MY.UAНовини
Законне право вбивати: за які вчинки військових не покарають у суді
Законне право вбивати: за які вчинки військових не покарають у суді

Законне право вбивати: за які вчинки військових не покарають у суді

Одкровення двох ексбойовиків із "групи Вагнера", які були записані правозахисним проєктом Gulagu.net, жахають масштабами звірств. Безжальні розстріли дітей та підлітків, жінок та старих людей, підірвані підвали будинків, де ховалися люди...

«…Дітей було близько 40, загалом людей 300-400. Я дав команду на знищення всіх», - розповів Азамат Улдаров, завербований у російську ПВК із колонії. Ми багато разів думали, що вже знаємо все про цю війну, але щоразу доводиться відкривати нові страшні сторінки.

Про порушення росіянами правил ведення війни говорить увесь світ, хоча важко уявити, які у вбивств можуть бути правила. Проте вони є. Міжнародне право трактує війну як злочин агресії, але визнає право на її існування як таке, що історично склалося. Які вони – закони війни, з'ясовувала KP.UA.

Не допустити безглуздих жертв

Першим міжнародним договором про «інтелігентну» війну стала Женевська конвенція 1864 року, яка закріплювала у міжнародному праві норми щодо полегшення долі хворих та поранених воїнів, недоторканності та охорони санітарних обозів. З 1899-го по 1907 рік у Гаазі пройшли чотири конференції, на яких було затверджено конвенції, що послідовно розширюють заборони та обмеження під час війни.

IV Гаазька конвенція найбільш чітко розкреслила червоні лінії щодо заподіяння шкоди противнику. Склала правила облоги та бомбардувань, виділила особливі заборони (наприклад, застосування отрут, зброї, здатної заподіяти особливі страждання, загрози «пощади не буде»). Також документ диктував правила утримання та гарантії безпеки для військовополонених, вимоги до поведінки окупантів на захоплених територіях, захисту цивільного населення, приватної власності, всіх об'єктів, які не використовуються у військових цілях.

– Людство не може зупинити війни. Міжнародне гуманітарне право – воно ж право війни, - створювалося, щоб поставити збройні конфлікти в якісь рамки, не допустити безглуздих жертв, вбивств, тортур, насильства, - каже голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров. – Після Другої світової війни, коли оцінили всі її жахи, IV Гаазька конвенція трансформувалася у чотири Женевські, які були прийняті у серпні 1949 року. Кожна з яких має на меті захист певних груп людей – цивільних осіб, поранених, військовополонених. На ці конвенції спирається сучасне «право війни», яке Росія зараз порушує за всіма позиціями.

Що дозволяється на війні

Фронт:

Міжнародне гуманітарне право ділить людей на комбатантів та некомбатантів. Комбатанти - воюють. Окрім чинної армії, це добровільні об'єднання, місцева самооборона, партизани на окупованих територіях. Усі, хто тримає зброю в руках. Військові журналісти, інтендантський, військово-медичний склад та військові юристи вважаються некомбатантами.

  • Комбатанти мають право стріляти в комбатантів супротивника та вбивати їх. За винятком, якщо не склали зброю.
    "Право війни" містить список заборонених боєприпасів. Це хімічна, біологічна зброя, запальні, касетні снаряди та ін.
  • Зброя, яка не заборонена, може бути використана.
  • Вражати будь-які військові об'єкти супротивника – це право сторін конфлікту. Включаючи об'єкти оборонної промисловості на територіях, де немає бойових дій, та місця дислокації військових частин. Якщо школа, яку спалила ракета, була зайнята комбатантами, це не є військовим злочином. Але має враховуватися пропорційність поразки. Якщо по військовій частині б'ють «Градами», які захоплюють цивільну територію, – це порушення.
  • Право брати в полон комбатантів та некомбатантів, якщо вони перебувають у театрі воєнних дій. За умови дотримання Женевської конвенції про поводження з військовополоненими.
  • Право окупувати території супротивника.

Окуповані території:

З Конвенції про захист цивільного населення під час війни можна назвати такі позиції.

