MY.UAНовини
Кризи міцнішають. Чи стане 2023-й найгіршим у XXI столітті
Кризи міцнішають. Чи стане 2023-й найгіршим у XXI столітті

Кризи міцнішають. Чи стане 2023-й найгіршим у XXI столітті

Апокаліптичні прогнози на 2023-й з'являються з певною регулярністю. Експерти не виключають, що цей рік увійде до трійки найболючіших для світової економіки років XXI століття поряд з 2009-м та 2020-м. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну та спричинені ним потрясіння у всьому світі остаточно обрушили тендітне відновлення після епідемії ковіда. Чого ж чекати далі?

Сумні прогнози

Даючи прогнози на 2023-й, аналітики Deutsche Bank відзначили, що нинішній рік має всі шанси увійти до трійки антирейтингу найгірших років XXI століття. В цьому списку поруч з 2023-м буде 2009-й, коли весь світ переживав світову фінансову кризу, і 2020-й, в якому ми відчули на собі всі принади оголошення пандемії.

І в 2009-му, і в 2020-му світ поринав у рецесію. За визначенням - це відносно помірний спад виробництва, або уповільнення темпів економічного зростання протягом мінімум пів року. Цей термін з'явився в США в 30-х роках минулого століття, щоб замінити не надто милозвучне слово "депресія".

Рецесія (можна називати "депресія" чи "фінансово-економічна криза" – не суть) не обіцяє нічого доброго ні бізнесу, ні населенню: доходи падають, люди біднішають, виробництва закриваються, соціальні витрати скорочуються, інвестиції сходять нанівець.

А потім витрачаються роки на те, щоб не вирватися вперед, а просто досягти докризових результатів.

Грошові проблеми

У світі сьогодні друкується дуже багато грошей, і це викликає в експертів певні побоювання. Деякі економісти відзначають, що емісія і надлишок грошової маси, що йде за нею, вкупі з економічними, політичними та соціальними проблемами ведуть до глобальної кризи. Центробанки змушені реагувати підвищенням ключової ставки, світова фінансова система дає збої, а побоювання за банки змінюють ціни на інші активи.

– Незважаючи на спроби ФРС обмежити інфляцію монетарними способами, а саме зростанням облікової ставки, емісія долара, як і євро, продовжиться, – зазначив у розмові з KP.UA економіст Всеволод Степанюк. - Проблеми, що призвели до кризи 2008-2009, нікуди не зникли. Це, по-перше, закредитованість економік провідних ринкових держав, що дозволяє більше стимулювати споживчий попит. По-друге, неможливість отримувати прибуток за рахунок екстенсивного розширення ринків збуту.

За словами економіста, збільшення грошової маси та, відповідно, розгін інфляції частково вирішують проблеми закредитованості, оскільки роблять кредитні зобов'язання відносно меншими, а грошові потоки – номінально більшими за рахунок збільшення цін. Крім того, розгін інфляції зменшує прошарок середнього класу, що робить суспільство більш слухняним та збільшує кількість тих, хто звернеться за кредитами.

Фактично, каже Всеволод Степанюк, грошова емісія – це податок на всіх громадян на користь фінансового капіталу та транснаціональних компаній. До кризи це навряд чи призведе – скоріше до соціальних протестів. Але практика показує, що у вік цифрових технологій протести дуже швидко і ефективно припиняються методами батога, пряника та дезінформації.

– Емісія ніколи не вела до кризи, вона лише стимулює інфляцію у світі, – вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – І навпаки: криза трапляється, коли не вистачає грошей. Щодо гірших названих років, то криза 2009 року була черговою світовою кризою, яка трапляється раз на 70 років, а криза 2020-го взагалі була викликана виключно дурними «пандемічними» рішеннями.

Економіст Олександр Гаврутенко додає: природа всіх грошей є емісійною. Так чи інакше, але всі гроші колись для чогось надрукували чи випустили. У звичайний період таким чином забезпечується достатня ліквідність підтримки економічного зростання, а кризова емісія використовується для одномоментного вирівнювання дисбалансів чи компенсації різких і неконтрольованих втрат у фінансовій системі. Другий випадок стає особливо помітним для ринку – іноді як загальний прояв проблем, іноді як реакція регулятора, що запізнилася. Але завжди така емісія є наслідком кризи, а не її причиною.

