MY.UAНовини
Пішли за фінським сценарієм: як історія нічому не вчить Кремль
Пішли за фінським сценарієм: як історія нічому не вчить Кремль

Пішли за фінським сценарієм: як історія нічому не вчить Кремль

Новина російською
image

Історія як під копірку повторюється та нагадує сьогоднішню. Хід війни між СРСР та Фінляндією ("Зимова війна"), що тривала з 30 листопада 1939 року по 12 березня 1940 року, мав би стати уроком для сучасного агресора. Не став. Постулат «історія вчить» у разі не спрацював. Мало того, у Кремлі не стали винаходити велосипед і використали у своїй агресії проти України ті ж самі «брудні» важелі та інструменти, що й їхні сталінські попередники. Не дочитали сценарій, що веде до неминуче провального для них фіналу. Ми ж дочитали, порівняли та зробили висновки.

«Звільнення братніх народів»

З самого початку існування радянської держави Москва ніколи не розглядала Фінляндію як самостійну державу. Так, у Кремлі визнавали незалежність сусідньої країни (відповідний документ був ратифікований у 1918 році), але робили це поблажливо, начебто весь час натякаючи, що на цих територіях живуть братні народи, рано чи пізно їх потрібно буде звільнити. Зовнішня політика будувалась саме під це твердження. І «звільняти братні народи» Москва вирішила 1939 року.

Сигналом до дії став підписаний у серпні 1939 року між Німеччиною та СРСР «пакт Молотова – Ріббентропа». У закритій його частині, що позначає регіони впливу країн, до зони інтересів СРСР потрапляли країни Балтії та Фінляндія. Повзуча окупація Литви, Латвії та Естонії відбулася ранньої осені того ж року. Офіційно, за договором, у країнах розмістили радянські військові бази, а по суті - взяли владу в свої руки. Фінляндії теж було рекомендовано підписати договір про військове співробітництво та пропозицію взяти в оренду кілька островів для створення там військових баз. У Гельсінкі, посилаючись на нейтральний статус країни, відмовилися. Вторгнення стало неминучим.

Радянський пропагандистський плакат 1940 переконував громадян у справедливості загарбницької війни. Фото: Belofinn_v_lesah_taitsa/ru.wikipedia.org

Перша кров – провокація як привід для початку агресії

Все почалося 26 листопада 1939 року. Серед білого дня (близько 16.00) до радянської військової частини, дислокованої у прикордонному селі Майніла, прилетіло кілька артилерійських снарядів. В офіційних зведеннях повідомлялося про загибель трьох червоноармійців та одного молодшого командира. Ще кілька людей було поранено. Що цікаво, ні імен загиблих, ні фото з місця обстрілу широкому загалу так і не були названі та не надані.

За версією радянської сторони, стріляли, звісно ж, фіни. Їм було запропоновано відвести свої війська від кордону на 20-25 км. На зустрічну пропозицію Гельсінкі – влаштувати спільну перевірку інциденту – у Москві навіть не відреагували. Причина того, що сталося, стала відома вже після розпаду Союзу. Начебто неподалік населеного пункту спецпідрозділ НКВС проводив випробування нового снаряда. Може, й залетів він через полігон у частину. Хоча безперечно влучення було не випадковим. Якщо воно взагалі було. Втім, свою роль – привід для нападу - зіграло.

Протягом двох днів Кремль закидав Гельсінкі новими вимогами, одна абсурдніша за іншу, і чекав... Відома фраза Сталіна (згадана в мемуарах Микитою Хрущовим) напередодні введення військ: «Ми лише трохи підвищимо голос, і фінам залишиться лише підкоритися. Якщо вони упиратимуться, ми зробимо лише один постріл, і фіни відразу піднімуть руки і здадуться».

Самовпевнено і без сумніву у легкій перемозі. І без урахування загальної готовності фінів до опору. "Ніхто не вірить, що Фінляндія обстріляла радянську територію. Дії Радянського Союзу вважають жалюгідною провокацією. Тому у разі нападу на Фінляндію краще організувати для москалів гарячий прийом без жодного жалю", - повідомляла державна поліція Фінляндії про настрої у суспільстві.

