MY.UAНовини
Навчаю іноземців рідної мови: українка про життя у Польщі та плани після перемоги
Навчаю іноземців рідної мови: українка про життя у Польщі та плани після перемоги

Навчаю іноземців рідної мови: українка про життя у Польщі та плани після перемоги

Факти ICTV разом з Міграційною платформою EWL та Фондом підтримки мігрантів на ринку праці EWL розповідають історії українок, які через війну змушені були їхати до Польщі.

У спецпроєкті Dalamrade (з польської – Я змогла) вони діляться своїми історіями, як змогли побудувати своє життя у цій країні. Більшість українок приїхали до Польщі вперше через вторгнення.

Завдяки величезній підтримці з боку польського суспільства: державної адміністрації, місцевої влади, бізнесу, неурядових організацій та пересічних громадян, власної сили, бажання вони швидко могли адаптуватися і дали собі раду – пішли працювати на підприємства, відкривають бізнес, здобувають освіту онлайн в Україні та підтверджують дипломи у Польщі, одночасно допомагаючи дітям оговтатися від стресу і навчитися жити далеко від дому.

Зараз дивляться

Більшість героїнь проєкту планують повернутися в Україну після перемоги з набутим у Польщі досвідом і ідеями. З учасницями проєкту говорила речниця Міграційної платформи EWL Маргарита Ситник.

Наталя Зіброва прокинулася вранці 24 лютого через ракетну атаку на її рідний Миколаїв. Небо спалахувало вибухами, стіни будинку здригалися.

– Це грім?, – спитала Наталя чоловіка.

– Ну, дай Боже, щоб так було, – відповів він.

Через декілька годин родина вже їхала до батьків в область. Думали, що тільки на вихідні. Але з того часу Наталя з дітьми до Миколаєва так і не повернулася.

Навчаю іноземців рідної мови: українка про життя у Польщі та плани після перемоги - Фото 1

Фото: Наталя Зіброва з доньками

– Почався бій за Вознесенськ. Це зірвані мости, над нами літаки, які на наших очах скидають бомби. Ми сиділи у підвалі. Чоловік сказав, що треба їхати на Вінниччину до сестри. Ми думали, що потім поїдемо на Закарпаття до родичів. Я допомагатиму на городі та в саду. Але сестрі з Вінниці прийшло повідомлення від одногрупниці, яка жила в Гданську, що вона нас чекає, і ми можемо розраховувати на її допомогу. Ми вирішили рухатися за кордон. Я не хотіла чоловіка відпускати, хотіла бути разом. Але налякані очі дітей переконали, що треба їхати до Польщі, – згадує Наталя.

Наталя з сестрою Ольгою попрощалися на кордоні зі своїми чоловіками та пішли у бік Польщі. Перетнути кордон їм допоміг поляк-волонтер, який побачив жінок з чотирма дітьми та важкими сумками. Спочатку він їх відвіз до Варшави переночувати у своєму будинку, а потім вже і до Гданська.

Згодом, коли жінки вивчать польську, напишуть Лукашу листа-подяку за те, що він, втомлений, два дні їх віз до Гданська з кордону, за теплий прийом і вечерю, яку приготувала його дружина для двох незнайомих жінок та їхніх дітей з України, а також за найсмачніші бутерброди в дорогу від самого Лукаша.

У Гданську жінок вже чекала та сама одногрупниця сестри Наталії, яка давно працює в Польщі лікарем.

– Вона допомогла з житлом і запитала про плани. Ми сказали, що хочемо додому, бо у нас там чоловіки, батьки, дім і робота. Нас змотивувала її фраза: я вас зрозуміла, ми всі чекаємо перемоги, але тут сидіти не можна. І ми почали діяти – оформлювати допомогу, займатися документами.

Це мій перший виїзд за кордон, я навіть паспорту не мала. Вже у Польщі його отримала, а дочка – ID картку, коли їй виповнилося 14 років. Дітей вже наступного дня взяли до школи. Молодшу Марину в перший тиждень запросила польська однокласниця до себе на День народження. Старшій Вікторії адаптація далася важче. Але шкільна психолог допомогла їй відчувати себе комфортно у польській школі.

Фото: Наталя Зіброва з доньками

Сестра Наталії Ольга – лікар за фахом. Вона звернулася до Міністерства охорони здоров’я Польщі та після проходження усіх процедур з підтвердженням фаху почала працювати лікарем у приватній клініці.

Перше, що зробила сама Наталя, – записалася на курси польської мови для вчителів до Гданського університету. П’ять місяців вона інтенсивно вчила польську та успішно склала іспити на її знання на високому рівні.

Проте для роботи обрала рідну українську. Вчитель української мови за фахом Наталя Зіброва почала гуртувати навколо себе українців, які хочуть перейти на українську або вдосконалювати свою мову. Так, у Гданську з’явився розмовний клуб при Об’єднанні українців Домівка Гданськ.

Крім того, Наталя долучилася до руху Єдині – проєкту, який допомагає українцям переходити на українську. А також пройшла курс-співбесіду на старшого інструктора на тестування на національному мультипредметному тесті для українців за кордоном. Вона приймала іспити у випускників з України у Гданську.

До того ж почала працювати редактором субтитрів і синхронного перекладу для польсько-економічних конференцій у Польщі. А ще онлайн викладає українську мову, літературу та риторику дітям в Україні.

– Це дало мені можливість триматися і далі просувати українську. Бо для мене вкрай важлива, вкрай рідна моя українська. Вона була моїм мовним фронтом. Я побачила, що низка українців має неймовірне бажання оволодіти українською або удосконалити її.

