MY.UAНовини
Росія імпортує західні технології для зброї в обхід санкцій - NYT
Росія імпортує західні технології для зброї в обхід санкцій - NYT

Росія імпортує західні технології для зброї в обхід санкцій - NYT

На територію Російської Федерації просочуються заборонені західними санкціями технології. Треті країни поставили Москві "заборонки" вже на мільйони доларів

Видання The New York Times пише, що високопоставлені податкові та торгові чиновники відзначили сплеск продажів чіпів та інших електронних компонентів в Росію через Вірменію, Казахстан та інші країни. США та їх союзники ведуть боротьбу за те, щоб чіпи, необхідні для систем озброєння, безпілотників і танків, не потрапили в руки Росії.

Але позбавити Росію доступу до чіпів було непросто, і США і Європа не домоглися явної перемоги. Хоча можливості Росії з виробництва озброєнь скоротилися через західні санкції, введені понад рік тому, країна все ще має обхідний доступ до багатьох електронних компонентів.

Американські офіційні особи стверджують, що масштабні санкції, які вони ввели в партнерстві з урядами 38 інших країн, завдали серйозної шкоди військовому потенціалу Росії і збільшили витрати Кремля на закупівлю необхідних запчастин.

"Я вважаю, що ми дуже ефективно перешкоджаємо здатності Росії підтримувати і відновлювати збройні сили. Ми розуміємо, що це важка, дуже важка робота. Вони адаптуються. Ми адаптуємося до їх адаптації", - зазначив куратор експортного контролю США в Бюро промисловості і безпеки Міністерства торгівлі Алан Естевес.

Немає сумнівів, що торгові обмеження значно ускладнюють Росії отримання технологій, які можна використовувати на полі бою, більша частина яких розроблена фірмами в США та союзних країнах.

Прямі продажі чіпів в Росію з США і їх союзників впали до нуля. Офіційні особи США заявляють, що Росія вже витратила більшу частину своєї найточнішої зброї і була змушена замінити її на низькоякісніші або контрафактні деталі, які роблять її зброю менш точною.

Але дані про торгівлю показують, що інші країни втрутилися, щоб забезпечити Росію частиною того, що їй потрібно. Після різкого падіння одразу після українського вторгнення імпорт чіпів до Росії знову почав зростати, особливо з Китаю. Імпорт у період з жовтня по січень становив 50 і більше відсотків середнього довоєнного рівня щомісяця, згідно з даними аналітичного центру Silverado Policy Accelerator.

Виконавчий директор Silverado Сара в. Стюарт сказала, що експортний контроль, введений щодо Росії, зруйнував існуючі раніше ланцюжки поставок, назвавши це "дійсно позитивним моментом". Але вона сказала, що Росія "все ще продовжує отримувати досить значну кількість" комплектуючих.

"Це насправді мережа ланцюгів поставок, дуже, дуже велика, дуже складна і не обов'язково прозора. Чіпи справді всюдисущі", - сказала пані Стюарт.

Поки Росія намагалася обійти обмеження, американські чиновники неухильно посилювали обмеження, включаючи введення санкцій проти десятків компаній та організацій у Росії, Ірані, Китаї, Канаді та інших країнах. США розширили свої торгові обмеження, включивши тостери, фени та мікрохвильові печі, всі з яких містять мікросхеми, і створили "ударну групу з підривних технологій" для розслідування та переслідування незаконних суб'єктів, які намагаються придбати секретні технології.

Але незаконну торгівлю мікросхемами важко контролювати, враховуючи повсюдність напівпровідників. У 2021 році компанії відвантажили клієнтам по всьому світу 1,15 трлн чіпів, поповнивши величезні світові запаси. Китай, що не входить в санкційний режим, використовує все більш складні чіпи.

Асоціація напівпровідникової промисловості, що представляє великі компанії-виробники чіпів, заявила, що співпрацює з урядом США та іншими сторонами в боротьбі з незаконною торгівлею напівпровідниками, але контролювати їх потік надзвичайно складно.

"У нас є суворі протоколи для видалення недобросовісних учасників з наших ланцюгів поставок, але щороку в усьому світі продається близько трильйона чіпів, і це не так просто, як перемикання вимикача", - йдеться в повідомленні асоціації.

