MY.UAНовини
Російська пропаганда в Африці: як змінилися кремлівські меседжі у 2023 році
Російська пропаганда в Африці: як змінилися кремлівські меседжі у 2023 році

Російська пропаганда в Африці: як змінилися кремлівські меседжі у 2023 році

Зауважимо, що 2022 році Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки детально проаналізував медіаландшафт 4 країн Африки – Єгипту, Нігерії, Кенії та Південно-Африканської Республіки. Це зробили, щоб зрозуміти, що пишуть про війну Росії проти України в онлайн-медіа Африки та як на це впливає пропаганда. Для цього аналізу використали моніторинг, проведений українським соціальним стартапом LetsData у червні та липні.

Цьогоріч Центр продовжив у співпраці з LetsData відстежувати медіаландшафт уже 5 африканських країн – Кенії, Нігерії, Південно-Африканської Республіки, Єгипту та Гани – у січні та лютому, щоб відстежити основні тенденції та зміни у поширенні російських наративів.

У дослідженні представлені лише ті наративи та меседжі, які відтворюють російську пропаганду, що не виключає наявності продуктивних та нейтральних наративів у медіа проаналізованих країн, розповідає аналітикиня Центру Ірина Субота.

Російські меседжі щодо військової допомоги Україні

Аналіз інформаційного ландшафту у 2023 році показує, що в африканських онлайн-медіа продовжують поширюватися, а також активізуються нові меседжі щодо військової допомоги Україні.

Наприклад, у дослідженні 2022 року Центр стратегічних комунікацій відзначав такі меседжі, як-от:

  • "конфлікт підживлюється великим постачанням зброї в Україну із Заходу",
  • "підтримка Заходу не продовжуватиметься, запаси зброї вичерпуються"
  • та "західна зброя загрожує обстрілу території Росії".

Натомість на початку 2023 року поширювалися такі повідомлення:

  • "країни відмовляються надавати військову допомогу Україні",
  • "постачання зброї продовжує страждання українців"
  • та "постачання зброї Україні послаблює самі країни, які її надають".

Крім того, активізувалися меседжі, що залякували перспективою "застосування ядерної зброї Росією у разі продовження постачання зброї Україні". У таких меседжах пророкували "перетворення Європи на радіоактивне кладовище", а наслідки для Заходу від постачання Україні зброї описувалися словами "глобальна катастрофа", "апокаліпсис" та "третя світова".

Наприклад: "нова зброя для Києва призведе до глобальної катастрофи"; "підтримка України танками перетворить Європу на радіоактивне кладовище"; "постачання танків Україні спровокує третю світову війну, яка перетворить світ на попіл"; "Путін погрожує апокаліпсисом, якщо Захід продовжить надсилати Україні зброю" та "якщо українська армія отримає зброю, здатну завдати удару вглиб Росії, російська сторона використає зброю, яку раніше не застосовувала".

Тенденція поширення одночасно суперечливих меседжів щодо військової допомоги для України, як і у 2022 році, досі зберігається в онлайн-медіа країн Африки. Наприклад, поширення меседжів, з одного боку, про нібито "припинення надання Заходом зброї для України", а з іншого – залякування і шантаж через продовження її постачання.

Російські меседжі на тему ядерної зброї та "провокацій України"

Меседжі щодо застосування ядерної зброї також мали суперечливий характер – погрози з боку Росії застосувати ядерну зброю та одночасне звинувачення США у нібито "плануванні випробувати ядерну зброю". Наприклад, "Медведєв: ядерний удар неминучий, якщо Росія зазнає поразки в Україні" та "Путін: США думають про випробування ядерної зброї".

У країнах Африки, наприклад, були відзначені такі меседжі наративу щодо "провокацій": "Київські війська готуються підірвати зерносховища в Харкові, щоб зробити провокацію проти Москви", "США готують провокаційну атаку з отрутою в Україні, щоб звинуватити Росію" та "Україна готує провокацію проти Росії, щоб привернути увагу світової спільноти та прискорити постачання ракет великої дальності для удару по Росії".

Російські наративи про НАТО й США та їхню "роль" у війні

Згадки про НАТО та США в онлайн-медіа країн Африки фіксуються у вже звичних кремлівських наративах і меседжах.

