MY.UAНовини
Чи стане нарешті незалежною Нацрада з питань телебачення і радіомовлення?
Чи стане нарешті незалежною Нацрада з питань телебачення і радіомовлення?

Чи стане нарешті незалежною Нацрада з питань телебачення і радіомовлення?

Чи стане нарешті незалежною Нацрада з питань телебачення і радіомовлення?

Наприкінці березня набрав чинності новий закон про медіа. Реформа у цій сфері є одним із семи кандидатських зобов'язань України перед Європейським Союзом. Якщо все не закінчиться лише ухваленням закону, вплив олігархів і країни-агресора на національний медіапростір має значно зменшитися.

Ключовим елементом усієї реформи стане робота Національної ради з питань телебачення і радіомовлення — постійно діючого конституційного національного регулятора у сфері телерадіомовлення. З новими повноваженнями вона має необхідні можливості для того, щоб ефективно карати порушників і протидіяти ворожій пропаганді.

Але чи зможе цього разу?

Як раніше працювала Нацрада з питань телебачення і радіомовлення

Боротьба за вплив у Нацраді точиться як між президентом та парламентом, так і між чинним президентом і його попередниками. І почалося це ледь не в момент заснування цього органу в 1994 році.

Тоді, всупереч закону, Леонід Кравчук визначив склад Нацради і затвердив її тимчасове положення, хоча робити це на той момент мали тільки народні депутати. На певний час розв’язав цю кризу Леонід Кучма, який скасував рішення попередника.

Запобігти подальшим конфліктам мала Конституція 1996 року, де визначили, що і президент, і парламент призначають по половині складу членів Нацради. Після Помаранчевої революції парламент уніс до закону зміни, якими наділив себе повноваженням відправляти у відставку всіх членів регулятора за результатами звіту. Пізніше такі повноваження отримав і президент.

У трохи видозміненому вигляді ця норма існувала донедавна. Саме так Володимир Зеленський у 2020 році звільнив усіх чотирьох «президентських» представників у Нацраді за результатами звіту, але одразу поновив двох із них. Таким чином він позбувся призначенців, лояльних до попередника.

Контроль над Нацрадою дозволяє впливати на роботу телеканалів і радіо, висвітлення інформації, показ реклами та навіть мовні квоти. Саме Нацрада видає, продовжує або відкликає ліцензії на мовлення. У 2017-му регулятор відмовив у продовженні ліцензії «Вести.Радио» за ворожу пропаганду та відсутність відомостей про кінцевих бенефіціарів. У 2021-му члени регулятора намагалися позбавити ліцензії телеканал «НАШ» за розпалювання ворожнечі. А за президентства Януковича Нацраду звинувачували у спробі позбавити ліцензії телеканал ТВі через опозиційну до влади позицію.

Саме за позовом Нацради у 2014 році суд зобов'язав провайдерів призупинити ретрансляцію найбільших російських каналів. Також регулятор попередив провайдерів, які проігнорували це рішення, що системне порушення закону стане підставою для звернення до суду про анулювання ліцензій.

Ще один інструмент у роботі Нацради — штрафи. Телеканал СТБ покарали на 1,65 млн грн за трансляцію передач, які можуть завдати шкоди дітям. Телеканал «Інтер» отримав штраф на 4 млн грн за розпалювання ворожнечі через трансляцію концерту до Дня перемоги. А за порушення мовних квот у різний час штрафували радіо «Люкс ФМ», «Шансон», Best FM та «Громадське радіо», а також телеканали 1+1 і К1.

Та навіть із цих прикладів лише частина досягла успіху. Через політичну і фінансову залежність Нацрада часто не має ні бажання, ні коштів на справді ефективну роботу. Цим користувалися проросійські канали на кшталт 112, «НАШ» чи NewsOne, яких через ворожу пропаганду і відверто деструктивну діяльність роками намагалися позбавити ліцензій, але всі справи розвалювались у судах.

Навіщо було змінювати закон, і що змінилося

Практика показує, що політично залежні органи не здатні належним чином здійснювати свої повноваження. До того ж були питання до ефективності роботи Нацради, зокрема щодо неможливості закрити пропагандистські канали в Україні. Та й застаріле законодавство вже не враховувало сучасних технологій і розвитку. Тому зміна правил була на часі.

Одним із найбільших нововведень є спроба збільшити незалежність Нацради. Добір членів регулятора здійснюватиметься на конкурсних засадах. Пропонувати кандидатів можуть лише об'єднання підприємств-суб'єктів у сфері медіа, громадські об'єднання, творчі спілки, які активно працюють у медійній сфері не менше трьох років. З цього процесу виключили політиків і політичні партії, які хотіли узурпувати право делегувати кандидатів.

