MY.UAНовини
Зернова криза: чому імпорт українського зерна став проблемою для країн ЄС
Зернова криза: чому імпорт українського зерна став проблемою для країн ЄС

Зернова криза: чому імпорт українського зерна став проблемою для країн ЄС

Чорноморська зернова угода знову опинилася під ударом: Росія погрожує блокувати її після 18 травня. Паралельно виникли проблеми з українським аграрним експортом до країн Євросоюзу.

Все через протести фермерів із сусідніх країн, які стверджують, що втрачають прибутки через імпорт української агропродукції.

Що відомо про заборону імпорту до ЄС, її причини та можливі наслідки для України – далі в матеріалі.

Морем і суходолом: як Україна експортує зерно під час війни

На початку повномасштабного вторгнення Росія заблокувала експорт з українських портів на Чорному морі, спровокувавши загрозу глобальної продовольчої кризи та різке зростання цін на продовольство.

Задля уникнення дефіциту зернових на світовому ринку Європейський Союз започаткував альтернативний експортний маршрут з України. Йдеться про ініціативу Шляхи солідарності, про яку Єврокомісія 12 травня 2022 року.

Це сухопутний логістичний маршрут через країни ЄС, який надав Україні можливість експортувати продукцію та імпортувати необхідні їй товари (від гуманітарної допомоги до кормів для тварин і добрив). Експорт здійснюється автомобільним та залізничним транспортом. Продовольство везуть до портів Євросоюзу (румунських, польських та балтійських) для подальшого транспортування до країн призначення.

Євросоюз полегшив транспортування та прикордонний контроль для української агропродукції.

Фото: Мінінфраструктури

А з 4 червня 2022 року усі мита і квоти на продукцію з України терміном на рік (до 5 червня 2023), суттєво спростивши доступ на свій ринок для українських експортерів.

В Євросоюзі Шляхи солідарності “рятівним колом для економіки України”. У період з травня по грудень 2022 року вони дозволили експортувати близько 45 млн тонн українських товарів (серед яких велику частку займає саме агропродукція) та імпортувати в Україну близько 23 млн тонн необхідних їй товарів. Це забезпечило приблизно €20 млрд доходу для українських фермерів та бізнесу.

Через Шляхи солідарності наша країна вже понад 30 млн тонн сільськогосподарської продукції.

22 липня 2022 року в Стамбулі була підписана Чорноморська зернова ініціатива, яка деблокувала українські порти та допомогла поновити морський експорт. Угоду терміном на 120 днів з можливістю пролонгації уклали Україна, ООН та Туреччина. Окрему домовленість ООН та Анкара підписали з РФ.

За , Чорноморським зерновим коридором вдалося експортувати понад 29 млн тонн сільськогосподарської продукції, з яких 50% – кукурудза, а 28% – пшениця.

Крім того, Україна здійснює експорт . Цей шлях було розблокований після деокупації острова Зміїний. Минулого року через порти на Дунаї вдалося обробити понад 16 млн тонн вантажів. Поточного року Кабінет міністрів очікує зростання перевалки вантажів до 20 млн тонн.

Загалом у 2022 році Україна експортувала агропродукції на $23,6 млрд, Інститут аграрної економіки з посиланням. І в уряді , що Україна в 2023 році зможе зберегти експортний потенціал агросектору на рівні понад $20 млрд.

Що відбувається з імпортом до ЄС

Протягом останніх тижнів фермери зі східноєвропейських країн ЄС (таких як Польща, Румунія та Болгарія) вийшли на протести проти наслідків українського аграрного імпорту.

Польські фермери навіть погрожували Володимира Зеленського до Варшави. Протести спонукали міністра сільського господарства Польщі Генрика Ковальчика піти у відставку.

Європейські виробники стверджують, що імпорт з України знизив ціни на внутрішньому ринку, через що вони не можуть вигідно реалізувати продукцію. Фермери скаржилися, що не можуть конкурувати з вартістю дешевшого українського зерна, і вимагали компенсації від Єврокомісії.

Ще наприкінці січня Болгарія, Чехія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина повідомляли в спільній доповіді, що одним із наслідків спрощення імпорту продукції з України стало значне збільшення поставок на ринки ЄС, особливо до сусідніх країн. І це створює проблеми для місцевих фермерів.

