Польща, Словаччина та Угорщина заборонили імпорт українського зерна та деяких сільськогосподарських товарів із України.
Повномасштабне вторгнення Росії значно вплинуло на експорт українського зерна – ключового елемента української економіки. Руйнування традиційних логістичних ланцюжків у результаті бойових дій призвело до того, що більше продукції почали вивозити через західні кордони країни, проте тепер і це стало проблемою. Польща – прийняла найбільше українських біженців, які втекли від війни, регулярно нарощує військову допомогу Україні, але тепер завдає найсильнішого удару українській економіці, забороняючи експорт і навіть транзит української сільськогосподарської продукції через свою територію. Як так вийшло?
З думкою про вибори
Польський уряд каже, що вирішив заборонити імпорт зерна та іншої сільськогосподарської продукції з України, аби захистити польський аграрний сектор. Польські аграрії давно протестували проти експорту української продукції і тепер таки досягли свого.
Після того, як Росія розпочала вторгнення в Україну та заблокувала чорноморські порти нашої країни, виникли побоювання, що традиційні ринки, які отримували українське зерно, не знайдуть йому заміни. Найбільш гостро ця проблема стосується країн Африки.
В результаті керівництво Євросоюзу переконало Польщу виступити як головний наземний перевалочний вузл для українського зерна, щоб доставляти продовольство сушею через її територію. Зерно також експортується через Румунію.
Однак замість реекспорту до Єгипту та інших країн польські компанії самі почали скуповувати дешеве українське зерно, що обрушило ціну на цей товар і викликало гнів місцевих фермерів, яких це насамперед вдарило по кишені.
Правляча партія Право і справедливість (PiS) традиційно спирається саме на фермерів і напередодні загальних виборів уряд вирішив піти їм назустріч і ухвалив ухвалу про заборону імпорту українських сільгосппродуктів, від зернових до меду. Під заборону, зокрема, потрапив і транзит української продукції.
Польський журналіст Ігор Ісаєв зазначає, що коли українське зерно рік тому прибувало до Польщі, воно почало “розчинятися” у прикордонних регіонах та дуже швидко заповнило місцеві зерносховища. Як наслідок у виробників зерна його просто перестали купувати.
“Але навряд чи тут винна була Україна – такими речами стали займатися потужні гравці польського ринку. І ці гравці, як виявилось, близькі до Права та справедливості. Мабуть, саме тому партія влади просто ігнорувала попередні протести аграріїв – свої на цьому заробляли… Право та справедливість – єдина політична сила на польському селі, інші “міські” партії не мають тут великих досягнень, без села їй не виграти вибори восени. Тому Качинський виходить та оголошує повний бан української продукції”, – пояснює Ісаєв логіку дій польської влади.
Наслідки для України
Негайні негативні наслідки такого кроку Польщі для української економіки очевидні: заборона на імпорт, як і на транзит, ставить під загрозу зриву з такою працею укладені експортні контракти, змушує переглянути плани на посівну, розбалансує альтернативні морському шляху логістичні ланцюжки поставок, що збудовані з такою працею. удар по інвестиційним планам розвитку пунктів перевалки балкових агротоварів на українсько-польському кордоні, у тому числі за участю європейських та міжнародних фінансових інституцій.
Є й безпечні наслідки: у Кремлі ще активніше почнуть саботувати домовленості “зернового коридору” з Україною, ловлячи “момент”. Це, власне, вже відбувається.
Дії Варшави суперечать раніше досягнутим домовленостям, згідно з якими до 7 липня Київ мав постачати через Польщу пшеницю, кукурудзу, соняшник та ріпак лише транзитом.
“Ми розуміємо, що у польських фермерів склалася важка ситуація, але наголошуємо, що у найскладнішому становищі перебувають фермери України, – йдеться у заяві Міністерства аграрної політики України. – Саме на території України йде війна, саме українські фермери зазнають колосальних збитків від війни Росії проти України і саме українські фермери гинуть на своїх полях від російських мін”.
На початку квітня Україна погодилася призупинити імпорт до Польщі пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику до нового сезону.
Ланцюгова реакція
Слідом за Польщею про заборону імпорту української продукції вже заявили Угорщина та Словаччина. Щоправда, вони хоча б залишили поки що транзит.
Варто зазначити, що дії західних сусідів України суперечать Угоді про асоціацію між Україною та ЄС, а також європейському законодавству.
“Важливо наголосити, що торговельна політика – це виняткова компетенція ЄС, і тому односторонні дії неприйнятні”, – йдеться у заяві Єврокомісії.
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала