MY.UAНовини
"Психічні проблеми не болять": психотерапевти про переживання під час війни та як їх опановувати
"Психічні проблеми не болять": психотерапевти про переживання під час війни та як їх опановувати

"Психічні проблеми не болять": психотерапевти про переживання під час війни та як їх опановувати

Про те, як опанувати загострені війною емоції, чому не треба займатися самолікуванням, коли необхідно звертатися до психотерапевта та чому не варто боятися психіатрів, журналісти ZAXID.NET поспілкувалися з конгітивно-поведінковою психотерапевткою, психіатринею Софією Влох та психіатром Ростиславом Гривулом.

Як самостійно опанувати емоції

За рік повномасштабної війни фахівці фіксують ріст кількості звернень до психологів, психотерапевтів чи психіатрів. За словами Софії Влох, за цей рік значно зросло усвідомлення важливості турботи про своє ментальне здоров’я. Вона відзначає, що від українців почастішали запити на надмірну тривогу, почуття невизначеності, що супроводжуються панічними атаками, різними тілесними симптомами. У людей, що страждають на тривожні розлади, рівень тривоги зростав хвилеподібно.

На початку (повномасштабної – 24 Канал) війни ми всі відчували сильну тривогу, але завдяки захисним механізмам організму, більшість її швидко опанували. Далі рівень тривоги залежав від подій, що розгорталися, від того, чи є якась невизначеність,
– зазначає лікарка.

Для того, аби самостійно справлятися з тривогою, Софія Влох радить займатися самопросвітництвом. До прикладу, Інститут психічного здоров’я УКУ розробив медіа-проект "Академія стійкості", що містить техніки, які можна виконувати самостійно.

Коли людина відчуває тривогу, найперше, що вона може зробити – це повернутися в тут і зараз, сказати собі: моя тривога – це нормально, це одна з п’яти базових емоцій. Можливо вона зараз є надмірна, дискомфортна, але тривога повинна бути дискомфортною. Вона сигналізує людині про небезпеку,
– пояснює психологиня.

Також вона радить використовувати техніки дихання, які одними з перших допомагають перемкнути увагу, застосовувати будь-які методи переключення уваги завдяки зору, слуху, нюху, смаку, дотику. Наприклад, можна назвати п’ять предметів навколо себе, понюхати щось приємне, ввімкнути улюблену музику, відкрити вікно і почути спів пташок, або взяти в руки якийсь предмет, що повертає в тепер.

Ще одна техніка – це розділення переживань на корисні й некорисні. Корисні – це про реальну проблему, яка є тут і зараз і вже трапилась, на яку ми маємо вплив і оцінюємо збалансовано. Якщо йдеться про гіпотетичну проблему, яка лише може трапитись і на яку ви зараз не маєте впливу, можна запитати себе, чи корисно хвилюватись про неї зараз.

"Багатьом на початку війни допомагало прибирання. Чудова техніка для тут і зараз, є вплив, є результат і контроль. У тому всьому безконтроллі і невизначеності нам так важливо мати контроль", – розповідає Софія Влох.

Коли варто йти до терапевта

Якщо тривога є постійною та надмірною, супроводжується підвищеним серцебиттям, пітнінням, запамороченням і впливає на якість життя, необхідно звертатися до спеціаліста. При цьому до тривоги може долучатися пригнічений настрій, що не змінюється, наприклад, упродовж двох тижнів.

Якщо ми бачимо, що це триває, як мінімум, два тижні, супроводжується дискомфортом, впливає на різні галузі життя, якість яких погіршується, тоді варто йти до фахівця,
– наголошує психіатриня.

Психотерапевт насамперед має оцінити стан, і більшість едукованих психотерапевтів можуть запідозрити, чи тривога не переросла в тривожний розлад. Цей діагноз має підтвердити лікар-психіатр. Якщо йдеться лише про надмірну тривогу, то її можна пропрацювати з терапевтом.

Доказовим методом боротьби з надмірною тривогою, яка є в складі того чи іншого розладу, є когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Є інші методи психотерапії, які теж можуть працювати, але за протоколом психіатра, при надмірній тривозі чи тривожному розладі рекомендована КПТ,
– зазначає лікарка.

Загалом для того, щоби навчитись справлятися з різними видами тривоги, за протоколом КПТ, необхідно 10-20 консультацій, а швидких технік опанування тривоги можна навчитись за декілька консультацій. Однак на терапії важливо з’ясувати, що стоїть за тривогою.

