MY.UAНовини
«Частина китайців вірить у те, що Буча була інсценована»: китайські медіа та війна в Україні
«Частина китайців вірить у те, що Буча була інсценована»: китайські медіа та війна в Україні

«Частина китайців вірить у те, що Буча була інсценована»: китайські медіа та війна в Україні

Російські наративи та відстоювання геополітичних інтересів Китаю домінують у медіа комуністичної країни.

«Ми не знаємо, хто розпочав війну»

Коли місяць тому кореспондентка CNN Селіна Ван запитала у громадян Китаю, як вони ставляться до президента Росії Володимира Путіна, то один чоловік відповів, що російський лідер йому подобається, бо «він крутий і жорсткий чувак». Інша жінка сказала, що сподівається, що Росія виграє війну, але мир все ж найкраще. Ще одна китайка відповіла, що на війну та втрату життів боляче дивитися, тому Америка не повинна давати зброю Україні, й вона вірить у мирний план лідера країни Сі Цзіньпіна. Утім, жінка нічого не чула про ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна. Ще один дідусь сказав, що «ми не знаємо, хто розпочав війну». «Це українці, чи не так?» — запитав він.

Це нерепрезентативне опитування китайців на вулиці дає унікальний погляд на думку громадян комуністичної країни про російсько-українську війну. В інформаційно закритій країні, де комуністична партія цілковито контролює медіа, складно провести незалежне опитування, хоча західні дослідники й намагаються. На початку року European Council on Foreign Relations та Оксфордський університет провели опитування жителів великих китайських міст. Під час цього опитування 42% респондентів погодилися, що війну треба припинити якнайшвидше, навіть якщо Україні доведеться піти на територіальні поступки. 79% опитаних назвали Росію «партнером» або «союзником». Однак автори опитування відзначили, що такі результати «слід інтерпретувати з обережністю», бо люди могли боятися висловлювати свою думку. 

«З того, що бачу я і що знаю від своїх колег у Тайвані та Гонконзі, то вони всі наголошують, що левова частка китайців — за Росію, вони не підтримують Україну. Хтось це називає свідомим вибором (до чого схиляюся і я), хтось каже, що це вплив пропаганди, але факт залишається фактом. Китайці масово підтримують Росію, виступають проти України та вимагають у Зеленського зупинити війну», — пояснює MediaSapiens Артур Харитонов, президент громадської організації «Ліберально-демократична ліга України».

Саме згадані наративи найчастіше поширюють китайські медіа, висвітлюючи російсько-українську війну.

«Миролюбна політика Китаю»

Китайське медіасередовище — одне з найзакритіших у світі. У рейтингу свободи слова Китай посідає шосте місце з кінця (175-ту сходинку серед 180 країн). «Репортери без кордонів», які щороку публікують цей рейтинг, називають комуністичну країну «в'язницею для журналістів». 

Держава володіє найбільшими медіагрупами — такими як інформаційне агентство «Синьхуа», центральне телебачення Китаю, Китайське національне радіо, газета «Женьмінь жибао». Щодня ці редакції, як пояснюють «Репортери без кордонів», отримують вказівки від відділу пропаганди Комуністичної партії про те, що та як саме висвітлювати. Свій інформаційний вплив Китай намагається поширити й на решту світу за допомогою іномовлення — державні телекомпанії China Global Television Network (CGTN) і Radio China International (RCI) — та англомовні газети China Daily, Global Times.

«Усе, про що йдеться в китайських медіа, це так чи інакше точка зору китайської держави. Китай дуже уважно ставиться до формування як внутрішнього інформаційного простору, так і зовнішнього, і формує відповідно свою політику», — пояснює  в коментарі MediaSapiens Юрій Пойта, керівник азійської секції New Geopolitics Research Network, запрошений науковий співробітник тайваньського Інституту досліджень національної оборони та безпеки.

Китай також жорстко регулює інтернет. Пекін заборонив західні соцмережі та розробив власні, які контролює уряд Китаю.

