MY.UAНовини
Ключові країни, що розвиваються, намагаються уникнути участі в протистоянні США з Китаєм та РФ — WP
Ключові країни, що розвиваються, намагаються уникнути участі в протистоянні США з Китаєм та РФ — WP

Ключові країни, що розвиваються, намагаються уникнути участі в протистоянні США з Китаєм та РФ — WP

Ключові країни, що розвиваються, намагаються уникнути участі в протистоянні США з Китаєм та РФ — WP

Низка країн не поспішають робити вибір на користь тієї чи іншої сторони та отримати власну вигоду від протистояння великих держав.

Глобальний порядок денний президента США Джо Байдена зіштовхнувся зі значними викликами, оскільки ключові країни, що розвиваються, намагаються уникнути участі в протистоянні Америки з Росією та Китаєм, а в деяких випадках використовують це суперництво для власної вигоди, свідчать засекречені оцінки американської розвідки, пише The Washington Post.

Документи, що просочилися в мережу через платформу Discord, дають погляд на приватні розрахунки ключових держав, що розвиваються, в тому числі Індії, Бразилії, Пакистану і Єгипту, які намагаються збалансувати свою позицію в епоху, коли Америка більше не є беззаперечною світовою наддержавою.

Витік даних розвідки США, які раніше не розголошувалися, також пропонує нове розуміння перешкод, з якими зіштовхнувся Байден, намагаючись заручитися глобальною підтримкою своїх зусиль, спрямованих на відмову від поширення авторитаризму, стримування агресії Росії і протидію зростанню глобального впливу Китаю, в той час як впливові регіональні держави намагаються залишатися осторонь.

Науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир Матіас Спектор вважає, що країни, що розвиваються, «перекалібровуються» в момент, коли Америка зіштовхується з новою потужною конкуренцією, оскільки Китай проектує новий економічний і військовий вплив, а Росія, хоча і ослаблена війною проти України, демонструє свою здатність відбивати тиск Заходу.

«Невідомо, хто опиниться в лідерах через 10 років, тому їм потрібно диверсифікувати свої ризики і оцінити ставки», - сказав Спектор.

Це очевидно на прикладі Пакистану, який отримав мільярди доларів економічної та безпекової допомоги від США після теракту 11 вересня, але зараз сильно залежить від китайських інвестицій та кредитів. Згідно з одним із документів, глава МЗС Пакистану Хіна Раббані Хар заявила в березні, що її країна більше не може намагатися дотримуватися позиції «золотої середини» між Китаєм і Сполученими Штатами.

У внутрішній записці, яку вона назвала «Складний вибір Пакистану», Хар застерегла, що Ісламабад не повинен створювати видимість умиротворення Заходу, і сказала, що інстинкт збереження партнерства Пакистану зі Сполученими Штатами зрештою принесе в жертву всі переваги того, що вона вважає справжнім стратегічним партнерством країни з Китаєм. У розвідувальному документі не уточнюється, як США отримали доступ до цієї записки.

Інший документ, датований 17 лютого, описує обговорення прем'єр-міністра Пакистану Шахбаза Шарифа з підлеглим голосування в ООН щодо війни в Україні і про те, що його уряд очікує від Заходу посилення тиску з метою підтримки резолюції, яка засуджує російське вторгнення.

Помічник сказав Шарифу, що підтримка цього кроку означатиме зміну позиції Пакистану після того, як він раніше утримався при голосуванні за аналогічну резолюцію, йдеться в документі розвідки. Помічник зазначив, що Пакистан має можливість вести переговори з Росією щодо торговельних та енергетичних угод, і підтримка резолюції, за яку виступає Захід, може поставити під загрозу ці зв'язки. Коли Генеральна Асамблея ООН голосувала 23 лютого, Пакистан був серед 32 країн, які утрималися.

Пакистанські чиновники і чиновники з інших країн, згаданих у витоку документів, відмовилися від коментарів.

У той час як основні союзники США в Європі та Східній Азії об'єдналися, щоб підтримати кампанію Байдена щодо України, надаючи дедалі більшу кількість зброї та відмовляючись від російських енергоносіїв, Вашингтон зіткнувся з опором в інших місцях.