Конкурс проводитимуть парламентський комітет і комісія при президентові. Вони будуть обговорювати кандидатури і вносити на розгляд Верховної Ради та глави держави рішення стосовно кожного з кандидатів із висновками й рекомендаціями. Робота що комітету, що комісії має бути відкритою та публічною. Останнє слово все одно лишається за парламентом і президентом.

Істотно підвищили винагороду членів Нацради. Якщо раніше вона становила майже 27 тис. грн, то тепер — понад 200 тис. грн. Належна винагорода — один із найважливіших чинників, які впливають на незалежність роботи будь-якої інституції.

Змінилися й повноваження регулятора. Тепер він може видавати приписи, якими інформуватиме суб’єктів у сфері медіа про порушення закону. Багаторазове та систематичне ігнорування приписів може призвести до штрафів, а пізніше — до скасування реєстрації, звернення до суду про анулювання ліцензії чи заборону розповсюдження.

Нацрада зможе стежити за прозорістю структури медіа. Інформація про всіх, хто має істотну участь у медіа, ключових учасників та характер взаємодії між ними має бути публічною. Заборонено істотну участь офшорних компаній. Якщо ж регулятор дійде висновку, що структура медіа є непрозорою, то може скасувати його реєстрацію, заблокувати поширення чи звернутися до суду з позовом про анулювання ліцензії.

Запроваджується й інститут спільного регулювання, коли частина рішень ухвалюватиметься спільно Нацрадою та представниками галузей медіа.

Тож закон не створює загрози цензури і не є небезпечним для прозорих та відповідальних медіа. Про це свідчить реакція представників Європейського Союзу, які привітали прогрес адаптації законодавства ЄС у сфері медіа. Але закон ще треба реалізувати. І з цим будуть значні складнощі.

Чому реформа може не спрацювати

Ухвалення закону — лише початок реформи. Її впровадження повністю залежить від роботи Нацради. Є значні ризики, що саме на цьому етапі реформа натрапить на ті ж граблі, які заважали розвитку сфери медіа всі попередні роки.

Як і раніше, президент і парламент призначають по половині членів Нацради. Цей порядок визначений у Конституції, яку неможливо змінити під час дії воєнного стану. Але доцільно вже напрацьовувати інші варіанти. Наприклад, призначення членів Нацради Кабміном за пропозиціями професійної спільноти і результатами конкурсу.

Конкурси, комісії та обмеження переліку тих, хто може пропонувати кандидатів, роблять процес більш публічним та прозорим, але не здатні повністю запобігти зловживанням. Якщо президент чи парламент захочуть призначити конкретну людину — нові процедури цьому не завадять, бо кінцеве рішення все одно буде за ними. Адже комітет і комісія не мають повноважень відсіяти негідних чи недоброчесних кандидатів. Якщо ж результати конкурсу не влаштовуватимуть владу — завжди можна оголосити повторний, що в нас часто практикується. І законом такі ризики вирішити неможливо.

Тому й не дивно, що опозиція, правозахисники та громадська спільнота найбільше переживають за незалежність регулятора. Адже якщо Нацрада буде політично залежною від влади, реформа так і залишиться лише на папері.

Ще однією проблемою є перші ж зміни до закону. За більш як місяць до того, як він набрав чинності, народні депутати зупинили на 2023 рік норми щодо винагороди членів Нацради. Пояснили це тим, що реалізація зазначених норм потребуватиме чималих додаткових витрат і може призвести до зменшення доходів державного бюджету.

Зараз це можна виправдати війною та обмеженими ресурсами, якими розпоряджається держава. Всі кошти мають іти на роботу критичної інфраструктури і забезпечення війська. Але сам факт, що нардепи спершу гарантують належну винагороду, а потім першими ж змінами її обмежують, істотно впливає на незалежність членів регулятора і готовність фахівців з приватного сектора працювати на державу. У мирний час такі зміни неприпустимі і свідчитимуть про намір управляти Нацрадою в ручному режимі.

Члени Нацради захищені від безпідставного дострокового звільнення. У законі про медіа виписано девʼять вичерпних підстав для дострокового припинення повноважень. Однак слід памʼятати, що на час воєнного стану народні депутати наділили себе та президента повноваженням звільняти чиновників. Так парламентарії зробили з Людмилою Денісовою, колишньою Уповноваженою з прав людини, та Валерієм Пацканом, колишнім головою Рахункової палати. Президент аналогічно зробив з ексгенпрокуроркою Іриною Венедіктовою. І так само можна звільнити членів Нацради, проігнорувавши прямі норми профільного закону. Мова не про якість звільнених персоналій, а про принцип.

