MY.UAНовини
Молочні підприємства скорочують переробку: високі ціни на сировину, заборгованість мереж за продукцію вбивають галузь
Молочні підприємства скорочують переробку: високі ціни на сировину, заборгованість мереж за продукцію вбивають галузь

Молочні підприємства скорочують переробку: високі ціни на сировину, заборгованість мереж за продукцію вбивають галузь

Ринок молока стоїть на порозі обвалу. Якщо урядовці та народні депутати не втрутяться в ситуацію, українці споживатимуть лише імпортні молокопродукти

Молокопереробні підприємства затиснуті з двох боків: з одного — високими цінами на молоков Україні, з іншого — мільярдними боргами торговельних мереж перед ними.

Зупинка експорту в ЄС та нарощування імпорту добивають і без того цей низько маржинальний бізнес. Щоб "загоїти рани", переробники змушені скорочувати закупівлі молока та його переробку. Якщо уряд не кине їм рятувальний коло, у прірву разом з переробниками впадуть і виробників молока.

Дороге молоко топить галузь

Виробники сирів, масла, сметани, йогуртів, сгущенки — наразі нагадують човен, який опинився посеред моря та намагається залатати пробоїни, що його топлять.

Найбільше б’є по галузі неконкурентна з Європою вартість сировини — молока, вважають переробники. На 1 квітня вона становила 36 євроцентів.

Цю ціну підтвердили "БізнесТелеграфу" одразу в Асоціації виробників молока (АВМ) та в компанії, яка займається його виробництвом і переробкою під брендом "Волошкове поле" – ПрАТ "Юрія".

Власник компанії Андрій Табалов каже, що вартість молока в Україні вже вища за європейську.

"Європейські спотові ціни на молоко наразі наблизились до 30 євроцентів за літр. У нас вартість молока на 20% дорожче — 36 євроцентів. Загальна тенденція така, що ціни повинні зараз знижуватися, адже надої у цей період збільшуються і населення пропонує більше молока, та ціни досі тримаються на рівні грудня. А деякі виробники говорять навіть про підвищення закупівельних цін на молоко. У цій ситуації підприємства змушені зменшувати переробку молока", — констатує Табалов.

З грудня по квітень ціну у 36 євроцентів українські виробники молока тримали майже увесь час попри протилежні тенденції на ринках Євросоюзу та світу, де затовареність складів молокопродуктами призвела до обвалу закупівельних цін на молокопродукти та саме молоко з рекордних за останні 10 років 60 євроцентів за 1 літр до 30 євроцентів.

Китай зменшив за останній рік імпорт молока на 68%, розвинувши власне виробництво. Це здешевило світові ціни на молоко в 2022-2023 році.

Зниження цін на молоко-сировину в окремих країнах ЄС у І кв. 2023 р., %

Втім, на відміну від цінової ситуації на ринку молоко-сировини в країнах ЄС, де сформувався досить стійкий спадний тренд, в Україні вартість молока з грудня 2022 року залишалась практично незмінною.

"В І кварталі 2023 року на вітчизняному ринку молока спостерігалось цінове "затишшя" — ціна залишалась стабільно високою, оскільки сформувалась на позитивних експортних очікуваннях жовтня-листопада 2022 року", — повідомив науковий співробітник Інституту аграрної економіки Леонід Тулуш.

За його спостереженнями, вже на початку 2023 року цінова ситуація по молоку стала змінюватись не на користь вітчизняних молоко-переробників. Наприклад, вартість молока у прибалтійський країнах (Литві, Латвії) стрімко знижувалася і наблизилася до рівня цін в Україні.

Тримати високі ціни на молоко українським виробникам дозволяє дефіцит молока, виробництво якого неухильно падає, особливо якісного. За нього точаться справжні корпоративні війни серед переробників, що не дає сировині дешевшати попри спад цін на ринках ЄС.

Замість експорту — імпорт

Після падіння цін на молоко і готові продукти з нього в світі та Європі наші переробники опинилися в ситуації, коли експорт став невигідним, а імпорт почав переважати над експортом ще в грудні 2022 року.

Сальдо експорту- імпорту та співвідношення між експортом / імпортом молокопродуктів ТП 0401-0406 УКТ ЗЕД

Як наслідок, переробники втратили ринки ЄС, Середньої Азії, Близького Сходу та Африки. Наші молокозаводи на цих ринках витісняють білоруси та рф, які мають сильну державну підтримку молочної галузі.

Особлива жорстка конкуренція відбувається за ринок Казахстану, де українська "молочка" була присутня завжди, а зараз частку України заміщують білоруси та росіяни, поки у наших переробників проблеми з логістикою через війну.

З власного ринку українських виробників витискають переробники з ЄС. Особливо зловживають поляки, нарощуючи імпорт сирів в Україну.

