MY.UAНовини
Інструменталізація релігії у світській державі: Як російська пропаганда маніпулює почуттями вірян
Інструменталізація релігії у світській державі: Як російська пропаганда маніпулює почуттями вірян

Інструменталізація релігії у світській державі: Як російська пропаганда маніпулює почуттями вірян

Розбираємося, як за допомогою фальшивого трактування, дискредитації, підміни понять та інших тактик агітпроп використовує православ’я як м’яку силу проти України.

Російська православна церква (РПЦ) безапеляційно підтримує війну Росії проти України. РПЦ бере участь у депортації українців з окупованих територій і збирає кошти на допомогу російській армії. Патріарх Кирило вважає, що загибель російського солдата на цій війні дає йому змогу позбутися всіх гріхів. Йому радо вторить Українська православна Церква, що перебуває в канонічному зв’язку з РПЦ. Агітпроп неодноразово посилався на релігію, щоб виправдати російське вторгнення в Україну. 

Як пропаганда використовує релігію — і зокрема російське православне християнство — у своїй риториці? Якими тактиками вона послуговується? Чому російський політичний режим інструменталізує релігію для світських цілей? Пояснюємо. 

Задовго до того, як Росія вторглася до України, Кремль застосовував проти українців небезпечну зброю — м’яку силу релігії. Йдеться про здатність впливати через переконування й аргументацію, а не через примус чи насильство. М’яка сила  — це про культурні, економічні й освітні важелі, а також дипломатію та різноманітну інституційну допомогу задля формування позитивного сприйняття держави, підвищення її глобального впливу й авторитету. Російська православна церква — один із різновидів м’якої сили, а посилення її релігійної переваги служить геополітичним цілям Кремля.

Після реформ Горбачова у 1980-х роках Росія зазнала значних трансформацій у політичному та релігійному секторах. Російське православ’я, в радянські часи переслідуване й майже виключене з публічної сфери, під владою Путіна отримало неабияку вагу й сьогодні відіграє значну політичну роль у російському суспільстві. До 2014 року Путін посилався на православну релігію українців та росіян як на один з елементів наративу про необхідність геополітичного приєднання України до Росії. Пропаганда спекулює на темі релігії, спираючись на традиційну тріаду культури-мови-віри, щоб довести «єдність» росіян, українців та білорусів. 

Путін просував Російську православну церкву та її цінності, ніби захищаючи російське суспільство та цивілізацію від «прогнилого Заходу». А насправді — щоби посилити свій авторитарний режим. Це нагадувало імперську трійку царя Миколи I — «православ’я, самодержавство і народність». Невдовзі після анексії Криму Путін наголосив, що на півострові святий Володимир, князь Київської Русі (980–1015), був хрещений «за православною церемонією, яка визначила загальну основу культури, цивілізації та людських цінностей», які нібито об’єднують народи Росії, України та Білорусі. М’яка сила Путіна перетворила спільні релігійні витоки та Хрещення Русі на пропагандистський аргумент, нібито Київ та Москва мають спільну релігію, цінності й ідентичність.

Хоча офіційно російська конституція розділяє церкву та державу, де-факто РПЦ є масивним політичним гравцем, контрольованим правлячою партією та особисто Путіним. Очільник РПЦ Патріарх Кирило регулярно зустрічається з російськими можновладцями (зокрема Путіним), ретранслює пропагандистські меседжі «русского мира» та формує позитивне ставлення до дій Кремля. Приміром, ще у 2009 році московський патріарх Кирило (Гундяєв) заявляв, що тільки «русский мир» (один із наріжних каменів російської пропаганди) може стати сильним суб’єктом глобальної міжнародної політики і що він сильніший за будь-які політичні альянси. Православна Церква зміцнює владу Росії та її позицію проти Заходу, особливо в умовах нинішньої війни. Патріарх Московський Кирило освятив війну Росії проти України, засуджуючи «сили зла», що роз’єднують слов’янські народи, і будь-яку «капітуляцію чи слабкість» у боротьбі зі західними «цінностями» на війни проти України.

Певний сегмент українських кліриків та політиків систематично підігравав російській пропагандистській машині. Згадаймо одіозного Пашу Мерседеса, митрополита Української Православної Церкви, який називав повтомасштабне вторгнення Росії «війною Америки й Росії до останнього українця», радів окупації Херсона, а також вторив російській пропаганді, що нібито російські війська «лупанули по тих лабораторіях американських в Києві і Одесі, що аж від них пил розлетівся...». За рік до повномасштабного вторгнення Паша Мерседес знімався у православному серіалі підсанкційної Оксани Марченко, дружиниВіктора Медвечука. Що не так із проєктом «Паломниця», ми детально розбиралитут. 

