MY.UAНовини
«Перше, що росіяни зробили, коли зайшли на Херсонщину, — вимкнули всі медіа». Про медіажиття в окупації
«Перше, що росіяни зробили, коли зайшли на Херсонщину, — вимкнули всі медіа». Про медіажиття в окупації

«Перше, що росіяни зробили, коли зайшли на Херсонщину, — вимкнули всі медіа». Про медіажиття в окупації

Керівниця медіацентру при дитячій бібліотеці Ірина Ковач — про загарбання Херсона, тиск та захоплення медіа, окупаційні газети, звільнення та медіаграмотність.

У лютому цього року за ініціативи Академії української преси організації, які сприяють розвитку медіаграмотності в Україні, розповіли про свої інструменти в боротьбі з російською дезінформацією. У цьому заході взяла участь завідувачка медіацентру Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки Ірина Ковач. Вона розповіла про життя в окупації, роботу ЗМІ та визволення Херсона в розрізі медіа. Переглянути відео та прочитати статтю про той захід можна за посиланням. А «Детектор медіа» вирішив детальніше поговорити з Іриною Ковач про ті (й теперішні також) часи.

— Ірино, чому ви погодилися розповісти нам про свій досвід в окупації? Чому про це, на вашу думку, треба говорити й чому ви взяли участь у тій конференції АУП?

— Я брала участь у конференції, тому що опосередковано працюю з медіаосвітою. Я її впроваджую на своїй території, адже завідую медіацентром у бібліотеці. Було цікаво поговорити й почути інших, адже ми були відрізані від українського загалу, й хотілося дізнатися, що відбулося за час окупації та що відбувається в Україні взагалі з медіа, з медіаосвітою.

Чому потрібно говорити про це? Ну, по-перше, я була дуже вражена, що Херсонська область виявилася медіаосвіченою. Нас уже не так легко було взяти пропагандою, не так легко було спіймати людей на російські фейки. Більша частина населення справді була освіченою. От тому й потрібно більше бачити й більше знати про маркери, основні принципи російської пропаганди саме у воєнний час. Триває війна, й навіть якщо вона зараз закінчиться прямо зараз — то нам іще жити з її наслідками. Треба вивчати, знати й розуміти, як це працює, тому що на відміну від нашої країни в Росії пропаганду поставлено на державний рівень. Цілі інститути займаються пропагандою, причому не просто її вивчають, а навчаються її створювати.

— Ірино, я не уявляю, який досвід ви пережили. Що вас вразило найбільше, коли росіяни заходили, пов’язане з медіа, пропагандою, фейками?

— Вразило, що вони, крім убивств, захоплень і так далі, перше, що зробили — відрізали, вимкнули всі-всі медіа. Вони не просто закрили, припустімо, редакцію, але й заборонили продавати газети, навіть ті, що вже були випущені, надруковані. Вилучали, забороняли продавати, змушували прибрати з прилавків — і це було зроблено дуже швидко.

Перший місяць вони нас тримали як у блокаді, своєї влади не встановлювали. Зайшли, все заблокували — але ще працювала якась місцева влада, обласна, працював транспорт. Спочатку, десь місяць, вони не заважали працювати, наприклад, комунальникам. А потім в усе заглибилися, вкорінилися, поставили скрізь своїх призначенців і повністю змінили владу. Але перше, що зробили, — почали блокувати медіа.

Можливо, це було тому, що в Херсоні та Херсонській області люди противилися їхній владі. Коли почалося повномасштабне вторгнення, я о дев’ятій годині ранку залишила місто й поїхала до батьків, за 60 кілометрів від Херсона. Це село Бериславського району — гарне, велике село, там близько 4000 населення, є й лікарня, і школа, і дитячий садок, і клуб, і сільська бібліотека — все є. То коли росіяни приїхали, хотіли жити в нашому селі, — місцеві їх не пускали, хоча й боялися страшенно, бо бачили по телевізору, що відбувалося в інших регіонах. Люди обрізали балон і поставили його на початку села. Били в нього, молодь чергувала біля цього балона — і по сигналу все село виходило, не пускало, коли до нас мала заїхати Росія.