Одним із маркерів реформи має стати позиція регулятора щодо інформаційного телемарафону. Такий добре працював у перші місяці війни, централізовано інформуючи українців через основні телеканали, але з часом до нього виникало все більше запитань у медіаекспертів. І хоча в Нацради в умовах воєнного стану немає інструментів впливу на формат телемарафону, однак її члени мають достатньо експертизи, щоб порушити дискусію про ефективність і доцільність такого формату. Бо на «Єдині новини» з державного бюджету виділяються мільярди гривень, а тим часом втрачається різноманіття медійного ландшафту України. І якщо вчасно не втрутитися, то відновлювати буде нічого.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Торгували ладаном та людьми: ізраїльські археологи зробили неочікуване відкриття
Фокус
2025-02-06T18:42:45Z
Роскомнадзор створить новий «центр оброблення даних», щоб блокувати «небажаний» контент на ТОТ
Детектор М
2025-02-06T18:42:01Z
Чому не слід закривати додатки в Android-смартфонах
InternetUA
2025-02-06T18:39:37Z
Для чого джокер у картах: історія появи та неочевидне пояснення
24tv
2025-02-06T18:21:50Z
Samsung зупиняє оновлення для деяких смартфонів Galaxy
InternetUA
2025-02-06T18:21:40Z
Науковці можуть отримати стипендію на дослідження у Відні
24tv
2025-02-06T18:18:06Z
Чим соцмережі можуть бути корисними для нас і які небезпеки вони несуть
24tv
2025-02-06T18:15:17Z
«Альфа-стадія»: Civilization VII отримала розгромну критику перших гравців з лише 43% позитивних відгуків
ITC
2025-02-06T18:07:51Z
У США перший університет запустить у навчання ChatGPT для студентів та викладачів
InternetUA
2025-02-06T17:43:48Z
Урожай попре як на дріжджах: які рослини потрібно удобрювати золою
GlavRed
2025-02-06T18:33:49Z
Поки не повернулося тепло: рецепт глінтвейну від Ярославського – смачно і зігріває
24tv
2025-02-06T18:06:05Z
Чи можна фарбувати шпалери: ось, що варто врахувати для ідеального результату
24tv
2025-02-06T17:42:46Z
Чому губки для посуду мають різний колір: ви й не здогадувалися
24tv
2025-02-06T17:42:20Z
Спагеті зі шпинатом у сирному соусі: цей рецепт додасте до списку найулюбленіших
Gazeta UA
2025-02-06T17:36:04Z
Отримають подарунок від долі: яких ТОП-4 знаків зодіаку ощасливить лютий
GlavRed
2025-02-06T17:27:09Z
5 способів зберегти колір одягу при пранні: потрібен чорний перець горошком
24tv
2025-02-06T16:45:50Z
Бігос класичний: рецепт смачної страви зі свіжої та квашеної капусти
Фокус
2025-02-06T16:45:29Z
Як приготувати соковиті сирники-кульки: рецепт від зірки "Мастер Шеф"
Политека
2025-02-06T16:42:30Z
Заманили, а потім побили: у Києві підлітки напали на хлопця
Telegraf
2025-02-06T18:21:31Z
У поліції спростували інформацію про вбивство хлопця співробітниками ТЦК
Комсомольская правда
2025-02-06T18:21:29Z
Ногою в обличчя: у Рівному 14-річному підлітку однокласники зламали щелепу
TSN
2025-02-06T18:18:46Z
Авто класу люкс, оформлене на тещу: в ексТЦКшника знайшли дорогі активи
Политека
2025-02-06T18:00:08Z
На Сумщині через падіння ворожого безпілотника пошкоджені приватні будинки
УкраинФорм
2025-02-06T17:51:51Z
На Філіппінах розбився військовий літак США, четверо загиблих
УкраинФорм
2025-02-06T17:51:10Z
На Київщині горить центр управління відходами
УкраинФорм
2025-02-06T17:42:39Z
У Клименка спростували фейк про значні скорочення у ДСНС
УкраинФорм
2025-02-06T17:18:30Z
Росіяни атакували з дрона цивільного у передмісті Херсона
УкраинФорм
2025-02-06T16:57:46Z
Галатасарай прагне підписати Тріпп'єра
Football.ua
2025-02-06T18:39:19Z
Ломаченко продає будинок: скільки боксер хоче отримати за елітну нерухомість у США
24tv
2025-02-06T18:30:59Z
