MY.UAНовини
Як бронюють працівників від мобілізації в Україні: який порядок та в чому складність
Як бронюють працівників від мобілізації в Україні: який порядок та в чому складність

Як бронюють працівників від мобілізації в Україні: який порядок та в чому складність

З 24 лютого всі військовозобов'язані та здорові чоловіки від 18 до 60 років підлягають загальній мобілізації. У той же час підприємства, які є критично важливими для економіки, можуть забронювати своїх працівників, тобто отримати для них відстрочку.

Скільки триває процедура бронювання відповідно до нового порядку і чому мало кому поки що вдалося її пройти, виданню The village розповіли юрист, а також представники IT Ukraine Association та Європейської бізнес-асоціації (EBA).

Закон про бронювання військовозобов'язаних працівників від мобілізації Верховна Рада ухвалила у листопаді 2022 року. У січні 2023 року затвердили новий порядок бронювання, а також критерії для підприємств, за якими їх визнаватимуть критично важливими для економіки.

Станом на середину березня за новим порядком забронювали 2176 осіб, таку статистику надав Кабмін на запит редакції Forbes. Водночас у двох бізнес-асоціаціях, які входять до числа найбільших в Україні, повідомили, що жоден із їхніх учасників на момент публікації не пройшов процедуру повністю і досі не набув статусу заброньованого.

Читайте також: Мобілізація в Україні у 2023 році: як відбувається і що слід знати

Дорожня картка бронювання від мобілізації

Інфографіку розробила асоціація IT Ukraine

Як бронюють працівників від мобілізації в Україні: який порядок та в чому складність фото 1

Антон Сінцов, радник юридичної фірми Asters, що бере участь у проекті юридичної підтримки Bron' Legal Support:

Антон Сінцов, радник юридичної фірми Asters, що бере участь у проекті юридичної підтримки Bron' Legal Support. Фото: jurliga.ligazakon.net

Як набувають статусу критично важливого підприємства

Коли компанія вирішує забронювати працівників, вона має три варіанти, як це зробити. Перший варіант – через мобілізаційне завдання, яке, як правило, визначає уряд чи інші держустанови. Другий варіант – через державний контракт із задоволення потреб ЗСУ чи інших військових формувань. І третій спосіб – набути статусу підприємства, критично важливого для функціонування економіки та задоволення потреб населення.

Зараз, звісно, бізнеси найчастіше обирають саме третій варіант. Він умовно поділяється на два кроки. Перший крок – це набуття статусу критично важливого, другий – подання списків на бронювання.

Компанія спочатку дивиться на критерії, визначені порядком бронювання, вибирає для себе актуальні та подає заявку до відповідного міністерства або військової адміністрації для визнання її критично важливою.

Підприємства мають відповідати щонайменше трьом критеріям (для деяких галузей, наприклад, паливно-енергетичної, соціальної сфери, медіа – двом) із переліку, серед якого:

  • загальна сума сплачених бізнесом податків та інших зборів перевищує 1,5 мільйонів євро;
  • сума річних надходжень підприємства в іноземній валюті становить не менше ніж 32 мільйони євро в еквіваленті;
  • підприємство має стратегічне значення для економіки та безпеки держави відповідно до затвердженого переліку;
  • підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіального суспільства;
  • немає заборгованостей зі сплати ЄСВ;
  • середня місячна зарплата працівників не менша за середню заробітну плату в регіоні;
  • є резидентство у «Дія.City».

Четвертий пункт передбачає, що профільні міністерства чи місцеві адміністрації можуть встановити свої так звані підкритерії для бізнесів, за якими їх визнаватимуть критично важливими. Свої підкритерії, зокрема, вже мають Мінагрополітики, Мінекономіки, Міненерго, Київська міська та обласна військові адміністрації. Поступово підкритерії затверджують інші міністерства та адміністрації, щоб дати більше можливостей бронюватися бізнесам.

Тож якщо компанія, наприклад, із семи критеріїв відповідає лише двом, вона може заглибитись у четвертий пункт і подивитися, які ще критерії мають окремі міністерства чи адміністрації (можливо, вона відповідає якомусь із них).

