MY.UAНовини
Фрайкори, дивізія СС і "м'ясні атаки": де в історії шукати реальний прототип ПВК "Вагнера"
Фрайкори, дивізія СС і "м'ясні атаки": де в історії шукати реальний прототип ПВК "Вагнера"

Фрайкори, дивізія СС і "м'ясні атаки": де в історії шукати реальний прототип ПВК "Вагнера"

Одним із наймедійніших облич геноцидної війни Росії проти України є не військовий, а призначений олігарх Євген Пригожин. Він номінально очолює так звану групу "Вагнера". 24 Канал вирішив провести історичні паралелі та порівняти вагнерівців з іншими найманцями.

Неприємна колізія – вагнерівці поза законом

Нові російські закони найманців називають "учасниками добровольчих формувань". І це вже інша калька – німецького терміну Freikorps ("фрайкори"), тобто "Корпус добровольців".

Хто такі фрайкори

Фрайкори нині відомі, як парамілітарні об'єднання німецьких ветеранів Першої світової війни, переважно з правими поглядами та відсутністю пієтету до людського життя. Пізніше, учасники фрайкорів приєдналися до нацистів і стали основою вже для їхніх парамілітарних формувань.

Насправді ж історія фрайкорів починається ще всередині 18 століття і пов'язується з персоною пруського кайзера – Фрідріха Другого.

Несподівано, але тут є паралелі з сучасною групою "Вагнера" На них звернув увагу американський історик Алєксандр Бернс, подробиці він виклав у своїй статті на порталі War on the Rocks.

Бернс розповідає, що крім славетних гренадерів та не менш легендарної лінійної тактики, на боці Фрідріха воювали також нерегулярні підрозділи – фрайкори.

  • Вони відрізнялися від регулярної пруської армії, були сформовані коштом та за ініціативою місцевих нобілів, які часто ці загони й очолювали, а подекуди делегували ці права професіоналам-військовим, яких тоді було чимало на вільних хлібах.
  • У 18 столітті дворяни могли легко переходити на службу до численних європейських монархів і за одну війну встигали повоювати за різні ворогуючі сторони, дехто – по кілька разів.

Бернс вказує, що більшість у німецьких фрайкорах складали полонені з армій противника, дослідник називає їх prisoners. І тут вже пряма паралель з "Вагнером", адже нині більшість у пригожинців складають саме завербовані на зонах "зеки" (звісно, абсолютно незаконно, навіть з точку зору російських законів).

Найманці Моріца Саксонського / фото geheugenvannederland.nl

Насправді автор дещо помиляється, адже ті ж фрайкори формувалися не з prisoners, а deserters, тобто дезертирів. Також там чимало було й добровольців, при чому, різних національностей – від угорців і хорватів і до, можливо, й українських козаків. Але в чому пан Бернс правий, так в тому, що фрайкорів використовували, як штурмовиків для суїцидальних атак на укріплені позиції – нині вони відомі як "м'ясні хвилі". І це те саме, що зараз робить "Вагнер".


Бійці фрайкору Вільгельма вон Клейста / фото Wikimedia Commons

Попри високу смертність фрайкори були відносно ефективні, вони були автономні, а тому – позбавлені надмірної бюрократії великої армії. Також наявність талановитих командирів та відсутність сантиментів дозволяли експериментувати на полі бою та виробляти найбільш ефективну тактику бою. Через сто років – вже в 19 столітті – цей підхід здобуде перевагу над лінійною тактикою, втім ніхто з учасників фрайкорів до цього моменту не доживе.