«Усе, що перебуває у соціальних мережах Китаю, так чи інакше підпорядковане китайському курсу. Соціальні мережі та компанії, які забезпечують інформаційну безпеку, також працюють над тим, щоби забезпечити просування правильних наративів з точки зору КНР. Вони в автоматичному режимі вивчають соціальні настрої, виявляють небезпечні теми для обговорення та відразу їх блокують», — пояснює Пойта.

Маючи повний контроль над медіа, китайська комуністична партія регулює наративи й про війну в Україні. Експерт каже, що тема України не домінує в китайських медіа, а з'являється, коли потрібно відреагувати на важливі події чи продемонструвати «миролюбну політику Китаю й те, як Пекін посилює свої позиції у світі».

«Усі фейки, які можна уявити в Росії, можна побачити в Китаї»

Із самого початку вторгнення китайські медіа намагалися адаптувати російські наративи про війну, поширюючи фейки про неонацистів, біолабораторії та пояснюючи вторгнення необхідністю Москви протидіяти розширенню НАТО.

«Усі фейки, які можна уявити в Росії, можна побачити в Китаї. Частина китайців вірить у те, що Буча була інсценована. Про злочини росіян у Китаї не згадують, будь-які обстріли й атаки на цивільні об'єкти, на міста спрощуються, зачищаються від інформації. Вони дуже люблять Кадирова, продаються солодощі з обличчям Кадирова», — розказує президент громадської організації «Ліберально-демократична ліга України» Артур Харитонов. 

Репортаж про «Азов», що повністю повторює наратив російської пропаганди

Слово «війна», коли мова заходить про вторгнення Росії, китайські медіа воліють уникати, називаючи її «кризою», «конфліктом чи «ситуацією».

«Росію тут просто виключають із дискусії як винуватицю конфлікту, а наголошують на тому, ніби вона захищає свої інтереси, мовляв, у неї не було вибору. "Українська криза", "українське питання" — це також із метою зменшення відповідальності Росії або щоб узагалі винести Росію за дужки цієї дискусії, ніби це якась внутрішня проблема України, яка якимось чином виникла», — пояснює Юрій Пойта.

Іноді китайські ЗМІ вживають словосполучення «російсько-українська війна», але частіше офіційна пропаганда використовує слова «війна» та «вторгнення» на позначення конфліктів, які розпочинали США. Як підрахували дослідники, за перші 11 місяців війни в Україні китайські дипломатичні та пов’язані з державою акаунти медіа у твітері згадували Сполучені Штати більш ніж удвічі частіше, ніж Росію у твітах зі згадкою про «війну». 

До того ж російську позицію в китайських медіа загалом частіше чути, ніж українську. В ефірі китайських державних медіа та в соцмережах постійно з'являються коментатори з російських медіа. Як показав аналіз, за згадуваний період ті ж акаунти цитували міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова втричі частіше, ніж його українського колегу Дмитра Кулебу. Китайські дипломати приблизно у вісім разів частіше цитували президента Росії, ніж президента України. 

«Україна не є суб'єктом»

Війну в Україні Китай використовує перш за все для просування власних цілей і наративів у протистоянні із західними демократіями. Саме на Захід найчастіше Пекін перекладає відповідальність за вторгнення Росії. Критика західних санкцій, постачань зброї та заклики до миру й діалогу — основні наративи в китайських медіа.

«Учасники війни — США і НАТО з одного боку та Росія — з іншого. Україна не є учасником. Україна є жертвою провокаційної політики США. Вона є зоною впливу, Україна не є суб'єктом. Вона є об'єктом, на території якого ведуться ці бойові дії. Це важливо, бо ми бачимо, що ніяк не можуть добитися телефонного дзвінка між Зеленським і Сі Цзіньпіном, тому що Китай не розглядає Україну як суб'єкт. У китайському офіційному дискурсі використовують формулювання, що Україна не повинна бути зоною конфлікту, а повинна бути містком між Заходом і Сходом», — пояснює Пойта.

