MY.UAНовини
"Психічні проблеми не болять": психотерапевти про переживання під час війни та як їх опановувати
"Психічні проблеми не болять": психотерапевти про переживання під час війни та як їх опановувати

"Психічні проблеми не болять": психотерапевти про переживання під час війни та як їх опановувати

Про те, як опанувати загострені війною емоції, чому не треба займатися самолікуванням, коли необхідно звертатися до психотерапевта та чому не варто боятися психіатрів, журналісти ZAXID.NET поспілкувалися з конгітивно-поведінковою психотерапевткою, психіатринею Софією Влох та психіатром Ростиславом Гривулом.

Як самостійно опанувати емоції

За рік повномасштабної війни фахівці фіксують ріст кількості звернень до психологів, психотерапевтів чи психіатрів. За словами Софії Влох, за цей рік значно зросло усвідомлення важливості турботи про своє ментальне здоров’я. Вона відзначає, що від українців почастішали запити на надмірну тривогу, почуття невизначеності, що супроводжуються панічними атаками, різними тілесними симптомами. У людей, що страждають на тривожні розлади, рівень тривоги зростав хвилеподібно.

На початку (повномасштабної – 24 Канал) війни ми всі відчували сильну тривогу, але завдяки захисним механізмам організму, більшість її швидко опанували. Далі рівень тривоги залежав від подій, що розгорталися, від того, чи є якась невизначеність,
– зазначає лікарка.

Для того, аби самостійно справлятися з тривогою, Софія Влох радить займатися самопросвітництвом. До прикладу, Інститут психічного здоров’я УКУ розробив медіа-проект "Академія стійкості", що містить техніки, які можна виконувати самостійно.

Коли людина відчуває тривогу, найперше, що вона може зробити – це повернутися в тут і зараз, сказати собі: моя тривога – це нормально, це одна з п’яти базових емоцій. Можливо вона зараз є надмірна, дискомфортна, але тривога повинна бути дискомфортною. Вона сигналізує людині про небезпеку,
– пояснює психологиня.

Також вона радить використовувати техніки дихання, які одними з перших допомагають перемкнути увагу, застосовувати будь-які методи переключення уваги завдяки зору, слуху, нюху, смаку, дотику. Наприклад, можна назвати п’ять предметів навколо себе, понюхати щось приємне, ввімкнути улюблену музику, відкрити вікно і почути спів пташок, або взяти в руки якийсь предмет, що повертає в тепер.

Ще одна техніка – це розділення переживань на корисні й некорисні. Корисні – це про реальну проблему, яка є тут і зараз і вже трапилась, на яку ми маємо вплив і оцінюємо збалансовано. Якщо йдеться про гіпотетичну проблему, яка лише може трапитись і на яку ви зараз не маєте впливу, можна запитати себе, чи корисно хвилюватись про неї зараз.

"Багатьом на початку війни допомагало прибирання. Чудова техніка для тут і зараз, є вплив, є результат і контроль. У тому всьому безконтроллі і невизначеності нам так важливо мати контроль", – розповідає Софія Влох.

Коли варто йти до терапевта

Якщо тривога є постійною та надмірною, супроводжується підвищеним серцебиттям, пітнінням, запамороченням і впливає на якість життя, необхідно звертатися до спеціаліста. При цьому до тривоги може долучатися пригнічений настрій, що не змінюється, наприклад, упродовж двох тижнів.

Якщо ми бачимо, що це триває, як мінімум, два тижні, супроводжується дискомфортом, впливає на різні галузі життя, якість яких погіршується, тоді варто йти до фахівця,
– наголошує психіатриня.

Психотерапевт насамперед має оцінити стан, і більшість едукованих психотерапевтів можуть запідозрити, чи тривога не переросла в тривожний розлад. Цей діагноз має підтвердити лікар-психіатр. Якщо йдеться лише про надмірну тривогу, то її можна пропрацювати з терапевтом.

Доказовим методом боротьби з надмірною тривогою, яка є в складі того чи іншого розладу, є когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Є інші методи психотерапії, які теж можуть працювати, але за протоколом психіатра, при надмірній тривозі чи тривожному розладі рекомендована КПТ,
– зазначає лікарка.