Адміністрація Байдена заявила цим країнам, що не просить їх ставати на бік США або ж Китаю та Росії, на чому наголошував під час своїх поїздок держсекретар Ентоні Блінкен. Але деякі країни, включаючи Південну Африку і Колумбію, утримуються від того, що вони вважають неявним вибором.

Коли минулого року Блінкен здійснив поїздку до ПАР, ще однієї країни, що розвивається, яка нещодавно провела військові навчання з Росією і може відхилити запит Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна, якщо він відвідає саміт цього року. Офіційні особи ПАР тоді заявили, що вони не дозволять залякувати себе, змушуючи приймати рішення, які їх не влаштовують.

Індія також не стала на бік Вашингтона чи Москви під час розмови 22 лютого між індійським радником з національної безпеки Аджитом Кумаром Довалом та його російським колегою Ніколаєм Патрушевим, про що свідчить ще один документ розвідки США.

У ньому йдеться про те, що Довал запевнив Патрушева в підтримці Індією Росії на багатосторонніх майданчиках і що Нью-Делі працює над тим, щоб питання війни не порушувалися під час зустрічі G20 під головуванням Індії, попри значний тиск щодо цього. На зустрічі міністрів закордонних справ G20 у Нью-Делі через тиждень розбіжності щодо України призвели до того, що не вдалося досягти консенсусу відносно інших глобальних викликів.

Довал, як свідчить документ, також посилався на опір Індії тиску на підтримку резолюції ООН щодо України, заявивши, що його країна не відступить від принципової позиції, яку займала в минулому.

Люди, знайомі з позицією Індії, кажуть, що вона не підтримує російську війну - вказуючи на заяву, яку прем'єр-міністр Нарендра Моді особисто сказав Путіну, але вже давно покладається на підтримку Москви в ООН і не має іншого вибору, окрім як зберігати енергетичні та економічні зв'язки з Росією.

На відміну від «руху неприєднання», який процвітав під час холодної війни, коли країни, що розвиваються, такі як Алжир і Куба, виступали проти колоніалізму і домінування Заходу, сьогодні, за словами експертів, не існує спільної ідеології, і немає явної лояльності між країнами, які намагаються орієнтуватися в цьому суперництві великих держав.

Тим часом країни Центральної Азії прагнуть скористатися цим протистоянням і отримати вигоду зі зростання інтересу з боку Сполучених Штатів, Китаю і Європи, оскільки намагаються зменшити свою залежність від Росії, згідно з оцінкою, оприлюдненою 17 лютого Офісом директора Національної розвідки США.

У документі не названі конкретні країни, але, ймовірно, це стосується таких держав, як Казахстан, які прагнуть зменшити російський вплив і розвивати нові партнерські відносини в енергетиці та торгівлі.

Лідери регіону хочуть працювати з тим, хто пропонує найбільш швидкі результати, тобто з Китаєм, йдеться в документі.

Деякі лідери на Глобальному Півдні позиціонують себе як дипломатичний міст між трьома суперниками. Серед них - президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва, який прагне закріпити за своєю країною провідну глобальну роль після періоду ізоляціоністських кроків свого попередника Жаїра Болсонару. У документах, що просочилися в мережу, йдеться про пропозицію Лули створити «глобальний мирний блок» для посередництва між інтересами США і Китаю та припинення бойових дій в Україні, а також про те, що бразильський президент планував обговорити цю ініціативу з лідером Китаю Сі Цзіньпіном під час свого візиту в Пекін, який відбувся у квітні.

Лула розлютив країни НАТО, заявивши про те, що вони затягують війну в Україні, постачаючи зброю Києву, і запропонувавши, що для досягнення миру Росія може відмовитися від частини території, яку вона контролює в Україні, але зберегти тимчасово окупований Крим - перспектива, яку президент України Володимир Зеленський відкинув.

