MY.UAНовини
Чим здивували польські школи: меса – замість уроків, а двійка – бал прохідний
Чим здивували польські школи: меса – замість уроків, а двійка – бал прохідний

Чим здивували польські школи: меса – замість уроків, а двійка – бал прохідний

Після початку бойових дій більшість біженців із України осіла у сусідній Польщі. Поки дорослі активно шукали житло та роботу, дітей відправляли до місцевих шкіл. І якщо наприкінці минулого року більшість новоприбулих дітей навчалися в інтеграційних класах, з вересня їх уже розподілили у польські.

У різних воєводствах Польщі свої нюанси навчання. Але багато спільного для всієї країни. Чим українців здивувала польська школа? Про це KP.UA розповіли Марина із Познані, Ірина із Варшави та Олена із Кельця.

"Домашка" в режимі "лайт"

– Для мене головна відмінність польської школи від української – менше навантаження. Особливо це стосується молодших класів. Уроки у малюків відбуваються в ігровій формі, дітей не навантажують купою завдань.

Великий плюс місцевих шкіл – мінімальна "домашка". Думаю, завдяки цьому у дітей не виникає огиди до школи, - ділиться враженнями від польської школи Марина із Познані.

У першокласників немає поділу на предмети. Є один предмет, який об'єднує різні дисципліни, - така форма навчання покликана дати дітям базові знання про світ. Найчастіше малюків залучають до виконання будь-якого проєкту у групах.

- Іноді пластику (ІЗО) та техніку (працю) задають додому, якщо на уроці діти щось не встигають. На польській частіше дають читати книги, - розповіла Марина.

Додаткова польська для іноземців

Для іноземних учнів школа організовує додаткові заняття з польської мови – 2-3 рази на тиждень. Завдання на таких уроках прості – найчастіше це слова рівня А1-А2. Різниця в рівні викладання мови для іноземців та звичайним уроком польської мови - величезна. Тому, щоб наздогнати клас (у тому числі читати і розуміти повноцінно книги), занять має бути чимало.

Група продовженого дня - з 6.30

Як і в школах України, у Польщі є групи продовженого дня.. Проте працюють вони  з 6.30 (спеціально для батьків, яким на роботі потрібно бути зарано)  до 17.00.

Релігія чи Етика

– У польських школах двічі на тиждень викладають факультативний предмет - релігію. У нас її читає ксьонз із найближчого костелу. У Великий піст, на найголовніші меси, дітей водять до церкви. Для таких походів скасовують навіть уроки, – розповіла Олена.

Подібна практика поширена по всій Польщі. Навіть у маленьких містах дуже багато костелів - на месах яблуку ніде впасти.

– Не хочете релігію – обирайте етику, – сказала нам завуч на початку навчального року. Незважаючи на те, що більшість дітей обирають релігію, ми зупинилися на етиці: все-таки ми не католики.

Під час уроку діти обговорюють сімейні традиції, толерантність, доброту та інші загальнолюдські теми. Думаю, нікому не завадить. До того ж додаткова практика польської, - вважає Олена.

Віра для поляків – річ важлива, тож ні ксьондзом, ні монахинею в школах нікого не здивуєш. Фото: Omar Marques/Getty Images

Дрес-код - відсутній

- Спочатку дитина ходила до школи так, як ми звикли в Україні - дотримуючись ділового стилю. Потім син запитав: навіщо я так ходжу? Усі одягаються, як хочуть... З того часу його складно змусити одягти щось, крім спортивок, - зазначає Олена.

- Мій син ходить до школи у спортивному одязі: йому так зручно. Племінник більше любить штани, – каже Ірина.

До речі, на день святого Патрика всі приходять у зеленому, у всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму, на знак підтримки людей із цим діагнозом, – у синьому. Був і піжамний день. За «належний» зовнішній вигляд ставили додаткові бали з поведінки.

Шкільна дружба та сварки по-польськи

- Що стосується стосунків між дітьми, у нас школа невелика, поруч приватний сектор, де всі один одного знають, - як у великому селі. Вчитель стежить, щоб у класі не було суперечок, щоб усі один з одним дружили, – каже Марина. - Єдина складність, на перервах забороняють розмовляти українською та російською: вчителі пояснюють це тим, що діти мають адаптуватися.

