Про це заявив міністр оборони Словаччини Ярослав Надь, передає Укрінформ із посиланням на Euractiv.
Як зазначається, нещодавно уряд Словаччини вирішив передати Україні радянські винищувачі МіГ-29, які перебували на озброєнні країни і які словацька армія не використовувала з серпня 2022 року.
«Вони могли літати, але це не означає, що вони були боєздатними. Українці приїхали до Словаччини за тиждень до їхнього відльоту, привезли запчастини та оглянули літаки», - пояснив Надь після того, як опозиція на чолі з партією Smer-SD колишнього прем'єр-міністра Роберта Фіцо різко розкритикувала уряд за відмову від винищувачів.
За словами міністра, у літакахв минулому виявили несправності, які могли навмисно спричинити російські технічні спеціалісти. До минулого року росіяни були присутні на авіабазі Сляч у Словаччині й саме тоді, вважають у міноборони країни, вони могли пошкодити літаки.
«Навіть поліція проводила розслідування на основі наших підозр. У двигунах літака були частини, до яких мали доступ словацькі фахівці, а були частини, до яких мали доступ лише російські фахівці. Дефекти з'явилися тільки в тих частинах, до яких мали доступ росіяни», - розповів Надь.
Хоча розслідування не довело навмисного саботування роботи літаків, міністерство оборони Словаччини «відчуло втрату довіри до російських техніків у Слячі, тому що помилки продовжували з'являтися в місцях, до яких могли дістатися тільки вони», додав Надь.
Генерал-лейтенант Любомир Свобода, колишній топпілот, окремо припустив, що росіяни навмисно пошкоджували літаки.
«Ми забрали у них двигун, який мав працювати 350 годин. А у підсумку він пролетів лише 70 годин. Що ми можемо з цим зробити? Можливо, була неякісна робота, назвемо це так. Я не знаю», - сказав він.
Посольство росії в Словаччині заявило, що постачання Словаччиною винищувачів Україні призвело до «непередбачуваної й небезпечної ескалації конфлікту, за яку будуть нести відповідальність ініціатори ухвалених рішень».
Як повідомляв Укрінформ, 17 березня уряд Словаччини схвалив відправку в Україну 13 винищувачів МіГ-29.
Фото: Shutterstock/Soos Jozsef