MY.UAНовини
«Нас не хочуть чути, але нас мусять слухати». Чому важливо говорити про міжнародні організації та російську дезінформацію в них
«Нас не хочуть чути, але нас мусять слухати». Чому важливо говорити про міжнародні організації та російську дезінформацію в них

«Нас не хочуть чути, але нас мусять слухати». Чому важливо говорити про міжнародні організації та російську дезінформацію в них

Російські дипломати щодня допомагають своїм співвітчизникам вчиняти злочини проти українців, зокрема й поширюючи дезінформацію на полях багатосторонньої дипломатії. Це розуміють багато людей, однак мало хто знає, що з цим робити.

Улітку минулого року мені випала можливість долучитися до роботи низки міжнародних організацій у Відні, зокрема ОБСЄ, МАГАТЕ, ЮНІДО тощо. Це був лише початок тривалого періоду, під час якого майже щотижня я власними вухами чув та на власні очі бачив, як Росія бреше в багатосторонній дипломатії. Переборовши емоції, я захотів знайти відповідь на питання, що з цим робити. Однак стало зрозуміло, що для цього мені потрібно розібратися, як у теоретичному вимірі можна описати те, що я бачив у російських виступах.

В одній зі статей «Детектора медіа» можна прочитати про тактики пропаганди, які використовує російська делегація в ОБСЄ під час засідань Постійної ради, одного з керівних органів цієї Організації. Однак після її перечитування могло виникнути питання: чому про це так важливо говорити, адже меседжі, які просуває Росія там, — не нові? Як людина, яка вже більш ніж пів року регулярно стикається з російською дезінформацією, можу сказати: Росія хоче, щоб ми про це не говорили, щоб ми на це не звертали уваги, а тільки те й робили, що говорили про те, які міжнародні організації погані. 

Часто можна почути критику в бік міжнародних організацій, особливо коли йдеться про їхні звіти, згідно з якими українські військові нібито вбивають цивільних. Хоч така критика і виправдана, втім є й інший бік медалі — багато українців критикують міжнародні організації, не знаючи, яку роботу насправді вони виконують. Наприклад, у тієї ж ОБСЄ є польові місії (фактично представництва) в низці держав Південної та Східної Європи, зокрема і в Україні. Вони не можуть покращити життя країни за одну секунду, але вони полегшують життя багатьох людей на місцях завдяки низці проєктів у рамках співпраці з політиками, дипломатами, медійниками, громадськими організаціями, молоддю та іншими. Завдяки їм низка людей отримує можливості, які їм було б навіть важко уявити. Наприклад, ОБСЄ реалізовує проєкти, спрямовані на підвищення рівня медіаграмотності в багатьох спільнотах. Але замість таких історій, яких багато, ми чуємо лише про нездарність міжнародних інституцій. 

Ніхто не каже, що та ж ОБСЄ чи інші організації є ідеальними. Зокрема, на ситуацію, що склалася, вплинула відсутність релевантної та актуальної комунікації із зовнішнім світом. Цим усім і користається Росія. Йдеться не лише про ті виступи, де вона бреше про Україну. У багатьох із них російська делегація атакує і власне Організацію, звинувачуючи її в упередженості. Ба більше, через нестачу інформації про конкретні дії ОБСЄ чи інших організацій не лише в українському, але і в іноземному медіапросторі (наприклад, під час головування Польщі в ОБСЄ у 2022 році рідко коли польські медіа публікували щось на цю тему, зокрема, одне із найпопулярніших джерел новин для поляків — радіостанція RMF) виникає певний інформаційний вакуум, який і намагається заповнити Росія.

Москва завжди хоче переконати всіх у тому, що думка «загниваючого Заходу» не є для неї важливою. Утім, на протилежне вказує те, що російські пропагандисти постійно вишукують «вигідних іноземців», які кажуть речі, суголосні з російською риторикою. Насправді все доволі просто: у теперішніх обставинах пропагандисти хочуть показати, мовляв, навіть їхній ворог визнає, що вони мають рацію. На більш субтильному рівні це працює й у випадку з ОБСЄ. Російські дипломати ніби кажуть: нас не хочуть чути, але нас мусять слухати. Ось і пояснення, чому вони з’являються в ефірах державних російських медіа мінімум двічі на місяць (це часто як для сучасного дипломата).