До речі, про адаптацію. Спочатку ми були в адаптаційному класі, потім перейшли до звичайного польськоїго Слід сказати, зі своїми виникало більше конфліктів, ніж у польському класі. Особисто я нікому не рекомендую віддавати дитину до адаптаційного класу, особливо різновікового, - поділилася своїм досвідом Марина.

- Коли ми тільки прийшли до польської школи, дитині кинулося у вічі те, що тут немає булінгу - і це вперше (у попередніх трьох школах було інакше). Однак згодом з'ясувалося: група дівчаток любить задиратися і бігає скаржитися вчителям на новеньких. Хто перший поскаржився - той і має рацію.

З хлопчиками 10-12 років проблем небагато. Але якщо між хлопцями трапиться бійка, знімуть бали за поведінку з обох, хто б не починав. Якщо забіяків помітили старші - їх відведуть до психолога. Там розповідають, що у разі нападу не можна відповідати – треба говорити про проблему вчителям.

- Цікаво, що моя дитина найбільше потоваришувала з хлопчиком, з яким у минулому побилася. Тепер діти спілкуються один з одним… англійською. Мабуть, наша ламана польська звучить для місцевих надто дико, – розповіла Ірина.

- У нашій школі ставлення дітей один до одного безпосередньо залежить від того, хто як грає у футбол. «Зірки» футболу – у всіх у пошані. Ну а якщо з "фізрою" не пощастило – можна потрапити у немилість усієї школи. Дивно, але на дівчаток це правило поширюється також, – поділилася враженнями Олена.

Контрольні/тести - багато завдань на логіку

– До контрольної чи тесту мало зазубрити матеріал, над ними ще треба подумати, – каже Марина. – Якщо ми знаємо, що буде контрольна, змушуємо готуватися до неї додатково. Найчастіше трапляється те, що у тексті підручника виділено жирним. Також слід звернути увагу на перевірочні питання.

З математики багато ребусів. Знанням формул та вмінням вирішувати приклади не обмежишся.

Важких підлітків «карати» не поспішають

- Наша школа у Познані поділена на 3 частини. Перша частина – це «зерувка», де знаходяться підготовчі класи. Друга – куди ходять діти середньої школи (до 6-го класу). Старшокласники ходять до тієї ж школи, але вхід з іншого боку. З ними найчастіше виникають проблеми – вчителі скаржаться на потворну поведінку підлітків у туалетах. Хтось там таємно палить. Але не спійманий – не злодій.

І, як і у нас, дівчаткам не можна ходити з макіяжем та носити дорогі прикраси, – каже Марина.

- За словами дитини, діти зі старших класів творять, що хочуть. На перерві до туалету зайти неможливо: крани виривають, унітази розбивають, забруднюють туалетний папір і засовують в автомати з їжею. Дивно інше: вчителі цього зазвичай «не помічають». Для наших шкіл таке неможливо. У результаті, учням молодших класів доводиться відпрошуватися в туалет на уроках: ходити туди на перервах особливо ніхто не ризикує, - дивується Олена.

Шкільні дозвілля - подорожі та кіно

- Щороку навесні після Великодня діти їздять до якогось міста на екскурсію. З усіх паралельних класів збирають цілий автобус. Бронюють місця заздалегідь через турагентство. Цього року планується поїздка із ночівлею. Зазвичай це або гори, або велике місто з безліччю пам'яток.

Мінімум двічі на рік клас ходить у кіно, – розповіла Марина.

Грошові побори та подарунки

- Відмінність за подарунками та збиранням грошей між школами України та Польщі колосальна. Зазвичай поборів як таких немає. Хочеш – купуй подарунок, не хочеш – не купуй. Ніхто пальцем тикати не буде, – каже Марина.

- У нашому класі ми здаємо по 100 злотих на рік. З цих грошей купують подарунки вчителям, дівчаткам на 8 березня та хлопчикам на «день хлопака» (30 вересня. – Ред.). Такого, що треба відремонтувати клас за рахунок батьків чи заплатити за охорону школи, тут немає: ніхто нічого не ремонтує.

