MY.UAНовини
Кризи міцнішають. Чи стане 2023-й найгіршим у XXI столітті
Кризи міцнішають. Чи стане 2023-й найгіршим у XXI столітті

Кризи міцнішають. Чи стане 2023-й найгіршим у XXI столітті

Апокаліптичні прогнози на 2023-й з'являються з певною регулярністю. Експерти не виключають, що цей рік увійде до трійки найболючіших для світової економіки років XXI століття поряд з 2009-м та 2020-м. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну та спричинені ним потрясіння у всьому світі остаточно обрушили тендітне відновлення після епідемії ковіда. Чого ж чекати далі?

Сумні прогнози

Даючи прогнози на 2023-й, аналітики Deutsche Bank відзначили, що нинішній рік має всі шанси увійти до трійки антирейтингу найгірших років XXI століття. В цьому списку поруч з 2023-м буде 2009-й, коли весь світ переживав світову фінансову кризу, і 2020-й, в якому ми відчули на собі всі принади оголошення пандемії.

І в 2009-му, і в 2020-му світ поринав у рецесію. За визначенням - це відносно помірний спад виробництва, або уповільнення темпів економічного зростання протягом мінімум пів року. Цей термін з'явився в США в 30-х роках минулого століття, щоб замінити не надто милозвучне слово "депресія".

Рецесія (можна називати "депресія" чи "фінансово-економічна криза" – не суть) не обіцяє нічого доброго ні бізнесу, ні населенню: доходи падають, люди біднішають, виробництва закриваються, соціальні витрати скорочуються, інвестиції сходять нанівець.

А потім витрачаються роки на те, щоб не вирватися вперед, а просто досягти докризових результатів.

Грошові проблеми

У світі сьогодні друкується дуже багато грошей, і це викликає в експертів певні побоювання. Деякі економісти відзначають, що емісія і надлишок грошової маси, що йде за нею, вкупі з економічними, політичними та соціальними проблемами ведуть до глобальної кризи. Центробанки змушені реагувати підвищенням ключової ставки, світова фінансова система дає збої, а побоювання за банки змінюють ціни на інші активи.

– Незважаючи на спроби ФРС обмежити інфляцію монетарними способами, а саме зростанням облікової ставки, емісія долара, як і євро, продовжиться, – зазначив у розмові з KP.UA економіст Всеволод Степанюк. - Проблеми, що призвели до кризи 2008-2009, нікуди не зникли. Це, по-перше, закредитованість економік провідних ринкових держав, що дозволяє більше стимулювати споживчий попит. По-друге, неможливість отримувати прибуток за рахунок екстенсивного розширення ринків збуту.

За словами економіста, збільшення грошової маси та, відповідно, розгін інфляції частково вирішують проблеми закредитованості, оскільки роблять кредитні зобов'язання відносно меншими, а грошові потоки – номінально більшими за рахунок збільшення цін. Крім того, розгін інфляції зменшує прошарок середнього класу, що робить суспільство більш слухняним та збільшує кількість тих, хто звернеться за кредитами.

Фактично, каже Всеволод Степанюк, грошова емісія – це податок на всіх громадян на користь фінансового капіталу та транснаціональних компаній. До кризи це навряд чи призведе – скоріше до соціальних протестів. Але практика показує, що у вік цифрових технологій протести дуже швидко і ефективно припиняються методами батога, пряника та дезінформації.

– Емісія ніколи не вела до кризи, вона лише стимулює інфляцію у світі, – вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – І навпаки: криза трапляється, коли не вистачає грошей. Щодо гірших названих років, то криза 2009 року була черговою світовою кризою, яка трапляється раз на 70 років, а криза 2020-го взагалі була викликана виключно дурними «пандемічними» рішеннями.

Економіст Олександр Гаврутенко додає: природа всіх грошей є емісійною. Так чи інакше, але всі гроші колись для чогось надрукували чи випустили. У звичайний період таким чином забезпечується достатня ліквідність підтримки економічного зростання, а кризова емісія використовується для одномоментного вирівнювання дисбалансів чи компенсації різких і неконтрольованих втрат у фінансовій системі. Другий випадок стає особливо помітним для ринку – іноді як загальний прояв проблем, іноді як реакція регулятора, що запізнилася. Але завжди така емісія є наслідком кризи, а не її причиною.