Кожен орган визначає собі щось окреме, унікальне для відповідної галузі. Наприклад, Мінагрополітики встановило, що підприємство має відповідати певним КВЕД та обробляти не менше ніж 1000 гектарів землі або мати не менше ніж 50 працівників. У Київській МВА приблизно 20 підкритеріїв, структурованих за напрямками діяльності, як-от комунальні послуги, прибирання, перевезення та інші.

Встановивши підкритерії, кожен орган сам визначає, якій кількості бізнес повинен відповідати – одному, двом чи трьом. Все дуже варіативно.

Кожен критерій має бути підтверджений відповідними документами

Наприклад, резидентство у «Дія.City» підтверджують відповідним витягом. Якщо йдеться про податкові показники, то їх треба брати у податковій. Показники із заробітної плати компанія або самостійно формує, або запитує Держстат, і він надає цю інформацію. Потім, коли цей пакет документів сформовано, до нього додають податкові звіти та направляють до обраної держустанови для набуття статусу.

Заявка може подаватися до профільного міністерства або до ОВА. Тобто це може бути не лише Мінекономіки, а залежно від галузі – Мінагрополітики чи Мінцифри. Аграрії здебільшого подаються до Мінагрополітики. Але є, наприклад, невеликі аграрії, які не дотягують до критеріїв, які встановило міністерство. Тоді вони можуть подивитись, чи підходять їм підкритерії, які встановила ОВА. Якщо так, вони подають заявку туди.

Судячи з уже існуючої практики, на отримання статусу критично важливого підприємства йде до двох тижнів, якщо немає зауважень щодо документів. Але слід розуміти, що кількість заявок збільшується, відповідно можуть збільшитися і терміни розгляду. Рішення діє протягом року, його потрібно щороку відновлювати.

Про подання списків працівників на бронювання

Коли компанія отримує рішення про визнання її критичної важливості, далі вона формує наступний пакет документів, вже безпосередньо на бронювання, до того ж органу, який визнав її критично важливим.

Цей пакет має містити список працівників на бронювання. Забронювати можна до 50% військовозобов'язаних працівників. Цей список також не може містити осіб з дефіцитними військово-обліковими спеціальностями, якщо це не директори чи заступники керівників.

Документи працівників подавати не потрібно, потрібно лише внести інформацію про них до таблички у списку бронювання. Там мають бути зазначені військово-облікова спеціальність, звання особи та ТЦК та СП, де вона перебуває на обліку.

До цього списку також додають лист-обґрунтування з певними положеннями. Залежно від установи, куди подають список, ці положення можуть бути різними. Ключовою вимогою є те, щоб директор чи особа, яка підписує лист-обґрунтування, засвідчила, що військово-облікові документи працівників відповідають військово-обліковій інформації у поданих табличках.

Третім документом є довідка про кількість військовозобов'язаних. Вона має містити інформацію про загальну чисельність працівників, про кількість військовозобов'язаних на підприємстві, а також про те, скільки людей заброньовано та скільки планують забронювати. Як зазначалося, забронювати можна до 50% військовозобов'язаних.

У листі-обґрунтуванні має бути також зазначена інформація про рішення, яким компанія визнана критично важливою. Деякі компанії додають і саме рішення до пакета документів.

Найбільше запитань у бізнесів виникає на етапі представлення списків на бронювання. Наприклад, хто такі військовозобов'язані? Чи є військовозобов'язаними, наприклад, люди з приписними? Або, наприклад, людина старша 27 років, а в неї приписне. Чи є вона призовником чи військовозобов'язаним? Тобто багато проблемних питань, які компанія має розуміти, перш ніж ухвалювати стратегічні рішення щодо того, чи подавати працівників на бронювання, чи не подавати.

Читайте також: Для військовозобов'язаних запровадили нові правила обліку: що потрібно знати

Детально списки, як правило, опрацьовує Генштаб. І навіть якщо профільне міністерство «пропустило» списки, то Генштаб може бути більш прискіпливим. Поки що на практиці виникає ситуація, коли списки можуть аналізувати довше, ніж 30 днів. Протягом цього періоду Генштаб опрацьовує інформацію про осіб, включених до списку, звіряє військово-облікові спеціальності та звання. Наприклад, якщо у якоїсь людини ця інформація застаріла, Генштаб одразу бачить, що вона давно не була у військкоматі, і таких людей вони просто не узгоджують чи повертають подачу на доопрацювання.

