MY.UAНовини
Цензура, залякування та розправи: як Китай змінював та підчищав дані про COVID-19 у всьому світі
Цензура, залякування та розправи: як Китай змінював та підчищав дані про COVID-19 у всьому світі

Цензура, залякування та розправи: як Китай змінював та підчищав дані про COVID-19 у всьому світі

На початку 2020 року, коли нова хвороба офіційно отримала назву COVID-19, команда вчених зі Сполучених Штатів і Китаю оприлюднила важливі дані про те, як швидко поширювався вірус і хто помирає.

Китай хоче пошити в дурні увесь світ

Дослідження цитувалося в усьому світі, і воно виявилося зразком міжнародної співпраці в кризовий момент. Проте за кілька днів дослідники тихо відкликали статтю, яка була замінена повідомленням із закликом не цитувати її. Декілька спостерігачів звернули увагу на цей дивний крок, але весь епізод швидко згас на тлі божевілля пандемії коронавірусу.

Тепер ясно, що дослідження не було вилучено через помилки. Натомість його було відкликано за вказівкою китайських чиновників охорони здоров’я на тлі репресій проти науки. Такі дії підняла хмару пилу навколо дат перших випадків COVID.

Те, що китайський уряд перешкоджав міжнародним розслідуванням і цензурував онлайн-обговорення пандемії, добре задокументовано. Але тиск Пекіна на інформацію сягає набагато глибше, ніж усвідомлюють навіть багато дослідників пандемії. Розслідування показало, що його кампанія цензури спрямована на міжнародні журнали та наукові бази даних.

Під тиском свого уряду китайські вчені приховали дані, вилучили генетичні послідовності з загальнодоступних баз даних і змінили важливі деталі в публікаціях. Редактори західних журналів сприяли цим зусиллям, погоджуючись на ці правки або відкликаючи статті з туманних причин.

Великі групи науковців, включаючи Всесвітню організацію охорони здоров’я, повірили в плутані дані та неточні часові рамки.

Ця наукова цензура не завжди була успішною: наприклад, оригінальну версію статті за лютий 2020 року все ще можна знайти в Інтернеті. Але кампанія позбавила лікарів і політиків важливої ​​інформації про вірус у той момент, коли світ її потребував найбільше. Це породило недовіру до науки в Європі та Сполучених Штатах, оскільки чиновники охорони здоров’я цитували документи з Китаю, які потім були відкликані.

Репресії сьогодні продовжують породжувати дезінформацію та перешкоджають зусиллям визначити походження вірусу. Така цензура нещодавно потрапила в поле зору громадськості, коли міжнародна група вчених виявила дані про генетичну послідовність, які китайські дослідники зібрали на ринку в Ухані в січні 2020 року, але приховували від іноземних експертів протягом трьох років.

Послідовності показали, що єнотовидні собаки, тварини, схожі на лисиць, депонували генетичні сигнатури в тому ж місці, де був залишений генетичний матеріал від вірусу, що відповідає сценарію, за яким вірус поширювався на людей від нелегально проданих ринкових тварин.

Китай приховує дані про коронавірус / Фото Unsplash

Посольство Китаю у Вашингтоні не відповіло на запити про коментарі. На пресконференція цього місяця вчені з Китайського центру контролю та профілактики захворювань назвали таку критику "неприйнятною".

Неможливо назвати якийсь один мотив такої дезінформації. Пекін контролює та формує інформацію, особливо в моменти кризи. Але деяка частина цензури змінила графік перших заражень. Це делікатна тема, оскільки уряд зіткнувся з критикою через те, що достатньо швидко відреагував на спалах.

Немає доказів того, що китайська цензура спрямована на приховування конкретного сценарію походження пандемії. Деякі вчені вважають, що COVID-19 передається природним шляхом від тварин до людей. Інші стверджують, що він міг поширитися з китайської лабораторії. Обидві сторони вказали на цензуру даних, щоб підтвердити свої теорії.