Антиамериканські та антинатовські наративи з початку вторгнення стали головними в китайських медіа. Дослідники китайської та російської дезінформації зазначають, що антиамериканізм був основним елементом китайських державних ЗМІ та дипломатичних матеріалів протягом останніх кількох років, але на НАТО вони нападали рідше. У 2021 році китайські державні ЗМІ та дипломатичні облікові записи у твітері згадували «НАТО» у понад 1200 твітах, при цьому «НАТО» і «розширення» згадувалися лише в 52 твітах. У 2022 році ці загальні показники зросли, використання цих двох слів збільшилося на понад 540% і 1700% відповідно.

«У них спільні наративи»

Китайські медіа не лише переказують російські наративи, а й активно співпрацюють із російськими пропагандистами. Під час візиту Сі Цзіньпіна до Москви в березні російські й китайські державні медіа підписали меморандум про співпрацю, який «передбачає обмін і спільне виробництво контенту, співпрацю в царині інноваційних досліджень і розробок у галузі медіатехнологій».

«У них спільні наративи, вони обмінюються інформацією. У них повне злиття», — коментує Артур Харитонов взаємодію між російськими й китайськими медіа. 

Він зазначає, що китайські медіа мають кореспондентів у Росії, а росіяни працюють у Китаї. Він також звертає увагу на китайські канали, які працюють із російськими військовими. Наприклад, репортер частково державного каналу Phoenix TV Лу Юйгуан був чи не єдиним акредитованим у Росії іноземним журналістом, який на початку вторгнення відвідав Маріуполь, потрапив у СІЗО в Оленівці після вибуху та розповідав про українських нацистів у пропагандистському фільмі.

Інший канал «CGTN на русском» — китайське іномовлення — заблокований в українському ютубі. Він часто дає слово російським «аналітикам» і залучає російських кореспондентів. Наприклад, один із них — Дмитро Маслак, у минулому — журналіст каналу міноборони Росії «Звезда», теж отримує доступ до російських військових. Попри те, що цей канал повторює російські наративи та веде мовлення з Москви, він за цей рік залучав кореспондентів в Україні — Валерія Мельникова, який знімає у своїх сюжетах фейкових експертів, Віктора Мельникова, харківську журналістку Ліну Миронову, в сюжетах якої майже не трапляється слово «війна» — є лише фрази про те, що в деяких областях України «неспокійно», а міста «бомблять» неназвані війська.

Репортаж Маслака про останній «Рамштайн»

Артур Харитонов, президент «Ліберально-демократичної ліги України», вважає, що Україна не може вплинути на китайські медіа та наративи, які вони поширюють, але може обмежити їхню роботу в Україні.

«Єдине, що ми можемо, що нам необхідно зробити, — вже давно накласти санкції на China media group, Phoenix TV та на всю китайську пропаганду», — закликає експерт.