Згідно з розвідданими, чиновники Міністерства закордонних справ Росії підтримали план Лули, заявивши, що він протидіятиме західному наративу «агресор-жертва» про Україну. Невдовзі після повернення з Китаю Лула прийняв у Бразилії міністра закордонних справ РФ.

Ініціатива Лули формувалася в той самий час, коли його уряд прийняв два військові кораблі з Ірану, запеклого американського суперника, обидва з яких були визначені як частина американської програми санкцій. У березневому документі, що міститься у витоках Discord, йдеться про те, що кораблі Makran і Dena, що входять до складу 86-ї розгорнутої військово-морської групи Ірану, 4 березня завершили захід у порт Ріо-де-Жанейро.

Пентагон вважає, що Лула ймовірно, схвалив цей візит, щоб зміцнити свою репутацію глобального посередника і «відполірувати» імідж Бразилії як нейтральної держави. Але США вважають, що цей візит не обов'язково свідчить про значне розширення військових відносин між двома країнами, попри те, що Іран сподівався на такий результат, йдеться в документі.

Витоки документів також свідчать, що уряди Чилі, Аргентини, Уругваю і Венесуели відхилили прохання Ірану про прибуття військових кораблів.

Напередодні прибуття кораблів деякі офіцери бразильського флоту лобіювали в США вимогу до уряду Лули відмовитися від візиту іранських суден, оскільки вони не хотіли, щоб Вашингтон розглядав його як переформатування зовнішніх партнерських відносин країни.

Згідно з документом, високопосадовець Міністерства закордонних справ Бразилії заявив, що його країна не має жодних підстав пов'язувати цей візит з поганою ситуацією з правами людини в Ірані і не має жодних правових підстав для відмови Тегерану. У документі зазначається, що бразильські військово-морські сили применшили важливість прибуття кораблів Ірану для ЗМІ, але провели церемонію на борту Dena.

Президент Аргентини Альберто Фернандес, тим часом, планував використати оновлений альянс латиноамериканських країн, зокрема, Аргентину, Мексику і Бразилію, щоб отримати більше впливу на переговорах зі Сполученими Штатами, Китаєм і ЄС, згідно з іншим документом.

Як раніше повідомляло The Washington Post, наслідки напруженості у відносинах США з Росією особливо гостро відчуваються в Єгипті, який отримує понад мільярд доларів на рік допомоги від Вашингтона, але поглиблює зв'язки з Москвою. Росія будує в Єгипті атомну електростанцію і обіцяє надати країні військову техніку.

Витік документів показує, що Єгипет намагається зорієнтуватися в протистоянні навколо України і парирувати вимоги про військову допомогу як з боку РФ, так і з боку США. За оцінками американської розвідки, президент Абдель Фатах ас-Сісі спочатку наказав таємно поставити до Росії до 40 тисяч ракет, але пізніше, схоже, піддався тиску США і відклав цю угоду, погодившись натомість виробляти артилерійські снаряди для України.

Спектор вважає, що, попри спробу адміністрації Байдена переконати, а не змусити країни, що розвиваються, до підтримки своїх глобальних пріоритетів, вони, ймовірно, залишатимуться настороженими.

«Ці країни дивляться на США, а США набагато потужніші за них. Коли ви маєте справу з мамонтом, не має значення, чи з розумінням він ставиться до ваших слів. Коли він рухається, земля все одно здригається», - сказав аналітик.