– Зараз з’являється дедалі більше ознак того, що цей приріст, якщо його не обмежити, може створити серйозні труднощі для виробників ЄС в аграрному секторі. Така ситуація вимагає негайного реагування, оскільки виробники ЄС вже постраждали від наслідків війни в Україні (унаслідок зростання собівартості виробництва через підвищення цін на паливо, енергоносії та добрива), – йдеться в доповіді.

Як інформує телеканал CNN, роздратування фермерів зросло після того, як Єврокомісія оголосила про плани продовжити безмитний імпорт української агропродукції до червня 2024 року.

– Болгарія солідарна з Україною, але на аграрному ринку створюється локальний надлишок, тому що замість експортних коридорів наші країни стають складами, – заявив міністр сільського господарства Болгарії Явор Гечев, якого цитує CNN.

На початку квітня Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія одна за одною оголосили про тимчасову заборону імпорту агропродукції з України в односторонньому порядку, задля захисту інтересів місцевих виробників.

Румунія відмовилась від ідеї заборони імпорту. Натомість країна чекає заходів від Єврокомісії для допомоги фермерам.

Попри призупинення імпорту, ці країни не забороняли транзит української сільськогосподарської продукції через свою територію.

За Мінагрополітики України, суходолом найбільша кількість української продукції (до 80%) транспортується транзитом через Румунію. На другому місці Польща (10% продовольства). Найменший обсяг транзиту здійснюється через Угорщину (5-6%) та Словаччину (1,5%).

В Єврокомісії наголошували, що торгова політика належить до виключної компетенції ЄС. Тож країни-члени не можуть в односторонньому порядку ухвалювати рішення. Водночас у Брюсселі усвідомлюють проблему, тож наразі відбуваються консультації з урядами східноєвропейським країн.

Імпорт через західний кордон: що спричинило проблему

• Падіння цін на світовому ринку

Як зазначив у коментарі Фактам ICTV аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки (KSЕ) Павло Мартишев, падіння цін на аграрну продукцію є глобальною тенденцією на світовому ринку. Тож звинувачувати в цьому імпорт українського зерна в Європу недоцільно.

– Ціни знизилися по всьому світу. Якщо ми подивимося на Чиказьку, Паризьку біржі, то ціни і в США знизилися, і в Австралії, і в нас. Тобто це глобальна тенденція, а не лише в Польщі. Звинувачувати тут українське зерно не можна, – заявив експерт.

Мартишев додав, що насправді більша частка українського зерна йде на транзит, а не на внутрішній ринок ЄС.

На цей аспект звернув увагу й інвестиційний банкір Сергій Фурса в ефірі телемарафону Єдині новини. За його словами, початок повномасштабної війни в Україні “збурив сировинні ринки” й спровокував зростання цін, які після підписання зернової угоди відкотилися назад.

– Проблема не через українське зерно виникла, а через цінову кон’юктуру на світовому ринку. Просто ціни впали вдвічі, і вони (європейські фермери, – Ред.) недоотримали свій прибуток… Почалася війна, це збурило сировинні ринки, і розпочалися спекуляції на цих ринках. Ціну розігнали вдвічі вище, досить штучно. А коли була досягнута зернова угода, то вся ця спекуляція просто обнулилася, – пояснив Фурса.

Згідно продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), ціни на продовольство падають 12 місяців поспіль, знизившись на 20,5% порівняно з максимумом у березні 2022 року. Наприклад, індекс цін на зернові впав на 18,6%. Цьому сприяв запуск Чорноморського зернового коридору.

В Мінагрополітики України також , що проблеми європейських фермерів – це не вина наших агровиробників. До того ж на українському зерні заробили трейдери, перевізники та порти.

– Першопричина такої ситуації на європейському ринку – не в ціні українського збіжжя, а у війні, яку розв’язала РФ проти України, – зазначив міністр Микола Сольський.

Він уточнив, що українське зерно зараз не є ключовою причиною ціноутворення на ринку. За словами Сольського, за останні два місяці котирування знижуються через прогнози дуже великого врожаю з Бразилії. І цей фактор тисне на ринок.

