MY.UAНовини
Звинувачуй, заперечуй, замовчуй. Як пропаганда виправдовує воєнні злочини росіян
Звинувачуй, заперечуй, замовчуй. Як пропаганда виправдовує воєнні злочини росіян

Звинувачуй, заперечуй, замовчуй. Як пропаганда виправдовує воєнні злочини росіян

Один і той же воєнний злочин Росії, на думку її пропагандистів, може бути фейком, провиною України та жорсткою необхідністю для порятунку від нацистів

Із 24 лютого 2022-го і по 2 квітня 2023-го Офіс Генерального прокурора України задокументував 77,9 тисячі воєнних злочинів росіян. За підтвердженими даними від Управління верховного комісара ООН із прав людини, через російську агресію проти України за цей час загинули 8,45 тисячі людей, ще 14,16 тисяч отримали поранення. У кожному повідомленні зі статистикою жертв ООН наголошують, що точна кількість жертв «вища, оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривали інтенсивні військові дії відклали, а багато звітів все ще очікують підтвердження».

«Детектор медіа» на прикладах повідомлень у телеграмі про 12 воєнних злочинів росіян розповідає про тактики, якими пропаганда заперечує чи відводить увагу від злочинів Росії. Аналіз базується на повідомленнях «Кремлівської гідри»: 311 проросійських телеграм-каналів, про які «Детектор медіа» писав на початку січня 2023-го.


У часи повномасштабної російської агресії чи не щодня з’являються повідомлення про загиблих українців, а пошукові запити в гуглі зі словом «загиблі» рідко коли опускаються нижче десятої частини від максимуму, встановленого в перші дні після російського вторгнення. Піки таких запитів збігаються з оприлюдненням фактів про злочини росіян проти цивільних. Для підготовки цього матеріалу ми відштовхуємось від піків пошукових запитів у гуглі зі словом «загиблі». 

Частина піків збігається з датами влучань російської зброї у військові об’єкти. Проте в цій статті ми не аналізуємо такі випадки, як обстріл полігону на Львівщині 13 травня чи тренувальної бази «Десна» на Чернігівщині 17 травня 2022-го. Натомість у цьому матеріалі ми фокусуємо на злочинах саме проти цивільних:

1) перший день повномасштабного вторгнення в Україну (24 лютого 2022 року);

2) ракетний обстріл Харкова, зокрема обстріл площі Свободи в центрі міста (1 березня 2022 року);

3) авіаналіт на драматичний театр у Маріуполі (16 березня 2022 року);

4) обстріл вокзалу Краматорська (8 квітня 2022 року);

5) викриття масштабів страт цивільних у Бучі Київської області (у межах 1‒10 квітня 2022 року);

6) обстріл торгового центру «Амстор» у Кременчуці на Полтавщині (27 червня 2022 року);

7) обстріл Будинку офіцерів у Вінниці (14 липня 2022 року);

8) теракт у колонії №120 в Оленівці Донецької області, де утримували українських військовополонених (29 липня 2022 року);

9) нові факти про страти цивільних і військовополонених, про які стало відомо після контрнаступу Сил оборони на Харківщині (вересень ― жовтень 2022 року);

10) обстріл багатоквартирних будинків у Запоріжжі і перший масований обстріл об’єктів енергетики України (10 жовтня 2022 року);

11) обстріл міста Дніпра (14 січня 2023 року). 

Для уникнення поширення пропагандистських тверджень ми лише за крайньої необхідності цитуємо першоджерела й називаємо їх. Дані для аналізу повідомлень у телеграмі надали TeleZip / Pravdorub Team.

Маніпуляції реальністю і придумування загрози для обґрунтування вторгнення в Україну

Повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року є злочином агресії, який, за Римським статутом, входить до категорії воєнних злочинів і підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Для виправдання цього злочину президент Росії Володимир Путін вдався до тактики «багаторазового повторення» пропагандистського кліше, що Росія вторгається в Україну, аби звільнити її від влади нацистів, які начебто захопили державу у 2014 році. Образ «світлого майбутнього», заради якого Росія вторгається в Україну, створювався завдяки тактиці пропаганди «фальшива дилема». Тобто росіянам нібито пропонували вибір без вибору: або Росія «демілітаризує», «денацифікує» і «зупиняє розміщення ядерної зброї США у Європі»; або Росія і жителі окупованих нею територій ніколи не будуть у безпеці.

Також пропагандисти використовували тактику «красиві люди». Наприклад, малоуспішна спроба була 24 і 25 лютого 2022 року, коли тодішній народний депутат від «ОПЗЖ» і колаборант Ілля Кива, перебуваючи в Росії, закликав керівників України капітулювати перед агресором. У цей же час його колега-депутат від «ОПЗЖ» і колаборант Ренат Кузьмін застосовував тактику «віддзеркалення» злочину агресії росіян і в себе в телеграмі наполягав, що це Україна почала війну у 2014 році, коли від влади усунули Віктора Януковича.