250 тисяч фінів зупинили регулярну армію, яка вдвічі перевищує їх за чисельністю. Фото: Paavo Talvela/commons.wikimedia.org

«Війни нема. Є допомога «народному уряду»

Навіть з огляду на зневажливе ставлення до думки світової спільноти з боку Кремля, сталінська верхівка все ж таки намагалася зберегти обличчя при обґрунтуванні агресії. 1 грудня 1939 року в прикордонному фінському містечку Теріокі (сьогодні російський Зеленогірськ) оголосили про появу "народного уряду" Фінляндії. Очолив маріонеткове утворення комуніст Отто Куусінена, який з 1918 року жив в Росії. Чи не першим своїм декретом ФДР (Фінляндська демократична республіка) попросила військову допомогу у країни-агресора. Там, звісно, її гарантували. Це дало привід МЗС СРСР офіційно відповідати стурбованим партнерам у світі: «А що ми? Ми ніякої війни не ведемо, просто надаємо допомогу на прохання фінських товаришів».

Дуже схоже (як і у всіх подіях понад 60-річної давності) на те, що відбувалося у Донецьку та Луганську у 2014 році. Тоді, навіть не чекаючи проведення «псевдореферендуму», т. зв. самопроголошені "Л/ДНР" попросили захисту у Росії.

Але повернемось до фінів. Як додаткове підтвердження була представлена навіть армія ФДР, вірніше, 1-й її корпус, який отримав назву "Інгерманландія" (за назвою фіно-угорського етносу, який історично проживав у районі Карельського перешийка). Ось тільки зібрано його було із кадрових радянських військових, а формою для "інгерманландців" було обрано трофейне польське обмундирування, що потрапило на склади після поділу Польщі. Люди в конфедератках пройшли маршем перед трибуною з Куусіненом і пообіцяли незабаром підняти червоний прапор над будинком парламенту в Гельсінкі. До речі, на фронті цих ряжених ніхто так і не бачив.

Такі листівки невідомо, звідки з'являлися в Ленінграді. Фото: commons.wikimedia.org

Взяти Гельсінкі за два тижні

Поки потішні полки марширували десь під Ленінградом, у Фінляндії вже точилися запеклі бої. Війська СРСР увійшли на територію суверенної держави о 07.55 ранку 30 листопада. Сталося це біля єдиного залізничного мосту, який зв'язував СРСР та Фінляндію через річку Сестра. Міст захопили за три хвилини і через нього почали рух військ. Під звуки духового оркестру, з піднятими червоними прапорами та портретами Сталіна.

Вже о 08.00 радянські бомбардувальники скинули перші бомби на Гельсінкі, Котке та Віїпурі.

План у радянського командування був простий і самовпевнений: масований удар у всіх напрямках, придушення ворожого опору та захоплення столиці. Ну, не за три дні, як у 2022 році Київ, а близько двох тижнів. На всю операцію давалося максимум три тижні, збиралися встигнути до сакральної дати (є в них така язичницька традиція) – 21 грудня 60-річчя готувався святкувати Йосип Сталін.

Сухі цифри свідчили:  все має вийти без проблем, надто вже нерівними були сили. У фінів у строю було 250 000 солдатів і офіцерів, у окупантів - 425 000 (згодом ця цифра зросте до 600 000). Фінська армія мала на озброєнні 62 танки (половина з яких були застарілими моделями часів Першої світової війни та могли стріляти лише з місця). У радянських військ – 2289 танків. Артилерія угруповання вторгнення була в п'ять разів більша, ніж у сторони, що обороняється. Перевага у літаках – у дев'ять разів. Вихідні дані, начебто, не залишали фінам шансів. Але...

