Міністерством культури та інформаційної політики створено комісію, що перевіряє використання УПЦ МП об'єктів Почаївської лаври.
Також створено комісію, що перевіряє використання об’єктів Чернігівського заповідника, повідомив в ефірі телемарафону міністр культури Олександр Ткаченко.
"У нас створено комісії з перевірки використання об'єктів як у Почаївській лаврі, так і на території Чернігівського заповідника, де вже призупинено дії угод щодо використання деяких об'єктів заповідника. … Там інша ситуація порівняно з Києво-Печерською лаврою, бо є Кременецький заповідник, є Почаївська лавра, є взаємини між ними. У Кременецькому заповіднику в одному з храмів припинився термін угоди про використання. У нас також знаходиться справа у місцевому суді щодо того, чому нас не допускають до цього храму, але це процес", – розповів Ткаченко.
За словами міністра, уряд перебуває у "цивілізованому діалозі" з представниками УПЦ МП.
Ситуація в Києво-Печерській лаврі - що треба знати
1 грудня 2022 року Свято-Успенську Києво-Печерську лавру офіційно зареєстрували як монастир у складі Православної церкви України. В березні Свято-Успенський монастир УПЦ МП попередили про розірвання договору оренди приміщень Києво-Печерської лаври з 29 березня цього року.
Представники УПЦ МП мали звільнити приміщення, однак залишалися на території заповідника, заявляючи, що підстав для виселення немає і позиваючись до суду. Утім Господарський суд міста Києва відмовив УПЦ МП в забезпеченні позову.
Попри це, Комісія з приймання-передачі державного майна заповідника не одразу змогла розпочати роботу - через фізичне перешкоджання з боку УПЦ МП. В середині квітня перевірку було розпочато. Комісія зафіксувала знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини.
Оцінка стану пам'яток на території Києво-Печерської лаври після років господарювання тут УПЦ МП триває, та прихожани Московського патріархату продовжують перешкоджати роботі комісії Мінкульту.