MY.UAНовини
Пішли за фінським сценарієм: як історія нічому не вчить Кремль
Пішли за фінським сценарієм: як історія нічому не вчить Кремль

Пішли за фінським сценарієм: як історія нічому не вчить Кремль

Історія як під копірку повторюється та нагадує сьогоднішню. Хід війни між СРСР та Фінляндією ("Зимова війна"), що тривала з 30 листопада 1939 року по 12 березня 1940 року, мав би стати уроком для сучасного агресора. Не став. Постулат «історія вчить» у разі не спрацював. Мало того, у Кремлі не стали винаходити велосипед і використали у своїй агресії проти України ті ж самі «брудні» важелі та інструменти, що й їхні сталінські попередники. Не дочитали сценарій, що веде до неминуче провального для них фіналу. Ми ж дочитали, порівняли та зробили висновки.

«Звільнення братніх народів»

З самого початку існування радянської держави Москва ніколи не розглядала Фінляндію як самостійну державу. Так, у Кремлі визнавали незалежність сусідньої країни (відповідний документ був ратифікований у 1918 році), але робили це поблажливо, начебто весь час натякаючи, що на цих територіях живуть братні народи, рано чи пізно їх потрібно буде звільнити. Зовнішня політика будувалась саме під це твердження. І «звільняти братні народи» Москва вирішила 1939 року.

Сигналом до дії став підписаний у серпні 1939 року між Німеччиною та СРСР «пакт Молотова – Ріббентропа». У закритій його частині, що позначає регіони впливу країн, до зони інтересів СРСР потрапляли країни Балтії та Фінляндія. Повзуча окупація Литви, Латвії та Естонії відбулася ранньої осені того ж року. Офіційно, за договором, у країнах розмістили радянські військові бази, а по суті - взяли владу в свої руки. Фінляндії теж було рекомендовано підписати договір про військове співробітництво та пропозицію взяти в оренду кілька островів для створення там військових баз. У Гельсінкі, посилаючись на нейтральний статус країни, відмовилися. Вторгнення стало неминучим.

Радянський пропагандистський плакат 1940 переконував громадян у справедливості загарбницької війни. Фото: Belofinn_v_lesah_taitsa/ru.wikipedia.org

Перша кров – провокація як привід для початку агресії

Все почалося 26 листопада 1939 року. Серед білого дня (близько 16.00) до радянської військової частини, дислокованої у прикордонному селі Майніла, прилетіло кілька артилерійських снарядів. В офіційних зведеннях повідомлялося про загибель трьох червоноармійців та одного молодшого командира. Ще кілька людей було поранено. Що цікаво, ні імен загиблих, ні фото з місця обстрілу широкому загалу так і не були названі та не надані.

За версією радянської сторони, стріляли, звісно ж, фіни. Їм було запропоновано відвести свої війська від кордону на 20-25 км. На зустрічну пропозицію Гельсінкі – влаштувати спільну перевірку інциденту – у Москві навіть не відреагували. Причина того, що сталося, стала відома вже після розпаду Союзу. Начебто неподалік населеного пункту спецпідрозділ НКВС проводив випробування нового снаряда. Може, й залетів він через полігон у частину. Хоча безперечно влучення було не випадковим. Якщо воно взагалі було. Втім, свою роль – привід для нападу - зіграло.

Протягом двох днів Кремль закидав Гельсінкі новими вимогами, одна абсурдніша за іншу, і чекав... Відома фраза Сталіна (згадана в мемуарах Микитою Хрущовим) напередодні введення військ: «Ми лише трохи підвищимо голос, і фінам залишиться лише підкоритися. Якщо вони упиратимуться, ми зробимо лише один постріл, і фіни відразу піднімуть руки і здадуться».

Самовпевнено і без сумніву у легкій перемозі. І без урахування загальної готовності фінів до опору. "Ніхто не вірить, що Фінляндія обстріляла радянську територію. Дії Радянського Союзу вважають жалюгідною провокацією. Тому у разі нападу на Фінляндію краще організувати для москалів гарячий прийом без жодного жалю", - повідомляла державна поліція Фінляндії про настрої у суспільстві.

