MY.UAНовини
Загроза блокади чи шантаж РФ: що відбувається довкола зернової угоди
Загроза блокади чи шантаж РФ: що відбувається довкола зернової угоди

Загроза блокади чи шантаж РФ: що відбувається довкола зернової угоди

Чорноморська зернова угода знову опинилася під ударом: Росія погрожує блокувати її після 18 травня.

Ще на початку повномасштабної війни РФ блокувала українські порти на Чорному морі. Оскільки Україна є одним із найбільших експортерів зерна в світі, блокада могла спровокувати катастрофу для найбідніших країн через брак продовольства та різке зростання цін на нього. Наприклад, у березні 2022 року експортні ціни на пшеницю та кукурудзу зросли на 22% та 20% відповідно.

В ООН попереджали про загрозу глобальної продовольчої кризи та для десятків мільйонів людей.

Але Чорноморська зернова ініціатива, підписана 22 липня 2022 року в Стамбулі, припинила п’ятимісячну блокаду українських портів.

Чому Москва поновила зерновий шантаж та чим це загрожує – далі в матеріалі.

Як діє зернова угода

Угоду підписали Україна, ООН та Туреччина терміном на 120 днів, із можливістю пролонгації. Вона дозволила створити морський коридор для безпечного експорту українського зерна та іншої продукції. Аналогічна окрема домовленість була укладена між Туреччиною, ООН та РФ.

Гуманітарний зерновий коридор у Чорному морі почав діяти з 1 серпня 2022 року.

За , уже вдалося експортувати понад 29 млн тонн продукції: 50% – це кукурудза, 28% – пшениця, 5% – соняшниковий шрот, 5% – соняшникова олія, 12% – інші види товарів.

Для реалізації угоди в Стамбулі Спільний координаційний центр (), до складу якого увійшли представники України, Туреччини, ООН та РФ.

Згідно з процедурою, судна проходять інспекцію біля Стамбула (в протоці Босфор) на шляху до/з портів України. Кораблі захищені буферною зоною, за їх пересуванням цілодобово спостерігають представники JCC. Перевірку суден проводять спільні інспекційні групи.

• Звідки і куди везуть зерно

Вивіз збіжжя відбувається через три українські порти: Одеса, Чорноморськ та Південний (всі в Одеській області). Судна прямують до Стамбула (Туреччина), де після інспекції продовжують свій шлях до місця призначення.

Найбільше вантажів з України було доставлено: до Китаю (6,7 млн тонн), Іспанії (5,1 млн), Туреччини (2,97 млн), Італії (2 млн) Нідерландів (1,7 млн) та Єгипту (1,2 млн тонн).

Станом на березень 2023 року в ООН , що експорт пшениці відбувався переважно до країн, що розвиваються, і найменш розвинених (65% від загального обсягу). Українська кукурудза майже порівну експортується в розвинені країни (51%) та країни, що розвиваються (49%).

За , на кінець березня до країн Африки було експортовано 11,6% агропродукції, Азії – 48,2%, Європи – 40,2%. У відомстві наголошували, що частина закуплених країнами Європи українських зернових відправляється як гуманітарний реекспорт до Африки та Азії.

У рамках зернового коридору гуманітарну продовольчу допомогу до Афганістану, країн Африки та Ємену доставляють судна, зафрахтовані Всесвітньою продовольчою програмою ООН (WFP). На середину березня 2023 WFP таким чином відправила понад 481 тис. тонн пшениці.

Також діє започаткована Україною продовольча ініціатива Grain from Ukraine. Її суть полягає в закупівлі країнами-донорами аграрної продукції українських виробників та постачанні її до країн Африки та Азії, які перебувають на межі голоду. Україна реалізує її в партнерстві з WFP.

• Вигоди для України

Ще під час запуску зернового коридору в Кабміні , що деблокада портів щомісяця даватиме щонайменше $1 млрд валютної виручки для української економіки.

Водночас аграрний сектор отримає можливість спланувати посівну наступного року.