"З сирами дуже погана ситуація. Ми відзначаємо зростання імпорту сирів і Україна ніяк не захищена від цього, — бідкається власник "Волошкового поля" Андрій Табалов. — Спочатку ми потерпали від білоруської дешевої сгущенки. Війна це виправила, але з сирами ситуація не покращилася. На тлі заборони експорту нашої агропродукції до Польщі ми не помічаємо, що імпортуємо польські сири без будь яких перешкод. Ніхто не страйкує з цього приводу. Натомість після того, як Україна декілька місяців поекспортувала зерно до Польщі, місцеві виробники вийшли на страйки. Уряд їх почув і одразу вжив заходів по захисту ринку. А у нас біда з імпортом сирів з ЄС".

На його думку, уряд України має втрутитися в цю ситуацію та обмежити імпорт молочної продукції з Польщі, попри дружні стосунки з цією країною.

Як сніг на голову впала заборона поляків, угорців та словаків імпорту і транзиту української агропродукції цими днями. Під заборону потрапила і "молочка". Схожі заборони хочуть ввести румуни попри те, що Єврокомісія засудила одностороннє обмеження імпорту української агропродукції.

Спілка молочних підприємств України (СМПУ) висловилася проти безпорадності наших урядовців у відстоюванні інтересів українських виробників та запропонувала їм ввести дзеркальну заборону на імпорт.

Виробники молока в курсі проблем переробників

Олена Жупинас, керівник проектів Асоціації виробників молока (АВМ) відзначає, що падіння експорту та зростання імпорту готових молокопродуктів в Україні – небезпечна тенденція, яка позначиться і на виробниках молока теж.

"Якщо експорт молокопродуктів в кінці березня і на початку квітня знизився, то імпорт навпаки — виріс до довоєнних показників", — розповідає вона "БізнесТелеграфу".

За спостереженнями пані Жупинас, в Європі через великі залишки молочної продукції переробники готові йти на великі знижки, щоб розпродати свою продукцію. До того ж вони мають експортні субсидії, тому знижують прайси більш впевнено, ніж наші переробники.

"Така підтримка стимулює переробників з ЄС імпортувати продукцію в Україну. Звичайно, наші переробні підприємства з ними конкурувати не можуть, і вимушені знижувати внутрішні ціни на кінцеву продукцію", — відзначає представник виробників молока.

Скорочення експорту молокопродуктів з України непокоїть Олену Жупинас, бо частка молока в експорті – суттєва. Тож, ця тенденція може призвести до зниження закупівель молока з боку переробників та падіння закупівельних цін на молоко.

"Ситуація на ринку нестандартна і загрозлива і для виробників молока, бо у експорті його об’єм складає приблизно 25%. І якщо цього експорту не буде, це відразу позначиться на цінах на сировину", — прогнозує експерт.

За інформацією АВМ, виробники молока вже почали знижувати ціну реалізації. Зокрема, на 10 копійок подешевшало молоко високої якості

"Екстра". Але коли складеться ситуація – "знижуй ціну на молоко, інакше я у тебе його не куплю — фермі не буде куди подітися, і під таким тиском фермер буде йти на тимчасове зниження", — прогнозує Олена Жупинас.

Вона визнає — щоб стимулювати споживання українських продуктів, таких як масло, сир, згущене молоко, переробники повинні мати більш дешеву сировину.

"Інших резервів для зниження цін на готову продукцію у них просто немає", — каже представник АВМ.

Маржа переробників – в межах 10%

Про те, що запас міцності у переробників, щоб втриматися на тонучому ринку, невеликий, розповідає "БізнесТелеграфу" і Андрій Табалов.

реба зрозуміти ту річ, яку, на жаль, не розуміють ні уряд, ні заготівельники молока — переробники працюють з дуже маленькою маржою — 5-7%. І це нормальна світова практика. Переробник заробляє на об’ємі реалізації. Маржа ж виробників — набагато вища. Тут рентабельності нижче 30% не буває. Я це добре знаю, бо наша компанія має виробничі потужності — три молочні ферми. І там маржа сягає 40-50%", — розповідає власник ПрАТ "Юрія".

Борг рітейлу перед переробниками молока перевищив 4 мільярди

Торговельні мережі ставлять націнку на молочну продукцію у власних магазинах 35% і вище, розповідають переробники.

У деяких магазинів, разом з бонусами націнка досягає 60% вартості продукції. До того ж, великі супермаркети взяли за звичку жорстко порушувати терміни розрахунку за продукцію. Особливо ту, що швидко псується. І замість 10 днів розтягують розрахунки на 45-90 днів.

Про це писав "БізнесТелеграф".

Профільні комітети Верховної Ради, Офіс Президента у дискусії між переробниками та супермаркетами чомусь співчувають торговельним мережам, а не переробникам, які вже задихаються від нестачі оборотних коштів. Тільки перед молочарями прострочка за продукцію перевищила 4 млрд гривень.

А потужне лобі у Верховній Раді не дозволяє законодавчо змусити мережі вчасно розраховуватись з переробниками. Законопроект №6080 і три альтернативні, основані на директиві ЄС та погоджені з харчовиками, без діла пролежують у Верховній Раді більше року.

