MY.UAНовини
Плівка на війні. Фотограф Арсеній Герасименко знімає на 70-річну камеру, якою фотографували Корейську війну
Плівка на війні. Фотограф Арсеній Герасименко знімає на 70-річну камеру, якою фотографували Корейську війну

Плівка на війні. Фотограф Арсеній Герасименко знімає на 70-річну камеру, якою фотографували Корейську війну

Як це: знімати війну на сімдесятирічний плівковий фотоапарат, проводити виставку під обстрілами та знаходити героїв давно втрачених фото.

До повномасштабного вторгнення він був фешн-фотографом, чиї світлини використовували модні журнали Vogue, Obvious та OffTheRails. Зараз його знімки публікують Генштаб і головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Арсеній Герасименко займається фотографією більш як 10 років. Плівковому фотоапарату, яким він користується на фронті, — понад сімдесят. Ми поговорили з Арсенієм про цінність плівки, збереження пам’яті у фотографіях, портрети військових і виставку під обстрілами на херсонському вокзалі.

Донбас, 2022. 

Шлях на фронт

一 24 лютого прокинувся під звуки вибухів. Перші місяці війни провів у Києві. Бачив і чув прильоти в центрі міста. Було дуже складно, переживав за рідних, друзів, які залишилися в Бучі, Ірпені, Гостомелі.

一 Камера допомагала в ті дні?

一 Ні. Була заборона на зйомку в місті.

一 У перші дні вторгнення?

一 Я думаю, навіть до літа. Знімати на вулиці без прескарт і дозволів було заборонено і небезпечно. У квітні на власні очі побачив страшні наслідки окупації Київщини: Бородянка, Здвижівка, зруйновані Ірпінь, Буча, Гостомельський аеропорт. Звичайно, до самого аеропорту потрапити можливості не було, але побував у місцях, де колись із друзями знімали «Мрію»: вони змінилися до невпізнанності. Наприкінці літа мене запросили на зйомки на фронт. 


Зняв Арсеній Герасименко під час спотингу. Ан-225 «Мрія»

  • Читайте також: Евакуація з Києва, міст в Ірпені, пологовий у Маріуполі: до топ-100 фотографій 2022 року від Time потрапили 22 світлини з України (ФОТО)

一 Найважливіше фото, яке ти зробив за час відряджень на фронт?

一 Я думаю, це «Лють». 


«Лють»

一 Ця світлина викликає гордість.

一 Мені б дуже хотілося, щоб це фото говорило про одне 一 про віру в ЗСУ.

Плівковий фотоапарат і реальні фото

一 Військові люблять фотографуватися?

一 Не всі. У кожного своє ставлення до цього. Також велику роль відіграють обставини. Але зазвичай реагують позитивно, а деякі навпаки 一 люблять позувати. Історія із 70-річним плівковим фотоапаратом… Звісно, він заохочує, робить процес цікавішим.

一 Можна детальніше, будь ласка, про 70-річний плівковий фотоапарат?

一 За два роки до повномасштабного вторгнення я купив старий плівковий фотоапарат на аукціоні. Продавець мені розповів, що цією камерою американський журналіст на початку 50-х років документував Корейську війну (1950‒1953). Тоді я не звернув на це великої уваги. Як будь-яка раритетна річ, камера має свою історію, і це абсолютно закономірно. А коли почалася повномасштабна війна, я зрозумів, що ці дві речі можна зіставити. Тим більше, що це абсолютно реально в технічному плані, тому що плівкова фотографія відроджується. Виникла ідея знімати портрети бійців на цей фотоапарат. Це важко технічно: камера багато важить, з нею не настільки просто й комфортно, як із сучасною цифровою камерою, але в цьому є своя магія. І люди, які бачать цей фотоапарат, інакше реагують. Навіть ті, хто спочатку відмовлявся, можуть змінити своє рішення. 

Бахмут, плівкова камера Graflex, плівка Kodak.