• Глобальний вплив угоди

В ООН зазначають, що розблокування експорту з України допомогло стабілізувати ринки та обмежити зростання цін.

За продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), світові ціни на продовольство падають 12 місяців поспіль і вже знизилися на 20,5% порівняно з історичним максимумом у березні 2022 року. Зокрема, індекс цін на зернові за рік знизився на 18,6%.

Причина зрозуміла: після зняття блокади з українських портів кількість продовольства на світовому ринку зросла, що сприяло його здешевшанню.

Крім того, зернова угода вплинула на боротьбу з голодом у Північній та Східній Африці, в Азії та на Близькому Сході, пояснив DW голова Групи експертів ООН з продовольчої безпеки та харчування Бернард Леманн. За його словами, без неї “виник би дефіцит зерна для імпорту в ці регіони, і ціни зросли б ще більше”.

Саботаж РФ: чому експорт зерна опинився під загрозою

Українська сторона пропонувала з автоматичним продовженням на 120 днів. Київ також хотів би розширити географію портів на Миколаївську область та збільшити номенклатуру товарів на експорт.

Водночас РФ перед кожним продовженням Чорноморської зернової ініціативи шукає причини, щоб вийти з неї, використовуючи їжу як зброю.

З листопада 2022 представники РФ саботували та штучно затримували інспекцію кораблів у протоці Босфор, створюючи чергу з десятків суден. За оцінками Кабінету міністрів України, це призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на 15-18 млн тонн.

А в березні цього року агресор вдався до шантажу, заявивши, що погоджується на продовження ініціативи лише на 60 днів.

Попри все, 18 березня зернову угоду вдалося знову пролонгувати. Віцепрем’єр Олександр Кубраков заявив, що дію документа .

В ООН термінів. Хоча раніше речник генсека ООН , що умови зернової ініціативи передбачають продовження саме на 120 днів.

Водночас у РФ стверджують, що угода діятиме лише 60 днів, до 18 травня.

24 квітня в Міноборони РФ звинуватили Україну в начебто порушенні гарантій у рамках зернової угоди – через чергову “бавовну” в окупованому Криму. У Росії стверджували, що це начебто ставить під загрозу подовження зернової угоди після 18 травня.

А 26 квітня російська сторона вкотре . Через це 4 кораблі не змогли покинути порти Чорноморськ, Одеса та Південний. Серед них судно AKDENIZ-M, зафрахтоване Всесвітньою продовольчою програмою ООН для доставки пшениці до Ефіопії. Ще одне судно чекало на прохід до порту Одеси.

Попри заклики світової спільноти (наприклад, країн G7) до продовження та розширення експорту українського зерна, РФ продовжує політику шантажу та торгів.

Днями глава російського МЗС Сергій Лавров під час візиту до ООН заявив, що ситуація начебто “зайшла в глухий кут”. Для продовження угоди Москва вимагає від Заходу усунути перешкоди для експорту зерна та добрив з РФ.

Як інформує агентство ВВС, експорт сільськогосподарської продукції з РФ не потрапив під прямі санкції Заходу. Проте Москва стверджує, що вторинні санкції щодо страхування та логістики суттєво його ускладнюють.

Серед інших вимог РФ: повернення Россельхозбанку в глобальну платіжну систему SWIFT; відновлення постачання сільгосптехніки до Росії та її сервісного обслуговування; зняття обмежень на страхування і доступ в порти для російських суден та вантажів; відновлення роботи аміакопроводу Тольятті-Одеса.

– Безумовно, ці вимоги неможливо повністю задовольнити, і росіяни це знають. Вони знову намагаються використати їжу, щоб отримати всі можливі поступки, – зазначив у коментарі Голосу Америки професор Стівен Флінн, директор-засновник Інституту глобальної стійкості при Північно-східному університеті Бостона.

Видання Politico пише, що РФ направила листа до Спільного координаційного центру зернової ініціативи, в якому оголосила, що реєстрація суден триватиме лише до 18 травня.

– Це дозволить уникнути комерційних втрат і запобігти можливим ризикам безпеки, – йдеться в листі агресора, який цитує Politico.

