MY.UAНовини
Кризи міцнішають. Чи стане 2023-й найгіршим у XXI столітті
Кризи міцнішають. Чи стане 2023-й найгіршим у XXI столітті

Кризи міцнішають. Чи стане 2023-й найгіршим у XXI столітті

Новина російською
image

Апокаліптичні прогнози на 2023-й з'являються з певною регулярністю. Експерти не виключають, що цей рік увійде до трійки найболючіших для світової економіки років XXI століття поряд з 2009-м та 2020-м. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну та спричинені ним потрясіння у всьому світі остаточно обрушили тендітне відновлення після епідемії ковіда. Чого ж чекати далі?

Сумні прогнози

Даючи прогнози на 2023-й, аналітики Deutsche Bank відзначили, що нинішній рік має всі шанси увійти до трійки антирейтингу найгірших років XXI століття. В цьому списку поруч з 2023-м буде 2009-й, коли весь світ переживав світову фінансову кризу, і 2020-й, в якому ми відчули на собі всі принади оголошення пандемії.

І в 2009-му, і в 2020-му світ поринав у рецесію. За визначенням - це відносно помірний спад виробництва, або уповільнення темпів економічного зростання протягом мінімум пів року. Цей термін з'явився в США в 30-х роках минулого століття, щоб замінити не надто милозвучне слово "депресія".

Рецесія (можна називати "депресія" чи "фінансово-економічна криза" – не суть) не обіцяє нічого доброго ні бізнесу, ні населенню: доходи падають, люди біднішають, виробництва закриваються, соціальні витрати скорочуються, інвестиції сходять нанівець.

А потім витрачаються роки на те, щоб не вирватися вперед, а просто досягти докризових результатів.

Грошові проблеми

У світі сьогодні друкується дуже багато грошей, і це викликає в експертів певні побоювання. Деякі економісти відзначають, що емісія і надлишок грошової маси, що йде за нею, вкупі з економічними, політичними та соціальними проблемами ведуть до глобальної кризи. Центробанки змушені реагувати підвищенням ключової ставки, світова фінансова система дає збої, а побоювання за банки змінюють ціни на інші активи.

– Незважаючи на спроби ФРС обмежити інфляцію монетарними способами, а саме зростанням облікової ставки, емісія долара, як і євро, продовжиться, – зазначив у розмові з KP.UA економіст Всеволод Степанюк. - Проблеми, що призвели до кризи 2008-2009, нікуди не зникли. Це, по-перше, закредитованість економік провідних ринкових держав, що дозволяє більше стимулювати споживчий попит. По-друге, неможливість отримувати прибуток за рахунок екстенсивного розширення ринків збуту.

За словами економіста, збільшення грошової маси та, відповідно, розгін інфляції частково вирішують проблеми закредитованості, оскільки роблять кредитні зобов'язання відносно меншими, а грошові потоки – номінально більшими за рахунок збільшення цін. Крім того, розгін інфляції зменшує прошарок середнього класу, що робить суспільство більш слухняним та збільшує кількість тих, хто звернеться за кредитами.

Фактично, каже Всеволод Степанюк, грошова емісія – це податок на всіх громадян на користь фінансового капіталу та транснаціональних компаній. До кризи це навряд чи призведе – скоріше до соціальних протестів. Але практика показує, що у вік цифрових технологій протести дуже швидко і ефективно припиняються методами батога, пряника та дезінформації.

– Емісія ніколи не вела до кризи, вона лише стимулює інфляцію у світі, – вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – І навпаки: криза трапляється, коли не вистачає грошей. Щодо гірших названих років, то криза 2009 року була черговою світовою кризою, яка трапляється раз на 70 років, а криза 2020-го взагалі була викликана виключно дурними «пандемічними» рішеннями.

