MY.UAНовини
Один посмертний донор рятує чотири життя: як у Львові проводять трансплантацію органів
Один посмертний донор рятує чотири життя: як у Львові проводять трансплантацію органів

Один посмертний донор рятує чотири життя: як у Львові проводять трансплантацію органів

В Центрі трансплантології у Львові пацієнти можуть стати на листок очікування, пройти обстеження та безкоштовно отримати трансплантацію (в тому числі й від родинного донора). А ще - пройти повний курс реабілітації після пересадки органу. Тут є сім реанімаційних та десять стаціонарних ліжок, а також дві ізольовані операційні, укомплектовані новітнім обладнанням.

Пересадка серця - найлегша

Центр працює майже три роки, і за цей час тут провели сотні операцій. Скільки людей очікує на допомогу та чим унікальний цей медзаклад - KP.UA розповів хірург Центру трансплантології Олег Гузій.

Олег Гузій, лікар-хірург Центру трансплантології. Фото: emergency-hospital.lviv.ua

- Наш центр існує близько трьох років на базі лікарні Святого Пантелеймона (колишня Лікарня швидкої медичної допомоги. - Ред.). Раніше ми не мали свого відділення, орендували палати в інших відділеннях лікарні, а офіційне відкриття відбулося у серпні 2021 року. Тобто це була вже наша площа, палата інтенсивної терапії, операційна. За цей час проведено більше 200 операцій. Більше 20 трансплантацій печінки, трансплантації легень, близько 180 трансплантацій нирок, одна - підшлункової залози і три чи чотири трансплантації рогівки ока.

- Які із цих операцій рідкісні та незвичайні?

- У нашому центрі була вперше в Україні проведена трансплантація серця дитині. Його у 2021 році пересадили 13-річному хлопчику в Волині, який переніс інсульт. Стан дитини був критичний, рахунок йшов на дні... Також у нас вперше в Україні пересадили легені та підшлункову залозу. Ми проводимо багато операцій щодо полікістозу нирок, намагаємося запроваджувати нові для України методики. Також проводимо трансплантації печінки пацієнтам із цирозами. Ми застосовуємо дедалі більше не традиційні, а європейські техніки, наші лікарі стажуються в Туреччині, Польщі.

- Які органи пересаджують найчастіше?

- Найчастіше ми пересаджуємо нирки, печінку, серце, рідше - легені та підшлункову залозу.

- Кажуть, що у світовій медичній практиці пересаджують практично всі органи, які розташовані нижче шиї. Що пересаджують в Україні?

- В Україні здійснюють пересадку серця, легень, печінки, нирки, буває комплекс "печінка - нирка", підшлункову залозу разом із ниркою, рогівку і кістковий мозок.

- Які операції найскладніші?

- Найскладніші - це трансплантація печінки, підшлункової залози і легень.

- Я думала, що серце…

- Ні, серце  - це найлегша операція. Просто всі дуже розпіарюють серце, а насправді, якщо брати по тривалості, - операція із пересадки серця триває чотири години, а печінки - 12-13 годин. Чесно кажучи, найважче пересадити печінку і підшлункову залозу.

Безкоштовно для пацієнтів з усієї України

- Я так розумію, у вас оперують не лише жителів Львівщини, а й інших регіонів?

- Ми оперуємо пацієнтів з усієї України. До нас приїжджають люди і з Харкова, і з Донецька, і з Дніпра. Займаємося як родинною трансплантацією так і трупною. Остання наша пара була з Краматорська, яка виїхала в Дніпро, -  батько віддав синові нирку. Звичайно, усе дуже індивідуально. Наприклад, якщо мова йде про пересадку серця, то цей орган може бути поза межами організму лише чотири години. Тому стараємося підбирати реципієнтів із заходу України. А щодо нирки чи печінки - оперуємо зі всієї України. В нас є новий апарат -  Liver Assist, який допомагає подовжити час перебування печінки за межами організму - понад 20 годин, а якщо без апарата – 12 годин. Ми ставимо печінку у цей апарат і можемо викликати реципієнта із будь-якої точки України. Liver Assist не лише подовжує "життя" печінки, а й покращує її якість. Окрім нас, в Україні він є лише у столичній "Феофанії".

