MY.UAНовини
Чим здивували польські школи: меса – замість уроків, а двійка – бал прохідний
Чим здивували польські школи: меса – замість уроків, а двійка – бал прохідний

Чим здивували польські школи: меса – замість уроків, а двійка – бал прохідний

Після початку бойових дій більшість біженців із України осіла у сусідній Польщі. Поки дорослі активно шукали житло та роботу, дітей відправляли до місцевих шкіл. І якщо наприкінці минулого року більшість новоприбулих дітей навчалися в інтеграційних класах, з вересня їх уже розподілили у польські.

У різних воєводствах Польщі свої нюанси навчання. Але багато спільного для всієї країни. Чим українців здивувала польська школа? Про це KP.UA розповіли Марина із Познані, Ірина із Варшави та Олена із Кельця.

"Домашка" в режимі "лайт"

– Для мене головна відмінність польської школи від української – менше навантаження. Особливо це стосується молодших класів. Уроки у малюків відбуваються в ігровій формі, дітей не навантажують купою завдань.

Великий плюс місцевих шкіл – мінімальна "домашка". Думаю, завдяки цьому у дітей не виникає огиди до школи, - ділиться враженнями від польської школи Марина із Познані.

У першокласників немає поділу на предмети. Є один предмет, який об'єднує різні дисципліни, - така форма навчання покликана дати дітям базові знання про світ. Найчастіше малюків залучають до виконання будь-якого проєкту у групах.

- Іноді пластику (ІЗО) та техніку (працю) задають додому, якщо на уроці діти щось не встигають. На польській частіше дають читати книги, - розповіла Марина.

Додаткова польська для іноземців

Для іноземних учнів школа організовує додаткові заняття з польської мови – 2-3 рази на тиждень. Завдання на таких уроках прості – найчастіше це слова рівня А1-А2. Різниця в рівні викладання мови для іноземців та звичайним уроком польської мови - величезна. Тому, щоб наздогнати клас (у тому числі читати і розуміти повноцінно книги), занять має бути чимало.

Група продовженого дня - з 6.30

Як і в школах України, у Польщі є групи продовженого дня.. Проте працюють вони  з 6.30 (спеціально для батьків, яким на роботі потрібно бути зарано)  до 17.00.

Релігія чи Етика

– У польських школах двічі на тиждень викладають факультативний предмет - релігію. У нас її читає ксьонз із найближчого костелу. У Великий піст, на найголовніші меси, дітей водять до церкви. Для таких походів скасовують навіть уроки, – розповіла Олена.

Подібна практика поширена по всій Польщі. Навіть у маленьких містах дуже багато костелів - на месах яблуку ніде впасти.

– Не хочете релігію – обирайте етику, – сказала нам завуч на початку навчального року. Незважаючи на те, що більшість дітей обирають релігію, ми зупинилися на етиці: все-таки ми не католики.

Під час уроку діти обговорюють сімейні традиції, толерантність, доброту та інші загальнолюдські теми. Думаю, нікому не завадить. До того ж додаткова практика польської, - вважає Олена.

Віра для поляків – річ важлива, тож ні ксьондзом, ні монахинею в школах нікого не здивуєш. Фото: Omar Marques/Getty Images

Дрес-код - відсутній

- Спочатку дитина ходила до школи так, як ми звикли в Україні - дотримуючись ділового стилю. Потім син запитав: навіщо я так ходжу? Усі одягаються, як хочуть... З того часу його складно змусити одягти щось, крім спортивок, - зазначає Олена.

- Мій син ходить до школи у спортивному одязі: йому так зручно. Племінник більше любить штани, – каже Ірина.

До речі, на день святого Патрика всі приходять у зеленому, у всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму, на знак підтримки людей із цим діагнозом, – у синьому. Був і піжамний день. За «належний» зовнішній вигляд ставили додаткові бали з поведінки.

Шкільна дружба та сварки по-польськи

- Що стосується стосунків між дітьми, у нас школа невелика, поруч приватний сектор, де всі один одного знають, - як у великому селі. Вчитель стежить, щоб у класі не було суперечок, щоб усі один з одним дружили, – каже Марина. - Єдина складність, на перервах забороняють розмовляти українською та російською: вчителі пояснюють це тим, що діти мають адаптуватися.