У мене було багато пропозицій працювати асистентом вчителя для українських дітей у польських школах. Проте я можу більше дати дітям, які вчать українську, а не математику. Тому роблю вибір на користь української.

Єдина проблема, ділиться Наталя, це те, що вони вшістьох живуть в однокімнатній квартирі у Гданську. Вона з сестрою та четверо дітей. Тому в них завжди голосно.

Фото: Наталя Зіброва з сестрою та дітьми

– Напевно, сусіди вже вивчили українську завдяки твоїм онлайн-заняттям, – жартує чоловік Наталії Олександр.

І, хоча Наталя дала собі раду в Польщі, займається і заробляє тим, що подобається, вони чекають часу, коли можна буде повернутися додому.

– Нас чекає наша країна. Ми чекаємо повернення. Обов’язково повернемося. Відбудовуватимемо, мріятимемо, любитимемо ще більше. Цінуватимемо ще більше. І здобуватимемо ще більше для себе, зокрема, і для нашої країни загалом, – розповіла Наталя Зіброва.

Читайте
Повернусь з Польщі та допомагатиму долати травми війни: українка про плани після перемоги
Теги за темою
ПольщаНиколаев
Джерело матеріала
Джамала продала дом под Киевом: певица назвала причину и где сейчас живет с детьми
TSN
Какие платья нельзя носить женщинам за 50: такие модели выглядят нелепо и добавляют возраст
TSN
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
Утреннее шоу возвращается: Apple TV объявил дату премьеры четвертого сезона
Корреспондент
Netflix анонсировал продолжение сериала Джентльмены от Гая Ричи
Корреспондент
Финал Евровидения посмотрели более 166 миллионов человек по всему миру
Корреспондент
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
«Коктейль молодости» продлил жизнь мышей почти на треть
Корреспондент
Эти три продукта мешают вам похудеть: вы едите их каждый день
UAToday
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
Главная стрижка лета-2025: трендовые варианты
TSN
Клубничный бум: непревзойденная галета к кофе или чаю
TSN
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
Какой цветок посадить на огороде, чтобы вредители забыли к вам дорогу
TSN
Гороскоп на 30 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Зеленский рассказал о ситуации с ракетами Taurus
Корреспондент
Как движение в ЕС заставляет Украину изменить правила выборов
Европейская правда
В России заявили об атаке на Москву
Корреспондент
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
Бывшего народного депутата Логвинского заочно арестовали
Корреспондент
Разведка узнала, чем Путин "отплатил" Ким Чен Ыну за участие в войне
UAToday
Германия не приняла решение о передаче Украине ракет Taurus - СМИ
Корреспондент
США представили России мощный мирный план - Рубио
Корреспондент
Трамп озвучил Канаде цену присоединения к Золотому куполу
Корреспондент
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
Škoda Favorit 1987 года переосмыслили как электрокар для нового поколения
Корреспондент
Лобстеры как извинение: Албон угостил Расселла за Гран-при Монако
Корреспондент
Французская Alpine представила электрокроссовер A390 с тремя двигателями
Корреспондент
Китайский автопроизводитель разозлил владельцев авто рекламой в салоне
Корреспондент
Представлен обновленный Land Rover Defender
Корреспондент
На китайском вторичном рынке появились автомобили с "нулевым пробегом"
Корреспондент
Итальянская Zagato представила авто на базе BMW M4
Корреспондент
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
ВСУ ведут бои на девяти направлениях - Генштаб
Корреспондент
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
Генштаб рассказал о ситуации с боями на фронте
Корреспондент
В Херсоне в результате обстрела погиб мужчина
Корреспондент
РФ атаковала ракетами предприятие под Харьковом
Корреспондент
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
Германия вооружит Украину дополнительно на €5 млрд
Корреспондент
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
Украина подписала контракт о производстве ЗРК IRIS-T и ракет к ним
UAToday
Украину атаковали новым реактивным дроном, развивающим скорость до 750 км/ч
UAToday
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
Наступление РФ на Сумщине: где продолжаются боевые действия и сколько уже захватили оккупанты
TSN
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
Головоломка "отправляет в ад" из-за неправильного ответа
TSN
OnePlus представила два доступных флагманских смартфона
Корреспондент
iPhone 16 стал самым популярным смартфоном в мире
Корреспондент
Украина впервые применила дрон-матку с искусственным интеллектом
VGorode
Глобальное потепление пересечет критическую черту уже в ближайшие пять лет, - Forbes
UAToday
Китай впервые испытал многоразовую ракету
Корреспондент
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
ЗАЭС три недели остается на одной линии электропитания - МАГАТЭ
Корреспондент
Украина договорилась с МВФ о транше в $500 млн
Корреспондент
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
Новые лимиты на перевод денег, повторная ВВК и техосмотр авто: что изменится с 1 июня
UAToday
В Киеве на американца упал балкон у подъезда многоэтажки
VGorode
Главу центрального банка Словакии осудили за коррупцию
Корреспондент
В Польше голый украинец бегал по улице и прыгал на авто
TSN
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
В Испании из-за обрушения здания погибли трое человек
Корреспондент
В Нидерландах в упаковку желейных конфет попался каннабис
Корреспондент
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
В Испании задержали мужчину, который тайно снимал женщин для "курсов по пикапу"
Европейская правда
Гарсия перед провальным боем травмировался: Была операция
Корреспондент
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
90 лет без титула, и вот наконец Юнион Сент-Жиллуаз в Бельгии снова чемпион
Корреспондент
Шахтер готовится к битве в Лиге Европы: известны детали
Корреспондент
Ротань возглавил футбольный клуб Полесье: детали соглашения
Корреспондент
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
Соперник пойманного на допинге Мунгии отреагировал на скандал
Корреспондент