Ілюстрація: Микола Шиманський

Теги за темою
Китайпропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
lifecell вражає вигідними пропозиціями: як заощадити при перенесенні номера
TSN
2025-04-30T16:48:43Z
На Покровському напрямку армія РФ має просування, частіше застосовує техніку — Осман
TSN
2025-04-30T16:48:30Z
Росію атакували дрони: ймовірно, "прилетіло" по складах оборонного підприємства в Муромі
24tv
2025-04-30T16:48:28Z
Без матері залишилася 1,5-річна донька: у Києві попрощалися з жертвою російської атаки 24 квітня
24tv
2025-04-30T16:48:21Z
Батьки школярів матимуть право працювати дистанційно за однієї умови — указ Зеленського
ТСН
2025-04-30T16:36:01Z
Частина українців втратить бронювання: в Міноборони оприлюднили список
GlavRed
2025-04-30T16:27:16Z
Штраф за шашлик на природі: сума та коли накладається
Факти ICTV
2025-04-30T16:24:59Z
Чому не можна казати "земля пухом": відповідь священників ПЦУ
24tv
2025-04-30T16:15:48Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Трамп заявив, що департамент Маска «заощадив країні мільярди доларів»
InternetUA
2025-04-30T16:49:01Z
Україна готова сьогодні підписати угоду про копалини зі США — Bloomberg
ZN UA
2025-04-30T16:45:11Z
Росіяни заявили про готовність обговорити присутність США на ЗАЕС
ZN UA
2025-04-30T16:39:12Z
Ухиляння від переговорів: Росія вже не хоче обговорювати зі США закінчення війни
Лига
2025-04-30T16:36:02Z
ЗМІ: Зеленський може приїхати в Чехію 4 травня
Европейская правда
2025-04-30T16:34:43Z
Індія та Пакистан на межі війни. Чи вийде зупинити нову ядерну загрозу – сценарії
Лига
2025-04-30T16:33:13Z
Чи можливий масований ракетний удар 9 травня по Україні: Жданов попередив про небезпеку
TSN
2025-04-30T16:27:55Z
США можуть висунути Росії жорсткий ультиматум і поставити Путіна на розтяжку
GlavRed
2025-04-30T16:27:48Z
Готуємося до літньої відпустки: який одяг взяти з собою у валізу
24tv
2025-04-30T16:48:34Z
Софія Ротару позбулася елітної квартири в Москві: скільки артистка отримала за неї коштів
ТСН
2025-04-30T16:42:48Z
Майже 33 млн гривень: Софія Ротару здихалася елітної нерухомості в Москві
GlavRed
2025-04-30T16:27:13Z
Злата Огнєвіч різко рознесла сучасних артистів і назвала, кого вважає професіоналом
ТСН
2025-04-30T15:51:56Z
Перші реакції на «Пункт призначення 6» — гідне і «абсолютно божевільне» продовження франшизи
ITC
2025-04-30T15:43:11Z
TVORCHI неочікувано показалися в костюмах супергероїв і на Дарницькому вокзалі заспівали про надію
ТСН
2025-04-30T15:33:50Z
Померла зірка фільму "Жахіття на вулиці В'язів" Прісцилла Пойнтер
ТСН
2025-04-30T15:30:02Z
Син Роберта де Ніро оголосив себе трансгендерною жінкою
Фокус
2025-04-30T15:10:57Z
Учасники, нові правила, перші скандали: все, що треба знати про Євробачення-2025
24tv
2025-04-30T15:00:47Z
Скільки в Україні коштує паливо: опублікували ціни
Gazeta UA
2025-04-30T16:42:08Z
Субсидії на оплату комуналки в Одесі з 1 травня: яких змін чекати
Политека
2025-04-30T16:31:32Z
З 1 травня АЗС переходять на Е5: експерт поділився порадами щодо нового бензину
GlavRed
2025-04-30T16:27:40Z
Reuters: Китай створив "білий список" товарів США без мит
iPress
2025-04-30T16:19:25Z
Долар і євро пішли вниз: яким буде курс валют у перший день травня
GlavRed
2025-04-30T16:12:16Z
Ринок тютюну і алкоголю повертається у тінь? Гетьманцев заявив про «тривожний відкат»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T16:00:33Z
Експорт зерна у квітні відстає від минулорічного на 60%