250 тисяч фінів зупинили регулярну армію, яка вдвічі перевищує їх за чисельністю. Фото: Paavo Talvela/commons.wikimedia.org

«Війни нема. Є допомога «народному уряду»

Навіть з огляду на зневажливе ставлення до думки світової спільноти з боку Кремля, сталінська верхівка все ж таки намагалася зберегти обличчя при обґрунтуванні агресії. 1 грудня 1939 року в прикордонному фінському містечку Теріокі (сьогодні російський Зеленогірськ) оголосили про появу "народного уряду" Фінляндії. Очолив маріонеткове утворення комуніст Отто Куусінена, який з 1918 року жив в Росії. Чи не першим своїм декретом ФДР (Фінляндська демократична республіка) попросила військову допомогу у країни-агресора. Там, звісно, її гарантували. Це дало привід МЗС СРСР офіційно відповідати стурбованим партнерам у світі: «А що ми? Ми ніякої війни не ведемо, просто надаємо допомогу на прохання фінських товаришів».

Дуже схоже (як і у всіх подіях понад 60-річної давності) на те, що відбувалося у Донецьку та Луганську у 2014 році. Тоді, навіть не чекаючи проведення «псевдореферендуму», т. зв. самопроголошені "Л/ДНР" попросили захисту у Росії.

Але повернемось до фінів. Як додаткове підтвердження була представлена навіть армія ФДР, вірніше, 1-й її корпус, який отримав назву "Інгерманландія" (за назвою фіно-угорського етносу, який історично проживав у районі Карельського перешийка). Ось тільки зібрано його було із кадрових радянських військових, а формою для "інгерманландців" було обрано трофейне польське обмундирування, що потрапило на склади після поділу Польщі. Люди в конфедератках пройшли маршем перед трибуною з Куусіненом і пообіцяли незабаром підняти червоний прапор над будинком парламенту в Гельсінкі. До речі, на фронті цих ряжених ніхто так і не бачив.

Такі листівки невідомо, звідки з'являлися в Ленінграді. Фото: commons.wikimedia.org

Взяти Гельсінкі за два тижні

Поки потішні полки марширували десь під Ленінградом, у Фінляндії вже точилися запеклі бої. Війська СРСР увійшли на територію суверенної держави о 07.55 ранку 30 листопада. Сталося це біля єдиного залізничного мосту, який зв'язував СРСР та Фінляндію через річку Сестра. Міст захопили за три хвилини і через нього почали рух військ. Під звуки духового оркестру, з піднятими червоними прапорами та портретами Сталіна.

Вже о 08.00 радянські бомбардувальники скинули перші бомби на Гельсінкі, Котке та Віїпурі.

План у радянського командування був простий і самовпевнений: масований удар у всіх напрямках, придушення ворожого опору та захоплення столиці. Ну, не за три дні, як у 2022 році Київ, а близько двох тижнів. На всю операцію давалося максимум три тижні, збиралися встигнути до сакральної дати (є в них така язичницька традиція) – 21 грудня 60-річчя готувався святкувати Йосип Сталін.

Сухі цифри свідчили:  все має вийти без проблем, надто вже нерівними були сили. У фінів у строю було 250 000 солдатів і офіцерів, у окупантів - 425 000 (згодом ця цифра зросте до 600 000). Фінська армія мала на озброєнні 62 танки (половина з яких були застарілими моделями часів Першої світової війни та могли стріляти лише з місця). У радянських військ – 2289 танків. Артилерія угруповання вторгнення була в п'ять разів більша, ніж у сторони, що обороняється. Перевага у літаках – у дев'ять разів. Вихідні дані, начебто, не залишали фінам шансів. Але...