• Невиправдані очікування фермерів

За словами експертів, ще одним фактором, який спричинив нинішню ситуацію з українським експортом, є намагання фермерів у ЄС вибити для себе дотації.

Як розповів Сергій Фурса, минулого року суттєво зросла вартість зерна. У зв’язку з цим європейські фермери вирішили не продавати його, зберігати на складах, щоб заробити на подальшому зростанні цін. Однак ціни впали, і виробники не отримали очікуваних прибутків. Саме тому фермери вийшли на протести, вимагаючи від своїх урядів та Брюсселя дотацій.

– Вони цими проблемами на нашому кордоні шантажують Брюссель, щоб вибити більше дотацій для себе, – розповів Фурса.

На проблему з невиправданими очікуваннями фермерів звернув увагу і аналітик KSЕ Павло Мартишев.

– Чому це сталося в Польщі? Польща зібрала непоганий врожай у 2022 році, і польські фермери не хотіли його продавати. Вони сиділи з високими запасами, очікуючи, що ціна виросте. Але ціна впала, і вони зіткнулися з тим, що зерна багато, і тут ще заходить українське зерно, – повідомив він.

• В очікуванні виборів

Третій фактор, який впливає на ситуацію, – політичний. Цієї осені в Польщі відбудуться парламентські вибори. І фермери є ядерним електоратом правлячої консервативної партії Право і справедливість (PiS).

– Восени очікуються вибори до Сейму, і провладна партія має значну підтримку серед фермерів. Фермери цим скористалися, вийшли на протести та почали закликати владу обмежити імпорт українського зерна, – звернув увагу аналітик KSЕ Павло Мартишев.

З цим погоджується політолог, керівник політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігор Рейтерович.

– Там є прямі політичні елементи. У них вибори. Значна частина ядерного електорату партії Право і справедливість – це фермери. Вони хотіли притримати польське зерно, дочекатися підняття цін і потім його дуже вигідно продати. Тут же питання не про українське зерно, – заявив політолог у коментарі Фактам ICTV.

За словами Рейтеровича, заяви про те, що українська агропродукція демпінгує (занижує) ціни, є “міфом, який нам потрібно розбивати”. Адже зерно, яке йде на експорт, є українським є лише за фактом свого походження. В подальшому його викупляють інші компанії.

Про політичну причину акцій протесту фермерів та аграріїв у Польщі заявляли і в Міністерстві фінансів України.

– Польща зараз знаходиться на порозі передвиборчої кампанії – скоро будуть парламентські вибори. Вочевидь ті політичні сили, які не знаходяться при владі, шукають будь-які приводи для того, щоб трошки качати ситуацію. Це природній демократичний процес, на який польська влада змушена реагувати, – заступник міністра фінансів Олександр Кава.

Що пропонують в Єврокомісії

У відповідь на занепокоєння фермерів Єврокомісія в березні запропонувала заходи підтримки на €56,3 млн ($61,3 млн). Брюссель вирішив “компенсувати постраждалим фермерам економічні втрати через збільшення імпорту” з України.

Однак країни Східної Європи наполягали на більш масштабних заходах.

19 квітня Єврокомісія . Відповідного листа президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн направила урядам Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії та Болгарії.

Йдеться про три пропозиції:

  • До вже наданого пакета допомоги на €56,3 млн для фермерів з п’ятьох країн готується другий пакет фінансової підтримки в розмірі €100 млн.
  • Євросоюз вживатиме превентивних заходів щодо окремих категорій зерна (української пшениці, насіння соняшнику, кукурудзи та ріпаку). Йдеться про тимчасову заборону на імпорт цієї продукції до 5 східноєвропейських країн і транспортування її лише транзитом.
  • ЄС починає розслідування щодо “інших чутливих продуктів”.

Водночас міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини запропонували Єврокомісії заборонених для імпорту українських товарів. Вони закликають включити до переліку на транзит соняшникову олію, борошно, мед, цукор, яйця, м’ясо, м’які фрукти, молоко та молочні продукти.