Видання зазначає, що це виглядало “як прихована загроза, що російські військові можуть почати атакувати комерційні судна в Чорному морі” після 18 травня.

Politico припускає, що Захід навряд чи поступиться вимогам РФ: Євросоюз та США наполягають, що їхні санкції не перешкоджають російському експорту продовольства чи добрив.

Реальна загроза чи шантаж: чи може РФ вийти із зернової угоди

Політолог, керівник політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігор Рейтерович у коментарі Фактам ICTV зазначив, що РФ теоретично може вийти із угоди, проте навряд чи це зробить. Для Москви зернова ініціатива важлива в двох аспектах:

1. По-перше – це інструмент тиску та паралельно комунікації із західним цивілізованим світом.

– Доки є ця угода, до них хоч якось десь прислухаються, і вони можуть навіть намагатися під соусом цієї угоди лобіювати деякі свої інтереси. Що вони в принципі і роблять. В них не дуже виходить, але така опція залишається, – пояснив політолог.

2. По-друге, для РФ угода є елементом тиску на Україну. Агресор вважає, що таким чином зможе впливати на економічний розвиток нашої країни, зривати посівну кампанію, торгівлю збіжжям і “час від часу влаштовувати певні рукотворні кризи” (що й робить зараз).

За словами Рейтеровича, партнери України в ситуації із зерновим шантажем можуть чинити на РФ інформаційний та санкційний тиск.

– Вони можуть впливати інформаційно: пов’язувати всі проблеми з продовольством, які будуть виникати, з діяльністю РФ. По-друге, додаткові санкції, зокрема й щодо продукції, яка є надзвичайно важливою для РФ. Наприклад, мінеральні добрива.

І третій момент – РФ просто втратить діалоговий майданчик: якщо вони вийдуть з угоди, Захід припинить з ними говорити щодо багатьох інших питань, – розповів політолог.

Аналітик Українського інституту майбутнього Ілія Куса не виключає вірогідності того, що Росія може заблокувати зернову угоду на кілька місяців.

– Можливо, навіть на декілька місяців для того, щоб вибити для себе більше поступок у питанні санкцій з боку Євросоюзу, – пояснив експерт у коментарі Фактам ICTV.

За словами Куси, якщо це дійсно станеться, то вплине на вартість зерна на світовому ринку в бік зростання та вдарить по тих країнах, які його купують. Тобто вони будуть змушені купувати зернові дорожче.

По нас це вдарить у тому плані, що ми не зможемо отримувати валюту за експорт зерна. Якщо це буде надовго, то може, наприклад, призвести до проблеми дефіциту валюти в певному сегменті нашої економіки. Але це лише у випадку дуже тривалого блокування.

Я думаю, що РФ не буде довго блокувати. Вони можуть заблокувати на кілька місяців, десь до серпня, спробують отримати від Заходу якісь нові преференції і потім повернуться в зернову угоду, – наголосив експерт.

Західні партнери, на його думку, можуть посилювати тиск на Росію, через ті країни, які залежать від експорту українських зернових. Йдеться про держави Африки та Південно-Східної Азії (наприклад, про Китай та Індію).

Не розлютити Туреччину та Китай

Співрозмовники Фактів ICTV сходяться на думці, що РФ навряд чи захоче конфліктувати з Туреччиною, яка є стороною зернової угоди.

Ілія Куса вважає, що Москва очікує результатів президентських виборів у Туреччині, які мають відбутися вже в травні, і від них багато що залежить. Наприклад, якщо нинішній турецький лідер Реджеп Таїп Ердоган зможе переобратися, РФ не буде підривати зернову угоду.

Якщо ж переможе представник опозиції – все залежатиме від її дій.

– Якщо вона, наприклад, займе відверту антиросійську позицію, Росію політично ніщо не триматиме, і вона може або відмовитися від зернової угоди, або ініціювати передомовленість по ній. Наприклад, щоб туди зайшли інші країни, або на якихось нових умовах. Тобто вони будуть підвищувати ставки, – поінформував аналітик.

