MY.UAНовини
В Україні планують знести всі "хрущовки" і "панельки". За чий рахунок та куди відселять мешканців?
В Україні планують знести всі "хрущовки" і "панельки". За чий рахунок та куди відселять мешканців?

В Україні планують знести всі "хрущовки" і "панельки". За чий рахунок та куди відселять мешканців?

У Раді готують до другого читання законопроєкт про перебудову застарілого житлофонду

У Верховній Раді планують прийняти законопроєкт №6458 про здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлофонду. Мова йде про будинки, що були збудовані у період від 1919 до 2010 року та визнані аварійними. Зазначається, що у 2019 році в Україні налічувалося близько 30 тис. таких багатоквартирних житлових будинків, що визначені небезпечними та некомфортними для проживання.

Закон про комплексну реконструкцію застарілого житлового фонду було ухвалено ще 2006 року, але зрештою він так і не запрацював.

"На законодавчому рівні не було закріплено механізмів, які дозволяють реалізовувати всі програми реконструкції. Але зараз ми в силі це почати", — пояснюють автори законопроєкту.

Що стосується мешканців, то їх автори законопроекту планують або тимчасово відселяти, або одразу давати квартири в іншому будинку.

Як вирішуватимуть долю "застарілих" будинків

Рішення про віднесення того чи іншого будинку до застарілого житлового фонду і, відповідно, включення його до проєкту реконструкції, ухвалюватимуть сільські чи міські ради.

Але враховувати будуть думку всіх власників квартир або будинків, і для здійснення будь-яких заходів щодо знесення або відселення мешканців потрібна майже повна згода — 75% осіб, що мають право користування всією площею будівлі.

Рішення буде прийматися на місці й у разі якщо воно не буде ухвалено, будинок обіцяють не чіпати. Відповідно, його буде виключено з проєкту комплексної реконструкції кварталу. Водночас стаття 10 законопроєкту передбачає, що виключення багатоквартирного будинку з проєкту реконструкції не впливає на здійснення заходів із реконструкції об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури. Тобто людей не будуть питати, чи можна реконструювати якісь районні підприємства або ж мистецькі школи.

Як повідомила в ефірі телемарафону Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, нардепка Олена Шуляк, питання стоїть не тільки в тому, як організувати реконструкцію житла, а й взагалі всю соціально-інженерну інфраструктуру. Адже часто відбувається так, що коли зводять нові будинки, то поряд немає необхідної інфраструктури.

Що буде з жителями цих будинків

Типові хрущовки в Україні

Згідно з законопроєктом, знесення застарілих будинків — це крайній захід, до якого реалізатори повинні вдаватися лише в тому випадку, якщо до будівлі неможливо застосувати інший спосіб реконструкції. Хоча при цьому ніде не вказано, на підставі яких ознак та хто саме буде визначати неможливість застосування інших способів реконструкції. На додаток, наразі не визначено, хто буде контролювати місцеву владу, яка буде приймати ті чи інші рішення.

Зрештою, якщо багатоквартирний будинок вирішать знести, то автори законопроєкту планують надати жителям рівноцінні квартири в іншому багатоквартирному будинку (ред. — в разі отримання забудовником згоди на відселення). Або ж бронювання такої ж рівноцінної квартири у майбутньому будинку, а на час будівництва — відселення в маневровий житловий фонд. Якщо власник квартири хоче отримати більше житло в новому будинку, то він матиме таку можливість за умови сплати різниці.

Як відзначила українська журналістка Катерина Котенкова, знаючи наше плутане законодавство, тут можна визначити кілька вузьких місць.

"Мешканцям застарілого будинку можуть надати нерівноцінну квартиру. Наприклад, в новому будинку будуть гірші матеріали, гірша доступність до інфраструктури. Рівноцінну квартиру нададуть тільки з дуже великою доплатою. Інакше немає сенсу зносити одне дешеве житло і будувати знову дешеве житло. Чи не вийде так, що тимчасовий притулок у маневровому житловому фонді плавно перетвориться на постійний? В такому випадку сотні або тисячі сімей зависнуть у тісних квартирках на кшталт комуналки",підкреслює журналістка.

Вона припускає, що законопроєкт лобіюють великі девелопери, які дуже прагнуть викурити з престижних мікрорайонів небагатих мешканців "хрущовок". Натомість побудувати там елітні будинки, які можна буде вигідно продати.

Окрім того, на сьогодні в державі немає чіткої та правильної системи, що дозволяла б правильно працювати з мешканцями у таких питаннях та правильно їх відселяти. Тут має бути цивілізований конституційний механізм.