Ми протрималися десь сім чи вісім тижнів. Комендант російських військ, які розташувалися в інших селах, сказав, що «подохнете с голода» за те, що ми їх не пустили. І вони справді заблокували село, перекрили всі в’їзди та виїзди, замінували берег Дніпра, де була в Другу світову і є зараз переправа, щоб ніхто не міг залишити село навіть човнами. Село справді голодувало. В інші поселення вже завозили хліб, відкрилися магазини, а в нас коли завезли перший хліб, то його ділили: по пів хлібини на будинок. Не на людину, а на будинок — скільки б людей там не жило.

І вже коли вони встановили свою владу, то закодували, перепрограмували канали. Як ви розумієте, не в усіх у селі було супутникове телебачення. То залишилися ми тільки з російськими телеканалами. Й інтернет вимкнули. Не було ні звичайного, ні мобільного інтернету, ні сотового зв’язку. Не всі могли купити ту російську сім-карту, щоби зв’язатися з «великою землею» — ми так називали Україну, коли були в окупації.

Такими прийомами вони змушували людей іти на співпрацю. Та місцеві не погоджувалися, як би важко не було. Росіяни не могли знайти нікого, хто був би головою села. Ніхто не погоджувався взагалі. Тоді вони з Криму привезли колишнього жителя цього села, який ще в 14-му році туди втік. Його розшукали, привезли, й він став головою. Комендантом, як ми його називали.

— Чим херсонці користувалися, коли не було медіа, для пошуку інформації чи зв’язку?

— Деякі українські інтернет-провайдери спрацьовували. Не всі, але деякі — й тоді люди, в кого був український інтернет-провайдер, робили вільний доступ без пароля. Люди дізнавалися, збиралися на кутках тих будинків, якщо сигнал діставав із квартири. По місту було видно такі скупчення. Але потім і це перекрили. Купували й російські сім-карти, щоб можна було користуватися російським мобільним інтернетом. Але там блокували український пошук і заборонені в них сайти, мережі. Щось можна було подивитися, але тільки російські новини.

Нашим порятунком було радіо. Звичайне стареньке радіо. У тата й багато в кого ще був транзистор — ми його вмикали й ловили миколаївську радіостанцію. І от на тих хвилях по дві-три години мовило «Українське радіо», де ми слухали «Єдині новини», яких дуже чекали. А дуже пізно вночі, якщо дослухатися, походити по хаті та знайти місце — можна було з 9-ї до 10-ї зловити «Радіо Свобода». Тож ми слухали новини, програму «Детектора медіа» (щоденний подкаст зі спростуванням фейків «Русскій фейк, іді на***!», який виходить і на «Українському радіо». — «ДМ»). Але це треба було постійно шукати, налаштовувати, не чіпати потім. У росіян, мабуть, не вистачало можливостей зв’язку, тому на радіо ми постійно чули розмови військових.

— На тій же частоті?

— На тих же частотах. На тих хвилях, крім російського радіо, якщо на дальні діапазони вийти, то можна було їхні розмови слухати. Бували дні, коли тільки їхні розмови й були на всіх хвилях.

Було ще й «сарафанне радіо»: люди збиралися й ділилися тим, хто що почув, побачив чи зміг додзвонитися комусь. Хтось якесь відео знайшов і скачав, а потім нам показував, у когось родичі мали супутникове телебачення — і ми збиралися, обговорювали. Хто радіо збирав… Ми ділилися тим, хто що знав. Переглядали російські новини й аналізували, де вони неправду кажуть. Так, ми справді дивилися російські новини й місцеве телебачення, бо хотіли знати, що відбувається, хоча б і з їхніх слів. Розуміли, що якщо вони сказали одне, то «перекласти» це можна по-іншому. Або міркували, що вони від нас хочуть, коли сповіщають про якусь новину.