"Інший світ"

Причини поточної кризи, як і будь-якої іншої, знаходяться поза фінансовою системою, каже Олександр Гаврутенко. У реальному секторі різко та всюди змінюються звичні умови взаємодії. Іноді це спонтанний і природний процес, особливо коли з'являються нові технології або коли ринки заражаються якоюсь нераціональною ідеєю для зростання. А іноді – спровокований, коли за відсутності ідей для власного розвитку «лузери» намагаються зруйнувати встановлений порядок.

– Війна проти України має всі риси такої глобальної провокації без позитивної мети, а лише для самоствердження кремля через створення економічних проблем «ворожому Заходу», – продовжує економіст. - На Росію ж, як відомо з «достовірних джерел росстату», санкції не діють, натомість Захід страждає від своїх безплідних ініціатив втихомирити агресора чи допомогти Україні.

Втім, каже Гаврутенко, частка правди у цьому є. Справа в тому, що чим економіка примітивніша, тим важче там порушити баланси. Щоправда, і відновлювати згодом буде важче. А ось чим складніше економіка, тим вона чутливіша, але в той же час у неї є маса інструментів для регулювання, компенсацій та швидкого відновлення, в тому числі і за рахунок регулювання грошової маси.

Аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак також говорить про те, що сьогодні світова економіка переживає якусь "зміну режиму", на тлі чого ми спостерігаємо уповільнення зростання окремих економік. І багато хто замислюється про доцільність постійного зростання ВВП, просто як показник економічної ефективності.

- Для зростання економік потрібен попит, що постійно зростає, на товари та послуги, а людям фізично більше не потрібно, - каже Орищак. - Крім того, багато відбувається одночасно, і якщо скласти ці події економічно, вийде інший світ.

По-перше, каже Орищак, під час пандемії ми мали тривале дефляційне середовище з відносно невеликим інфляційним тиском. Переважно це була економіка, обмежена попитом. Тепер усе змінилося, і, наприклад, сьогодні є проблема з постачанням. Пропозиція обмежена, оскільки значна частина дефляційного середовища, що спостерігалося в попередні роки, була викликана сплеском виробничих потужностей країн, які виходили на світовий ринок.

Другий чинник у тому, що змінилася поведінка на ринку праці. У багатьох галузях виникають проблеми з набором персоналу, молоді люди вважають за краще працювати в гібридному режимі, а якщо люди були зайняті на стресових чи небезпечних роботах, вони не бажають до них повертатися. Це посилює економічні зрушення.

Крім того, зазначає експерт, якщо ми говоримо про економічні проблеми, варто відзначити проблему споживчої активності, так звану кризу попиту. Сюди входять і низькі фінансові запаси населення в усьому світі, і інфляційний тиск.

Тож чи чекати кризу?

Олександр Охріменко вважає, що сьогодні ми спостерігаємо стагнацію, і це факт, але ні кризи, ні факторів, які її зараз можуть спричинити, сьогодні немає.

Втім, більшість економістів все ж таки говорять про те, що 2023-й стане якщо не найгіршим роком у XXI столітті, то однозначно одним із найгірших.

- Про те, чи прийде криза, можна не перейматися: глобальна криза вже йде на повний хід, - каже Олександр Гаврутенко. - І питання лише в тому, чи будуть апробовані в минулому заходи кількісного пом'якшення ефективними цього разу.

Це буде однозначно поганий рік, упевнений Гаврутенко. І надзавдання для України сьогодні - «залишатися в обоймі» та прагнути відповідати західній фінансово-економічній системі. Це дає можливість країні виживати та підтримувати свою обороноздатність, а у довгостроковій перспективі забезпечить нам інтенсивний та всебічний розвиток.

На думку Максима Орищака, нова хвиля кризи вже почалася, але вона поки що не всім очевидна. Ситуація нестандартна, оскільки змінюються звичні підвалини фінансового світу, йде територіальне та національне обмеження для розвитку бізнесу, посилюється інтерес компаній на внутрішньому ринку, очевидна деглобалізація, що нам усім належить усвідомити та пережити.

- Найскладніше доведеться країнам, які залежать від імпорту, як товарного, так і сировинного, - вважає експерт. - Україна в цих умовах буде у вигідному становищі, бо залежимо ми лише від енергоресурсів, а от земля у нас багата і агросектор зможе годувати населення та скарбницю. Якщо сфокусуватися на інвестиціях у зростання селекційних розробок, добрив та нанотехнологій, Україна може значно посилити свої позиції на світовій арені за рахунок зростання продуктивності. Плюс менше залежатимемо від імпорту.

Слабкою ланкою експерт вважає фінансовий сектор, оскільки падіння банків спричинить зростання бідності населення в усьому світі. У цьому випадку виходом для бізнесу зможе стати фокусування на криптовалютах, а населенню доведеться адаптуватися до того, що банки стануть менш надійними, і всі гроші потрібно не накопичувати, а пускати назад в економіку.