Де взяти гроші на таку масштабну реконструкцію

Згідно з проєктом, фінансування відбуватиметься за кошти державного та місцевих бюджетів, підприємств, установ, співвласників об’єднань багатоквартирних будинків, а також інших джерел, не заборонених законодавством. Отже, до будівництва автори пропонують долучитися усім. А самого інвестора-забудовника та реконструкції пропонується обрати за результатом конкурсу.

Як каже екс-міністр з питань житлово-комунального господарства України Олексій Кучеренко, столиця стане першим містом, що почне реалізовувати положення закону безпосередньо на практиці. Однак, відверто кажучи, на сьогодні черга з інвесторів не стоїть.

Окрім того, депутати зізнаються, що схема непроста. Тож успішність цього законопроєкту також залежить від платоспроможності населення, що оплатило б нові квадратні метри.

"При аналізі ухваленого в першому читанні тексту законопроєкту ми отримали зауваження від НАЗК та Інституту законодавчих ідей щодо того, як прописаний конкурс та які його критерії. Зокрема було зазначено, що у законопроєкті відсутня чітка та прозора процедура визначення інвесторів-забудовників",каже Олена Шуляк.

Нардепка заявила, що однозначно перед запуском проєкту будуть враховані всі корупційні ризики. Загалом до процесу підготовки комплексної реконструкції застарілих кварталів у різних містах має бути залучено місцеву владу, а не інвесторські організації. Саме органи місцевого самоврядування мають розробляти містобудівну документацію. Вона нагадала, що є негативні приклади, коли створені кишенькові проєктні організації розробляли детальний план території, і тільки вони могли бути допущені до роботи з певними інвесторами.

На думку депутатів Київради, реалізація програми допоможе залучити додаткові інвестиції та збільшити розмір податкових надходжень до місцевого бюджету Києва.

Скільки часу нам знадобиться, щоб реставрувати всі будинки

Закон потребує багатьох правок, оскільки ще не вирішено, чи проводитиметься лише реставрація будівель, чи повне оновлення забудови районів. Не узгоджено, хто і в якому місті фінансуватиме той чи інший район, а також не визначено джерела бюджету для модернізації всього застарілого фонду. Крім того, на засіданнях активно обговорюється питання про те, як досягти згоди з мешканцями без конфліктів.

Олексій Кучеренко наголошує, що ця програма може реалізовуватися років 10. Але починати треба "вже", адже такий проєкт для Києва був би дуже "цікавим".

Законопроєкт породжує багато суперечок щодо його доцільності

Виникає питання, до чого така терміновість у той час, коли й без цього пів країни лежить в руїнах. У коментарях під телемарафоном люди наголошують, що в першу чергу треба відновити житло для людей, які залишились без даху над головою. Подекуди навіть жартують, що не треба спішити зі знесенням, адже це питання вирішать росіяни своїми ракетними ударами. Інша частина українців вважають, що в нашій країні давно пора позбутися радянських будівель. Зважаючи також на їх аварійний стан.

Українці висловлюють різну думку

Як розповів "Телеграфу" юрист та директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко, на його переконання у воєнний час такий проєкт зовсім недоцільний. Він вигідний забудовникам, що можуть на цьому заробити.

"Навряд чи мешканці таких будинків захочуть відселитися у невідомої якості гуртожиток. Тим паче, що це може затягнутися на декілька років. Сумніваюсь, що мешканці погодяться на це, адже вони можуть розпоряджатися своєю власністю як захочуть. У картці проєкту є таке положення, що можуть виселяти через суд. Які аргументи держава може висунути - я не знаю. В законопроєкті не прописаний висновок юридичного управління, тож законних підстав виселяти людей я не бачу. Тим паче в Україні є стаття 41 конституції, яка захищає право власності", — каже Олександр.

Він додає що є і більш глобальні проблеми цього законопроєкту.

Річ у тім, що всі хрущовські квартали будувалися з дотриманням "дебеенів" (ред.: ДБН — Державні будівельні норми). Тобто щільність населення на 1 га не повинна була перевищувати 450 людей. З 2018 року діють нові "деебени", де сказано, що у великих містах ця щільність може бути збільшена, але не більше ніж на 20%.

"Тепер уявіть, що туди замість 5 поверхів всунуть 25. Це треба перекладати всі мережі: водогін, каналізацію, зливову каналізацію, ставити нові трансформаторні підстанції, будувати необхідні школи, дитсадки, поліклініки. Треба створювати нову інженерно-соціальну інфраструктуру. В законі про це нічого детально не сказано, окрім загальних фраз. І забудовники не будуть робити внески на розвиток структури. Тобто це все перекладається на місто, фактично будуть платити мешканці міста. Весь цей закон — це пряме порушення ДБН і взагалі здорового глузду", — вважає експерт.