У травні 2015 року, коли тодішній президент України Петро Порошенко закликав присутніх у сесійній залі Верховної Ради вшанувати пам’ять загиблих на війні, піднявся весь зал, крім трьох священників Московського патріархату. Пізніше Митрополит Онуфрій сказав, що в такий спосіб вони висловили «протест» проти війни. Врешті, згадаймо, хто був одним із «гаманців» Української православної церкви — Вадим Новинський, проросійський політик та державний зрадник, якого агітпроп вигадливо охрестив «олігархом-дияконом». Окрім цього, в деяких церквах УПЦ відмовлялися відспівувати полеглих українських воїнів, такі випадки були непоодинокими. А зовсім нещодавно в одному із храмів УПЦ у Хмельницькому священнослужитель і віряни побили військового. 

Чому ці кейси такі небезпечні та які загрози за ними криються?

Росія інструменталізує церкву та релігію, бо ті виконують щонайменше п’ять ключових функцій, які допомагають авторитарному режиму Путіна втриматися на плаву:

  1. Контроль над масами. Пропагуючи певну релігійну доктрину, авторитарний режим регулює поведінку вірян, придушує інакомислення та підтримує соціальний порядок.

  2. Посилення авторитету лідера. Завдяки вірі чи релігійній інституції пропаганда зображує авторитарних лідерів як таких, що мають божественний мандат «вищих сил» на своє правління.

  3. Відволікання уваги від політичних та економічних проблем. Приділяючи багато уваги релігійним питанням, пропаганда відволікає населення від нагальних «мирських» проблем — корупції, утисків свободи слова, бідності чи нерівності.

  4. Розширення міжнародного впливу. Пропагуючи певну віру або підтримуючи релігійні установи в інших країнах, режим здобуває вплив і підтримку серед інших релігійних громад.

  5. Мобілізація підтримки політичного режиму. Пропагуючи певну релігійну ідеологію, пропаганда створює відчуття згуртованості та солідарності серед своїх прихильників.

Нижче розглянемо низку тактик, до яких вдається російська пропаганда.

Пропаганда жертви

Ця тактика передбачає зображення особи чи групи як жертв несправедливого ставлення, пригноблення чи переслідувань, незалежно від того, чи є вони такими насправді. Російська пропаганда часто зображує прихожан та священнослужителів Української православної Церкви (УПЦ) як «мучеників за правду», яких в Україні переслідують за релігійною ознакою. Протистояння УПЦ та української влади, за версією пропагандистів, загострилося в період отримання томосу про автокефалію у 2018 році, адже «церква Порошенка нібито почала захоплювати храми УПЦ». Також, за версією агітпропу, Служба безпеки України невиправдано порушує кримінальні справи проти духовенства УПЦ, проводить обшуки в єпископів і священників, у храмах та монастирях, шукаючи докази їхньої діяльності, спрямованої проти України. Їх нібито змушують публічно засуджувати Патріарха Кирила (о, ні!) та сприяти перемозі України у боротьбі проти Росії.

За допомогою цієї тактики Росія прагне викликати сильні почуття до «постраждалих» вірян (співчуття, симпатію) і лють до їхніх «гнобителів». Цю тактику пропагандисти часто використовують, щоб відвернути увагу від власних неправомірних дій та демонізувати опонентів. Приміром, президента Зеленського та його «безбожну» політику щодо УПЦ російський агітпроп порівняв із «проявами диявола».

Фальшиве трактування

Це тактика виведення хибного висновку з реальних засновків за допомогою пересмикування фактів, необґрунтованих доводів та намагання «підігнати» їх під вигідне трактування. За допомогою цієї тактики російський агітпроп «доводить», що українська влада систематично намагалася роз’єднати український та російський народи: «Віряни — частина одного народу. Як і Православна церква, яка насправді єдина».

Фактично маємо справу з повторенням (але не в політичному, а в релігійному сенсі) меседжу про «один народ», який штучно поділили; у росіян, українців та білорусів нібито спільне культурно-історичне коріння — «Давня Русь, давньоруська мова та православна віра». Подібні заяви знецінюють українську суб’єктність та суверенітет і всіляко намагаються повернути Київ під владу Москви. Ці меседжі пропонують хибне бачення минулого, а отже нав’язують викривлене бачення майбутнього.