  • Право створювати свою адміністрацію для підтримки життєдіяльності населеного пункту, забезпечення мешканців їжею, водою та комунальними послугами.
  • Право залучати до примусових робіт задля забезпечення потреб окупаційної армії чи належного забезпечення населення цивільних, яким виповнилося 18 років. Робота має бути оплачена. (У конвенції йдеться, що окупанти повинні сприяти, щоб якнайбільше людей залишалися на своїх робочих місцях, у тому числі продовжували працювати суди. Питання колаборації у міжнародному гуманітарному праві не розглядається).
  • Організовувати евакуацію населення, якщо йому загрожує небезпека. Але не на територію держави-окупанта.
  • Реквізувати харчові та інші запаси, а також медикаменти для потреб окупаційних сил та працівників адміністрації. Але без шкоди цивільному населенню.
  • Тимчасово реквізувати лікарні для облаштування військових шпиталів. З умовою, що цивільні не будуть обмежені у правах на медобслуговування.
  • Інтернувати (затримувати і вимушено переселяти до спеціально відведених місць) цивільних, якщо ті, з погляду окупантів, становлять для них небезпеку. За умови дотримання безпеки та прав інтернованих.
  • Заволодівати грошима, фондами, борговими вимогами та іншими активами, що належать ворожій державі, якщо ті можуть бути використані у військових цілях.
  • Знищувати рухоме та нерухоме, приватне та державне майно на окупованих територіях, якщо цього вимагає військова операція. Після закінчення військових дій передбачається компенсація.

Що забороняється 

Список табу під час війни дуже великий. Женевські конвенції захищають усіх беззбройних, поранених, військовополонених. Коротко заборони можна звести до десяти пунктів:

  1. Вчиняти будь-які насильницькі дії – фізичного, сексуального, морального, економічного характеру стосовно некомбатантів.
  2. Вбивати комбатантів, якщо вони склали зброю або вже перебувають у полоні.
  3. Розміщувати військовополонених у зоні ураження, позбавляти їх їжі, медобслуговування, зв'язку з рідними, застосовувати тортури та інші способи тиску.
  4. Позбавляти поранених бійців армії противника належного лікування та догляду, допуску до гуманітарної допомоги та гуманітарних місій.
  5. Стріляти в цивільних кварталах, руйнувати цивільні виробництва, об'єкти життєзабезпечення та критичної інфраструктури на території противника.
  6. Здійснювати напади на медичні обози, гуманітарні коридори, евакуаційні колони.
  7. Відмовляти охочим евакуюватися з окупованих територій.
  8. Примушувати некомбатантів та мешканців окупованих територій до видачі військової інформації та участі у бойових діях на боці армії-окупанта.
  9. Вилучати приватну, кооперативну власність, власність місцевих громад, грабувати, мародерничати на окупованих територіях.
  10. Знищувати заклади освіти, культури, релігійні об'єкти, пам'ятки історії та архітектури.

З історії питання

Направити війну в русло, яке могло б пом'якшити її наслідки, люди намагалися споконвіку. У давньоіндійському епосі «Махабхарата» наказується не атакувати колісниці ворога пішим військом, а колісничним нападати на піших. Сили мають бути рівними.

Творці Тори намагалися обмежити побічні збитки війни: "якщо довгий час триматимеш в облозі місто, то не псуй дерев його, від яких можна харчуватися, і не спустошуй околиць". Жінок-полонянок, захоплених переможцями, Тора заборонила продавати як рабинь.

Правила війни від першого арабського халіфа Абу Бакр (початок VII століття) говорили, що не можна калічити трупи, вбивати дітей, жінок, старих та священників. Не можна спалювати плодові дерева і забивати стада ворогів, крім як для їжі.

Поєдинки билинних богатирів перед військами – це також спосіб уникнути втрат. Краще загине один чоловік, аніж сотні.

Історії сучасних конвенцій започаткував швейцарський підприємець Анрі Дюнан. Після битви при Сольферіно 1859 року (австро-італо-французька війна) він відвідав поранених солдатів і був шокований нестачею зручностей, медикаментів та персоналу для надання допомоги. У 1862 році Дюнан опублікував книгу «Спогад про битву Сольферіно» і запропонував організувати постійно діючу міжнародну гуманітарну місію, яка мала б нейтралітет.

Так було засновано Червоний Хрест, а 1864 року прийнято першу Женевську конвенцію.

