MY.UAНовини
"Психічні проблеми не болять": психотерапевти про переживання під час війни та як їх опановувати
"Психічні проблеми не болять": психотерапевти про переживання під час війни та як їх опановувати

"Психічні проблеми не болять": психотерапевти про переживання під час війни та як їх опановувати

Про те, як опанувати загострені війною емоції, чому не треба займатися самолікуванням, коли необхідно звертатися до психотерапевта та чому не варто боятися психіатрів, журналісти ZAXID.NET поспілкувалися з конгітивно-поведінковою психотерапевткою, психіатринею Софією Влох та психіатром Ростиславом Гривулом.

Як самостійно опанувати емоції

За рік повномасштабної війни фахівці фіксують ріст кількості звернень до психологів, психотерапевтів чи психіатрів. За словами Софії Влох, за цей рік значно зросло усвідомлення важливості турботи про своє ментальне здоров’я. Вона відзначає, що від українців почастішали запити на надмірну тривогу, почуття невизначеності, що супроводжуються панічними атаками, різними тілесними симптомами. У людей, що страждають на тривожні розлади, рівень тривоги зростав хвилеподібно.

На початку (повномасштабної – 24 Канал) війни ми всі відчували сильну тривогу, але завдяки захисним механізмам організму, більшість її швидко опанували. Далі рівень тривоги залежав від подій, що розгорталися, від того, чи є якась невизначеність,
– зазначає лікарка.

Для того, аби самостійно справлятися з тривогою, Софія Влох радить займатися самопросвітництвом. До прикладу, Інститут психічного здоров’я УКУ розробив медіа-проект "Академія стійкості", що містить техніки, які можна виконувати самостійно.

Коли людина відчуває тривогу, найперше, що вона може зробити – це повернутися в тут і зараз, сказати собі: моя тривога – це нормально, це одна з п’яти базових емоцій. Можливо вона зараз є надмірна, дискомфортна, але тривога повинна бути дискомфортною. Вона сигналізує людині про небезпеку,
– пояснює психологиня.

Також вона радить використовувати техніки дихання, які одними з перших допомагають перемкнути увагу, застосовувати будь-які методи переключення уваги завдяки зору, слуху, нюху, смаку, дотику. Наприклад, можна назвати п’ять предметів навколо себе, понюхати щось приємне, ввімкнути улюблену музику, відкрити вікно і почути спів пташок, або взяти в руки якийсь предмет, що повертає в тепер.

Ще одна техніка – це розділення переживань на корисні й некорисні. Корисні – це про реальну проблему, яка є тут і зараз і вже трапилась, на яку ми маємо вплив і оцінюємо збалансовано. Якщо йдеться про гіпотетичну проблему, яка лише може трапитись і на яку ви зараз не маєте впливу, можна запитати себе, чи корисно хвилюватись про неї зараз.

"Багатьом на початку війни допомагало прибирання. Чудова техніка для тут і зараз, є вплив, є результат і контроль. У тому всьому безконтроллі і невизначеності нам так важливо мати контроль", – розповідає Софія Влох.

Коли варто йти до терапевта

Якщо тривога є постійною та надмірною, супроводжується підвищеним серцебиттям, пітнінням, запамороченням і впливає на якість життя, необхідно звертатися до спеціаліста. При цьому до тривоги може долучатися пригнічений настрій, що не змінюється, наприклад, упродовж двох тижнів.

Якщо ми бачимо, що це триває, як мінімум, два тижні, супроводжується дискомфортом, впливає на різні галузі життя, якість яких погіршується, тоді варто йти до фахівця,
– наголошує психіатриня.

Психотерапевт насамперед має оцінити стан, і більшість едукованих психотерапевтів можуть запідозрити, чи тривога не переросла в тривожний розлад. Цей діагноз має підтвердити лікар-психіатр. Якщо йдеться лише про надмірну тривогу, то її можна пропрацювати з терапевтом.

Доказовим методом боротьби з надмірною тривогою, яка є в складі того чи іншого розладу, є когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Є інші методи психотерапії, які теж можуть працювати, але за протоколом психіатра, при надмірній тривозі чи тривожному розладі рекомендована КПТ,
– зазначає лікарка.