До речі, про адаптацію. Спочатку ми були в адаптаційному класі, потім перейшли до звичайного польськоїго Слід сказати, зі своїми виникало більше конфліктів, ніж у польському класі. Особисто я нікому не рекомендую віддавати дитину до адаптаційного класу, особливо різновікового, - поділилася своїм досвідом Марина.

- Коли ми тільки прийшли до польської школи, дитині кинулося у вічі те, що тут немає булінгу - і це вперше (у попередніх трьох школах було інакше). Однак згодом з'ясувалося: група дівчаток любить задиратися і бігає скаржитися вчителям на новеньких. Хто перший поскаржився - той і має рацію.

З хлопчиками 10-12 років проблем небагато. Але якщо між хлопцями трапиться бійка, знімуть бали за поведінку з обох, хто б не починав. Якщо забіяків помітили старші - їх відведуть до психолога. Там розповідають, що у разі нападу не можна відповідати – треба говорити про проблему вчителям.

- Цікаво, що моя дитина найбільше потоваришувала з хлопчиком, з яким у минулому побилася. Тепер діти спілкуються один з одним… англійською. Мабуть, наша ламана польська звучить для місцевих надто дико, – розповіла Ірина.

- У нашій школі ставлення дітей один до одного безпосередньо залежить від того, хто як грає у футбол. «Зірки» футболу – у всіх у пошані. Ну а якщо з "фізрою" не пощастило – можна потрапити у немилість усієї школи. Дивно, але на дівчаток це правило поширюється також, – поділилася враженнями Олена.

Контрольні/тести - багато завдань на логіку

– До контрольної чи тесту мало зазубрити матеріал, над ними ще треба подумати, – каже Марина. – Якщо ми знаємо, що буде контрольна, змушуємо готуватися до неї додатково. Найчастіше трапляється те, що у тексті підручника виділено жирним. Також слід звернути увагу на перевірочні питання.

З математики багато ребусів. Знанням формул та вмінням вирішувати приклади не обмежишся.

Важких підлітків «карати» не поспішають

- Наша школа у Познані поділена на 3 частини. Перша частина – це «зерувка», де знаходяться підготовчі класи. Друга – куди ходять діти середньої школи (до 6-го класу). Старшокласники ходять до тієї ж школи, але вхід з іншого боку. З ними найчастіше виникають проблеми – вчителі скаржаться на потворну поведінку підлітків у туалетах. Хтось там таємно палить. Але не спійманий – не злодій.

І, як і у нас, дівчаткам не можна ходити з макіяжем та носити дорогі прикраси, – каже Марина.

- За словами дитини, діти зі старших класів творять, що хочуть. На перерві до туалету зайти неможливо: крани виривають, унітази розбивають, забруднюють туалетний папір і засовують в автомати з їжею. Дивно інше: вчителі цього зазвичай «не помічають». Для наших шкіл таке неможливо. У результаті, учням молодших класів доводиться відпрошуватися в туалет на уроках: ходити туди на перервах особливо ніхто не ризикує, - дивується Олена.

Шкільні дозвілля - подорожі та кіно

- Щороку навесні після Великодня діти їздять до якогось міста на екскурсію. З усіх паралельних класів збирають цілий автобус. Бронюють місця заздалегідь через турагентство. Цього року планується поїздка із ночівлею. Зазвичай це або гори, або велике місто з безліччю пам'яток.

Мінімум двічі на рік клас ходить у кіно, – розповіла Марина.

Грошові побори та подарунки

- Відмінність за подарунками та збиранням грошей між школами України та Польщі колосальна. Зазвичай поборів як таких немає. Хочеш – купуй подарунок, не хочеш – не купуй. Ніхто пальцем тикати не буде, – каже Марина.

- У нашому класі ми здаємо по 100 злотих на рік. З цих грошей купують подарунки вчителям, дівчаткам на 8 березня та хлопчикам на «день хлопака» (30 вересня. – Ред.). Такого, що треба відремонтувати клас за рахунок батьків чи заплатити за охорону школи, тут немає: ніхто нічого не ремонтує.