Патріотизму та запалу у рядових солдатів СРСР не було. При першій нагоді здавалися в полон. Скрин youtube.com/Ober Razum

Не пустили далі прикордоння

У Фінляндії досі з гордістю згадують і вшановують пам'ять про «Зимову війну». Такою національною єдністю, як тоді, можна лише захоплюватись. Противник не тільки не зміг пройти парадним маршем дорогами країни, а зав'яз з перших днів ще в прикордонних районах. При цьому щодня втрачаючи сотні та тисячі солдатів і командирів. У ставці рвали та метали, у пошуках «ворогів народу» розстрілювали генералів та старших офіцерів. Шукали причини невдач. Зрештою, головним винуватцем був названий «генерал мороз». Частково можна погоджуватися (у радянських підрозділах не було навіть зимової форми, збиралися ж на легку прогулянку). З іншого боку, у грудні 1939 року на Карельському перешийку було не так вже і холодно. Температура коливалася від мінімально плюсової і лише іноді ночами опускалася до мінус 20 градусів. Та й погодні умови були однакові як для наступаючої сторони, так і тієї, що оборонялась.

Визнати високий рівень професійної підготовки противника, а головне - загальне національне єднання, у керівництві СРСР не змогли. Не вкладалося це у загальну концепцію партії та шляхетну місію звільнення «братського народу».

Головне – зберегли країну

"Зимова війна" закінчилася 12 березня 1940 року. Фіни розуміли – довгостроково (без підтримки світової спільноти) протистояти цій радянській армаді вони не зможуть. Довелося йти на поступки та погодитися на анексію 11 відсотків своєї території з містом Виборгом. У північній країні й досі вважають цей факт національною трагедією. Але всі розуміють: головне – вони зберегли суверенітет держави, у що на початку війни ніхто у світі не вірив. У свою чергу, армія Суомі завдала відчутної шкоди ворогові, який втратив 127 тисяч людей убитими (втрати Фінляндії 26 тисяч бійців). І, як виявилося, у грізного на вигляд противника була не «перша армія світу», і навіть не друга...

Снайпери-зозулі вибивали радянських офіцерів, визначаючи їх по чорному кольору тулубів. Фото: sodatkuvina.cjb.net

До речі

"Коктейль Молотова" винайшли фіни

Не маючи достатньої вогневої підтримки у протистоянні з танками, фінські солдати були змушені виявляти винахідливість та атакувати танки буквально підручними засобами. Саме вони придумали використовувати пляшки із запальною сумішшю, і назва «коктейль Молотова» використовується з тих часів.

Інша поширена назва - «зозуля» пішла теж з тих часів. Так називали фінських снайперів, які стали для окупантів справжньою проблемою. Мало того, що більшість із них були в мирному житті мисливцями, а значить, відмінними стрілками, так ще й противник сам полегшував завдання. У обмундируванні радянських військ офіцерам видавалися чорні кожухи, а рядовим – світлі. Для «зозуль» вони ставали легкою мішенню. «Зозульок» панічно боялися. За знищення лише одного снайпера автоматично присвоювався орден «Червоної Зірки» – одна з найпрестижніших на той час нагород.