— Наведіть приклади, коли вони повідомляли одне, а ви розуміли це по-своєму.

— Вони розповідали, що привозять дуже багато допомоги або якесь обладнання до лікарень. Показували відео репортерів, як приїжджають і виступають якісь спеціалісти, новий голова лікарні виступає. Вони це розповідають — а в нас на вулиці холодно, тільки сніг зійшов. У них же на відео дерева з листям, трава зелена… Зрозуміло, що це зовсім не те відео, не про нашу лікарню, воно навіть не підходить до того, що вони говорили. Це було дуже легко виявити.

Вони надрукували свою газету, в якій розповідали, що повідкривалися аптеки, що є ліки, і все вже добре. Але люди бачили, що ліків не було, а аптеки зачинені. Я не знаю, для кого вони друкували ці газети. Можливо, для когось «там», щоб надіслати їм екземпляр, показати, що от — є газета. Там такі новини, що розходилися з дійсністю.

Вони казали, що відкривають школи, всі йдуть на співпрацю — а насправді не могли навіть директора призначити. У нас у селі так і не змогли відкрити школу, тому що вчителі не йшли співпрацювати, а директора вони не могли знайти. Дитячий садок теж не могли відкрити.

Я не знаю, хто там у Херсоні погоджувався на співпрацю, але це було не так масово, як вони розповідали по телевізору, як казала та ж Тетяна Кузьміч. Вона колись була в Херсоні керівницею організації «Русич» (з початку 2000-х виступала на підтримку Росії та російської мови, у 2020 році була затримана СБУ за підозрою в держзраді, її заарештували та судили, однак через деякий час вона вийшла із СІЗО під заставу в пів мільйона гривень та уникнула покарання через початок повномасштабного вторгнення, перейшла на бік Росії; після звільнення Херсона втекла на лівий берег Херсонщини. — «ДМ»). Із російською окупацією вона стала начальницею в освіті, часто виступала по телевізору, розповідала про «відкриття» шкіл. А я дуже тісно співпрацюю саме зі школами, то знаходила там учителів, бібліотекарів — і вони казали: «Ні, ми не відкрилися, нічого такого немає». Тобто вони фактично зламували приміщення, заходили у школи й робили там інтерв’ю, буквально брехали про те, що відбувається насправді. Ви самі розумієте, що не можна «відкрити» школу, коли з ними погодилися співпрацювати два вчителя.

— Ну, так…

— Так, цього не можна зробити. Навіть нашу організацію, Херсонську обласну бібліотеку для дітей мені Дніпрової Чайки, зламали, найняли нових працівників, нову директорку, навіть прибиральниць нових. Вони дуже пограбували бібліотеку… У нас був сучасний, новий, класний заклад. Із нього вивезли всю техніку, проєктор, ноутбуки, комп’ютери, Х-бокси, принтери, 3D-принтери, 3D-ручки…

— Я дуже вам співчуваю. Ви кажете, що люди не надто йшли на співпрацю. А що було з телебаченням? Хто працював там?

— Я не надто долучена до телебачення. Мої знайомі з місцевого телеканалу виїхали одразу. Окупанти теж змогли відкрити його приміщення та розпочати роботу. Але це були зовсім не ті люди, яких я звикла бачити. Моя організація багато організовувала заходів, і ми вже знали й репортерів, і операторів. Це були якісь зовсім незнайомі нам люди.

На «Скіфію» (Ірина має на увазі канал «Суспільне. Херсон», який раніше так називався, іноді херсонці досі називають його так. Його було захоплено в перші дні весни. — «ДМ») набрали зовсім молодих людей, якихось студентів, а також тих, хто приїхав чи кого привезли чи з Росії чи з Криму.