У племінника немає поборів взагалі. Можуть скинутися по 10 злотих до 8 березня на символічні подарунки вчителю та дівчаткам. Класних грошей у них також немає. За потребою скинулися – купили подарунок. Дуже зручно.

Ставлення до інвалідів

За словами багатодітної мами Ірини, один із синів якої страждає на аутизм, до інвалідів у школах Польщі ставляться набагато спокійніше, ніж удома. В українських школах однокласники частіше ображали дітей із особливими потребами, деякі батьки взагалі вимагали в чатах «прибрати зі школи цих дебілів».

Зовсім інше ставлення вони побачили у школах Польщі. Місцеві діти аутистів не лякалися і не намагалися образити: люди з інвалідністю у Польщі - повноцінні члени суспільства.

Єдина складність, з якою зіткнулася Ірина, - вчителю було важко проводити урок: аутисти рідко дотримуються вказівок педагога. Зрештою, звичайну школу довелося змінити на спеціалізовану, проте адекватність сприйняття людей з особливими потребами не могла залишитись непоміченою.

Залишитися на другий рік у польській школі – звичайна справа

– В Україні дітей майже ніколи не залишають на другий рік – у Польщі це нормальна практика. Однак якщо батьки уважно стежать за успіхами дитини і тримають руку на пульсі, легко не допустити проблем, - стверджує Марина.

Примітно, що двійка у школах Польщі – бал прохідний. А ось одиниця – оцінка незадовільна. Однак у деяких випадках її можна виправити.

– У племінника було дві одиниці – з польської та німецької: він ніколи їх не вчив, до Польщі приїхав лише у квітні, – згадує Марина історію родича з України.

Оскільки всі інші предмети хлопчик тягнув, йому, тоді єдиному українцю у класі, дозволили перездати мови шкільній комісії у серпні. Обіцяли: якщо все вийде, його переведуть до 8-го класу. Все літо дитина займалася з репетитором з польської та німецької. На щастя, предмети він здав – йому поставили двійки.

Потрібно мати на увазі, навіть якщо ти все вивчиш на 6, тобі все одно оцінку вище за двійку не ставлять, - пояснює Марина. - Поставити оцінку вище на перездачі ніхто не має права.

Однак, навіть якщо дитину перевели до іншого класу з одиницею (таке також можливо), педагоги уважно відстежують його успіхи.

- Якщо когось із 7-го класу переведуть у 8-й, а дитина не тягне програму, йому можуть сказати: вибач, іди знову в 7-й, - продовжила наша співрозмовниця. - Із племінником у класі навчається хлопчик із України. І якщо племіннику 14, то цьому хлопчику вже 17. Чому так? Його втретє (!) залишили у 8-му класі.

У подруги дитину перевели до 8-го класу з однією одиницею. За нею спостерігають – поки що встигає. Хоча в цьому ж класі навчається ще один хлопчик – його залишили на другий рік через одну одиницю – за техніку (аналог наших праць).

Різниця програм та випускні класи

- В Україні програма насичена та прогресивна – у Польщі більш розтягнута. Коли приїхали з України, дитині було легко з математикою та англійською – вчителі не могли її нахвалити. Казали: треба ж, польську не знає, але як добре у нього з математикою та англійською!

У 8-му, випускному класі, основні бали йдуть за іспити – польську, математику та англійську. Також підсумовуються всі оцінки за рік. До цього ти можеш додати додаткові бали за волонтерство, за те, що брав участь у конкурсах, за поведінку. Все це особливо важливо наприкінці 8-го класу. А після його закінчення можна йти до технікуму або ліцею, - пояснює Марина.

– Однак, щоб потрапити до технікуму на хорошу спеціальність, таку як «інформатик», треба набрати мінімум 140 балів – так було минулого року. Основна кількість із цих 140 балів – твої випускні іспити. В ідеалі, якщо всі іспити написати на 80%, то, можливо, з добрими оцінками набереться 140. Але якщо хтось інший набере балів більше – тебе вже не візьмуть.