AgroPortal
2025-04-30T16:00:27Z
Єврокомісія припинить важливу угоду з Україною: як і кому це зашкодить найбільше
Telegraf
2025-04-30T15:57:00Z
Сімейний бізнес Седнєва: "свої" підприємці отримали 59 мільйонів на держзакупівлях
24tv
2025-04-30T15:51:59Z
Затримано двох молодиків, які в столичному парку пограбували неповнолітню дівчину
Украина Криминальная
2025-04-30T16:42:49Z
У Харкові під час перевірки документів чоловік погрожував ножем співробітнику ТЦК
Мій Харків
2025-04-30T16:42:30Z
Дезертир інсценував “зникнення безвісти” заради компенсації – ДБР
1News
2025-04-30T16:39:41Z
Авто на повній швидкості влетіло в натовп людей у Копенгагені
Telegraf
2025-04-30T16:33:44Z
У Швеції підлітка підозрюють у вбивстві трьох людей
360ua.news
2025-04-30T16:30:47Z
В Києві росіянин задушив свою дівчину в фотостудії
ТСН
2025-04-30T16:07:33Z
Убивство немовляти у Рівному: з’явились моторошні подробиці події
TSN
2025-04-30T16:07:25Z
Гауляйтера Нової Каховки затримано через скандальне відео до Дня перемоги
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T15:57:04Z
Після блекауту: в Іспанії підрахували, як відключення світла вплинуть на ВВП країни
24tv
2025-04-30T15:51:18Z
Вниз головою чи догори: як не можна мити голову
GlavRed
2025-04-30T16:27:13Z
Обличчя покрилося горбами: чоловік розповів, чим закінчилася покупка светра в секонд-хенді
TSN
2025-04-30T15:33:25Z
На чому краще варити вівсянку: на воді чи молоці — кулінари дали остаточну відповідь
ТСН
2025-04-30T15:33:19Z
Вісім ознак того, що ви житимете дуже довго: перевірте себе
TSN
2025-04-30T14:55:18Z
Знижки та програми лояльності — як аптечні мережі роблять ліки доступнішими для українців
ТСН
2025-04-30T14:52:44Z
Як визначити кислотність ґрунту в домашніх умовах: прості способи без спеціальних приладів
ТСН
2025-04-30T14:52:09Z
Найкраща страва з капусти і фаршу: це зовсім не голубці — готується швидко і дуже смакує
ТСН
2025-04-30T14:51:48Z
Бурштинова кислота для огірків: як і для чого застосовувати
ТСН
2025-04-30T14:51:15Z
У світі незабаром може з’явитись вакцина, яка допоможе позбутися акне
ТСН
2025-04-30T14:51:12Z
Зробив правильний вибір: Легіон "Свобода Росії" показав відео взяття у полон російського солдата
24tv
2025-04-30T16:42:25Z
Війна на території РФ: названо найважливіші цілі операцій ЗСУ
GlavRed
2025-04-30T16:39:04Z
What is the biggest issue with American peace deal?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T16:36:23Z
Поширювала фейки та дискредитувала ЗСУ: на Донеччині викрили працівницю УЗ
InternetUA
2025-04-30T16:31:29Z
Потужний вітер, зливи та заморозки: Україну накриває штормова погода
GlavRed
2025-04-30T16:27:25Z
Окупанти намагаються прорватися на Дніпропетровщину: деталі від Сирського
ТСН
2025-04-30T16:22:00Z
На Кримському півострові знищено станцію радіолокації С-400
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T16:21:41Z
Графіки відключення світла у Дніпрі та області 1 травня: термінова заява ЦЕК, названі адреси
Политека
2025-04-30T16:16:07Z
Обезглавлення полоненого бійця ЗСУ: окупантам заочно повідомили про підозру
1News
2025-04-30T16:12:23Z
Гроші поллються рікою: 3 знаків зодіаку чекає шалений прибуток у травні
GlavRed
2025-04-30T16:45:08Z
Бірюзова лагуна посеред пісків і лісу: райський куточок в Україні, який повинен побачити кожен
24tv
2025-04-30T16:06:19Z
Які кольори підходять до коричневого: поєднання, що зроблять ваше житло неповторним
24tv
2025-04-30T15:54:40Z