Звичайно, «зіркою» на тому каналі був Кирило Стремоусов (херсонський блогер-колаборант, який називав себе «русским», який багато років «страждав» від «нацистів» та «провокацій СБУ», перейшов на бік Росії, став заступником «губернатора» в окупаційній адміністрації, а 9 листопада загинув у ДТП. — «ДМ»). Він там розійшовся на повну. Коли росіяни «відновили» роботу нашого захопленого університету, Херсонського педагогічного, то відкрили навіть окрему «медіашколу», де він викладав «журналістику». То були підлітки 16-17 років, я називаю їх дітьми, не можу назвати дорослими людьми, які щось розуміють. От їм він щось і показував, як потрібно робити новини. Але російські новини, фейкові! Я спеціально одного разу повністю подивилася його лекцію, яку вони знімали на відео й показували по телебаченню. То він не просто розповідав, як зробити новину, не якісь журналістські стандарти, не як знімати, не як брати інтерв’ю — а як це все можна підтасувати. Запам’ятала його фразу: «Ніхто не знає, що було у вашій новині. Що ви подасте — те й будуть дивитися». Тільки російською.

Це відео вони знімали в одному з гарних залів університету, там на задньому фоні через усю стіну була цитата Шевченка. Так вони й знімали свою російську передачу на тлі патріотичної української стіни.

— Чи були якісь репресії до власників супутникових «тарілок»?

— Я не чула про це в нашому селі. А от репресії щодо людей, які щось говорили, були. Вчителів вистежували, щоб вони дітей до школи не організовували, не збирали першачків, не проводили онлайн-навчання. Їх точно переслідували. Хто багато говорив про українську владу — відстежували. Не можна було обурюватися, навіть у чергах. Херсонці казали: «Тихше-тихше, бо зараз тебе попід руки — і заберуть “на підвал”». Приватних підприємців забирали, щоб ті віддавали їм власність і гроші. У нашому населеному пункті завуч школи продавала людям російські сім-картки. Вона втекла потім, коли почалося визволення. Але ж російські картки продають по паспорту. Може, вона як завуч школи мала доступ до особових справ дітей, то могла отримати ту кількість карток, щоб їх продавати.

— Ви розповідали про газету, яку запустили окупанти…

— Перший тираж вийшов 26 червня, 10 тисяч примірників. Її безплатно роздавали в магазинах, аптеках, на АЗС, у селі носили по домах. Перша газета мала всього-на-всього чотири сторінки. Писали, що відкрився Пенсійний фонд, розмістили якісь номери телефонні, куди можна було звертатися… А потім було вже два розвороти, вісім сторінок, потім 16 сторінок. Інформували, де що працює, хто ким став, що очолив, публікували номери різних гарячих ліній, писали, що відкрили переправу… Надрукували новину, що пустили річкові «трамвайчики», як їх називали. Але в нас і до того ходив річковий транспорт — і дуже добре, у нас це все було. Так само і з «новим» сервісним центром у Новій Каховці. Він іще до того був побудований і мав відкритися незадовго до наступу Росії. Вони і його «відкрили», так само «запустили» ляльковий театр у Херсоні, який був і до них. Це все була брехня.

Херсонська область за останні десять років дуже розбудувалася. Були нові дороги, нові будівлі… У нас майже не було заробітчан, тому що ми аграрний край, у нас робота була всім. Край розвивався, і прийти й сказати, що вони щось для нас «збудували», — це повна брехня. Херсону є що втрачати. І те, що зараз відбувається з Херсонщиною, — велике горе. Це дуже довго відбудовувати, дуже…

— Розумію… Скажіть, як називалася газета та хто її робив?

— «Наддніпрянська правда». Це була стара назва газети, вони почали випускати свою під цією назвою. Поначіпляли якісь ордени до назви… Це те, що в Херсоні друкували, бо я знаю, що на тій стороні Херсонщини теж якесь медіа видають.

— Скажіть, коли окупація закінчилася, як це проявилося в медіа? Куди поділися ті, хто співпрацював із росіянами? Коли саме зникли російські медіа, коли з’явилися наші?