Тобто, вважає Орищак, на світ чекають проблеми, на Україну - всі наслідки світових проблем. Але при грамотному розставленні акцентів для економічного розвитку країни після завершення війни наша країна зможе швидко відновитися.​

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Луганщині дрон уразив автівку, в якій їхали колаборант і троє окупантів
УкраинФорм
2024-11-26T15:00:23Z
На Харківському напрямку відбулося 4 бойових зіткнення, на Куп’янському Сили оборони відбили 12 штурмів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-26T14:51:41Z
Майже 100 тисяч абонентів досі без світла: яка ситуація на Тернопільщині після нічної атаки
24tv
2024-11-26T14:48:20Z
Росіяни обстріляли приватний сектор Краматорська
УкраинФорм
2024-11-26T14:45:17Z
Сили оборони відкинули росіян від Куп’янська і контролюють ситуацію на підступах - Волошин
УкраинФорм
2024-11-26T14:45:02Z
В Україні завтра переважно без опадів, уночі до -8°
УкраинФорм
2024-11-26T14:33:45Z
У Львові відкрили рекрутинговий центр бригади морської піхоти
УкраинФорм
2024-11-26T14:21:52Z
Рекордне просування у 2024: Reuters оцінило, скільки територій захопила Росія за останніх 7 днів
24tv
2024-11-26T14:18:22Z
Найморозніша ніч у Києві: коли та якої температури чекати
24tv
2024-11-26T14:12:26Z
Інакше нічого не зміниться: як реально завдати непоправної шкоди Росії
24tv
2024-11-26T15:09:50Z
Перемога Джорджеску стала "шоком", проросійський нахил Румунії загрожує проблемами, – Politico
24tv
2024-11-26T15:09:43Z
У США відповіли на погрози РФ щодо бази ПРО у Польщі
360ua.news
2024-11-26T15:07:39Z
До «виборів» в РФ майже рік, але колаборанти вже отримали вказівку готуватися - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2024-11-26T15:06:09Z
Війська РФ завдали авіаударів по Слатиному на Харківщині
УкраинФорм
2024-11-26T15:04:45Z
Ексглаву МЗС Австрії прилаштували в російський виш
Европейская правда
2024-11-26T15:03:20Z
У Фінляндії дещо знизилась підтримка членства в НАТО і ЄС
Европейская правда
2024-11-26T15:01:54Z
"Дії у відповідь готуються": російське міноборони ниє через удари ATACMS по Курщині
24tv
2024-11-26T15:00:19Z
Бербок закликала Європу посилити допомогу Україні до кінця року
УкраинФорм
2024-11-26T14:58:43Z
Актор Олексій Хільський, який загинув на фронті, став частиною гри STALKER 2
24tv
2024-11-26T15:09:59Z
«Жодна дитина зараз в світі не захищена». Про що розповідає серіал «Батьківський комітет»
Детектор М
2024-11-26T15:08:35Z
У комбінезоні з соняхами: українка на "Міс планети 2024" вразила яскравим національним вбранням
24tv
2024-11-26T14:54:17Z
Держмистецтв оприлюднило імена авторів, які претендують на здобуття премії імені Шолом-Алейхема у 2025 році
Детектор М
2024-11-26T14:40:24Z
Франко-український кінофестиваль «MICT» стартує 27 листопада
УкраинФорм
2024-11-26T14:21:12Z
Елтон Джон частково втратив зір
УкраинФорм
2024-11-26T13:55:03Z
Софія Ротару переписала трикімнатну квартиру в Москві: відомо ім'я нового власника
TSN
2024-11-26T13:51:34Z
Штучний інтелект використав понад 140 000 фільмів та серіалів для навчання — всі епізоди «Пуститися берега» та «Клану Сопрано» в тому числі
ITC
2024-11-26T13:46:15Z
Прощення як шлях до зцілення: alyona alyona назвала книгу, яка змінила її
24tv
2024-11-26T13:33:34Z
Медики "Охматдиту"допомогли дівчині з рідкісною патологією статевих органів
Комсомольская правда
2024-11-26T15:08:56Z
Від падіння до смерті: найпоширеніші кошмари та їх психологічні причини
TSN
2024-11-26T15:06:10Z
Децентралізована наука та її 10 лідерів: від «живого» цифрового організму на блокчейні до баз ДНК
ITC
2024-11-26T13:46:50Z