Загалом для того, щоби навчитись справлятися з різними видами тривоги, за протоколом КПТ, необхідно 10-20 консультацій, а швидких технік опанування тривоги можна навчитись за декілька консультацій. Однак на терапії важливо з’ясувати, що стоїть за тривогою.

Коли необхідно звертатись до психіатра

До психіатра пацієнта може скерувати сімейний лікар або психотерапевт. Важливо також медикаментозне лікування поєднувати з терапією. Ліки можуть знизити рівень тривоги, однак пацієнт має навчитися усвідомлювати емоції і опановувати їх.

Ростислав Гривул зазначає, що за рік повномасштабної війни кількість звернень до психіатрів також зросла. На початку переважали скарги на надмірну тривогу, зараз же, каже лікар, зросла кількість звернень від тих, хто має тривожно-депресивні розлади.

Найбільш виразною ознакою того, що необхідно звертатися до лікаря, є труднощі соціального функціонування, коли не хочеться виходити з дому чи робити звичні речі; коли вранці після прокидання є відчуття втоми, безсилля, безсоння і це відчуття не зникає впродовж кількох тижнів,
– зазначає Ростислав Гривул.

Також передумовою звернення до фахівця є нав’язливі думки, які ходять по колу і з яких не можна самостійно перемкнутись.

"Стигма психіатрії лякала завжди. Людям часто важко зізнатися у психічних проблемах, бо вони не болять. Окрім цього, багато людей схильні вірити стереотипам про те, що лікар обов’язково виписує антидепресанти, які потрібно приймати роками й вони викликають залежність. Але це не так. Лікування кожного пацієнта дуже індивідуальне»" – пояснює психіатр.

У цьому випадку, каже він, лікарі мають проявити терпіння й правильно пояснити, що з ними відбувається, чим це спричинено, що може полегшити цей стан, як діють ліки.

Парадокс психіатричних ліків, зокрема, антидепресантів, у тому, що, залежно від дозування і тривалості прийому, вони можуть призначатись і як легкі снодійні, які не викликають залежності, а у великих дозах – для лікування важких хвороб, як-от шизофренія чи біполярний розлад. І цей факт також часто відлякує пацієнтів,
– зазначає Ростислав Гривул.

Він додає, що фахівці призначають антидепресанти при тривозі, безсонні, депресії, обсесивно-компульсивних розладах (ОКР), порушеннях імпульс-контролю, поведінкових розладах. Ці препарати допомагають збільшити рівень серотоніну, що допомагає людині краще себе контролювати, легше реагувати на життєві труднощі.

Ростислав Гривул наголошує, що антидепресанти призначають не всім. Є група протитривожних ліків, які призначають при гострих ситуаціях, що вимагають термінової реакції. Йдеться про бензодіазепіни та барбітурати, які діють як протитривожні та снодійні ліки й при тривалому прийомі можуть потенційно викликати залежність. Водночас при гострих станах ці препарати є дієвими, однак їх потрібно приймати лише за рецептом лікаря.

Медикаменти, а особливо антидепресанти, які застосовують при тривозі та тривожних розладах, повинні бути зрозумілі пацієнту. Людина має чітко знати, що це за препарати, чому їх їй призначили, як вони діють, як їх приймати, яке дозування, чому вони діють лише за кілька тижнів прийому. Це має бути кооперація між фахівцями, регулярні повторні консультації для оцінювання дії медикаментів,
– зазначає Софія Влох.

Вона додає, що під час війни люди особливо потребують психологічної стійкості і для цього необхідно знати свої цінності, сенс життя, організувати свій простір так, щоб дії були ефективними, визначити, що може забирати енергію, налаштуватись на корисне мислення, ефективно регулювати емоції та по-різному взаємодіяти з іншими людьми. Це допомагає краще переживати життєві труднощі.

Ростислав Гривул додає, що вже зараз необхідно думати про масову державну освітню програму, яка пояснюватиме важливість правильного піклування про ментальне здоров’я.