Теорія змови

Цій тактиці притаманно трактувати події крізь призму таємної змови впливової групи людей. Пропагандисти застерігають: те, що відбувається сьогодні в Україні, нагадує «шабаш і справдешню релігійну оргію». Політика України щодо УПЦ буцімто продиктована Пентагоном, який навмисно намагається розплодити всілякі секти, культи, езотеричні вчення магів, чарівників та екстрасенсів, адже цими «релігійними суб’єктами» легко керувати. Приміром, їх можна змушувати здійснювати «терористичні акти» на Кримському мосту чи території Росії.

Цей пропагандистський прийом покликаний відволікти від реальної ситуації, приховати справжні причини й наслідки, натомість нав’язатиконспірологічну версію.

Дискредитація

Російська пропаганда намагається дискредитувати своїх «конкурентів» — Православну церкву України: клеймить їх «розкольниками» й усіляко підважує їхній авторитет. 

За версією агітпропу, одразу після свого створення ПЦУ отримала перші офіційні вітання від Держдепартаменту США та американського посольства. Водночас посол США з питань міжнародної релігійної свободи Браунбек та американський посол у Греції Джеффрі Пайєтт, який із 2013 по 2016 роки був послом в Україні, відвідали гору Афон та предстоятелів церкви, закликавши їх визнати ПЦУ; посол Волкер та держсекретар Помпео неодноразово зустрічалися з Єпіфанієм. Як запевняють російські пропагандисти, це все нібито вказує на те, що ПЦУ була складовою американської політики в Україні. Маніпулюючи значеннями фактів (вітанням Держдепу та відвідинами гори Афон), агітпроп намагається вчергове знецінити перемогу України.

Цей меседж, незважаючи на абсурдні паралелі, резонує з повторюваним пропагандистським меседжем, що Україна буцімто в усьому наслідує Захід, а за українців усе вирішують «західні куратори». Навіть те, в якого Бога вірити.

Підміна понять

Пропагандисти штучно замінюють загальновживані поняття, здебільшого негативні, на ті, які сприймаються нейтрально чи позитивно. Миписали про цю тактику раніше. Яскравим прикладом підміни понять є використання новомови, мета якої — приховувати факти, зміщувати акценти, пом’якшувати меседжі та відволікати від серйозних проблем.

Під час різдвяних свят східного обряду Росія «великодушно» запропонувала запровадити режим тиші, щоб нібито продемонструвати християнське милосердя і припинити бої. «Українцям простягнули руку християнського милосердя на Велике Свято. Їхні керівники її відкинули. Думаю, більшість наших військовослужбовців, які беруть участь у “СВО” (тобто війні проти України. — Авт.), спокійно видихнула, почувши відмову головних українських клоунів припиняти вогонь на Різдво. Менше проблем та лукавства», — резюмував заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв.

Лукавство — це використовувати Різдво (а також новорічні свята чи жнива) як привід дезорієнтувати: ще жорсткіше обстрілювати позиції українських військових та житлові квартали, закликаючи до поваги до православної релігії. Цинізму пропаганді додає те, що незважаючи на «християнські цінності» російських військ, вони знищили або пошкодили пів тисячі релігійних споруд в Україні.

Російське православ’я і громадська думка українців

Повномасштабне вторгнення перекреслило поступовий сценарій відходу від російського варіанту православ’я, запущений у 2018 році наданням автокефального статусу українській церкві. Враховуючи ситуацію, в України немає ні часу, ні причин чекати, поки клірики самі залагодять суперечки: держава змушує їх активно самовизначатися, а лояльність до Москви в умовах воєнного часу карається законом.

За даними платформи для роботи з відкритими даними Опендатабот, фз початку 2023 року майже сім десятків храмів перейшли до ПЦУ, ще 8,5 тисячі залишаються в УПЦ.

 

Українських вірян все більше відштовхує близькість РПЦ та УПЦ з путінським режимом. За даними КМІС, за рік до повномасштабного вторгнення 18 % українських вірян ідентифікували себе як прихожан УПЦ, а в липні 2022 року, — лише 4 %. За цей період показники ПЦУ зросли з 34 % до 54 %. Як свідчать опитування громадської думки КМІС, 78 % українців вважають, що держава тією чи іншою мірою має втрутитися в діяльність Української православної церкви Московського патріархату. Серед них 54 % вважають, що ця релігійна установа має бути повністю забороненою в Україні.