Навіть безнікотинові електронні сигарети та вейп негативно впливають на здоров’я судин – дослідження
Украина Криминальная
2024-11-26T13:22:21Z
Як правильно зберігати імбир: три способи
TSN
2024-11-26T13:21:38Z
Кров довгожителів демонструє кардинальні відмінності
Portaltele
2024-11-26T12:58:40Z
В медзакладах Харківщини надають допомогу пораненим внаслідок удару по центру міста
Мій Харків
2024-11-26T12:42:43Z
Дієтологиня розповіла, яким напоєм слід розпочинати свій ранок для молодості і енергії: це не кава
TSN
2024-11-26T12:39:26Z
Не коштує нічого: дієвий спосіб покращити швидкість роботи мозку
24tv
2024-11-26T12:15:57Z
Австралія довічно дискваліфікувала героя Олімпіади-2024 через зміну громадянства
24tv
2024-11-26T14:54:00Z
Футбол VS Бокс: Як Тайсон Ф'юрі та Олександр Усик захопили два світи
Football.ua
2024-11-26T14:49:06Z
«Повторюєш пропаганду Путіна»: Володимир Кличко звернувся до відомого коментатора UFC
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:42:46Z
"Краще б РЕБи купили": журналіст розніс президента Полісся за премії футболістам збірної України
24tv
2024-11-26T14:12:52Z
Цимікас травмувався на тренуванні Ліверпуля
Football.ua
2024-11-26T13:52:10Z
Олімпійський чемпіон Храмцов провів турнір у РФ, на який незаконно привезли дітей з Донеччини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T13:45:28Z
Знаю, що припускався помилок, – МакГрегор вперше висловився про звинувачення у зґвалтуванні
24tv
2024-11-26T13:42:28Z
Барселона веде переговори з Гаві та Педрі щодо нових контрактів
Football.ua
2024-11-26T13:26:04Z
Футболістки збірної України WU19 перемогли Вірменію на старті відбору Євро
УкраинФорм
2024-11-26T13:18:53Z
Чутлива до ризику: як валюта одного із головних партнерів України відреагувала на план Трампа
24tv
2024-11-26T15:09:21Z
Добудова ХАЕС - життєво важливий проєкт для енергетичної незалежності України, - експерт
TSN
2024-11-26T15:06:10Z
Євро подорожчало на майже 50 копійок за добу
24tv
2024-11-26T15:03:25Z
Птахівники прагнуть відновити прибутковість і підвищують відпускні ціни на яйця
AgroPortal
2024-11-26T15:00:40Z
Вирощування арахісу в Україні: «Агротрейд» розглядає створення нового бізнес-напрямку
Agravery
2024-11-26T14:55:17Z
Просто сюрреалізм: окупаційне керівництво ЗАЕС надіслало нові вказівки персоналу електростанції
24tv
2024-11-26T14:54:06Z
Популярна авіакомпанія ЄС скасувала сотні рейсів у грудні: перевірте напрямки
24tv
2024-11-26T14:45:20Z
За 9 місяців цього року ОККО сплатила понад 15 мільярдів гривень податків
TSN
2024-11-26T14:39:24Z
Уряд заборонив відключення для підприємств, що імпортують понад 60% електроенергії
УкраинФорм
2024-11-26T14:33:48Z
Український культурний фонд оголосив прийом заявок на грантові програми 2025 року
УкраинФорм
2024-11-26T15:09:31Z
Майже 80% українців працюють або шукають роботу в Польщі – дослідження
УкраинФорм
2024-11-26T15:08:41Z
"Це вже останні потуги": екстрасенска назвала небезпечні місця в Україні
TSN
2024-11-26T15:06:04Z
Притягнете до себе біди: що не можна брати в руки 27 листопада - прикмети
GlavRed
2024-11-26T15:04:39Z
Мешканцям будинку для літніх людей влаштували дуже відвертий стриптиз – фото та реакція пенсіонерів
TSN
2024-11-26T15:03:44Z
Які 3 знаки зодіаку зможуть у грудні змінити роботу
24tv
2024-11-26T15:03:05Z
Родич працює в ТЦК: юристка розповіла про порушення з використання «кумівства»
Политека
2024-11-26T15:01:51Z
Професійне зростання та успіх кожного. Як "Артеріум" розвиває навчання співробітників
Фокус
2024-11-26T15:00:08Z
Чому не можна вбивати павуків: важлива прикмета, про яку знають одиниці
24tv
2024-11-26T14:54:28Z