А що ще?

Що таке «зерувка» і навіщо вона потрібна

Навчання у школах Польщі починається з 6-7 років, залежно від підготовки дитини. Перед школою діти протягом року повинні пройти обов'язковий підготовчий курс у дитячих садках або початкових школах, це так звана zerówka - нульовка.

Там діти вчаться читати, писати, рахувати, малювати і приходять до 1-го класу з певним набором знань та навичок.

Після цього - навчання в базовій школі (8 років) і триває у старшій (4 роки). Загалом діти навчаються 12 років і до 19-20 років отримують атестат зрілості (matura), що дає право вступу до вищого навчального закладу.

Як організовано навчальний рік?

Початок навчального року, як і в нас, – 1 вересня. Але замість чвертей польський навчальний рік поділено на 2 семестри. Канікули між ними становлять 2 тижні. Вони проводяться у різний час у різних воєводствах від середини січня до кінця лютого.

Крім того, є святкові перерви – перед 1 листопада, між Різдвом та Новим роком, а також у дні Великодня, травневих свят та Божого Тіла у червні. Закінчується навчальний рік у 20-х числах червня.

Спілкування батьків та вчителів

Дізнатися про успіхи дитини можна через систему електронного щоденника - Librus чи Vulcan. На початку першого року батькам роздають паролі на вхід. Через повідомлення в електронному щоденнику батьки можуть написати звільнення від занять через хворобу або сімейні обставини, поставити запитання вчителю або класному керівнику, а також відповісти на повідомлення. У щоденнику можна побачити оцінки учня, зауваження, порівняти рівень успішності дитини з іншими дітьми, дізнатися про розклад та терміни майбутніх контрольних.

Вища оцінка - шість

У Польщі діти навчаються за шестибальною системою, де

       1 - оцінка незадовільна;

       2 - допустима оцінка;

       3 - задовільна оцінка;

       4 - гарна оцінка;

       5 - дуже хороша оцінка;

       6 - відмінна оцінка.

Окрім оцінок у журналі, може бути вказана Waga oceny («вага оцінки»). Так, скажемо, п'ятірка за контрольну та за домашню роботу має різну вагу та важливість. Частково таку Waga oceny встановлено на рівні міністерства, частково вводиться безпосередньо школою.

Важливо!

Трапляються випадки, коли батьки скривдженої дитини йдуть у навчальні заклади, щоб провчити кривдників чада. За польськими законами, це може бути розцінено як злочин!

Максимальне покарання лише за загрозу – до 2 років позбавлення волі. Хапання за руку чи плече може вже розцінюватися як порушення тілесної недоторканності, що теж карається в'язницею.