Теги за темою
войнаИстория
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Лавров назвал Путина "ишаком": что произошло во время встречи в Китае
Comments UA
2024-05-16T13:33:45Z
Как в в Золотой Орде: Путина и его делегацию в Пекине подвергли унизительной процедуре
Новости Украины
2024-05-16T15:57:20Z
Когда остановится наступление РФ в Украине: астролог назвал месяц
TSN
2024-05-16T05:03:33Z
Скандал в прямом эфире: Лавров жестко высмеял Путина и сравнил его с животным
TSN
2024-05-16T17:03:24Z
Есть ли еще угроза: Зеленский сделал заявление о ситуации на Харьковском направлении и в Волчанске
Comments UA
2024-05-17T05:42:04Z
Запорожье, Сумы и Киев: как военные администрации конфликтуют с местным самоуправлением и что с этим делать
ZN UA
2024-05-17T05:34:01Z
Зеленский рассказал, кто виноват в ситуации, которая возникла в Харьковской области
Comments UA
2024-05-16T13:06:35Z
Встреча Путина и Си Цзиньпина: какое заявление прозвучало об Украине
Telegraf
2024-05-16T08:51:48Z
Президент Чехии рассказал горькую правду о войне в Украине и не исключил компромиссный мир
Comments UA
2024-05-15T16:15:48Z
В Украине изменились цены на мясо и сало: за сколько можно купить
Политека
2024-05-16T17:31:51Z
Война будет продолжаться: какие поставки Китай резко увеличил в Россию
Comments UA
2024-05-17T05:52:55Z
Какая пенсия "светит" украинцам с зарплатой в 20 тысяч: размер удивит
TSN
2024-05-14T09:15:24Z
В Пенсионный фонд можно не идти: как исправить данные для начисления пенсии
Знай
2024-05-16T19:12:34Z
Украинцам разрешили платить за воду по льготному тарифу: кому повезло
Знай
2024-05-17T06:12:15Z
В Украине массово повредили фиксированные сети и станции мобильной связи: названы цифры
Хвиля
2024-05-17T05:36:31Z
В энергосистеме Украины снова дефицит - действуют графики почасовых отключений
Известия Киев
2024-05-17T05:28:24Z
Банки и обменники готовятся ощутимо менять курс доллара: чего ожидать украинцам
Обозреватель
2024-05-16T18:48:12Z
Отключения — по 12 часов в сутки. Что произошло в энергетике и когда украинцам вернут свет
Фокус
2024-05-16T13:06:26Z
Что готовит погода украинцам перед выходными: свежий прогноз на пятницу
Апостроф
2024-05-16T12:24:19Z
В Харькове мужчина отказался от мобилизации: чем дело закончилось
Новости Украины
2024-05-15T18:36:37Z
Из Харькова хотят сделать город-призрак: разведка Британии предупреждала Украину о наступлении
Фокус
2024-05-16T20:06:10Z
В Украину идет почти 30-градусная жара: дата и карта погоды
Апостроф
2024-05-16T06:57:01Z
ВСУ не могут уменьшить атаки врага на Харьков: в ISW назвали причину
Фокус
2024-05-17T06:00:30Z
Наступление ВС РФ на севере: полковник рассказал, сможет ли враг прорваться в Харьков или Сумы
Фокус
2024-05-17T05:57:03Z
Атака неизвестных беспилотников в России продолжается: в Туапсе горит НПЗ
TSN
2024-05-17T03:48:25Z
Как на Харьковщине: ВС РФ могут начать имитацию наступления на Киев из Беларуси, — Коваленко
Фокус
2024-05-16T19:12:52Z
Мощные взрывы в Крыму и Новороссийску: стали известны подробности
Comments UA
2024-05-17T04:12:23Z
"Скоро остановится общественный транспорт и водоканал": мэр Днепра разнес полностью бронирование от мобилизации
Апостроф
2024-05-16T20:33:28Z
Один шаг к смерти: молодая женщина ждала разрешения на эвтаназию 3,5 года и умрет уже через несколько недель
TSN
2024-05-16T20:18:13Z
Коваленко: группа российских войск, которую собрали на границе, не представляет угрозы для Харькова
Обозреватель
2024-05-17T06:03:22Z
18 мая — какой церковный праздник, не делайте одну вещь этого дня, чтобы не потерять дороже всего
TSN
2024-05-17T05:06:24Z
Ночная атака "Шахедов": защитники украинского неба сбили все беспилотники россиян
UAToday
2024-05-17T06:06:08Z