Загалом для того, щоби навчитись справлятися з різними видами тривоги, за протоколом КПТ, необхідно 10-20 консультацій, а швидких технік опанування тривоги можна навчитись за декілька консультацій. Однак на терапії важливо з’ясувати, що стоїть за тривогою.

Коли необхідно звертатись до психіатра

До психіатра пацієнта може скерувати сімейний лікар або психотерапевт. Важливо також медикаментозне лікування поєднувати з терапією. Ліки можуть знизити рівень тривоги, однак пацієнт має навчитися усвідомлювати емоції і опановувати їх.

Ростислав Гривул зазначає, що за рік повномасштабної війни кількість звернень до психіатрів також зросла. На початку переважали скарги на надмірну тривогу, зараз же, каже лікар, зросла кількість звернень від тих, хто має тривожно-депресивні розлади.

Найбільш виразною ознакою того, що необхідно звертатися до лікаря, є труднощі соціального функціонування, коли не хочеться виходити з дому чи робити звичні речі; коли вранці після прокидання є відчуття втоми, безсилля, безсоння і це відчуття не зникає впродовж кількох тижнів,
– зазначає Ростислав Гривул.

Також передумовою звернення до фахівця є нав’язливі думки, які ходять по колу і з яких не можна самостійно перемкнутись.

"Стигма психіатрії лякала завжди. Людям часто важко зізнатися у психічних проблемах, бо вони не болять. Окрім цього, багато людей схильні вірити стереотипам про те, що лікар обов’язково виписує антидепресанти, які потрібно приймати роками й вони викликають залежність. Але це не так. Лікування кожного пацієнта дуже індивідуальне»" – пояснює психіатр.

У цьому випадку, каже він, лікарі мають проявити терпіння й правильно пояснити, що з ними відбувається, чим це спричинено, що може полегшити цей стан, як діють ліки.

Парадокс психіатричних ліків, зокрема, антидепресантів, у тому, що, залежно від дозування і тривалості прийому, вони можуть призначатись і як легкі снодійні, які не викликають залежності, а у великих дозах – для лікування важких хвороб, як-от шизофренія чи біполярний розлад. І цей факт також часто відлякує пацієнтів,
– зазначає Ростислав Гривул.

Він додає, що фахівці призначають антидепресанти при тривозі, безсонні, депресії, обсесивно-компульсивних розладах (ОКР), порушеннях імпульс-контролю, поведінкових розладах. Ці препарати допомагають збільшити рівень серотоніну, що допомагає людині краще себе контролювати, легше реагувати на життєві труднощі.

Ростислав Гривул наголошує, що антидепресанти призначають не всім. Є група протитривожних ліків, які призначають при гострих ситуаціях, що вимагають термінової реакції. Йдеться про бензодіазепіни та барбітурати, які діють як протитривожні та снодійні ліки й при тривалому прийомі можуть потенційно викликати залежність. Водночас при гострих станах ці препарати є дієвими, однак їх потрібно приймати лише за рецептом лікаря.

Медикаменти, а особливо антидепресанти, які застосовують при тривозі та тривожних розладах, повинні бути зрозумілі пацієнту. Людина має чітко знати, що це за препарати, чому їх їй призначили, як вони діють, як їх приймати, яке дозування, чому вони діють лише за кілька тижнів прийому. Це має бути кооперація між фахівцями, регулярні повторні консультації для оцінювання дії медикаментів,
– зазначає Софія Влох.

Вона додає, що під час війни люди особливо потребують психологічної стійкості і для цього необхідно знати свої цінності, сенс життя, організувати свій простір так, щоб дії були ефективними, визначити, що може забирати енергію, налаштуватись на корисне мислення, ефективно регулювати емоції та по-різному взаємодіяти з іншими людьми. Це допомагає краще переживати життєві труднощі.

Ростислав Гривул додає, що вже зараз необхідно думати про масову державну освітню програму, яка пояснюватиме важливість правильного піклування про ментальне здоров’я.

