хенда
Знай
2024-11-18T19:51:20Z
Захотели рыбу с гречкой и угробили здоровье: с какими продуктами запрещено совмещать этот продукт
Знай
2024-11-18T17:51:31Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Сотрудница "Укрзализныци" смотрела российский сериал на полную громкость: какая реакция компании
Фокус
2024-11-18T19:21:34Z
СМИ рассказали о масштабной схеме в Кременчугском обществе: готовятся распилить миллионы гривен
Знай
2024-11-18T18:51:02Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Фанера и иностранная электроника: ГУР показало, из чего состоит российская "Гербера"
UAToday
2024-11-18T19:30:59Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
"Был долгожданным ребенком и имел тяжелое заболевание": что известно о детях, погибших в Сумах
Фокус
2024-11-18T19:42:20Z
19 ноября 2024 года: Авдеев день - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-11-18T22:57:35Z
Украинский воин сбил ракету из ПЗРК
Корреспондент
2024-11-18T20:54:11Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Как вкусно приготовить булгур: финалистка "Мастер Шеф" дала гениальный рецепт
Политека
2024-11-18T23:24:23Z
Топ-3 абьюзеров по знаку зодиака: кто носит токсический характер
Comments UA
2024-11-18T23:06:57Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Бывший соперник Усика обвинил Пола в нарушении правил в бою с Майком Тайсон
Корреспондент
2024-11-18T21:24:33Z
Россию не допустили к жеребьевке отбора ЧМ-2026 по футболу - СМИ
ZN UA
2024-11-18T20:12:50Z
Усик потролил Фьюри, вспомнив его оскорбления и Джо Байдена
Корреспондент
2024-11-18T10:18:20Z
Майк Тайсон проиграл и объяснил, почему это для него победа
Comments UA
2024-11-18T10:00:58Z
Легенда мирового бокса Майк Тайсон сделал неожиданное признание после боя с Полом
Известия Киев
2024-11-18T07:37:10Z
Пол вызвал Макгрегора на бой по правилам ММА
UAToday
2024-11-17T21:21:54Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Между Финляндией и Германией поврежден подводный кабель
Корреспондент
2024-11-18T22:57:34Z
Подводный кабель связи между Финляндией и Германией перерезан: что произошло
Новости Украины
2024-11-18T17:21:10Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Ракетная атака по Сумам: увеличилось количество погибших
Апостроф
2024-11-18T17:15:19Z
В Киеве мошенник требовал у бизнесмена $700 тысяч
Корреспондент
2024-11-18T17:09:11Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
В России разрабатывают хоррор The Black Ice об исследовании зловещего комплекса в Антарктиде
GameMag
2024-11-18T21:15:05Z
Пользователи жалуются на сбой в работе Приват24: в банке назвали причину
Фокус
2024-11-18T20:51:58Z
Магнитные бури, прогноз на три дня: чего ожидать от солнечной активности 18-20 ноября
UAToday
2024-11-18T19:30:37Z
В Китае представили солнечные элементы c рекордной эффективностью: помог лазер
Фокус
2024-11-18T18:42:21Z
Последний Xbox: Расследование GameMAG.ru
GameMag
2024-11-18T18:11:58Z
«Прототип» Гордона Фримена Грег Кумер уволился из Valve — по слухам, он занялся созданием портативной консоли Xbox
GameMag
2024-11-18T16:58:38Z
Миниатюрная Элой, Варл и роботы: Sony анонсировала LEGO-набор по LEGO Horizon Adventures
GameMag
2024-11-18T16:52:19Z
Все, как в кино: индус устроил "счастливому" бусику Suzuki похороны, потратив 210 тыс грн
Знай
2024-11-18T21:30:47Z
Не допустите штрафа: как правильно изменить цвет авто в Украине
Знай
2024-11-18T20:51:05Z
В Украине стартовали продажи новой Toyota Camry 2024: комплектации и цены
Фокус
2024-11-18T14:51:09Z
Большое антикрыло и 286 сил: Hyundai показали недорогой спортивный седан
Фокус
2024-11-18T10:36:29Z
Автопилот и 1,9 с до сотни: дебютировал первый суперкар Geely
Фокус
2024-11-18T08:46:06Z
Владельцем Mercedes-AMG можно стать без огромных затрат: ТОП-10 б/у вариантов
Знай
2024-11-17T16:51:04Z
Новый электромобиль Nissan станет недорогой альтернативой Tesla Model S
Фокус
2024-11-17T11:15:04Z
Шик за $600 000: в Киеве заметили новый электрокар Rolls-Royce в интересных цветах
Фокус
2024-11-17T09:45:35Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z