Журналісти «Схем» встановили, що 13 втікачів з України, серед яких політичні коментатори з уже закритих проросійських телеканалів, депутати місцевих рад від ОПЗЖ і обвинувачені у державній зраді і сепаратизмі політтехнологи, приєдналися до «політичного руху» «Другая Украина». Псевдорух був створений в Росії обвинуваченим у держзраді Віктором Медведчуком. Про це йдеться в матеріалі «Схем».
«Проєкт "Другая Украина" із кінця січня 2023 року почав вести свою діяльність передусім у російських соцмережах. Там його спікери повторюють або доповнюють меседжі російської пропаганди, які підхоплюють і цитують підконтрольні Кремлю медіа. Мовляв, Україною керують "божевільні нацистські бандити", які намагаються нав’язати "сатанізм та беззаконня", а Володимир Зеленський розв’язав "священну війну", "осквернивши Києво-Печерську лавру"», — йдеться в матеріалі.
Як зазначили журналісти, особи, що долучилися до руху Медведчука, обвинувачувані в Україні за тяжкими кримінальними статтями.
Зокрема, проросійського пропагандиста Володимира Скачка, обвинуваченого за частиною другою статті 110 Кримінального кодексу (фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади), ще з березня 2019 року розшукує СБУ.
За словами представників Офісу генпрокурора, «обвинувачений перебуває на території РФ у м. Москва». Водночас «відомостей про спосіб виїзду з території України досудовим розслідуванням не встановлено».
«Схеми» також встановили, що спікером «Другой Украины» є «політичний експерт» каналів Віктора Медведчука Юрій Дудкін. У 2021 році йому повідомили про підозру за статтями ст. 111 (державна зрада) та ст. 161 (порушення рівноправності громадян). Його справу розглядають «заочно».
Як пишуть журналісти «Схем», за даними Офісу генпрокурора, у червні минулого року Дудкін виїхав з України. «Схеми» з’ясували, що він виїхав у напрямку Польщі через пункт пропуску «Рава Руська» 7 червня 2022 року.
Також до руху Медведчука долучився колишній український журналіст Денис Жарких. Як розповіли джерела журналістів в одному з правоохоронних органів, він перетнув українсько-словацький кордон у вересні минулого року. Прикордонна служба не прокоментувала, на яких підставах 55-річному Жарких дозволили виїхати під час воєнного стану.
Також у команді «Другой Украины» перебуває політтехнолог Андрій Мішин, який у січні 2023 року втік з України до Росії. Як відомо, Мішин щонайменше десятиліття працює на Віктора Медведчука. Зокрема, у 2013-му був спікером жіночого політичного клубу «Українського вибору», відвідував етери його проросійських телеканалів як експерт. Журналісти не отримали відповіді від прикордонної служби про те, на яких підставах 57-річному Мішину дозволили перетнути кордон під час воєнного стану.
Окрім цього, серед учасників псевдоруху Медведчука журналісти виявили:
- політолога Олександра Потьомкіна, який у 2021 році пропонував Володимиру Зеленському віддати владу Віктору Медведчуку (місце перебування невідоме);
- журналіста Олега Ясинського, який мешкає в Чилі, є критиком декомунізації в Україні;
- Олену Броницьку, яка агітувала щеплюватися російською вакциною і висловлювала прихильність до Медведчука (місце перебування невідоме);
- Павло Карназицький — білорус, був депортований з України за антиукраїнські матеріали;
- Олександр Дудчак — політтехнолог із російським паспортом (місце перебування невідоме);
- Кирило Молчанов — 35-річний політтехнолог (місце перебування невідоме);
- Руслан Коцаба, який є обвинуваченим в Україні у держзраді, перебуває в США;
- Богдан Гіганов — депутат Одеської міськради від ОПЗЖ (визнав у російських медіа, що втік з України);
- Максим Невінчанний — депутат Миколаївської міськради від ОПЗЖ (місце перебування невідоме).
У СБУ відмовилися надавати відповідь на запитання, чи фігурують тринадцятеро ідентифікованих «Схемами» осіб у кримінальних провадженнях, посилаючись на заборону розголошення таких відомостей.
Ніхто з ідентифікованих журналістами спікерів проєкту Медведчука також не відповів.
За даними СБУ, ФСБ Росії намагалася вивезти Медведчука до невизнаного Придністров'я, а потім до РФ. Однак доїхати Медведчук зміг лише до меж Київської області. До моменту своєї втечі, 24 лютого, Медведчук залишався під домашнім арештом.
21 вересня відбувся обмін полоненими з Росією, зокрема були звільнені 215 українських військових, серед них 108 бійців «Азову». Україна задля повернення військових та цивільних віддала Медведчука Росії.
Наприкінці листопада 2022 року Медведчука та Оксану Марченко помітили в тимчасово окупованому Криму.
13 січня 2023 року Верховна Рада позбавила Медведчука депутатського мандата. За даними ЗМІ, президент Володимир Зеленський напередодні голосування у Раді позбавив Медведчука громадянства.
Фото: «Радіо Свобода»