  • Читайте також: Сергій Ваганов, фотограф: Я не набожна людина, тому під бомбами у Маріуполі безкінечно повторював: «Вірю в ЗСУ»

一 Коли приїздиш на позиції, ти запитуєш, що і де можна знімати?

一 Так, звичайно. Перед тим, як кудись їхати, ми обговорюємо всі обставини з бійцями. Безпека — найголовніше, ніхто ніким не ризикує. Коли я бачу, що люди налаштовані позитивно і є передумови для продуктивної роботи, ми це робимо.

一 Як транспортувати стару плівкову камеру?

一 Це великий рюкзак, 15 кг. І полями, лісами… Звичайно, до якоїсь точки можна доїхати автомобілем, але на позиції треба або на броні, або пішки. Але я вже звик: боєць несе автомат, я — камеру.

一 Як використовують ці фотографії?

一 Спочатку це була моя ініціатива. Потім зацікавилися рідні та близькі військових на знімках. І тепер вони чекають, коли я зроблю, надрукую та відправлю їм фото їхніх героїв. Для мене важливо, що фотографія військового виходить за межі смартфона чи ноутбука й перетворюється на те, що можна потримати в руках. Відправляю ці знімки й військовим, їм самим цікаво побачити. Пам’ять, яка могла жити в телефоні та зникнути в будь-який момент, отримує шанс бути втіленою у принт. Його можна повісити на стіну, наприклад. Це важливо і для мене, і для людей, які отримують фото.

一 Тобто фотографія як спосіб зберегти пам’ять про цю війну, її героїв?

一 Зараз багато фотографів знімають цю війну на плівку. Це ускладнює роботу через безліч технічних моментів: від транспортування до професійного використання. Але ці знімки вирізняються з-поміж інших і не зрівняються із сучасною цифровою технікою.  Знаєш, коли я тільки почав публікувати плівкові фото військових, цим зацікавилися закордонні інституції. Там багато професійних фотографів працюють саме з плівкою. Це мотивує мене носити цю велику торбу з фотоапаратом, витрачати великі гроші на плівку, скан. Завдяки іноземним інституціям ці фото можуть побачити люди в різних країнах. Наприклад, зараз проходить виставка в Грузії, у якій беруть участь мої плівкові фотографії, роботи інших українських фотографів.

  • Читайте також: «"Спалах" — це поле, де тебе наздоганяє вогонь». Чим знакова сучасна воєнна фотографія в Україні

一 Розкажи детальніше про виставку у Грузії.

一 Її організувала Fabrika Tbilisi, Gori Art House і Magnolia Film Lab до роковин початку повномасштабного вторгнення. До участі у проєкті залучили фотографів, які працюють саме з плівкою. Донедавна виставка експонувалася в місті Горі, зараз переїхала до Тбілісі.

Про відновлення раритетів

一 Ще один твій проєкт — The Past.continues, де ти шукаєш раритетні плівкові знімки та встановлюєш героїв цих світлин. Розкажи про нього.

一 Він почався кілька років тому зі знайденої у старій фотокамері непроявленої плівки. Мені стало цікаво: хтось пів сторіччя тому відзняв фото, забув проявити плівку — і ці світлини немов завмерли в часі та просторі. Після того, як цю плівку вдалося проявити, я отримав неабиякий відгук від людей. Усі зацікавилися подальшою долею героїв світлин. Я усвідомив, що багато таких історій залишаються недосказаними. Чому б не дорозповісти ці історії?

一 Де ти знаходиш ці плівки?

一 Будь-де. Часто люди самі надсилають свої знахідки, архіви. Аукціони, барахолки, ті ж OLX чи eBay. Надцікавого контенту з кожної плівки не отримаєш. 90% фотографій, які ми бачимо на старих знімках, 一 це маленькі діти, застілля, пелюшки. Але деколи трапляються справжні шедеври, коли фотоаматор знімав настільки цікаво, що можеш сплутати ці речі з роботою професійних фотографів. Є кілька просто неймовірних архівів у моїй колекції: інстаграм 90-річної давнини одеської студентки, тіктокери 60-х. 