Економіст Олександр Гаврутенко додає: природа всіх грошей є емісійною. Так чи інакше, але всі гроші колись для чогось надрукували чи випустили. У звичайний період таким чином забезпечується достатня ліквідність підтримки економічного зростання, а кризова емісія використовується для одномоментного вирівнювання дисбалансів чи компенсації різких і неконтрольованих втрат у фінансовій системі. Другий випадок стає особливо помітним для ринку – іноді як загальний прояв проблем, іноді як реакція регулятора, що запізнилася. Але завжди така емісія є наслідком кризи, а не її причиною.

"Інший світ"

Причини поточної кризи, як і будь-якої іншої, знаходяться поза фінансовою системою, каже Олександр Гаврутенко. У реальному секторі різко та всюди змінюються звичні умови взаємодії. Іноді це спонтанний і природний процес, особливо коли з'являються нові технології або коли ринки заражаються якоюсь нераціональною ідеєю для зростання. А іноді – спровокований, коли за відсутності ідей для власного розвитку «лузери» намагаються зруйнувати встановлений порядок.

– Війна проти України має всі риси такої глобальної провокації без позитивної мети, а лише для самоствердження кремля через створення економічних проблем «ворожому Заходу», – продовжує економіст. - На Росію ж, як відомо з «достовірних джерел росстату», санкції не діють, натомість Захід страждає від своїх безплідних ініціатив втихомирити агресора чи допомогти Україні.

Втім, каже Гаврутенко, частка правди у цьому є. Справа в тому, що чим економіка примітивніша, тим важче там порушити баланси. Щоправда, і відновлювати згодом буде важче. А ось чим складніше економіка, тим вона чутливіша, але в той же час у неї є маса інструментів для регулювання, компенсацій та швидкого відновлення, в тому числі і за рахунок регулювання грошової маси.

Аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак також говорить про те, що сьогодні світова економіка переживає якусь "зміну режиму", на тлі чого ми спостерігаємо уповільнення зростання окремих економік. І багато хто замислюється про доцільність постійного зростання ВВП, просто як показник економічної ефективності.

- Для зростання економік потрібен попит, що постійно зростає, на товари та послуги, а людям фізично більше не потрібно, - каже Орищак. - Крім того, багато відбувається одночасно, і якщо скласти ці події економічно, вийде інший світ.

По-перше, каже Орищак, під час пандемії ми мали тривале дефляційне середовище з відносно невеликим інфляційним тиском. Переважно це була економіка, обмежена попитом. Тепер усе змінилося, і, наприклад, сьогодні є проблема з постачанням. Пропозиція обмежена, оскільки значна частина дефляційного середовища, що спостерігалося в попередні роки, була викликана сплеском виробничих потужностей країн, які виходили на світовий ринок.

Другий чинник у тому, що змінилася поведінка на ринку праці. У багатьох галузях виникають проблеми з набором персоналу, молоді люди вважають за краще працювати в гібридному режимі, а якщо люди були зайняті на стресових чи небезпечних роботах, вони не бажають до них повертатися. Це посилює економічні зрушення.

Крім того, зазначає експерт, якщо ми говоримо про економічні проблеми, варто відзначити проблему споживчої активності, так звану кризу попиту. Сюди входять і низькі фінансові запаси населення в усьому світі, і інфляційний тиск.

Тож чи чекати кризу?

Олександр Охріменко вважає, що сьогодні ми спостерігаємо стагнацію, і це факт, але ні кризи, ні факторів, які її зараз можуть спричинити, сьогодні немає.

Втім, більшість економістів все ж таки говорять про те, що 2023-й стане якщо не найгіршим роком у XXI столітті, то однозначно одним із найгірших.

- Про те, чи прийде криза, можна не перейматися: глобальна криза вже йде на повний хід, - каже Олександр Гаврутенко. - І питання лише в тому, чи будуть апробовані в минулому заходи кількісного пом'якшення ефективними цього разу.

Це буде однозначно поганий рік, упевнений Гаврутенко. І надзавдання для України сьогодні - «залишатися в обоймі» та прагнути відповідати західній фінансово-економічній системі. Це дає можливість країні виживати та підтримувати свою обороноздатність, а у довгостроковій перспективі забезпечить нам інтенсивний та всебічний розвиток.