  • Бернс говорить про ці творчі пошуки командирів фрайкорів і порівнює їх із творчістю командирів "Вагнера" – ті також зробили "м'ясні штурми" ефективними, з огляду на те, що ціною великих жертв серед зеків (яких нікому не шкода) вагнерівцям вдається просуватися вперед. Втім, до великих перемог російським найманцям дуже далеко – той же Бахмут вони штурмують вже понад пів року, Соледар і Попасну втопили у власній крові й на тому "закінчилися". Це важко порівняти з ефективністю часів Моріца Саксонського або Фрідріха Другого.
  • Ще одна спільна риса між фрайкорами та вагнерівцями – варварська жорстокість. Тут паралелей ще більше. Втім, є нюанс, на тлі звірств регулярної російської армії "Вагнер" особливо навіть якось не виділяється. Нагадаємо, в Бучі та Гостомелі найманців Пригожина не було – всі страшні звірства творили саме регулярні війська. Можливо, щоб наздогнати ЗС РФ у кровожерності та не відставати, "пригожинці" вдалися до піар-страт за допомогою кувалд, а також почали рекламувати розстріли та власні загороджувальні загони.

Забагато честі для Пригожина

При цьому, російська пропаганда в кращих традиціях химерного постмодернізму часто малює "Вагнер" не як сталінських "штрафників" чи фрайкорів 18 століття, а як куражних найманців попередніх епох. Так, Євгеній Пригожин постає мало не кондотьєром (так називали командирів найманців у 14 – 16 столітті в Італії).


Євгеній Пригожин / скриншот

Відомий заздрісник Пригожина – воєнний злочинець Гіркін порівнює номінала групи "Вагнер" взагалі з Альбрехтом Валленштейном – видатним полководцем часів Тридцятирічної війни.

Що відомо про Валленштейна

Був одним із головнокомандувачів військ Священної Римської імперії та завжди робив ставку на найманців (його армія не вимагала грошей від державної скарбниці й живилася коштом грабунків і контрибуцій). Дослужився до найвищого чину в армії – генералісимуса і був вбитий власною охороною після того, як імператор Фердинанд Другий вирішив, що Валленштейн став надто впливовим, самостійним і небезпечним.

Смерть Валленштейна / фото Wikimedia Commons

Добре, що Гіркін не порівняв Пригожина та ПВК "Вагнер" з римськими преторіанцями, які в 193 році нашої ери вбивали імператорів, що заборгували їм преміальні виплати, а потім продали титул імператора на аукціоні (переможець, до речі, не зміг заплатити вчасно і також був убитий).

Постає резонне питання – а чи не забагато честі? Відповідь проста – забагато. На відміну від Валленштейна, Моріца Саксонського, пруського очільника одного з 14 фрідріхових фрайкорів Вільгельма вон Клейста та навіть більшовицьких ватажків часів так званої "Громадянської війни" – Котовського та Якіра (перший мав загони з криміналітету, другий – з китайських найманців), Пригожин в жодному разі не є самостійною фігурою.

Пригожин не керує так званою ПВК "Вагнер" ані на Донбасі, ані в Сирії, ані в Африці (нагадаємо, що саме африканський напрямок діяльності "Вагнера" є головним). Він лише номінально очолює це парамілітарне утворення, не відповідає за бойові дії та планування операцій (для цього там є Дмітрій Уткін, той самий "Вагнер").

Справжнім власником групи "Вагнер" є держава Росія, а конкретніше – її спецслужба ФСБ, для них "Вагнер" – військова філія для гібридних операцій за межами Росії. Пригожин тут ширма, якій дозволяють бути обличчям процесу та отримувати невелику ренту від мільярдів, які заробляють справжні власники. Бої ж на Донбасі та "м'ясні штурми" зеків, зібраних у штрафбати – зручна форма утилізації непотрібних ресурсів.

Реальний прототип для "Вагнера"

Якщо ж шукати гідні паралелі, далеко йти не варто, адже в Пригожина та пригожинців був прототип не в часи Семирічної війни чи війни за Іспанську спадщину, а в Другій світовій війні. Це Оскар Дірлеванґер та його спеціальна команда СС "Дірлеванґер" (згодом – 36-а гренадерська дивізія СС "Дірлеванґер").