- Як везуть орган, якщо донор і реципієнт із різних областей, наприклад?

- Є єдина державна реєстраційна система з трансплантації органів в Україні. Вона інформує, що є донор, наприклад, в Закарпатті і йому підходить пацієнт, який є в нас у листку очікування. Тож планується забір органу і одночасно викликається реципієнт. Веземо орган повністю окутаним в льоді, тому що має бути так звана холодова ішемія. Також ми повинні орган, який привезли, відмити спеціальним розчином, який покращує метаболічні процеси і тим самим подовжує процес цієї холодової ішемії.

- Як реципієнту встати у чергу на трансплантацію і чи потрібно за це платити?

- Це державний проєкт, операції повністю оплачує держава.  Пацієнт не платить ні за операцію, ні за прийом ліків. Весь час перебування пацієнта в лікарні - все оплачує держава. Як потрапити на лист очікування? В Центрі трансплантології треба пройти певні обстеження, необхідні для того чи іншого органу, написати заяву на згоду про внесення даних у базу, і все. Пацієнт автоматично потрапляє в реєстр, на так званий лист очікування. Коли знайдеться потрібний донор, пацієнта викличуть.

За три роки у Центрі трансплантології пересадили понад 200 органів. Фото: facebook.com/1tmolviv

До презумпції згоди українцям ще треба дорости

- Родичам посмертного донора за операцію нічого не платять?

- Ні, це заборонено законом, оскільки буде розцінюватись як торгівля органами.

- Тож як переконати родичів людини, яка померла, погодитися дати органи на трансплантацію?

- Зізнаюся, це досить складно, оскільки питання - емоційне. Насправді родич повинен сам приймати це рішення, нікого не примушують. Людина повинна зрозуміти, що померлий родич рятує мінімум чотири життя. Це має бути свідоме рішення родичів посмертного донора. У нас в Україні діє презумпція незгоди - кожен, хто помирає, автоматично не згідний з донорством. Але родичі мають право вибору - згодні вони чи ні, щоб їхня рідна людина була донором.

- Презумпція згоди полегшила б цей процес?

- Звичайно! Але ми б все одно мали питати згоди у родичів, бо це дуже морально-етичне питання. В Білорусі, в Польщі, наприклад, діє презумпція згоди. Але там все одно питають дозволу у родичів на забір органів. Однак, якщо невідомий пацієнт там поступає в клініку і в нього діагностована смерть мозку, то презумпція згоди дає дозвіл на донорство, не питаючи родичів. До речі, лідером у такому донорстві є Іспанія.

- На сьогодні скільки людей є у черзі у листі очікування?

- Дуже багато. На трансплантацію нирки очікує більше 350 людей,  на трансплантацію печінки - більше 70, майже 40 людей очікують на серце, щодо легень - більше 20.

- Зважаючи на кількість донорів, багато реципієнтів можуть не дочекатися "свого" органу?

- На жаль, так… Оскільки в нас діє презумпція незгоди, далеко не всі погоджуються, щоб їхні померлі родичі були донорами. В Європі з цим значно простіше, а в нас інакша ментальність. Багато хто думає, як же так, я віддам органи батька чи матері, мене будуть осуджувати. Насправді це не так, ніхто осуджувати не буде, навпаки - подяка, адже буде врятовано чиєсь життя. Але нам до цього ще потрібно дорости.

- Хто може стати донором, якщо мова про живих людей?

- Родинні трансплантації можна проводити нирок та печінки. Відповідно до законодавства, родинним донором можуть стати батько, мама, бабуся, дідусь, рідний брат та сестра, двоюрідний брат та сестра, тітка, дядько, син, дочка, чоловік та дружина. А ще - опікун або опікунка. 

Найскладніше починається після операції

- Який відсоток, що пересаджені органи можуть бути відторгнуті організмом?