На думку Максима Орищака, нова хвиля кризи вже почалася, але вона поки що не всім очевидна. Ситуація нестандартна, оскільки змінюються звичні підвалини фінансового світу, йде територіальне та національне обмеження для розвитку бізнесу, посилюється інтерес компаній на внутрішньому ринку, очевидна деглобалізація, що нам усім належить усвідомити та пережити.

- Найскладніше доведеться країнам, які залежать від імпорту, як товарного, так і сировинного, - вважає експерт. - Україна в цих умовах буде у вигідному становищі, бо залежимо ми лише від енергоресурсів, а от земля у нас багата і агросектор зможе годувати населення та скарбницю. Якщо сфокусуватися на інвестиціях у зростання селекційних розробок, добрив та нанотехнологій, Україна може значно посилити свої позиції на світовій арені за рахунок зростання продуктивності. Плюс менше залежатимемо від імпорту.

Слабкою ланкою експерт вважає фінансовий сектор, оскільки падіння банків спричинить зростання бідності населення в усьому світі. У цьому випадку виходом для бізнесу зможе стати фокусування на криптовалютах, а населенню доведеться адаптуватися до того, що банки стануть менш надійними, і всі гроші потрібно не накопичувати, а пускати назад в економіку.

Тобто, вважає Орищак, на світ чекають проблеми, на Україну - всі наслідки світових проблем. Але при грамотному розставленні акцентів для економічного розвитку країни після завершення війни наша країна зможе швидко відновитися.​

 