Наприклад, вкотре поширювалися повідомлення про "розширення НАТО на схід": "Альянсу слід було прислухатися до попереджень про те, що його розширення на схід посилить нестабільність у регіоні".

Крім того, НАТО та США згадувалися і в ролі "партнерів у злочинах Києва", як-от: "Вашингтон опосередковано воював з Москвою, оскільки Київ воював американською зброєю та технікою" та "НАТО фактично перебувало у військовому протистоянні з Росією, постачаючи свою зброю Україні".

Також продовжується просування тез про нібито "підконтрольність" України США. Наприклад, "Вашингтон використовує українців для обслуговування інтересів свого військово-промислового комплексу", "активізація участі США в подіях в Україні пов'язана зі страхом втратити свою колонію і тим, що Вашингтон та НАТО використовують Україну як полігон".

Крім того поширювалися меседжі про "американські біолабораторії в Україні".

Інші кремлівські наративи та меседжі в країнах Африки

Серед інших тем, якими Росія маніпулює в країнах Африки: релігія, мирні переговори, вигадані перемоги російської армії, "розкол між країнами ЄС" та нібито "обстріли українськими військовими цивільного населення".

У темі релігії, зокрема, поширювалися меседжі, нібито "українська влада переслідує релігійні установи".

У "зриванні" мирних переговорів російські меседжі звинувачували Захід, як-от: "Росія була готова швидко укласти мирну угоду з Україною, але Захід її зірвав і завадив Україні укласти мир" та "Захід наказав Зеленському – ніяких мирних домовленостей".

Крім того, африканські аудиторії переконували в тому, що Росія "досягла значних успіхів в Україні в другій половині 2022 року, а зараз набрала обертів і досягає поступового прогресу на сході України".

Також просувалися російські наративи про нібито "розкол і сварки всередині Заходу". Наприклад: "українська криза викликає напругу у відносинах між Вашингтоном і Берліном" та "європейські держави мають протистояти агресивній Польщі та Прибалтиці, які роблять усе можливе, щоб спровокувати подальше протистояння з Росією".

Як і минулого року, у 2023-му в онлайн-медіа країн Африки триває поширення меседжів, нібито "Україна обстрілює власні міста та мирних жителів". Крім того, серед цих меседжів активізувалися такі: "Україна погрожує містам Донбасу американською зброєю" та "Україна погрожує мирним жителям: українські війська обстріляли ракетами НАТО Макіївку та Донецьк".

Російські "експерти" на місцевому телебаченні

Безумовно, поширення всіх вище перелічених наративів і тез в інформаційному просторі Кенії, Нігерії, Південно-Африканської Республіки, Єгипту та Гани відбувається. Особливо яскраво це представлено в Єгипті, де навіть в ефіри місцевих телеканалів включаються окремі російські "експерти", зауважив аналітик Центру Андрій Рудик.

Однак важливо розуміти, що основний акцент російська пропаганда в цих країнах робить саме на "європейському контексті", експлуатуючи колоніальне минуле та свідомо підігріваючи антиєвропейські настрої місцевого населення. Єгипет теж вирізняється в цьому питанні, оскільки російська пропаганда в цій країні намагається відпрацювати й "американську тему" з метою інформаційного підриву співпраці між Каїром та Вашингтоном.

Наративи щодо ядерної загрози та ядерного протистояння фактично нічим не відрізняються від тих, що поширюються Росією у Європі. Загалом, тема ядерної зброї закономірно є актуальною для інформаційного простору практично будь-якої країни світу. Тому російські потуги в цьому питанні мають скоріше інерційний характер.

Важливим російським наративом, який поширюється в Єгипті і, меншою мірою, в Гані та Кенії, є "зрив постачань зерна українською, а не російською стороною". Варто розуміти, що, здійснюючи блокаду суден із зерном, Росія має на меті завдати Україні не скільки фінансової, скільки репутаційної шкоди. Відображення цього можна побачити на результатах голосування за будь-яку проукраїнську резолюцію Генеральної Асамблеї ООН.

Окремо доцільно згадати про меседж "американські біолабораторії в Україні". Особливого поширення він набув у Нігерії, оскільки населення цієї країни більш чутливе до медичних, фармацевтичних та інших подібних тем (скандали з контрафактними ліками, вірусні захворювання тощо). Як приклад, торік Росія сприяла поширенню меседжу про "американські біолабораторії в Нігерії".