Заведено думати, що протистояння США та їхніх союзників із РФ, яке виникло внаслідок агресії проти України, спричинило формування нового світового порядку. Але це не так: війна лише прискорила процеси, які вже тривають.  Справжньою причиною глобальних трансформацій, що відбуваються вже десять років і прямо на наших очах, стало сходження Китаю, прихід до влади Сі Цзіньпіна та його відмова від філософії Ден Сяопіна. Докладніше про це — у статті Сергія Корсунського «Геополітика як стрічка тривожних новин».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ухилення від мобілізації: в який строк притягують до адміністративної відповідальності
ZN UA
2025-04-21T01:03:56Z
Росіяни запустили кілька груп ударних дронів
УкраинФорм
2025-04-21T00:31:46Z
Якщо зарплата всього 5 тисяч. На яку пенсію очікувати українцю у 2025 році
Telegraf
2025-04-21T00:27:24Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-20T22:06:23Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Поливаний понеділок: традиції
ZN UA
2025-04-20T21:33:19Z
Особливий понеділок після Великодня 2025: що можна і не треба робити цього дня
Telegraf
2025-04-20T21:21:18Z
Здоров'я, щастя та удачі: красиві привітання з Поливаним понеділком 2025 у прозі та віршах
24tv
2025-04-20T21:15:29Z
Допомога одиноким пенсіонерам у Києві: як отримати доплату до виплат у 2025 році
Политека
2025-04-20T20:01:03Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Тотальна мілітаризація: Кремль налаштовує росіян на затяжну війну з НАТО
Telegraf
2025-04-21T01:12:29Z
Захарова розкритикувала заклик США до перемир’я, звинувативши і Київ, і Вашингтон
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T01:09:05Z
В обмін на військову допомогу: які підводні камені Трамп заховав в угоді про корисні копалини
24tv
2025-04-21T00:42:20Z
"Українська мрія може здійснитись": чи запустить обвал цін на нафту розпад Росії
GlavRed
2025-04-21T00:36:49Z
Президент Чехії оригінально привітав громадян з Великоднем
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T00:36:42Z
Загроза для двох областей: названо ймовірні напрямки нового штурму РФ
GlavRed
2025-04-21T00:27:06Z
У Нідерландах готують кампанію зі зміцнення "кіберрезерву" країни
InternetUA
2025-04-21T00:01:37Z
NYT: Міністр оборони США мав ще одну переписку про удари по Ємену
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T00:00:59Z
Чи шкідливі соцмережі: вчені спростували поширений міф
InternetUA
2025-04-20T20:31:38Z
Продукти, які підвищують рівень серотоніну та покращують настрій
360ua.news
2025-04-20T19:15:57Z
Що найкраще випити перед сном. Оберіть свій напій
Gazeta UA
2025-04-20T18:27:45Z
Назвали найгірші пози для сну, якщо болить спина
Gazeta UA
2025-04-20T18:06:06Z
Як миттєво позбутись запаху часнику з рота. Вчені здивували відкриттям
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:22Z
Шість продуктів, які зменшують тривалість життя
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:21Z
Все життя ви робили це неправильно: як насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-04-20T11:42:52Z
Вісім причин, чому манго треба їсти чоловікам та жінкам
Gazeta UA
2025-04-20T09:57:36Z
Як депресія батьків впливає на поведінку дитини
360ua.news
2025-04-20T07:42:52Z
Музикант Ярмак зустрівся на обміні полоненими зі своїм побратимом: той втратив 40 кілограмів
24tv
2025-04-20T21:12:12Z
"Скромність - сестра бідності": Тіна Кароль дала 4 зухвалі поради
GlavRed
2025-04-20T19:27:28Z
66-річна Мадонна відзначила Великдень у компанії дітей і 28-річного коханця
Фокус
2025-04-20T19:01:37Z