Але вони дійшли згоди в одному: тиск китайського уряду на науку перешкоджає пошуку істини.

Зміна дат

На короткий момент коронавірус кинув виклик сумнозвісно жорсткому контролю над інформацією в Китаї. 6 лютого 2020 року, коли запобігти пандемії ще здавалося можливим, китайський Інтернет обурився смертю Лі Веньляна, лікаря з Уханя, якого покарали за попередження про спалах.

Люди відчули, що чиновники приховали інформацію, яка рятує життя. По всьому Китаю вони запитували: скільки людей підхопили вірус у грудні? Хто знав? Чому не було зроблено більше? Приблизно в той час дослідники підтвердили, що вірус тижнями поширювався від людини до людини, а китайські чиновники спочатку заперечували це.

Уряд Китаю відреагував на це посиленням онлайн-цензури та посиленням контролю над дослідженнями. Цензура спочатку була частковою. Міністерство науки і технологій попросило вчених надати пріоритет боротьбі зі спалахом, а не публікації статей. Один європейський вчений згадав, як його китайські колеги просили його підписати угоду про нерозголошення, яка обіцяла не ділитися даними – про дослідження, які вже були опубліковані.

Незабаром китайські дослідники попросили журнали відкликати свою роботу. Вони можуть відкликати статті з низки законних причин, як-от недостовірні дані. Але огляд понад дюжини відкликаних матеріалів із Китаю показує приховування досліджень ранніх випадків, умов для медичних працівників і того, наскільки поширився вірус – тем, які можуть негативно вплинути на уряд.

Серед них було дослідження, яке включало інфікованих дітей у південному Китаї; опитування депресії та тривоги серед китайських медичних працівників, які лікували пацієнтів з COVID-19; і навіть лист, опублікований у The Lancet Global Health від двох медсестер, які описали відчай, який вони відчували, працюючи в лікарнях в Ухані.

Журнали зазвичай повільно відкликають документи, навіть якщо вони виявляються шахрайськими або неетичними. Але в Китаї розрахунок інший, сказав Іван Оранський, засновник Retraction Watch. Журнали, які хочуть продавати підписку в Китаї або публікувати китайські дослідження, часто підкоряються вимогам уряду. "Наукові видавці дійсно зробили все можливе, щоб задовольнити запити цензури", — сказав він.

У міру поширення вірусу Китай офіційно запровадив контроль. Урядова цільова група була призначена відповідати за всі дослідження коронавірусу. Офіційні особи в східній провінції Чжецзян обговорили "посилення управління" науковими результатами. Потім 9 березня вчені з провідних китайських лабораторій опублікували статтю про те, як коронавірус може мутувати.

Тема була, здавалося б, аполітичною, але вона спиралася на зразки, зібрані у пацієнтів в Ухані, починаючи з середини грудня 2019 року. Це додало доказів того, що вірус широко поширювався ще до того, як уряд Китаю вжив заходів.

Журнал вийшов саме тоді, коли уряд офіційно закріпив свою політику цензури. Наступного дня Міністерство освіти Китаю наказало університетам подавати теми досліджень урядовій робочій групі на затвердження, згідно з директивою, розміщеною на веб-сайті університету.

Ті, хто не перевірив свої наукові проекти або спричинив "серйозні негативні соціальні наслідки", будуть покарані, йдеться в директиві. Цей крок сколихнув китайську науку. Вузи посилили обмеження на інтерв’ю для ЗМІ викладачів і наказали професорам дотримуватися цієї директиви.

Відкликання журналу тривали, і з незвичайних причин. Одна група авторів зазначила, що "наші дані недостатньо досконалі". Інші попередили, що їхній документ "не може бути використаний як основа для походження та еволюції SARS-CoV-2". Треті сказали, що їхні висновки "неповні та не готові для публікації". Кілька вчених пообіцяли в повідомленнях про відкликання оновити свої висновки, але так і не зробили цього.