В Україні дійсно багато будинків перебувають у аварійному стані. Однак висунутий законопроєкт прописаний дуже поверхнево і потребує багато правок і обговорень. Таку думку висловив "Телеграфу" голова комітету з питань ЖКГ Олег Попенко.

"Сам законопроєкт дійсно потрібний був ще в довоєнний час. Те, що близько 145 000 багатоквартирних будинків потребують негайного капітального ремонту — це факт. Але існуючий проєкт точно не в змозі реалізувати всі проблеми, які існують в житловому секторі. Та й прописаний він таким шляхом, що фактично реалізувати комплексну реконструкцію кварталів з застарілим житлофондом можливо тільки в Києві, Львові, можливо в Чернівцях. У всіх інших містах це можливо тільки із залучення бюджетних коштів. Що головне, - у картці проєкту не прописано жодних нормативно-правових та інших важливих деталей, тому не ясно, що з цього вийде", — каже Попенко.

Теги за темою
ЗаконопроектЗакон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Печера в Польщі розкрила страшну таємницю стародавніх людей: переможеним ворогам не позаздриш
Telegraf
2025-02-10T00:36:53Z
Франція випустила новий ШІ-чатбот для iOS: що він вміє
InternetUA
2025-02-10T00:04:32Z
Якими IOS-смартфонами найбільше задоволені користувачі. РЕЙТИНГ
Gazeta UA
2025-02-09T23:42:48Z
У печері знайшли язичницьке святилище
Gazeta UA
2025-02-09T23:36:27Z
Вчені створили штучне листя, яке може генерувати пальне й електрику
24tv
2025-02-09T22:30:08Z
Інсайдер розкрив технічні характеристики найтоншого Samsung Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-02-09T22:01:20Z
«Перестаньте принижувати вчителів»: під дописом МОН по виплати мережа лютує
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T21:39:56Z
Apple розробляє AirPods з камерою і створить революцію в галузі
InternetUA
2025-02-09T20:51:45Z
Секс-експертка у тіктоці поговорила про сперму у космосі з астрофізиком: і ось що з цього вийшло
24tv
2025-02-09T20:12:11Z
9 продуктів, які варто якнайшвидше викинути з холодильника
GlavRed
2025-02-10T00:33:07Z
Як приготувати соус песто з кінзи, шпинату та руколи: зірка "Мастер шеф" Тетяна Литвинова розкрила секретні рецепти
Политека
2025-02-10T00:00:19Z
Банани не почорніють тиждень: прості способи зберігання
24tv
2025-02-09T23:45:45Z
Уникайте поспішних рішень - ведичний гороскоп на тиждень
Gazeta UA
2025-02-09T22:36:12Z
5 способів позбутися тарганів: суперлайфхаки, які треба знати
24tv
2025-02-09T22:21:24Z
Вам сподобається зузоперкельт: як приготувати закарпатський гуляш з курячих шлуночків
24tv
2025-02-09T21:57:15Z
Фантастична лінива вечеря: беремо банку тушонки і картоплю
Telegraf
2025-02-09T20:30:28Z
Дехто навіть не здогадується: як і скільки можна зберігати яйця, що тріснули
GlavRed
2025-02-09T20:27:29Z
Як легко відкрити вино без штопора: вісім перевірених способів
Gazeta UA
2025-02-09T19:33:02Z
В Сумах “шахед” улучив в автостоянку
1News
2025-02-09T23:48:52Z
Столична будівля зайнялась через падіння уламків БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T23:48:13Z
У Сумах на парковці згоріли автівки внаслідок падіння ворожих БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T22:45:59Z
Російська армія атакувала "Шахедом" Суми: палають автівки на стоянці
GlavRed
2025-02-09T22:27:57Z
У Полтаві пролунали вибухи, країну атакують "шахеди"
ZN UA
2025-02-09T22:21:25Z
В Україні затримали екссолдата Бундесверу за підозрою у зґвалтуванні – німецькі ЗМІ
TSN
2025-02-09T21:48:10Z
У Сумах росіяни вдарили "шахедом" по автостоянці у дворі багатоповерхівки - була пожежа
Лига
2025-02-09T21:45:34Z
Російський безпілотник атакував Суми: палають автівки
TSN
2025-02-09T21:33:48Z
У Сумах російський дрон поцілив в автостоянку
УкраинФорм
2025-02-09T21:24:58Z