У племінника немає поборів взагалі. Можуть скинутися по 10 злотих до 8 березня на символічні подарунки вчителю та дівчаткам. Класних грошей у них також немає. За потребою скинулися – купили подарунок. Дуже зручно.

Ставлення до інвалідів

За словами багатодітної мами Ірини, один із синів якої страждає на аутизм, до інвалідів у школах Польщі ставляться набагато спокійніше, ніж удома. В українських школах однокласники частіше ображали дітей із особливими потребами, деякі батьки взагалі вимагали в чатах «прибрати зі школи цих дебілів».

Зовсім інше ставлення вони побачили у школах Польщі. Місцеві діти аутистів не лякалися і не намагалися образити: люди з інвалідністю у Польщі - повноцінні члени суспільства.

Єдина складність, з якою зіткнулася Ірина, - вчителю було важко проводити урок: аутисти рідко дотримуються вказівок педагога. Зрештою, звичайну школу довелося змінити на спеціалізовану, проте адекватність сприйняття людей з особливими потребами не могла залишитись непоміченою.

Залишитися на другий рік у польській школі – звичайна справа

– В Україні дітей майже ніколи не залишають на другий рік – у Польщі це нормальна практика. Однак якщо батьки уважно стежать за успіхами дитини і тримають руку на пульсі, легко не допустити проблем, - стверджує Марина.

Примітно, що двійка у школах Польщі – бал прохідний. А ось одиниця – оцінка незадовільна. Однак у деяких випадках її можна виправити.

– У племінника було дві одиниці – з польської та німецької: він ніколи їх не вчив, до Польщі приїхав лише у квітні, – згадує Марина історію родича з України.

Оскільки всі інші предмети хлопчик тягнув, йому, тоді єдиному українцю у класі, дозволили перездати мови шкільній комісії у серпні. Обіцяли: якщо все вийде, його переведуть до 8-го класу. Все літо дитина займалася з репетитором з польської та німецької. На щастя, предмети він здав – йому поставили двійки.

Потрібно мати на увазі, навіть якщо ти все вивчиш на 6, тобі все одно оцінку вище за двійку не ставлять, - пояснює Марина. - Поставити оцінку вище на перездачі ніхто не має права.

Однак, навіть якщо дитину перевели до іншого класу з одиницею (таке також можливо), педагоги уважно відстежують його успіхи.

- Якщо когось із 7-го класу переведуть у 8-й, а дитина не тягне програму, йому можуть сказати: вибач, іди знову в 7-й, - продовжила наша співрозмовниця. - Із племінником у класі навчається хлопчик із України. І якщо племіннику 14, то цьому хлопчику вже 17. Чому так? Його втретє (!) залишили у 8-му класі.

У подруги дитину перевели до 8-го класу з однією одиницею. За нею спостерігають – поки що встигає. Хоча в цьому ж класі навчається ще один хлопчик – його залишили на другий рік через одну одиницю – за техніку (аналог наших праць).

Різниця програм та випускні класи

- В Україні програма насичена та прогресивна – у Польщі більш розтягнута. Коли приїхали з України, дитині було легко з математикою та англійською – вчителі не могли її нахвалити. Казали: треба ж, польську не знає, але як добре у нього з математикою та англійською!

У 8-му, випускному класі, основні бали йдуть за іспити – польську, математику та англійську. Також підсумовуються всі оцінки за рік. До цього ти можеш додати додаткові бали за волонтерство, за те, що брав участь у конкурсах, за поведінку. Все це особливо важливо наприкінці 8-го класу. А після його закінчення можна йти до технікуму або ліцею, - пояснює Марина.

– Однак, щоб потрапити до технікуму на хорошу спеціальність, таку як «інформатик», треба набрати мінімум 140 балів – так було минулого року. Основна кількість із цих 140 балів – твої випускні іспити. В ідеалі, якщо всі іспити написати на 80%, то, можливо, з добрими оцінками набереться 140. Але якщо хтось інший набере балів більше – тебе вже не візьмуть.