Оголошуючи вторгнення, Путін також запропонував українським військовим не чинити опору «російським колегам», адже в них начебто спільний ворог — «українські нацисти». Ця порада схожа на тактику пропаганди «рекомендація», коли впливова особа радить іншим прийняти її позицію.

У перші тижні російського вторгнення, яке планували закінчити «взяттям Києва за три дні», у проросійських телеграм-каналах намагалися викликати у прихильників Росії відчуття ейфорії: російська армія начебто «майже не наражається на опір», населені пункти начебто переходять під контроль росіян. Пропагандисти продовжують використовувати тактику ейфорії й сьогодні, коли розповідають про знищення військової техніки, якої ще немає в Україні, чи повідомляють про взяття населених пунктів, за які точаться бої. 

Злочини щодо цивільних

До переліку дій, які заборонено вчиняти щодо цивільних під час воєнних конфліктів, входять убивства, тортури, сексуальне насильство, депортація, використання цивільних як захисту від атаки на військові об’єкти тощо. Повний перелік заборонених міжнародними угодами дій визначають, зокрема: Додаток до 4-ї Гаазької конвенції про закони та звичаї сухопутної війни 1907, Женевська конвенція про захист жертв війни 1949 року, додаткові протоколи до неї 1977 року, Женевська конвенція Про захист цивільного населення під час війни.

Росіяни теж визнають ці конвенції, тому в перші дні після повномасштабного вторгнення намагалися створити враження, начебто «лише точково знешкоджують військові об’єкти». Провину за будь-які випадки влучання в цивільні об’єкти вони з використанням тактики «віддзеркалення» перекладали на Україну. Один із найпомітніших випадків атаки на цивільних у перші дні повномасштабної війни стався 1 березня в Харкові. Російська ракета класу «Калібр», яких немає в України, упала на площі Свободи. Того ж дня росіяни повідомили, що ракета була українською. 

Цей спосіб переведення провини з росіян на українців пропаганда застосовує не перший рік. Наприклад, Росія звинувачувала Україну у збитті літака рейсу MH17. Згодом Європейський суд із прав людини визнав, що це двоє громадян Росії й один громадянин України застосували ракетно-зенітний комплекс «Бук» проти цивільного літака і що саме Росія контролювала ту частину Донеччини, з якої «Бук» стріляв. 

16 березня стався авіаналіт на драматичний театр у Маріуполі, який служив бомбосховищем і біля якого з двох боків були написи: «Дети». Для заперечення цього злочину росіяни вдалися до тактики «ефект первинності»: почали засипати медіапростір варіантами пояснення того, що сталося. Так, у перші години після авіанальоту пропагандисти закинули версії, що: драмтеатр був базою полку «Азов», що «обстріли того місця Росія не проводила», що «азовці» там «тримали цивільних у заручниках» і «самі підірвали театр». На яку б із цих версій ви не натрапили першою, вона (зрозуміло, неправдиво) створювала враження вичерпного пояснення того, що сталося, і чому Росія не винна. 

Фото: «Обозреватель» 

Також пропагандисти використовували тактику «третя особа», щоб виправдати бомбардування Маріупольського драматичного театру. Вона працює так: зовнішній експерт підтверджує позицію, яку просувають пропагандисти. У випадку авіанальоту в Маріуполі «полонений нацист із Азову підтвердив»: «Штаб українських бойовиків знаходиться у Маріупольському Драматичному театрі у підвалі, а хол театру повністю забитий мирними людьми, яких стережуть 12 бойовиків полку “Азов”, щоб ті не втекли». Ще переконливіше може виглядати, якщо звинувачення на адресу росіян заперечить якась офіційна установа, наприклад, Міністерство оборони Росії опублікує суху замітку: «Вдень 16 березня жодних завдань, пов'язаних із завданням ударів по наземних цілях у межах міста Маріуполя російська авіація не виконувала».

Той же коктейль із «віддзеркалення», «бомбардування версіями» і «тактики третьої особи» для звинувачень України й заперечення причетності Росії пропагандисти використовують щоразу, коли стається катастрофа і є докази провини Росії. Так виправдовували, наприклад, обстріл вокзалу Краматорська 8 квітня 2022 року. Тоді росіяни знову намагалися переконати, що ракета належить Україні, що немає постраждалих, що вокзал у Краматорську використовували лише військові, а Росія не використовує ракетні комплекси «Точка У». 

Схожий підхід був і до заперечення доказів страт мирних українців під час окупації Київської області. Пропагандисти спочатку засипали версіями подій, які мали довести, що росіяни ні до чого. Далі звинувачували українців у тому, що страти — фейкові, і врешті обіцяли надати  ООН переконливі докази провини самої України. Схожий набір повідомлень вони повторили після відступу з Харківщини та викриття страт цивільних там.

