MY.UAНовини
Чи стане нарешті незалежною Нацрада з питань телебачення і радіомовлення?
Чи стане нарешті незалежною Нацрада з питань телебачення і радіомовлення?

Чи стане нарешті незалежною Нацрада з питань телебачення і радіомовлення?

Чи стане нарешті незалежною Нацрада з питань телебачення і радіомовлення?

Наприкінці березня набрав чинності новий закон про медіа. Реформа у цій сфері є одним із семи кандидатських зобов'язань України перед Європейським Союзом. Якщо все не закінчиться лише ухваленням закону, вплив олігархів і країни-агресора на національний медіапростір має значно зменшитися.

Ключовим елементом усієї реформи стане робота Національної ради з питань телебачення і радіомовлення — постійно діючого конституційного національного регулятора у сфері телерадіомовлення. З новими повноваженнями вона має необхідні можливості для того, щоб ефективно карати порушників і протидіяти ворожій пропаганді.

Але чи зможе цього разу?

Як раніше працювала Нацрада з питань телебачення і радіомовлення

Боротьба за вплив у Нацраді точиться як між президентом та парламентом, так і між чинним президентом і його попередниками. І почалося це ледь не в момент заснування цього органу в 1994 році.

Тоді, всупереч закону, Леонід Кравчук визначив склад Нацради і затвердив її тимчасове положення, хоча робити це на той момент мали тільки народні депутати. На певний час розв’язав цю кризу Леонід Кучма, який скасував рішення попередника.

Запобігти подальшим конфліктам мала Конституція 1996 року, де визначили, що і президент, і парламент призначають по половині складу членів Нацради. Після Помаранчевої революції парламент уніс до закону зміни, якими наділив себе повноваженням відправляти у відставку всіх членів регулятора за результатами звіту. Пізніше такі повноваження отримав і президент.

У трохи видозміненому вигляді ця норма існувала донедавна. Саме так Володимир Зеленський у 2020 році звільнив усіх чотирьох «президентських» представників у Нацраді за результатами звіту, але одразу поновив двох із них. Таким чином він позбувся призначенців, лояльних до попередника.

Контроль над Нацрадою дозволяє впливати на роботу телеканалів і радіо, висвітлення інформації, показ реклами та навіть мовні квоти. Саме Нацрада видає, продовжує або відкликає ліцензії на мовлення. У 2017-му регулятор відмовив у продовженні ліцензії «Вести.Радио» за ворожу пропаганду та відсутність відомостей про кінцевих бенефіціарів. У 2021-му члени регулятора намагалися позбавити ліцензії телеканал «НАШ» за розпалювання ворожнечі. А за президентства Януковича Нацраду звинувачували у спробі позбавити ліцензії телеканал ТВі через опозиційну до влади позицію.

Саме за позовом Нацради у 2014 році суд зобов'язав провайдерів призупинити ретрансляцію найбільших російських каналів. Також регулятор попередив провайдерів, які проігнорували це рішення, що системне порушення закону стане підставою для звернення до суду про анулювання ліцензій.

Ще один інструмент у роботі Нацради — штрафи. Телеканал СТБ покарали на 1,65 млн грн за трансляцію передач, які можуть завдати шкоди дітям. Телеканал «Інтер» отримав штраф на 4 млн грн за розпалювання ворожнечі через трансляцію концерту до Дня перемоги. А за порушення мовних квот у різний час штрафували радіо «Люкс ФМ», «Шансон», Best FM та «Громадське радіо», а також телеканали 1+1 і К1.

Та навіть із цих прикладів лише частина досягла успіху. Через політичну і фінансову залежність Нацрада часто не має ні бажання, ні коштів на справді ефективну роботу. Цим користувалися проросійські канали на кшталт 112, «НАШ» чи NewsOne, яких через ворожу пропаганду і відверто деструктивну діяльність роками намагалися позбавити ліцензій, але всі справи розвалювались у судах.