Підсумовуючи, варто зауважити, що Росія, здебільшого намагається переносити інформаційні практики з європейського на африканський континент. Де в чому вона враховує місцеву специфіку і концентрує свою увагу на конкретних заходах, як у Єгипті, Нігерії чи ПАР. Однак у цілому російська пропаганда в досліджуваних країнах ґрунтується на досить примітивних тезах, які за належного рівня протидії можуть в більшості випадків бути нівельовані.

Теги за темою
Африка
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Хто насправді були гайдамаки: історик навів нові факти про повстанців
GlavRed
2025-04-28T17:27:03Z
«Добрий ранок!» чи «Доброго ранку!». Мовознавиця пояснила, як грамотно вітатися
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:24:57Z
Цілі на мільярди доларів: у підрозділі "Фенікс" вразили результатами роботи українських дронів
24tv
2025-04-28T17:18:39Z
Міноборони у 2024 році допустило 330 зразків безпілотників українського виробництва
Лига
2025-04-28T16:55:21Z
В Україні запустили маркетплейс Вrave1 - військові зможуть самостійно обирати техніку
Комсомольская правда
2025-04-28T16:52:59Z
Федоров розповів про "є-бали" для військових: Можуть обміняти їх на дрони та іншу зброю
Лига
2025-04-28T16:51:33Z
У NYT розповіли про роль дронів на війні
iPress
2025-04-28T16:46:54Z
У Німеччині знайшли мертвою письменницю, яка починала кар'єру в Україні
Детектор М
2025-04-28T16:45:54Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Триденне "перемир'я" Путіна - подарунок Трампу? У яку гру грає Кремль - NYT
Telegraf
2025-04-28T17:27:56Z
Чергове "перемир'я"... заради війни
GlavRed
2025-04-28T17:27:07Z
Коли РФ може знову масовано атакувати Україну: експерт назвав точні дати
GlavRed
2025-04-28T17:27:00Z
Мерц: Німеччина не підтримуватиме мир, який нав’язують Україні
Факти ICTV
2025-04-28T17:19:32Z
До дедлайну все ближче: чи вигідно Трампу виходити з переговорів між Україною та Росією
24tv
2025-04-28T17:18:05Z
Віденський батальйон “москва”
Известия Киев
2025-04-28T17:10:51Z
Ультиматум Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:09:23Z
Я керую країною і світом, мені дуже весело, – Трамп про свій другий термін
24tv
2025-04-28T17:09:02Z
Корецький став новим головою правління «Нафтогазу» – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:21:04Z
Скільки грошей втратив Ілон Маск від початку 2025 року
24tv
2025-04-28T17:18:09Z
Україна запропонувала Європі допомогу з блекаутами
Лига
2025-04-28T17:15:55Z
Українці заробили для Польщі більше грошей, ніж країна витратила на соцдопомогу
24tv
2025-04-28T17:15:44Z
ПФУ звернувся до отримувачів субсидій, пільг та інших виплат: що з фінансуванням
Хвиля
2025-04-28T17:03:31Z
Як реєстр рахунків та сейфів змінить порядок призначення субсидій та соцвиплат в Україні
360ua.news
2025-04-28T17:03:23Z
Будівництво атомної електростанції у Польщі: підписано рамкову угоду
InternetUA
2025-04-28T16:49:39Z
Польща та США планують постачати зріджений газ в Україну
iPress
2025-04-28T16:46:50Z
FT: угода України і США торкнеться всіх ресурсів, включно з нафтою і газом
iPress
2025-04-28T16:46:46Z
Друг найшанованіших людей свого часу: що треба знати про найвідомішого нащадка Тараса Шевченка
24tv
2025-04-28T17:15:56Z
Фестиваль «Київський тиждень критики» стартує 8 травня у Нідерландах
Детектор М
2025-04-28T16:10:06Z
Український режисер розірвав контракт щодо постановки опери в Ізраїлі через участь росіян
Детектор М
2025-04-28T16:07:25Z
