MY.UAНовини
РФ завдала довкіллю збитків на 2 трлн грн: чи є шанс покарати за екоцид й отримати компенсацію
РФ завдала довкіллю збитків на 2 трлн грн: чи є шанс покарати за екоцид й отримати компенсацію

РФ завдала довкіллю збитків на 2 трлн грн: чи є шанс покарати за екоцид й отримати компенсацію

Росіяни вбивають українців, знищують наші міста, будинки, культурні надбання України. І так само вони “вбивають” наше довкілля: зумисне знищують природні багатства – ліси, степи, моря, тварин та рослини.

І хоч роками до цього наше суспільство залишалося байдужим до екологічних проблем, нині те, що коїть окупант – це справжній екоцид, наслідки якого ми відчуватимемо десятки і десятки років.

На забрудненій снарядами землі ми не зможемо вирощувати городину, не зможемо пити отруєну воду після пожеж на нафтобазах. Ми ще не скоро вільно погуляємо нашими лісами, бо вони заміновані.

За підрахунками Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, за час повномасштабного вторгнення Росія завдала збитків довкіллю України на майже 2 трлн грн. І це лише попередні дані, бо війна триває.

Позиція нашої держави незмінна: агресор має понести покарання та компенсувати збитки за все, що накоїв на нашій землі. Чи вдасться притягнути Росію до відповідальності за екоцид та отримати репарації за завдану шкоду, з’ясовували Факти ICTV.

Росіяни навмисно шкодять довкіллю, щоб погіршити життя українців на наступні десятиліття

Аби описати всі злочини проти довкілля України, які росіяни скоїли від початку повномасштабного вторгнення, знадобиться декілька десятків, якщо не сотня таких статей. Бо є як прямі наслідки воєнних дій – це забруднення повітря внаслідок обстрілів, забруднення ґрунтів снарядами, замінування моря чи знищена військова техніка, яка залишається на нашій землі, і метали, що забруднюють нашу землю, окупація заповідників.

А є те, що окупанти коять навмисно: вони ракетами обстрілювали нафтобази, навіть ті, які вже давно не працюють, як от Лисичанський чи Дрогобицький НПЗ, цілили в очисні споруди чи стратегічні підприємства, аби спровокувати вилив чи викид хімікатів. Вони роблять все, щоб погіршити умови життя українців на майбутні десятки років, впевнений Олексій Василюк, очільник Української природоохоронної групи. Це умисні і сплановані дії.

– Вони з самого початку прагнули погіршити умови нашого існування. Згадайте, як почалася велика війна рік тому. Удари по нафтобазах, це ще можна списати на те, що вони хотіли позбавити наших військових пального.

Але далі почалися удари по складах добрив та агрохімікатів. Хіба вони хотіли залишити нашу кукурудзу без добрив? Ні, вони хотіли, щоб довкілля було забруднене. Удари по торгових центрах. Чи вони хотіли залишити нас без бутиків? Але горіння торгових центрів – це неймовірне забруднення довкілля. Удари по НПЗ, які не працюють, кого і чого вони позбавили? Але це спричинило неймовірне забруднення довкілля, – певен Василюк.

На сайті Міндовкілля є розгорнутий дашборд із даними про загрози довкіллю. Станом на 15 квітня вони зафіксували 2 364 випадки впливу війни на нашу екологію. Загальну суму збитків оцінили у 1 924 млрд грн.

Найбільш забруднене внаслідок війни у нас повітря – наслідки горіння нафтопродуктів, лісових пожеж, загоряння інших об’єктів в Міндовкіллі оцінили у 993 746 млрд грн. Наслідки забруднення ґрунтів складають близько 12 млрд грн, засмічення земель відходами – 860 млрд грн.

І якщо знищені ліси можна відновити – насадити нові, забруднену землю теж – зняти заражений шар і завезти нову. То найгірша ситуація з водними ресурсами. Їх відновити найважче, найбільш забруднені треба буде висушувати, кажуть в Держекоінспекції.  Під загрозою насамперед річки та озера.

