MY.UAНовини
РФ завдала довкіллю збитків на 2 трлн грн: чи є шанс покарати за екоцид й отримати компенсацію
РФ завдала довкіллю збитків на 2 трлн грн: чи є шанс покарати за екоцид й отримати компенсацію

РФ завдала довкіллю збитків на 2 трлн грн: чи є шанс покарати за екоцид й отримати компенсацію

Росіяни вбивають українців, знищують наші міста, будинки, культурні надбання України. І так само вони “вбивають” наше довкілля: зумисне знищують природні багатства – ліси, степи, моря, тварин та рослини.

І хоч роками до цього наше суспільство залишалося байдужим до екологічних проблем, нині те, що коїть окупант – це справжній екоцид, наслідки якого ми відчуватимемо десятки і десятки років.

На забрудненій снарядами землі ми не зможемо вирощувати городину, не зможемо пити отруєну воду після пожеж на нафтобазах. Ми ще не скоро вільно погуляємо нашими лісами, бо вони заміновані.

За підрахунками Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, за час повномасштабного вторгнення Росія завдала збитків довкіллю України на майже 2 трлн грн. І це лише попередні дані, бо війна триває.

Позиція нашої держави незмінна: агресор має понести покарання та компенсувати збитки за все, що накоїв на нашій землі. Чи вдасться притягнути Росію до відповідальності за екоцид та отримати репарації за завдану шкоду, з’ясовували Факти ICTV.

Росіяни навмисно шкодять довкіллю, щоб погіршити життя українців на наступні десятиліття

Аби описати всі злочини проти довкілля України, які росіяни скоїли від початку повномасштабного вторгнення, знадобиться декілька десятків, якщо не сотня таких статей. Бо є як прямі наслідки воєнних дій – це забруднення повітря внаслідок обстрілів, забруднення ґрунтів снарядами, замінування моря чи знищена військова техніка, яка залишається на нашій землі, і метали, що забруднюють нашу землю, окупація заповідників.

А є те, що окупанти коять навмисно: вони ракетами обстрілювали нафтобази, навіть ті, які вже давно не працюють, як от Лисичанський чи Дрогобицький НПЗ, цілили в очисні споруди чи стратегічні підприємства, аби спровокувати вилив чи викид хімікатів. Вони роблять все, щоб погіршити умови життя українців на майбутні десятки років, впевнений Олексій Василюк, очільник Української природоохоронної групи. Це умисні і сплановані дії.

– Вони з самого початку прагнули погіршити умови нашого існування. Згадайте, як почалася велика війна рік тому. Удари по нафтобазах, це ще можна списати на те, що вони хотіли позбавити наших військових пального.

Але далі почалися удари по складах добрив та агрохімікатів. Хіба вони хотіли залишити нашу кукурудзу без добрив? Ні, вони хотіли, щоб довкілля було забруднене. Удари по торгових центрах. Чи вони хотіли залишити нас без бутиків? Але горіння торгових центрів – це неймовірне забруднення довкілля. Удари по НПЗ, які не працюють, кого і чого вони позбавили? Але це спричинило неймовірне забруднення довкілля, – певен Василюк.

На сайті Міндовкілля є розгорнутий дашборд із даними про загрози довкіллю. Станом на 15 квітня вони зафіксували 2 364 випадки впливу війни на нашу екологію. Загальну суму збитків оцінили у 1 924 млрд грн.

Найбільш забруднене внаслідок війни у нас повітря – наслідки горіння нафтопродуктів, лісових пожеж, загоряння інших об’єктів в Міндовкіллі оцінили у 993 746 млрд грн. Наслідки забруднення ґрунтів складають близько 12 млрд грн, засмічення земель відходами – 860 млрд грн.

І якщо знищені ліси можна відновити – насадити нові, забруднену землю теж – зняти заражений шар і завезти нову. То найгірша ситуація з водними ресурсами. Їх відновити найважче, найбільш забруднені треба буде висушувати, кажуть в Держекоінспекції.  Під загрозою насамперед річки та озера.