"Динамо" обіграло македонців у контрольному матчі на зборі у Туреччині
ZN UA
2025-02-06T18:28:21Z
Незабитий пенальті та ефектний сейф: Бущан здобув першу перемогу в Саудівській Аравії
24tv
2025-02-06T18:27:52Z
Йович хоче залишитися у Мілані
Football.ua
2025-02-06T18:01:37Z
Маріу Руї знаходиться за крок від переїзду до США
Football.ua
2025-02-06T17:37:00Z
Україна дебютує у шоу-гонці з біатлону у Швеції: хто бігтиме за "синьо-жовтих"
24tv
2025-02-06T17:33:38Z
Динамо Київ – Шкендія 3:2 Відео голів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-02-06T17:21:04Z
УЄФА може зробити серйозну зміну у форматі Ліги чемпіонів
ZN UA
2025-02-06T17:15:29Z
З Криму вдалося повернути ще вісьмох українських дітей
УкраинФорм
2025-02-06T18:34:22Z
Кадировці знову не помітили наступ ЗСУ в Курській області
Vlasti
2025-02-06T18:33:53Z
Зупиняти чи ні: у КМВА розглянули варіанти щодо роботи столичного транспорту під час тривог
УкраинФорм
2025-02-06T18:33:26Z
Україну накриває холоднеча: де температура повітря впаде до -9 градусів
GlavRed
2025-02-06T18:27:56Z
Водіїв Київщини попередили про небезпеку на дорозі: яка погода очікується
Хвиля
2025-02-06T18:24:21Z
У Полтаві попрощалися із загиблим унаслідок ракетного удару РФ подружжям
УкраинФорм
2025-02-06T18:15:46Z
Мобільно-вогневі групи Києва поповнили пікапами Ineos Grenadier
AutoCentre
2025-02-06T18:10:25Z
Чи буде наступна зима в Україні також теплою: відповідь метеорологині
24tv
2025-02-06T18:03:43Z
У Нікопольському районі через російські обстріли понівечені житлові будинки, є постраждала
УкраинФорм
2025-02-06T17:12:16Z
Це вже набридло: дизайнери відмовляються від культового матеріалу для стільниць
24tv
2025-02-06T18:36:42Z
Відома співачка розповіла, як Потап доводив її до сліз
GlavRed
2025-02-06T18:27:19Z
Залишив свою дитину і пішов воювати в Україну: як виглядає син акторки-путіністки Марії Шукшиної
Telegraf
2025-02-06T18:21:28Z
За два дні до фіналу: букмекери назвали фаворита Національного відбору на Євробачення-2025
24tv
2025-02-06T18:21:11Z
В Австралії українці проведуть мітинг проти показу російського пропагандистського фільму на фестивалі
Детектор М
2025-02-06T17:57:53Z
Їх не можна пропустити: 3 найкращі українські стрічки, які варто переглянути у 2025 році
24tv
2025-02-06T17:57:41Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Future Culture: як столичний квінтет пробився на велику сцену
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T17:00:13Z
Зустріч із "найкрасивішою жінкою" світу: модель назвала несподівану умову
GlavRed
2025-02-06T16:27:39Z
Після побиття потрапив до психдиспансеру: блогер розповів про проблеми Wellboy
GlavRed
2025-02-06T16:27:04Z
Авіаносець для КВІР: в Ірані показали перший корабель-носій дронів "Шахід Бакрі"
Фокус
2025-02-06T18:51:46Z
Чого найбільше бояться українці: опитування показало
Gazeta UA
2025-02-06T18:45:44Z
Субсидію на оренду житла отримала перша родина переселенців
УкраинФорм
2025-02-06T18:45:15Z
Нацрада оштрафувала «Радіо М» та «Вільне радіо королівського міста» з Жовкви
Детектор М
2025-02-06T18:42:57Z
Нова масована ракетна атака по Україні: названо небезпечний період
Политека
2025-02-06T18:42:55Z
Українці зможуть отримати дозвіл на довгострокове проживання в Чехії: за яких умов
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T18:36:27Z
Атомна зброя: як розвивалась смертоносна технологія та який внесок зробили українські вчені
Telegraf
2025-02-06T18:36:20Z
Умєров обговорив із головнокомандувачем армії Швеції спільні оборонні проєкти
УкраинФорм
2025-02-06T18:33:32Z
В Україні продали рідкісний фантик із жувальної гумки Turbo за чотиризначну суму