Джерело матеріала
Згадувані персони
Головня на президентських дебатах пригрозив виходом з коаліції
Европейская правда
Європа взяла паузу: санкції проти Росії залежать від саміту в Туреччині, — Bloomberg
Vlasti
Трамп зламав плани Європи: переговори в Туреччині замість санкцій, — The Guardian
Vlasti
Глава МЗС Італії назвав людину, від якої залежить завершення війни
ГЛАВКОМ NET
Встановлення миру в Україні загрожує нападом Росії на країни Європи — Єврокомісар
TSN
Молибень у Фатімі за мир та Папу Римського, сутички в Лівії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
Партизани анонсували масштабну кібератаку на цифрові ресурси РФ
ГЛАВКОМ NET
Москва готує відмову. ISW проаналізував останні заяви Кремля про переговори в Стамбулі
ГЛАВКОМ NET
Ексвіце-премʼєр пояснив, в якому випадку на переговори до Стамбула прилетить Трамп
TSN
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
Ziferblat «одягли» символічні мальви для «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
Тарас Цимбалюк похизувався розкішним подарунком для мами з нагоди особливого свята
TSN
Син Софії Ротару публічно звернувся до мами та показав її щасливе фото
TSN
Колишня Джонні Деппа Ембер Герд народила двійнят та показала перше фото новонароджених
ТСН
Алан Бадоєв замилував кадрами з донькою-копією та пригадав їхню рідкісну зустріч
TSN
ЕксAlyosha майстерно поставила на місце критиків її зовнішності: "Всі на одне обличчя"
TSN
Катерина Кухар на рідкісних фото показалася з 10-річною донькою — копією чоловіка Стоянова
TSN
Як врятувати Венецію від затоплення: Італія має новий план
ГЛАВКОМ NET
Професія тракториста очолює рейтинг найзатребуваніших
AgroPortal
Спільна молитва Української і Московської церков у Чернігові. Представник УПЦ МП пояснює, як сталося «диво»
ГЛАВКОМ NET
13 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
13 травня — яке церковне свято, чому цього дня забороняється позичати гроші
TSN
Жителі Білгородщини вигадали незвичний спосіб нажитись на війні
ГЛАВКОМ NET
Сотні тисяч паломників зібралися у Фатімі на щорічну молитву
ГЛАВКОМ NET
Оформлення паспортів для чоловіків за кордоном спростили: що змінилося
TSN
Закон «про заборону РПЦ в Україні» запрацює. Уряд ухвалив постанову
ГЛАВКОМ NET
Люди з інвалідністю: які категорії мають пройти повторний огляд
ГЛАВКОМ NET
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
OSTCHEM зменшує виробництво селітри та карбаміду, але збільшує КАС
Agravery
Від миття до калібрування: що потрібно знати про переробку фундука
AgroPortal
З карток українців у 2024 році зникло понад мільярд гривень
ГЛАВКОМ NET
Україна може повернутись до відключень світла: названо місяці
ГЛАВКОМ NET
США і Китай уклали торговельну угоду: що відомо
TSN
Росія використовує порт Індонезії для обходу західних санкцій — розвідка
ТСН
Курс валют на 12 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
Курс валют в Україні: українці прощаються з доларом – продавати чи зачекати
TSN
В Україні банки знизять ліміти на перекази за картками
TSN
У Мексиці в прямому ефірі вбито кандидатку в мери, яка проводила зустріч з виборцями
ГЛАВКОМ NET
На Далекому Сході РФ вирує масштабна лісова пожежа
ГЛАВКОМ NET
Дві групи підлітків вчинили бійку біля кав'ярні у Києві: поліція відреагувала
ГЛАВКОМ NET
Масштабний збій у Лондоні: як перебої з електроенергією вплинули на життя столиці
ТСН
"Просто хотів підзаробити": 76-річний німець зізнався в контрабанді наркотиків
Европейская правда
На Рівненщині агенти РФ намагалися підірвати наряд поліції: деталі від СБУ
ТСН
У Києві під час гасіння пожежі у квартирі врятовано кота та собаку: з’явилися щемливі фото
ТСН
У Києві поліція знайшла п’ятьох блогерів, які хизувалися незареєстрованою зброєю під час стриму: фото
ТСН
На Чернігівщині чоловік жорстоко вбив жінку через гроші
TSN
Карта бойових дій в Україні станом на 13 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
Втрати ворога станом на 13 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
Окупанти на півдні зазнають катастрофічних втрат через власне командування
ГЛАВКОМ NET
РФ заявила про захоплення селища на кордоні із Дніпропетровщиною: що кажуть ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
Левам потрібно дослухатися до інтуїції, а Дівам не варто сваритися: гороскоп за картами Таро на 13 травня 2025 року
TSN
Невеликі дощі, мінлива хмарність та до +15°: прогноз погоди на 13 травня
ГЛАВКОМ NET
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
ТСН
Росія атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
ТСН
Трек "Espresso Macchiato" від Tommy Cash вважався фаворитом Eurovision Song Contest. Але після низки скандалів, Естонія, наразі у букмекерів 9-та.
FM-TV
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
День ангела 13 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
Цей настій із бур’яну допоможе отримати потрійний урожай великих і солодких помідорів
TSN
Як прибрати бруд всередині барабану пральної машини: кидаєте 80 г — і буде сяяти чистотою
TSN
Костюк поступилася прихильниці Лукашенка на турнірі WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
Пішов з життя легендарний американський реслер
ГЛАВКОМ NET
Світоліна пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
Визначився новий головний тренер збірної Бразилії з футболу
ГЛАВКОМ NET
Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
Реал зробив запит по Тео Ернандесу — Скіра
Football.ua
Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
24tv
Конте: Мене дратує, коли ми не перемагаємо
Football.ua
"Він може зупинити": колишній чемпіон світу дав сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
Прогноз магнітних бур на 13-15 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
«Укрпошта» оголосила про запуск нового сервісу
ГЛАВКОМ NET
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone — WSJ
ТСН
Принтер замість плити: як готуватимуть 2050 року та які будуть страви
ТСН
Як очистити пральну машину від бруду й неприємного запаху в домашніх умовах: до відсіку для порошку засипте 75 г цього засобу
ТСН