MY.UAНовини
«Частина китайців вірить у те, що Буча була інсценована»: китайські медіа та війна в Україні
«Частина китайців вірить у те, що Буча була інсценована»: китайські медіа та війна в Україні

«Частина китайців вірить у те, що Буча була інсценована»: китайські медіа та війна в Україні

Російські наративи та відстоювання геополітичних інтересів Китаю домінують у медіа комуністичної країни.

«Ми не знаємо, хто розпочав війну»

Коли місяць тому кореспондентка CNN Селіна Ван запитала у громадян Китаю, як вони ставляться до президента Росії Володимира Путіна, то один чоловік відповів, що російський лідер йому подобається, бо «він крутий і жорсткий чувак». Інша жінка сказала, що сподівається, що Росія виграє війну, але мир все ж найкраще. Ще одна китайка відповіла, що на війну та втрату життів боляче дивитися, тому Америка не повинна давати зброю Україні, й вона вірить у мирний план лідера країни Сі Цзіньпіна. Утім, жінка нічого не чула про ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна. Ще один дідусь сказав, що «ми не знаємо, хто розпочав війну». «Це українці, чи не так?» — запитав він.

Це нерепрезентативне опитування китайців на вулиці дає унікальний погляд на думку громадян комуністичної країни про російсько-українську війну. В інформаційно закритій країні, де комуністична партія цілковито контролює медіа, складно провести незалежне опитування, хоча західні дослідники й намагаються. На початку року European Council on Foreign Relations та Оксфордський університет провели опитування жителів великих китайських міст. Під час цього опитування 42% респондентів погодилися, що війну треба припинити якнайшвидше, навіть якщо Україні доведеться піти на територіальні поступки. 79% опитаних назвали Росію «партнером» або «союзником». Однак автори опитування відзначили, що такі результати «слід інтерпретувати з обережністю», бо люди могли боятися висловлювати свою думку. 

«З того, що бачу я і що знаю від своїх колег у Тайвані та Гонконзі, то вони всі наголошують, що левова частка китайців — за Росію, вони не підтримують Україну. Хтось це називає свідомим вибором (до чого схиляюся і я), хтось каже, що це вплив пропаганди, але факт залишається фактом. Китайці масово підтримують Росію, виступають проти України та вимагають у Зеленського зупинити війну», — пояснює MediaSapiens Артур Харитонов, президент громадської організації «Ліберально-демократична ліга України».

Саме згадані наративи найчастіше поширюють китайські медіа, висвітлюючи російсько-українську війну.

«Миролюбна політика Китаю»

Китайське медіасередовище — одне з найзакритіших у світі. У рейтингу свободи слова Китай посідає шосте місце з кінця (175-ту сходинку серед 180 країн). «Репортери без кордонів», які щороку публікують цей рейтинг, називають комуністичну країну «в'язницею для журналістів». 

Держава володіє найбільшими медіагрупами — такими як інформаційне агентство «Синьхуа», центральне телебачення Китаю, Китайське національне радіо, газета «Женьмінь жибао». Щодня ці редакції, як пояснюють «Репортери без кордонів», отримують вказівки від відділу пропаганди Комуністичної партії про те, що та як саме висвітлювати. Свій інформаційний вплив Китай намагається поширити й на решту світу за допомогою іномовлення — державні телекомпанії China Global Television Network (CGTN) і Radio China International (RCI) — та англомовні газети China Daily, Global Times.

«Усе, про що йдеться в китайських медіа, це так чи інакше точка зору китайської держави. Китай дуже уважно ставиться до формування як внутрішнього інформаційного простору, так і зовнішнього, і формує відповідно свою політику», — пояснює  в коментарі MediaSapiens Юрій Пойта, керівник азійської секції New Geopolitics Research Network, запрошений науковий співробітник тайваньського Інституту досліджень національної оборони та безпеки.

Китай також жорстко регулює інтернет. Пекін заборонив західні соцмережі та розробив власні, які контролює уряд Китаю.

«Усе, що перебуває у соціальних мережах Китаю, так чи інакше підпорядковане китайському курсу. Соціальні мережі та компанії, які забезпечують інформаційну безпеку, також працюють над тим, щоби забезпечити просування правильних наративів з точки зору КНР. Вони в автоматичному режимі вивчають соціальні настрої, виявляють небезпечні теми для обговорення та відразу їх блокують», — пояснює Пойта.

Маючи повний контроль над медіа, китайська комуністична партія регулює наративи й про війну в Україні. Експерт каже, що тема України не домінує в китайських медіа, а з'являється, коли потрібно відреагувати на важливі події чи продемонструвати «миролюбну політику Китаю й те, як Пекін посилює свої позиції у світі».

«Усі фейки, які можна уявити в Росії, можна побачити в Китаї»

Із самого початку вторгнення китайські медіа намагалися адаптувати російські наративи про війну, поширюючи фейки про неонацистів, біолабораторії та пояснюючи вторгнення необхідністю Москви протидіяти розширенню НАТО.