Наразі відбулося кілька раундів переговорів за участю віцепрезидента Єврокомісії Валдіса Домбровскіса, єврокомісара з питань сільського господарства Януша Войцеховського та міністрів сільського господарства п’яти країн. Остаточної домовленості поки не досягнуто.

– Є три різні думки в Єврокомісії. Перша – не дозволяти, щоб ці країни могли запровадити заборону (на імпорт, – Ред.). Це підтримують країни Центральної та Західної Європи, і там лунають досить різкі заяви. Другий варіант – Єврокомісія радитиме нам самостійно домовлятися з цими країнами.

І третій варіант – що вона дозволить цим країнам погодити якийсь список, – пояснював міністр аграрної політики України Микола Сольський в ефірі телемарафону.

Він уточнив, що Київ відстоює перший варіант, але готовий до компромісів.

Наслідки для України

За словами аналітика KSЕ Павла Мартишева, проблеми з імпортом української агропродукції до ЄС можуть негативно вплинути на економіку України. Все залежить від подальшого розвитку подій.

Експерт виділив два фактори:

1. Це може призвести до девальвації гривні. Адже аграрний експорт став важливим джерелом надходження валюти в умовах війни та підтримання стабільності курсу.

– Якщо в нас будуть проблеми з експортом, то це може негативно відобразитися на гривні, – заявив Мартишев.

Він нагадав про погрози РФ заблокувати зерновий коридор, що може стати додатковим ударом по аграрному експорту.

2. Гроші, які отримують аграрії за експорт своєї продукції.

– Дуже мало грошей уже залишилося в аграріїв на посівну кампанію, на збиральну кампанію. Якщо на початку повномасштабного вторгнення в багатьох були ще якісь запаси після двох років високих цін у 2020 – 2021 роках, то зараз ці гроші закінчуються. І це може призвести до досить поганих наслідків на декілька років вперед, – розповів експерт.

Павло Мартишев уточнив, що йдеться про зниження площ під сільськогосподарськими культурами, банкрутства, неможливість закуповувати добрива або хімікати. Експерт додав, що блокування українського експорту “знизить аграрне виробництво”, і це погано не лише для України, а й для всього світу.

Як зазначив Мартишев, можна говорити про мільярди доларів втрат для економіки України внаслідок блокування експорту морем та суходолом.

На думку асоційованого члена Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Олега Нів’євського, втрати від блокування імпорту до ЄС можна порівняти за масштабом з впливом від морської блокади.

– Слід очікувати зростання продовольчої інфляції. Для нас це, безумовно, втрати. Йдеться про збільшення невизначеності та ризиків… Варто розуміти, що не тільки наші фермери та сільгоспвиробники постраждають, але й економіка України загалом.

За масштабом можна порівняти з впливом від блокуванням портів РФ. Тоді, за підрахунками Агроцентру KSE, український АПК втратив близько $15 млрд. Імовірно, сума буде менша, але цілком можливо, що також буде обраховуватися в мільярдах, – зазначив Нів’євський, якого цитує .

Варто зазначити, що Єврокомісія пропонує продовжити ще на рік скасування імпортних мит, квот і заходів торгового захисту на український експорт до ЄС.

Пропозиція має бути затверджена на рівні Європарламенту та Ради ЄС. Рішення вже з міжнародної торгівлі Європарламенту.