Ігор Рейтерович, своєю чергою, переконаний, що Туреччина виступатиме за пролонгацію зернової ініціативи незалежно від того, хто переможе на виборах. Тому Анкара “вкрай негативно та радикально агресивно” реагуватиме на будь-які спроби РФ вийти з угоди. Політолог переконаний, що Москва може шантажувати цим питанням, вибивати собі додаткові преференції, але не ризикуватиме політико-економічними відносинами з Туреччиною.

Економіст, інвестиційний банкір Сергій Фурса в ефірі телемарафону 27 квітня нагадав про фактор Китаю, для якого Україна є важливим торгівельним партнером “у плані продуктової безпеки”.

– Можливо, це схиляло РФ до зернової угоди – вплив Китаю. Бо для КНР важлива українська кукурудза, – заявив експерт.

На питання Китаю в коментарі Фактам ICTV звернув увагу і Павло Мартишев, аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки (KSЕ). Він пояснив, що Пекін зараз хоче позбутися залежності від США в сфері поставок кукурудзи. Саме тому китайці зацікавлені в тому, щоб зерновий коридор працював. Гарантування експорту зерна є одним із пунктів так званого , який представило МЗС КНР.

– Їм не подобаються оці інспекції на Босфорі, коли росіяни перевіряють китайські судна. Тому мені здається, що якоюсь такою фігурою в зерновій угоді є ще й Китай. В мирному плані КНР є пункт, що зернова угода має працювати, – наголосив аналітик KSЕ.

Зерновий шантаж РФ: як вплине на Україну та які альтернативи

Павло Мартишев звернув увагу, що Росія посилила зернові погрози на тлі проблем із експортом української агропродукції через західні кордони – до країн ЄС. Наразі сусідні з Україною країни (такі як Польща, Словаччина, Угорщина) заблокували імпорт продовольства.

За словами Мартишева, росіяни скористалися цією ситуацією і висунули низку вимог для пролонгації зернової ініціативи.

Аналітик KSЕ розповів, що альтернативою морському шляху є залізничний та автомобільний маршрут через Європу. Окрім того, залишається експорт гирлом Дунаю, який вдалося розблокувати після звільнення острова Зміїний.

Однак блокування зернового коридору, в поєднанні з проблемами на західному кордоні, може призвести до мільярдних втрат для економіки України.

– Це мільярди доларів (втрат, – Ред.), оскільки в нас кукурудза, пшениця йде . Її не дуже вигідно експортувати через західні кордони (через транспортні витрати, – Ред.). Загалом це колапс експорту. В нас залишиться тільки Дунай та якийсь частковий транзит через Румунію і Польщу.

В нас у липні буде збиральна кампанія озимих культур. Уже буде проблема, куди це діти. І в нас ще не вивезена велика частка кукурудзи. Тому це дуже поганий сценарій, його краще навіть не розглядати, – наголосив Мартишев.

Експерт додав, що аграрний експорт став важливим джерелом надходження валюти в Україну в умовах повномасштабної війни. Це дозволяє підтримувати стабільність гривні. Тож проблеми з експортом можуть негативно відобразитися на національній валюті.

Крім того, варто не забувати про українських аграріїв, які отримують від експорту кошти на ту ж посівну кампанію.

Мартишев уточнив, що ціни на світовому продовольчому ринку поки що продовжують знижуватися, попри зернові погрози РФ. Це свідчить про те, що зернотрейдери досить скептично ставляться до шантажу Москви.

– Ринок, я б сказав, не дуже довіряє тому, що Росія вийде із зернової угоди. Якби ринок “лякався”, то ціни зараз би уже зростали. Тобто зернотрейдери думають, що РФ просто блефує і залишиться в зерновій угоді після 18 травня, – зазначив аналітик.

Сергій Фурса, своєю чергою, прогнозує, що навіть якщо виникнуть проблеми в рамках зернової угоди через політичну ситуацію в Туреччині та більший тиск РФ, кілька місяців “не будуть критичними для українських аграріїв”. Головне, за його словами, – це розуміння, що “десь із вересня” зерновий коридор знову повноцінно запрацює.