Патріотизму та запалу у рядових солдатів СРСР не було. При першій нагоді здавалися в полон. Скрин youtube.com/Ober Razum

Не пустили далі прикордоння

У Фінляндії досі з гордістю згадують і вшановують пам'ять про «Зимову війну». Такою національною єдністю, як тоді, можна лише захоплюватись. Противник не тільки не зміг пройти парадним маршем дорогами країни, а зав'яз з перших днів ще в прикордонних районах. При цьому щодня втрачаючи сотні та тисячі солдатів і командирів. У ставці рвали та метали, у пошуках «ворогів народу» розстрілювали генералів та старших офіцерів. Шукали причини невдач. Зрештою, головним винуватцем був названий «генерал мороз». Частково можна погоджуватися (у радянських підрозділах не було навіть зимової форми, збиралися ж на легку прогулянку). З іншого боку, у грудні 1939 року на Карельському перешийку було не так вже і холодно. Температура коливалася від мінімально плюсової і лише іноді ночами опускалася до мінус 20 градусів. Та й погодні умови були однакові як для наступаючої сторони, так і тієї, що оборонялась.

Визнати високий рівень професійної підготовки противника, а головне - загальне національне єднання, у керівництві СРСР не змогли. Не вкладалося це у загальну концепцію партії та шляхетну місію звільнення «братського народу».

Головне – зберегли країну

"Зимова війна" закінчилася 12 березня 1940 року. Фіни розуміли – довгостроково (без підтримки світової спільноти) протистояти цій радянській армаді вони не зможуть. Довелося йти на поступки та погодитися на анексію 11 відсотків своєї території з містом Виборгом. У північній країні й досі вважають цей факт національною трагедією. Але всі розуміють: головне – вони зберегли суверенітет держави, у що на початку війни ніхто у світі не вірив. У свою чергу, армія Суомі завдала відчутної шкоди ворогові, який втратив 127 тисяч людей убитими (втрати Фінляндії 26 тисяч бійців). І, як виявилося, у грізного на вигляд противника була не «перша армія світу», і навіть не друга...

Снайпери-зозулі вибивали радянських офіцерів, визначаючи їх по чорному кольору тулубів. Фото: sodatkuvina.cjb.net

До речі

"Коктейль Молотова" винайшли фіни

Не маючи достатньої вогневої підтримки у протистоянні з танками, фінські солдати були змушені виявляти винахідливість та атакувати танки буквально підручними засобами. Саме вони придумали використовувати пляшки із запальною сумішшю, і назва «коктейль Молотова» використовується з тих часів.

Інша поширена назва - «зозуля» пішла теж з тих часів. Так називали фінських снайперів, які стали для окупантів справжньою проблемою. Мало того, що більшість із них були в мирному житті мисливцями, а значить, відмінними стрілками, так ще й противник сам полегшував завдання. У обмундируванні радянських військ офіцерам видавалися чорні кожухи, а рядовим – світлі. Для «зозуль» вони ставали легкою мішенню. «Зозульок» панічно боялися. За знищення лише одного снайпера автоматично присвоювався орден «Червоної Зірки» – одна з найпрестижніших на той час нагород.

