MY.UAНовини
Мистецький простір чи знову монастир: наївні запитання про майбутнє Києво-Печерської лаври
Мистецький простір чи знову монастир: наївні запитання про майбутнє Києво-Печерської лаври

Мистецький простір чи знову монастир: наївні запитання про майбутнє Києво-Печерської лаври

Ситуація довкола Києво-Печерської лаври залишається напруженою. Господарський суд Києва відмовився призупинити процедуру передачі майна і виселення священників, однак УПЦ має намір це рішення оскаржити. І відмовляється покидати монастир, поки не буде остаточного рішення суду щодо чинності розірвання договору оренди із заповідником.

Після різдвяної літургії в Успенському соборі митрополит Православної церкви України Епіфаній в інтерв’ю «Суспільному» заявив, що “...з часом вся Лавра буде українською, буде належати ПЦУ, і це все відбудеться мирно і спокійно”. Однак про передачу приміщень святої обителі в користування ПЦУ поки не йдеться.

Нижня лавра, як і Верхня – це власність держави, територія єдиного Національного заповідника. Велике і клопітне господарство – рідкісні експонати, комунальні послуги, догляд за територією, зрештою, мощі святих в печерах і т. п. – за всім цим має хтось доглядати і вкладати кошти.

KP.UA поцікавилася щодо подальшої долі головної святині Києва.

1. Чи може так статися, що Нижня лавра перестане бути монастирем, а залишиться лише заповідником?

Зараз такою територією є Верхня лавра, де знаходиться головний соборний храм Успіння Пресвятої Богородиці. УПЦ проводила там богослужіння на правах погодинної оренди. Верхня лавра – це музейний комплекс, куди вхід платний. На відміну від Нижньої лаври, яка є не лише принадою для туристів, а й місцем масового паломництва.

- Зараз Мінкульт порушив питання про повернення Нижньої лаври у державне користування, - каже доктор історичних наук, релігієзнавець Андрій Смирнов. – Від Православної церкви України були звернення про надання їм приміщень Нижньої лаври в довгострокову оренду. Нагадаю, що в грудні минулого року ПЦУ зареєструвала свій статус чоловічого монастиря на території Свято-Успенської Києво-Печерської лаври. За цим принципом вони сподіваються, що отримають бажане, і такий варіант можливий.

Однак міністр Олександр Ткаченко говорив і про те, що вся територія Лаври може перебувати в користуванні держави.

2. Чому ченців УПЦ просять перейти до ПЦУ?

За оцінкою Андрія Смирнова, Православна церква України має понад 70 зареєстрованих монастирів, однак у всіх перебуває всього трохи більше 200 ченців.

- У ПЦУ зараз немає можливості забезпечити функціонування монастиря в тому вигляді, як було до розірвання договору заповідника з УПЦ. – Тому вони розраховують на те, що якась кількість ченців із братією Києво-Печерського монастиря УПЦ перейде до ПЦУ. Але поки цього не відбувається, за винятком однієї людини.

Священник Православної церкви України, ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко оптимістичніше дивиться у майбутнє:

- В українському боголюбивому народі як були, так і є люди, які йдуть шляхом чернечого покликання. Мені здається, неможливий варіант, коли Лавра залишиться без молитви і без ченців.

Священнослужителі УПЦ відмовляються покидати територію Лаври, доки не буде рішення суду. Фото: lavra.ua

3. Чи зможе держава фінансувати утримання всієї території Лаври?

До розірвання договору на державному утриманні знаходилася тільки Верхня лавра. Заповідник має змогу заробляти кошти на здачі приміщень в оренду під культурні заходи, приватні виставки, творчі майстерні, торгові кіоски і так далі. Натомість платити всі необхідні податки.

З Нижньої лаври в бюджет не надходить нічого, оскільки договір був на безоплатне користування, а податки зі своїх доходів релігійні організації не платять. Однак і на утримання території, споруд Нижньої лаври держава не витрачалася.

- Всі роботи з прибирання, впорядкування, озеленення, ремонту, обслуговування печер та святих мощей виконують ченці та наймані монастирем працівники, - відзначає Андрій Смирнов. - Звісно, якщо ченців не стане, то все ляже на плечі Національного заповідника. Доведеться або наймати додатковий і чималий штат працівників, які робитимуть все те, що робили ченці, або віддавати приміщення в оренду світським організаціям – галереям, мистецьким студіям.