Про можливий булінг, а тим більше про завдання тілесних ушкоджень, необхідно повідомити педагогів. Якщо спілкування не дало результату, можна залучити поліцію та прокуратуру. Головне, у жодному разі не розбиратися з неповнолітніми самостійно.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Что делать, если телефон перестал ловить сеть: инструкция от экспертов
Политека
2025-02-02T21:27:54Z
Заживляет язвы за 11 дней: ученые создали дешевую и эффективную лечебную повязку
Фокус
2025-02-02T21:00:16Z
Потусторонний мир существует: ученые шокировали открытием
TSN
2025-02-02T20:54:16Z
Семь игр покинут Xbox Game Pass в середине февраля 2025 года — успейте сыграть
GameMag
2025-02-02T20:09:55Z
Инсайдер назвал сроки проведения следующей презентации State of Play — Sony покажет новые игры для PlayStation 5
GameMag
2025-02-02T20:04:06Z
Sega через это уже проходила: Ветеран PlayStation Шон Лейден высказался о мультиплатформенном развороте Xbox
GameMag
2025-02-02T18:42:19Z
Однофамилица? Что известно о Зеленской, "замутившей" с российским блогером-молчуном Милохиным
Telegraf
2025-02-02T18:06:47Z
Официально: Electronic Arts завтра сообщит поклонникам о предстоящем тестировании Battlefield 6
GameMag
2025-02-02T17:34:54Z
Неуверенность опустошает их кошельки: ученые выяснили, какие геймеры ведутся на донат в играх
Фокус
2025-02-02T17:15:39Z
Что нельзя делать, если внезапно проснулись ночью
Gazeta UA
2025-02-02T20:12:20Z
Шоколадно-сливочное наслаждение: рецепт сметанного желе с какао, которое тает во рту
Знай
2025-02-02T19:51:14Z
Любимцы Фортуны: 5 знаков Зодиака, которых в феврале ждет сюрприз от Вселенной
Marie Claire
2025-02-02T19:00:52Z
Забудете о пятнах: действенный лайфхак защитит одежду от тонального крема
Gazeta UA
2025-02-02T18:45:45Z
Ювелирный гардероб по возрасту: какие украшения с бриллиантами подойдут именно вам
Marie Claire
2025-02-02T18:00:19Z
5 знаков Зодиака ждут судьбоносные события в любви: что принесет неделя с 3 по 9 февраля
Telegraf
2025-02-02T17:18:58Z
Этот вкус вы вспомните сразу: как приготовить те самые орешки со сгущенкой
Telegraf
2025-02-02T16:51:12Z
Какие растения нужно обрезать уже сейчас - важные советы
UAToday
2025-02-02T16:09:35Z
Пляж, покрытый "яйцами динозавров": названо загадочное место в Англии, которое стоит посетить
UAToday
2025-02-02T16:09:27Z
Судья требовал от мужчины "наконец повзрослеть": что сделал осужденный, детали
Фокус
2025-02-02T20:06:51Z
Потерял 67 тысяч гривен из-за "помощи" от благотворителей: мошенники выманили деньги у жителя Сумщины
TSN
2025-02-02T19:55:21Z
На Днепропетровщие прогремел взрыв возле ТЦК: что известно о последствиях
Comments UA
2025-02-02T19:48:27Z
Взрыв в Павлограде: Потерпевший получил легкое ранение
Gazeta UA
2025-02-02T19:39:55Z
В Полтаве возросло количество погибших детей - жертв удара РФ
Comments UA
2025-02-02T18:57:50Z
В Москве гремят взрывы, пожар и паника: что происходит. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-02T18:27:01Z
Полтавский ТЦК: Лишь заключение лиц, причастных к убийству воина ВСУ, будет недостаточным
Апостроф
2025-02-02T17:57:52Z
Враг ударил по жилой застройке Херсона
Корреспондент
2025-02-02T17:42:50Z
От смерти спас туалет: потрясающая история об уцелевшем мужчине из Полтавы
Telegraf
2025-02-02T17:36:27Z
"Арсенал" жестко потроллил Холанда
Telegraf
2025-02-02T21:30:50Z
Ястремская потерпела поражение в сверхсложном финале турнира в Линце
TSN
2025-02-02T19:43:03Z
"Интер" на последних минутах вырвал ничью против "Милана" в чемпионате Италии
TSN
2025-02-02T19:21:37Z
Украинский футболист отметился благородным поступком в новом клубе
Telegraf
2025-02-02T19:12:46Z