— Я не можу сказати, коли зникли російські медіа, тому що нас звільнили 11 листопада, а 6-го числа вже вся наша частина області залишилася без світла. Тому говорити про телебачення, про інтернет не можу, нічого з цього не працювало. Мобільний телефон можна було зарядити, якщо в когось був генератор. Але ж ви розумієте, що люди не були готові до війни, генератори мало в кого були. Якщо на «великій землі» ці генератори закуповували й завозили, то в нас під обстрілами такого не було.

Херсонська телевежа, яку окупанти підірвали перед звільненням міста (скриншот відео Нацполіції)

А ті всі тікали. Вони тікали задовго, за два-три тижні — переправлялися, все залишали й виїжджали.

— Коли з’явилися наші медіа? Коли взагалі вам дали світло?

— А світла ще нема й досі. У Херсоні є, а населені пункти вздовж берега Дніпра досі без світла. Вже пів року пройшло…

— А в Херсоні як відновлюється медіажиття?

— Світло з’явилося десь через тиждень після звільнення. Інтернет відновився, український мобільний зв’язок одразу підключили. Почали встановлювати старлінки, з’явилися українські провайдери, перекодували телебачення. Це все сталося дуже швидко, прямо блискавично. Це дуже добре, тому що народ був голодний до українських медіа, спраглий інформації.

Читайте також:

  • Головред видання «Мост»: У Херсоні активно працюють до 5 сайтів, лише 2 радіостанції та немає жодного телеканалу
  • Три дні після звільнення: мережа Район.in.ua запустила нову локальну редакцію у Херсоні
  • Радіо Roks та радіо «Байрактар» відновили мовлення у Херсоні
  • «Українське радіо» мовитиме на Херсонську область зі збільшеною потужністю передавача
  • Lviv Media Forum збирає мільйон гривень на відновлення філії «Суспільне Херсон»
  • У Херсоні знов ходить «Гривна». Як українські медіа повертаються у звільнене місто
  • Всупереч знеструмленням, крадіжкам, обстрілам: на звільнену Харківщину та в Херсон повернулося до десятка радіостанцій

— Які уроки можна винести Україні з вашої історії та що порадити робити саме в плані медіа?