Старший науковий співробітник відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАНУ Ігор Козловський вважає, що це питання вирішуване. Адже Лавра існувала як музей до передачі її монастирської частини церкві.

- Лавра - це багатофункціональний комплекс. Це культурна, історична, історико-дослідницька територія. Концентрувати увагу тільки на релігійній складовій, як це робиться зараз, не зовсім правильно. Треба зважати, що хоче заповідник бачити у Нижній лаврі. Зрозуміло, що частину приміщень вони можуть передати ПЦУ.

4. Як заробляє Православна церква?

Церковні території і приналежність до парафії – це не тільки духовний або ідеологічний момент. Це заробляння коштів, оскільки церква фінансує себе сама. І чим більший прихід, тим більший може бути прибуток.

Офіційно вважається, що церква живе на пожертви, але від простих віруючих великі гроші не надходять. При кожному приході є меценати, які регулярно і пристойно донатять на церкву, натомість вона просуває їхні інтереси серед парафіян на місцевому рівні.

Церква надає платні послуги – вінчання, відспівування, хрещення, молебні, панахиди, поминання за здравіє та за упокій. При кожному храмі є крамнички зі свічками, іконками, хрестиками, релігійною літературою. Церкві не забороняється мати свій приватний бізнес – пекарні, майстерні тощо, здавати території в оренду.

Отже, з точки зору комерції, територія столичної Лаври вельми приваблива. Монастир мав дохід зі здачі землі в оренду під кіоски приватним підприємцям, власної пекарні і мережі крамничок, кількох трапезних, готелю для паломників, іконописної і меблевої майстерень, свічкового заводика.

- В Лавру завжди прибувала велика кількість паломників, тому було багато пожертв, в тому числі й від багатих людей, - зазначає Андрій Смирнов.

5. Скільки Лавра платить комунальних платежів?

- Цю суму озвучував свого часу для преси митрополит Павло (Лебідь) - більше мільйона гривень на місяць з урахуванням цін на опалення, - каже Андрій Смирнов.

Експерт зазначає, що поруч із Лаврою є Свято-Феодосіївський монастир ПЦУ.

- Там живуть декілька монахів, які можуть перейти до Лаври. Але в цьому монастирі ніколи не спостерігалась велика кількість віруючих. Тож пожертви, принаймні в перші роки, не будуть такими, як були. Державі доведеться або вкладатися грошима, або шукати, як їх заробити. Тому міністр Ткаченко і казав про виставки, різні культурно-мистецькі заходи.

6. За які порушення розірвали договір оренди з УПЦ?

У висновку комісії від Мінкульту йшлося про незаконне будівництво на території, внесеної до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО.

- Документ не був оприлюднений, але в пресі писали, що йдеться, зокрема, про збудоване овочесховище для потреб монастиря. Я не знаю, чи велике це порушення. Але якщо порівняти стан Лаври, в якому вона ще за Союзу була передана церкві, і стан, в якому знаходиться зараз, то очевидно, що за рахунок церкви дуже багато було відновлено та відбудовано, приведено до ладу, - висловлює свою думку Андрій Смирнов.

В той же час колишній генеральний директор Києво-Печерського історико-культурного заповідника, а нині голова Всеукраїнської асоціації музеїв Сергій Кролевець свідчить, що незаконне будівництво в Лаврі тривало роками.

- ЇЇ весь час переробляли на свій смак, щось ламали, щоб добудовували. І не треба ніяких комісій, все це ми фіксували документально. Всі акти є, ми про порушення говорили, показували, але на факти ніхто не хотів зважати, - каже Сергій Кролевець. – За роки перебування в Лаврі УПЦ всупереч договору було зведено приміщень на загальній площі понад 20 тисяч квадратних метрів.

7. Якщо не буде монастиря, хто доглядатиме за святими мощами?

На території Нижньої лаври знаходяться Ближні та Дальні печери, де покояться мощі святих. За ними доглядають ченці та прислужники. Власне мощі не потребують якихось процедур з людським втручанням. В тому й полягає диво нетління. Завдання ченців - перевдягати святих у вбрання різного кольору до християнських свят, протирати від пилу раки.

Раз на рік раки піднімають нагору, щоб просушити шати. Їх вивішують на сонці, імена святих позначаються на бірочках. Мощі в цей час перебувають у несонячних провітрюваних приміщеннях надземних споруд печер. Мощі із затворів – поховальних ніш у стіні - нагору не виносяться.