Основні забруднення – це передусім атмосферного повітря, після обстрілу інфраструктурних об’єктів, складів, були нафтобази обстріляні, було забруднення і горіння небезпечних отруйних речовин. Друга проблема – це забруднення відходами руйнації від пошкодженого житлового фонду. І воно накопичується. Тобто якби не війна, наші полігони так швидко не наповнювалися, не було б такої кількості відходів. Третє – це вплив на водні об’єкти, його фіксувати та виявляти найскладніше. Бо це шкода не від прямих дій, а опосередковано після руйнації, це все має негативний вплив, – розповів Фактам ICTV Андрій Вагін, заступник начальника Державної екологічної інспекції Столичного округу.

Хто та як обраховує збитки за шкоду довкіллю?

Щоб колись отримати за все це компенсацію від Росії, позиватися у міжнародні суди, уже зараз треба об’єктивно оцінити збитки. Щоб потім у суду не буду питань і підстав відмовити Україні. Нині фіксують та вираховують збитки від наслідків війни Державна екологічна інспекція разом з Міністерством захисту довкілля і природних ресурсів. Роблять це за новими методиками, адже досвіду підрахунку збитків довкіллю у таких масштабах не мала жодна країна світу, каже профільний міністр.

– Поява цих методик та робота за ними стали для нас своєрідним випробуванням, адже у світі до цього ніхто ніколи не робив такого. Сьогодні наша головна мета – щоб міжнародна спільнота визнала ці методики, щоб ту матеріальну шкоду, яку ми сьогодні нараховуємо, якомога швидше верифікували відповідні міжнародні організації. Аби Україна могла стягнути репарації з країни-агресора за всі ті збитки довкіллю, які вони завдають, – розповідав в ефірі телемарафону міністр довкілля Руслан Стрілець.

Паралельно Офіс генпрокуратура України відкриває кримінальні провадження за фактом злочинів екоциду. Розслідують вже 104 справи. Але поки механізму, як реально притягнути винних до відповідальності, немає. Прокурори припускають, що екологічні злочини росіян розглядатиме Міжнародний спецтрибунал.

Але зараз є питання до методик, за якими Україна обраховує збитки довкіллю внаслідок війни. Це докази провини Росії, і всі цифри мають бути об’єктивними, а способи підрахунку – досконалими. Ймовірно, суду треба буде показати, яка екологічна ситуація була, наприклад, на місці влучання ракети до війни. А таких даних по кожному клаптику землі в нас немає. Але можна підійти з іншого боку і порахувати, наскільки погіршиться наш рівень життя від початку повномасштабного вторгнення.

– Збитки з погляду екосистемних послуг – це більш широке поняття, тобто не просто згорів склад, забруднилася земля, це ризик для мешканців сусідніх населених пунктів, що їх підземні води забруднені, вони не можуть пити воду з колодязів і повинні тепер її купувати.  Це страх випустити дитину погуляти в ліс, бо він замінований – і це все виводиться в економічну шкоду в грошові формі. Є різні підходи, наприклад, скільки треба буде грошей, щоб очистити потім забруднену землю, воду, і скільки збитків зазнає держава, щоб повернути їх у той стан, в якому вони були до завдання шкоди, –  каже Андрій Вагін.

До такого варіанту схиляється і Олексій Василюк з Української природоохоронної групи. Якість води, повітря, клімат – це фактично умови нашого існування. Через війну вони в нас погіршилися, відповідно ми не доотримаємо екосистемних послуг. Каже, що це реально математично порахувати.

– Росіяни зробили неможливими умови життя багатьох українців. Питання не в тому, що зруйновано житло 3 млн людей, а 15 млн покинули свої міста. Питання в тому, що частина з них не зможуть повернутися. Не тому, що немає будинку – нам допоможуть їх відновити – а тому, що в деяких місцях не можна буде жити.

От, наприклад, згоріла величезна кількість лісів вздовж Сіверського Донця. Це штучні ліси, їх висадили ще у 1930-х роках. Бо в степовій зоні дуже суворі умови, а коли поряд лісовий масив – вітер не такий сильний, вітри видувають прохолодне вологе повітря влітку. Це відчували люди, які жили в Луганську, Щасті, Сєверодонецьку, Святогірську – там взагалі був кліматичний курорт. Тепер ці ліси згоріли. Люди, які народилися і все життя прожили на Луганщині і Донеччині, після завершення війни дізнаються, що клімат на їхній батьківщині значно гірший, ніж був раніше, – каже Василюк.