А що ще?

Що таке «зерувка» і навіщо вона потрібна

Навчання у школах Польщі починається з 6-7 років, залежно від підготовки дитини. Перед школою діти протягом року повинні пройти обов'язковий підготовчий курс у дитячих садках або початкових школах, це так звана zerówka - нульовка.

Там діти вчаться читати, писати, рахувати, малювати і приходять до 1-го класу з певним набором знань та навичок.

Після цього - навчання в базовій школі (8 років) і триває у старшій (4 роки). Загалом діти навчаються 12 років і до 19-20 років отримують атестат зрілості (matura), що дає право вступу до вищого навчального закладу.

Як організовано навчальний рік?

Початок навчального року, як і в нас, – 1 вересня. Але замість чвертей польський навчальний рік поділено на 2 семестри. Канікули між ними становлять 2 тижні. Вони проводяться у різний час у різних воєводствах від середини січня до кінця лютого.

Крім того, є святкові перерви – перед 1 листопада, між Різдвом та Новим роком, а також у дні Великодня, травневих свят та Божого Тіла у червні. Закінчується навчальний рік у 20-х числах червня.

Спілкування батьків та вчителів

Дізнатися про успіхи дитини можна через систему електронного щоденника - Librus чи Vulcan. На початку першого року батькам роздають паролі на вхід. Через повідомлення в електронному щоденнику батьки можуть написати звільнення від занять через хворобу або сімейні обставини, поставити запитання вчителю або класному керівнику, а також відповісти на повідомлення. У щоденнику можна побачити оцінки учня, зауваження, порівняти рівень успішності дитини з іншими дітьми, дізнатися про розклад та терміни майбутніх контрольних.

Вища оцінка - шість

У Польщі діти навчаються за шестибальною системою, де

       1 - оцінка незадовільна;

       2 - допустима оцінка;

       3 - задовільна оцінка;

       4 - гарна оцінка;

       5 - дуже хороша оцінка;

       6 - відмінна оцінка.

Окрім оцінок у журналі, може бути вказана Waga oceny («вага оцінки»). Так, скажемо, п'ятірка за контрольну та за домашню роботу має різну вагу та важливість. Частково таку Waga oceny встановлено на рівні міністерства, частково вводиться безпосередньо школою.

Важливо!

Трапляються випадки, коли батьки скривдженої дитини йдуть у навчальні заклади, щоб провчити кривдників чада. За польськими законами, це може бути розцінено як злочин!

Максимальне покарання лише за загрозу – до 2 років позбавлення волі. Хапання за руку чи плече може вже розцінюватися як порушення тілесної недоторканності, що теж карається в'язницею.

Про можливий булінг, а тим більше про завдання тілесних ушкоджень, необхідно повідомити педагогів. Якщо спілкування не дало результату, можна залучити поліцію та прокуратуру. Головне, у жодному разі не розбиратися з неповнолітніми самостійно.