Навіщо було змінювати закон, і що змінилося

Практика показує, що політично залежні органи не здатні належним чином здійснювати свої повноваження. До того ж були питання до ефективності роботи Нацради, зокрема щодо неможливості закрити пропагандистські канали в Україні. Та й застаріле законодавство вже не враховувало сучасних технологій і розвитку. Тому зміна правил була на часі.

Одним із найбільших нововведень є спроба збільшити незалежність Нацради. Добір членів регулятора здійснюватиметься на конкурсних засадах. Пропонувати кандидатів можуть лише об'єднання підприємств-суб'єктів у сфері медіа, громадські об'єднання, творчі спілки, які активно працюють у медійній сфері не менше трьох років. З цього процесу виключили політиків і політичні партії, які хотіли узурпувати право делегувати кандидатів.

Конкурс проводитимуть парламентський комітет і комісія при президентові. Вони будуть обговорювати кандидатури і вносити на розгляд Верховної Ради та глави держави рішення стосовно кожного з кандидатів із висновками й рекомендаціями. Робота що комітету, що комісії має бути відкритою та публічною. Останнє слово все одно лишається за парламентом і президентом.

Істотно підвищили винагороду членів Нацради. Якщо раніше вона становила майже 27 тис. грн, то тепер — понад 200 тис. грн. Належна винагорода — один із найважливіших чинників, які впливають на незалежність роботи будь-якої інституції.

Змінилися й повноваження регулятора. Тепер він може видавати приписи, якими інформуватиме суб’єктів у сфері медіа про порушення закону. Багаторазове та систематичне ігнорування приписів може призвести до штрафів, а пізніше — до скасування реєстрації, звернення до суду про анулювання ліцензії чи заборону розповсюдження.

Нацрада зможе стежити за прозорістю структури медіа. Інформація про всіх, хто має істотну участь у медіа, ключових учасників та характер взаємодії між ними має бути публічною. Заборонено істотну участь офшорних компаній. Якщо ж регулятор дійде висновку, що структура медіа є непрозорою, то може скасувати його реєстрацію, заблокувати поширення чи звернутися до суду з позовом про анулювання ліцензії.

Запроваджується й інститут спільного регулювання, коли частина рішень ухвалюватиметься спільно Нацрадою та представниками галузей медіа.

Тож закон не створює загрози цензури і не є небезпечним для прозорих та відповідальних медіа. Про це свідчить реакція представників Європейського Союзу, які привітали прогрес адаптації законодавства ЄС у сфері медіа. Але закон ще треба реалізувати. І з цим будуть значні складнощі.

Чому реформа може не спрацювати

Ухвалення закону — лише початок реформи. Її впровадження повністю залежить від роботи Нацради. Є значні ризики, що саме на цьому етапі реформа натрапить на ті ж граблі, які заважали розвитку сфери медіа всі попередні роки.

Як і раніше, президент і парламент призначають по половині членів Нацради. Цей порядок визначений у Конституції, яку неможливо змінити під час дії воєнного стану. Але доцільно вже напрацьовувати інші варіанти. Наприклад, призначення членів Нацради Кабміном за пропозиціями професійної спільноти і результатами конкурсу.

Конкурси, комісії та обмеження переліку тих, хто може пропонувати кандидатів, роблять процес більш публічним та прозорим, але не здатні повністю запобігти зловживанням. Якщо президент чи парламент захочуть призначити конкретну людину — нові процедури цьому не завадять, бо кінцеве рішення все одно буде за ними. Адже комітет і комісія не мають повноважень відсіяти негідних чи недоброчесних кандидатів. Якщо ж результати конкурсу не влаштовуватимуть владу — завжди можна оголосити повторний, що в нас часто практикується. І законом такі ризики вирішити неможливо.

Тому й не дивно, що опозиція, правозахисники та громадська спільнота найбільше переживають за незалежність регулятора. Адже якщо Нацрада буде політично залежною від влади, реформа так і залишиться лише на папері.