Вирішити проблему з боргами мереж просто, вважає власник ТМ "Волошкове поле" Андрій Табалов — прийняти директиву ЄС, яка передбачає, що за продукцію, яка швидко псується, треба розраховуватись протягом 10 діб. А за довготривалу — максимум за 60 днів. Саме ця директива № 633 свого часу дисциплінувала мережі в ЄС і спонукала іх вчасно розраховуватись з виробниками продуктів.

До чого все йде

Опитані "БізнесТелеграфом" переробники та виробники молока вважають, що Мінагрополітики має втрутитися в ситуацію, поки обидві галузі не потонули під тягарем проблем, які нависли над переробниками. А з полиць магазинів не зникла українська молочна продукція.

До того ж без експорту молочної продукції Україні буде важко підтримувати валютний баланс та економіку країни взагалі.

На тлі своїх проблем молочні підприємства закликають виробників молока знизити його вартість, доки не пізно, бо бізнеси взаємозалежні один від одного. За це вони готові добиватися державної підтримки виробництва молока.

"Виробникам потрібно нарешті повернути дотації на голову ВРХ та будівництво ферм. Інакше наслідки будуть жахливі: селяни почнуть вирізати корів, і пропозиції молока зменшиться. Ми просто залишимось без молока, а без молока і переробка зменшиться. Не буде чого переробляти!", — каже Андрій Табалов.

В Асоціації виробників молока вважають, що уряд має пригальмувати імпорт готової молочної продукції та посприяти експорту. Тоді вирішаться проблеми переробників і ситуація з закупівлями молока вирівняється, що добре для його виробників, каже Олена Жупанис.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
2025-05-24T16:33:54Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Бывший министр экономики мобилизовался в Нацгвардию
Корреспондент
2025-05-24T13:36:57Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
РФ подняла в небо ТУ-95: когда ждать удара
Корреспондент
2025-05-24T21:42:18Z
ЕС имеет план Б по обеспечению Киева оружием - СМИ
Корреспондент
2025-05-24T20:24:40Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
У Меркьюри была внебрачная дочь - Daily Mail
Корреспондент
2025-05-23T21:57:00Z
Эмма Уотсон вернулась к Канни после 12-летнего перерыва
Корреспондент
2025-05-23T15:48:52Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
2025-05-23T12:36:34Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп на 25 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-24T15:27:13Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Чем обработать картошку перед посадкой, чтобы защитить от колорадского жука
TSN
2025-05-24T17:51:36Z
В Испании хотят бороться с наплывом туристов новым налогом на аренду жилья
Европейская правда
2025-05-23T16:02:21Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Зеленский анонсировал третий этап обмена пленными
Корреспондент
2025-05-24T17:57:56Z
Купянск на 90% разрушен - МВА
Корреспондент
2025-05-24T17:21:49Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Россия внедряет новую тактику FPV-дронов: что известно
TSN
2025-05-24T20:48:22Z
В Финляндии закроют 26 центров приема беженцев
Европейская правда
2025-05-24T16:36:02Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
ЕС выделит Украине еще 900 млн евро на закупку оружия за счет доходов от росактивов
Европейская правда
2025-05-12T14:07:06Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В российских городах слышны взрывы, в столичных аэропортах - "ковер"
Корреспондент
2025-05-24T21:18:11Z
В Одессе прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-24T20:51:02Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Пенсионный фонд увеличил выплаты за последний месяц
Корреспондент
2025-05-24T09:45:46Z
Россия заключит с Бахрейном трехлетний контракт на поставку СПГ
Корреспондент
2025-05-23T17:48:58Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
В Украине благодаря содействию ПРООН установлено более 450 МВт генерации
Корреспондент
2025-05-23T17:39:25Z
Курс валют на 23 мая: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-05-23T17:38:26Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
В Украине разработали дрон Батяр, похожий на "шахед"
Корреспондент
2025-05-23T21:18:31Z
ИИ Microsoft предсказывает погоду и природные катастрофы точнее людей
Корреспондент
2025-05-23T20:24:24Z
Anthropic представила новые ИИ-модели Claude 4
Корреспондент
2025-05-23T20:03:19Z
Apple планирует выпустить умные очки в 2026 году - СМИ
Корреспондент
2025-05-23T17:27:20Z
Хаббл сфотографировал наклонённую галактику NGC 3511
Корреспондент
2025-05-23T15:12:32Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Появилась официальная презентация новой эмблемы Динамо
Корреспондент
2025-05-24T20:45:24Z
Динамо в сезоне не знает поражений, получает золотые медали и берет трофей
Корреспондент
2025-05-24T20:12:48Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Итальянская Giamaro Automobili представила свои первые гиперкары
Корреспондент
2025-05-23T20:15:02Z
Dodge представила обновленный Charger Daytona 2026 модельного года
Корреспондент
2025-05-23T17:15:08Z
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
2025-05-22T18:57:39Z
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-22T18:45:00Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z