- Догляд за мощами можуть здійснювати не тільки священники чи ченці. Не всі ченці - священники і не всі служники Лаври – ченці. Доглядати можуть і прості віряни, - каже отець Георгій Коваленко.

Мощі святих особливого догляду не потребують - раз на рік провітрити шати та стирати пилюку з раки. Фото: lavra.ua

8. Хто готуватиме священників, якщо виселять Київську духовну академію?

Міністр культури Олександр Ткаченко сказав, що розірвання договору аренди стосується всіх приміщень, які УПЦ орендує на території заповідника (виняток становить тільки Воскресенська, або Афганська, церква поруч з Лаврою, по якій діє інший договір. – Ред.). Отже, під загрозою виселення і Київська духовна академія і семінарія, яку називають одним із найсильніших вузів по підготовці священнослужителів. Побутує думка, що ПЦУ ще не створила собі таку школу.

- Це думка хибна. Православна церква України має семінарії в різних областях. В Києві на території Свято-Михайлівського собору діє Київська православна богословська академія, яка раніше належала до Київського патріархату і яка веде свою історію з 1615 року. Це дуже потужна школа підготовки богословів від бакалаврату до аспірантури і докторантури, - інформує релігієзнавець Ігор Козловський.

9. Яка присяга не дозволяє священникам і ченцям перейти з УПЦ до ПЦУ?

Після отримання Україною Томосу частина парафій УПЦ перейшла до ПЦУ. В УПЦ таким закидають зраду присязі. Йдеться про присягу перед рукоположенням у сан священника, до якої людину приводить духівник.

- У Московському патріархаті ставлення до присяги - як у спецслужбі. Насправді ж єдина мета такої клятви - бути вірним Богові, Христу, його заповідям, - пояснює священник ПЦУ Георгій Коваленко. – Людина присягає не церкві як інституції, конфесії або парафії зі своїм очільником, а церкві, де головує Господь.

- Перехід із конфесії до конфесії – це клятвозлочин, - в свою чергу наголошує ієрарх Української православної церкви, митрополит Запорізький і Мелітопольський Лука. - В присязі священника чітко сказано, що він нічого не може чинити без благословення. Тим паче вступати до якихось юридичних, політичних організацій, брати участь у розкольницьких структурах.

10. Чи виникають подібні церковні конфлікти у інших країнах?

- Так, схожі ситуації періодично виникають на тлі ідеологічних або соціальних розбіжностей. Наприклад, відома “церковна криза” в Чорногорії. Сербська церква претендує на всі церкви та храми в Чорногорії, а Чорногорська православна церква, яка заявила про свою автокефалію, вимагає, щоб Сербської церкви взагалі не було. Конфлікт супроводжується мітингами, молебнами. Частина священників із Сербської церкви перейшла до Чорногорської православної. Це відбувалося не так гучно, як в Україні, але й масштаби країн у нас різні, - каже Ігор Козловський.

Релігієзнавець нагадує, що на початку літа минулого року Сербська церква і Вселенський патріарх визнали автокефалію Православної церква на території сучасної Республіки Північної Македонії.

- А до того пів століття ця конфесія існувала поза канонічним простором і вважалася “розкольницькою”. З напруження вийшли на автокефалію православні церкви Прибалтійських республік. Після розпаду СРСР влада підтримувала національну церкву, а ортодокси трималися за Московський патріархат. Зокрема, Латвійська православна церква тільки в жовтні 2022 року проголосила свою незалежність від РПЦ, як наслідок засудження російської агресії проти України.