Теги за темою
КитайТуреччинаООН
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Археологи нашли вторую гробницу фараона Тутмоса II через неделю после открытия первой
Апостроф
2025-02-24T11:42:57Z
Проверка фактов: женщина держит на руках гигантского белого кролика
Фокус
2025-02-24T11:27:01Z
Второй по величине ледяной щит Земли застыл в шаге от точки невозврата: когда он рухнет в океан
Фокус
2025-02-24T11:00:28Z
Мужчина сделал любимой "идеальное" предложение руки и сердца, а потом увидел фото
Фокус
2025-02-24T11:00:16Z
Ремастер Onimusha 2: Samurai's Destiny защитят Denuvo — появились системные требования игры
GameMag
2025-02-24T10:42:46Z
10 невероятных фактов о казино, которые вас удивят
Comments UA
2025-02-24T10:30:56Z
Обнаружен странный мощный взрыв за пределами Млечного Пути: его не могут объяснить
Фокус
2025-02-24T10:15:28Z
Эксперты протестировали сотни бюджетных смартфонов и выбрали 7 лучших
Фокус
2025-02-24T10:12:56Z
В Китае разработали новые полупроводники и теперь оружие станет "умнее", чем американское
Фокус
2025-02-24T09:51:50Z
Денежный маникюр на март 2025: 7 дизайнов, чтобы поймать удачу за хвост
Marie Claire
2025-02-24T11:01:45Z
Как проверить масло на натуральность: пять способов, которые придут на помощь
TSN
2025-02-24T10:39:51Z
Почему после окрашивания волосы становятся тусклыми и ломаются и как это предотвратить
Знай
2025-02-24T09:51:54Z
Март на носу – что посеять в марте на рассаду, берем на заметку
TSN
2025-02-24T09:51:14Z
Как ухаживать за кустами клубники, чтобы получить втрое больший урожай: секреты профессионалов
TSN
2025-02-24T09:03:50Z
Как противостоять словесной агрессии со стороны абьюзера: лучший метод
TSN
2025-02-24T08:03:56Z
Как заставить себя выполнять скучные задачи на работе: 7 психологических трюков
Marie Claire
2025-02-24T08:00:58Z
Это не какая-то редкость: 4 продукта, которые часто едят долгожители мира
Comments UA
2025-02-24T06:51:55Z
Митболы, или тефтели: как приготовить вкусное мясное блюдо
Фокус
2025-02-24T05:12:55Z
Чиновник воинской части собрал с подчиненных "дань" на 1 млн
Корреспондент
2025-02-24T12:00:49Z
Во Франции возле посольства РФ прогремел взрыв: детали
Фокус
2025-02-24T11:31:31Z
Спасатели показали последствия удара по "Укрытию" Чернобыльской АЭС
TSN
2025-02-24T11:30:01Z
Житель Полтавщины предстанет перед судом за убийство двухлетнего ребенка
Корреспондент
2025-02-24T11:00:23Z
В Испании пришлось посадить самолет, после того как пилота укусил тарантул
Фокус
2025-02-24T10:51:22Z
Кровавая колония №16: кто ответит за пытки и смерти
Comments UA
2025-02-24T10:51:00Z
Мужчина хочет поделить выигрыш в лотерею с ворами, укравшими его банковскую карту
Фокус
2025-02-24T10:42:55Z
«Отпуск за взятку»: у бойцов требовали деньги за отдых
Comments UA
2025-02-24T10:39:30Z
Киевщину атаковали "Шахеды": есть повреждения и пострадавший
TSN
2025-02-24T07:33:45Z
Мужчина победил в "заведомо проигрышных" соревнованиях, но его все равно обманули
Фокус
2025-02-24T11:51:05Z
"Мой свет": Усик с женой трогательно поздравили старшую дочь с 15-летием
Фокус
2025-02-24T11:45:19Z
Шовковский стал абсолютным рекордсменом УПЛ по количеству матчей в двух ролях
ZN UA
2025-02-24T11:43:11Z