Теги за темою
войнаоккупация
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Почему контекстная реклама вытесняет обычную и в чем её преимущество
Украина Криминальная
2025-02-06T00:57:54Z
Директор по маркетингу Concord устроилась на работу в Halo Studios
GameMag
2025-02-06T00:45:18Z
Nintendo назвала точное время презентации Switch 2
GameMag
2025-02-06T00:27:58Z
«Триумф»: Kingdom Come: Deliverance II разошлась тиражом более миллиона копий спустя сутки после релиза
GameMag
2025-02-06T00:21:32Z
Она уже рядом: Владельцы Xbox Series X|S получат ролевую игру Final Fantasy XVI в ближайшее время — инсайдер
GameMag
2025-02-06T00:10:55Z
Как восстановить данные из памяти смартфона: простая инструкция
Политека
2025-02-05T23:30:31Z
Искусственный интеллект раскрыл секреты: 5 шагов для защиты смартфона от взлома
Comments UA
2025-02-05T21:57:11Z
Студия Valve собирает новую консоль на базе Steam: когда выйдет, какое "железо" и что потянет
Знай
2025-02-05T19:51:15Z
Инопланетяне могут следить за Землей: ученые шокировали исследованием
UAToday
2025-02-05T19:39:51Z
Четыре вещи, которые никогда нельзя делать с вашей собакой: советы ветеринара
Фокус
2025-02-06T04:06:18Z
Это судьба: 4 знака китайского календаря, которые встретят настоящую любовь в 2025 году
Marie Claire
2025-02-06T03:00:53Z
Санторини под угрозой - жители и туристы покидают остров
ZN UA
2025-02-05T22:30:54Z
"Денежная стрижка" в феврале: когда идти к парикмахеру, чтобы приманить удачу
Знай
2025-02-05T21:51:32Z
Уникальные свойства свеклы, о которых знают не все
Comments UA
2025-02-05T20:27:37Z
Тест для самых наблюдательных: найдите отличающуюся птицу за 5 секунд
GlavRed
2025-02-05T19:27:31Z
Тельцам — изобилие, Овнам — обманы: гороскоп Таро на 6 февраля 2025 года
Telegraf
2025-02-05T18:57:45Z
Тест: то, что вы заметите в первую очередь, покажет, экстраверт вы или интроверт
TSN
2025-02-05T18:27:13Z
Нереально нежные и вкусные кексики: их удобно брать с собой
Telegraf
2025-02-05T17:27:06Z
Громкая ночь 6 февраля 2025 года в Украине: где раздались взрывы
TSN
2025-02-06T03:51:28Z
В Брюсселе двое мужчин из автоматов расстреливали людей возле метро
Фокус
2025-02-06T02:15:55Z
Стали известны последствия удара врага по Харькову
Корреспондент
2025-02-06T02:06:36Z
Российский беспилотник ударил по Харькову: что известно
TSN
2025-02-06T00:39:46Z
На Полтавщине мать подозревают в убийстве младенца: набрасывала на малыша мокрую одежду сразу после родов
TSN
2025-02-05T22:36:53Z
Россия атаковала Харьков: возник пожар
Корреспондент
2025-02-05T22:33:11Z
В Краснодарском крае раздались взрывы: вероятно, дроны поразили место запуска "шахедов"
ZN UA
2025-02-05T21:36:17Z
Россия снова содрогается от взрывов: сообщают о поражении важного аэропорта
Comments UA
2025-02-05T20:06:13Z
Россияне атаковали КАБами Днепропетровщину, есть раненые
Комсомольская правда
2025-02-05T19:52:04Z
Украинские прыгуны в высоту завоевали двойной подиум на этапе Континентального тура в Чехии
TSN
2025-02-05T20:18:51Z
Путин закинул 8 шайб в одном матче: в России уверяют, что не поддавались главе Кремля
Telegraf
2025-02-05T19:09:20Z
Украинская прыгунья в высоту с личным рекордом сезона выиграла турнир в Чехии
TSN
2025-02-05T18:39:22Z
Усика сравнили с персонажем "Буратино"
Telegraf
2025-02-05T15:24:44Z
Калинина сделала камбэк и вышла в четвертьфинал турнира WTA в Румынии
Факти ICTV
2025-02-05T15:24:14Z