Ще однією проблемою є перші ж зміни до закону. За більш як місяць до того, як він набрав чинності, народні депутати зупинили на 2023 рік норми щодо винагороди членів Нацради. Пояснили це тим, що реалізація зазначених норм потребуватиме чималих додаткових витрат і може призвести до зменшення доходів державного бюджету.

Зараз це можна виправдати війною та обмеженими ресурсами, якими розпоряджається держава. Всі кошти мають іти на роботу критичної інфраструктури і забезпечення війська. Але сам факт, що нардепи спершу гарантують належну винагороду, а потім першими ж змінами її обмежують, істотно впливає на незалежність членів регулятора і готовність фахівців з приватного сектора працювати на державу. У мирний час такі зміни неприпустимі і свідчитимуть про намір управляти Нацрадою в ручному режимі.

Члени Нацради захищені від безпідставного дострокового звільнення. У законі про медіа виписано девʼять вичерпних підстав для дострокового припинення повноважень. Однак слід памʼятати, що на час воєнного стану народні депутати наділили себе та президента повноваженням звільняти чиновників. Так парламентарії зробили з Людмилою Денісовою, колишньою Уповноваженою з прав людини, та Валерієм Пацканом, колишнім головою Рахункової палати. Президент аналогічно зробив з ексгенпрокуроркою Іриною Венедіктовою. І так само можна звільнити членів Нацради, проігнорувавши прямі норми профільного закону. Мова не про якість звільнених персоналій, а про принцип.