Через те, що китайським вченим закрили рота, важко чітко відрізнити цензуровані документи від тих, які були відкликані з законних наукових причин.

Цензура допомогла уряду розповісти історію. Через два місяці після публікації статті про мутації коронавірусу видання Clinical Infectious Diseases опублікувало оновлення. У новій версії сказано, що зразки з Уханя були зібрані не в грудні, а через кілька тижнів, у січні.

Автор газети Лі Мінкун з Пекінського інституту геноміки не відповів на прохання про коментарі. Після того, як Джессі Блум з онкологічного центру Фреда Хатчінсона в Сіетлі написав у Twitter про розбіжності, редактори журналу опублікували третю версію статті, додавши ще одну часову шкалу. У цій редакції сказано, що зразки були зібрані між 30 грудня та 1 січня.

Приховування походження коронавірусу

Китайські вчені роками ігнорували запити надати інформацію про мазки, взяті з поверхонь на ринку Ухань. Ця відмова завадила спробам визначити, як почалася пандемія.

Доктор Холмс, біолог Сіднейського університету, сказав, що ще два роки тому він наголошував китайським дослідникам на важливості цих зразків. Він навіть надіслав їм послідовність геному єнотовидного собаки, сподіваючись, що вони порівняють її зі зразками з ринку. Дослідники не оприлюднили дані до цього року.

ВООЗ лише додала плутанини щодо походження пандемії. Після виявлення помилок у великому звіті організації та Китаю за березень 2021 року речник агентства Тарік Джасаревич пообіцяв, що офіційні особи виправлять помилки. Через два роки вони цього так і не зробили. Недосконалий звіт залишається онлайн, описуючи неточну хронологію найперших відомих випадків. Зараз пан Ясаревич передає запитання щодо звіту науковцям, які його підготували.

Китай хоче зняти з себе відповідальність / Фото Unsplash

Деякі вчені також підозрюють, що китайська цензура вплинула на генетичні бази даних, які лежать в основі світових досліджень. У Національній медичній бібліотеці уряду США, яка керує базою даних, тоді заявили, що дослідники з Уханя попросили вилучити послідовності – і натякнули, що це був єдиний випадок під час пандемії, коли дані були видалені на прохання вчених.

Але перевірка стороннім консультантом у березні 2022 року показала, що того ж дня вчені вилучили іншу, не пов’язану послідовність. Після того, як доктор Блум опублікував статтю про видалені послідовності Уханьського університету, вони знову з’явилися в Інтернеті, але більшість з них було перенесено до бази даних, пов’язаної з китайським урядом.

1 квітня Пекін обмежив доступ іноземців до академічного порталу China National Knowledge Infrastructure. Влада закликала китайських вчених публікуватися у вітчизняних журналах, а не в міжнародних виданнях. А цього місяця урядові вчені Китаю заявили, що настав час почати дослідження походження вірусу за межами Китаю.

Це був реверанс до спростованого твердження, що пандемія почалася десь в іншому місці .