Здавалося, що ці світлини вже ніхто не зміг би побачити. Коли людина помирає — якісь речі продають, щось викидають. Плівка зазвичай іде на смітник. Одним із завдань мого проєкту є не дати ймовірним шедеврам пропасти.

一 Ти працюєш один?

一 Так. Але є багато однодумців і волонтерів, які допомагають із пошуком героїв знімків. Їхній пошук 一 ще одна з цілей проєкту.

一 Поділись однією з успішних історій пошуку.

一 Можливо, найвідоміша 一 це архів Петра Миколайовича Гармаша, військового, який документував життя невеличкого села Каленики на Черкащині на початку 50-х років. Весілля, прогулянки з друзями, військові сюжети. Я знайшов цей архів на OLX, коли купував задавнену плівку для зйомок, і мені подарували коробку з негативами. У коробці виявилося більш як 1000 кадрів. Коли я почав їх сканувати й публікувати, в аудиторії виник інтерес. Я опублікував ці світлини у пабліку села, звідки отримав негативи. І люди відгукнулися: впізнали клуб, куди ходили, всі в селі почали про це говорити. Односельці почали розшукувати героїв світлин, питати у старших людей, чи впізнають вони себе. Через рік після того, як було зроблено першу публікацію, я приїхав до села Каленики. Познайомився з людьми, яких вдалося знайти, та автором цих світлин.

一 Скільки йому зараз років? 

一 Під 90. 

一 Як він відреагував? 

一 Він дуже розчулився, пам’ятає, як знімав. Він думав, що ці фото давно втрачені, вони загубилися ще у 80-х. Я зробив йому портрет на ту ж саму плівкову камеру. Зробив фотографії уже бабусь і дідусів, а вони ділилися своїми історіями

 

На світлині Петро Гармаш. 

Інша, не менш цікава знахідка 一 архів харківського фотографа Ігоря Івлєва, який нараховує близько 15 кілограмів плівок. Їх я знайшов на онлайн-аукціоні. Деякі конверти з негативами були підписані, що дозволило прискорити пошуки та виявити, де і коли ці фото були зняті. Одна з найвідоміших серій із цього архіву 一 зйомка республіканського конкурсу перукарів, що проходив у 1978 році в Одеському цирку. Дивовижним чином вдалося знайти дружину судді цього конкурсу 一 Еліну Ямпольську. Зараз вона власниця салону краси на лівому березі Києва. Я поїхав до неї, показав знімки. Вона впізнала багатьох людей із фото. Її чоловік, який був суддею на цьому конкурсі, вже, на жаль, помер. Вона розповіла, як проходив цей конкурс, показала багато старих світлин тих часів. Саме вона назвала ім’я одного з конкурсантів 一 Івана Штирьова. Зараз йому за 90 років. Він проживає в Одесі, досі працює у власній перукарні. Нам вдалося домовитися з тим самим Одеським цирком і сфотографувати Штирьова на тій же арені того ж цирку 45 років потому. 

  • Читайте також: «1+1» та «Нова пошта» подарували бійцю та фотографу «Азова» Дмитру Козацькому новий фотоапарат

Цікаві знахідки деколи трапляються і на закордонних аукціонах. Одного разу на eBay я натрапив на коробку з негативами, яку продавець описав так: «Війна у В’єтнамі, якісь люди на якомусь кораблі». Виявилося, що знайдені вони були на estate sale, тобто під час продажу речей померлої людини. Я спочатку не надав цьому архіву особливого значення, отримав, відсканував та опублікував фото «якихось людей на якомусь кораблі». Виявилося, що головна героїня цих світлин — одна з найвідоміших актрис XX сторіччя Грейс Келлі. А корабель — той самий USS Constitution, на якому Грейс подорожувала зі США до Монако на власне весілля з князем Монако Реньє III. 

Поряд із Грейс (в окулярах у центрі) її батьки 一 Маргарет і Джон Келлі. Можливо, саме ці плівки є найціннішими в моєму архіві зараз.

一 У чому найбільша цінність The Past.continues для тебе?