Теги за темою
УПЦ МППЦУ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Россия усиливает давление: какие страны наиболее охвачены дезинформацией - исследование
ZN UA
2025-04-18T20:37:42Z
Любимый мушкетер Кремля разбился: что известно о его состоянии
Comments UA
2025-04-18T20:27:31Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Вэнс о прекращении войны: есть некоторые интересные вещи, о которых мы можем сообщить
Европейская правда
2025-04-18T15:54:08Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
Страстная суббота 19 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-04-18T21:21:39Z
Финляндия скрывает экспорт оружия в Израиль и Украину — Yle
Факти ICTV
2025-04-18T21:15:06Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Базовая военная подготовка студентов: в Минобразования раскрыли детали
Корреспондент
2025-04-18T15:54:24Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
На Пасху в Украине будет до 24 градусов тепла, осадки – только в западных областях, но небольшие
Комсомольская правда
2025-04-18T19:34:09Z
Украинские войска провели ряд превентивных действий, - Александр Мусиенко об угрозе наступления рф на Сумы
Знай
2025-04-18T19:21:28Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
В музыкальном клипе Evanescence показали новый дизайн Данте из второго сезона Devil May Cry
GameMag
2025-04-18T20:18:10Z
Боярского госпитализировали после падения с трёхметровой высоты - соцсети
Корреспондент
2025-04-18T19:45:03Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Диабет нового типа поражает худощавых подростков: больные умирают через год
Comments UA
2025-04-18T15:18:13Z
Когда лучше пить кофе: до или после тренировок
UAToday
2025-04-18T14:03:15Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Этот симптом появляется на ранних стадиях рака: на что следует обратить внимание
Comments UA
2025-04-18T13:39:58Z
Когда государство молчит: как безнаказанность насилия открывает сезон охоты на врачей
ZN UA
2025-04-18T13:03:08Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Избили военного в Гидропарке в Киеве: полиция задержала двух подростков
Апостроф
2025-04-18T20:15:34Z
Ветеран армии США угнал самолет и пытался убить пилота
Фокус
2025-04-18T19:03:20Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Швейцарский курорт отрезало от мира из-за снегопада
Европейская правда
2025-04-18T16:19:48Z
Как понять, что любовь закончилась — исследование
Факти ICTV
2025-04-18T15:34:39Z
Три праздничные закуски на Пасху, которые сметут со стола первыми
Gazeta UA
2025-04-18T15:33:20Z
Гороскоп на 19 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-18T15:30:41Z
Пасхальный тренд: как сделать мраморные крашенки из натуральных материалов
Апостроф
2025-04-18T14:30:25Z
На Черкащині переорали поле з рідкісними видами рослин
AgroNews
2025-04-18T13:25:13Z
Пять знаков Зодиака, которые любят сплетничать
Comments UA
2025-04-18T12:48:10Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Рубль растет: какие причины
Comments UA
2025-04-18T20:54:55Z
Китай полностью прекратил закупать сжиженный газ в США - СМИ
Корреспондент
2025-04-18T20:27:23Z
Пенсионеры могут получать по 9000 грн ежемесячно: при каком условии
Знай
2025-04-18T20:12:49Z
Что происходит с ценами на топливо в Украине
UAToday
2025-04-18T19:33:22Z
Колбаса, сосиски и сало разорят украинцев: цены снова набирают высоту
Знай
2025-04-18T18:12:02Z
Из "клуба белого бизнеса" исключили 55 компаний: причины
Лига
2025-04-18T17:46:07Z
Не субсидия и не льготы: украинцы получат дополнительную помощь на оплату коммуналки
Знай
2025-04-18T17:12:17Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Официально: бой Стивенсона с Сепедой получил согласование
Корреспондент
2025-04-18T21:09:22Z
Вопреки молве: к работе тренером Юрген Клопп не вернется
Корреспондент
2025-04-18T20:13:59Z
Комментатор в прямом эфире пристыдил Шовковского за русский язык
Telegraf
2025-04-18T20:13:37Z
Ярмоленко становится бомбардиром-рекордсменом Динамо
Корреспондент
2025-04-18T19:03:35Z
Тренер Ромы дал оценку игре Довбика: Выкладываться следует еще больше
Корреспондент
2025-04-18T17:15:39Z
В Китае заставят роботов сразиться между собой: после восстания машин они точно отомстят
Знай
2025-04-18T16:51:49Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Заблудиться в особняке: Обзор Blue Prince
GameMag
2025-04-18T20:43:11Z
Старейший дом в опасности: Геймплейный трейлер кооперативной FBC: Firebreak — 24 апреля пройдёт презентация игры
GameMag
2025-04-18T20:24:35Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z
Убить машину проще простого во время прикуривания: что точно нельзя делать
Comments UA
2025-04-18T08:21:40Z
Китай запретил термины «автономное» и «умное» вождение в рекламе авто
ITC
2025-04-18T07:07:26Z
Cybertruck стал полным провалом: Tesla потеряла миллионы, а водители уже не хотят менять свои "титаники" даже на другие Тесла
Знай
2025-04-18T05:51:11Z