Боротьба за "золото" в Іспанії загострюється: Барселона розбила Севілью та наблизилась до Реала
24tv
2025-02-09T23:00:20Z
Наполі — Удінезе 1:1 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-02-09T22:46:47Z
Барселона розібралася із Севільєю
Football.ua
2025-02-09T22:15:13Z
Роналду визначився з майбутнім клубом: де продовжить кар'єру легендарний "Ель Бічо"
24tv
2025-02-09T21:54:44Z
Наполі не зумів обіграти Удінезе
Football.ua
2025-02-09T21:51:15Z
Українець після перемоги над Ліверпулем ефектно підколов партнера по команді, якому вибили зуб
24tv
2025-02-09T21:42:48Z
ПСЖ має намір продовжити контракти двох важливих гравців
Football.ua
2025-02-09T21:36:12Z
Разом з росіянином: ексзірці Шахтаря та колишньому легіонеру Динамо загрожує тюремний строк
24tv
2025-02-09T21:18:52Z
Фаті не гратиме до кінця сезону
Football.ua
2025-02-09T21:12:48Z
Ворог ударив по Костянтинівці та Краматорську, поранені шестеро людей
УкраинФорм
2025-02-09T23:30:55Z
Карта бойових дій в Україні станом на 10 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T22:03:49Z
Хронологія війни — день 1082: бої під Покровськом та обстріл Сум
Telegraf
2025-02-09T22:00:37Z
Ворог накопичує сили на сході Торецька та рухається до центру міста, – речник ОТУ "Луганськ"
24tv
2025-02-09T21:54:25Z
В одній з областей України відчутно потеплішає: синоптики потішили прогнозом
Telegraf
2025-02-09T21:24:17Z
Прикордонники під Вовчанськом знищили антену зв’язку та чотири автомобілі росіян
УкраинФорм
2025-02-09T20:37:05Z
На Донеччині російський дрон атакував рятувальників, є постраждалий
УкраинФорм
2025-02-09T20:33:31Z
РФ обрала нову ціль: у ЗСУ дали тривожний прогноз про просування ворога
GlavRed
2025-02-09T20:27:36Z
Окупанти припинили мінування Чорного моря: як Україна позбавила їх цієї можливості
TSN
2025-02-09T20:07:33Z
"Ніякої цінності": Павло Зібров зізнався, як сприймає хейтерів
GlavRed
2025-02-10T00:27:09Z
В Україні зʼявилося видавництво воєнної літератури
УкраинФорм
2025-02-10T00:03:18Z
На висоті 2 км: Том Круз показав трюк для "Місія нездійсненна: Фінальна розплата"
Фокус
2025-02-09T20:57:33Z
Фільм Валентина Васяновича: Присмерк життя
CutInsight
2025-02-09T20:18:28Z
Джинси, які не варто носити жінкам після 60 років: вони псують образ
24tv
2025-02-09T19:39:47Z
Василь Вірастюк показав свою молоду красуню-дружину - деталі
GlavRed
2025-02-09T19:27:14Z
Помер зірка фільмів "Сорок перший" і "Овід" Олег Стриженов
TSN
2025-02-09T19:19:34Z
Скільки журі та ведучим заплатили за Нацвідбір Євробачення: продюсер розкрив суму
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T19:06:18Z
У зірки "Ліги Сміху" Вєні стався крововилив у мозок
TSN
2025-02-09T19:03:55Z
Українцям доведеться мати при собі паперові документи про бронювання: у чому справа
Хвиля
2025-02-09T23:45:22Z
У Міноборони розповіли, скільки дронів щомісяця отримує українська армія
Хвиля
2025-02-09T23:00:40Z
Сили ППО за тиждень знищили понад 600 ворожих цілей
УкраинФорм
2025-02-09T22:51:36Z
Найактивніше шукають роботу з бронню: як виглядає ринок праці в Україні
ZN UA
2025-02-09T22:21:28Z
10 лютого: яке сьогодні свято, традиції та прикмети
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T22:18:39Z
Ексміністр вимагає від українців працювати 24/7: у мережі запекла дискусія
Telegraf
2025-02-09T22:12:37Z
Як зменшити кількість СЗЧ: що сказав захисник Маріуполя
TSN
2025-02-09T21:36:36Z
Німеччина скорочує виплати для українців: кому уріжуть допомогу у 2025 році
Политека
2025-02-09T21:27:25Z
Більченко не мав право на бронювання, – у Львівському ТЦК про скандал з лаборантом ЛНУ
24tv
2025-02-09T21:12:48Z
Рік з імплантом у мозку: як змінилося життя першого пацієнта з чипом Neuralink
InternetUA