- Це буває по-різному. Наприклад, ризик відторгнення нирки 5-7%, останнім часом не існує поняття відторгнення печінки, але тут інші нюанси - печінка може не "запуститися" взагалі. Тут мова йде про два відсотки. Серце теж близько 5%, легені - 5-7%.

- Як довго можуть «служити» пересаджені органи?

- Так само - дуже індивідуально, все залежить і від організму реципієнта, стану його здоров'я, від дієти, фізичних навантажень і т.д., і від органу. Орган може послужити рік-два, а може і 20-30 років.

- Що найважче у вашій роботі?

- Оперативне втручання -  це лише 20-30% роботи, а 70-80% - одужання та реабілітація пацієнта. Найважче, мабуть, виходити пацієнта після трансплантації. Це потребує великих зусиль, багажу знань та досвіду.

В тему

Де ще в Україні роблять операції з трансплантації?

- Окрім Львова, лише в Києві та Запоріжжі, - пояснює Олег Гузій. - Це я маю на увазі операції власними силами. Зараз збільшується кількість Центрів трансплантації нирки, їх починають пересаджувати вже у Вінниці, Мукачево, Хмельницькому. Що стосується трансплантації серця та печінки, то це виконують тільки у Києві та Львові. Іноді столичні лікарі їдуть в інші міста і виконують операції там. Наприклад, так в Рівному кілька разів пересаджували серце. Їздимо і ми в Хмельницький, Вінницю, допомагаємо тамтешнім лікарям.