Не виїхав, на відміну від Ями: що відомо про екссуддю "Танцюють всі" Раду Поклітару і де він зараз
Telegraf
2025-04-28T15:58:10Z
У Британії продали з молотка скрипку з "Титаніка" за 72 тисячі доларів
Комсомольская правда
2025-04-28T15:55:30Z
Науковець, лірик та бунтар: що ми знаємо про брата Лесі Українки
24tv
2025-04-28T15:52:00Z
Перший кадр залаштунків «Месники: Судний день» — Доктор Дум на місці, знімання офіційно почались
ITC
2025-04-28T15:43:47Z
Був відправлений перед катастрофою: на аукціоні рекордно дорого продали лист з "Титаніка"
24tv
2025-04-28T15:42:48Z
Я собі пробачив: Melovin згадав, як зрадив кохану людину
Факти ICTV
2025-04-28T15:36:50Z
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліцейських: один загинув, ще 3 поранені
GlavRed
2025-04-28T17:24:14Z
Чому в Україні стало набагато більше нелегальної зброї: у поліції пояснили та назвали цифри
Telegraf
2025-04-28T16:39:35Z
Наркобізнес з мільйонними прибутками: на Чернігівщині затримано п’ятьох учасників міжрегіонального організованого злочинного угруповання
Украина Криминальная
2025-04-28T16:00:46Z
На Харківщині судитимуть чотирьох підлітків, які вчиняли диверсії на замовлення кураторів з рф
Мій Харків
2025-04-28T15:43:19Z
У столиці жінка пограбувала свою знайому
Украина Криминальная
2025-04-28T15:30:30Z
Вбивство в мечеті у Франції: підозрюваний заперечує, що діяв на ґрунті ненависті
Европейская правда
2025-04-28T15:25:28Z
Окупація ЧАЕС: рятувальники розповіли нові шокувальні подробиці про росіян
TSN
2025-04-28T14:51:16Z
$30 тис. за незаконний перетин кордону з Молдовою – затримано одного з організаторів схеми
Украина Криминальная
2025-04-28T14:45:24Z
У Вільнюсі на другу добу ліквідували велику пожежу на сміттєпереробному заводі
Европейская правда
2025-04-28T14:37:56Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Розміром з монету: 7-річній дитині імплантували найменше штучне серце у світі
ITC
2025-04-28T13:28:27Z
Чи дійсно вживання сала сповільнює старіння: відповідь фахівця
TSN
2025-04-28T13:10:19Z
Смертоносна їжа: вчені показали продукти, які вкорочують життя
Факти ICTV
2025-04-28T12:36:22Z
Ашвагандха — природна альтернатива лікам чи черговий ризик здоров’ю?
360ua.news
2025-04-28T12:00:09Z
Заморозки починають відступати: які регіони заливатиме дощем
GlavRed
2025-04-28T17:27:10Z
Росіяни дуже бояться втратити Крим, – у ГУР пояснили основну ціль окупантів
24tv
2025-04-28T17:12:08Z
Україну накриють дощі: коли та в яких областях очікувати опадів
24tv
2025-04-28T17:03:10Z
Росіяни намагаються просунутися вглиб Сумської області малими групами, - ДПСУ
Комсомольская правда
2025-04-28T17:01:29Z
Був вибір: тюрма або "СВО", – полонений з Криму розповів, як опинився на війні через коноплю
24tv
2025-04-28T17:00:39Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими з 28 квітня по 4 травня 2025 року
Фокус
2025-04-28T16:57:21Z
"Тривають постійні бої". У ГУР розповіли, що відбувається на островах на Дніпрі
Лига
2025-04-28T16:52:53Z
Радує відвідувачів уже 60 років: історія та сучасність "нового" ботанічного саду в Києві
Telegraf
2025-04-28T16:48:14Z
Графіки відключення світла у Дніпрі та області 29 квітня: які адреси залишаться без електроенергії
Политека
2025-04-28T16:45:38Z
Експерти закликали ніколи не можна залишати їжу у фользі - в чому причина
GlavRed
2025-04-28T17:27:34Z
Що одягнути жінці на хрестини в церкву: поради для хрещених та батьків малюка
GlavRed