Тобто перевірка може тривати. Одна річ, коли у списку три особи, і зовсім інша, коли репрезентують список із 200, 300, 800 осіб. Буває і так, що компанія представляє список, де перевищено ліміт 50% від загальної кількості військовозобов'язаних працівників. Це обмеження діє майже для всіх галузей (є своя специфіка з енергетичної), але є застереження, що у разі обгрунтованого підстави можна подати понад 50% військовозобов'язаних працівників на бронювання.

У ході роз'яснювальних вебінарів за участю Мінекономіки та Генштабу з'ясувалося, що дев'ять із десяти заявок подають якраз із перевищенням 50% ліміту. І тут йдеться не про компанії IT, таке трапляється у великих концернах чи агрокомпаніях. Генштаб не встигає оперативно аналізувати всі ці обґрунтування, тому вони схиляються до того, щоб «завертати» такі заявки і вимагати дотримання ліміту в 50%.

Наскільки відомо, зараз Генштаб має намір повертати всі заявки, які надходитимуть з неактуальною інформацією. Будуть винятки, наприклад, якщо є великий перелік, і в ньому до п'яти осіб із неактуальними чи некоректними даними, тоді їх можуть викреслити та пропустити список. Але здебільшого такі списки повертатимуться на доопрацювання.

Важливо, що, якщо компанії відмовляють на будь-якому з етапів, то вся процедура починається з початку.

Що відбувається далі

Якщо Генштаб погоджує список, він передається до Мінекономіки, яке ухвалює остаточне рішення. Далі процедурно ця інформація знову повертається до Генштабу, який має довести до військових комісаріатів (ТЦК та СП).

Тобто тут треба врахувати, що сама виписка про бронювання з наказу Мінекономіки ще не означає, що особа остаточно заброньована. Так, ухвала дійсно передбачає, що виписка про бронювання дає підстави для відстрочення. Однак, скажімо так, із практичної точки зору фіналізацією процедури бронювання є постановка осіб на спеціальний облік. Ця процедура передбачає доведення інформації про бронювання до ТЦК та СП.

Військкомати, якщо у них будуть якісь зауваження до документів, наприклад, неправильно зазначені прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), рік народження, військово-облікова спеціальність (профіль) тощо, мають право не поставити певних осіб на спеціальний облік. На практиці нам відомі випадки, коли в осіб із виписками, але без постановки на спеціальний облік виникали проблеми із ТЦК та СП.

Бронювання може бути надано терміном до шести місяців. Насправді ми бачили, щоб його надавали терміном менше півроку, такі терміни, зазвичай, фігурують у наказах.

В якому вигляді подаються документи

У більшості міністерств подання документів відбувається електронною поштою. Мінагрополітики, наприклад, має електронний кабінет, через який можна подаватися на бронювання. Це поки що єдиний орган, який у такому форматі приймає заявки, інші роблять це через email. Відомо, що деякі військові адміністрації приймають документи навіть у друкованому вигляді, бо процедура передбачає таку можливість.

Що з ФОП

Постанова про новий порядок бронювання розроблена для штатних працівників. Асоціація IT Ukraine вносила пропозиції щодо додавання туди також фізичних осіб підприємців, тому що, наприклад, на ринку IT саме у такому форматі найчастіше співпрацюють. Проте фактично ні ФОП, ні ГІГ-фахівці зараз не підлягають бронюванню.

Тобто теоретично, якщо ФОП відповідає критеріям для критично важливих підприємств, він може самостійно податись на бронювання. Але на практиці ці критерії для ФОП поки що недосяжні, тобто питання з можливістю бронювання для ФОП досі залишається невирішеним.

На якому етапі процедури перебуває більшість компаній

Наразі більшість бізнесів уже отримали рішення про статус критично важливого підприємства. Дехто вже подав заявки на бронювання, вони на розгляді у Генштабі. Відомо, що кілька компаній Генштаб уже пропустив далі на Мінекономіки, тому найближчим часом, ймовірно, будемо чути на ринку, що певні компанії вже пройшли процедуру бронювання та отримали відповідні накази. Наскільки відомо, у більшості випадків поки що бронюють працівників державного сектору.