На одному подиху: 3 легкі мінісеріали для вихідного дня
24tv
2025-04-20T18:18:19Z
Майбутнє української рок-музики: діти зіграли легендарну пісню, мережу у захваті
Telegraf
2025-04-20T17:48:30Z
Анна Саліванчук зізналася, навіщо вийшла заміж за експродюсера Студії Квартал 95
GlavRed
2025-04-20T17:27:48Z
"Ти - мій": обраниця Дмитра Кулеби показала романтичне фото з політиком
GlavRed
2025-04-20T16:25:09Z
У Великдень Христина Соловій поділилася рідкісним фото з мамою
24tv
2025-04-20T14:36:25Z
Разом із сином за святковим столом: як відзначає Великдень Софія Ротару
GlavRed
2025-04-20T14:27:14Z
"Перемир'я" закінчилось, і "Шахеди" полетіли знову: де тривога в Україні 21 квітня
24tv
2025-04-21T00:09:36Z
Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:33:41Z
"Дочекались смачної паски?": родичі полонених провели акцію "Не мовчи"
ZN UA
2025-04-20T22:21:41Z
Війна, день 1152. росіяни понад 2 тисячі разів порушили "Великоднє перемирʼя"
Football.ua
2025-04-20T22:00:33Z
У Києві відзначили світле свято Великодня
ZN UA
2025-04-20T21:12:58Z
У Києві поліція затримала студента: той каже, що правоохоронці вчинили це без причини
24tv
2025-04-20T21:12:32Z
Росіяни збільшують присутність у Маріуполі, – Андрющенко сказав, що це означає
24tv
2025-04-20T21:00:53Z
26-градусна спека буде не скрізь: які регіони заливатимуть грозові дощі
GlavRed
2025-04-20T20:27:55Z
Гороскоп на сьогодні 21 квітня: Ракам - надзвичайна зустріч, Стрільцям - прибуток
GlavRed
2025-04-20T20:27:32Z
Через вибух у багатоповерхівці Харкова постраждали більше десятка людей
ZN UA
2025-04-21T01:19:31Z
На Черкащині знайдено тіло молодика, якого розшукували з 14 березня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T01:15:12Z
Румунські рятувальники шукають українця, який вже декілька днів блукає у горах
Украина Криминальная
2025-04-20T23:33:39Z
У російському Омську стався нічний переполох: лунали сирени, небо палало спалахами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:54:54Z
У Харкові стався вибух у багатоповерхівці: горіли дві квартири, є постраждалі
24tv
2025-04-20T22:54:37Z
В одній з квартир Харкова стався вибух: вигоріли кімнати, мешканці постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:45:19Z
На Харківщині під час гасіння пожежі підірвався автомобіль лісгоспу, постраждали двоє лісників
Украина Криминальная
2025-04-20T21:57:33Z
У Харкові горіла 12-поверхівка
УкраинФорм
2025-04-20T21:27:24Z
На Тернопільщині знайшли покинуту новонароджену дитину
Украина Криминальная
2025-04-20T21:09:44Z
Пристрасть до чорного: про що розповість ваш улюблений колір одягу
Gazeta UA
2025-04-20T21:39:03Z
«Україномовний» чи «українськомовний»: мовознавиця пояснила, як казати правильно
ZN UA
2025-04-20T21:03:56Z
Як дізнатися, чи перебуваєте ви у стосунках з аб'юзом – і як діяти, якщо відповідь "так"
24tv
2025-04-20T18:45:19Z
Який бізнес можна відкрити в селі – 10 ідей, які легко втілити в життя
24tv
2025-04-20T18:39:56Z
Як позбутися ос в будинку - дієвий та екологічний спосіб
Gazeta UA
2025-04-20T17:27:40Z
Перевірте, чи доживете ви до 100 років – 9 ознак та цікавий тест
24tv
2025-04-20T17:09:43Z
Вчені вивели "формулу успіху": які риси характеру вам необхідні
24tv
2025-04-20T16:21:27Z
Назустріч пригодам: 2 знаки зодіаку, яким у травні треба піти у відпустку
24tv
2025-04-20T16:09:17Z
1100 євро за 3 ночі: у Німеччині готуються запустити найбільший круїзний лайнер у світі
Фокус
2025-04-20T16:03:52Z
Що буде з цінами на продукти після Великодня: економіст дав прогноз на найближчі місяці
24tv
2025-04-21T01:30:10Z
Німеччина постачала хром для російських снарядів – ЗМІ
iPress