Теги за темою
Китай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Битись не можна відступити": чому новий роман про нашу війну приречений стати бестселером
Фокус
2024-10-01T09:27:22Z
Камалія розповіла, що зруйнувало її шлюб із чоловіком: Це була остання крапля
Комсомольская правда
2024-10-01T09:25:02Z
Нове аніме Міядзакі «Хлопчик і Чапля» вийде на Netflix
Детектор М
2024-10-01T09:22:00Z
Чоловік знайшов у гаражі "смішні" малюнки, які виявилися коштовними витворами мистецтва
24tv
2024-10-01T09:12:25Z
У Києві пройшов перший в Україні День дебютного кіно
Кино-Театр
2024-10-01T09:09:01Z
Колір граната, кохання Джокера, юність Трампа. Що подивитись у кінотеатрах у жовтні
Детектор М
2024-10-01T09:01:38Z
Софія Ротару прийшла до Тіни Кароль у несподіване місце: "Роблять нашу віру сильною"
Знай
2024-10-01T08:52:21Z
Ось 5 годинників, щоб одягатися елегантніше за самого Девіда Бекхема
24tv
2024-10-01T08:51:41Z
Ганста Гетсбі-2. Страшні здогадки про досвід Джастіна Бібера на скандальних вечірках Паффа Дедді
Детектор М
2024-10-01T08:37:53Z
Учені пояснили, чому людям за 50 обов’язково треба пити каву щодня
TSN
2024-10-01T08:51:38Z
Цю помилку роблять майже всі: чи потрібно промивати булгур перед варінням
TSN
2024-10-01T08:36:21Z
Профілактика кількох хвороб: від чого може врятувати кава
24tv
2024-10-01T08:24:46Z
У жінки сталася вкрай рідкісна позаматкова вагітність у печінці – фото
TSN
2024-10-01T08:13:21Z
Продукт, який помилково в Україні вважають шкідливим, захищає від раку і хвороб серця
24tv
2024-10-01T07:54:49Z
4 поширені помилки після силового тренування, які руйнують ваш прогрес
Фокус
2024-10-01T07:51:49Z
Мільйони українських дітей можуть залишитися без лікування вже з 1 жовтня
Знай
2024-10-01T07:12:20Z
Вчені відкрили, як затримати ріст людського ембріона
Portaltele
2024-10-01T05:25:54Z
Чому нудить під час місячних
24tv
2024-10-01T05:24:30Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Кордон розтанув: відразу три країни Європи вимушено змінять свої межі
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T09:27:56Z
Новий Генсек НАТО Марк Рютте: що відомо про нього та ставлення до України
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T09:27:51Z
На Україну чекають найтемніші часи: у Financial Times озвучили похмурий прогноз
GlavRed
2024-10-01T09:27:48Z
Байден може схвалити просування України до НАТО до кінця свого терміну — FT
TSN
2024-10-01T09:27:20Z
Має неоднозначні зв'язки: яку роль може відіграти Індія у перемовинах між Україною та Росією
24tv
2024-10-01T09:24:36Z
Столтенберг, який йде з посади, підбив підсумки 10 років у ролі генсека НАТО
Европейская правда
2024-10-01T09:24:17Z
Зеленський показа жахливі наслідки ранкового обстрілу Херсона
24tv
2024-10-01T09:24:12Z
Україна може збивати іранські ракети, але ціна захисту – надто висока
360ua.news
2024-10-01T09:15:55Z
«Джокер: Божевілля на двох»: допремʼєрний показ у Києві
Вива
2024-10-01T09:27:36Z
Якщо опалення ще не увімкнули: 5 способів зігріти домівку без обігрівача
GlavRed
2024-10-01T09:27:16Z
Снаряд прилетів у будівлю аптеки: влада розповіла подробиці жахливого удару по Херсону
TSN
2024-10-01T09:27:05Z
Навідницю рашистів із Миколаєва увʼязнили на 8 років
Украина Криминальная
2024-10-01T09:24:31Z
На Харківщині відбулася загальнонаціональна хвилина мовчання
Мій Харків
2024-10-01T09:22:39Z
За яких умов росіяни можуть почати наступ на Запорізькому напрямку
24tv