Як покращити процедуру бронювання та чому це важливо для бізнесу

Костянтин Васюк, виконавчий директор асоціації IT Ukraine

Костянтин Васюк, виконавчий директор асоціації IT Ukraine. Фото: liga.net

Ситуацію із бронюванням за новою процедурою загалом можна охарактеризувати словами "дуже повільно". Про відмови мова не йде, але й результату теж немає. Поки що так, що на всіх етапах проходження цієї процедури відбувається затримка у обробці даних. Ми поки що стежимо і чекаємо на перші кейси бронювання, тоді стане зрозуміло, скільки ж насправді часу займає нова процедура з моменту подання заявки до отримання наказу про бронювання.

Ми провели аналіз процедури на рівні асоціації, і ми вже маємо деякі рекомендації, якими ми будемо ділитися з урядом, щоб поліпшити та прискорити її проходження. Перше проблемне питання – це питання повноважень, якими наділені державні органи згідно з новою процедурою: вони не завжди відповідають повноваженням, які закріплені у профільних законах.

По-друге, у процедурі не закріплено чітких термінів розгляду заяв від бізнесу, і по суті держоргани не мають жодного зобов'язання такі заявки розглядати оперативно. Тобто вони можуть розглядатися місяцями.

І останнє – є певна неузгодженість між державними органами. Якщо, наприклад, компанії відмовляють на будь-якому з етапів, то вся процедура починається з «нуля», це знову ж таки втрати часу для бізнесу, що працює, оплачує податки, донатить на армію.

Читайте також: Які співробітники IT та телеком-компаній можуть отримати бронь від мобілізації

Здебільшого компанії бронюють керівників та ключових експертів, від яких взагалі залежить існування бізнесу. Особливо це важливо для інтелектуального бізнесу, який зав'язаний на людях. Якщо ключові експерти з компанії вилучаються, то бізнес теж, швидше за все, згортатиметься.

Тому ці три питання: повноважень, термінів та неузгодженості між держорганами – слід розглядати спільно з бізнесами, які вже мають досвід подання заявок за новою процедурою, з урядом, з представниками держорганів, щоб ми це разом покращили.

Ми ж розуміємо, що це нова процедура, тому потрібен час, щоб виявити, де вона працює і де ні. Ми для цього запустили сервіс юридичної підтримки, щоб виявляти проблемні місця, допомагати компаніям розібратися у процедурі та ефективно використовувати її. Наразі вже видно деякі слабкі місця з погляду законодавства і де не дуже ефективно із практичним застосуванням норм закону.

Міністерства, всі урядовці дуже відкриті, але враховуючи складність процесів і великий обсяг заявок, вважаю, що на операційному рівні потрібно вдосконалювати обробку, щоб прискорити її, уникнути вузьких місць.

Якщо ми зволікатимемо з бронюванням ключових фахівців, висока ймовірність втратити бізнес, важливий для економіки. Або у бізнесу суттєво знизиться обороти, відповідно зменшаться й обсяги податків.

Коли після перемоги ми почнемо будувати економіку, важливо, щоб у нас залишилася наша інтелектуальна експертиза, технологічний досвід цифрової трансформації, ті сервіси та послуги, які ми успішно експортуємо. Все це, всі наші здобутки будуть використані в Україні для відновлення економіки. Тому якщо зараз нам вдасться зберегти технологічну сферу, IT сферу, для майбутнього відновлення економіки це вплине дуже позитивно. Тобто вирішуючи ці реактивні питання сьогоднішнього дня, ми насправді закладаємо основу для розвитку країни після перемоги.

Ганна Дерев'янко, виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації

Ганна Дерев'янко, виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації. Фото: Mind.ua

За інформацією від компаній-членів Європейської бізнес-асоціації, приблизно місяць тому компанії подали всі необхідні документи на бронювання за новою процедурою, проте поки що підтвердження від компетентних органів, зокрема, Генштабу та Мінекономіки, компанії так і не отримали. Крім того, після затвердження нової процедури бронювання не було продовжено ще як мінімум на місяць, хоча бізнес і звертався з цим проханням.

Бізнес вже неодноразово повторював, що економічний фронт не менш важливий за військовий. Компанії залишаються працювати в країні, платити податки, і влада зі свого боку має зробити все можливе, щоб створити для роботи бізнесу сприятливі умови в такий непростий час.