Теги за темою
Здоров'яПсихологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Нейромережа Gemini від Google може з'явитися на iPhone
InternetUA
2025-02-25T03:04:05Z
Apple планує інтегрувати 5G-модеми у свої чипи, але чекати доведеться довго
InternetUA
2025-02-25T03:03:09Z
Спосіб доступу до Gmail змінять для мільйонів користувачів
УкраинФорм
2025-02-25T02:33:56Z
Hubble показав туманність Вуаль у сузір’ї Лебедя
УкраинФорм
2025-02-25T01:36:14Z
Microsoft більше не орендуватиме дата-центри для ШІ-обчислень
InternetUA
2025-02-25T01:01:57Z
Сонце змінило колір: вчені пояснили рідкісне явище
TSN
2025-02-24T21:51:59Z
Проникла в римський пантеон: в Іспанії археологи випадково виявили сліди релігійного культу
Фокус
2025-02-24T21:45:32Z
Т-1000 з "Термінатора 2" з’явиться в Mortal Kombat 1 разом із новим бійцем
24tv
2025-02-24T21:42:20Z
Оголосили нагороду в 1 млн доларів: вчені досі не розшифрували мову Індської цивілізації
Фокус
2025-02-24T21:06:21Z
Бур'яни "зникнуть назавжди": садівник поділився хитрим, але простим секретом
GlavRed
2025-02-25T02:06:35Z
Ретро Венера 1 березня - 12 квітня: Рибам - проблеми з грошима, Овнам - мрії
GlavRed
2025-02-25T01:27:28Z
Як прибрати подряпини зі скла: 4 безвідмовних способи
GlavRed
2025-02-25T00:27:13Z
Кращі за класичні: готуємо голубці з новою начинкою – цікавий замінник м'яса
24tv
2025-02-24T23:06:38Z
Не повірите, поки не спробуєте: як зварити буряк за 10 хвилин – оригінальний спосіб
24tv
2025-02-24T22:00:58Z
Ейфелеву вежу у Парижі сьогодні підсвітили жовтим і синім
УкраинФорм
2025-02-24T21:18:16Z
Не зрівняти з магазинним: рецепт неймовірно паштету, що буде танути в роті
GlavRed
2025-02-24T20:39:58Z
Неперевершений смак дитинства: пляцок "Дрова під снігом" – готуємо за рецептом Лілії Цвіт
24tv
2025-02-24T20:36:42Z
Магія 25 лютого 2025: чому ця дзеркальна дата може змінити долю, як загадати бажання
Знай
2025-02-24T20:30:51Z
Військовослужбовцю РФ оголосили підозру у сексуальному насильстві над жінкою та її донькою на Херсонщині
УкраинФорм
2025-02-25T03:09:02Z
Видурюють гроші у близьких військових: у прокуратурі попередили українців
Политека
2025-02-25T03:00:21Z
Військового із Сум викрили на привласненні приладів нічного бачення та бінокулярів на понад ₴4,5 мільйона
УкраинФорм
2025-02-25T02:54:50Z
У Сумах вночі пролунав вибух — ЗМІ
TSN
2025-02-25T02:51:07Z
У Сумах, Харкові та на Київщині пролунали вибухи: триває атака "шахедів" на Україну
ZN UA
2025-02-25T02:37:04Z
Суд призначив п'ять років тюрми чоловіку, який підпалював військові автомобілі на Закарпатті
УкраинФорм
2025-02-25T02:06:45Z
У Кривому Розі чоловік забив до смерті власну матір
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T01:48:47Z
До суду передали справу працівників колонії на Полтавщині, які катували в'язнів
УкраинФорм
2025-02-25T01:24:49Z
У Дніпрі чоловік погрожував підірвати вибухівку та утримував у номері працівника готелю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T23:54:26Z
Український футболіст Довбик може змінити клуб в Італії – ЗМІ
ZN UA
2025-02-24T23:37:53Z
Галатасарай — Фенербахче 0:0 Відео найкращих моментів та огляд матчу Суперліги
Football.ua
2025-02-24T22:46:26Z
Шастал: Важко вриватися в чемпіонат проти такого суперника, як Шахтар
Football.ua
2025-02-24T22:25:20Z
Рома без Довбика розгромила Монцу
Football.ua
2025-02-24T22:15:24Z
Севілья на останніх хвилинах втратила перемогу проти Мальорки
Football.ua
2025-02-24T22:01:48Z
Шахтар — Лівий Берег 1:0 Відео гола та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-02-24T21:33:39Z