Але найголовнішою загрозою російської дезінформації в міжнародних організаціях є те, що фактично ми маємо справу із заплутуванням світової спільноти щодо того, що відбувається в Україні. Ми вважаємо, що у Європі всім усе зрозуміло, але іноді достатньо лише найменшого сумніву, щоб ускладнити ситуацію. І тут ідеться не лише про фейки, а і про те, що виступи російської делегації наполовину складаються з докорів на адресу внутрішньополітичних українських проблем, як-от політичні чвари чи реєстрація контроверсійних законопроєктів у Верховній Раді, що є частиною нормального демократичного процесу. І неважливо, що, наприклад, корупція в Росії більша, ніж в Україні. Але умовні австрійці можуть подумати: «А чому ми взагалі маємо переживати за Україну й підтримувати її, якщо вона така корумпована?». Це не привід зневіритися в європейцях і думати, що все погано, однак було б краще працювати на дипломатичному фронті так, щоб намагатися запобігти подібним тенденціям.

Росія хоче, щоб усі зневірилися в міжнародних організаціях, бо сама в них не вірить. Це країна, в якій працює лише одна інституція, навіть якщо формально їх більше, і було б дивно очікувати від неї відкритих обіймів для міжнародної співпраці. У відповідь на цю тезу може пролунати: «Так давайте Росію і виженемо з усіх організацій!» Утім, якщо дивитися на ситуацію суто під кутом поширення дезінформації, подібний крок розв’яже проблему лише на поверховому рівні, знявши всі важелі на поглиблення кризи. У ролі «міського божевільного» Росія тільки й чекає на той день, коли її виженуть з усіх міжнародних організацій, бо вона розуміє: хоч їй і вдається викручуватися, в них є низка інструментів стримування (зокрема й те, що західні дипломати банально часто не реагують на такі заяви та намагаються не заражати цією дезінформацією простір своєї країни), без яких дезінформацію можна буде поширювати на масштабнішому рівні.

Утім, якщо у випадку інших держав стратегія відмовчування працює, то у випадку України вона є не надто ефективною. Однією з цілей Росії на дипломатичному фронті є затягування дипломатів інших країн у балаканину без сенсу, що може тривати годинами та втомити всіх навколо. Однак саме зараз є можливість показати ефективну співпрацю дипломатів із громадським сектором. У її рамках можна розробити низку кроків та ініціатив щодо боротьби з дезінформацією саме у стінах ОБСЄ за допомогою проведення спільних неформальних заходів та участі в дискусіях, і вже можна побачити позитивні кроки в цьому напрямку. Наприклад, делегації вже активно залучають неурядові організації та їхніх представників до дискусій на тему дезінформації в рамках кібербезпекового вектора діяльності ОБСЄ, зокрема під час роботи Форуму безпекової співпраці Організації.

Також важливо не втратити іншу унікальну можливість — розповісти дипломатичній спільноті те, чого ніколи про себе не розкаже Росія. Використовуючи дезінформацію, пропагандисти хочуть створити образ Росії як сильної держави. Але його швидко можна руйнувати, розповідаючи правдиві історії про те, як живуть росіяни, яким є її справжній локальний контекст, які проблеми впливають на її теперішнє тощо. В українців є доступ до тисяч подібних історій і, хоч міжнародні організації — це театр, у якому драматургія не може змінити світову історію в одну мить, однак кожен крок уперед може змінити баланс сил у ситуації в цілому. Саме тому нам важливо розуміти й говорити про російську дезінформацію в міжнародних організаціях — щоби зламати міф сильної Росії та змусити її відповідати перед світом навіть за незначну брехню.