Свитолина стала лицом украинского бренда: космические фото
Telegraf
2025-02-05T14:36:19Z
"Есть абсолютно все шансы": тренер назвал боксера, который способен победить Усика
Gazeta UA
2025-02-05T14:33:47Z
Украинские футболисты стали героями матча в Турции
ZN UA
2025-02-05T13:15:47Z
Украинские футболисты унизили российский флаг в Турции
Telegraf
2025-02-05T12:18:53Z
Сколько? Цену на проезд в киевских маршрутках поднимают до 75 грн
Знай
2025-02-06T04:06:28Z
Снегопады в Украине ненадолго? Когда зимняя погода отступит
Telegraf
2025-02-06T03:30:23Z
Как выглядит экспериментальный микрорайон Киева и в чем его особенность
Telegraf
2025-02-06T03:03:03Z
В Киеве было громко: работали силы ПВО
TSN
2025-02-06T00:30:41Z
Враг снова ударил по Харькову: что известно
TSN
2025-02-05T23:51:04Z
Гражданское население будут готовить к сопротивлению агрессору — Верещук
TSN
2025-02-05T23:18:51Z
За сутки на фронте произошло 80 боевых столкновений - Генштаб
Gazeta UA
2025-02-05T22:03:58Z
Россияне ударили дроном по одному из крупнейших рынков Харькова
Лига
2025-02-05T21:51:35Z
Краснодарский край атаковали десятки дронов
Корреспондент
2025-02-05T21:48:00Z
Похороны Заворотнюк: как прощались с актрисой, которая высмеивала Украину
Политека
2025-02-06T03:00:19Z
Состоялся цифровой релиз ремейка «Человека-волка»
GameMag
2025-02-06T00:16:15Z
Жизель Бундхен родила третьего ребенка — 10 доказательств, что она будет соблазнительной мамой
Marie Claire
2025-02-05T23:24:07Z
Гуцульские наряды, перфекционизм и деньги: киновед рассказал о съемке фильма «Довбуш»
Знай
2025-02-05T21:21:46Z
Призывал бомбить гражданские объекты в Украине: что говорит о войне пропагандист Машков
Telegraf
2025-02-05T20:18:26Z
Met Gala 2025: какой дресс-код, кто приглашен и пустят ли Бьянку Цензори
Marie Claire
2025-02-05T18:27:05Z
Мы снова наденем джинсы-скинни в 2025 году — повторяем за Мирандой Керр
Marie Claire
2025-02-05T18:01:29Z
Набил имя женщины, но выпалил его: что известно о татуировке Олега Винника
Telegraf
2025-02-05T17:51:36Z
Весной 2025 стиль "эклектичного дедушки" завоюет женскую и мужскую моду: эти вещи можно носить всю жизнь
Знай
2025-02-05T17:51:34Z
Всеобщая мобилизация: кого из ранее судимых теперь могут призвать
ZN UA
2025-02-06T04:03:58Z
6 февраля: какой сегодня праздник – День оптимиста, а верующие чтят память преподобного Вукола
Комсомольская правда
2025-02-06T03:34:42Z
Штрафов от ТЦК не будет: украинцам совершили временную поблажку
Знай
2025-02-06T03:30:41Z
Искусственный интеллект не заменит учителя, это однозначно, но… - Юрий Захарчук
Знай
2025-02-06T03:21:03Z
Почему нельзя отдавать соль 6 февраля и кому нужно сегодня много молиться: приметы и хапреты на Вукола
Знай
2025-02-06T03:03:23Z
СМИ прогнозируют, что единственный авианосец России не выйдет из ремонта
Корреспондент
2025-02-06T02:36:23Z
Несвоевременная оплата труда во время войны: несет ли за это ответственность работодатель
ZN UA
2025-02-06T02:04:16Z
РФ планирует разместить в Беларуси новые военные базы
Корреспондент
2025-02-06T01:30:03Z
В Ростовской области жалуются на атаку дронов
Корреспондент
2025-02-06T01:07:53Z
Могут ли мобилизовать мужчину с псориазом
Telegraf
2025-02-06T00:15:06Z
Распространенные продукты, которые быстро "убивают" организм
Comments UA
2025-02-05T19:27:03Z
Доброкачественная опухоль: чем опасно новообразование
Comments UA
2025-02-05T18:18:50Z
Болеть станет непозволительной роскошью: в больницах ввели платные услуги – кому готовить кошельки