Теги за темою
ПольшаШколаОсвіта
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Удари по Криму: експерт пояснив, які плани РФ зривають такі атаки
TSN
2024-11-27T16:27:01Z
Завезти допомогу до чотирьох міст на Донеччині майже неможливо - дороги обстрілюються
УкраинФорм
2024-11-27T16:21:24Z
Росіяни просуваються на Донбасі: у ГУР розповіли, що відбувається на окупованих територіях
24tv
2024-11-27T16:18:54Z
На Херсонщині внаслідок сьогоднішніх обстрілів - одна людина загинула та 10 поранені
УкраинФорм
2024-11-27T16:15:13Z
На столичній Оболоні відкриється «Парк тролів»: дата
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T16:00:00Z
На Дніпропетровщині російські війська завдали прицільного удару по рятувальниках: які наслідки
TSN
2024-11-27T15:39:09Z
Фермер на Миколаївщині власноруч розмінував 400 га землі
AgroPortal
2024-11-27T15:30:02Z
"Жорстокі бої": РФ збирає резерви на півдні, полковник ЗСУ назвав напрямок
GlavRed
2024-11-27T15:27:57Z
Україну накриє густий туман та ожеледиця: у 13 областях підвищений рівень небезпеки
GlavRed
2024-11-27T15:27:10Z
Савченко порівняла Залужного та Сирського та зробила несподіваний висновок
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T16:36:21Z
Заочно засуджено екснардепа-зрадника Царьова, конфісковано його майно на ₴460 млн
Украина Криминальная
2024-11-27T16:31:51Z
Північна Корея готує до передачі Росії додаткові балістичні ракети - Штати в ООН
УкраинФорм
2024-11-27T16:30:22Z
У Сирії спалахнув конфлікт між повстанцями й режимом: російські сили завдали авіаударів
Фокус
2024-11-27T16:30:01Z
"Настав складний період": що передбачатиме "мирна угода" з РФ - експерт
GlavRed
2024-11-27T16:27:34Z
Прем'єр Словаччини поїде до Москви на святкування 9 травня
Европейская правда
2024-11-27T16:27:25Z
Посли ЄС схвалили повноправне приєднання Болгарії та Румунії до Шенгену
Европейская правда
2024-11-27T16:22:41Z
Нордично-Балтійські держави обіцяють більшу підтримку Україні "в найближчі місяці"
Европейская правда
2024-11-27T16:22:31Z
ООН назвала удар Росії новою балістичною ракетою по Дніпру «небезпечною ескалацією»
УкраинФорм
2024-11-27T16:21:20Z
Ціни на ліки в Україні: виробники у виграші, пацієнти – у програші?
TSN
2024-11-27T16:36:31Z
Чому мандарини стали символом Нового року та чому їх корисно їсти
24tv
2024-11-27T16:30:24Z
Знайшли простий, але страшний спосіб, покращити роботу імунітету
24tv
2024-11-27T16:30:12Z
Які пільги доступні зараз ветеранам праці
24tv
2024-11-27T16:18:34Z
Вчені розкривають, як фізичні вправи борються з депресією
Portaltele
2024-11-27T16:04:03Z
Мала чоловічі статеві органи: в "Охматдиті" прооперували 12-річну дівчинку з рідкісною патологією
FaceNews
2024-11-27T15:30:31Z
Те, як людина спить, може підвищувати ризик серцево-судинних захворювань на майже 30%, — дослідження
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
Навіщо заливати хурму гарячою водою: лайфгак, що працює
TSN
2024-11-27T15:21:15Z
Вейпінг спричиняє серйозні проблеми зі здоров’ям навіть без вживання тютюну
Portaltele
2024-11-27T15:04:04Z
Зірка серіалу "Реванш" вперше заговорила про коханого: "Не публічна людина"
24tv
2024-11-27T16:39:17Z
Віталій Козловський вперше показав свою тещу і привітав її з важливим святом
TSN
2024-11-27T16:39:17Z
"Міс Всесвіт Україна 2023" Ангеліна Усанова заснувала дитячий пісенний фестиваль HumanKind Fest
Комсомольская правда
2024-11-27T16:13:59Z
Василіса Фролова у весільній сукні показала, як виходила заміж в ОАЕ за відомого продюсера
TSN
2024-11-27T16:09:40Z
Джеймс Ганн назвав головну відмінність нового «Супермена» від решти фільмів DC — вона «в рази» збільшить базу фанатів