Теги за темою
ООНОБСЄ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Пенсії підвищили, але грошей поменшало: в ПФУ пояснили парадокс
Хвиля
2025-07-15T18:58:15Z
Українці давно такого не бачили: експерт прогнозує масштабне зниження цін на продукти
Знай
2025-07-15T18:37:30Z
У Міненерго розповіли про темпи відновлення енергетики та ризики нових відключень
Хвиля
2025-07-15T18:31:01Z
Росія вкрала понад 400 тисяч тонн українського зерна: журналісти провели розслідування
24tv
2025-07-15T18:21:47Z
Платіжки можуть змінитися, але не у всіх: що буде з цінами на газ напередодні осені
Знай
2025-07-15T18:07:02Z
Україна та США шукають адміністратора для Інвестиційного фонду відбудови
УкраинФорм
2025-07-15T17:58:32Z
Заступниця голови ОП Ірина Верещук і Рисбек Токтомушев на захисті інтересів великих фармацевтичних компаній
360ua.news
2025-07-15T17:52:16Z
В Агенції оборонних закупівель назвали, скільки дронів виробляє Україна щороку
24tv
2025-07-15T17:18:26Z
Плюс 30 гривень: в Україні різко злетіли ціни на сигарети
Хвиля
2025-07-15T17:16:56Z
Зеленський міг уже узгодити з Трампом призначення Умєрова послом США – нардеп Костенко
Лига
2025-07-15T19:22:19Z
Українські хакери паралізували роботу одного з найбільших виробників дронів у Росії
УкраинФорм
2025-07-15T19:16:13Z
Трамп про війну в Україні: я ні на чиєму боці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T19:12:48Z
Трамп усе ще сподівається порозумітися з Путіним
Gazeta UA
2025-07-15T19:10:38Z
Зрубали дерево «Робін Гуда»: суд Британії виніс вирок двом вандалам
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T19:09:18Z
Словаччина вимагає винятку на придбання російського газу в обмін на зняття вето з 18-го пакету санкцій ЄС
УкраинФорм
2025-07-15T19:07:45Z
Генпрокурор ухвалив рішення щодо всіх прокурорів з інвалідністю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T19:06:29Z
Трамп запитував Зеленського, чи може Україна вдарити по Москві — ЗМІ
ZN UA
2025-07-15T19:06:18Z
Вітренко відреагував на скаргу до НАЗЯВО щодо плагіату: “Це може бути політична атака”
TSN
2025-07-15T19:06:13Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Як спати у спеку комфортно: перевірені способи для прохолодної ночі вдома
24tv
2025-07-15T18:51:52Z
Договір за Програмою медгарантій за два роки порушили 74 надавачі послуг - НСЗУ
УкраинФорм
2025-07-15T18:22:05Z
"Метелики надії": унікальна конференція про дитячий паліатив пройде в Україні
Telegraf
2025-07-15T18:19:41Z
Брак руху чи переїдання – чому у світі виникла епідемія ожиріння
24tv
2025-07-15T17:40:22Z
Що робити з томатами в липні, щоб був гарний урожай: поради досвідченого дачника
GlavRed
2025-07-15T17:25:10Z
Поширені помилки під час поливу саду в спеку: що не варто робити
24tv
2025-07-15T16:42:34Z
Плавлений сир можна приготувати всього з трьох інгредієнтів: ось як це зробити
Telegraf
2025-07-15T16:31:35Z
Чому яблука, сливи та груші гниють прямо на дереві: методи боротьби з моніліозом
GlavRed
2025-07-15T16:25:09Z
Трасу Краматорськ-Добропілля перекривають через збільшення кількості дронових атак РФ
УкраинФорм
2025-07-15T19:15:22Z
Яка відстань має бути між сусідськими будинками: що передбачає закон
24tv
2025-07-15T19:06:11Z
Обмеження руху в Житомирі: де буде перекрито дорогу
Политека
2025-07-15T19:01:36Z
Робота для пенсіонерів у Львові: де шукати вакансії з оплатою від 25 000 гривень
Политека
2025-07-15T18:31:11Z
₴8,4 млн. Стала відома сума, за яку збираються купити підшипники для столичних тролейбусів та автобусів