Коли необхідно звертатись до психіатра

До психіатра пацієнта може скерувати сімейний лікар або психотерапевт. Важливо також медикаментозне лікування поєднувати з терапією. Ліки можуть знизити рівень тривоги, однак пацієнт має навчитися усвідомлювати емоції і опановувати їх.

Ростислав Гривул зазначає, що за рік повномасштабної війни кількість звернень до психіатрів також зросла. На початку переважали скарги на надмірну тривогу, зараз же, каже лікар, зросла кількість звернень від тих, хто має тривожно-депресивні розлади.

Найбільш виразною ознакою того, що необхідно звертатися до лікаря, є труднощі соціального функціонування, коли не хочеться виходити з дому чи робити звичні речі; коли вранці після прокидання є відчуття втоми, безсилля, безсоння і це відчуття не зникає впродовж кількох тижнів,
– зазначає Ростислав Гривул.

Також передумовою звернення до фахівця є нав’язливі думки, які ходять по колу і з яких не можна самостійно перемкнутись.

"Стигма психіатрії лякала завжди. Людям часто важко зізнатися у психічних проблемах, бо вони не болять. Окрім цього, багато людей схильні вірити стереотипам про те, що лікар обов’язково виписує антидепресанти, які потрібно приймати роками й вони викликають залежність. Але це не так. Лікування кожного пацієнта дуже індивідуальне»" – пояснює психіатр.

У цьому випадку, каже він, лікарі мають проявити терпіння й правильно пояснити, що з ними відбувається, чим це спричинено, що може полегшити цей стан, як діють ліки.

Парадокс психіатричних ліків, зокрема, антидепресантів, у тому, що, залежно від дозування і тривалості прийому, вони можуть призначатись і як легкі снодійні, які не викликають залежності, а у великих дозах – для лікування важких хвороб, як-от шизофренія чи біполярний розлад. І цей факт також часто відлякує пацієнтів,
– зазначає Ростислав Гривул.

Він додає, що фахівці призначають антидепресанти при тривозі, безсонні, депресії, обсесивно-компульсивних розладах (ОКР), порушеннях імпульс-контролю, поведінкових розладах. Ці препарати допомагають збільшити рівень серотоніну, що допомагає людині краще себе контролювати, легше реагувати на життєві труднощі.

Ростислав Гривул наголошує, що антидепресанти призначають не всім. Є група протитривожних ліків, які призначають при гострих ситуаціях, що вимагають термінової реакції. Йдеться про бензодіазепіни та барбітурати, які діють як протитривожні та снодійні ліки й при тривалому прийомі можуть потенційно викликати залежність. Водночас при гострих станах ці препарати є дієвими, однак їх потрібно приймати лише за рецептом лікаря.

Медикаменти, а особливо антидепресанти, які застосовують при тривозі та тривожних розладах, повинні бути зрозумілі пацієнту. Людина має чітко знати, що це за препарати, чому їх їй призначили, як вони діють, як їх приймати, яке дозування, чому вони діють лише за кілька тижнів прийому. Це має бути кооперація між фахівцями, регулярні повторні консультації для оцінювання дії медикаментів,
– зазначає Софія Влох.

Вона додає, що під час війни люди особливо потребують психологічної стійкості і для цього необхідно знати свої цінності, сенс життя, організувати свій простір так, щоб дії були ефективними, визначити, що може забирати енергію, налаштуватись на корисне мислення, ефективно регулювати емоції та по-різному взаємодіяти з іншими людьми. Це допомагає краще переживати життєві труднощі.

Ростислав Гривул додає, що вже зараз необхідно думати про масову державну освітню програму, яка пояснюватиме важливість правильного піклування про ментальне здоров’я.