Теги за темою
пропагандацерковь
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Над будинком Чарльза ІІІ встановили безпольотну зону після візиту Зеленського
УкраинФорм
2025-04-18T13:10:23Z
Зеленський запровадив санкції проти російських селебріті та виробників ракет
УкраинФорм
2025-04-18T13:09:48Z
В Ірані назвали умову для досягнення ядерної угоди з США — Reuters
ZN UA
2025-04-18T13:06:55Z
Стефанішина спростувала термін «превентивні санкції» у листі Мін'юсту щодо Порошенка
УкраинФорм
2025-04-18T13:03:01Z
Кабмін звільнив Гаврилюка з посади першого заступника міністра оборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T13:00:43Z
Отруєння співробітників ДСНС від російського дрона: в ЦПД зробили важливу заяву
GlavRed
2025-04-18T13:00:30Z
Трамп змінив ставлення до Європи: яку роль може отримати Мелоні
24tv
2025-04-18T12:51:15Z
Рубіо допустив відмову США від зусиль з досягнення миру в Україні
Европейская правда
2025-04-18T12:48:32Z
У Зеленського відреагували на заяву Пєскова про закінчення мораторію на удари по енергетиці
24tv
2025-04-18T12:48:19Z
Понад 200 багі для ЗСУ виготовили зі сталі «Сталевого фронту» Ахметова
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T13:06:09Z
В Україні створять центри підготовки до національного спротиву
УкраинФорм
2025-04-18T13:03:46Z
Великдень для покійних: священик пояснив, чи можна приходити на кладовище вагітним та з маленькими дітьми
Telegraf
2025-04-18T13:03:17Z
Рекордні показники: українці мільйон разів змінили оператора без зміни номера
24tv
2025-04-18T13:03:11Z
Де і коли святять паску у містах України та чи можна це зробити в суботу
Факти ICTV
2025-04-18T13:01:43Z
У Кишиневі провели пізнавальний захід для українських школярів
УкраинФорм
2025-04-18T12:40:03Z
Пенсіонери протягом 18 років можуть отримувати надбавку. Кому вона передбачена і яка сума
Telegraf
2025-04-18T12:39:08Z
Нехай у домі панують віра та надія: найтепліші привітання з Великоднем у прозі й віршах
24tv
2025-04-18T12:31:54Z
Безкоштовне житло для переселенців у Львові: де знайти підходящий прихисток
Политека
2025-04-18T12:31:36Z
У бригаді "Азов" – новий командир, Богдан "Пугач" Грішенков
24tv
2025-04-18T13:10:49Z
На Великдень буде спека, на поминальні дні похолодає: прогноз погоди на наступний тиждень
Факти ICTV
2025-04-18T13:01:56Z
Жителям Сумщини на Великодні свята рекомендують не відвідувати кладовищ у межах 20 км від кордону
Комсомольская правда
2025-04-18T13:01:45Z
"Вони такого ще не бачили": бійці показали унікальне відео зачищення Надії від росіян
24tv
2025-04-18T12:57:51Z
Кабмін виділив регіонам ₴830 мільйонів субвенції на облаштування укриттів
УкраинФорм
2025-04-18T12:54:16Z
Уряд призначив заступника голови Київської ОДА
УкраинФорм
2025-04-18T12:37:12Z
Кияни передали 1100 FPV-дронів різних типів 27 бригаді Нацгвардії, – Кличко
24tv
2025-04-18T12:36:28Z
Скільки коштують яйця перед Великоднем у Києві: огляд цін
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T12:33:27Z
В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками
УкраинФорм
2025-04-18T12:31:14Z
Програма «Креативна Європа» оголосила два конкурси для українських митців
УкраинФорм
2025-04-18T13:10:20Z
Про нього мріють мільйони: Тарас Цимбалюк став новим Холостяком
Факти ICTV
2025-04-18T13:09:57Z
Ця сорочка – найбільший тренд весни: ідеально доповнить ваш гардероб
24tv
2025-04-18T13:06:46Z
Актор Тарас Цимбалюк стане головним героєм наступного сезону шоу «Холостяк»
Детектор М
2025-04-18T13:03:39Z
«Горець» з Генрі Кавіллом перейшов до Amazon — Lionsgate більше не хоче знімати рімейк