Учасників банди судитимуть за вчинення розбоїв і грабежів на території різних регіонів країни
Украина Криминальная
2024-11-26T15:09:30Z
В Японії стався землетрус магнітудою 6,4
УкраинФорм
2024-11-26T15:09:26Z
Жінка втратила 115 000 гривень через шахрайську пропозицію роботи за кордоном
InternetUA
2024-11-26T15:08:18Z
На борту судна, яке затонуло біля Єгипту, було двоє британців
Европейская правда
2024-11-26T15:08:04Z
У Празі загорілась будівля Національного театру
Европейская правда
2024-11-26T15:08:01Z
Лебідь потрапив у пастку на Київщині: історія порятунку
TSN
2024-11-26T15:06:25Z
У Новій Зеландії врятовано понад 30 дельфінів, що викинулися на берег
Фокус
2024-11-26T14:51:50Z
У Запоріжжі надійшло 27 повідомлень про замінування
УкраинФорм
2024-11-26T14:42:10Z
Підроблений румунський паспорт за 250 євро – учасник схеми допомагав ухилянтам незаконно перетнути кордон
Украина Криминальная
2024-11-26T14:12:13Z
Найбрудніші кухонні рушники за лічені хвилини будуть, як нові: трюк із мікрохвильовкою
TSN
2024-11-26T15:06:11Z
Як швидко позбутися волосся, жиру й мила в каналізаційному зливі: допоможуть підручні засоби
TSN
2024-11-26T14:36:54Z
Дивно, але факт: у чому різниця між коричневими та білими яйцями
GlavRed
2024-11-26T14:33:39Z
Може бути небезпечно: 5 ознак, що ніж потрібно замінити
GlavRed
2024-11-26T14:33:12Z
Як правильно носити термобілизну: секрети, які має знати кожен
GlavRed
2024-11-26T14:28:41Z
Гороскоп на завтра 27 листопада: Овнам - великий прибуток, Близнюкам - несподівана подія
GlavRed
2024-11-26T14:28:19Z
Темні овечки в астрологічному колі: які знаки зодіаку мають свої підводні камені
GlavRed
2024-11-26T14:28:03Z
5 парфумів для жінок на зиму: аромати, які закохують в себе з перших нот
24tv
2024-11-26T14:12:17Z
Не викидайте кавову гущу: 5 дивовижних способів її використання
24tv
2024-11-26T13:57:17Z
Під льодом Гренландії знайшли покинуту військову базу часів холодної війни
24tv
2024-11-26T15:03:27Z
iPhone 17 Air буде настільки тонким, що не отримає лоток для SIM-карти
InternetUA
2024-11-26T15:01:12Z
Вчені дають відповідь, що ховається під поверхнею Урана та Нептуна
Portaltele
2024-11-26T14:58:42Z
Землю вдарили найпотужніші космічні промені в історії: їхнє джерело десь поруч
ZN UA
2024-11-26T14:55:50Z
Із танка в дрон: винахідник створив робота, який може літати, як БПЛА, та їздити по землі
Фокус
2024-11-26T14:51:23Z
Російські хакери використовують уразливості Mozilla та Windows для атак
InternetUA
2024-11-26T14:49:55Z
Літій-іонні відходять у минуле: нові батареї легші, щільніші та надшвидко заряджаються
Фокус
2024-11-26T14:42:56Z
Японські науковці заявили, що отримають безмежну термоядерну енергію до 2030 року
InternetUA
2024-11-26T14:31:59Z
Noctua та Seasonic об’єдналися, щоб створити тихий блок живлення на 1600 Вт
ITC
2024-11-26T14:25:02Z
Tatra Trucks показала нові армійські всюдиходи Force
AutoCentre
2024-11-26T15:07:19Z
BYD презентував у Європі новий кросовер Sealion 07
AutoCentre
2024-11-26T14:07:32Z
У Швейцарії виявлено цвинтар раритетних автомобілів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:06:14Z
"Формула-1" поповнилася новою командою – вперше за 10 років
Комсомольская правда
2024-11-26T14:04:32Z
Перший пішов: у ДТП розбили новітній BMW M5
AutoCentre
2024-11-26T13:42:52Z
JAC та Huawei презентували розкішного конкурента Rolls-Royce і Maybach
Фокус
2024-11-26T13:36:42Z
Представлений новий Hyundai Tucson L
Portaltele
2024-11-26T12:58:07Z
ТОП-7 помилок під час сезонної заміни шин: як їх виправити
AutoGeek
2024-11-26T12:45:05Z
Альтернатива кросоверам: названо кращі сімейні авто з пробігом
Фокус
2024-11-26T12:27:45Z