Пидручный подвел итоги чемпионата мира-2025 по биатлону
Корреспондент
2025-02-24T11:33:55Z
Карло Анчелотти откровенно поделился мыслями о шансах Реала на чемпионство
Известия Киев
2025-02-24T10:36:10Z
Суркис назвал клуб, который хотел купить Бражко
Корреспондент
2025-02-24T10:00:30Z
"Он побьет Усика": тренер Паркера сказал, почему Джозеф победит украинца
Корреспондент
2025-02-24T09:09:35Z
Александр Усик подтвердил, что нацелен на поединок против Даниэля Дюбуа
Известия Киев
2025-02-24T07:36:53Z
НХЛ: Юта обыграла Ванкувер, Детройт дожал Анахайм
Корреспондент
2025-02-24T07:06:06Z
"Все стены… давно закончились. Дальше только стены домов. Но дальше – будет": в ВСУ высказались о сверхважном мемориале в Киеве
Апостроф
2025-02-24T12:00:12Z
Ситуация на фронте на вечер 24 февраля
UAToday
2025-02-24T11:39:50Z
Россия ударила по жилому кварталу Херсона
Корреспондент
2025-02-24T11:36:54Z
Планы окупантов захватить Покровск с треском провалились: что происходит
Comments UA
2025-02-24T10:39:42Z
В Украину мчится теплая весна, но есть нюанс: синоптик определил, когда холоду наступит конец
Знай
2025-02-24T10:30:44Z
Поддержка, которая закаляет победу: как «Стальной фронт» Рината Ахметова помогает Силам обороны
Апостроф
2025-02-24T10:27:21Z
Таро гороскоп для всех знаков зодиака: что подготовил этот день
Comments UA
2025-02-24T10:24:13Z
Ухудшение состояния воздуха в Киеве: в КГВА назвали причину
Фокус
2025-02-24T09:45:03Z
"Это было страшно": как больница в центре Бучи пережила оккупацию
TSN
2025-02-24T09:36:13Z
"Тарас Григорьевич заценил бы?": Роман Сасанчин похвастался новым имиджем/Как сейчас выглядит 22-летний певец
Апостроф
2025-02-24T12:09:37Z
Российский комик Галустян попал под санкции ЕС
Корреспондент
2025-02-24T11:42:42Z
Редкий случай: Джоди Фостер вышла на красную дорожку с одним из своих сыновей
Фокус
2025-02-24T11:42:23Z
Участница "Холостяка-12" Марина Голд выходит замуж
Комсомольская правда
2025-02-24T11:33:22Z
Канье Уэст показал очень откровенный постер будущего байопика о Бьянке Цензори
Фокус
2025-02-24T11:21:31Z
Мультфильм для взрослых с ностальгией: рецензия на фильм "Луни Тюнз: Спасти планету"
Фокус
2025-02-24T10:36:36Z
Неузнаваемая Селена Гомес и шоугерл Джейми Ли Кертис: 15 лучших образов премии SAG awards
Marie Claire
2025-02-24T10:03:10Z
Топ-1 фильм на Netflix: как критики и зрители оценили новый ромком
Фокус
2025-02-24T09:45:00Z
Бывшая партнерша Николаса Кейджа подала на него в суд из-за нападения сына
Корреспондент
2025-02-24T09:18:57Z
Ирландия снарядит Украине радиолокационные системы для ПВО
Корреспондент
2025-02-24T12:03:32Z
Тысячи домов под угрозой: целый город может быть поглощен гигантской воронкой
Фокус
2025-02-24T12:00:41Z
Украина впервые получит шведские системы ПВО TRIDON Mk 2: что известно об оружии
Фокус
2025-02-24T12:00:27Z
Британец превратил старый школьный автобус в автодом за $4000
Фокус
2025-02-24T11:57:54Z
Спикер ВМС ВСУ на телевидении поделился собственным рецептом вкусного блюда
Апостроф
2025-02-24T11:57:18Z
Три года боли и надежды: как Фонд Вадима Столара помогает украинцам во время полномасштабной войны
Фокус
2025-02-24T11:45:45Z
Только при одном условии: может ли снятый с учета человек выехать за границу