2025-04-28T17:27:21Z
Справжнє чи підробка: як легко перевірити якість масла – перевірені миттєві лайфхаки
24tv
2025-04-28T17:15:04Z
Фрази-табу: що в жодному разі не можна писати дівчині після знайомства
24tv
2025-04-28T17:00:47Z
Місячний календар стрижок на травень 2025: коли краще оновлювати зачіску?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:00:28Z
Лякають навіть найсміливіших: 5 забобонів, від яких мороз йде поза шкірою
24tv
2025-04-28T16:39:29Z
Жодного авто й тільки коні: унікальний острів пропонує втечу в давнє минуле
24tv
2025-04-28T16:33:51Z
10 міст з неймовірно красивою архітектурою у світі: куди варто поїхати
Gazeta UA
2025-04-28T15:52:07Z
Як позбутися плям від води на стелі: прості кроки та поради
24tv
2025-04-28T15:48:30Z
Клопп привітав Ліверпуль з чемпіонством АПЛ
Football.ua
2025-04-28T17:21:46Z
Навіть паспорт забирали: близнючки Алексіїви поділилися, чи видавали колись себе одна за одну
Факти ICTV
2025-04-28T17:12:39Z
"Я вирву тобі очі": Усик жорстко посперечався з членом команди Дюбуа – відео сварки
24tv
2025-04-28T17:09:22Z
Усик проти Дюбуа: британець не витримав і штовхнув українського чемпіона на битві поглядів
Фокус
2025-04-28T17:06:05Z
Чепурний здобув дві нагороди етапу Кубка світу зі спортивної гімнастики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T16:39:18Z
Пекельний реванш за "абсолют": які шанси Усика вдруге перемогти Дюбуа – прогноз
24tv
2025-04-28T16:39:14Z
Відомо, що сказав Дюбуа після того, як штовхнув Усика на дуелі поглядів
24tv
2025-04-28T16:34:51Z
Дюбуа відверто розповів, чи хоче побачити повернення Ф'юрі у ринг
24tv
2025-04-28T16:24:20Z
Саліба: Я ріс на грі Анрі
Football.ua
2025-04-28T16:21:22Z
Ілон Маск обіцяв, що Cybertruck плаватиме, як човен ─ автовласник перевірив
ITC
2025-04-28T17:22:51Z
Такі ж потужні: ШІ показав, як бачить всесвітньовідомі марки авто у вигляді тварин
24tv
2025-04-28T17:18:26Z
У Києві продають унікальний автобус із алюмінієвим кузовом
AutoCentre
2025-04-28T17:03:33Z
Загроза повного припинення Tesla у Нью-Йорку через політичний скандал
Топ Жир
2025-04-28T16:45:32Z
Не класичний Mustang 1968, але схожий на нього
Топ Жир
2025-04-28T16:15:12Z
На продаж виставили ексклюзивні суперкари чемпіонів "Формули-1"
Фокус
2025-04-28T15:52:13Z
Новий Alfa Romeo Stelvio розкритий на офіційних патентах
Топ Жир
2025-04-28T15:15:42Z
Новий кросовер Mazda продається “як гарячі пиріжки”
AutoCentre
2025-04-28T15:03:55Z
Необхідно втілити у життя цей рестомод BMW M6 з двигуном V12
Топ Жир
2025-04-28T14:45:53Z
У ДТЕК опублікували мем про блекаут у Європі: у мережі обурилися
24tv
2025-04-28T17:24:47Z
Clair Obscur: Expedition 33 розійшлася мільйонним тиражем за три дні після релізу
24tv
2025-04-28T17:18:33Z
Названо спосіб захистити смартфон від шахраїв
InternetUA
2025-04-28T17:10:37Z
Творці Baldur's Gate 3 – Larian Studios працюють над двома надзвичайно амбітними RPG
24tv
2025-04-28T16:33:55Z
Великі літаки можуть допомогти охолодити Землю - дослідження UCL
ZN UA
2025-04-28T16:31:17Z
США можуть зменшити залежність від Китаю завдяки магнітам без рідкісноземельних елементів
360ua.news
2025-04-28T16:21:14Z
Розкриті технічні характеристики британського розвідувального дрона Watchkeeper WK450
InternetUA
2025-04-28T16:13:26Z
Вчені створюють матеріал з доісторичного ДНК
360ua.news
2025-04-28T16:04:06Z
Xiaomi припиняє підтримку семи популярних смартфонів: які смартфони застаріли
24tv
2025-04-28T16:03:31Z