Польські фермери погрожують зірвати візит президента України Володимира Зеленського до Варшави. Аграрії незадоволені тим, що їхній ринок заполонило українське зерно.
Про це повідомляє британське видання The Guardian.
в середу, 5 квітня, щоб висловивити вдячність за солідарність країни у війні з Росією. Але польські аграрії попереджають, що можуть вийти на вулиці, щоб “зіпсувати” цю подію.
— Варшава повинна все добре обдумати, – сказав голова Замойської асоціації фермерів Марцін Собчук в інтерв’ю польському новинному сайту Interia.
Він додав, що асоціація готова “зіпсувати” візит, додавши, що “є багато ідей, але про це ще рано говорити”.
В межах ініціативи ЄС було скасовано всі тарифи та квоти на експорт українського зерна до 27 країн-членів ЄС, щоб полегшити транзит продукту по всьому світу, зокрема до Африки, де російська блокада українського експорту була особливо відчутною.
Однак зерно не вдалося вивезти з деяких східних країн ЄС, зокрема Польщі, Угорщини та Румунії, що призвело до падіння цін у цих країнах і викликало обурення у фермерських громадах.
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що звернеться до Єврокомісії та країн-членів ЄС з проханням , але польські фермери стверджують, що нічого не було зроблено.
— Ми думали, що міністр сприймає нас серйозно, але виявилося, що це не так, – сказав Собчук.
Зазначається, що значна частина українського зерна осіла в європейських країнах, що і викликало невдоволення фермерських об’єднань.
У Польщі зерно накопичується через брак транспортних потужностей для його вивезення. Конкретні інфраструктурні проблеми полягають у тому, що українські вантажні поїзди використовують колію, відмінну від колії залізниць ЄС, а також у необхідності пріоритизувати імпорт вугілля до Польщі після заборони на російський імпорт.
Польські фермери все частіше скаржаться на те, що потерпають від імпорту українського зерна, який зріс до 2,45 млн тонн у 2022 році.
Нещодавно країни-члени ЄС схвалили виділення €56,3 млн на підтримку болгарських, польських і румунських фермерів, а польське міністерство сільського господарства оголосило про компенсацію. Однак ці гроші були названі “краплею в морі”. Раніше цього місяця міністра сільського господарства Польщі Генрика Ковальчика закидали яйцями під час панельної дискусії з комісаром ЄС з питань сільського господарства Янушем Войцеховським.
У той час як імпорт зерна накопичується у Східній Європі, український експорт залишається нижчим на майже 18% до 36,9 млн тонн за рік, після російського вторгнення та блокади ключових портів, таких як Одеса, а також нерівномірного застосування угоди з Москвою про транзит.
18 березня стало відомо, що зернову угоду, яка передбачає експорт агропродукції з портів України, . Україна продовжить експортувати свою аграрну продукцію через три порти на Чорному морі.