Khreschatyk
2025-07-15T18:16:16Z
Дива трапляються: 3 знаки зодіаку, які до кінця липня отримають довгоочікуваний сюрприз
24tv
2025-07-15T18:09:34Z
Грошова допомога для ВПО у Києві: хто отримає виплати в липні
Политека
2025-07-15T18:01:01Z
Кличко закликав нардепів не розглядати законопроєкт, який передбачає стягнення коштів з бюджету Києва
Khreschatyk
2025-07-15T18:00:46Z
Обстріли Дніпропетровщини: за день постраждали четверо людей, пошкоджені будинки та спортшкола
УкраинФорм
2025-07-15T17:58:59Z
Книги із літнім вайбом: що прочитати у відпустці, щоб відпочити
24tv
2025-07-15T19:16:44Z
33 дні в окупації: у Києві відбулась презентація документальної книги «Війна з мого вікна»
УкраинФорм
2025-07-15T19:13:21Z
Гарантовано зробить будинок старомодним: який колір фарби ніколи не варто обирати для фасаду
24tv
2025-07-15T19:00:02Z
"Це і є щастя": Павло Зібров здивував фотографією з донькою
GlavRed
2025-07-15T18:40:49Z
23-річна Анастасія Петрик виходить заміж і показала каблучку з величезним діамантом
TSN
2025-07-15T17:36:10Z
Злата Мітчелл показала, що робить Оля Фреймут насправді у Лондоні: келихи, сміх і маленька дівчинка
Знай
2025-07-15T16:52:55Z
Доволі провокативне телешоу, – відомий актор висловився про участь Цимбалюка в "Холостяку"
24tv
2025-07-15T16:34:42Z
Дорофєєва потрапила до лікарні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T16:30:34Z
У Миколаєві в рамках проєкту «Пліч-о-пліч» відбувся концерт «Козака Сіромахи»
УкраинФорм
2025-07-15T15:52:08Z
Премʼєрка Латвії привезла із собою в Україну 15 БТР Patria
Европейская правда
2025-07-15T19:22:52Z
З України виїжджають утричі більше, ніж повертаються - соціолог
Gazeta UA
2025-07-15T19:21:39Z
Швидкісники у Флориді: ваш автомобіль можуть конфіскувати
Топ Жир
2025-07-15T19:18:30Z
Зараз триває літній тур Ірини Федишин, і знову вона збирає допомогу для захисників.
FM-TV
2025-07-15T19:16:00Z
Плакав 10 годин: мати знайшла незвичайний спосіб заспокоїти дитину, у якої ріжуться зуби
Фокус
2025-07-15T19:07:30Z
Серійні номери "Шахедів" перевалили за 30 тисяч, хоча 12-тисячний був у грудні 2024 року, – ЗМІ
24tv
2025-07-15T19:06:44Z
Філологиня Олена Івановська стала новою мовною омбудсманкою
Детектор М
2025-07-15T19:04:47Z
Розкриті технічні характеристики українського бойового модуля Хижак
InternetUA
2025-07-15T18:40:56Z
Чому покійника виносять ногами вперед: священник пояснив
GlavRed
2025-07-15T18:34:07Z
Найстаріший марафонець у світі загинув під колесами авто: йому було 114
Фокус
2025-07-15T19:06:27Z
Двоє загиблих і двоє постраждалих: правоохоронці зафіксували наслідки чергових атак ворога на Купʼянщині
Мій Харків
2025-07-15T18:52:34Z
Працював на ворога: затримано підозрюваного, який готував вибух у Вінниці
InternetUA
2025-07-15T18:37:26Z
17-річний хлопець на замовлення інтернет-кураторів за рф намагався підірвати автомобіль ЗСУ
InternetUA
2025-07-15T18:31:28Z
У Запоріжжі внаслідок дронової атаки РФ пошкоджена багатоповерхівка
УкраинФорм
2025-07-15T18:16:52Z
ДБР вивчає обставини бійки між чоловіками та представниками ТЦК у Чернігові
Комсомольская правда
2025-07-15T18:16:39Z
Стало відомо, що Назарій Гусаков міг виводити гроші через онлайн-казино, – ЗМІ
24tv
2025-07-15T18:15:42Z
Їдкий дим охопив місто: на Львівщині спалахнула масштабна пожежа
TSN
2025-07-15T17:37:04Z
У Києві сталась аварія за участі маршрутки та легковика, постраждали люди
Khreschatyk
2025-07-15T17:24:12Z
Чому порожню пляшку не варто залишати на столі: що приховує народна прикмета
GlavRed