«Усі фейки, які можна уявити в Росії, можна побачити в Китаї. Частина китайців вірить у те, що Буча була інсценована. Про злочини росіян у Китаї не згадують, будь-які обстріли й атаки на цивільні об'єкти, на міста спрощуються, зачищаються від інформації. Вони дуже люблять Кадирова, продаються солодощі з обличчям Кадирова», — розказує президент громадської організації «Ліберально-демократична ліга України» Артур Харитонов. 

Репортаж про «Азов», що повністю повторює наратив російської пропаганди

Слово «війна», коли мова заходить про вторгнення Росії, китайські медіа воліють уникати, називаючи її «кризою», «конфліктом чи «ситуацією».

«Росію тут просто виключають із дискусії як винуватицю конфлікту, а наголошують на тому, ніби вона захищає свої інтереси, мовляв, у неї не було вибору. "Українська криза", "українське питання" — це також із метою зменшення відповідальності Росії або щоб узагалі винести Росію за дужки цієї дискусії, ніби це якась внутрішня проблема України, яка якимось чином виникла», — пояснює Юрій Пойта.

Іноді китайські ЗМІ вживають словосполучення «російсько-українська війна», але частіше офіційна пропаганда використовує слова «війна» та «вторгнення» на позначення конфліктів, які розпочинали США. Як підрахували дослідники, за перші 11 місяців війни в Україні китайські дипломатичні та пов’язані з державою акаунти медіа у твітері згадували Сполучені Штати більш ніж удвічі частіше, ніж Росію у твітах зі згадкою про «війну». 

До того ж російську позицію в китайських медіа загалом частіше чути, ніж українську. В ефірі китайських державних медіа та в соцмережах постійно з'являються коментатори з російських медіа. Як показав аналіз, за згадуваний період ті ж акаунти цитували міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова втричі частіше, ніж його українського колегу Дмитра Кулебу. Китайські дипломати приблизно у вісім разів частіше цитували президента Росії, ніж президента України. 

«Україна не є суб'єктом»

Війну в Україні Китай використовує перш за все для просування власних цілей і наративів у протистоянні із західними демократіями. Саме на Захід найчастіше Пекін перекладає відповідальність за вторгнення Росії. Критика західних санкцій, постачань зброї та заклики до миру й діалогу — основні наративи в китайських медіа.

«Учасники війни — США і НАТО з одного боку та Росія — з іншого. Україна не є учасником. Україна є жертвою провокаційної політики США. Вона є зоною впливу, Україна не є суб'єктом. Вона є об'єктом, на території якого ведуться ці бойові дії. Це важливо, бо ми бачимо, що ніяк не можуть добитися телефонного дзвінка між Зеленським і Сі Цзіньпіном, тому що Китай не розглядає Україну як суб'єкт. У китайському офіційному дискурсі використовують формулювання, що Україна не повинна бути зоною конфлікту, а повинна бути містком між Заходом і Сходом», — пояснює Пойта.

Антиамериканські та антинатовські наративи з початку вторгнення стали головними в китайських медіа. Дослідники китайської та російської дезінформації зазначають, що антиамериканізм був основним елементом китайських державних ЗМІ та дипломатичних матеріалів протягом останніх кількох років, але на НАТО вони нападали рідше. У 2021 році китайські державні ЗМІ та дипломатичні облікові записи у твітері згадували «НАТО» у понад 1200 твітах, при цьому «НАТО» і «розширення» згадувалися лише в 52 твітах. У 2022 році ці загальні показники зросли, використання цих двох слів збільшилося на понад 540% і 1700% відповідно.

«У них спільні наративи»

Китайські медіа не лише переказують російські наративи, а й активно співпрацюють із російськими пропагандистами. Під час візиту Сі Цзіньпіна до Москви в березні російські й китайські державні медіа підписали меморандум про співпрацю, який «передбачає обмін і спільне виробництво контенту, співпрацю в царині інноваційних досліджень і розробок у галузі медіатехнологій».

«У них спільні наративи, вони обмінюються інформацією. У них повне злиття», — коментує Артур Харитонов взаємодію між російськими й китайськими медіа. 

Він зазначає, що китайські медіа мають кореспондентів у Росії, а росіяни працюють у Китаї. Він також звертає увагу на китайські канали, які працюють із російськими військовими. Наприклад, репортер частково державного каналу Phoenix TV Лу Юйгуан був чи не єдиним акредитованим у Росії іноземним журналістом, який на початку вторгнення відвідав Маріуполь, потрапив у СІЗО в Оленівці після вибуху та розповідав про українських нацистів у пропагандистському фільмі.

Інший канал «CGTN на русском» — китайське іномовлення — заблокований в українському ютубі. Він часто дає слово російським «аналітикам» і залучає російських кореспондентів. Наприклад, один із них — Дмитро Маслак, у минулому — журналіст каналу міноборони Росії «Звезда», теж отримує доступ до російських військових. Попри те, що цей канал повторює російські наративи та веде мовлення з Москви, він за цей рік залучав кореспондентів в Україні — Валерія Мельникова, який знімає у своїх сюжетах фейкових експертів, Віктора Мельникова, харківську журналістку Ліну Миронову, в сюжетах якої майже не трапляється слово «війна» — є лише фрази про те, що в деяких областях України «неспокійно», а міста «бомблять» неназвані війська.