Тому на цьому тижні [йдеться про перший тиждень квітня] Європейська бізнес-асоціація звернулася із закликом до міністра економіки Юлії Свириденко та Генерального штабу ЗСУ прискорити розгляд документів щодо нового механізму бронювання працівників. Зокрема це вкрай важливо для агроіндустрії, адже починається посівна кампанія. А її проходження впливатиме і на майбутнє країни – збереження аграрного потенціалу України, пріоритетність аграрної індустрії для інвестування та перетворення України не лише на житницю, а й на супермаркет світу. Дуже сподіваємося, влада це розуміє і зможе прийняти єдино правильне рішення в цій ситуації – почати погоджувати нові бронювання.

Харківський військком розповів, хто з молоді не підлягає мобілізації

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Чи правильно казати Пасха: з'ясуймо тонкощі назви свята
24tv
2025-04-19T09:18:09Z
Зовсім скоро Великдень 2025: головні традиції свята в Україні
24tv
2025-04-19T09:03:55Z
Українські розробники інтегрували кулемети M134 Minigun в американські бойові катери SURC
InternetUA
2025-04-19T09:01:24Z
Жінка знайшла на "секонді" флягу часів Другої світової війни з прихованими скарбами
Фокус
2025-04-19T09:00:23Z
«Паски від Порошенка» б'ють рекорди. Товар розмели у перші хвилини роботи магазинів «Рошен»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T08:54:18Z
Коли зійде Благодатний вогонь у 2025 році: дата і значення події
Факти ICTV
2025-04-19T08:42:01Z
Як вітатися на Великдень: запам'ятайте, що слід казати і як відповідати
24tv
2025-04-19T08:39:08Z
Не викидай: що робити зі свяченою сіллю після Великодня
24tv
2025-04-19T08:33:14Z
Не "добрий день". Як правильно вітатися українською у Великдень
Telegraf
2025-04-19T08:33:04Z
Іран і США проведуть переговори у Римі у спробі досягти ядерної угоди
Европейская правда
2025-04-19T09:16:55Z
"Зараз саме час": у The Hill пояснили, як Трамп може зупинити війну в Україні
GlavRed
2025-04-19T09:15:47Z
Ані Лорак таємно отримала новий український паспорт. Юрист пояснив навіщо
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T09:12:26Z
Збиття літака МАУ: Іран звинувачує Україну та інші країни в суді ООН
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T09:12:21Z
Україна пережила шестиденне відключення від даних американської розвідки
Vlasti
2025-04-19T09:09:08Z
Ізраїль не виключає обмежену атаку на ядерні об'єкти Ірану
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T09:01:34Z
Україна підтримує 90% мирного плану Трампа, але Росія гальмує переговори
Vlasti
2025-04-19T09:00:02Z
Перед візитом Зеленського до Чарльза III над резиденцією літали невідомі дрони. Тепер там ввели обмеження
InternetUA
2025-04-19T08:55:10Z
Прем’єр Баварії: рішення щодо Taurus для України ухвалюватиме Мерц
Европейская правда
2025-04-19T08:52:49Z
У Херсонській тергромаді внаслідок обстрілів знеструмлені населені пункти
УкраинФорм
2025-04-19T09:12:39Z
Чи буде на Великдень тепло і дощі, коли знову похолодає: інтерв'ю про погоду в Україні
24tv
2025-04-19T08:03:19Z
У Херсоні помер хлопець, поранений унаслідок обстрілу 17 квітня
УкраинФорм
2025-04-19T07:58:48Z
Атака по Одеській області: пожежі у фермерських господарствах гасили до ранку
Факти ICTV
2025-04-19T07:48:07Z
Штурм за штурмом: РФ планує знищити місто, яке ЗСУ тримають вже три роки
GlavRed
2025-04-19T07:33:06Z
У Литві зафіксували температурний рекорд квітня: повітря прогрілося до 29 градусів
Европейская правда
2025-04-19T07:16:29Z
Родини старших офіцерів Чорноморського флоту РФ залишили Севастополь – «Атеш»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T07:03:13Z