Топ Жир
2025-02-06T18:33:05Z
Що буде з організмом, якщо на місяць відмовитися від цукру
AgroNews
2025-02-06T17:21:40Z
Блищатиме як нова: як відмити нагар на сковорідці
24tv
2025-02-06T16:36:02Z
Зеленський заборонив вилучення органів у загиблих військових
1News
2025-02-06T16:12:43Z
Син став донором для мами: у «Феофанії» вперше провели родинну трансплантацію печінки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T16:12:16Z
Синергія виробників добрив і ЗЗР з аграріями підвищує дієвість препаратів
AgroPortal
2025-02-06T15:30:33Z
Вибухове зростання м'язів, але є ризик небезпечної "побічки": для чого потрібен креатин
GlavRed
2025-02-06T15:27:38Z
Чому під час депресії хочеться солодкого
24tv
2025-02-06T15:18:32Z
Вимагав від пацієнта з біполярним розладом хабар. Який вирок суд виніс лікарю у Дніпрі
Telegraf
2025-02-06T15:06:37Z
Зеленський підписав закон про систему охорони психічного здоровʼя
УкраинФорм
2025-02-06T14:30:14Z
"Укравтогаз" відновлює роботу заправок: де вже можна заправитися
24tv
2025-02-06T18:51:24Z
В уряді прогнозують стабільні ціни на продукти найближчими місяцями
УкраинФорм
2025-02-06T18:49:08Z
МВФ - про тарифні війни: Сторони мають знайти конструктивний вихід
УкраинФорм
2025-02-06T18:45:54Z
АТБ збільшила товарообіг до 248,8 млрд грн
360ua.news
2025-02-06T18:42:41Z
Чи реально відмовитися від долара: глава Мінфіну США дав чітку відповідь
24tv
2025-02-06T18:36:14Z
ЄБРР планує інвестувати щонайменше 1,5 млрд євро в Україну у 2025 році
Европейская правда
2025-02-06T18:28:38Z
АМКУ дозволив Київстару купити Uklon
24tv
2025-02-06T18:27:52Z
Український підрозділ Ferrexpo звинуватили у незаконному видобутку копалин
AgroNews
2025-02-06T18:19:14Z
В Україні зафіксовано рекордний попит на IT-фахівців
InternetUA
2025-02-06T18:01:36Z
У Дубаї за $1 мільйон продають Гелендваген з жовто-блакитним салоном
Топ Жир
2025-02-06T18:33:29Z
Можуть оштрафувати посеред дороги: водіям пояснили, що потрібно, щоб не "влетіти на гроші"
Политека
2025-02-06T18:27:29Z
Виявлено культовий 56-річний Volkswagen без пробігу і в заводському пакуванні
Фокус
2025-02-06T17:57:01Z
Раритетний пікап Chevrolet Silverado з мінімальним пробігом виставили на торги
AutoCentre
2025-02-06T17:06:44Z
Як очистити лобове скло від льоду: поради експертів
Комсомольская правда
2025-02-06T16:16:04Z
Novitec показав нову версію тюнінгу Ferrari 296
AutoCentre
2025-02-06T16:07:19Z
У Volkswagen оголосили про випуск електромобіля вартістю €20 000
Gazeta UA
2025-02-06T16:06:08Z
У Кременчуці зробили багатофункціональний автомобіль на шасі Mercedes-Benz Arocs
AutoCentre
2025-02-06T15:04:44Z
Декілька моделей Suzuki скоро зникнуть з ринку: дилер назвав причину
ТСН
2025-02-06T14:24:59Z
Путін втягне Білорусь у війну: Зеленський попередив про новий план агресора
TSN
2025-02-06T18:51:31Z
Трамп ще чекає: коли оприлюднять деталі мирного плану щодо України
24tv
2025-02-06T18:51:18Z
Азербайджан закриває «Російський дім»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T18:48:38Z
Парламент Грузії посилив покарання для учасників протестних акцій
УкраинФорм
2025-02-06T18:48:17Z
"Їм доведеться": Келлог висловився щодо виборів в Україні до закінчення війни
Telegraf
2025-02-06T18:45:54Z
Адміністрація Трампа розглядає план реформ для ВООЗ і призначення американця на ключову посаду
iPress
2025-02-06T18:45:51Z
США викрили мережу нелегального постачання іранської нафти до Китаю
Европейская правда
2025-02-06T18:42:36Z
Путін ділить "корита": що відбувається з міноборони Росії та "Роскосмосом"
24tv
2025-02-06T18:42:22Z
ЗМІ: Трамп планує запровадити санкції проти МКС
Европейская правда
2025-02-06T18:39:55Z