Воєнний злочинець Оскар Дірлеванґер / Бундесархів

Що відомо про Дірлеванґера

Ветеран Першої світової війни, був учасником окупації України після Берестейського миру, після війни приєднався до фрайкору і брав участь у кривавих вуличних боях. Захистив дисертацію, був ревним послідовником Гітлера і членом НСДАП, займався бізнесом і дрібними махінаціями, у 1934 році був засуджений за педофілію, це виявилось занадто навіть для наці, а тому Дірлеванґер втратив і науковий ступінь (до речі, тема дисертації – підготовка економіки Німеччини для майбутньої війни) і воєнні відзнаки.

Після звільнення (відсидів 2 роки, Пригожин має 2 судимості, відсидів 9 років у в'язниці з 13) Дірлеванґер воював в Іспанії на боці Франко, а згодом був взагалі реабілітований нацистами. З початком Другої світової війни Дірлеванґер став частиною СС, очолив спеціальний каральний загін, сформований з браконьєрів, які відбували ув'язнення в концтаборі "Заксенхаузен". Згодом загін розрісся до батальйону, а потім – дивізії.

Коли браконьєри закінчилися, загони почали формувати з професійних злочинців, засуджених вояків Вермахту і членів СС, а також – з військовополонених (у Дірлеванґера був цілий батальйон росіян).

Загонам Дірлеванґера доручали найкривавіші завдання – особливо вони "відзначились" у Білорусі та Польщі.

Фото карателів Дірлеванґера з Бундерсархіву

На руках Дірлеванґера та його вояків – кров десятків тисяч вбитих цивільних і понад 200 спалених сіл. Це класичні карателі, про яких так любить згадувати російська пропаганда, втім, вочевидь забуваючи, хто нині є їхнім прямим спадкоємцем.

Спочатку підрозділ діяв проти партизан і здійснював так звані "акції відплати" для цивільних, але згодом, коли в нацистів почалися "кадрові проблеми", карателів кинули на фронт (тут просто пряма аналогія з групою "Вагнера") та перетворили на штрафбат.

На фронті підрозділ зазнавав страшних втрат, але отримували постійні підкріплення з числа амністованих злочинців, яких без належної підготовки гнали в бій на вірну смерть. Так, у боях з придушення Варшавського повстання у 1944 році втрати бригади Дірлеванґера сягнули 315% від штатної чисельності.

Згодом підрозділ зазнав страшних врат у боях у Словаччині, Угорщині та Німеччині, доки не був знищений Червоною армією у травні 1945 року в "Гальбському мішку" (тоді німці намагалися прорватися до оточеного Берліна та врятувати Гітлера (цей епізод та марні очікування Гітлера добре показані у фільму "Бункер", проте самі були оточені та розбиті).


Путін і Пригожин / фото росЗМІ

Відплата для Дірлеванґера була страшною – його забили до смерті у в'язниці. Те саме чекало й на більшість його підлеглих. Щось подібне, схоже, готує доля й для Пригожина. Ніхто не буде розбиратися чи справжній він кондотьєр чи просто зіц-голова ФСБшної контори. Натомість справжні куратори так званої ПВК у "прекрасній Росії майбутнього", можливо, спробують видати себе за рятівників і лібералів. Для цього їм потрібно буде лише пред'явити лису голову "кухаря Путіна".