Теги за темою
ЗдоровьеПсихология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Денежная помощь для пенсионеров в Днепре: что будет с выплатами от ООН с 1 мая
Политека
2025-04-28T19:51:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Армия РФ получила приказ до 9 мая войти на Днепропетровщину
Comments UA
2025-04-28T21:42:11Z
Уроки языка: как сказать на украинском обои
ZN UA
2025-04-28T21:04:14Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
FT: в Европе и Украине опасаются, что Трамп ищет повод выйти из "мирных переговоров"
Европейская правда
2025-04-28T21:40:45Z
Российские структуры "мягкой силы" попали в скандал в Центральной Азии
Хвиля
2025-04-28T21:36:06Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Российский певец, у которого проблемы с алкоголем, пришел на концерт с 15-летней девушкой
Comments UA
2025-04-28T20:51:36Z
Долгая и мучительная смерть: почему умер известный актер, которого нашли вместе с женой
Comments UA
2025-04-28T19:57:32Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Нет желания: Злата Огневич заговорила о рождении ребенка
Факти ICTV
2025-04-28T12:55:23Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
За старые гривневые купюры можно получить немалые деньги: какие можно дорого продать
Знай
2025-04-28T20:51:58Z
Уже 82 гривны: в Украине подскочили цены на подсолнечное масло, хлеб и гречку
Хвиля
2025-04-28T19:09:43Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Россияне ударили дронами по Черниговщине – есть погибший
Лига
2025-04-28T21:09:22Z
Столкновение вертолета армии США и пассажирского лайнера: стало известно, что привело к трагедии
Gazeta UA
2025-04-28T19:21:45Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
При какой позе сна кожа стареет быстрее
Gazeta UA
2025-04-28T21:39:55Z
В Украине зафиксирован случай ботулизма после инъекции красоты
Корреспондент
2025-04-28T17:54:07Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Для крепкого сна: что лучше есть вечером
Gazeta UA
2025-04-28T17:45:41Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Много цветов и игрушек: в Киеве появился мемориал жертвам обстрела 24 апреля
Telegraf
2025-04-28T20:33:22Z
До июня на станции метро «Хрещатик» продлится ремонт эскалатора №1
VGorode
2025-04-28T19:33:59Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Радоница: запреты дня
ZN UA
2025-04-28T21:34:58Z
Никотиновый спрут меняет обложки: как детей заманивают яркими вейпами
Знай
2025-04-28T18:51:42Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Почему коты спят в разных частях дома: пять неожиданных причин
Gazeta UA
2025-04-28T16:57:33Z
Как навести порядок перед сном: четыре простые вечерние привычки, которые создают уют
Gazeta UA
2025-04-28T16:42:05Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Франсис Нганну на мотоцикле наехал на подростка, ребенок не выжил
Корреспондент
2025-04-28T21:45:34Z
Дюбуа намерен реваншем положить конец карьере Усика
Корреспондент
2025-04-28T20:48:31Z
Усик показывает, как в первом бою Дюбуа прошелся по нему ударом
Корреспондент
2025-04-28T19:54:58Z
Потеря защитника, возвращение нападающего: Интер готовится к полуфиналу ЛЧ
Корреспондент
2025-04-28T19:12:19Z
Стоит верить: Дончич желает победы Лейкерс в НБА вопреки проигрышам в серии
Корреспондент
2025-04-28T17:48:02Z
"Нельзя нарушать правила":Усик высказался о возможном отказе Украины от территорий
Gazeta UA
2025-04-28T17:42:15Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Как часто нужно перезагружать смартфон и на что это влияет
Gazeta UA
2025-04-28T19:12:34Z
Энергетики раскрыли секрет экономии на счетах за свет: простой и эффективный "лайфхак"
Знай
2025-04-28T18:12:02Z
КНР запустила в космос новый спутник-ретранслятор
Корреспондент
2025-04-28T17:57:21Z
GigaIO выпустила первый в мире ИИ-суперкомпьютер "в чемодане"
Корреспондент
2025-04-28T17:27:50Z
В Україні впадуть ціни на брухт після обвалу на світових ринках
AgroNews
2025-04-28T17:16:13Z
Ученые нашли жидкость на крупнейшем спутнике Сатурна Титане, но кое-что их смущает
TSN
2025-04-28T14:51:31Z
Май начнется с новой магнитной бури: эксперты опубликовали график
Апостроф
2025-04-28T14:27:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Владелец брошенного BMW, для которого в Польше оставили "островок" на стройке, нашёлся
Европейская правда
2025-04-28T17:18:10Z
Назвали самые надежные китайские автомобили
Gazeta UA
2025-04-28T13:16:28Z
Настоящие комментаторы Формулы-1 примут участие в фильме Хэмилтона
Корреспондент
2025-04-28T10:48:58Z
Мощность — 1000 сил: конкурента Porsche Taycan от Mercedes показали до премьеры
Фокус
2025-04-28T07:45:03Z
Почему в жару не стоит заправлять полный бак: основные причины
Gazeta UA
2025-04-28T00:33:45Z
Специалисты объяснили, почему опасно ездить с пустым баком
Gazeta UA
2025-04-27T19:09:03Z
Забудьте про C9: концепт Chevrolet Corvette повертає ретро славу
Топ Жир
2025-04-27T17:45:29Z
В Киеве заметили очень редкий спорткар BMW 2000-х с интересным тюнингом
Фокус
2025-04-27T08:27:18Z