До чого ж дійдуть члени ЄС в питанні розблокування українського імпорту – покаже час.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Окупанти просунулись у Торецьку, ворог вдарив по Запоріжжю та області: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T03:42:14Z
У Києві три дні не працюватиме система оповіщення повітряної тривоги: що сталось
Фокус
2024-11-23T02:57:59Z
На Чернігівщині закладам освіти та охорони здоров'я передали надпотужні системи енергозбереження - ОВА
УкраинФорм
2024-11-23T02:18:15Z
КМДА звинувачує поліцію у зриві строків відновлення роботи ТЕЦ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T02:09:32Z
Росіяни тиснуть на Донеччині, складна ситуація у Кураховому: огляд бойових дій від ISW
24tv
2024-11-23T01:51:39Z
Рибам варто прислухатися до мудрих порад, а Водоліям - захистити власні позиції: гороскоп за картами Таро на 23 листопада 2024 року
TSN
2024-11-23T01:36:49Z
Гороскоп на сьогодні: астрологічний прогноз на 23 листопада для всіх знаків Зодіаку
Политека
2024-11-23T01:03:02Z
Окупанти просунулися біля 5 населених пунктів на Донеччини, – DeepState
24tv
2024-11-23T00:42:02Z
Окупаційному «начальнику управління освіти» на Херсонщині присудили 10,5 років позбавлення волі
УкраинФорм
2024-11-23T00:30:34Z
Трамп розглядає ексглаву розвідки Гренелла як спецпредставника щодо війни в Україні, – Reuters
24tv
2024-11-23T03:36:39Z
СБУ оголосила підозру жителю Херсонщини, який здавав загарбникам проукраїнських активістів
УкраинФорм
2024-11-23T03:24:28Z
Путін став заручником, – політтехнолог пояснив, хто нав'язує диктатору ризиковані рішення
24tv
2024-11-23T03:21:11Z
У ГУР розповіли про загрози для інших країн через участь КНДР у війні проти України
ZN UA
2024-11-23T03:16:23Z
НПУ повідомила про підозру понад 3,5 тисячі осіб щодо злочинів проти основ нацбезпеки
УкраинФорм
2024-11-23T02:06:16Z
Таємна дочка Путіна: спливли нові дані про позашлюбну дитину диктатора РФ
GlavRed
2024-11-23T02:03:50Z
"2025 рік буде поворотним": експерт назвав 4 сценарії закінчення війни в Україні
GlavRed
2024-11-23T01:36:12Z
Суддя у Нью-Йорку знову відклав оголошення міри покарання Трампу у справі про підкуп порнозірки
УкраинФорм
2024-11-23T01:18:05Z
Меркель не вважає себе відповідальною за те, що Путін почав війну проти України
УкраинФорм
2024-11-23T01:13:09Z
У Києві до Дня вшанування пам’яті жертв Голодомору відбулася прем’єра фільму «Сімейний альбом»
УкраинФорм
2024-11-23T00:39:03Z
Усвідомити цінність життя: фільми, серіали та мультфільми про постапокаліпсис
ZN UA
2024-11-23T00:03:12Z
Фільм «Ваяна» / Moana — Двейн Джонсон у полінезійському «костюми» на багатьох фото зі знімального майданчика
ITC
2024-11-22T22:03:39Z
Драматична історія про справедливість і помсту: які серіали подивитись, якщо сподобався "Реванш"
24tv
2024-11-22T21:39:08Z
«Ля Палісіада», «Мирні люди» і три копродукційні фільми про війну в Україні увійшли до списків «Оскара»-2025
Детектор М
2024-11-22T21:12:31Z
Пісні Tember Blanche потрапили у тренди завдяки серіалу "Реванш"
24tv
2024-11-22T21:03:41Z
Скарлетт Йоганссон – 40 років: 4 найкращі фільми з королевою драми й номінанткою Оскара
24tv
2024-11-22T19:57:26Z
Відомий співак шокував розповіддю, як ледь не загинув під обстрілом: "Мама закрила собою мене"
24tv
2024-11-22T19:36:39Z
"Для чого все це": солістка А-студіо жорстко видала свою позицію і вилаяла колег за мовчання
GlavRed
2024-11-22T19:27:39Z
Гороскоп на завтра 24 листопада: Дівам - несподіваний дохід, Козерогам - велика удача
GlavRed
2024-11-23T03:45:50Z
Головною лікаркою Америки стане медикиня з телеканалу Fox News
ZN UA
2024-11-23T03:07:34Z