Основні забруднення – це передусім атмосферного повітря, після обстрілу інфраструктурних об’єктів, складів, були нафтобази обстріляні, було забруднення і горіння небезпечних отруйних речовин. Друга проблема – це забруднення відходами руйнації від пошкодженого житлового фонду. І воно накопичується. Тобто якби не війна, наші полігони так швидко не наповнювалися, не було б такої кількості відходів. Третє – це вплив на водні об’єкти, його фіксувати та виявляти найскладніше. Бо це шкода не від прямих дій, а опосередковано після руйнації, це все має негативний вплив, – розповів Фактам ICTV Андрій Вагін, заступник начальника Державної екологічної інспекції Столичного округу.

Хто та як обраховує збитки за шкоду довкіллю?

Щоб колись отримати за все це компенсацію від Росії, позиватися у міжнародні суди, уже зараз треба об’єктивно оцінити збитки. Щоб потім у суду не буду питань і підстав відмовити Україні. Нині фіксують та вираховують збитки від наслідків війни Державна екологічна інспекція разом з Міністерством захисту довкілля і природних ресурсів. Роблять це за новими методиками, адже досвіду підрахунку збитків довкіллю у таких масштабах не мала жодна країна світу, каже профільний міністр.

– Поява цих методик та робота за ними стали для нас своєрідним випробуванням, адже у світі до цього ніхто ніколи не робив такого. Сьогодні наша головна мета – щоб міжнародна спільнота визнала ці методики, щоб ту матеріальну шкоду, яку ми сьогодні нараховуємо, якомога швидше верифікували відповідні міжнародні організації. Аби Україна могла стягнути репарації з країни-агресора за всі ті збитки довкіллю, які вони завдають, – розповідав в ефірі телемарафону міністр довкілля Руслан Стрілець.

Паралельно Офіс генпрокуратура України відкриває кримінальні провадження за фактом злочинів екоциду. Розслідують вже 104 справи. Але поки механізму, як реально притягнути винних до відповідальності, немає. Прокурори припускають, що екологічні злочини росіян розглядатиме Міжнародний спецтрибунал.

Але зараз є питання до методик, за якими Україна обраховує збитки довкіллю внаслідок війни. Це докази провини Росії, і всі цифри мають бути об’єктивними, а способи підрахунку – досконалими. Ймовірно, суду треба буде показати, яка екологічна ситуація була, наприклад, на місці влучання ракети до війни. А таких даних по кожному клаптику землі в нас немає. Але можна підійти з іншого боку і порахувати, наскільки погіршиться наш рівень життя від початку повномасштабного вторгнення.

– Збитки з погляду екосистемних послуг – це більш широке поняття, тобто не просто згорів склад, забруднилася земля, це ризик для мешканців сусідніх населених пунктів, що їх підземні води забруднені, вони не можуть пити воду з колодязів і повинні тепер її купувати.  Це страх випустити дитину погуляти в ліс, бо він замінований – і це все виводиться в економічну шкоду в грошові формі. Є різні підходи, наприклад, скільки треба буде грошей, щоб очистити потім забруднену землю, воду, і скільки збитків зазнає держава, щоб повернути їх у той стан, в якому вони були до завдання шкоди, –  каже Андрій Вагін.

До такого варіанту схиляється і Олексій Василюк з Української природоохоронної групи. Якість води, повітря, клімат – це фактично умови нашого існування. Через війну вони в нас погіршилися, відповідно ми не доотримаємо екосистемних послуг. Каже, що це реально математично порахувати.

– Росіяни зробили неможливими умови життя багатьох українців. Питання не в тому, що зруйновано житло 3 млн людей, а 15 млн покинули свої міста. Питання в тому, що частина з них не зможуть повернутися. Не тому, що немає будинку – нам допоможуть їх відновити – а тому, що в деяких місцях не можна буде жити.

От, наприклад, згоріла величезна кількість лісів вздовж Сіверського Донця. Це штучні ліси, їх висадили ще у 1930-х роках. Бо в степовій зоні дуже суворі умови, а коли поряд лісовий масив – вітер не такий сильний, вітри видувають прохолодне вологе повітря влітку. Це відчували люди, які жили в Луганську, Щасті, Сєверодонецьку, Святогірську – там взагалі був кліматичний курорт. Тепер ці ліси згоріли. Люди, які народилися і все життя прожили на Луганщині і Донеччині, після завершення війни дізнаються, що клімат на їхній батьківщині значно гірший, ніж був раніше, – каже Василюк.