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Російському вітрильнику «Штандарт» не дали пришвартуватись у французькому Гаврі
УкраинФорм
2025-05-04T12:40:01Z
Lufthansa призупинила польоти до Ізраїлю через атаки хуситів
Европейская правда
2025-05-04T12:37:45Z
Новий посол Чехії в Україні розпочне роботу у вересні - джерело
УкраинФорм
2025-05-04T12:34:17Z
Скільки років знадобиться РФ для повної окупації України: експерт зробив підрахунки
VGorode
2025-05-04T12:33:40Z
Низка авіакомпаній призупиняє польоти до Ізраїлю після ракетного удару хуситів
УкраинФорм
2025-05-04T12:30:11Z
Фіцо накинувся на Зеленського через заяву про ризики перебування в Москві 9 травня
Европейская правда
2025-05-04T12:27:55Z
Зеленський прибув до Чехії з візитом
Европейская правда
2025-05-04T12:27:34Z
Путін зробив заяву про примирення з Україною: що він сказав
GlavRed
2025-05-04T12:27:29Z
Тишкевич зізналась, як за 10 років змінилися стосунки з чоловіком Томусяком і як її хвороба на них вплинула
ТСН
2025-05-04T12:31:12Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-04T12:25:20Z
Лілія Ребрик розсекретила, як відсвяткувала 7-річчя доньки і чому чоловіка не було поруч
TSN
2025-05-04T12:09:38Z
Іво Бобул зізнався, чи готовий піти у політику та чому не виїжджає з України під час війни
TSN
2025-05-04T12:09:27Z
Леді Гага зіграла безплатний концерт в Ріо-де-Жанейро: скільки людей відвідали грандіозне шоу
24tv
2025-05-04T12:03:17Z
Юлія «Тайра» Паєвська анонсувала вихід збірки поезій, написаних після полону
УкраинФорм
2025-05-04T12:01:45Z
7 науково-фантастичних фільмів, які заново винайшли жанр
ITC
2025-05-04T11:52:35Z
Що можна побачити у київському музеї математики "Кубоїд"
VGorode
2025-05-04T11:45:53Z
"Серце прихопило": Тишкевич розкрила обурливу витівку зрадниці Байрак
GlavRed
2025-05-04T11:27:24Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Українці — повноправні переможці у Другої світовій війні
Детектор М
2025-05-04T12:36:32Z
Екіпаж першого катапультувався, а другого — загинув: Буданов розповів деталі знищення 2 літаків РФ
Фокус
2025-05-04T12:34:41Z
Китайські розробники вперше успішно запустили винищувач J-35 з авіаносця Fujian
InternetUA
2025-05-04T12:31:45Z
Українців по-новому сповіщатимуть про повітряну тривогу: сирени не ревітимуть
Знай
2025-05-04T12:30:40Z
На Тернопільщині завершується ексгумація жертв Волинської трагедії
Лига
2025-05-04T12:21:55Z
Росія кидає піхоту на мотоцикли: у ЗСУ застерігають про нову тактику
Gazeta UA
2025-05-04T12:16:24Z
Росіяни накопичують сили у Курській області. Прикордонники пояснили, яку загрозу це несе для Сумщини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T12:12:41Z
Столова чи їдальня: як правильно назвати цей заклад громадського харчування
24tv
2025-05-04T11:42:46Z
Ферма на Черкащині встановила нову «розумну» доїльну залу
AgroPortal
2025-05-04T12:30:52Z
Яка найбільша пенсія в Україні та хто її отримує
24tv
2025-05-04T11:48:42Z
Прогнози щодо курсу долара та євро на фоні політичних змін
360ua.news
2025-05-04T11:31:36Z
Кукурудза в Україні вже дорожча за продовольчу пшеницю
AgroPortal
2025-05-04T11:30:08Z
Apple скоротить залежність від Китаю і перейде на чіпи зі США та Індії
InternetUA
2025-05-04T11:01:19Z
Для виробництва олії крафтярі з Одещини закуповують сировину по всій Україні
AgroPortal
2025-05-04T10:30:21Z