2025-02-09T19:01:42Z
Чи треба прати нові речі після покупки: експерт здивував відповіддю
GlavRed
2025-02-09T18:27:27Z
Спочатку мороз вражає руки, ноги, ніс та вуха: коли настає смерть від холоду
Gazeta UA
2025-02-09T18:12:35Z
Лікарі назвали найважливіші продукти, які треба їсти для зміцнення серця й судин
TSN
2025-02-09T17:06:04Z
Вчені дослідили, скільки часу потрібно варити яйця: відповідь вас здивує
24tv
2025-02-09T16:42:33Z
Порушення сну від бета-блокаторів
360ua.news
2025-02-09T16:03:40Z
Що відбувається з організмом, коли пити каву одразу після їжі?
360ua.news
2025-02-09T13:03:04Z
Яку зарплату отримав очільник Мінцифри Михайло Федоров за 2024 рік
24tv
2025-02-09T12:33:48Z
Як класична музика впливає на серцебиття плода
24tv
2025-02-09T12:33:24Z
Комісія при обміні доларів: НБУ пояснив, чи можуть обмінники та банки вимагати відсоток за "старі" купюри
Хвиля
2025-02-09T20:45:24Z
Заплатили більше податків, ніж потрібно: у ДПС пояснили, як повернути гроші
Политека
2025-02-09T20:27:06Z
Ціни на яйця знову змінилися: експерти розповіли, коли українцям чекати різкого здорожчання
Политека
2025-02-09T20:01:31Z
Підвищення виплат, працюючі пенсіонери та інфляція: про що варто знати
Знай
2025-02-09T19:06:34Z
Зміни у бронюванні працівників з лютого: експерти розповіли, про що варто знати
Политека
2025-02-09T19:00:13Z
Укренерго запровадила відключення світла: хто та коли потерпатиме без електропостачання
Фокус
2025-02-09T18:57:25Z
Країни Балтії завершили процес відключення від російської енергосистеми
iPress
2025-02-09T18:34:04Z
Ціни на овочі та молочку: експерти пояснили, як зростання акцизів на пальне вплине на вартість основних продуктів
Хвиля
2025-02-09T18:30:06Z
В Україні змінили процес бронювання: що потрібно зробити до кінця лютого
Хвиля
2025-02-09T17:45:30Z
Німеччина арештувала автомобілі Абрамовича на кілька мільйонів євро
iPress
2025-02-09T21:54:53Z
Легендарний Mercedes 300 SLR 1955 року встановлює новий рекорд на аукціоні
360ua.news
2025-02-09T20:18:19Z
Оновлений кросовер Renault Koleos
360ua.news
2025-02-09T18:00:09Z
Деякі власники автомобілів можуть уникнути податку на розкіш: про кого йдеться
ТСН
2025-02-09T17:48:21Z
Чи шкідливий холостий хід для автомобіля: відповідь експертів
ТСН
2025-02-09T16:37:03Z
Експерти назвали 20 маловідомих трюків Google Maps, які ви могли не знати
InternetUA
2025-02-09T15:04:43Z
Як пікап Subaru обійшов американські ввізні мита
AutoCentre
2025-02-09T13:22:40Z
Ексклюзив найвищого ґатунку: найдорожче авто усіх часів засвітилося на дорогах
Фокус
2025-02-09T12:30:36Z
Водіям будуть платити 21 500 грн на місяць за відмову від автомобіля: подробиці
ТСН
2025-02-09T11:18:50Z
«Рівнозначно етнічній чистці»: в ООН засудили намір Трампа виселити палестинців з Гази
УкраинФорм
2025-02-10T00:36:49Z
Трамп анонсував нові мита: вони стосуватимуться металів та ще імпортних товарів, – AP News
Фокус
2025-02-10T00:21:18Z
Шольц і Мерц на теледебатах заявили про важливість подальшої підтримки України
УкраинФорм
2025-02-10T00:13:28Z
Радник Трампа не думає, що у того є плани щодо вторгнення у Канаду
Европейская правда
2025-02-09T23:15:53Z
Війна, день 1082. Заява Трампа про розмову з путіним, випробування української лазерної зброї
Football.ua
2025-02-09T23:01:45Z
Президент Естонії закликав ЄС розглянути повну заборону на торгівлю з Росією
ZN UA
2025-02-09T23:00:00Z
Тисячі громадян: КНДР відправляє в Росію не тільки військових, а й робочу силу, – розвідка
Фокус
2025-02-09T22:06:51Z
Зеленський: Україна поверне окуповані території, коли Росія буде слабкою
ZN UA
2025-02-09T22:06:05Z
Гарантії безпеки чи оплата рахунків: експерт розповів, навіщо Трампу рідкісноземельні метали України
Политека
2025-02-09T21:57:52Z