Загалом у світі було декілька випадків, коли держава-агресор заплатила за злочини проти довкілля. Зокрема, Ірак виплачував компенсацію Кувейту за скидання 8 млн барелів нафти у Перську затоку. Також репарації за шкоду навколишньому середовищу виплачувала Нікарагуа Коста-Ріці після війни між країнами.

Фото:

Теги за темою
Экология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Хто насправді були гайдамаки: історик навів нові факти про повстанців
GlavRed
2025-04-28T17:00:11Z
Міноборони у 2024 році допустило 330 зразків безпілотників українського виробництва
Лига
2025-04-28T16:55:21Z
В Україні запустили маркетплейс Вrave1 - військові зможуть самостійно обирати техніку
Комсомольская правда
2025-04-28T16:52:59Z
Федоров розповів про "є-бали" для військових: Можуть обміняти їх на дрони та іншу зброю
Лига
2025-04-28T16:51:33Z
У NYT розповіли про роль дронів на війні
iPress
2025-04-28T16:46:54Z
У Німеччині знайшли мертвою письменницю, яка починала кар'єру в Україні
Детектор М
2025-04-28T16:45:54Z
Чи можна в церкву без хустки — думка священика про сучасні правила
GlavRed
2025-04-28T16:27:57Z
Вчителі не хотіли з ним працювати: школяр з Франківська вражає мотивацією, перемогами і знаннями
24tv
2025-04-28T16:27:37Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Ультиматум Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:09:23Z
Я керую країною і світом, мені дуже весело, – Трамп про свій другий термін
24tv
2025-04-28T17:09:02Z
Премʼєр Іспанії закликав менше дзвонити, поки усувають наслідки блекауту
Европейская правда
2025-04-28T17:07:54Z
Коли РФ може знову масовано атакувати Україну: експерт назвав точні дати
GlavRed
2025-04-28T17:06:56Z
"Знищить себе сам": у The Guardian спрогнозували кінець президентства Трампа
FaceNews
2025-04-28T17:06:18Z
Як Росія намагається глушити Starlink і чи дійсно це працює
24tv
2025-04-28T17:03:19Z
Путіну потрібне "перемир'я" на 9 травня з єдиною метою
24tv
2025-04-28T17:00:48Z
Трамп: Путін «буде в порядку» на мирних переговорах щодо України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T16:57:58Z
ПФУ звернувся до отримувачів субсидій, пільг та інших виплат: що з фінансуванням
Хвиля
2025-04-28T17:03:31Z
Як реєстр рахунків та сейфів змінить порядок призначення субсидій та соцвиплат в Україні
360ua.news
2025-04-28T17:03:23Z
Будівництво атомної електростанції у Польщі: підписано рамкову угоду
InternetUA
2025-04-28T16:49:39Z
Польща та США планують постачати зріджений газ в Україну
iPress
2025-04-28T16:46:50Z
FT: угода України і США торкнеться всіх ресурсів, включно з нафтою і газом
iPress
2025-04-28T16:46:46Z
Україна запропонувала Європі допомогу з блекаутами
Лига
2025-04-28T16:28:10Z
Попит на валюту впав: скільки доларів та євро ввезли в Україну
Хвиля
2025-04-28T16:12:42Z
Тарифи для населення: скільки українці платитимуть за світло у травні
24tv
2025-04-28T16:06:24Z
В Україні з'явиться ще один великий виробник еклерів
AgroPortal
2025-04-28T16:00:56Z
Фестиваль «Київський тиждень критики» стартує 8 травня у Нідерландах
Детектор М
2025-04-28T16:10:06Z
Український режисер розірвав контракт щодо постановки опери в Ізраїлі через участь росіян
Детектор М
2025-04-28T16:07:25Z
Не виїхав, на відміну від Ями: що відомо про екссуддю "Танцюють всі" Раду Поклітару і де він зараз
Telegraf
2025-04-28T15:58:10Z
У Британії продали з молотка скрипку з "Титаніка" за 72 тисячі доларів