Какой завтра, 18 мая, праздник – все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2024-05-17T06:03:33Z
Праздник 16 мая: что нельзя делать сегодня, чтобы в доме не поселилось горе
Telegraf
2024-05-16T03:30:29Z
17 мая — какой церковный праздник, не делайте одну вещь, иначе в жизни начнутся серьезные проблемы
TSN
2024-05-16T05:03:04Z
Следите внимательно, или переплатите много денег: украинцев предупредили о коммуналке в мае
Знай
2024-05-17T05:30:22Z
В Польше фермеры "с особой жестокостью" убили своего рабочего из Украины, а затем подожгли
TSN
2024-05-15T16:51:38Z
Найден пропавший 26 лет назад мальчик: все это время его держал в подвале сосед
Фокус
2024-05-16T10:48:15Z
Пассажиры начали кричать: невнимательный мужчина открыл дверь и упал с самолета
Фокус
2024-05-17T04:57:18Z
Воздушная тревога распространяется по Украине: какая угроза
TSN
2024-05-16T05:33:10Z
В Новороссийске прогремела серия взрывов: в сети пишут про прилеты по порту и нефтебазе
Обозреватель
2024-05-17T05:45:12Z
19 взрывов в Новороссийске: морской порт и часть города остались без света
Фокус
2024-05-17T01:46:50Z
В Сумской области мужчина "под контролем полиции" дважды занимался сексом с женщиной
TSN
2024-05-16T14:36:23Z
В Винницкой области раздались взрывы
Корреспондент
2024-05-17T02:24:18Z
Мужчина хотел уехать за границу, потому что он "не мобилизационного возраста", но получил повестку: чем это закончилось
TSN
2024-05-14T14:06:42Z
Искусственный интеллект ответил, кто победит в бою Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-05-14T16:31:55Z
Усик - Фьюри: когда бой, во сколько начало чемпионского поединка
Telegraf
2024-05-16T12:06:41Z
"Будет большая проблема". Белью сказал, чем конкретно закончится бой Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-05-15T15:49:58Z
У Усика столкнулись с неожиданной проблемой перед боем с Фьюри. Видео
Обозреватель
2024-05-16T21:44:37Z
Украинский боксер Беринчик провел дуэль взглядов и напомнил об агрессии России перед титульным боем
ZN UA
2024-05-16T23:07:19Z
Окончательно определилась судьба голкипера сборной Украины в "Реале"
Обозреватель
2024-05-16T20:56:00Z
Усик рассказал, завершит ли карьеру после боя с Фьюри
Корреспондент
2024-05-16T10:07:27Z
Где и когда смотреть супербокс Усик - Тайсон Фьюри: расписание трансляций
Апостроф
2024-05-16T20:09:12Z
"Был наркоманом и алкоголиком": промоутер Фьюри набросился на критиков боксера
Обозреватель
2024-05-16T09:04:36Z
В Китае создали электрический клон Range Rover за $2500
Фокус
2024-05-16T08:21:47Z
В Украину возвращаются мотоциклы Jawa: какие модели представят
Фокус
2024-05-14T18:00:11Z
Почему в СССР в тракторах ставили колеса наоборот: знают единицы
Обозреватель
2024-05-14T12:34:56Z
У Renault Rafale появилась полноприводная версия от Alpine
AutoCentre
2024-05-16T13:16:17Z
Mitsubishi готовит недорогой внедорожник необычного формата: что известно
Обозреватель
2024-05-16T19:40:45Z
Как Жан Этьен Ленуар построил первый автомобиль с ДВС
AutoCentre
2024-05-16T17:43:24Z
Легенда 90-х: в Украине обнаружен культовый Mercedes S-Class W140 в новом состоянии
Фокус
2024-05-14T10:06:29Z
В стиле 80-х: Suzuki Jimny 2024 получил яркую ретроверсию
Фокус
2024-05-15T11:42:09Z
Дешевый кроссовер Jeep, который ждут в Украине, станет еще круче. Фото
Обозреватель
2024-05-16T19:53:44Z
Мощная магнитная буря в мае еще покажет последствия: ученые бьют тревогу
TSN
2024-05-16T09:51:04Z
У животного, которое назвали доказательством чувства юмора Бога, обнаружили полное отсутствие желудка
Обозреватель
2024-05-14T19:04:14Z
Не спешите сдавать в ремонт: что делать, если смартфон перестал заряжаться
Telegraf
2024-05-15T12:21:21Z
По соседству обнаружена планета похожая на Землю: вращается вокруг особенной звезды