Известный украинский футболист оказался в машине с наркоторговцем в момент его задержания в Ужгороде
ZN UA
2025-02-02T18:36:31Z
Сделка десятилетия: "Лейкерс" и "Даллас" согласовали обмен звезд лиги
ZN UA
2025-02-02T15:49:56Z
Усик против Кличко: промоутер боксера ответил, возможен ли поединок
Фокус
2025-02-02T14:57:39Z
"Динамо" готовит трансферную бомбу: в деле замешан агент Роналду
Telegraf
2025-02-02T14:45:51Z
"Должен выйти и забрать титул": Дэвис оценил свои шансы в бою с Беринчиком
Корреспондент
2025-02-02T13:27:03Z
Зима решила вернуться: синоптик рассказала, где 3 февраля будет -4 и снег
Новости Украины
2025-02-02T20:33:09Z
Подтверждать отсрочку больше не нужно: кого оставят в покое до конца военного положения
Знай
2025-02-02T19:36:09Z
Оккупанты похвастались, сколько заработали на продаже квартиры Зеленского в Крыму
Comments UA
2025-02-02T19:33:55Z
Счастливчики недели: три знака Зодиака, которым повезет с 3 по 9 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-02T19:30:23Z
На фронте в Курской области ликвидирован российский вице-губернатор
UAToday
2025-02-02T19:27:15Z
Ситуация на фронте на вечер 2 февраля
UAToday
2025-02-02T19:03:57Z
Враг активизировал наступление на Андреевку - DeepState
Корреспондент
2025-02-02T18:42:56Z
"Кровью залито все": ГУР перехватило разговор россиянки, рассказывающей о потерях оккупантов под Купянском
Gazeta UA
2025-02-02T18:09:31Z
"Теперь ходит ржет из убийства работника ТЦК": военные ВСУ Бык и Гнездилов устроили публичный спор
Апостроф
2025-02-02T17:36:30Z
Елена Тополя ошеломила мистическим случаем после смерти Скрябина: "Почувствовала его присутствие"
TSN
2025-02-02T21:06:44Z
Макс Чмерковский восхитил фото сразу с тремя сыновьями в их доме в США
TSN
2025-02-02T20:09:10Z
Умерла актриса сериала "Игра в кальмара 2" и фильма "Поезд в Пусан": подробности
Фокус
2025-02-02T19:51:55Z
"Ну не был он революционером, обладателем дум и борцом с режимом": артист раскритиковал покойного Скрябина
Апостроф
2025-02-02T17:03:27Z
Игорь Пустовит рассекретил новый роман и показался в объятиях возлюбленной
TSN
2025-02-02T15:12:58Z
От трагедии к искусству: как живопись дала второй шанс
ZN UA
2025-02-02T15:04:50Z
Ирина Сопонару восхитила фото с мужем-иностранцем и как они развлекались в Лондоне
TSN
2025-02-02T14:54:47Z
Ольга Сумская призналась, как поцеловалась в губы с Козловским и как потом на нее обижался муж
TSN
2025-02-02T14:21:12Z
Хуже некуда: 9 фильмов с нулевым рейтингом на Rotten Tomatoes
Фокус
2025-02-02T14:00:25Z
Зеленский: В Курской области ударили по командному пункту с десятками ключевых офицеров КНДР и РФ
ZN UA
2025-02-02T21:51:56Z
Неожиданная находка: в итальянском монастыре обнаружили 700-летнюю исламскую фреску
TSN
2025-02-02T21:21:53Z
Чехия может остановить поставки боеприпасов в Украину: в чем причина
Хвиля
2025-02-02T21:15:53Z
Украинским беженцам в одной из стран ЕС могут сократить выплаты с конца февраля: детали
Фокус
2025-02-02T21:15:29Z
Без заявлений и очередей: как пенсионеры могут получить помощь от ООН
Знай
2025-02-02T21:12:43Z
Женщина хотела попробовать свежих устриц, но нашла там "отвратительный" сюрприз
Фокус
2025-02-02T20:57:56Z
Российские самолеты ударили ракетами Х-22 по собственной территории: видео
TSN
2025-02-02T20:54:35Z
Субсидия без препятствий: можно ли получить помощь, если счета оформлены на другого человека
Знай
2025-02-02T20:12:06Z
Воздушные Силы ВСУ опровергли фейк о корректировке удара по Одессе беспилотником "Орлан-10"
TSN
2025-02-02T19:42:38Z
От недосыпа до болезни: почему вы постоянно устали и как это исправить
Знай
2025-02-02T21:51:46Z
Метапневмовирус атакует: чем этот вирус отличается от гриппа и стоит ли волноваться