ITC
2025-04-18T13:01:52Z
У Японії відкрили виставку пам’яті українського поета Максима Кривцова
Детектор М
2025-04-18T12:52:13Z
Раніше була її фанаткою: відома блогерка розповіла про зневажливе ставлення української зірки
24tv
2025-04-18T12:51:59Z
Тарас Цимбалюк шукає кохання: що відомо про головного героя Холостяка 14
Факти ICTV
2025-04-18T12:48:03Z
Стильні хустки на Великдень: модні фасони та ідеї, як їх носити
Gazeta UA
2025-04-18T12:36:55Z
Як Lviv IT Cluster промотує IT-галузь в Україні та як у цьому допомагає EU4Digital
24tv
2025-04-18T13:03:57Z
Фахівці попереджають про небезпеку ятрогенного ботулізму після ботулотоксинових ін’єкцій
360ua.news
2025-04-18T13:00:49Z
Вчені відкрили формулу ідеального дня
Подробности
2025-04-18T12:45:53Z
З кінця лютого ціни на ліки з переліку ТОП-100 знизилися на 27% - Шмигаль
УкраинФорм
2025-04-18T12:40:00Z
Глобальне потепління загрожує психічному здоров’ю
360ua.news
2025-04-18T12:31:11Z
Три місяці тому ліквідували МСЕК - Шмигаль розповів про результати
УкраинФорм
2025-04-18T12:00:37Z
Це треба знати кожному: як перевірити, що паска спеклася
24tv
2025-04-18T11:30:49Z
Як правильно обрати донора сперми
24tv
2025-04-18T11:18:46Z
Забудете дорогу до ветклініки: 10 порід котів, які мають найміцніше здоров'я
Gazeta UA
2025-04-18T09:57:21Z
СБУ та Нацполіція затримали ще 4-х організаторів «ухилянтських схем», серед яких посадовець Конституційного суду України
Украина Криминальная
2025-04-18T13:09:26Z
На Прикарпатті судитимуть учасників злочинної групи, які збували бурштин
Украина Криминальная
2025-04-18T12:48:53Z
Сварка через російську музику закінчилась вбивством: двом братам повідомили про підозри
24tv
2025-04-18T12:36:14Z
У Рівненському районі 25-річний житель села Грем’яче зіткнувся зі “швидкою” під керуванням під керуванням 70-річного водія
Украина Криминальная
2025-04-18T12:33:59Z
У ДСНС Полтавщини спростували фейк про отруєння рятувальників після огляду «Шахеда»
InternetUA
2025-04-18T12:28:42Z
Кролик спричинив вибух та пожежу в літаку над США: моторошні кадри
24tv
2025-04-18T12:27:27Z
Журналіст Макаров вважає, що в нападі на нього може бути «російський слід»
УкраинФорм
2025-04-18T12:24:14Z
Затримали іноземця, який намагався зґвалтувати двох жінок у Тернополі
Украина Криминальная
2025-04-18T12:21:32Z
Підлітки знущалися над хворим чоловіком під російську музику на Черкащині - найбільше била дівчина
Telegraf
2025-04-18T12:21:10Z
Вона теж має термін придатності: скільки часу може зберігатися домашня ковбаса
24tv
2025-04-18T13:06:53Z
Це зможе повторити кожен: 3 найцікавіші варіанти писанок, які легко зробити своїми руками
24tv
2025-04-18T12:36:00Z
Коли реальність не виправдала очікувань: 5 відомих локацій, які розчаровують туристів
24tv
2025-04-18T12:31:04Z
Як очистити будинок від павуків: ефективні способи боротьби
24tv
2025-04-18T12:21:47Z
Пішла епоха: одна з найменших держав світу нарешті обзавелася банкоматами
Фокус
2025-04-18T11:30:53Z
Штраф 2 500 євро: чому в Італії заборонено носити шльопанці
GlavRed
2025-04-18T11:27:48Z
Якщо вам набридли додатки для знайомств – ось як від них відмовитися і змінити особисте життя
24tv
2025-04-18T10:48:19Z
Якщо хочеться чогось новенького: готуємо модну паску Крафін
24tv
2025-04-18T09:51:09Z
Сюрприз на Великдень: на туристів чекають страйки в декількох аеропортах Європи
24tv
2025-04-18T09:30:49Z
Із українських магазинів вилучать дитяче харчування Nestle через токсичну речовину
Комсомольская правда
2025-04-18T13:09:10Z