Поки що російські військові, схоже, покладалися на великий запас електроніки та зброї, які вони накопичили до вторгнення. Але ці запаси можуть вичерпуватися, що робить більш актуальним отримання Росією нових поставок.

У звіті, опублікованому у вівторок незалежною групою Conflict Armament Research, що вивчає російську зброю, витягнуту з поля бою, міститься перший відомий приклад виготовлення Росією зброї з використанням чіпів, вироблених після початку вторгнення.

За словами Деміена Сплітерса, який керував розслідуванням C. A. R., три ідентичних чіпа, виготовлених американською компанією на офшорному заводі, були виявлені в безпілотниках Lancet, виявлених в декількох місцях в Україні в лютому і березні цього року.

Сплітерс заявив, що його група не розголошувала виробника чіпів, працюючи з компанією, щоб простежити, як продукт опинився в Росії. Ці чіпи не обов'язково є прикладом порушення експортного контролю, сказав Сплітерс, оскільки США не вводили обмежень на цей конкретний тип чіпів до вересня 2022 роки. За його словами, чіпи були виготовлені в серпні і, можливо, незабаром після цього були відвантажені. Але він вважає, що це свідчить, що великий довоєнний запас електроніки в Росії, нарешті, вичерпався.

"Тепер ми почнемо дивитися, чи будуть ефективними заходи контролю і санкції", - зазначив Сплітерс.

Як показують документи березневої зустрічі, американські і європейські офіційні особи все більше стурбовані тим, що Росія отримує американські і європейські товари, перенаправляючи їх через Вірменію, Казахстан та інші країни Центральної Азії.

В одному з документів говориться, що в 2022 році Вірменія імпортувала на 515% більше мікросхем і процесорів з США і на 212% більше з ЄС, ніж у 2021 році. Тоді Вірменія експортувала 97% цих процесорів, в той числі в Росію, йдеться в документі.

В іншому документі Бюро промисловості та безпеки визначило вісім категорій мікросхем та компонентів, які вважаються критичними для розробки російської зброї, включаючи так звану програмовану решітку воріт, яка була виявлена в одній з моделей російської крилатої ракети, KH-101

Обмін розвідувальними даними між США і Європою є частиною зароджуються, але посилюються зусиль по мінімізації витоку комплектуючих в Росію. У той час як у Вашингтона є більш глибокий досвід у забезпеченні дотримання санкцій, Євросоюзу не вистачає централізованих розвідувальних, митних і правоохоронних можливостей.

США та ЄС нещодавно направили своїх чиновників до країн, з яких були найбільші поставки в Росію, щоб спробувати скоротити торгівлю. Естевес сказав, що недавній візит до Туреччини переконав цей уряд припинити перевалку вантажів в Росію через їх зону вільної торгівлі, а також обслуговування російських і білоруських літаків в турецьких аеропортах.

Чиновники адміністрації Байдена кажуть, що поставки в Росію і Білорусь електронного обладнання впали на 41% в період з 2021 по 2022 рік, оскільки США і їх союзники розширили свої обмеження по всьому світу.

"Є певні райони світу, які використовуються для постачання цих предметів до Росії. Це проблема, на якій ми зосереджені", - зазначив помічник секретаря з контролю за експортом в Бюро промисловості і безпеки Метью с.Аксельрод.

Постаки чіпів в Росію - останні новини

Станом на грудень 2022 року, через фірми-посередники Москва отримала чіпів на 777 млн доларів, зокрема виробництва Intel, AMD, Texas Instruments, Analog Devices і Infineon.

У січні 2022 року Вашингтон повідомив про готовність обмежити експорт мікрочіпів в РФ у разі посилення агресії проти України. Дане попередження не зупинило Москву, яка розпочала повномасштабне вторгнення на українську територію 24 лютого 2022 року.

В останній тиждень квітня 2023 року Японія вирішила посилити контроль за експортом апаратури для виробництва мікросхем. Всього в списку 23 товари, в тому числі для виготовлення напівпровідникових приладів і мікросхем. 

У травні 2022 року в російських комплексах ППО "Панцир", вертольотах Ка-52 "Алігатор" і крилатих ракетах Х-101 виявили Західні мікросхеми.

31 березня 2023 року Японія ввела новий пакет санкцій, який включив заборону на поставки комплектуючих для авіації, в тому числі безпілотної, а також для космічної галузі.