ITC
2024-11-27T16:07:00Z
Справа Гатчінс: у США прокурор подав апеляцію, щоб скасувати рішення суду щодо Болдвіна
УкраинФорм
2024-11-27T15:36:46Z
Як номінальний власник «Трухи» заглядав у телефон оператора «Еспресо»
Детектор М
2024-11-27T15:30:57Z
Подарували героям голоси й зовнішність: які українські актори зіграли у знаковому STALKER 2
24tv
2024-11-27T15:27:48Z
Манікюр на грудень 2024: ідеальні варіанти для Нового року, які виглядають дорого
24tv
2024-11-27T15:27:26Z
Російський рубль падає: аналітики прогнозують обвал до 120 за долар
ZN UA
2024-11-27T16:35:54Z
Шмигаль повідомив, коли набере чинності історичне підвищення податків
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T16:33:48Z
У що вигідніше вкладати українцям під час війни
360ua.news
2024-11-27T16:33:29Z
Уряд забере кошти з програми підтримки бізнесу та розмінування на «тисячу від Зеленського»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T16:33:05Z
Юань злетів до рекорду за рік в країні, яка критично залежить від Китаю
24tv
2024-11-27T16:30:28Z
Обвал до 120 за долар: рубль летить у прірву, а в РФ лякають "дедоларизацією"
GlavRed
2024-11-27T16:27:03Z
Японія надала Україні $235 мільйонів на підтримку освіти та приватного сектору
УкраинФорм
2024-11-27T16:21:33Z
Україна збільшила експорт м’яса птиці
AgroNews
2024-11-27T16:15:13Z
Ціни на ріпак обвалились: вартість впала на 1500 гривень за тонну
24tv
2024-11-27T16:09:13Z
В Україні хочуть запустити СУББ: як це вплине на життя українців
24tv
2024-11-27T16:39:01Z
62% блогерів систематично не перевіряють інформацію, яку поширюють онлайн, — опитування ЮНЕСКО
Детектор М
2024-11-27T16:36:54Z
Чоловік побудував будинок, який може обертатися на 360 градусів: як це можливо
24tv
2024-11-27T16:33:55Z
Жахіття ЕКЗ: жінки народили та місяцями виховували не свою дитину
TSN
2024-11-27T16:30:52Z
Армія РФ накопичує сили в районі Кінбурнської коси, щоб не дати ЗСУ форсувати Дніпро - військові
УкраинФорм
2024-11-27T16:28:57Z
Популярному українському шоумену відмовили у відстрочці - що сталося
GlavRed
2024-11-27T16:27:34Z
На Закарпатті лауреат Нобелівської премії Ференц Краус створить освітній центр для обдарованих дітей
УкраинФорм
2024-11-27T16:24:53Z
Сирський вручив нагороди морським піхотинцям
УкраинФорм
2024-11-27T16:24:11Z
Українця покарали, бо в нього смерділи свині: подробиці інциденту
TSN
2024-11-27T16:21:22Z
Український футболіст отримав поранення внаслідок російського обстрілу Сум
ZN UA
2024-11-27T16:33:17Z
Бій за життя в Лізі Європи: де дивитися матч Динамо – Вікторія онлайн
24tv
2024-11-27T16:28:51Z
Очікувані перемоги лідерів, нудна нічия в центральному матчі та Комо в зоні вильоту: підсумки 13-го туру Серії А
Football.ua
2024-11-27T16:28:29Z
"Виглядав смішно": у Франції рознесли вибір тренера ПСЖ поставити на гру ЛЧ російського воротаря
24tv
2024-11-27T16:18:25Z
Ліга конференцій: розклад і результати матчів четвертого туру
TSN
2024-11-27T16:09:06Z
Манчестер Юнайтед може скласти конкуренцію Ліверпулю у боротьбі за Керкеза
Football.ua
2024-11-27T16:01:19Z
Динамо знищило клуб із Косова у першому матчі Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-27T15:48:47Z
"Клуб хоче відпустити його": відомий скаут окреслив перспективи Мудрика в Челсі
24tv
2024-11-27T15:27:33Z
Степанов — про дебют за Баєр Леверкузен: Крок за кроком
Football.ua
2024-11-27T15:06:50Z
Сотні людей повелись на обіцянки: керівник ветеранської організації провернув шахрайську схему
Политека
2024-11-27T16:27:37Z
Потерпілий у реанімації: чоловік завдав ножового удару військовослужбовцю в будівлі ТЦК, деталі