Фокус
2025-02-24T11:45:35Z
Россия ночью запустила 185 беспилотников: как отработала ПВО
UAToday
2025-02-24T11:39:10Z
В Минобороны Украины заявили, что уже есть альтернатива старлинкам Илона Маска
Известия Киев
2025-02-24T11:34:18Z
Магнитная буря 25 февраля: как украинцам сохранить здоровье, советы врачей
Политека
2025-02-24T11:34:23Z
Бросьте три кусочка в чайник – и накипь исчезнет, как будто и не было: полезные советы
TSN
2025-02-24T10:24:04Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
UAToday
2025-02-24T10:00:54Z
Ученые обнаружили неожиданную связь между появлением редкого вида рака и мобильным интернетом
Comments UA
2025-02-24T09:42:12Z
Лучшие для здоровья сердца и кожи: какие масла, кроме оливкового, диетологи советуют добавить в рацион
TSN
2025-02-24T09:36:00Z
Календарь магнитных бурь в марте: в какие даты нужно быть очень осторожными
Знай
2025-02-24T08:30:22Z
Лечение подорожало втрое: семья онкобольного жалуется на Кабмин
Корреспондент
2025-02-24T07:42:34Z
Опасно ли чистить огурцы перед употреблением? Важные факты, о которых нужно знать
Знай
2025-02-24T04:51:12Z
5 продуктов против воспалений, которые нужно есть постоянно: мнение нутрициолога
Marie Claire
2025-02-24T03:00:38Z
Киевское издательство Блиц-Информ продали по частям за 470 млн грн
Лига
2025-02-24T11:37:09Z
Миссия МВФ решает судьбу очередного транша для Украины
Корреспондент
2025-02-24T11:36:55Z
Криптовалюта для "чайников": как стать миллионером и как не стать банкротом
TSN
2025-02-24T11:33:59Z
Еврокомиссия предложила новый пакет для полной интеграции Украины в энергорынок ЕС
Европейская правда
2025-02-24T11:31:44Z
В месяц – 3600 грн: пенсионеры могут получить дополнительные выплаты
Знай
2025-02-24T11:30:55Z
"Киевстар" попробовал "задобрить" абонентов после повышения тарифов: всего за 1 гривну
Знай
2025-02-24T11:12:58Z
Курс валют и инфляция изменятся с марта: украинцам указали на важный момент
Политека
2025-02-24T11:03:57Z
Повышение тарифов на электроэнергию в 2025 году: когда ждать и как вырастет цена света
Фокус
2025-02-24T10:42:27Z
Цены растут как на дрожжах: какие продукты подорожали больше всего
TSN
2025-02-24T10:39:11Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Одесский эксдепутат на службе у Кремля: как он помогал войскам России
Comments UA
2025-02-24T12:09:37Z
Война в 2025 году: стоит ли Украине надеяться на близкий мир от Трампа
Фокус
2025-02-24T12:06:58Z
В Канаде собирают подписи, чтобы лишить Илона Маска гражданства
Фокус
2025-02-24T12:06:57Z
Фридрих Мерц – новый канцлер Германии: что он за политик и чего ожидать Украине
TSN
2025-02-24T12:03:00Z
Эрдоган сделал заявление о мире в Украине: что должно произойти в этом году
Comments UA
2025-02-24T12:00:07Z
Зеленский рассказал о важном документе, который через Келлога предал Трампу
Comments UA
2025-02-24T11:57:49Z
Нардепы "подложили свинью" Зеленскому: президента не поддержали в важном вопросе
Comments UA
2025-02-24T11:57:21Z
Надо будет "принять мир с Путиным": президент Финляндии сделал заявление о войне
Comments UA
2025-02-24T11:54:08Z
США таки получат в украинские ископаемые: что говорят в Кабмине
Comments UA
2025-02-24T11:45:28Z