一 Він вчить цінувати момент, який більше ніколи не повториться. Вчить цінувати спогади інших.

Архів війни

一 Ти береш участь у проєкті Ukrainian Warchive. Розкажи про нього.

一 Група однодумців вирішила створити проєкт, головною метою якого є збереження документальних свідчень війни в Україні. Спілкуючись із багатьма фотографами, я зіткнувся з історіями, що в одного зламався комп’ютер, 一 зникли всі напрацювання, в іншого згоріла квартира 一 повністю знищений архів. Речі, які варто зберегти для наступних поколінь, зокрема для судових процесів, можуть бути втрачені через випадковість. Саме тому ми займаємося збором і каталогізацією фото, зроблених за цей рік, заохочуємо фотографів до участі у виставках, заохочуємо закордонні інституції приймати роботи українських фотографів до своїх експозицій. Нещодавно відкрили виставку на херсонському вокзалі. Я особисто з колегою їздив у Херсон, і під канонаду вибухів ми монтували виставку. Її відкриття також відбувалося під час обстрілу. Тремтіли вікна, але виставку відкрили. Побоювання, що це «не на часі», зникли, коли ми почули реакцію людей: «Попри те, що ми живемо у прифронтовому місті, нам потрібні культурні заходи». 

一 Які фотографи представили роботи на цій виставці? 

一  Це роботи талановитих українських фотографів, які документують війну з початку вторгнення: Євгенія Малолєтки, Катерини Москалюк, Анастасії Власової, Сергія Гудака, Олексія Фурмана та інших. В експозиції також представлена одна з моїх найвідоміших світлин 一 «Лють».

  • Читайте також: Євген Малолєтка став одним з переможців фотопремії World Press Photo

一 Як команда проєкту та фотографи знаходять одне одного?

一 По-різному. Буває, що фотограф сам пропонує свої роботи до архіву. Іноді я особисто пишу людині на фейсбук або електронну скриньку із запитом. 

Інформаційна війна

一 Розкажи про спілкування з іноземними фотографами. 

一 Я спілкуюся з багатьма закордонними колегами, вони підтримують, допомагають. Навіть плівку великого формату надсилають, бо в Україні вона зараз у дефіциті. Так само роблю і я: якщо потрібен якийсь контакт чи інформація 一 ділюся. Деколи трапляються цікаві зустрічі. У квітні під Києвом, на місці знищеної колони російської техніки, я зустрів одну з найвідоміших у світі фотографинь, володарку чотирьох Пулітцерівських премій Керол Гузі. Я палкий шанувальник її творчості. Вона все життя працює в гарячих точках планети та знімає наслідки трагічних подій, війн і катаклізмів.

  • Читайте також: «Ми нікому не дамо тебе забути, а ті, хто тебе вбив — поплатяться». Пам'яті Макса Левіна

一 Як фотографія може допомогти боротися з російською пропагандистською машиною?