Одним із маркерів реформи має стати позиція регулятора щодо інформаційного телемарафону. Такий добре працював у перші місяці війни, централізовано інформуючи українців через основні телеканали, але з часом до нього виникало все більше запитань у медіаекспертів. І хоча в Нацради в умовах воєнного стану немає інструментів впливу на формат телемарафону, однак її члени мають достатньо експертизи, щоб порушити дискусію про ефективність і доцільність такого формату. Бо на «Єдині новини» з державного бюджету виділяються мільярди гривень, а тим часом втрачається різноманіття медійного ландшафту України. І якщо вчасно не втрутитися, то відновлювати буде нічого.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ілон Маск «зажав» радіочастоти для Apple — SpaceX блокує розширення супутникового зв’язку для iPhone
ITC
2025-03-31T15:16:43Z
«Мор» процесорів AMD продовжується: понад 100 Ryzen 7 9800X3D та перший 9950X3D
ITC
2025-03-31T15:16:18Z
Про неї забувають усі: деталь у мікрохвильовці, яку чистять вкрай рідко
24tv
2025-03-31T15:15:05Z
SpaceX Маска готується позбавити Apple доступу до супутникових частот – WSJ
iPress
2025-03-31T15:12:06Z
Samsung представила холодильник, який допоможе знайти загублений смартфон за допомогою ШІ
24tv
2025-03-31T15:03:57Z
Чип компанії Маска, що повертає зір, почнуть вживлювати людям уже цього року
InternetUA
2025-03-31T15:01:20Z
Максимальна ефективність: широкозахватний компактор SWIFTER SE 12000 працює на полях Тернопільщині
AgroPortal
2025-03-31T15:00:16Z
У Китаї створили роботів зі ШІ, які допомагають з укладанням волосся і паркуванням
InternetUA
2025-03-31T14:43:38Z
Три технології телевізорів прагнуть замінити OLED у найближчі роки: чим вони кращі
Фокус
2025-03-31T14:36:46Z
Як коти лікують людей: ветеринар вказав на унікальну здібність улюбленців
GlavRed
2025-03-31T14:57:20Z
Місячний календар стрижок на квітень 2025 року: перелік сприятливих днів
Факти ICTV
2025-03-31T14:39:41Z
В поєднанні з м'ясними стравами – ідеально: легкий салат на Великдень, який має бути на столі
24tv
2025-03-31T14:36:31Z
BBQ MASTER: Сезон грилю починається саме зараз!
VGorode
2025-03-31T14:33:29Z
Гороскоп на 1 квітня: Овнам - зміни у житті, Терезам - ризики у роботі
Telegraf
2025-03-31T14:33:17Z
"Часнику не буває багато": садівник показав, як зібрати великий урожай рослини
GlavRed
2025-03-31T14:27:37Z
Місячний календар посадки кімнатних рослин: точні дати на квітень
24tv
2025-03-31T14:21:53Z
Наскільки корисні суші та роли: яких видів краще уникати
24tv
2025-03-31T14:06:52Z
Історія цих слів не така проста: що насправді означають популярні "капєц" та "піпець"
Gazeta UA
2025-03-31T14:06:33Z
У центрі Львова нетверезий чоловік сів за кермо дитячої машинки: поліція склала адмінпротокол
24tv
2025-03-31T15:15:37Z
В Канаді через крижаний шторм без електроенергії залишилися пів мільйона мешканців
iPress
2025-03-31T15:12:12Z
Збитки на суму понад ₴1,8 млн. під час закупівлі дронів та РЕБ для ЗСУ: повідомлено про підозру заступнику голови сільради на Львівщині
Украина Криминальная
2025-03-31T15:12:02Z
У Москві згорів лімузин топчиновника Кремля: що могло стати причиною вибуху
24tv
2025-03-31T14:54:06Z
Могилу наймолодшого захисника "Азовсталі" Назарія Гринцевича вкотре пограбували
Фокус
2025-03-31T14:45:50Z
Підозрілий пожежа спалює 17 нових Tesla в автосалоні у Римі
Топ Жир
2025-03-31T14:45:20Z
Антикорупційний суд різко зменшив заставу для ексголови МСЕК Хмельниччини
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T14:39:47Z
Двоє українців переказали шахраям понад 400 тис. грн за неіснуючі авто
InternetUA
2025-03-31T14:34:18Z
У Львові затримали зловмисника, підозрюваного у нанесенні смертельних травм поліцейському
Украина Криминальная
2025-03-31T14:27:56Z