Крім того, за схожою схемою Росія виправдовує депортацію українців на свою територію. За звинуваченням в участі в цьому злочині ІІ Міжнародний кримінальний суд ООН у березні видав ордери на арешт російського президента Володимира Путіна й уповноваженої президента Росії у справах дитини Марії Львової-Бєлової. У цьому злочині росіяни взагалі не бачать провини. Вони подають депортацію українців у дусі тактики пропаганди «бомбардування любов’ю»: як порятунок від війни. Російські чиновники обіцяють пільги і спрощені процедури оформлення документів тим, хто усиновить викрадених з України дітей. 

Злочини щодо військовополонених

Оборона Маріуполя тривала з 24 лютого до 20 травня 2022 року, поки з території «Азовсталі» не вийшли понад 2 тисячі українських військовослужбовців. Права і правила ставлення до військовополонених врегульовані в міжнародному праві. Зокрема, в «Женевській конвенції про поводження з військовополоненими».

Серед військовополонених були бійці полку «Азов», яких російська пропаганда кілька років поспіль «таврувала» нацистами. Відповідно до міжнародних угод, ці військовополонені, мали право на гуманне ставлення, їжу, медичну допомогу, незастосування тортур тощо. На практиці так було не завжди. Наприклад, морському піхотинцю Михайлу Діанову, якого поранили в руку під час оборони «Азовсталі», за чотири місяці полону надали «медичну допомогу» ржавими пласкогубцями.

Після того, як оборонці Маріуполя опинилися в полоні, російські пропагандисти неодноразово пропонували їх стратити. 29 липня 2022 року стався вибух у колонії №120 в Оленівці Донецької області, де утримували українських військовополонених. Пропагандисти застосували техніку «віддзеркалення» і заявили, що колонію обстріляли українці. Через день після теракту вони знайшли українського військовополоненого, який начебто підтвердив ці слова. Вже 4 серпня пропагандисти збрехали, що якщо іноземна преса мовчить про вибухи в Оленівці, тоді в усьому винна Україна.А потім пообіцяли, що росіяни самі розслідуватимуть причину вибуху. За місяць, на початку вересня, пропагандисти поширили фото в’язнів нацистського концтабору в Бухенвальді як зображення полонених бійців «Азову» в Оленівці.

15 березня 2023 року в Управлінні Верховного комісара ООН у справах біженців оприлюднили «Доповідь Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні». У ній повідомили, що росіяни страчували не лише теперішніх військовослужбовців, але й колишніх учасників бойових дій, які припинили службу до 24 лютого 2023 року.

Про останній публічний випадок страти українського військового стало відомо на початку березня 2023 року. Його розстріляли після слів «Слава Україні!». Це порушення звичаїв ведення війни і правил поводження з військовополоненими. Утім російські пропагандисти не визнають злочину і повторюють, що це підроблене відео.

Уже дев’ять років російська пропаганда продовжує формувати у своїх споживачів переконання, що Росія є жертвою інших держав. Імовірно, для когось це виправдовує анексію частини України і воєнні злочини росіян. Наразі є лише один шлях, як це зупинити: довести до кінця кримінальні справи проти керівництва Росії та її громадян, які вчиняли воєнні злочини, і покарати їх. 

Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
СМИ узнали об изменениях в поставках Patriot Киеву
Корреспондент
2025-07-19T02:24:58Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Итоги 18.07: Санкции ЕС и скандал вокруг Трампа
Корреспондент
2025-07-19T04:00:29Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
СМИ: Израиль просит у США помощи по переселению палестинцев из Газы в другие страны
Европейская правда
2025-07-19T05:55:12Z
Трамп потребовал $10 млрд от WSJ, которая написала о его письме Эпштейну
Корреспондент
2025-07-19T05:21:03Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Великобритания и ЕС снизят предельную цену на российскую нефть
Апостроф
2025-07-18T19:24:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
РФ усилила атаки на четырех направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-07-19T05:48:08Z
Россияне нанесли более 500 ударов по Запорожской области за сутки
Корреспондент
2025-07-19T05:09:27Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Австралия передала Украине танки Abrams
Корреспондент
2025-07-19T05:00:27Z
Медкабинет, еАкциз, еНотариат: в "Дії" появятся новые функции
Gazeta UA
2025-07-18T19:54:39Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Удар по Одессе: спасатели показали последствия
Корреспондент
2025-07-19T03:27:55Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Подмосковье прогремели взрывы
Корреспондент
2025-07-18T20:51:13Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Павлоград пережил самую массовую атаку - ОВА
Корреспондент
2025-07-19T05:24:23Z
Поджог церкви на Закарпатье: подозреваемый задержан
Корреспондент
2025-07-18T23:51:42Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Талантливый бразильский игрок станет партнером Довбика по команде
Корреспондент
2025-07-19T04:21:14Z
Иван Ракитич занял должность технического директора Хайдука
Корреспондент
2025-07-18T21:09:14Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На церемонии взвешивания у Дюбуа было на 8 кг больше, чем у Усика
Корреспондент
2025-07-18T20:27:19Z
Украинский сумоист быстро продвигается вверх по рангам
Корреспондент
2025-07-18T20:15:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z