Хто має право на отримання 2 гектарів землі в Україні
24tv
2025-04-18T13:03:40Z
В Україні до бензину додаватимуть спирт: як це вплине на якість і ціну
24tv
2025-04-18T13:03:13Z
Є тільки одна умова, за якої рубль перестане падати, – економічний оглядач
24tv
2025-04-18T12:57:36Z
Уряд змінив правила для проєктів із значними інвестиціями
УкраинФорм
2025-04-18T12:55:43Z
В Україні зміняться ціни на яйця: у Кабміні пояснили, до чого готуватися
GlavRed
2025-04-18T12:51:39Z
Програму 5-7-9% розширили на будівництво овочесховищ
AgroPortal
2025-04-18T12:51:21Z
Чому зросли ціни на картоплю та чи можливе подальше здорожчання
Факти ICTV
2025-04-18T12:46:57Z
Понад 8 млрд грн податків приніс простір Дія.City за перші три місяці 2025 року
AIN
2025-04-18T12:42:38Z
Стала відома зарплата Бущана в Аш-Шабабі
Football.ua
2025-04-18T13:01:17Z
Дар'я Снігур - у чвертьфіналу турніру ITF у Франції
УкраинФорм
2025-04-18T13:00:51Z
Бронзова призерка Олімпіади Білодід дебютувала у футболі
Football.ua
2025-04-18T12:40:58Z
ПСЖ планує продовжити контракт із Баркола до 2030 року
Football.ua
2025-04-18T12:16:39Z
Джейк Пол битиметься проти сина легендарного боксера: що відомо
24tv
2025-04-18T12:09:43Z
Історичне досягнення: українська дівчинка встановила світовий рекорд
24tv
2025-04-18T12:00:54Z
Раніше працював у команді: легенда Реала може замінити Анчелотті
24tv
2025-04-18T12:00:33Z
Вікенд для легіонерів збірної України: що очікує на наших футболістів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T12:00:31Z
Українська тенісистка Цуренко подала до суду на WTA через участь росіян та білорусів у турнірах
УкраинФорм
2025-04-18T11:58:40Z
Чи "ковбаситиме" Землю на Великдень: якими будуть магнітні бурі 19-20 квітня
GlavRed
2025-04-18T13:06:12Z
Удар по гаманцю: перехід на нові чіпи для смартфонів матиме неприємні наслідки
Фокус
2025-04-18T13:01:37Z
Колайдеру і не снилось. Примарний нейтрино встановив абсолютний рекорд енергії
ITC
2025-04-18T12:46:38Z
Розкішно прикрашений: вчені дослідили древній ріг та дізналися неочікувані подробиці
Фокус
2025-04-18T12:45:42Z
Зростання температури океану б’є рекорди – дослідження
1News
2025-04-18T12:42:28Z
Змінить польоти на Землі, в космос і не тільки їх: створено новий міцний металевий сплав
Фокус
2025-04-18T12:36:28Z
Найсухіший, найхолодніший і найвітряніший континент на Землі постійно змінює свої розміри: про що йдеться
Фокус
2025-04-18T12:31:22Z
Новий дрон Flying Sun світить настільки потужно, що може перетворити ніч на день
24tv
2025-04-18T12:31:04Z
Analysis: After Paris Talks, A New Chapter In Ukraine Peace Drive?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T12:12:07Z
Раритет із 2000-х: виявлено 23-річний американський спорткар у новому стані
Фокус
2025-04-18T12:57:49Z
Мита Трампа привели до активації стратегії виробництва Nissan у США
Топ Жир
2025-04-18T12:45:38Z
Великі зміни: новий Jeep Compass засвітився під час випробувань
Фокус
2025-04-18T12:00:34Z
Гібридний кросовер Mazda EZ-60 розкрив свою зовнішність та характеристики
AutoGeek
2025-04-18T11:42:05Z
Лише гібриди: оновлений Volvo S90 показали офіційно
AutoGeek
2025-04-18T11:03:51Z
У позашляховому стилі: тест-драйв нового Nissan X-Trail N-Trek
Фокус
2025-04-18T10:27:14Z
“Всесвітнім автомобілем року” став електромобіль: названі переможці у всіх номінаціях
AutoGeek
2025-04-18T10:21:43Z
Honda готує рестайлінг для моделі Fit
AutoCentre
2025-04-18T10:10:57Z
Незалежно від тарифів: Hyundai націлений на побиття рекорду продажів в США цього року
Топ Жир
2025-04-18T09:45:40Z