2025-07-15T19:10:31Z
Солотвино: чим унікальний соляний курорт та скільки коштує відпочинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T19:00:22Z
Не серед пісків: туристка була вражена, коли дізналася, де насправді стоять піраміди Гізи
24tv
2025-07-15T18:42:56Z
Притягуватимуть гроші, як магніт: 3 знаки зодіаку отримають прибуток до кінця літа
GlavRed
2025-07-15T18:40:30Z
Вершина ніжності літа: готуємо сирний малиновий десерт – концентрована насолода
24tv
2025-07-15T18:39:26Z
Найбільша помилка у вирощування жоржин коштуватиме вам цвітіння: ось як її виправити
24tv
2025-07-15T18:21:08Z
Як всього один засіб може позбутися неприємного запаху у взутті
Знай
2025-07-15T17:52:19Z
Готується просто, а виглядає розкішно: рецепт закусочного торта з кабачків
Telegraf
2025-07-15T17:19:18Z
Троянди будуть цвісти шалено аж до вересня: рецепт ідеального підживлення
24tv
2025-07-15T16:58:21Z
Бенфіка пішла ва-банк за Ріоса
Football.ua
2025-07-15T19:22:53Z
Лукка переходить до Наполі — Романо
Football.ua
2025-07-15T19:22:13Z
Зіркова українська тенісистка поділилась звабливими фото з відпочинку
24tv
2025-07-15T19:06:58Z
Тьяго Альмада стане гравцем Атлетіко
Football.ua
2025-07-15T19:01:33Z
Сандерленд націлився на зіркового оборонця Болоньї
Football.ua
2025-07-15T18:49:10Z
"Вемблі" гудітиме: відомо, скільки квитків продано на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-15T18:36:59Z
Усик емоційно розповів про свою найбільшу мрію
Gazeta UA
2025-07-15T18:34:54Z
Манчестер Юнайтед включився в боротьбу за Мартінеса
Football.ua
2025-07-15T18:34:36Z
"Був удар камінням": Василь Вірастюк розповів про смерть дружини
GlavRed
2025-07-15T18:25:45Z
Українці за пів року ввезли 22 тисячі вживаних авто зі США
360ua.news
2025-07-15T19:13:51Z
ZR1X, можливо, не є топовою моделлю, і це має тривожити всіх
Топ Жир
2025-07-15T18:48:24Z
Донька Шумахера стала чемпіонкою світу у кінному виді спорту через три місяці після пологів
24tv
2025-07-15T18:30:02Z
Виробник електрофургонів Flexis представив новий логотип
AutoCentre
2025-07-15T18:16:09Z
Mercedes-Benz презентував cвій перший електричний універсал
1News
2025-07-15T18:07:19Z
Справжнє майбутнє Honda та Nissan може зовсім не пов’язуватися з автомобілями
Топ Жир
2025-07-15T18:03:54Z
Honda показала Super EV Concept — компактний міський електрокросовер
ITC
2025-07-15T17:34:51Z
Ненадійніші автомобілі: автомеханік назвав моделі, які не варто купляти
GlavRed
2025-07-15T17:25:11Z
Тип R більше не продаватиметься в Європі, але його наступник може вас здивувати
Топ Жир
2025-07-15T17:18:27Z
Флагман з величезним акумулятором на 7000 мАг: чого чекати від смартфона iQOO 15
Фокус
2025-07-15T19:22:54Z
Китай побив світовий рекорд: гігантська вітряна турбіна здатна заживити 40 000 будинків
Фокус
2025-07-15T18:28:01Z
Головоломка з подвійним дном: знайти заховану сову в лісі всього за 9 секунд
GlavRed
2025-07-15T18:25:06Z
У метро Китаю пустили роботів, які доставляють товари замість людей
Фокус
2025-07-15T18:22:10Z
Samsung Galaxy S25 FE отримає швидку зарядку потужністю до 45 Вт
InternetUA
2025-07-15T17:58:01Z
Китайські вчені навчилися перетворювати вуглекислий газ на цукор
1News
2025-07-15T17:19:51Z
Дешеві смартфони купувати невигідно: що краще взяти на заміну, щоб не розоритися
Фокус
2025-07-15T17:16:57Z
Фахівці розповіли, що робити з електроприладами, коли наближається гроза
InternetUA
2025-07-15T17:16:14Z
Терміново перевірте свою пошту — вона може бути зламана, і винен ШІ
Фокус
2025-07-15T17:07:39Z