Загалом у світі було декілька випадків, коли держава-агресор заплатила за злочини проти довкілля. Зокрема, Ірак виплачував компенсацію Кувейту за скидання 8 млн барелів нафти у Перську затоку. Також репарації за шкоду навколишньому середовищу виплачувала Нікарагуа Коста-Ріці після війни між країнами.

Фото:

Теги за темою
Экология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Що буде з армією РФ після війни: Буданов розкрив деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T18:12:44Z
Грошова допомога в Харкові: як оформити виплати і хто зможе отримати гроші
Политека
2025-04-05T17:31:11Z
Росія не зменшуватиме армію після війни: Буданов назвав причини
Telegraf
2025-04-05T17:30:07Z
Розкриті технічні характеристики американського електричного бойового літака Viceroy
InternetUA
2025-04-05T17:18:09Z
Підприємиця з Рівненщини врятувала від російських окупантів унікальний камінь
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T17:15:27Z
Росія використовує секс-іграшки та косметику для диверсій у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T17:09:26Z
Як оскаржити рішення в електронній постанові ВЛК
24tv
2025-04-05T16:54:52Z
Чому перед Великоднем треба йти до сповіді й причастя: відповідь священника
24tv
2025-04-05T16:51:26Z
Дрони-оптовики: як нова технологія змінює хід війни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T16:48:39Z
Прикордонник зрадив Україну, але не зміг пояснити чому
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T18:18:09Z
Наступ Росії навесні 2025 року: у ЦПД окреслили, яким він буде
24tv
2025-04-05T18:06:14Z
У Дрогобичі 5 квітня не курсують маршрутки: перевізники зупинили роботу після інциденту з ТЦК
24tv
2025-04-05T17:43:28Z
"Огонь запеклих не пече": Ветеран, який 10 років перебуває у колісному кріслі, став спортивною зіркою
Antikor
2025-04-05T17:30:59Z
У Києві рух потягів між станціями метро Лісова і Дніпро відновлять 6 квітня
Факти ICTV
2025-04-05T17:30:21Z
Уже цієї ночі: в яких областях вдарять заморозки
24tv
2025-04-05T17:06:20Z
Українці ліквідували командира дронового підрозділу "кадировців"
Gazeta UA
2025-04-05T16:36:34Z
8-градусний мороз, сніг, ожеледиця: в областях попереджають про небезпеку
GlavRed
2025-04-05T16:25:10Z
Робота в Києві: за працю вдома готові платити понад 50 тисяч, шукають претендентів
Политека
2025-04-05T16:01:56Z
МЗС: удар по Кривому Рогу – сигнал США, що Росія продовжуватиме війну
Европейская правда
2025-04-05T18:21:31Z
Командувачі військ Франції та Британії в Києві обговорили стратегію підтримки України
360ua.news
2025-04-05T18:21:14Z
Поліція показала відео перших хвилин після російської ракетної атаки по Кривому Рогу
Лига
2025-04-05T18:18:53Z
Буданов не вважає громадянами України тих, хто не хоче «кувати перемогу»
Antikor
2025-04-05T18:13:25Z
Британська розвідка: просування сил РФ в Україні з початку року сповільнилось
Европейская правда
2025-04-05T18:09:29Z
РФ розгортає нову атаку: у розвідці розкрили сценарій Кремля
GlavRed
2025-04-05T18:00:52Z
"Не є частиною угоди": генсек НАТО виправдав заяви США про Україну й Альянс
24tv
2025-04-05T18:00:34Z
Зеленський: На Росію треба тиснути, а не гаяти час у пустих розмовах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T17:51:42Z
Фіцо обурений бойкотом ЄС на святкуванні визволення Братислави від нацистів
360ua.news
2025-04-05T17:42:39Z
Ірина Білик: життя під мікроскопом. Примадонні української естради – 55
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T18:18:47Z
Трендова стрижка 90-х повертається в моду: завдяки їй ви завжди виглядатимете бездоганно
24tv
2025-04-05T17:21:33Z