"Інший світ"

Причини поточної кризи, як і будь-якої іншої, знаходяться поза фінансовою системою, каже Олександр Гаврутенко. У реальному секторі різко та всюди змінюються звичні умови взаємодії. Іноді це спонтанний і природний процес, особливо коли з'являються нові технології або коли ринки заражаються якоюсь нераціональною ідеєю для зростання. А іноді – спровокований, коли за відсутності ідей для власного розвитку «лузери» намагаються зруйнувати встановлений порядок.

– Війна проти України має всі риси такої глобальної провокації без позитивної мети, а лише для самоствердження кремля через створення економічних проблем «ворожому Заходу», – продовжує економіст. - На Росію ж, як відомо з «достовірних джерел росстату», санкції не діють, натомість Захід страждає від своїх безплідних ініціатив втихомирити агресора чи допомогти Україні.

Втім, каже Гаврутенко, частка правди у цьому є. Справа в тому, що чим економіка примітивніша, тим важче там порушити баланси. Щоправда, і відновлювати згодом буде важче. А ось чим складніше економіка, тим вона чутливіша, але в той же час у неї є маса інструментів для регулювання, компенсацій та швидкого відновлення, в тому числі і за рахунок регулювання грошової маси.

Аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак також говорить про те, що сьогодні світова економіка переживає якусь "зміну режиму", на тлі чого ми спостерігаємо уповільнення зростання окремих економік. І багато хто замислюється про доцільність постійного зростання ВВП, просто як показник економічної ефективності.

- Для зростання економік потрібен попит, що постійно зростає, на товари та послуги, а людям фізично більше не потрібно, - каже Орищак. - Крім того, багато відбувається одночасно, і якщо скласти ці події економічно, вийде інший світ.

По-перше, каже Орищак, під час пандемії ми мали тривале дефляційне середовище з відносно невеликим інфляційним тиском. Переважно це була економіка, обмежена попитом. Тепер усе змінилося, і, наприклад, сьогодні є проблема з постачанням. Пропозиція обмежена, оскільки значна частина дефляційного середовища, що спостерігалося в попередні роки, була викликана сплеском виробничих потужностей країн, які виходили на світовий ринок.

Другий чинник у тому, що змінилася поведінка на ринку праці. У багатьох галузях виникають проблеми з набором персоналу, молоді люди вважають за краще працювати в гібридному режимі, а якщо люди були зайняті на стресових чи небезпечних роботах, вони не бажають до них повертатися. Це посилює економічні зрушення.

Крім того, зазначає експерт, якщо ми говоримо про економічні проблеми, варто відзначити проблему споживчої активності, так звану кризу попиту. Сюди входять і низькі фінансові запаси населення в усьому світі, і інфляційний тиск.

Тож чи чекати кризу?

Олександр Охріменко вважає, що сьогодні ми спостерігаємо стагнацію, і це факт, але ні кризи, ні факторів, які її зараз можуть спричинити, сьогодні немає.

Втім, більшість економістів все ж таки говорять про те, що 2023-й стане якщо не найгіршим роком у XXI столітті, то однозначно одним із найгірших.

- Про те, чи прийде криза, можна не перейматися: глобальна криза вже йде на повний хід, - каже Олександр Гаврутенко. - І питання лише в тому, чи будуть апробовані в минулому заходи кількісного пом'якшення ефективними цього разу.

Це буде однозначно поганий рік, упевнений Гаврутенко. І надзавдання для України сьогодні - «залишатися в обоймі» та прагнути відповідати західній фінансово-економічній системі. Це дає можливість країні виживати та підтримувати свою обороноздатність, а у довгостроковій перспективі забезпечить нам інтенсивний та всебічний розвиток.

На думку Максима Орищака, нова хвиля кризи вже почалася, але вона поки що не всім очевидна. Ситуація нестандартна, оскільки змінюються звичні підвалини фінансового світу, йде територіальне та національне обмеження для розвитку бізнесу, посилюється інтерес компаній на внутрішньому ринку, очевидна деглобалізація, що нам усім належить усвідомити та пережити.

- Найскладніше доведеться країнам, які залежать від імпорту, як товарного, так і сировинного, - вважає експерт. - Україна в цих умовах буде у вигідному становищі, бо залежимо ми лише від енергоресурсів, а от земля у нас багата і агросектор зможе годувати населення та скарбницю. Якщо сфокусуватися на інвестиціях у зростання селекційних розробок, добрив та нанотехнологій, Україна може значно посилити свої позиції на світовій арені за рахунок зростання продуктивності. Плюс менше залежатимемо від імпорту.