Теги за темою
війнаІсторія
Джерело матеріала
"Ми дуже утискаємося": гурт Ziferblat зізнався, скільки коштів витрачає для участі у "Євробаченні"
Фокус
Кішка Карла Лагерфельда знялася в рекламі швейцарських годинників
Фокус
В Ізраїлі відбудеться благодійний вишиванка-фест
УкраинФорм
Леся Нікітюк показалася з нареченим на тлі чуток про вагітність
GlavRed
На фронті загинув актор Дніпровського молодіжного театру Максим Ковтун
ГЛАВКОМ NET
"Євробачення-2025": гурт Ziferblat поїхав на конкурс до Швейцарії
TSN
Санта Дімопулос повернулася до Києва та посеред ночі викликала швидку
ТСН
"Люблю і ціную": Наталка Денисенко відреагувала на чутки про роман з відомим режисером
Фокус
Зірка "Жіночого Кварталу" Анастасія Оруджова вперше заговорила про весілля
TSN
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
Зʼявилися перші дані моніторингу грошових переказів українців, які продають товари онлайн
ГЛАВКОМ NET
Донька Білла Гейтса вперше розповіла про невиліковний діагноз батька
Факти ICTV
Розробники Boeing представили вдосконалену версію бойового гелікоптера CH-47 °F Chinook Block II
InternetUA
Стало відомо, скільки українців перебувають у реєстрі зниклих безвісти
ГЛАВКОМ NET
В Україні оголошено повітряну тривогу: що відомо
TSN
Розкриті технічні характеристики нового американського бойового дрона MQ-9A ER
InternetUA
США відправили до України списані F-16 — The War Zone
ТСН
Яке завтра, 3 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
У Британії партія Фараджа з перевагою в 6 голосів виграла додаткове місце у парламенті
Европейская правда
Угоду із США можуть ратифікувати вже наступного тижня – депутат
ZN UA
Польський суд визнав Порошенка потерпілим. Деталі нової справи
ГЛАВКОМ NET
Путін не має ресурсів для великого наступу, але є ознаки щодо іншого задуму
24tv
У Держдепі заявили, що США виходять з переговорів України та РФ
Комсомольская правда
Трамп більше не може вдавати, що вірить у "миролюбність" Путіна, – Bloomberg
24tv
Росія збільшує військо в Білорусі: куди рушить армія Путіна
TSN
Посол в Австрії обурений російським пропагандистським концертом у Відні
Европейская правда
В рамках угоди про надра першими будуть реалізовані нафтогазові проєкти — WSJ
ZN UA
Соняшником в Україні уже засіяли майже 2,4 млн га
AgroPortal
Французькі залізничники запланували страйк під довгі травневі вихідні
Европейская правда
ЄС позбавляється від євро: які купюри стають непотрібними
ГЛАВКОМ NET
Українських зерновиків закликають не торгувати з підсанкційними країнами
AgroPortal
Економіка США скоротилася вперше за три роки. Венс знайшов винного
ГЛАВКОМ NET
Росія вдарила по локомотиворемонтному заводі у Запоріжжі
24tv
Угода про надра: США та Україна можуть десятиліття або більше чекати прибутку, — Reuters
Фокус
Топовий банк США зробив тривожний прогноз щодо долара
ГЛАВКОМ NET
У Гаазі молоді люди влаштували безлади, їх заспокоювала поліція
Европейская правда
У Львові затримали підозрюваного у розбійному нападі на кур’єра
Украина Криминальная
Поліція Київщини повідомила про підозру таксисту, який намагався викрасти шестирічну дівчинку
ГЛАВКОМ NET
З Німеччини екстрадували українця, підозрюваного у торгівлі людьми
УкраинФорм
"Турецький актор" обдурив мешканку Миколаївщини більш ніж на півмільйона гривень
InternetUA
МАГАТЕ: Удар безпілотника пробив велику дірку в даху конфайнмента ЧАЕС
Хвиля
Співробітниця Білгород-Дністровського райвідділу поліції збила на переході 7-річну дівчинку
Украина Криминальная
На Харківщині за добу через російські атаки одна людина загинула, ще одна поранена
УкраинФорм
На станції метро «Дорогожичі» біля ескалатора помер пасажир
ГЛАВКОМ NET
Пластик у побутових предметах є причиною 10% смертей від хвороб серця — дослідження
Факти ICTV
Усвідомлені сновидіння – окремий стан свідомості: нове дослідження шокує
TSN
Названо унікальний фрукт, який не дає випадати волоссю: про це необхідно знати кожному
ТСН
Як схуднути після 50 років: меню, безпечний та ефективний план для здоров’я
ТСН