Два бразильські клуби хотіли орендувати Егіналду в Шахтаря
Football.ua
2025-02-24T21:25:47Z
Первак: Тримали Шахтар в напрузі майже до кінця
Football.ua
2025-02-24T21:00:39Z
Їлдиз зацікавив Барселону — ЗМІ
Football.ua
2025-02-24T20:54:44Z
«Дорога життя»: у якому стані шлях евакуації з Покровського напрямку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T03:21:23Z
Овнам – компроміси, Тельцям – визнавання помилок: гороскоп на 25 лютого
24tv
2025-02-25T03:03:22Z
Загроза більш серйозна, ніж втрата позицій: росіяни просунулися у принциповому селищі на Луганщині
ZN UA
2025-02-25T01:21:45Z
У Харкові обласному ветеранському центру потрібно найняти 30 фахівців
УкраинФорм
2025-02-25T01:06:22Z
На Сумщині працівників Держрибагентства та їх спільника судитимуть за незаконний вилов риби в промислових масштабах
Украина Криминальная
2025-02-25T00:33:30Z
Карта бойових дій в Україні станом на 25 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T22:30:01Z
Росіяни вдарили по Слов'янську – загинула людина, двоє постраждалих, є пошкодження
Лига
2025-02-24T22:12:54Z
Ворог обстріляв Харківщину, дві жінки отримали поранення
УкраинФорм
2025-02-24T21:39:18Z
На фронті 92 бойових зіткнення, майже третина з них - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-24T21:27:47Z
У Відні знову підсвітили «Ворота героїв» в українські кольори
УкраинФорм
2025-02-25T01:48:39Z
На концерті співачки-путіністки Олени Ваєнги померла фанатка
GlavRed
2025-02-25T00:27:14Z
Яке взуття купити на весну 2025: підказки фешн-блогерів
GlavRed
2025-02-24T23:27:18Z
MOLODI розкрили ім'я відомого співака, який покинув гурт: "Нам було трохи образливо"
24tv
2025-02-24T22:36:51Z
Мода 2025 року – що носити, щоб бути в тренді цього сезону
GlavRed
2025-02-24T22:27:31Z
Алла Пугачова публічно висловилася про Крістіну Орбакайте - причина
GlavRed
2025-02-24T21:27:30Z
Померла американська соул-співачка Роберта Флек
УкраинФорм
2025-02-24T21:06:50Z
Легендарний виступ Яремчука, Зінкевича й Івасюка можна переглянути в кольорі: як він виглядає
24tv
2025-02-24T20:57:44Z
5 неймовірних фільмів про Україну, від яких йдуть мурахи по шкірі
24tv
2025-02-24T20:36:22Z
Як заощадити на електриці в умовах зимових холодів: 3 простих поради для українців
Знай
2025-02-25T03:12:27Z
Що означає вислів "лихий на їжу": лише одиниці пояснять значення
GlavRed
2025-02-25T03:09:53Z
У школах на ТОТ дерев’яні автомати у військових кабінетах міняють на справжні - правозахисники
УкраинФорм
2025-02-25T02:33:50Z
Війна вкрала дитинство: як Україна бореться за майбутнє своїх дітей
Хвиля
2025-02-25T02:12:37Z
Міноборони посприяло поновленню необґрунтовано припинених грошових виплат для понад пів сотні бійців ЗСУ
УкраинФорм
2025-02-25T01:54:17Z
Чоловікові наснився джекпот у лотереї, а коли він прокинувся, то був шокований: що сталося
Фокус
2025-02-25T01:30:55Z
Установка 3 в 1: перед війною Україна працювала над унікальним ракетним комплексом "Сапсан"
24tv
2025-02-25T01:21:48Z
МВС планує запустити платформу для збору інформації про безвісти зниклих
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T01:21:10Z
«Паска» чи «Пасха»: як на Великдень правильно називати обрядовий хліб
ZN UA
2025-02-25T01:03:13Z
Більшість забуває: чому потрібно знімати каблучку перед тим, як лягати спати
GlavRed
2025-02-25T01:36:34Z
Весняна обрізка дерев: не пропустіть ці дні, аби гілки гнулися від плодів
24tv
2025-02-24T20:36:08Z