У США вперше у світі провели подвійну трансплантацію легень за допомогою робота
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T02:42:56Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T23:42:27Z
За три роки Україна на 90% наблизилася до виконання європейського плану боротьби з інсультом - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-22T23:00:41Z
3 добавки, які не допомагають при випадінні волосся: що насправді треба пити
24tv
2024-11-22T22:18:06Z
Імбир ніколи не буде сохнути та псуватися: секрет його зберігання
24tv
2024-11-22T21:03:06Z
Наскільки небезпечні Е-добавки в їжі та напоях
24tv
2024-11-22T20:06:03Z
Вчені зʼясували, наскільки тривале сидіння шкодить здоров'ю серця
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T20:00:19Z
Кейн оновив ще один бомбардирський рекорд Бундесліги
Football.ua
2024-11-22T22:33:53Z
Хетафе вдома впорався з Вальядолідом
Football.ua
2024-11-22T22:07:29Z
Хет-трік Кейна приніс Баварії перемогу над Аугсбургом
Football.ua
2024-11-22T21:29:53Z
Контракт Маскерано з Інтер Маямі буде розраховано на три роки
Football.ua
2024-11-22T21:24:12Z
Боніфейс може пропустити залишок 2024 року через травму
Football.ua
2024-11-22T20:51:27Z
Компанія для Модрича: Реал планує повернути легенду клуба
24tv
2024-11-22T20:51:24Z
Хомченовський повернувся до загальної групи Кривбасу
Football.ua
2024-11-22T20:34:57Z
Відбулися кадрові зміни у Федерації хокею України
УкраинФорм
2024-11-22T20:34:42Z
Чемпіон ОІ та прихильник Путіна зажадав від МОК вибачитись перед росіянами
24tv
2024-11-22T19:42:54Z
Британська SafeLane Global Limited допоможе Україні у розмінуванні заповідників
УкраинФорм
2024-11-23T02:30:11Z
Гроші зникають, як у чорній дірі: як Росія нищить свою економіку
24tv
2024-11-23T02:30:05Z
Поради експертів "Нафтогазу": що робити, якщо відчули запах газу в будинку
Хвиля
2024-11-23T02:06:36Z
Чи довго ще будуть відключення світла: експерт з енергетики оцінив перспективи
24tv
2024-11-23T01:45:28Z
Долар подорожчав до нового максимуму за 52 тижні
24tv
2024-11-23T01:30:55Z
Ціни на нафту зафіксували черговий максимум на ринку
24tv
2024-11-23T01:00:05Z
Долар зростає як на дріжджах: яким буде курс валют з 25 листопада
GlavRed
2024-11-22T21:27:27Z
Керівники центробанку ЄС попереджають, що економіці загрожує політичний параліч – FT
iPress
2024-11-22T21:15:23Z
Ryanair та інші лоукостери отримали штраф за стягнення плати за ручну поклажу
360ua.news
2024-11-22T19:21:15Z
У Вашингтоні показали, як виглядала їжа українців під час Голодомору
УкраинФорм
2024-11-23T03:34:46Z
Мобілізація в Україні: чи можна оформити відстрочку, якщо вручили повістку від ТЦК
Знай
2024-11-23T03:30:42Z
Уроки фізкультури переформатують: чим займатимуться школярі
Знай
2024-11-23T03:12:16Z
За тиждень в Армія+ опрацьовано 2 664 електронних рапорти про переведення між частинами - Черногоренко
УкраинФорм
2024-11-23T03:06:59Z
Уряд спростив облік виробничих травм під час війни: що змінилося
Хвиля
2024-11-23T03:06:19Z
Яке сьогодні свято 23 листопада 2024 року: чому не можна вирушати у далеку дорогу
GlavRed
2024-11-23T03:03:45Z
У базі даних «Воєнний злочинець» наразі є інформація про понад 680 тисяч осіб
Украина Криминальная
2024-11-23T02:57:39Z
На фронті бойові завдання виконують до 70% особового складу Нацгвардії - Півненко
УкраинФорм
2024-11-23T02:54:27Z
Майже чверть британців живуть на межі бідності: дані офіційного звіту
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T02:30:48Z
Левам треба вийти з зони комфорту: гороскоп на 23 листопада
24tv
2024-11-23T03:06:41Z
Гороскоп на 23 листопада для всіх знаків Зодіаку: Близнюки рулюватимуть суботою, Скорпіонів все-таки виведуть із себе