Все, що потрібно знати про вирощування баклажанів — від насіння до щедрого врожаю
ТСН
Кому категорично не можна споживати полуницю
ТСН
Як за лічені хвилини позбутися липкого нальоту на кришках каструль: корисні поради
ТСН
Вбила десятки тисяч немовлят за рік: невидима загроза наражає на ризик здоров’я дітей
ТСН
Ком у горлі: коли це норма, а коли варто звернутися до лікаря
24tv
У Житомирі спалахнув полігон з відходами: у місті зачинили школи
24tv
Подорожчання проїзду на Одещині: скільки доведеться платити
Политека
В окупованому Севастополі вночі пролунала серія вибухів
ТСН
"Ох****, доброє утро!": у мережі поширюють відео ймовірного прильоту по аеродрому "Кача" у Криму
24tv
На Вінниччині квітневі заморозки частково пошкодили посіви ярого ячменю
УкраинФорм
У Криму пролунали вибухи, зафіксовані пожежі у Качі, де військовий аеродром - соцмережі
УкраинФорм
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 2 травня
Мій Харків
Серія вибухів у Криму: ціллю дронів були військові аеродроми
Факти ICTV
На кордоні з Польщею обмежать проїзд на місяць ще через один пункт пропуску
УкраинФорм
Найкращі сорти огірків для відкритого грунту, які витримають літню спеку
TSN
Як розпізнати розумну людину: вона завжди говорить ці п’ять фраз
TSN
Від капустянки та інших шкідників: чим обробити розсаду капусти перед посадкою у відкритий ґрунт
Telegraf
2 найкращі способи, чим відмити іржу у ванній: від плям навіть сліду не залишиться
GlavRed
Розкішна їжа у ранковий час: записуйте рецепт поживного салату від Савви Лібкіна
Gazeta UA
Ніщо не вічне: скільки у середньому служать різні меблі
24tv
Не викидайте кавову гущу: вона стане скарбом для вашого городу
Telegraf
Брудний секрет. В Австралії більше верблюдів, ніж у Єгипті та Індії — це нікому не подобається
Фокус
Чудова альтернатива шашлику: така свинина з чорносливом вразить рецептори
Telegraf
Постекоглу: Я не думаю, що рахунок відображає наше домінування над Буде/Глімтом
Football.ua
Дюбуа розповів, завдяки чому збирається здолати Усика
24tv
Результати перших матчів півфіналів Ліги Європи та Ліги конференцій
ГЛАВКОМ NET
Нокдауни та викинутий рушник: Лерена безжально побив українця Радченка у титульному бою
24tv
Ноттінгем Форест — Брентфорд 0:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
Вальверде: Такі команди як Манчестер Юнайтед не прощають помилок
Football.ua
Бетіс — Фіорентина 2:1 Відео голів та огляд матчу Ліги конференцій
Football.ua
Манчестер Сіті — Вулвергемптон. Напередодні
Football.ua
Аморім: Гол Каземіро та вилучення кардинально вплинули на гру з Атлетіком
Football.ua
Позашляховий спорткар: у Києві помітили новий 635-сильний Land Rover за 9 мільйонів
Фокус
Toyota Camry дебютувала у новому спортивному стилі
AutoCentre
Роль автошколи в житті сучасної людини
ТСН
Огляд найдорожчого серійного авто сучасності Bugatti Tourbillon
Топ Жир
Маск відповів на повідомлення WSJ про те, що Tesla шукає йому заміну
InternetUA
Українцям запропонували нову Skoda Octavia за спеціальними знижками
ЗаРулем
Більшість водіїв не здогадується: чого не варто торкатися у спеку в авто
GlavRed
Компанія Mattel відкриває магазин конструкторів, щоб обіграти Lego на їхньому полі
Топ Жир
Продажі цієї моделі Subaru зросли на 86% минулого місяця
Топ Жир
Apple повідомляє про нових жертв атак шпигунського програмного забезпечення по всьому світу
InternetUA
Астронавтка NASA побачила "розріз" на рукавичці скафандра: вона перебувала за бортом МКС
Фокус
Метод бальзамування шокує: вчені розкрили таємницю мумії капелана
TSN
Чат-бот Google Gemini отримав оновлені інструменти для створення зображень
InternetUA
Учені цього не очікували: під час досліджень археологи розкопали могилу зовсім іншої епохи
Фокус
Amazon запускає Nova Premier - свою найпотужнішу модель зі штучним інтелектом
InternetUA
Американські розробники представили гіперзвуковий винищувач нового покоління SR-72
InternetUA
Epic Games щойно здобула перемогу над Apple в суді
InternetUA
Небезпечна ситуація на орбіті: МКС запустила двигуни, щоб не зіткнутися з китайською ракетою
Фокус