2024-10-01T09:12:04Z
У Києві фіксують поліпшення стану повітря
1News
2024-10-01T09:03:39Z
На Миколаївщині побудують річковий зерновий термінал
AgroNews
2024-10-01T09:00:14Z
Пошкоджену обстрілом багатоповерхівку у Харкові планують частково знести
Мій Харків
2024-10-01T08:51:54Z
Зеленський присвоїв звання Героя України ще дев'ятьом захисникам
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T09:27:58Z
Міноборони дозволило ТЦК використовувати відеореєстратори: як це працюватиме
24tv
2024-10-01T09:24:36Z
На роботу в Німеччині влаштовуються дедалі більше українців, ніж у 2023-му: які цифри називають
24tv
2024-10-01T09:24:34Z
Зеленський дозволив призначати військових на керівні посади в Мінветеранів
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T09:24:08Z
Генерал оцінив, скільки військових потрібно Росії в Курській області для витіснення ЗСУ
Хвиля
2024-10-01T09:21:54Z
Женя Галич відповів, які в нього обов'язки в ЗСУ, та розповів про найстрашніший день на фронті
24tv
2024-10-01T09:21:29Z
У Суджі війська РФ значно руйнують цивільну інфраструктуру — ЗСУ
Хвиля
2024-10-01T09:18:49Z
Здатні пробивати бетонні укриття: США замовили для України авіабомби GВU-39
24tv
2024-10-01T09:15:51Z
Пентагон отримає ракети з ядерними боєголовками для запуску з підводних човнів
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T09:13:59Z
Україні загрожує блекаут на 3-5 днів у разі відключення бодай однієї АЕС - Харченко
GlavRed
2024-10-01T09:27:51Z
Кенійські фермери впроваджують ШІ для підвищення продуктивності
InternetUA
2024-10-01T09:25:50Z
Вересень став першим місяцем з лютого 2022 року, коли Україна не отримала гроші від міжнародних партнерів
ZN UA
2024-10-01T09:24:25Z
Енергоатом вивів енергоблок із планового ремонту
УкраинФорм
2024-10-01T09:20:39Z
Курс долара трохи знизився: свіжий курс в обмінниках України
Новости Украины
2024-10-01T09:18:07Z
Стало відомо, чи зміняться виплати для працюючих пенсіонерів у жовтні
AgroNews
2024-10-01T09:10:08Z
В Україні у найближчі роки може на 20% подорожчати земля, – Віталій Коваль
24tv
2024-10-01T09:09:24Z
Дешево, як ніколи: скільки тепер коштує соцмережа X Ілона Маска, яка все ще продовжує падіння
24tv
2024-10-01T09:03:21Z
Китайські банки ставлять палки в колеса російським підприємцям
InternetUA
2024-10-01T09:02:51Z
Іньєста вирішив завершити кар'єру
Football.ua
2024-10-01T09:15:35Z
У Києві пройшов перший хокейний Меморіал Юрія Крилова
УкраинФорм
2024-10-01T09:13:18Z
Непереможний чемпіон світу кинув виклик Усику
24tv
2024-10-01T09:09:07Z
Бока Хуніорс залишилася без головного тренера
Football.ua
2024-10-01T08:52:23Z
Неочікуваний поворот за солідні гроші: легендарний суперник Челсі зацікавився Мудриком
24tv
2024-10-01T08:51:26Z
Арсенал – ПСЖ: прогноз букмекерів на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2024-10-01T08:47:23Z
ФК «Борнмут» Іллі Забарного здобув перемогу в матчі чемпіонату Англії
УкраинФорм
2024-10-01T08:46:50Z
Юна українська тенісистка зі Львова грає турніри в парі з росіянкою
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T08:39:06Z
"Нічний кошмар": названо єдиного бійця, який здатен влаштувати пекло Усику та Ф'юрі на ринзі
24tv
2024-10-01T08:15:53Z
СБУ затримала фсбшного кілера, який намагався вбити посадовця Мелітопольської міськради
Украина Криминальная
2024-10-01T09:21:34Z
Росіяни вранці атакували Есманську громаду на Сумщині - є загибла та поранені
УкраинФорм