一 Фотографія, як і будь-який медійний інструмент, здатна змінювати бачення людей. Ті ж самі фото чи відео, які знімають бійці, місцеві жителі, й діляться ними в тіктоку чи інших соціальних мережах. Однак треба розуміти, що цими інструментами дуже легко маніпулювати: зняти одне, а розповісти — зовсім інше.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
В Украине тестируют наземный беспилотник Protector UGV: что о нем известно
Фокус
2025-01-13T09:00:36Z
Disney выделяет $15 млн на помощь пострадавшим от пожаров в Лос-Анджелесе
Корреспондент
2025-01-13T08:39:57Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Жадан устроил концерт в больнице для раненого на фронте оператора Reuters
Апостроф
2025-01-13T09:06:16Z
"Забей, ничего не пиши": Остап Ступка дал советы сыну, которого критикуют из-за жизни в США/Дмитрий Ступка выехал из Украины более трех лет назад
Апостроф
2025-01-13T08:54:50Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
В России заявили об атаке на инфраструктуру Турецкого потока
Корреспондент
2025-01-13T09:03:59Z
Солдаты, взятые в плен ВСУ, работали на Главное управление разведки КНДР — СМИ
ZN UA
2025-01-13T08:42:09Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Чего ждать дальше от российско-украинской войны: какой выход для Украины
Comments UA
2025-01-04T14:39:46Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
В Донецкой области россияне продвинулись в двух городах и в районах еще шести населенных пунктов: где сосредоточили наступление
ZN UA
2025-01-13T09:01:45Z
Россияне боятся обстрелов ВСУ: где наращивают системы ПВО, ослабляя другие участки фронта
Comments UA
2025-01-13T08:54:49Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
РФ может потерять контроль над оккупированным Крымом: что происходит
Comments UA
2025-01-03T09:39:54Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
Неудачно запустили фейерверк: названа вероятная причина пожаров в Лос-Анджелесе
Фокус
2025-01-13T08:57:50Z
Она предупреждала за месяц до пожаров в Лос-Анджелесе: появились новые факты
Comments UA
2025-01-13T08:36:12Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
В Смоленской области РФ прогремели взрывы на заводе по производству запчастей к ракетам
Комсомольская правда
2025-01-04T06:39:43Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
Названы три популярных цветка, которые можно есть: теперь ваши блюда будут, как из ресторана
TSN
2025-01-13T08:39:28Z
5 знаков зодиака, которые панически боятся одиночества
Marie Claire
2025-01-13T08:01:33Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Африканский футболист заявил, что ФК "Полесье" забрало у него паспорт: ответ футбольного клуба
Comments UA
2025-01-13T07:03:31Z
Макуана сделал скандальное заявление о Полесье - клуб отреагировал
Корреспондент
2025-01-12T21:34:15Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Довбик із пенальті вирвав для Роми нічию проти Болоньї
Football.ua
2025-01-12T19:04:08Z
Украинский футболист отдал дебютный голевой пас в матче против шотландского гранда
ZN UA
2025-01-12T18:03:13Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
"Теневые" танкеры с нефтью РФ застряли у берегов Китая - СМИ
Корреспондент
2025-01-13T08:21:51Z
Ермак сообщил о неприятностях у танкеров с российской нефтью
Апостроф
2025-01-13T08:06:34Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
В Индии нашли замену дешевой российской нефти
Comments UA
2024-12-31T15:09:15Z
Глава МИД Эстонии: Абсолютно недопустимо, чтобы Словакия угрожала прекратить экстренные поставки электроэнергии для Украины этой зимой
ZN UA
2024-12-31T02:51:18Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Как микробы помогут колонизировать космос и создавать энергию: ученые это выяснили
Фокус
2025-01-13T08:42:25Z
Черные дыры поглощают не всю материю: что делают космические монстры
Фокус
2025-01-13T06:57:44Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Котик громко и долго мяукает: когда животное хочет сообщить вам о проблеме
Знай
2025-01-13T06:51:50Z
Украинские ученые разгадали тайну пирофилитовых дисков времен Киевской Руси
Comments UA
2025-01-13T06:42:23Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Как гормоны превращают вашу кожу в поле боя и что с этим делать
Знай
2025-01-13T08:51:47Z
Эти витамины способны снизить стресс и улучшить память
Comments UA
2025-01-13T08:00:35Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Во Львове заметили суперкар Ferrari за полмиллиона долларов
TSN
2025-01-13T09:02:10Z
Представлен недорогой электрокроссовер Toyota с запасом хода до 500 км
Фокус
2025-01-13T07:30:06Z
Mercedes на такое не способен: в багажнике легендарной модели BMW появился настоящий водопад
Знай
2025-01-13T05:51:54Z
Специалисты назвали 10 старых автомобилей, которые стоят целое состояние
Фокус
2025-01-12T13:21:17Z
Самый большой кроссовер Volkswagen рассекретили до презентации
Фокус
2025-01-12T10:51:05Z
"Укравтодор", обратите внимание: китайцы научили автомобили перепрыгивать ямы на скорости 120 км/ч
Знай
2025-01-12T08:51:44Z
Как избежать замерзания автомобильных замков зимой: советы, которые ищут все водители
Знай
2025-01-12T06:51:31Z