Знай
2025-02-02T20:51:09Z
Чтобы рассада не погибла - важный совет огородникам
Gazeta UA
2025-02-02T20:09:30Z
Родителям нужно срочно обновить данные детей: с 1 марта можно не получить медуслуг
Знай
2025-02-02T19:21:19Z
Страдают настроение и сон: ученые рассказали, как на нас влияет дефицит витамина D
Фокус
2025-02-02T19:12:48Z
Зима не поцелует вас в сухие губы: как сохранить их мягкость и нежность в холодное время года
Знай
2025-02-02T18:51:34Z
Вентиляция стала нашим врагом: ученые выяснили, что она разгоняет вирусы по больницам
Фокус
2025-02-02T18:36:11Z
Убийственный воздух: ученые рассказали, как его загрязнение уничтожает нашу печень
Фокус
2025-02-02T17:45:12Z
Потеря, которую нельзя восполнить: ученые рассказали, как нас меняет смерть партнера
Фокус
2025-02-02T16:27:19Z
Клиентам не поздоровится: ПриватБанк меняет условия кредитных карт – платить придется больше
Знай
2025-02-02T20:30:02Z
Пенсионерам подняли выплаты на 600 гривен: какую категорию внесли в список
Знай
2025-02-02T18:36:30Z
Бензин стал роскошью: водителей ждет мощный удар по кошелькам
Знай
2025-02-02T18:06:28Z
Главное за 2 февраля: лимиты на переводы денег, графики отключений газа и новые правила для ТЦК и ВЛК
Знай
2025-02-02T17:57:36Z
Прощай, старая купюра! Евро готовится к первому обновлению дизайна за 23 года
Знай
2025-02-02T17:21:11Z
Минус 42 млн в бюджет: на Буковине таможенники и пограничники способствовали контрабанде электронных сигарет
Апостроф
2025-02-02T16:42:33Z
Торговая война России и Китая: Москва впервые отвечает на удары Пекина и проигрывает. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-02T16:21:40Z
Е-гривны: исчезнут ли бумажные деньги в кошельках украинцев
Знай
2025-02-02T16:21:32Z
Канада, Мексика и Китай отвечают контрмерами на импортные тарифы США
UAToday
2025-02-02T16:09:13Z
Болид Mercedes стал одним из самых дорогих в мире
Корреспондент
2025-02-02T15:30:41Z
Техосмотр авто в Польше: кому из украинцев нужно проходить
Знай
2025-02-02T13:51:46Z
Tesla собирается выпускать более дешевые электрокары
Gazeta UA
2025-02-01T12:03:42Z
Известный гонщик оказался в коме после ужасного ДТП
Telegraf
2025-02-01T10:00:52Z
Инженер превратил старый мотоцикл в самый быстрый в мире пенни-фартинг – фото
TSN
2025-01-31T19:36:08Z
Водитель на год бросил авто в аэропорту: какую шокирующую сумму он должен заплатить за парковку
TSN
2025-01-31T14:42:53Z
Гость из 2000-х: обнаружен культовый американский спорткар в заводской упаковке
Фокус
2025-01-31T13:12:14Z
800-сильный монстр: тюнеры скрестили старый универсал Mercedes W123 и Toyota Supra
Фокус
2025-01-31T12:12:55Z
Доступная роскошь: лучшие подержанные авто премиум-класса
Фокус
2025-01-31T09:51:20Z
"Статус-кво является неприемлемым": Рубио озвучил требование США по Панамскому каналу
Фокус
2025-02-02T21:45:49Z
США выдвинули ультиматум Панаме относительно канала
Корреспондент
2025-02-02T21:42:54Z
В Украине могут снизить мобилизационный возраст до 21 года – эксрадник Залужного
TSN
2025-02-02T21:36:41Z
В России заявляют, что могут запускать "Кинжалы" уже и с Су-57, - СМИ
UAToday
2025-02-02T21:03:43Z
Маск захотел смерти USAID. AP пишет, что от работы отстранили двух топ-чиновников
Лига
2025-02-02T21:03:33Z
Вынудить Путина сесть за стол переговоров: эксперт рассказал, куда бьет Трамп, чтобы разрушить экономику РФ
Политека
2025-02-02T20:42:31Z
Зеленский о Путине: боится переговоров, потому что не может признать проигрыш
UAToday
2025-02-02T20:30:53Z
Бывший заместитель главы Консервативной партии Британии вступил в украинский интернациональный легион
ZN UA
2025-02-02T20:24:50Z
Зеленский обратился к Рубио: чего хочет
Comments UA
2025-02-02T20:24:24Z