ВООЗ повідомила, на які хвороби найчастіше скаржаться українці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T19:06:48Z
Аналіз на непереносимість лактози: як відбувається та кому потрібен
24tv
2025-02-24T18:18:02Z
Як зберегти жіноче здоров’я
360ua.news
2025-02-24T18:06:50Z
Вилікувати чи зрізати: смола на плодових деревах – як боротися
GlavRed
2025-02-24T17:27:38Z
Стало відомо, яке найкорисніше м’ясо в світі
AgroNews
2025-02-24T17:21:32Z
Ви б ніколи не здогадались: дієтологи розповіли про 7 найкорисніших круп
24tv
2025-02-24T16:51:38Z
Піднімуть настрій за лічені миті: варто спробувати ці 5 неймовірних напоїв
24tv
2025-02-24T16:09:14Z
Україна відновила половину енергопотужностей – глава Міненерго
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T02:24:46Z
Пенсія держслужбовців в Україні: скільки отримують та як змінилася ситуація в 2025 році
Политека
2025-02-25T01:30:59Z
Нові перспективи для технологічного бізнесу: уряд розширив можливості R&D в Дія.City
Хвиля
2025-02-25T00:30:47Z
Alibaba інвестує $53 мільярди у штучний інтелект та хмарні технології
InternetUA
2025-02-25T00:01:25Z
Нідерландська Prosus готується купити компанію з доставки їжі Just Eat за €4,1 млрд
InternetUA
2025-02-24T23:01:28Z
Про що йдеться в угоді про корисні копалини між США та Україною — в Axios повідомили деталі
TSN
2025-02-24T22:21:43Z
В Україні змінили порядок створення державних ІТ-систем
Хвиля
2025-02-24T22:15:16Z
У Південній Кореї будують найбільший у світі дата-центр
InternetUA
2025-02-24T22:10:07Z
Україна готується до можливих змін у торгівлі з ЄС та шукає нові ринки збуту
Хвиля
2025-02-24T21:06:35Z
Стиль водіння, який "вбиває" мотор авто: експерт спростував поширену думку
ТСН
2025-02-24T20:33:19Z
Audi A6 шостого покоління
360ua.news
2025-02-24T20:18:17Z
Компанія Volvo Trucks вперше лідирує на ринку Європи
AutoCentre
2025-02-24T19:04:14Z
Гуру водіння обіцяє ідеальне паралельне паркування з допомогою цього 20-секундного трюку
24tv
2025-02-24T18:51:30Z
Ексклюзив за ціною суперкара: представлено найдорожчий у світі мотоцикл
Фокус
2025-02-24T17:33:04Z
Bathurst 12 Hour – як пройшов марафон для пілотів КЦА ФАУ
AutoCentre
2025-02-24T16:45:47Z
Діджиталізація замість бійок: Tesla запускає довговочікувану електронну чергу на станціях Supercharger
ITC
2025-02-24T16:31:40Z
Jeep Wrangler отримав спортивну модифікацію Speedster для любителів бездоріжжя
360ua.news
2025-02-24T16:00:53Z
На аукціон виставили раритетний кемпер Alfa Romeo
AutoCentre
2025-02-24T15:04:00Z
Трамп дозволив використовувати американську зброю з порушенням гуманітарного права – WP
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T02:51:50Z
Припинення вогню до Великодня: експерт пояснив, чи зупинить Кремль бої у квітні
GlavRed
2025-02-25T02:33:02Z
Шалені гроші: чим рідкісне родовище біля окупованого Нікольського, на яке росіяни поклали око
24tv
2025-02-25T02:27:44Z
Ізраїль відмовив у в'їзді двом євродепутаткам: причина
ZN UA
2025-02-25T02:12:27Z
«У нас тут 300 спартанців борються»: експерт пояснив, чому Україні складно даються переговори
Политека
2025-02-25T02:12:21Z
Південна Корея не знімала санкції з Росії: у ЦПД спростували фейк пропагандистів
ZN UA
2025-02-25T01:39:12Z
"Наступною буде Польща, далі – Чехія": Буданов спрогнозував, що буде у разі захоплення України
24tv
2025-02-25T01:00:31Z
США мають намір укласти кілька економічних угод з РФ
1News
2025-02-25T00:51:46Z
Україна в Радбезі ООН: Угода без життєздатних і ефективних гарантій безпеки - погана угода
УкраинФорм
2025-02-25T00:51:27Z