2 квітня 2023 року видання Bloomberg пише, що на тлі повномасштабного російського вторгнення в Україну та масових антиросійських санкцій, Китай звернувся до Японії з пропозицією не підтримувати політику США, спрямовану на створення перешкод для виробництва мікросхем.

14 квітня видання Hraparak повідомило, що Німеччина зажадала від Вірменії перекрити паралельний імпорт і банківські перекази в Російську Федерацію. 

Теги за темою
США
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Генсек НАТО на засіданні «Рамштайну» наголосив на нових можливостях підтримки України
УкраинФорм
2025-07-21T15:33:07Z
В Угорщині припускають, що за підпалом церкви на Закарпатті стоїть режим Орбана
24tv
2025-07-21T15:30:41Z
На робочому рівні інтеграція з НАТО триває - Зеленський
УкраинФорм
2025-07-21T15:30:16Z
"Іран підкаже": що буде по завершенню 50 днів, які Трамп дав Путіну для перемир'я
24tv
2025-07-21T15:30:04Z
Удари по Москві і Пітеру: названо зброю, яку ЗСУ можуть використати для атак
GlavRed
2025-07-21T15:27:58Z
Зеленський визначив п’ять головних напрямків для МЗС: що зміниться
TSN
2025-07-21T15:27:19Z
Йдеться про держзраду в НАБУ – ухвали суду тут не потрібно, – нардеп оцінив дії Офісу генпрокуратури та СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T15:18:36Z
Виїзд у відпустку за кордон із бронюванням: чи може чоловік виїхати в України
24tv
2025-07-21T15:18:22Z
Графік відключення світла в Дніпрі з 22 по 24 липня: де будуть знеструмлення
Политека
2025-07-21T15:30:50Z
Через Україну пройде ще один атмосферний фронт: синоптики пояснили, як це вплине на погоду
24tv
2025-07-21T15:30:17Z
У Запорізькій області росіяни атакували дронами цивільну автівку
УкраинФорм
2025-07-21T15:24:54Z
Рятувальники назвали області з руйнівними наслідками через негоду
Gazeta UA
2025-07-21T15:12:48Z
Чисті кімнати за копійки. Де в Одесі можна винайняти бюджетне житло біля моря
Telegraf
2025-07-21T15:03:54Z
У Києві заступили на чергування медичні автомобілі з Канади
AutoCentre
2025-07-21T15:03:38Z
На площі Ринок у Львові встановили унікальну скульптуру лева XVII століття
Комсомольская правда
2025-07-21T15:01:03Z
Дефіцит риби в Дніпропетровській області: які види зникають з магазинів
Политека
2025-07-21T15:00:34Z
На Херсонщині за день унаслідок обстрілів РФ постраждали четверо людей
УкраинФорм
2025-07-21T14:57:47Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
Зірка "Папіка" Даша Петрожицька чесно про те, чому рідко грає в кіно: "Хочеться чогось іншого"
24tv
2025-07-21T14:00:51Z
Суспільне оголосило виконавців, які ввійшли до лонглисту нацвідбору на «Дитяче Євробачення 2025»
Детектор М
2025-07-21T13:49:58Z
Де більше нафти: у морі чи на суші
24tv
2025-07-21T15:30:19Z
Україна і Франція поглиблюють співпрацю в оборонній промисловості
УкраинФорм
2025-07-21T15:18:59Z
ЄС може тихо заборонити оренду газових приладів починаючи з 2030 року
Топ Жир
2025-07-21T15:18:57Z
Знову вводили план "Килим": у Росії стався серйозний колапс в аеропортах
24tv
2025-07-21T15:09:19Z
Зарплати в ІТ-менеджменті: у кого зростають, а хто втрачає
24tv
2025-07-21T15:09:09Z
Що буде з цінами на кавуни в Україні цього літа - прогноз
TSN
2025-07-21T15:06:59Z
Україна отримає додаткові Patriot від Німеччини: подробиці
TSN
2025-07-21T15:03:24Z
Єврокомісія скорочує фінансування дотацій для фермерів
AgroPortal
2025-07-21T15:00:30Z
Заправки Київщини оновили цінники: водіям показали, скільки коштують бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2025-07-21T14:57:02Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Нова соцдопомога: медичні огляди та підтримка з документами
Знай
2025-07-21T11:36:36Z
У США чоловік загинув через те, що зайшов в кабінет, коли там працював МРТ апарат
24tv