Фокус
2024-05-16T05:57:35Z
Искусственный интеллект станет остроумнее: чему он научился
UAToday
2024-05-17T05:03:56Z
The Sims 4 обещает полюбить всех: что в новом сезоне можно получить бесплатно
Знай
2024-05-17T03:51:22Z
Ученые обнаружили странную аномалию у пирамид Гизы: может вести к подземным сооружениям. Фото
Апостроф
2024-05-16T01:18:53Z
Телескоп NASA показал фото юной солнцеподобной звезды
Обозреватель
2024-05-16T08:19:22Z
Старые шрамы Земли напоминают о себе: почему 10% землетрясений происходят далеко от границ плит
Фокус
2024-05-15T09:57:34Z
Гороскоп на неделю с 20 по 26 мая: кого ждет денежный бонус, а кого — любовь с первого взгляда
Marie Claire
2024-05-16T04:16:12Z
Что добавить в котлеты из куриного филе, чтобы были нежными и сочными: оригинальный рецепт/Побалуйте своих близких
Апостроф
2024-05-15T05:21:03Z
Что нужно выбросить из дома, чтобы избавиться от бедности и невзгод
TSN
2024-05-16T12:36:43Z
Лазанья – традиционное итальянское блюдо: как его приготовить в домашних условиях/Побалуйте своих близких изысканным ужином
Апостроф
2024-05-17T05:21:40Z
Что делать с медом, на котором появилась белая пена: почему она появляется на поверхности
Telegraf
2024-05-17T05:12:40Z
Чем можно заменить привычное мясо в плове: блюдо приготовится гораздо быстрее
Обозреватель
2024-05-17T04:04:52Z
Чем заняться во время отключений света: интересны дела, о которых бы вы никогда не подумали
TSN
2024-05-16T15:06:29Z
Не стоит это дарить: эти пять предметов притягивают негатив в дом
Апостроф
2024-05-15T09:24:42Z
Прошлое постучится в дверь: эти знаки Зодиака возобновят разорванные отношения в конце мая
Апостроф
2024-05-16T17:24:33Z
Как сложилась личная жизнь Иракли Макацарии, искавшего любовь на шоу "Холостяк"/Иракли Макацария стал популярным благодаря шоу "Холостяк"
Апостроф
2024-05-16T16:06:14Z
Мария Яремчук родила первенца - СМИ
Корреспондент
2024-05-14T12:36:05Z
Участницы Евровидения-2024 закрутили роман
Корреспондент
2024-05-16T10:30:55Z
"Раздевают, чтобы просто раздеть". Звезда сериала "Поймать Кайдаша" рассказала, как в кино снимают секс-сцены
Обозреватель
2024-05-16T02:49:46Z
Финальный трейлер фильма «Плохие парни: Все или ничего»
Кино-Театр
2024-05-17T05:03:52Z
"Не ходим друг к другу в гости". Звезда "Поймать Кайдаша" откровенно призналась, какие отношения сложились между актерами народного сериала
Обозреватель
2024-05-17T03:34:36Z
Бритни Спирс сломала ногу и отказалась от лечения
Корреспондент
2024-05-15T08:45:31Z
В Victoria’s Secret объявили о возращении показов с "ангелами" после пятилетнего перерыва
Комсомольская правда
2024-05-16T06:46:40Z
11-й Чилдрен Кинофест объявил программу
Кино-Театр
2024-05-16T05:00:16Z
Признают непригодным и исключат из учета: с какими болезнями глаз не мобилизуют
Апостроф
2024-05-17T06:15:29Z
Эта приправа лежит на вашей кухне и увеличивает риск рака желудка на 41%
Знай
2024-05-16T04:51:15Z
Овощной салат не принесет пользы: врачи объяснили, почему нельзя есть вместе огурцы и томаты
Знай
2024-05-16T14:51:27Z
Влияют ли магнитные бури и метеозависимость на здоровье человека: врач удивила ответом
TSN
2024-05-14T15:33:06Z
Как уменьшить появление темных кругов под глазами: несколько советов
Обозреватель
2024-05-17T04:34:20Z
Универсальность творога: природное и многофункциональное средство для красоты
Обозреватель
2024-05-17T04:07:48Z
Эта добавка превращает кофе в целебное "снадобье": уменьшает риск развития опасного недуга
Знай
2024-05-15T17:51:47Z
Не только жажда: 4 сигнала организма, что вы едите слишком много соли
Фокус
2024-05-16T12:36:26Z
Можно всем: 4 десерта, которые помогут стабилизировать уровень сахара в крови
Фокус
2024-05-14T18:42:17Z