Репортаж Маслака про останній «Рамштайн»

Артур Харитонов, президент «Ліберально-демократичної ліги України», вважає, що Україна не може вплинути на китайські медіа та наративи, які вони поширюють, але може обмежити їхню роботу в Україні.

«Єдине, що ми можемо, що нам необхідно зробити, — вже давно накласти санкції на China media group, Phoenix TV та на всю китайську пропаганду», — закликає експерт.

Ілюстрація: Микола Шиманський

Теги за темою
Китайпропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Французи надто багато відпочивають: влада пішла на радикальний крок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:00Z
Соратник Фаріон: Російською на фронті не говорять
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:51:24Z
ЗМІ дізнались, як США перерозподілятимуть поставки зброї заради України
Европейская правда
2025-07-19T05:37:35Z
Польща піднімала в небо винищувачі через удар РФ по Україні
Европейская правда
2025-07-19T05:25:20Z
Новий удар по Кремлю: Британія та ЄС ріжуть доходи РФ завдяки цінам на нафту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:18:49Z
Чи зустрінеться Путін з Трампом і Сі Цзіньпіном: Кремль дав відповідь
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:57:13Z
Атака на Одесу, вибухи в Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:24:47Z
Ізраїль і Сирія домовилися про припинення вогню за посередництва США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T01:30:11Z
Трамп висуває нові вимоги до ЄС: тарифи можуть зрости до 20%
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:09:01Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Чеддер дешевшає, а сухе молоко дорожчає — підсумки липневих торгів GDT
Agravery
2025-07-19T05:21:49Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
Reuters: Грецькі танкери продовжують постачати російську нафту попри санкції ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:36:23Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
Що робити, коли запізнилися на потяг: провідниця пояснила
TSN
2025-07-18T19:21:17Z
Трамп наполягає на мінімальному тарифі для всіх товарів з ЄС
ZN UA
2025-07-18T19:19:43Z
Ветерани ДТЕК зустрілися з Борисом Джонсоном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:06:08Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Суд відмовився арештувати «будинок розпусти» у центрі Києва, пов'язаний з Кличком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:49Z
Виконував бойові завдання на рідній Лиманщині та в районі Авдіївки. Згадаймо Ярослава Труша
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:00:23Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:54:37Z
Продовольчі ярмарки у Києві 19-20 липня: де можна придбати фермерські продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:24:37Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 19 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:33:45Z
Царьов поскаржився на занепад Донецька: місто троянд перетворилося на «місто пакетів в унітазі»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:33:16Z
Лінія фронту станом на 18 липня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:45:40Z
Грошова допомога у Миколаївській області: як отримати 1000 доларів США
Политека
2025-07-18T20:00:37Z
У Києві чутно вибухи: на столицю летять "табуни" Шахедів
GlavRed
2025-07-18T19:48:45Z
Чи правильно казати «зеесушник», «есбеушник»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:15:26Z
19 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:21:32Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Україні дозволять брати на роботу без документів ТЦК: що відомо про новий закон
Хвиля
2025-07-18T19:42:27Z
Без шансів на бронювання: ТЦК масово "забуває" зняти з розшуку
Знай
2025-07-18T19:36:59Z
Поки "Боривітер" у Лондоні: українців просять допомогти врятувати останню мозаїку Алли Горської
24tv
2025-07-18T19:30:35Z
Чи можна відправляти панахиду раніше чи пізніше: священник назвав "правильний" час
GlavRed
2025-07-18T19:27:01Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T19:06:38Z
Чи можна зрізати дерево на власному подвір'ї без дозволу
24tv
2025-07-18T19:06:10Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Південна Корея бореться з паводками: понад сім тис людей покинули свої домівки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:48:58Z
«Дипломатичний» виїзд за $18 тис: у Львові викрили ексвикладача вишу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:06:03Z
Залишив напис і підпалив храм: на Закарпатті затримано підозрюваного
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:45:30Z
Людей виводили з палаючих квартир після атаки БпЛА: ДСНС показала фото з Одеси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:54Z
Рф вдарила по будинку у Одесі, є загибла та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:45:15Z
У Росії пролунали вибухи: деякі регіони опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:54:33Z
У Києві на дах будинку впала частина БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:12:15Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T19:54:50Z
На Прикарпатті померла постраждала внаслідок удару РФ, скоєного 29 червня
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:36Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
Арсенал та Челсі стежать за ситуацією навколо майбутнього Хаві Сімонса — Романо
Football.ua
2025-07-18T19:00:54Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Золото, бурштин і тисячі артефактів: археологи знайшли у Чехії масштабне поселення кельтів
24tv
2025-07-18T18:03:49Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z