Комсомольская правда
2025-04-28T15:55:30Z
Науковець, лірик та бунтар: що ми знаємо про брата Лесі Українки
24tv
2025-04-28T15:52:00Z
Перший кадр залаштунків «Месники: Судний день» — Доктор Дум на місці, знімання офіційно почались
ITC
2025-04-28T15:43:47Z
Був відправлений перед катастрофою: на аукціоні рекордно дорого продали лист з "Титаніка"
24tv
2025-04-28T15:42:48Z
Я собі пробачив: Melovin згадав, як зрадив кохану людину
Факти ICTV
2025-04-28T15:36:50Z
"Спустошення": чим новий фільм із Томом Гарді вразив критиків
Фокус
2025-04-28T15:21:40Z
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліцейських: один загинув, ще 3 поранені
GlavRed
2025-04-28T16:51:52Z
Чому в Україні стало набагато більше нелегальної зброї: у поліції пояснили та назвали цифри
Telegraf
2025-04-28T16:39:35Z
Наркобізнес з мільйонними прибутками: на Чернігівщині затримано п’ятьох учасників міжрегіонального організованого злочинного угруповання
Украина Криминальная
2025-04-28T16:00:46Z
На Харківщині судитимуть чотирьох підлітків, які вчиняли диверсії на замовлення кураторів з рф
Мій Харків
2025-04-28T15:43:19Z
У столиці жінка пограбувала свою знайому
Украина Криминальная
2025-04-28T15:30:30Z
Вбивство в мечеті у Франції: підозрюваний заперечує, що діяв на ґрунті ненависті
Европейская правда
2025-04-28T15:25:28Z
Окупація ЧАЕС: рятувальники розповіли нові шокувальні подробиці про росіян
TSN
2025-04-28T14:51:16Z
$30 тис. за незаконний перетин кордону з Молдовою – затримано одного з організаторів схеми
Украина Криминальная
2025-04-28T14:45:24Z
У Вільнюсі на другу добу ліквідували велику пожежу на сміттєпереробному заводі
Европейская правда
2025-04-28T14:37:56Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Розміром з монету: 7-річній дитині імплантували найменше штучне серце у світі
ITC
2025-04-28T13:28:27Z
Чи дійсно вживання сала сповільнює старіння: відповідь фахівця
TSN
2025-04-28T13:10:19Z
Смертоносна їжа: вчені показали продукти, які вкорочують життя
Факти ICTV
2025-04-28T12:36:22Z
Ашвагандха — природна альтернатива лікам чи черговий ризик здоров’ю?
360ua.news
2025-04-28T12:00:09Z
Україну накриють дощі: коли та в яких областях очікувати опадів
24tv
2025-04-28T17:03:10Z
Росіяни намагаються просунутися вглиб Сумської області малими групами, - ДПСУ
Комсомольская правда
2025-04-28T17:01:29Z
Був вибір: тюрма або "СВО", – полонений з Криму розповів, як опинився на війні через коноплю
24tv
2025-04-28T17:00:39Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими з 28 квітня по 4 травня 2025 року
Фокус
2025-04-28T16:57:21Z
Заморозки починають відступати: які регіони заливатиме дощем
GlavRed
2025-04-28T16:54:41Z
"Тривають постійні бої". У ГУР розповіли, що відбувається на островах на Дніпрі
Лига
2025-04-28T16:52:53Z
Радує відвідувачів уже 60 років: історія та сучасність "нового" ботанічного саду в Києві
Telegraf
2025-04-28T16:48:14Z
Графіки відключення світла у Дніпрі та області 29 квітня: які адреси залишаться без електроенергії
Политека
2025-04-28T16:45:38Z
Прогноз погоди у Львові на 29 квітня: яку небезпеку може нести цей день
Политека
2025-04-28T16:31:24Z
Фрази-табу: що в жодному разі не можна писати дівчині після знайомства
24tv
2025-04-28T17:00:47Z
Місячний календар стрижок на травень 2025: коли краще оновлювати зачіску?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:00:28Z