Теги за темою
Львів
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Война станет глубже и тяжелее в 2025-2026 годах": неутешительный прогноз Британии
GlavRed
2024-09-22T17:30:30Z
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Залужный попросил британцев помочь Украине победить: к какому шагу призвал экс-главком
Comments UA
2024-09-24T12:54:28Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Президент Чехии объяснил слова о "реалистичном" завершении войны после возмущения Киева
Европейская правда
2024-09-24T19:21:06Z
Украина сможет начать контрнаступление: обозреватель WP назвал время и условия
Новости Украины
2024-09-24T19:21:03Z
Таких санкций ждали давно: ЕС определил новый приоритет для удара по РФ
Comments UA
2024-09-18T14:19:47Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
УЕФА признал судейскую ошибку, которая повлияла на определение победителя Евро-2024
ZN UA
2024-09-23T15:19:34Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Динамо – Лацио: онлайн-трансляция матча Лиги Европы
TSN
2024-09-24T16:01:38Z
Фьюри рассказал, что сделает с Усиком в реванше
Корреспондент
2024-09-24T15:27:09Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Катастрофически тяжело: вдова Виталия Билоножко рассказала о жизни после смерти мужа/Они прожили вместе более 40 лет
Апостроф
2024-09-23T14:15:10Z
Лили Коллинз покорила публику стройными ножками и элегантностью
Знай
2024-09-24T18:51:49Z
3 модели джинсов, которые выйдут из моды в 2025 году
Marie Claire
2024-09-24T18:00:18Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
Прямые брови возвращаются в моду и подходят практически всем: в чем секрет
Обозреватель
2024-09-16T16:08:08Z
«Новый сезон-2024»: самые стильные образы российских звезд на фестивале
Marie Claire
2024-09-16T15:25:02Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Слизни ее ненавидят: садовод назвал особое растение, которое отпугает вредителей
GlavRed
2024-09-24T18:27:32Z
Обязательно высадите клубнику осенью и приживутся все саженцы: основные правила
Знай
2024-09-24T17:51:44Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
В каком возрасте на теле увеличивается количество родинок
Comments UA
2024-09-23T08:51:01Z
Опасный чай: как напиток взаимодействует с лекарствами и какие побочные эффекты вызывает
Comments UA
2024-09-24T14:57:38Z
Грудное вскармливание повышает интеллект ребенка: правда ли это
Comments UA
2024-09-24T14:43:26Z
Работа сидя или стоя: как полезнее работать
Comments UA
2024-09-24T14:43:20Z
Что скрывается за индексом "Е" в магазинных продуктах: перечень пищевых добавок
GlavRed
2024-09-24T14:41:55Z
Окончил 9 классов: врач без лицензии выполнял сложные операции в течение 20 лет
Фокус
2024-09-24T12:39:04Z
Норвегия выделила миллионы евро на эвакуацию и лечение украинцев в Европе
Корреспондент
2024-09-24T12:35:25Z
Какую зелень лучше выращивать осенью, чтобы быстро получить новый урожай
Политека
2024-09-24T12:32:35Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
В Полтавской области продавали поддельный товар под известными марками
Comments UA
2024-09-24T17:12:54Z
"Был мощный взрыв", - российский эсминец открыл огонь по норвежскому рыбацкому судну
Новости Украины
2024-09-24T16:36:53Z
Новый подозреваемый в деле об избиении ветерана в Смеле: подробности
Comments UA
2024-09-11T17:30:35Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Пытался убить владельца овощной базы: в Киеве суд вынес приговор фигуранту резонансного дела. Фото
Обозреватель
2024-09-18T17:30:46Z
Митинги против ВСУ в Покровской громаде: правда ли это
Comments UA
2024-09-23T15:30:29Z
Улицы Степана Бандеры и полка «Азов»: в Харькове требуют новых переименований
Comments UA
2024-09-23T14:06:55Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
"Точно не справятся": боец ВСУ раскрыл детали провального "контрнаступления" ВС РФ
Фокус
2024-09-24T19:06:06Z
В РФ слили цифры потерь путинской армии в Курской области
Новости Украины
2024-09-24T18:54:25Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Умеров рассказал, как возросли темпы мобилизации в Украине
Хвиля
2024-09-23T17:30:59Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
В Умани ввели особый режим на въезд
Корреспондент
2024-09-23T16:13:13Z
Проблемы обостряются. Что изменилось в армии после назначения Сырского
Comments UA
2024-09-24T19:18:50Z
Китай впервые вывел в море все свои авианосцы, и это выглядит зловещее, - The Telegraph
Новости Украины
2024-09-24T19:12:55Z
Пропаганда умерла, да здравствует постпропаганда
Хвиля
2024-09-23T13:57:23Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Эксперты назвали 10 лучших бюджетных автомобилей в 2024 году
Comments UA
2024-09-24T16:09:32Z
Ford Ranger – проходимый автомобиль с хорошей надежностью
Топ Жир
2024-09-24T15:21:13Z
СМИ обнаружили новую схему нелегальных поставок элитных авто в Россию
Фокус
2024-09-24T14:40:16Z
Недорогого китайского конкурента Tesla с запасом хода 685 км показали до премьеры
Фокус
2024-09-24T12:46:02Z
Водителям не избежать огромных штрафов: за что точно остановит полиция
Знай
2024-09-24T12:28:07Z
Дизайн как у Land Rover и мотор BMW: в Киеве засветился новый необычный пикап
Фокус
2024-09-24T12:24:55Z
Нефтяные доходы РФ упали до минимума за восемь месяцев
Корреспондент
2024-09-24T17:12:58Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Назван крупнейший финансовый центр мира
Корреспондент
2024-09-24T19:06:05Z
Украина готова к реверсным поставкам газа после завершения транзита из РФ
Хвиля
2024-09-24T18:48:36Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Ubisoft испугалась гнева японцев? Assassin's Creed Shadows не покажут на TGS 2024
GameMag
2024-09-24T19:01:12Z
Panasonic создала кондиционер, который рисует изображения в воздухе: зачем это нужно
Фокус
2024-09-24T17:42:31Z
Black Myth: Wukong обновили второй раз — список изменений на русском языке
GameMag
2024-09-24T16:40:37Z
Только самый внимательный найдет 3 отличия за 25 секунд: сложная загадка для самых умных
GlavRed
2024-09-24T16:27:12Z
"Загадочная" магма ускорит переход на зеленую энергию: что открыли ученые
Фокус
2024-09-24T16:12:52Z
Прививка от цинизма: Обзор Astro Bot
GameMag
2024-09-24T16:04:04Z