Теги за темою
Здоров'яПсихологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зростання попри війну: Свириденко прогнозує економічний підйом у 2025-му
Gazeta UA
2025-07-17T17:48:18Z
В Україні може суттєво змінитися ціна на паливо: експерт назвав ключовий фактор
GlavRed
2025-07-17T17:45:21Z
Індія готова замінити російську нафту альтернативою
360ua.news
2025-07-17T17:42:16Z
Польські виробники олії просять уряд скасувати ембарго на імпорт українського ріпаку
УкраинФорм
2025-07-17T17:27:42Z
Україна заробила понад 526 млн грн на суборенді держземель
360ua.news
2025-07-17T17:12:18Z
Житло дорожчає, але ціни досі низькі: у яких областях нерухомість зросла
24tv
2025-07-17T17:03:20Z
Дефіцит продуктів у Кривому Розі: який товар зникає з магазинів
Политека
2025-07-17T17:00:19Z
Цукерберг постане перед судом через витік даних: позов акціонерів на $8 мільярдів
InternetUA
2025-07-17T16:58:04Z
Долар подорожчав, а курс євро пішов униз
Gazeta UA
2025-07-17T16:54:33Z
У Німеччині закликають встановити нагляд спецслужб над партією "подруги Путіна"
Европейская правда
2025-07-17T17:55:07Z
Україна буде в набагато вигіднішому становищі, – Мерц анонсував поставку нових систем Києву
24tv
2025-07-17T17:51:50Z
Уряд вирішив, з якої бюджетної програми фінансуватиме Центр стратегічних комунікацій
Детектор М
2025-07-17T17:51:25Z
Угорщина наклала санкції на українців, яких звинуватила у смерті угорця на Закарпатті
Европейская правда
2025-07-17T17:45:58Z
Свириденко провела перше засідання нового уряду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T17:36:20Z
У Нідерландах зросла загроза диверсій з боку Росії - розвідка
УкраинФорм
2025-07-17T17:34:19Z
Удар дронів призупинив роботу найбільшого хімзаводу РФ: ЗМІ повідомили деталі
GlavRed
2025-07-17T17:27:57Z
Рада пакетом затвердила уряд Свириденко: список
ZN UA
2025-07-17T17:27:29Z
Трампісти різко змінили думку про допомогу Україні: ЗМІ дізналися деталі
GlavRed
2025-07-17T17:27:16Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T17:33:41Z
Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
TSN
2025-07-17T16:36:28Z
Чи корисно пити холодний чай у спеку: експерти дали поради
GlavRed
2025-07-17T16:27:09Z
Як штучні підсолоджувачі можуть змінити гормональний фон підлітків
24tv
2025-07-17T16:24:20Z
Понеділки ламають психіку людей: результати нового дослідження
Знай
2025-07-17T16:21:21Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T16:10:53Z
Робот-хірург з ШІ вперше провів операцію без допомоги лікаря
InternetUA
2025-07-17T15:52:29Z
Заражені можуть бути яйця та інші продукти: у чому небезпека сальмонельозу та як його розпізнати
24tv
2025-07-17T15:12:46Z
Три серця за три доби: у Львові 20-річний пацієнт отримав унікальний шанс на життя
TSN
2025-07-17T15:06:21Z
Підтоплення тунелів метро: суд відправив посадовця КМДА під нічний домашній арешт
УкраинФорм
2025-07-17T17:51:13Z
На Донеччині в зоні активних бойових дій залишаються 23 800 жителів
УкраинФорм
2025-07-17T17:45:46Z
Львів та область накрила злива: дощем затоплені вулиці та автівки
24tv
2025-07-17T17:45:15Z
Росіяни використали штучний інтелект для створення фейку про оточення ЗСУ на Куп'янському напрямку - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-17T17:42:08Z
Кличко в інтервʼю DW: Світ поважає сильних, тож ми маємо бути сильними на фронті й в економіці
24tv
2025-07-17T17:39:57Z
Це був наш секрет від початку повномасштабного вторгнення, – боєць ГУР про перевагу над Росією
24tv
2025-07-17T17:39:05Z
У Києві на хабарі затримали посадовицю КМДА та директора ринку
УкраинФорм
2025-07-17T17:30:44Z
В Україні буде справжній Армагеддон: град, шквали та сильні зливи заливатимуть Україну
GlavRed
2025-07-17T17:27:56Z
Ідентифіковано російського полковника, який командував атакою «Іскандера» на Одесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T17:27:41Z