Слабкою ланкою експерт вважає фінансовий сектор, оскільки падіння банків спричинить зростання бідності населення в усьому світі. У цьому випадку виходом для бізнесу зможе стати фокусування на криптовалютах, а населенню доведеться адаптуватися до того, що банки стануть менш надійними, і всі гроші потрібно не накопичувати, а пускати назад в економіку.

Тобто, вважає Орищак, на світ чекають проблеми, на Україну - всі наслідки світових проблем. Але при грамотному розставленні акцентів для економічного розвитку країни після завершення війни наша країна зможе швидко відновитися.​

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Практически бесплатно: 8 вещей, которые можно было купить за 1 доллар в 1950-х годах
Фокус
2025-07-11T16:36:13Z
Минэкономики представило концепцию развития промышленности после войны
Лига
2025-07-11T15:51:02Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Можно ли есть вишни с косточками: какой яд находится внутри косточек
Знай
2025-07-11T15:51:22Z
Врачи назвали основной способ защиты здоровья после менопаузы: он доступен каждому
Фокус
2025-07-11T15:42:08Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
К главе ЦПД Шабунину пришли с обысками
Gazeta UA
2025-07-11T16:36:41Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
В России отказались от иллюзий и приняли реальность: уже не скрывают краха
Comments UA
2025-07-11T16:36:00Z
В Эстонии говорят о заинтересованности нескольких стран разместить заключенных в местных тюрьмах
Европейская правда
2025-07-11T16:33:39Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
ГУР вычислил 20 танкеров российского "теневого флота" и 11 судов иранской "армады привидений"
Хвиля
2025-07-11T16:34:21Z
Як має проходити обрізка томатів у липні
AgroNews
2025-07-11T16:09:59Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Школы массово теряют старшеклассников: что происходит
Хвиля
2025-07-11T16:27:36Z
Украинцам простят долги за коммуналку: за какие услуги можно не платить во время войны
Знай
2025-07-11T16:21:22Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Премьеры недели: DOROFEEVA и POSITIFF воссоединились в новом треке, а Кароль спела об отношениях
Комсомольская правда
2025-07-11T15:52:27Z
Илона Гвоздьова отказалась от развода
Корреспондент
2025-07-11T15:33:57Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Любителям остренького точно понравится: рецепт идеальной аджики из кабачков
Telegraf
2025-07-11T15:42:23Z
Как отмыть кухонные шкафы от грязи: секрет немецких хозяек — нужное масло и еще два продукта
TSN
2025-07-11T15:33:16Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Многодетная семья отравилась бледными поганками: более полугода выяснялась судьба выживших детей
Telegraf
2025-07-11T16:06:25Z
На Днепропетровщине задержали банду, которая держала в рабстве 16 человек
Корреспондент
2025-07-11T16:03:37Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
В Китае заметили прототип следующего внедорожника Xiaomi
Корреспондент
2025-07-11T15:13:50Z
Rivian представила электрокары с четырьмя моторами
Корреспондент
2025-07-11T15:13:23Z
Немецкий дилер получил пять лет за контрабанду автомобилей в РФ
Корреспондент
2025-07-11T15:13:02Z
Range Rover показал новый логотип
Корреспондент
2025-07-11T15:12:31Z
Ford отзывает более 850 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-07-11T15:12:22Z
В Украине спрос на гибридные автомобили вырос на 14%
Корреспондент
2025-07-11T15:12:10Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Astro Bot получила Клауда и Сефирота из Final Fantasy VII в свежем обновлении
GameMag
2025-07-11T16:13:23Z
ИИ создал виртуальную тюрьму, в которой застряли миллионы людей: ученые бьют тревогу
Фокус
2025-07-11T16:06:52Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Украинский гимнаст Ковтун официально променял Украину на Хорватию
Telegraf
2025-07-11T16:30:19Z
Молодой центрбек стал вторым подписанием Ноттингема в летнее межсезонье
Корреспондент
2025-07-11T16:12:32Z
Форварды и Милан: итальянский гранд свел выбор к трем кандидатам
Корреспондент
2025-07-11T15:51:51Z
Официально: УАФ изменила формат Кубка Украины
Корреспондент
2025-07-11T15:22:54Z
Ямаль определил, кого считает величайшим игроком в истории футбола
Корреспондент
2025-07-11T15:13:58Z