Загострення на фронті може вплинути на курс: скільки коштуватиме євро наступного тижня
24tv
2025-05-04T10:21:02Z
Легендарний Воррен Баффет йде з посади глави Berkshire: хто його замінить
24tv
2025-05-04T09:51:27Z
Виплати пенсіонерам можуть збільшити: Гетманцев назвав умову
Знай
2025-05-04T09:31:54Z
Перші кадри після удару по Черкасах: поліція евакуювала людей під звуки "Шахедів"
24tv
2025-05-04T12:39:32Z
Поліція показала перші хвилини після атаки дронів на Черкаси
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T12:39:28Z
На Харківщині внаслідок російських артобстрілів виникли масштабні лісові пожежі
УкраинФорм
2025-05-04T12:33:00Z
У любителя нацистської форми запорізькі поліцейські вилучили купу зброї
Украина Криминальная
2025-05-04T12:27:04Z
У мережі пишуть про масштабну пожежу на Гідропарку
24tv
2025-05-04T12:22:51Z
У київському Гідропарку виникла пожежа: що відомо
TSN
2025-05-04T12:09:09Z
Величезний стовп диму піднімається над Києвом: у Гідропарку сталася пожежа, відео
Telegraf
2025-05-04T12:06:44Z
В Грузії затримали двох громадян України, підозрюють у наркозлочинах
Европейская правда
2025-05-04T12:01:16Z
У Києві самокатник атакував авто і втік: момент потрапив на відео
Telegraf
2025-05-04T11:36:42Z
Відмовляються від батьків і дітей: учені дізналися, чому люди обирають чайлдфрі
Фокус
2025-05-04T12:30:59Z
Догляд за полуницею: що робити вже зараз, щоб влітку були смачні та солодкі ягоди
TSN
2025-05-04T12:09:16Z
Хронічне нещастя як наслідок незрілості
360ua.news
2025-05-04T12:06:10Z
Кефір чи йогурт: що краще для вашого здоров’я
24tv
2025-05-04T11:48:59Z
Чому у водіїв під час тривалого перебування за кермом можуть смикатися очі
Gazeta UA
2025-05-04T11:36:19Z
Ремісія сягнула 52%: вчені представили новий спосіб боротьби з раком кишечника
Фокус
2025-05-04T11:09:54Z
Найзаразніша хвороба: учений пояснив, чому світові потрібно готуватися до спалаху кору
Факти ICTV
2025-05-04T10:19:14Z
Лікарі видалили пацієнтці пухлину на хребті через око
TSN
2025-05-04T09:51:09Z
Твоє тіло змінюється — змінюй і раціон
360ua.news
2025-05-04T08:42:57Z
Як відіпрати дуже брудні білі шкарпетки: давно забутий, але дуже хороший спосіб
GlavRed
2025-05-04T11:27:04Z
Як вибрати найсмачніше сало на ринку: п'ять ознак якісного і свіжого
Gazeta UA
2025-05-04T10:58:42Z
Куди поїхати на море в Європі: три альтернативні локації для відпочинку без натовпу туристів
24tv
2025-05-04T10:39:09Z
Покладіть взуття у морозильну камеру і забудете про поширену проблему
Gazeta UA
2025-05-04T10:27:41Z
Був популярним курортом, а став безлюдним місцем: у що росіяни перетворили Залізний Порт за три роки
Telegraf
2025-05-04T10:18:52Z
Ох, ці сирники: чому розпливаються і тануть при смаженні – основні помилки
24tv
2025-05-04T09:54:09Z
Позбавляє токсин, приваблює бджіл та захищає від вітру: три причини посадити в саду соняшник
Знай
2025-05-04T09:51:35Z
Матиме особливий смак: як замаринувати скумбрію з чаєм та чорносливом
Gazeta UA
2025-05-04T09:42:23Z
"Мені у наметі спиться краще, ніж удома": українка перемогла в Arctic Ultra і ходить у гори соло
Комсомольская правда
2025-05-04T09:04:51Z
На одному з напрямків вчора була найбільша кількість атак у цьому році
ZN UA
2025-05-04T12:40:37Z
Росіяни атакували Сумщину авіабомбами та з РСЗВ: є загиблий і поранені
УкраинФорм
2025-05-04T12:36:54Z
Путін знову заговорив про "вимушену" причину захоплення Криму у 2014 році