Олена Тополя заявила, що їй відмовили у візі США: "Ніколи такого не було"
24tv
2025-04-05T17:21:20Z
Софія Ротару відреагувала на обстріл Кривого Рогу
Antikor
2025-04-05T17:00:27Z
Найкращі фільми про шахи
CutInsight
2025-04-05T16:30:34Z
Культурні події у Києві: календар на тиждень 7-13 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T16:21:26Z
Альбом від MOLODI, колаборація Юлії Саніної й Korolova: нові пісні, які варто додати у плейлист
24tv
2025-04-05T16:03:36Z
Захопливий і недооцінений: серіал зі 100% на Rotten Tomatoes, який варто подивитися на вихідних
24tv
2025-04-05T14:21:30Z
Картина на стіні в будинку діда виявилася шедевром за десятки тисяч доларів
Фокус
2025-04-05T14:21:08Z
Левандовські, Араухо та Гаві — у стартовому складі Барселони на матч проти Бетіса
Football.ua
2025-04-05T18:13:28Z
Замахнувся на титул: тренер ексчемпіона UFC назвав місце проведення бою проти Усика
24tv
2025-04-05T18:06:27Z
ПСЖ достроково та вчетверте поспіль виграв чемпіонат Франції
ZN UA
2025-04-05T18:06:04Z
Парма відібрала очки в Інтера
Football.ua
2025-04-05T18:01:42Z
Евертон — Арсенал 1:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-05T17:57:51Z
Російський хокеїст став на коліна перед Грецкі, який є етнічним українцем
24tv
2025-04-05T17:57:28Z
Сенсація у Мадриді: Валенсія вперше за 17 років обіграла Реал на Сантьяго Бернабеу
Факти ICTV
2025-04-05T17:43:48Z
Одним ударом у 1-му раунді: Український супертяж Роман Крикля виграв нокаутом чемпіонський бій
Antikor
2025-04-05T17:36:37Z
Григорчук – про поразку від Чорноморця: Я виключаю недооцінку
Football.ua
2025-04-05T17:36:06Z
Про мита. Трамп вже не прокрутить фарш назад
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T18:06:52Z
Не тільки мита. 4 нові загрози для телефонів, ПК і гаджетів у 2025 році
InternetUA
2025-04-05T18:01:32Z
В Україні зміняться правила податку на нерухомість: чого чекати власникам житла
Фокус
2025-04-05T18:00:31Z
Останній місяць це дуже помітно: які руйнівні процеси активізувалися в Росії
24tv
2025-04-05T17:51:35Z
Українцям не підвищуватимуть пенсії, але індексація залишиться
Знай
2025-04-05T17:36:51Z
Китай закликав США до рівноправних консультацій на тлі падіння фондових ринків
Факти ICTV
2025-04-05T17:30:19Z
В Україні масово перевірять отримувачів субсидій: у кого відберуть пільги
Хвиля
2025-04-05T17:15:26Z
Субсидії за новими правилами: кому доведеться оплачувати комуналку власним коштом
Знай
2025-04-05T17:06:04Z
Подорожчання овочів борщового набору у Львові: як змінилися ціни у квітні
Политека
2025-04-05T17:00:51Z
Ось коли потрібно сіяти горох навесні: урожаю зберете подвійну кількість
24tv
2025-04-05T17:09:51Z
Найпоширеніша помилка при виборі ліжка: як її уникнути
24tv
2025-04-05T15:12:04Z
Зберуть у соцмережах багато лайків: як зробити "мерехтливі" яйця на Великдень
Telegraf
2025-04-05T15:09:12Z
Не даруйте це, щоб не накликати на людину біду
24tv
2025-04-05T14:57:28Z
Зірки обрали саме вас: 4 знаки зодіаку, яким у квітні варто бути рішучішими
24tv
2025-04-05T14:51:36Z
Голуби забудуть туди дорогу: які 2 корми покласти в годівницю, щоб їх відігнати
GlavRed
2025-04-05T12:27:37Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими на вихідних 5-6 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-05T12:06:03Z
Як використати черствий хліб у господарстві: 9 корисних лайфхаків
24tv
2025-04-05T11:30:24Z
Названо недооцінений засіб, який прибирає плями із взуття: як він працює
GlavRed
2025-04-05T10:25:39Z
Удар Росії по Кривому Рогу: кількість постраждалих знову зросла, названі імена та фото усіх загиблих дітей
FaceNews
2025-04-05T18:18:05Z