Знай
2024-11-23T02:30:29Z
Деруни без картоплі: зірка "Мастер Шеф" дала оригінальний і дуже смачний рецепт
Политека
2024-11-23T02:01:37Z
Чим витирати пил, щоб він менше сідав: геніальний лайфхак для прибирання з TikTok
GlavRed
2024-11-23T01:27:33Z
Просто та ефективно: як очистити пригорілі каструлі – цікавий лайфхак
GlavRed
2024-11-23T00:27:36Z
Не лише посуд: що насправді можна мити у посудомийній машині
24tv
2024-11-22T23:45:10Z
Смажений рис із куркою та яйцем: простий рецепт від переможця "Мастер Шеф"
Политека
2024-11-22T23:30:42Z
Що приготувати на Новий рік 2025: топ-10 нетипових страв, які мають бути на святковому столі
24tv
2024-11-22T21:57:16Z
"Мангеттен серед пустелі": як з глини збудували найстаріше місто хмарочосів у світі
Фокус
2024-11-22T21:12:51Z
На Сумщині правоохоронці викрили чорного археолога
УкраинФорм
2024-11-23T02:42:59Z
Нацполіція заблокувала 9 схем ухилення від призову та затримала організаторів
УкраинФорм
2024-11-22T23:42:52Z
У Києві суд виніс вирок жінці, яка викинула з вікна 8-поверху свого кота
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T23:27:58Z
У Києві в руках чоловіка здетонувала коробка - потерпілий загинув на місці
ZN UA
2024-11-22T22:48:52Z
Росіяни завдали два удари по Запорізькій області, попередньо - без жертв
УкраинФорм
2024-11-22T22:33:46Z
Домагався 12-річної дівчинки та зберігав дитячу порнографію: затримали мешканця Ізмаїльського району
InternetUA
2024-11-22T22:01:17Z
Україна під атакою "Шахедів": у яких областях пролунала тривога
24tv
2024-11-22T21:57:27Z
Затопило майже на метр: зграї бобрів "тероризують" село в Шотландії, а влада мовчить
Фокус
2024-11-22T21:45:43Z
Країна під атакою потужної магнітної бурі: коли "влупить" ще одна
GlavRed
2024-11-22T21:27:33Z
OpenAI випадково видалила потенційні докази за позовом про авторські права
InternetUA
2024-11-23T03:04:58Z
Треба знайти 6 відмінностей за 12 секунд: впорається лише людина із "зором орла"
GlavRed
2024-11-23T02:30:47Z
Android добавить функцію відновлення даних, аналогічну iOS
InternetUA
2024-11-23T02:01:27Z
Більше половини світових льодовиків може зникнути до 2100 року
Portaltele
2024-11-22T22:36:56Z
Samsung може збільшити ціну на Galaxy S25 Ultra
InternetUA
2024-11-22T22:12:42Z
«Новонароджена» планета все ще світиться від тепла свого формування
Portaltele
2024-11-22T21:36:51Z
Розробник претендента на "гру року" розповів, що він зробив гру, щоб убити час у відпустці
InternetUA
2024-11-22T21:31:25Z
Вчені думали, що знайшли в океані літак Амелії Ергарт: чим він був насправді
Фокус
2024-11-22T21:12:17Z
Яка різниця між міжконтинентальною та ракетою середньої дальності: пояснення Defense Express
24tv
2024-11-22T20:42:52Z
Нью-Йорк запроваджує плату за в’їзд на Мангеттен на автомобілі
УкраинФорм
2024-11-23T00:06:28Z
Кабріолет Bugatti встановив світовий рекорд швидкості
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T23:00:51Z
Заощадите тисячі гривень на хімчистці: готуємо копійчаний засіб для прибирання салону авто
24tv
2024-11-22T21:42:00Z
Стартувало виробництво Mercedes-Benz eActros 600
AutoCentre
2024-11-22T19:04:37Z
Вчені знайшли спосіб заряджати акумулятори електрокарів лише за 15 хвилин
24tv
2024-11-22T18:22:34Z
Ford подав до суду за модернізацію нових Bronco
AutoCentre
2024-11-22T18:03:04Z
"Тести будуть позитивні": пілоти "Формули 1" у Лас-Вегасі поскаржились на марихуану
Фокус
2024-11-22T17:12:25Z
Tata Daewoo презентувала електровантажівку із запасом ходу 480 км
AutoCentre
2024-11-22T17:07:34Z
Брутальний і потужний: презентовано новий позашляховий кросовер Honda
Фокус
2024-11-22T17:06:38Z