Попелиця зникне з дерев та кущів: допоможе один копійчаний засіб
24tv
2025-04-30T15:45:20Z
Коли пора міняти чайник: головні ознаки, що техніка вже не служить належним чином
24tv
2025-04-30T15:39:07Z
100 привітань з днем народження коханій
Мій Харків
2025-04-30T15:37:25Z
Не лише "Вовче лігво": де в Україні побачити справжній бункер Гітлера і як туди дістатися
Telegraf
2025-04-30T15:30:02Z
Як приготувати пасту качіо е пепе: фізики створили ідеальний рецепт
Фокус
2025-04-30T15:27:43Z
Як вибрати диван: дизайнери дали 3 основні поради
24tv
2025-04-30T15:15:46Z
Світоліна вийшла у півфінал "тисячника" в Мадриді, розгромивши другу ракетку Японії
24tv
2025-04-30T16:36:26Z
Світоліна розгромила японку і вийшла у півфінал турніру WTA 1000 в Мадриді
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T16:31:42Z
Степанов розповів, що переконало його погодитися на оренду в Нюрнберг
Football.ua
2025-04-30T16:22:15Z
"Він – убивця королів": легенда боксу зробив сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-04-30T16:15:27Z
Пара, яка надихає: красива історія кохання лідера Борнмута Забарного та його дружини Ангеліни
24tv
2025-04-30T16:06:37Z
Стиль аристократів: княгиня Монако показала, з чим вдало поєднувати світлий костюм
Фокус
2025-04-30T16:06:12Z
Реал Мадрид готовий продати Родріго влітку у разі отримання гарної пропозиції — El Chiringuito TV
Football.ua
2025-04-30T15:55:30Z
Усик розпочав підготовку до реваншу із Дюбуа
24tv
2025-04-30T15:33:09Z
Стартував продаж квитків на реванш Усик – Дюбуа: яка мінімальна ціна
24tv
2025-04-30T15:24:18Z
Вирішено проблему витоку пального в комерційних автомобілях Fuel Cell
AutoCentre
2025-04-30T16:46:06Z
Весь час помилялися: водії не знали, що означає символ на приладовій панелі
Фокус
2025-04-30T16:21:22Z
Найміцніша версія Honda CR-V вже доступна
Топ Жир
2025-04-30T15:30:59Z
BMW випускатиме електричний універсал i3 Touring
Топ Жир
2025-04-30T15:30:34Z
700-сильний монстр: в Україну привезли екстремальний пікап Ford за $112 000
Фокус
2025-04-30T15:27:37Z
З мікроавтобусу Zuk в Україні зробили ексклюзив для подорожей
AutoCentre
2025-04-30T15:04:44Z
Він не підозрював, що Toyota передає його дані про водіння страховим компаніям, і тепер подає до суду
Топ Жир
2025-04-30T14:45:38Z
Складено рейтинг найдорожчих авто в Україні за січень-квітень 2025
Топ Жир
2025-04-30T14:21:48Z
По-багатому: патрульна поліція пересіла на тюнінгований 600-сильний Rolls-Royce
Фокус
2025-04-30T14:06:47Z
iOS 19 перетворить iPhone на комп'ютер — як це працюватиме
InternetUA
2025-04-30T16:46:50Z
Китайські розробники представили інноваційну квантову технологію для виявлення підводних човнів
InternetUA
2025-04-30T16:16:05Z
Вчені вирішили давню проблему: паливо тепер можна отримувати з CO2
Фокус
2025-04-30T16:15:12Z
Для Kingdom Come Deliverance 2 найняли групу «моральних» консультантів — аби гра нікого не образила
ITC
2025-04-30T15:55:37Z
Що робити, якщо смартфон не бачить Wi-Fi: покрокова інструкція
InternetUA
2025-04-30T15:52:08Z
DOOM: The Dark Ages у подарунок до відеокарт NVIDIA GeForce RTX 50 ─ в Україні стартувала акція
ITC
2025-04-30T15:43:44Z
Смартфони Samsung Galaxy зберігають паролі у буфері обміну у відкритому вигляді — чому це небезпечно?
ITC
2025-04-30T15:43:29Z
ШІ вже замінив програмістів у Microsoft, створюючи 30% коду
InternetUA
2025-04-30T15:28:02Z
У Південній Африці підіймається земля: причина шокувала вчених
ТСН
2025-04-30T15:09:10Z