24tv
2025-05-04T12:33:46Z
Грози накриють Україну: в які області навідається негода
24tv
2025-05-04T12:33:43Z
Виправдання окупації Криму у 2014 році: Путін зробив абсурдну заяву
GlavRed
2025-05-04T12:27:25Z
ЗСУ руйнують плани командування РФ контрударами біля Покровська - генерал
GlavRed
2025-05-04T12:27:03Z
Погода в Україні на 5 травня: буде зниження температури, дощі та грози
Gazeta UA
2025-05-04T12:21:46Z
Відключення світла в Києві та області з 5 по 11 травня: графіки на тиждень від ДТЕК
Политека
2025-05-04T12:16:59Z
Піхотна війна: в ЗСУ розповіли про тактику ворога на Сході
Факти ICTV
2025-05-04T12:10:13Z
"Після бою з Дюбуа": промоутер Усика оцінив шанси на трилогію проти Ф'юрі
24tv
2025-05-04T12:18:31Z
Мареска: Ми зробимо чемпіонський коридор для Ліверпуля
Football.ua
2025-05-04T12:16:31Z
УПЛ. Перенесений матч «Кривбас» - «Лівий Берег» розсудить киянин Блавацький
УкраинФорм
2025-05-04T12:04:07Z
Баскетболістка Дар’я Бірюк: США - це країна баскетбольної мрії, але я сумую за Бердянськом
Комсомольская правда
2025-05-04T12:04:01Z
Альварес і Кроуфорд провели першу битву поглядів: відео дуелі
24tv
2025-05-04T12:03:58Z
Джошуа ляже на операційний стіл: коли боксер зможе вийти на ринг
24tv
2025-05-04T12:00:55Z
Флік розповів, хто з воротарів буде захищати ворота Барселони в матчах з Інтером та Реалом
Football.ua
2025-05-04T11:49:06Z
Шахтар близький до призначення Арди Турана – ЗМІ
Football.ua
2025-05-04T11:45:43Z
Колишній гравець Шахтаря став рекордсменом АПЛ, перевершивши досягнення зірки МЮ
24tv
2025-05-04T11:36:01Z
У США зібрали мотоцикл з колесами від трактора
360ua.news
2025-05-04T12:40:12Z
Бренд, який вирішив відмовитися від заднього скла, тепер має проблеми з камерами заднього виду
Топ Жир
2025-05-04T12:00:55Z
Цей жартівливий підроблений G-Class був проданий за справжні великі гроші
Топ Жир
2025-05-04T10:30:04Z
Toyota Camry XV80 отримала темну модифікацію
360ua.news
2025-05-04T08:21:26Z
Шкідливість популярних засобів для миття автомобіля та чим їх замінити
Знай
2025-05-04T07:51:17Z
Що означають нові номерні знаки в Україні
360ua.news
2025-05-04T07:40:15Z
У США створили гігантський триколісний мотоцикл із кабіною в колесі
Фокус
2025-05-04T07:36:00Z
Неймовірний рестомод Ford Galaxie 500 виставили на аукціон
AutoCentre
2025-05-04T07:04:56Z
Не Жигулями єдиними. Які іномарки можна купити за 2000 доларів на Львівщині
Telegraf
2025-05-04T05:33:03Z
Жінка орендувала в інтернеті житло з "неймовірним" видом: правда викрилася при поселенні
Фокус
2025-05-04T12:36:17Z
Названо найпопулярніші браузери в Україні та світі у 2025 році
InternetUA
2025-05-04T12:01:57Z
ЦРУ розсекретило інформацію про три бази інопланетян - дві з них знаходяться на Землі
TSN
2025-05-04T11:51:53Z
Чим замінити вертикальні жалюзі на розсувних скляних дверях: практична альтернатива
24tv
2025-05-04T11:24:43Z
Їсти, як під час Великої депресії: як у ТікТок запустили тренд на економію на їжі
24tv
2025-05-04T11:18:37Z
Ні краплі кремнію: у Китаї похвалилися, що створили найшвидший у світі транзистор
Фокус
2025-05-04T11:00:03Z
У Техасі створили нове місто, де базується SpaceX Ілона Маска
Комсомольская правда
2025-05-04T10:51:29Z
Чи можуть сни бути віщими: дослідження
Gazeta UA
2025-05-04T10:42:41Z
Незабаром з Android-смартфона можна буде зробити ПК: як це виглядає
InternetUA
2025-05-04T10:31:59Z