2024-10-01T09:16:04Z
В Італії закрили аеропорт через інцидент з літаком Ryanair
УкраинФорм
2024-10-01T09:13:40Z
В ДТП у Бердичівському районі постраждали троє людей, серед них 2-річна дитина
Украина Криминальная
2024-10-01T09:12:31Z
У Запоріжжі лунають сильні вибухи: місто під обстрілом
TSN
2024-10-01T09:09:38Z
На Корфу загинули дві українки - ЗМІ
УкраинФорм
2024-10-01T08:52:10Z
На Київщині лунатимуть вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T08:51:45Z
Жінку за дописи в Viber-групі для ухилянтів оштрафували на 140 тисяч гривень
InternetUA
2024-10-01T08:43:45Z
Клієнт "ПриватБанку" втратив з рахунку майже 445 тисяч: чоловік звернувся до суду
Политека
2024-10-01T08:34:39Z
Китайський гороскоп на завтра 2 жовтня: Кроликам - криза, Мавпам - радісні новини
GlavRed
2024-10-01T09:27:18Z
Таких смачних баклажанів ви ще не їли: фіналістка "Мастер Шеф" дала геніальний рецепт
Политека
2024-10-01T09:01:14Z
Тренд осені – "Дівчата Гілмор": як повторити затишний дизайн з будинків героїнь серіалу
24tv
2024-10-01T08:51:48Z
Пара купила занедбану будівлю з секретом: виявилось, що про це місце знає весь світ
Фокус
2024-10-01T08:06:03Z
Вся родина буде в захваті: рецепт рагу із сосисками
Знай
2024-10-01T07:51:26Z
Такого насиченого смаку ваш бульйон ще не мав: ложка якого інгредієнта все змінить
24tv
2024-10-01T07:45:04Z
Постійний клієнт секонд-хенду похизувався своєю неймовірною знахідкою
Фокус
2024-10-01T07:33:00Z
Обнулення незгод чотирьох знаків: чиє життя змінить жовтневе сонячне затемнення
GlavRed
2024-10-01T07:27:39Z
Не пропустіть: любовний гороскоп на жовтень для всіх знаків зодіаку
24tv
2024-10-01T07:18:57Z
У Італії презентували доступні позашляховики з брутальним дизайном
Фокус
2024-10-01T09:15:59Z
Suzuki Jimny показали у практичній версії
AutoCentre
2024-10-01T09:04:27Z
За $17 000 та з рекордною аеродинамікою: електричний ліфтбек Forthing S7 представили офіційно
AutoGeek
2024-10-01T09:01:16Z
Гарна прикмета або дощові перемоги пілотів КЦА ФАУ
AutoCentre
2024-10-01T08:33:58Z
Завод з випуску батарей для електромобілів CATL охопила пожежа: названа попередня причина НП
AutoGeek
2024-10-01T08:22:37Z
В Австрії водій відволікся на телефон та розбив класичний Jaguar
AutoCentre
2024-10-01T08:03:26Z
На честь місяця: Rolls-Royce представив електромобіль Spectre у ексклюзивному кольорі
AutoGeek
2024-10-01T07:42:36Z
В Україні різко обвалилися продажі нових автомобілів: рейтинг марок
AutoCentre
2024-10-01T07:42:18Z
Представлений новий Lexus RZ 300e
Portaltele
2024-10-01T07:24:43Z
Apple готує абсолютно нову операційну систему, і ось який пристрій з нею працюватиме
24tv
2024-10-01T09:16:51Z
Штучний інтелект здатний боротися з дезінформацією, яку генерує ШІ, — гендиректор Nvidia
Детектор М
2024-10-01T08:55:44Z
Користувачі PlayStation 5 скаржаться на рекламу в інтерфейсі консолі
InternetUA
2024-10-01T08:47:48Z
Розроблено біоробота, яким керують справжні нейрони
InternetUA
2024-10-01T08:31:39Z
Мережа PlayStation Network "впала": геймери зіткнулися з проблемами в роботі консолей Sony
24tv
2024-10-01T08:30:16Z
Опубліковано відео розбирання смартфона Samsung Galaxy S24 FE
InternetUA
2024-10-01T08:16:46Z
Вчені з’ясували, чому відбувається "витік" атмосфери Землі
TSN
2024-10-01T08:12:56Z
У що пограти: кращі затишні ігри з осінньою атмосферою
24tv
2024-10-01T08:03:17Z
Експерти з’ясували, що ШІ може стежити за користувачами
InternetUA
2024-10-01T08:01:07Z