Знай
2025-02-05T17:36:34Z
Мужчина страдает аллергией на собственные оргазмы: шокирующие последствия
TSN
2025-02-05T15:39:20Z
Девять советов, как правильно принимать ванну после тяжелого дня
Gazeta UA
2025-02-05T15:36:25Z
Дали отпор редкому и агрессивному раку: ученые разработали новый метод лечения болезни
Фокус
2025-02-05T13:57:23Z
Ученые утверждают, что эта одна специя помогает снять боль напряжения после тяжелой тренировки
TSN
2025-02-05T13:39:14Z
Что съесть на ужин: продукты, от которых не набирают лишние килограммы
TSN
2025-02-05T13:21:45Z
Почему гривна укрепляется: каким будет курс валют в 2025 году
Comments UA
2025-02-06T04:03:16Z
Яичница вернется в обычное меню украинцев: яйца перестают быть деликатесом - надолго ли
Знай
2025-02-06T03:12:59Z
Россия не сдерживает инфляцию: рост цен продолжается – Bloomberg
ZN UA
2025-02-06T02:01:32Z
Аэропорт "Борисполь" сможет принимать рейсы через месяц после возобновления полетов
ZN UA
2025-02-06T01:07:52Z
В России паника: инфляция бьет новые рекорды
Comments UA
2025-02-05T22:42:36Z
Комиссии не будет: ПриватБанк установил льготные тарифы для части клиентов
Знай
2025-02-05T20:30:36Z
ТОП-менеджеры "Укрзализныци" давят на суд, чтобы избежать наказания и посадить невиновных, – адвокат
Апостроф
2025-02-05T19:57:37Z
Немецкий бизнес готовится к инвестиционному буму в Украине – Deutsche Welle
TSN
2025-02-05T19:51:29Z
В Украине практически нет фальсифицированного бензина
UAToday
2025-02-05T19:39:38Z
Правило трех секунд: как уберечь двигатель авто и увеличить его ресурс
Фокус
2025-02-05T18:42:45Z
Необычная детская машинка ушла с молотка по цене настоящего Porsche Cayenne
Фокус
2025-02-05T17:42:21Z
Cadillac с мороженым: как выглядит самая роскошная закусочная на колесах
Фокус
2025-02-05T12:51:13Z
В Минцифры рассказали, какие новые интересные функции появятся в "Дії": список
TSN
2025-02-05T12:06:40Z
Самый длинный в мире автомобиль имеет 26 колес, бассейн и вертолетную площадку – фото
TSN
2025-02-05T11:09:36Z
Французский авангард: на рынок выходит необычный электрокар с запасом хода 750 км
Фокус
2025-02-05T10:57:48Z
Ferrari выпустит шесть новых моделей авто в 2025 году
Gazeta UA
2025-02-05T06:42:13Z
Пять знаков Зодиака, кому необходимо сменить автомобиль в 2025 году
Comments UA
2025-02-04T20:27:02Z
Зарядит электромобиль на 80% за 9 минут: "золотая" батарея побила новый рекорд
Фокус
2025-02-04T17:57:20Z
Трамп подписал указ об ограничениях для трансгендерных спортсменов
Корреспондент
2025-02-06T03:27:16Z
Американские военные готовы рассмотреть все варианты для Газы — министр обороны США — Reuters
TSN
2025-02-06T03:18:19Z
Гражданское население планируют готовить к сопротивлению агрессору
Gazeta UA
2025-02-06T03:12:40Z
Администрация Трампа представит на Мюнхенской конференции "мирный план" по войне в Украине - Bloomberg
Gazeta UA
2025-02-06T02:27:30Z
Почему Трамп атакует торговых партнеров: анализ The Times
Хвиля
2025-02-06T01:09:49Z
Какова ситуация с военной помощью от США: Зеленский сказал, стоит ли беспокоиться
Telegraf
2025-02-06T01:09:14Z
Спецпредставитель президента США Келлог приедет в Украину: СМИ назвали дату визита
TSN
2025-02-06T00:27:21Z
Трамп намерен ослабить контроль за экспортом огнестрельного оружия
Хвиля
2025-02-06T00:12:26Z
Армия Израиля ликвидировала подозрительных лиц в секторе Газа
Корреспондент
2025-02-05T23:30:22Z