У Києві двоє експрацівників банку підозрюються у привласненні грошей клієнта
InternetUA
2025-04-05T18:10:38Z
З’явилися фото дев’яти загиблих після атаки на Кривий Ріг дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T17:42:09Z
Який має вигляд місце ракетного удару РФ у Кривому Розі: що кажуть очевидці про трагедію
Antikor
2025-04-05T17:18:45Z
У прокуратурі назвали кількість дітей, які загинули внаслідок війни
ZN UA
2025-04-05T16:52:25Z
Інтернет-аферисти ошукали трьох українців на 287 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-05T16:37:37Z
Троє людей стали жертвами шторму в Іспанії
360ua.news
2025-04-05T16:30:30Z
Після кривавого удару балістикою: наслідки масованої атаки "Шахедів" по Кривому Рогу
24tv
2025-04-05T16:09:46Z
Охоронці Надії чи тіньові схеми? Як у Рівному під виглядом благодійності організували незаконний бізнес
Antikor
2025-04-05T16:06:52Z
Таємниця Лохнеського чудовиська: камеру, яка 55 років фільмувала озеро, підняли з глибини
24tv
2025-04-05T18:00:44Z
Ваш Instagram зламали? Ось покроковий алгоритм дій, який поверне вам сторінку
24tv
2025-04-05T17:06:35Z
Люди працюватимуть 2 дні на тиждень, професій залишиться лише 3: Білл Гейтс поділився прогнозами розвитку ШІ
Знай
2025-04-05T16:51:10Z
Як дізнатися, що ваш телефон прослуховують: десять тривожних ознак
InternetUA
2025-04-05T16:31:26Z
Чому телефон швидко розряджається: вісім причин і способи "порятунку"
InternetUA
2025-04-05T15:46:26Z
Чи можна щось зробити зі старим часником: найкращі ідеї
GlavRed
2025-04-05T15:27:20Z
Microsoft призупиняє оновлення Windows 11 через проблеми
InternetUA
2025-04-05T15:01:14Z
Зелена Сахара: зниклий рай у центрі Африки
Portaltele
2025-04-05T14:31:58Z
Ґодзілла проти кіномонстрів: ТОП 10 фантастичних чудовиськ, які мають шанси перемогти гігантського ящера
ITC
2025-04-05T13:58:03Z
Як може виглядати Toyota Corolla Cross 2027: зовні електромобіль, усередині — розуміння як у Prius
Топ Жир
2025-04-05T16:45:03Z
Огляд Nissan Pathfinder Rock Creek 2025: 3-рядний позашляховик, що плаває між двома стільцями
Топ Жир
2025-04-05T15:15:50Z
В Україні в паливо додаватимуть спирт: має містити щонайменше 5% біоетанолу
Antikor
2025-04-05T15:12:15Z
В Японії представили роботизованого "мото-коня", на якому можна їздити
InternetUA
2025-04-05T14:31:08Z
Ця Феррарі V12 за $55K здається вигідною покупкою, поки не прийдуть рахунки за обслуговування
Топ Жир
2025-04-05T13:30:09Z
Хто вкрав автомобіль: лише надзвичайні інтелектуали вгадають за 5 секунд
GlavRed
2025-04-05T12:27:12Z
BMW привносить класичний дизайн Sharknose до моделі ICE X5 2027
Топ Жир
2025-04-05T12:00:47Z
Культовий італійський спорткар 70-х простояв 40 років покинутим на складі
Фокус
2025-04-05T11:06:30Z
В Україні зробили оригінальну машину для гуманітарного розмінування
AutoCentre
2025-04-05T10:16:33Z
Що ефективніше для схуднення: інтервальне голодування чи дієта
24tv
2025-04-05T17:45:57Z
Гарячі та холодні обгортання: що ефективніше у боротьбі з целюлітом і як правильно їх робити
Знай
2025-04-05T15:51:15Z
Рання полуниця: не купуйте ягоди, якщо побачите ці ознаки
24tv
2025-04-05T13:36:25Z
В Україні скасують паперову медичну довідку для водіїв
360ua.news
2025-04-05T13:30:37Z
Як приготувати сирну каву: що для цього потрібно
24tv
2025-04-05T13:15:16Z
Маріанна Буданова отримала лікування в США після рецидиву отруєння
360ua.news
2025-04-05T12:36:31Z
Штучні підсолоджувачі можуть стимулювати відчуття голоду
360ua.news
2025-04-05T11:36:16Z
В кремі проти акне знайшли небезпечну речовину
24tv
2025-04-05T09:15:53Z
Щоб отримати водійське посвідчення, українцям потрібно буде пройти ВЛК
Antikor
2025-04-05T08:09:45Z