2025-07-21T11:24:14Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Чи зможете ви знайти 4 яблука за 15 секунд: надзвичайна загадка для найрозумніших
GlavRed
2025-07-21T14:27:21Z
Як ефективно позбавитися від плям на унітазі: безпечні методи очищення
24tv
2025-07-21T14:24:38Z
Чи є "удача" в українській мові та якими ще словами можна назвати це явище
24tv
2025-07-21T15:30:12Z
Плануєте працювати в Європі? Ось скільки платять за годину в різних країнах
360ua.news
2025-07-21T15:27:15Z
Українці намагаються незаконно в'їхати до Польщі, використовуючи фальшиві права далекобійників - Bild
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T15:27:12Z
Кохання, що сильніше смерті: маловідомі факти про Олену Телігу та що було між нею й Донцовим
24tv
2025-07-21T15:15:23Z
Якою буває спільна власність на житло: що робити, аби не втратити свою частку
24tv
2025-07-21T15:15:07Z
Хто може вийти на пенсію раніше 60 років і за яких умов: деталі
Фокус
2025-07-21T15:12:43Z
Папа Римський планує «перезапустити» діалог із РПЦ - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-21T15:06:36Z
Кладовища майбутньої війни. Естонія, Латвія
Петр и Мазепа
2025-07-21T15:00:50Z
Щомісяця в Україні мобілізують до 30 тисяч осіб - Веніславський
УкраинФорм
2025-07-21T14:57:18Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
Зоря підписала бразильського хавбека Руана Олівейру
Football.ua
2025-07-21T15:21:45Z
Місію виконано, – Усик звернувся до вболівальників після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-21T15:18:59Z
ПСЖ хоче підписати Камавінгу — Marca
Football.ua
2025-07-21T15:04:15Z
Станкович завершує перехід в Брюгге
Football.ua
2025-07-21T15:01:04Z
Карпати – Шарджа: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-21T14:58:03Z
Жіноча збірна України з гандболу U-19 стала чемпіоном Європи у дивізіоні B
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:42:20Z
У Києві знищили бойову частину збитої російської ракети Х-69, що впала біля будинку
УкраинФорм
2025-07-21T15:21:32Z
На Рівненщині чоловіки знущалися над собакою: у справу втрутилася поліція
24tv
2025-07-21T15:06:54Z
Трьом співробітникам НАБУ повідомлено про підозру в скоєнні ДТП, що призвели до каліцтва потерпілих
Украина Криминальная
2025-07-21T15:06:11Z
Одесит помстився за образу, завдавши ножових поранень співмістянину
Украина Криминальная
2025-07-21T15:03:19Z
У Києві водій маршрутки накинувся з лайкою на пасажирів через українську: деталі скандалу
Telegraf
2025-07-21T15:00:36Z
У Рівному водій на Range Rover тікав від патрульних і врізався в магазин
УкраинФорм
2025-07-21T15:00:22Z
Війська РФ обстріляли Марганець: є поранена, виникла пожежа
УкраинФорм
2025-07-21T14:51:39Z
На Сахаліні згорів найдовший у Росії вугільний конвеєр
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:45:35Z
За дії сексхарактеру стосовно 16-річної доньки 6 років увʼязнення отримав житель Запоріжжя
Украина Криминальная
2025-07-21T14:33:56Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
Гряде нова ера гаджетів: у Китаї готують тонкий смартфон із надвитривалою батареєю
Фокус
2025-07-21T15:00:42Z
У США створили унікальний чип, який може стати основою квантових комп'ютерів майбутнього
InternetUA
2025-07-21T14:49:16Z
Хакери атакували урядові установи та підприємства світу, використавши вразливість у системі Microsoft SharePoint
Детектор М
2025-07-21T14:27:41Z
Користувач втратив $1,2 млн через фішингову транзакцію
InternetUA
2025-07-21T14:16:31Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z
Чому бензобак в одних авто зліва, а в інших справа: відповідь введе у ступор
GlavRed
2025-07-21T13:27:57Z
Новий електричний пікап Isuzu вражає своєю високою вартістю
Топ Жир
2025-07-21T13:18:10Z
Недорогі та безпроблемні: експерт назвав кращі авто для початківців вартістю до $10 000
Фокус
2025-07-21T13:00:52Z