Лунін — у заявці Реала на матч-відповіді 1/2 фіналу Кубка Іспанії проти Реал Сосьєдад, Куртуа — відсутній
Football.ua
2025-03-31T15:16:19Z
Скільки призових заробили українські біатлоністи в сезоні-2024/2025
24tv
2025-03-31T15:15:43Z
Ексчемпіон світу назвав солідну суму, яка відновить кар'єру Ф'юрі
24tv
2025-03-31T15:03:13Z
Арсенал виявляє серйозний інтерес до Дьокереша — Орнштейн
Football.ua
2025-03-31T14:54:52Z
У Росії звинуватили батьків Касаткіної в її рішенні змінити громадянство
Antikor
2025-03-31T14:48:22Z
Колишній гравець київського Динамо підтримав повернення Росії до міжнародного футболу
24tv
2025-03-31T14:39:17Z
Левандовські: Я хочу грати ще кілька років на найвищому рівні
Football.ua
2025-03-31T14:25:47Z
Гравець Карпат встановив абсолютний бомбардирський рекорд УПЛ
24tv
2025-03-31T14:12:22Z
Колишній партнер Аморіма по Бенфіці: Рубен був клоуном в роздягальні
Football.ua
2025-03-31T13:49:11Z
Реклама із закликами до диверсій у Львові: поліція розповіла, хто стоїть за ворожими постерами
24tv
2025-03-31T15:12:33Z
Росія депортувала ще 39 українських дітей з окупованої Луганщини — ЦНС
Факти ICTV
2025-03-31T15:09:55Z
Ворог масовано обстріляв Куп'янськ КАБами: зруйновано будинок, є постраждалі
24tv
2025-03-31T15:09:17Z
Завершення опалювального сезону в Харкові: коли остаточно вимкнуть тепло
Политека
2025-03-31T15:00:30Z
На Волині високопосадовець Держгеокадастру та його спільники намагалися привласнити землі біля озера Світязь
Украина Криминальная
2025-03-31T14:57:40Z
У ЦПД спростували загибель контрактника за програмою "18–24"
Комсомольская правда
2025-03-31T14:52:47Z
Під загрозою кожне місто України: що стоїть за зміною повітряних ударів РФ по Україні
Фокус
2025-03-31T14:30:21Z
Росія фактично "застрягла" на Покровському напрямку, - Сирський
Antikor
2025-03-31T14:27:36Z
Прогноз погоди в Києві та області на квітень: синоптики попередили про похолодання та можливий сніг
Политека
2025-03-31T14:19:09Z
Експерт припустив, чому Меган Маркл почала частіше показувати сина і доньку у мережі
24tv
2025-03-31T15:09:10Z
У Харкові пройде концерт класичної арфової та фортепіанної музики
Storyboom
2025-03-31T15:04:00Z
"Головне – вчасно свідомо прокинутися": інтерв'ю з Олександром Хоменком – лідером проєкту МУР
24tv
2025-03-31T15:03:13Z
Колишня учасниця Open Kids Ангеліна Романовська неочікувано заявила про вагітність
24tv
2025-03-31T14:34:53Z
Лідер гурту "Хейтспіч" поповнив лави ЗСУ і показався у військовій формі
24tv
2025-03-31T14:24:27Z
Не пережив батька, що помер у 32 роки: як загинув зірка "Ворона" Брендон Лі і як виглядає могила актора
Telegraf
2025-03-31T14:18:05Z
Чи будуть концерти у Києві? Ірина Білик після тяжкої хвороби звернулася до своїх фанатів
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T14:00:48Z
Три найкрасивіші стрижки весни: вони просто вау
24tv
2025-03-31T14:00:46Z
Була коханкою олігарха: що відомо про особисте життя скандальної блогерки Анни Алхім
24tv
2025-03-31T14:00:34Z
Американські солдати, які зникли у Литві, знайдені мертвими
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T15:00:54Z
ПіМ, куди несеш генератор?!
Петр и Мазепа
2025-03-31T15:00:36Z
Військовозобов’язаних можуть відправити будувати фортифікації: у ТЦК назвали, кого це стосується
24tv
2025-03-31T14:57:53Z
Нідерланди повідомили про виділення 500 млн євро на розробку дронів для України
Европейская правда
2025-03-31T14:57:49Z
Чи можуть мобілізувати з бронею. Все залежить від одного моменту
Telegraf
2025-03-31T14:45:28Z
Квітень на порозі: що підготували зірки для всіх знаків зодіаку
24tv
2025-03-31T14:42:15Z
У Росії стартує весняний призов: за наказом Путіна в армію заберуть 160 тисяч осіб
24tv
2025-03-31T14:42:07Z
Інтригу розкрито: скандальна Алхім назвала ім'я одруженого бізнесмена, з яким мала роман