2025-04-20T21:28:11Z
Тарифна війна між США та Китаєм: покупці повернули літак
ZN UA
2025-04-20T19:36:16Z
Частини українців нарахують нову мінімальну пенсію після певного віку
Хвиля
2025-04-20T19:33:17Z
Популярний шоколад із Дубаю спричинив світовий дефіцит фісташок
Gazeta UA
2025-04-20T19:09:52Z
Хто є власником землі під приватним будинком
24tv
2025-04-20T19:03:13Z
Німецька компанія продавала у Росію хром для виробництва гармат, – Handelsblatt
24tv
2025-04-20T18:45:56Z
Чи можуть в Україні запровадити графіки відключення газу: експерт чітко відповів
GlavRed
2025-04-20T18:27:52Z
Купує у Росії і спродує Європі: як Китай обійшов США із природним газом, – NYT
24tv
2025-04-20T18:27:34Z
Став янголятком: Роналду з коханою зворушливо вшанували пам'ять покійного сина
GlavRed
2025-04-20T23:28:50Z
Ван Ністелрой прокоментував виліт Лестера з АПЛ
Football.ua
2025-04-20T21:28:59Z
Реал вирвав перемогу над Атлетіком завдяки божевільному м'ячу в овертаймі: відео суперголу
24tv
2025-04-20T21:03:54Z
Черговий божевільний удар Вальверде приніс Реалу перемогу в El Clasico проти Атлетіка
Football.ua
2025-04-20T21:01:46Z
Мілан додатково погіршив свої шанси на єврокубки мінімальною поразкою від Аталанти
Football.ua
2025-04-20T20:46:17Z
Світоліна у фіналі WTA здобула перший трофей за два роки
Факти ICTV
2025-04-20T20:39:26Z
Барелла: Інтер не повинен пропускати такі голи ні за яких обставин
Football.ua
2025-04-20T20:31:12Z
Болонья вирвала перемогу в Інтера на 94-й хвилині
Football.ua
2025-04-20T20:06:36Z
Нагадало битву Усик – Ф'юрі: українець переміг в Ер-Ріяді двометрового гіганта
24tv
2025-04-20T19:21:59Z
Китай випробував водневу бомбу, що може знищити великі території
Gazeta UA
2025-04-21T01:09:19Z
Bungie зняла обмеження на огляди шутера Marathon через холодну реакцію гравців, - Forbes
InternetUA
2025-04-21T01:01:38Z
Власники GTA запатентували нову технологію анімації: що буде в новій частині гри
InternetUA
2025-04-20T23:01:59Z
"З аптечкою Червоного Хреста": Ісус зі штучного інтелекту порадив готуватись до кінця світу
Фокус
2025-04-20T23:01:51Z
У похованні знайшли незвичайну зброю
Gazeta UA
2025-04-20T22:39:56Z
З консистенцією зубної пасти: дослідники створили рідкий акумулятор
InternetUA
2025-04-20T19:34:02Z
ШІ генерує зображення гламурних ляльок у стилі Барбі: експерти попередили про загрозу
InternetUA
2025-04-20T18:31:24Z
Найшвидша пам'ять у світі записує дані в 10 000 разів швидше, ніж сучасні технології
InternetUA
2025-04-20T17:31:29Z
Експерти розкрили способи захисту гаджетів від стеження у 2025 році
InternetUA
2025-04-20T16:34:38Z
Ціни на вживані автомобілі з бензиновим двигуном вперше за два роки зростають, тоді як ціни на електромобілі швидко падають
Топ Жир
2025-04-21T00:45:41Z
Авто не реагує на кнопку старту: що рекомендують фахівці
Gazeta UA
2025-04-21T00:33:45Z
Як вибрати ідеальне авто для втечі після ограблення?
Топ Жир
2025-04-20T23:00:29Z
3 мільйони за кемпер у стилі космічної ери, який виглядає, ніби він з іншої планети
Топ Жир
2025-04-20T21:30:03Z
Ford призупиняє експорт автомобілів до Китаю через наслідки торгової війни з тарифами
Топ Жир
2025-04-20T20:15:10Z
Піастрі виграв Гран-прі Саудівської Аравії та очолив загальний залік
Факти ICTV
2025-04-20T19:42:33Z
Чи хто-небудь керує Porsche 911 Dakar? Ще один автомобіль перевернувся, забезпечивши прибуток у $100,000
Топ Жир
2025-04-20T18:45:48Z
5 ознак, що ваше авто на межі поломки — не чекайте на великий ремонт
360ua.news
2025-04-20T18:24:01Z
Новий електричний кросовер Subaru Trailseeker для любителів подорожей
360ua.news
2025-04-20T17:27:34Z