Фокус
2024-11-27T16:06:43Z
На Сумщині за привласнення коштів судитимуть директорку коледжу
Украина Криминальная
2024-11-27T16:06:36Z
Сім років за ґратами проведе рівнянин за вчинення грабежу та тяжкого тілесного ушкодження
Украина Криминальная
2024-11-27T16:00:31Z
WSJ: Слідство вважає, що кабелі в Балтійському морі пошкодило якорем судно з КНР
Европейская правда
2024-11-27T15:58:30Z
Троє людей загинуло внаслідок фатальної помилки Google Maps – фото
TSN
2024-11-27T15:51:02Z
На Харківщині живцем згоріли четверо маленьких дітей
24tv
2024-11-27T15:39:48Z
У Києві шахрай виманив у знайомого військового кругленьку суму – деталі схеми
TSN
2024-11-27T15:39:09Z
У Запорізькій області війська РФ вдруге за день атакували дронами автомобіль: є поранені
ZN UA
2024-11-27T15:27:00Z
Швидке прання у мікрохвильовці: всі рушники будуть ідеально чистими
24tv
2024-11-27T16:33:54Z
Гороскоп Таро на 28 листопада для всіх знаків Зодіаку: будуйте великі плани
Политека
2024-11-27T16:30:39Z
Стоятиме в рази довше: що потрібно зробити, щоб ялинка не обсипалася
GlavRed
2024-11-27T16:27:43Z
Це не закінчиться ніколи: ще одне місто збільшує податок
24tv
2024-11-27T16:24:41Z
Як ворожити на Андрія 30 листопада: шість способів від наших предків, щоб дізнатися своє майбутнє
TSN
2024-11-27T15:39:29Z
Коли немає часу і терпіння, а смачненького хочеться: готуємо лінивий яблучний пиріг
24tv
2024-11-27T15:39:05Z
Дзеркало більше запотівати не буде: два засоби, які допомагають найкраще
24tv
2024-11-27T15:24:37Z
Хто зі знаків зодіаку вже в грудні отримає довгоочікувану новину
24tv
2024-11-27T15:03:06Z
Уся справа у хвилях: чому літаки насправді уникають польотів над Тибетом
Фокус
2024-11-27T15:00:28Z
Ілон Маск та NASA запустять місію на Титан для пошуку життя
360ua.news
2024-11-27T16:33:49Z
Тисячі лайків та переглядів: французький бульдог розриває мережу своїм співом
24tv
2024-11-27T16:33:29Z
Ілон Маск володіє всіма акаунтами в Twitter
InternetUA
2024-11-27T16:22:57Z
Як полагодити смартфон, якщо його екран став чорно-білим: практичні поради
Фокус
2024-11-27T16:15:55Z
Українські підприємці можуть створювати безкоштовні бізнес-профілі у «Вайбері»
Детектор М
2024-11-27T15:46:11Z
Календар магнітних бур на грудень 2024: найнебезпечніші дати
Фокус
2024-11-27T15:45:42Z
Ця звичка дуже швидко вбиває батарею: у це місце не можна класти смартфон
InternetUA
2024-11-27T15:42:40Z
Leaftronics: дослідники створили біорозкладані мікросхеми за допомогою структури листя
ITC
2024-11-27T15:41:59Z
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl: яке місце посіла Україна за кількістю придбаних копій
Хвиля
2024-11-27T15:04:57Z
В Україні показали заміну Renault Logan
AutoCentre
2024-11-27T16:04:29Z
Дорожні камери ліплять помилкові штрафи: як водіям оскаржити несправедливе покарання
Знай
2024-11-27T15:51:07Z
Ремонт і обслуговування системи гальм Tesla: що потрібно знати власникам електромобілів
AutoCentre
2024-11-27T15:46:02Z
Kia EV5 GT Line: «спортивна» версія електрокросовера виявилася лише на 10 к.с. потужнішою за стандартну, але суттєво дорожчою
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
В Україні показали недорогий кросовер від Renault
AutoCentre
2024-11-27T15:13:38Z
У мережу злили фото небачених раніше ексклюзивних авто султана Брунея
Топ Жир
2024-11-27T14:48:57Z
Німецький автопром не може продати нові машини – Bild
iPress
2024-11-27T14:37:45Z
Покарають навіть тверезих: водіїв попередили про хитрощі поліції з алкотестером
Знай
2024-11-27T13:51:30Z
На тести виїхав дизельний суперник Ford Ranger
AutoCentre
2024-11-27T13:09:20Z