Пенсія у Харкові: "Укрпошта" зробила важливу заяву про зміни у виплатах
Политека
2025-04-19T07:00:01Z
На фронті за добу - 162 зіткнення, Покровський напрямок найгарячіший
УкраинФорм
2025-04-19T06:48:29Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Магнітна буря 18 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-19T02:30:41Z
101-річний дієтолог назвав свої 7 правил довгого та здорового життя
TSN
2025-04-19T02:29:50Z
Знайдено "формулу успіху", яка допомагає розбагатіти: дослідження вчених
TSN
2025-04-19T02:29:06Z
Три рецепти паски в хлібопічці: як легко приготувати великодню випічку
TSN
2025-04-19T02:24:54Z
Михайло Боярський госпіталізований після нещасного випадку на виставі
360ua.news
2025-04-19T09:12:34Z
ТОП 10 культових музичних заставок з популярних аніме
ITC
2025-04-19T09:07:30Z
"Мене дійсно чекає новий виклик": Тарас Цимбалюк вперше прокоментував свою участь у "Холостяку"
24tv
2025-04-19T08:57:22Z
У Києві відкриють виставку відтворених писанок зі зруйнованого маріупольського музею
УкраинФорм
2025-04-19T08:54:03Z
Хорватія на Євробаченні 2025: хто такий Марко Бошняк та про що він співатиме в Базелі
Факти ICTV
2025-04-19T08:37:36Z
6 зачісок, які повернуться в моду у 2025 році: їх полюблять всі
24tv
2025-04-19T08:21:12Z
Путініста Боярського госпіталізували після падіння з триметрової висоти
24tv
2025-04-19T08:15:03Z
В Україні влітку пройде фестиваль мистецтва кіно для дітей «Чілдрен Кінофест»
УкраинФорм
2025-04-19T07:33:45Z
Рецензія на фільм «Сплячі пси» / Sleeping Dogs
ITC
2025-04-19T07:19:35Z
На Сумщині рятувальники ліквідували пожежі, спричинені російським ударами
УкраинФорм
2025-04-19T09:03:47Z
У Грузії стався масштабний блекаут
УкраинФорм
2025-04-19T09:01:46Z
У США внаслідок аварії невеликого літака загинули троє людей
УкраинФорм
2025-04-19T09:01:31Z
Трагедія на Черкащині: зниклого дворічного хлопчика знайшли мертвим у річці
24tv
2025-04-19T08:51:03Z
У Канаді горить музей української культури й побуту просто неба
УкраинФорм
2025-04-19T08:31:16Z
Пʼятеро людей постраждали внаслідок чергової атаки ворога по Купʼянську
Мій Харків
2025-04-19T07:36:47Z
На Вінниччині бійка закінчилась вибухом: двоє чоловіків постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T07:10:12Z
Викрито громадянина рф, який здавав ворогу дані про оборонні об’єкти у Києві
InternetUA
2025-04-19T06:49:51Z
Катування неповнолітнього «на камеру» – на Київщині трьом чоловікам повідомлено про підозру
Украина Криминальная
2025-04-19T06:48:45Z
Гороскоп Таро на травень 2025: Ракам - задоволення, Левам - перемога, Дівам - свято
GlavRed
2025-04-19T09:01:19Z
Багатий на смак, дешевий за складом: рецепт святкового салату "Квітень"
24tv
2025-04-19T08:51:50Z
Де 3 відмінності між котами: лише найрозумніші знайдуть розгадку за 29 секунд
GlavRed
2025-04-19T08:31:29Z
Китайський гороскоп на завтра 20 квітня: Тиграм - стрес, Півням - конфлікти
GlavRed
2025-04-19T08:27:10Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 19 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-19T07:15:52Z
Аромат успіху: як Molton Brown підкорює світ, залишаючись вірним своїм цінностям
Фокус
2025-04-19T07:00:32Z
Чому тюльпани не цвітуть: п’ять поширених причин і що з ними робити
24tv
2025-04-19T06:39:55Z
Куди поїхати на велосипеді під Львовом: 5 цікавих маршрутів
24tv
2025-04-19T06:12:57Z
2 знаки зодіаку, які в травні 2025 будуть багато плакати
24tv
2025-04-19T06:09:57Z
Держреєстр рахунків та банківських сейфів фізосіб: Кабмін прискорив процес створення
ZN UA