— Україна правильно рухається в розвитку медіаграмотності, впроваджує її у школах. Діти готувалися до уроків, а тому й батьки знали та розуміли, що таке медіаграмотність, як із цим працювати. Освітяни знали, культура, бізнес. Яка-не-яка свобода слова в нашій країні є, а розмаїття каналів дозволило нам розуміти, що інформацію можна черпати з різних джерел. Те, що ми робили, — було правильним. Але раніше це було потрібно винятково освіті, організаціям, які цим займалися. Це не було впроваджено на державному рівні. Це повинно бути більш масово. Щоб і мультфільми були, і передачі — не лише для дітей, а для дорослих. Бо їм складніше розуміти, наприклад, що відео справді можна підробити. Більше про це потрібно говорити саме на телебаченні, робити якісь передачі, документальні фільми. І запроваджувати воєнну медіаграмотність, розвінчувати фейки, показувати людям, як це робиться.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Старость у многих будет голодной: сколько нужно зарабатывать, чтобы заслужить пенсию в 5000 гривен
Знай
2025-01-13T05:36:22Z
Неявка в ТЦК и нарушение воинского учета: в каких случаях можно избежать штрафа
Знай
2025-01-13T05:06:45Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Сериал «Ватсон»: новая дата премьеры и официальный трейлер
Политека
2025-01-13T05:03:18Z
В Ровенском театре сыграют спектакль "Энеида" в память погибшего актера, игравшего главного героя
ZN UA
2025-01-12T23:36:27Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
Украина готова помочь США бороться с пожарами в Калифорнии
Comments UA
2025-01-13T05:45:21Z
Германия блокирует военную помощь Украине: что говорят в Берлине
Comments UA
2025-01-13T05:21:54Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Чего ждать дальше от российско-украинской войны: какой выход для Украины
Comments UA
2025-01-04T14:39:46Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Стали известны последствия атаки дронов на Одесскую область
Корреспондент
2024-12-30T08:37:43Z
Настоящий кошмар для РФ: какой город массово атаковали стаи беспилотников
Comments UA
2025-01-13T05:36:54Z
Пожар в Лос-Анджелесе: количество жертв резко возросло
Корреспондент
2025-01-13T04:06:42Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
Впервые с 2022 года: у Украины может появиться важное преимущество на поле боя
Comments UA
2025-01-13T05:45:52Z
Более семи тысяч дронов Украина запустила по России: где страдали больше всего
Comments UA
2025-01-13T05:36:29Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
Вкуснее лаваша вы еще не ели: рецепт трубочек с сыром, которые подойдут и на завтрак, и к чаю
Знай
2025-01-13T03:51:55Z
Заговор на удачу: простой способ привлечь успех в свою жизнь
Знай
2025-01-12T21:30:29Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Макуана сделал скандальное заявление о Полесье - клуб отреагировал
Корреспондент
2025-01-12T21:34:15Z
Довбик із пенальті вирвав для Роми нічию проти Болоньї
Football.ua
2025-01-12T19:04:08Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Украинский футболист отдал дебютный голевой пас в матче против шотландского гранда
ZN UA
2025-01-12T18:03:13Z
Манчестер Юнайтед у серії пенальті вибив Арсенал із Кубка Англії
Football.ua
2025-01-12T17:57:43Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Теперь запрещено: какой "сюрприз" ждет владельцев банковских карт в январе
Хвиля
2025-01-13T05:27:37Z
СМИ: Китай и Индия будут искать замену нефти из РФ
Корреспондент
2025-01-13T05:24:42Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
В Индии нашли замену дешевой российской нефти
Comments UA
2024-12-31T15:09:15Z
Глава МИД Эстонии: Абсолютно недопустимо, чтобы Словакия угрожала прекратить экстренные поставки электроэнергии для Украины этой зимой
ZN UA
2024-12-31T02:51:18Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Парад планет в 2025 году: как увидеть, и чего ждать людям от "танца" небесных тел
Знай
2025-01-13T04:51:25Z
Начало истории и продолжение саги: Capcom может выпустить ремейк Resident Evil 0 и Resident Evil 9 в 2026 году — инсайдер
GameMag
2025-01-12T21:03:39Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Издатель Lords of the Fallen пообещал не добавлять DEI-элементы в свои игры — они бьют по продажам
GameMag
2025-01-12T21:03:10Z
Отстрел оживших мертвецов в анонсирующем трейлере ремейка The House of the Dead 2 — классика Dreamcast возвращается
GameMag
2025-01-12T20:57:22Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Важно знаки: как уберечься от кори во время путешествий
ZN UA
2025-01-13T02:03:52Z
Психологи назвали действенные методы борьбы с тревожностью и беспокойством
Comments UA
2025-01-12T22:15:35Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Специалисты назвали 10 старых автомобилей, которые стоят целое состояние
Фокус
2025-01-12T13:21:17Z
Самый большой кроссовер Volkswagen рассекретили до презентации
Фокус
2025-01-12T10:51:05Z
"Укравтодор", обратите внимание: китайцы научили автомобили перепрыгивать ямы на скорости 120 км/ч
Знай
2025-01-12T08:51:44Z
Как избежать замерзания автомобильных замков зимой: советы, которые ищут все водители
Знай
2025-01-12T06:51:31Z
Как безопасно водить зимой: советы, которые могут спасти каждого украинца
Знай
2025-01-11T15:51:49Z
21-летний Франко Колапинто получил реальный шанс вернуться в Формулу-1
Известия Киев
2025-01-11T11:36:25Z
Приобрел DAF и Tatra: Билл Гейтс стал совладельцем пяти известных автобрендов
Фокус
2025-01-11T10:45:44Z