24tv
2025-03-31T14:39:52Z
Чи є гріхом самогоноваріння: священник ошелешив відповіддю
GlavRed
2025-03-31T14:39:03Z
Приховані переваги: 3 фактори, які роблять килими з низьким ворсом кращими за інші
24tv
2025-03-31T15:15:17Z
Як соціальні зв’язки впливають на психічне здоров’я
360ua.news
2025-03-31T15:00:43Z
Магнітні бурі у квітні 2025: прогнози сонячної активності
Факти ICTV
2025-03-31T14:07:45Z
Як мікропластик загрожує нашому організму
360ua.news
2025-03-31T14:00:45Z
В Україні оштрафували низку аптек через завищені ціни на ліки
24tv
2025-03-31T13:03:56Z
Година з телефоном перед сном на 59% збільшує ризик безсоння, — дослідження
ITC
2025-03-31T12:48:53Z
В Австралії пропонують майже пів мільйона доларів за роботу, яку ніхто не хоче: у чому заковика
24tv
2025-03-31T11:36:52Z
Чому корисно пити чай із корицею: 6 важливих властивостей цього напою
GlavRed
2025-03-31T11:27:19Z
Одеські медики провели унікальну операцію на серці немовля
24tv
2025-03-31T11:06:55Z
В обхід України: Росія різко збільшить експорт газу до Словаччини
24tv
2025-03-31T15:12:47Z
Борщовий набір "штормить": як змінилися ціни на овочі за тиждень
24tv
2025-03-31T15:09:03Z
Ціни не впадуть до травня: в Україні до 39% "злетіла" вартість популярних продуктів
GlavRed
2025-03-31T15:03:53Z
Чи зможе США витіснити Росію з газового ринку Європи
24tv
2025-03-31T15:03:51Z
Яку зарплату потрібно мати, щоб пенсія була щонайменше 11 тисяч гривень
24tv
2025-03-31T14:57:33Z
Чому заборонена черемша в Україні та який буде штраф за її збирання та продаж
Факти ICTV
2025-03-31T14:57:01Z
Чи поверне УЗ втрачені “обіймашки” внаслідок кібератаки: коли відновлять роботу програми лояльності
Факти ICTV
2025-03-31T14:54:45Z
В Укрзалізниці назвали головного підозрюваного у кібератаці на систему компанії
InternetUA
2025-03-31T14:52:39Z
Частина пенсіонерів втратить пільги на оплату ЖКП у квітні
24tv
2025-03-31T14:45:51Z
Знаменитий італійський спорткар 60-х повернули у виробництво
Фокус
2025-03-31T15:15:12Z
Чому варто обирати Exist.ua для покупки автозапчастин?
Мій Харків
2025-03-31T15:12:59Z
Показано автобус Mercedes-Benz з дерев’яними сидіннями та «травою» в салоні
AutoCentre
2025-03-31T15:04:30Z
Чи можна зареєструвати автомобіль на неповнолітню дитину в Україні у 2025 році
Факти ICTV
2025-03-31T14:15:22Z
Nissan Xterra повертається, щоб взяти участь у виставці SEMA
AutoCentre
2025-03-31T14:03:01Z
Виготовили лише 40, а цей Alfa GT Super можливо найгарніший серед них
Топ Жир
2025-03-31T14:00:37Z
Водійські права категорії С: на чому можна їздити
Факти ICTV
2025-03-31T13:52:40Z
Кібервантажівка розірвалася навпіл, але це не була її провина
Топ Жир
2025-03-31T13:30:02Z
BMW різко знизив ціни на модель XM на $22,500, але все ще ніхто не поспішає їх купувати
Топ Жир
2025-03-31T12:45:37Z
Президент назвав кількість воєнних злочинів РФ
1News
2025-03-31T15:16:04Z
Три роки після звільнення Бучі: Зеленський вшанував жертв російської окупації
Gazeta UA
2025-03-31T15:12:57Z
Польща підпише зі США угоду про протиповітряну оборону вартістю майже $2 млрд
Европейская правда
2025-03-31T15:12:52Z
Каллас закликала Росію погодитися на припинення вогню в Україні — Reuters
ZN UA
2025-03-31T15:12:43Z
Нова відповідь Трампу: ринок ЄС можуть закрити для американських товарів
24tv
2025-03-31T15:12:20Z
Трамп заявив, що дав путіну психологічний дедлайн для угоди щодо України
iPress
2025-03-31T15:12:20Z
Британські спецназівці сприяли залученню ЦРУ до війни в Україні – The Telegraph
iPress
2025-03-31T15:12:19Z
Дозвіл путіну відновити СРСР матиме серйозніші наслідки для Європи – The Telegraph
iPress
2025-03-31T15:12:12Z
В Конгресі вимагають від США підтримати Європу в миротворчій місії в Україні
iPress
2025-03-31T15:12:10Z