2025-04-19T09:04:03Z
Як вирахувати суму податку на землю: покрокова інструкція
24tv
2025-04-19T09:03:07Z
Мін’юст хоче заробити на аліментщиках та хуліганах: систему громадських робіт докорінно змінюють
Украина Криминальная
2025-04-19T08:57:26Z
Китай відмовився від американського газу
360ua.news
2025-04-19T08:51:09Z
Великдень-2025: за святковий стіл українцям доведеться викласти 1660 грн
Фокус
2025-04-19T08:42:46Z
Підвищення тарифів на газ у Харкові: що буде з цінами в травні після постанови уряду
Политека
2025-04-19T08:31:36Z
Євросоюз виробляє понад мільйон тонн продукції аквакультури
AgroPortal
2025-04-19T08:30:35Z
Німецька залізниця хоче отримати 150 мільярдів євро на модернізацію
Европейская правда
2025-04-19T08:28:23Z
Стане доступним для всіх: в Україні різко "впала" ціна на популярний овоч
GlavRed
2025-04-19T08:27:05Z
Мірошніченко, Очеретько та Ігор повернулись до стартового складу Карпат на дербі проти Руху
Football.ua
2025-04-19T09:10:35Z
Шахтар — Колос. Напередодні
Football.ua
2025-04-19T09:01:17Z
"Більше не можу цього терпіти": колишній захисник збірної Італії повісив бутси на цвях у 31 рік
24tv
2025-04-19T08:57:51Z
Ювентус цікавиться 17-річним вундеркіндом Генка
Football.ua
2025-04-19T08:55:54Z
Мирон Нетребка з Дніпра став чемпіоном світу з шахів
Комсомольская правда
2025-04-19T08:49:29Z
Слот: Ми граємо у лізі, в якій сьома команда перемагає ПСЖ
Football.ua
2025-04-19T08:37:11Z
Ярмоленко забив розкішний гол у київському дербі та повторив рекорд Реброва: ефектне відео
24tv
2025-04-19T08:12:35Z
ФА підтвердила зміну футбольного громадянства Грінвуда
Football.ua
2025-04-19T08:10:46Z
Мілан спробує придбати Кіна, якщо команду очолить Аллегрі – ЗМІ
Football.ua
2025-04-19T07:52:45Z
Як підготуватися до релізу GTA 6 – 5 порад для кожного геймера
24tv
2025-04-19T09:03:34Z
Більше, ніж на Землі: на іншій планеті виявили речовини, які вважаються ознакою життя
ZN UA
2025-04-19T09:01:52Z
Виконання "Плакучої гітари" розчулило користувачів у TikTok: відео стало вірусним
24tv
2025-04-19T08:39:54Z
Google здивував святковою анімацією до Великодня 2025
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T08:33:41Z
Учені знайшли спосіб "воскресити" старіючі батареї та збільшити їхній термін служби у 2 рази
Фокус
2025-04-19T08:30:58Z
Мільйони власників iPhone мають негайно оновити смартфони: що їм загрожує
Фокус
2025-04-19T08:30:23Z
iPhone може більше. 5 прихованих налаштувань, які захистять вашу приватність і дані
InternetUA
2025-04-19T08:25:48Z
Унікальні, як сніжинки: вчені виявили, що двох однакових льодовиків не існує
24tv
2025-04-19T08:06:19Z
Штучний інтелект захоплює соцмережі: як наші слова можуть бути використані проти нас
Фокус
2025-04-19T07:12:07Z
Навіть якщо авто не було у списку: хто з водіїв заплатить повний податок і штраф
GlavRed
2025-04-19T09:15:40Z
Як в Україні працює самоскид MAN оригінальної конструкції
AutoCentre
2025-04-19T09:01:04Z
Subaru показала подушку безпеки для велосипедистів
AutoCentre
2025-04-19T07:13:55Z
Ціна здивує всіх: скільки коштує найдорожча машина у світі
24tv
2025-04-19T05:12:47Z
Знову дозволили Mansory поблизу Audi RSQ8
Топ Жир
2025-04-19T01:45:31Z
Які звичайні автомобілі є насправді крутими?
Топ Жир
2025-04-19T00:45:12Z
У 2023 році хтось планує продати Suzuki Jimny Turbo за подвоєну вартість закупки
Топ Жир
2025-04-19T00:15:01Z
Якщо ви вважали, що зірковий CLA був поганий, подивіться на це шедевр…мистецтво
Топ Жир
2025-04-18T23:15:51Z
Зростаючий попит на електричні продажі у всьому світі, але наближається темна хмара
Топ Жир
2025-04-18T22:45:10Z