Експерти закликали ніколи не можна залишати їжу у фользі - в чому причина
GlavRed
2025-04-28T17:00:04Z
Що одягнути жінці на хрестини в церкву: поради для хрещених та батьків малюка
GlavRed
2025-04-28T16:54:11Z
Лякають навіть найсміливіших: 5 забобонів, від яких мороз йде поза шкірою
24tv
2025-04-28T16:39:29Z
Жодного авто й тільки коні: унікальний острів пропонує втечу в давнє минуле
24tv
2025-04-28T16:33:51Z
10 міст з неймовірно красивою архітектурою у світі: куди варто поїхати
Gazeta UA
2025-04-28T15:52:07Z
Як позбутися плям від води на стелі: прості кроки та поради
24tv
2025-04-28T15:48:30Z
Зачіски, які старять: як не можна виглядати жінкам після 50 років
24tv
2025-04-28T15:33:58Z
"Я вирву тобі очі": Усик жорстко посперечався з членом команди Дюбуа – відео сварки
24tv
2025-04-28T17:09:22Z
Усик проти Дюбуа: британець не витримав і штовхнув українського чемпіона на битві поглядів
Фокус
2025-04-28T17:06:05Z
Чепурний здобув дві нагороди етапу Кубка світу зі спортивної гімнастики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T16:39:18Z
Пекельний реванш за "абсолют": які шанси Усика вдруге перемогти Дюбуа – прогноз
24tv
2025-04-28T16:39:14Z
Відомо, що сказав Дюбуа після того, як штовхнув Усика на дуелі поглядів
24tv
2025-04-28T16:34:51Z
Дюбуа відверто розповів, чи хоче побачити повернення Ф'юрі у ринг
24tv
2025-04-28T16:24:20Z
Саліба: Я ріс на грі Анрі
Football.ua
2025-04-28T16:21:22Z
Андріх роздумує над літнім відходом із Баєра
Football.ua
2025-04-28T16:01:49Z
"Хотів би подякувати Усику": промоутер Дюбуа висловився щодо майбутнього реваншу
24tv
2025-04-28T15:57:31Z
У Києві продають унікальний автобус із алюмінієвим кузовом
AutoCentre
2025-04-28T17:03:33Z
Загроза повного припинення Tesla у Нью-Йорку через політичний скандал
Топ Жир
2025-04-28T16:45:32Z
Ілон Маск обіцяв, що Cybertruck плаватиме, як човен ─ автовласник перевірив
ITC
2025-04-28T16:31:20Z
Не класичний Mustang 1968, але схожий на нього
Топ Жир
2025-04-28T16:15:12Z
На продаж виставили ексклюзивні суперкари чемпіонів "Формули-1"
Фокус
2025-04-28T15:52:13Z
Новий Alfa Romeo Stelvio розкритий на офіційних патентах
Топ Жир
2025-04-28T15:15:42Z
Новий кросовер Mazda продається “як гарячі пиріжки”
AutoCentre
2025-04-28T15:03:55Z
Необхідно втілити у життя цей рестомод BMW M6 з двигуном V12
Топ Жир
2025-04-28T14:45:53Z
Майстри створили незвичний гібрид Ford Mustang і дешевого Hyundai
Фокус
2025-04-28T14:45:32Z
Творці Baldur's Gate 3 – Larian Studios працюють над двома надзвичайно амбітними RPG
24tv
2025-04-28T16:33:55Z
Великі літаки можуть допомогти охолодити Землю - дослідження UCL
ZN UA
2025-04-28T16:31:17Z
США можуть зменшити залежність від Китаю завдяки магнітам без рідкісноземельних елементів
360ua.news
2025-04-28T16:21:14Z
Розкриті технічні характеристики британського розвідувального дрона Watchkeeper WK450
InternetUA
2025-04-28T16:13:26Z
Вчені створюють матеріал з доісторичного ДНК
360ua.news
2025-04-28T16:04:06Z
Xiaomi припиняє підтримку семи популярних смартфонів: які смартфони застаріли
24tv
2025-04-28T16:03:31Z
Відомий виробник автобусів зобов’язується посадити мільйони дерев
AutoCentre
2025-04-28T16:01:52Z
Windows 11 без цензури: Microsoft навчила ОС розуміти лайку користувача
ITC
2025-04-28T15:43:37Z
Чому оновлення ПЗ "садить" батарею: виробники Android назвали топ 5 причин
Фокус
2025-04-28T15:22:07Z