Ймовірно, знову Курщина: у Росії підтвердили смерть ще одного командира 155 бригади
24tv
2025-07-17T17:48:39Z
Синдром Бузини
Детектор М
2025-07-17T17:42:24Z
Журнал Time обкладинкою нагадав про викрадених Росією українських дітей
УкраинФорм
2025-07-17T17:39:58Z
Українці дають чеському бюджету більше, ніж він на них витрачає - посол Зварич
УкраинФорм
2025-07-17T17:36:03Z
Молдова візьме участь у навчаннях НАТО
Европейская правда
2025-07-17T17:34:30Z
Стало відомо, скільки Україна отримала з Польщі бронемашин та артилерійських систем
AutoCentre
2025-07-17T17:33:59Z
Усик в Лондоні вразив образом українського гетьмана: що треба знати про Павла Скоропадського
24tv
2025-07-17T17:33:53Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Миколаївській області: як отримати підтримку
Политека
2025-07-17T17:30:55Z
Невидимі на картах, але реальні: Що приховували закриті міста СРСР
GlavRed
2025-07-17T17:27:26Z
20-річна донька Олі Полякової вийшла заміж за іноземця і показала перші кадри з весілля
TSN
2025-07-17T17:48:29Z
"Неймовірно патріотичний". 87-річна актриса Кадочникова живе з 62-річним чоловіком
GlavRed
2025-07-17T17:27:22Z
Снуп Догг стане співвласником Свонсі – Романо
Football.ua
2025-07-17T17:18:19Z
Унаслідок російської атаки згоріло все майно харківського театру «Арабески»
УкраинФорм
2025-07-17T17:03:35Z
Презентували постер і трейлер українського трилеру «Медовий місяць»
УкраинФорм
2025-07-17T16:42:47Z
Гурт Coldplay випадково розкрив зраду директора IT-компанії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:18:08Z
У Німеччині присудили компенсацію моделі, чиї відверті фото надрукували без її згоди
Европейская правда
2025-07-17T15:57:01Z
Третій сезон «Останні з нас» планують випустити у 2027 році
Детектор М
2025-07-17T15:39:53Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T15:36:03Z
Повідомлено про підозру закарпатському ліснику, який допустив незаконні рубки на ₴5 млн
Украина Криминальная
2025-07-17T17:36:38Z
На півночі Польщі військове авто потрапило в ДТП, є постраждалі
Европейская правда
2025-07-17T17:15:59Z
В Одесі викрили фальшивий реабілітаційний центр
360ua.news
2025-07-17T17:09:24Z
Росіяни скинули з дрона вибухівку на Херсон, постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-07-17T16:48:32Z
Пригоди псевдопацієнта: на Закарпатті викрили нову схему ухилянтів
1News
2025-07-17T16:45:01Z
На вокзалі у Харкові чоловік погрожував пістолетом – йому загрожує до 5 років
Комсомольская правда
2025-07-17T16:37:50Z
У Нідерландах під час шкільного виступу поранили вчителя – затримано трьох підозрюваних
Европейская правда
2025-07-17T16:34:25Z
Війська РФ атакували Дніпропетровщину, є поранені
УкраинФорм
2025-07-17T16:06:48Z
В Італії рисові поля знищують фламінго
AgroPortal
2025-07-17T16:00:56Z
Полийте цим орхідею, і вона пишно зацвіте: простий засіб без хімії
24tv
2025-07-17T17:39:57Z
Купуємо спецію, а не порошок: як перевірити якість куркуми
24tv
2025-07-17T17:39:41Z
Найдешевші країни для переїзду у світі: де найвигідніше жити
Фокус
2025-07-17T17:21:24Z
Найгірша річ, яку можна використовувати для прибирання кухні
24tv
2025-07-17T16:48:42Z
Туристам в Іспанії пригрозили штрафами: що не можна робити, аби уникнути проблем
24tv
2025-07-17T16:30:56Z
Українці вражені цим місцем: біля Чернігова протікає озеро, як з казки
Telegraf
2025-07-17T16:30:38Z
Ніжна, ароматна, неперевершена: рецепт ідеальної полуничної "шарлотки", яка завжди виходить
Telegraf
2025-07-17T16:30:18Z
Яйця під градусом: де насправді потрібно їх зберігати – в холодильнику або на полиці
Знай
2025-07-17T15:51:13Z
Зараз таке складно й уявити: як в СРСР жінки доглядали за собою
Telegraf
2025-07-17T15:48:55Z
«Шахтар» здолав «Ільвес» і вийшов до другого раунду відбору Ліги Європи УЄФА
УкраинФорм
2025-07-17T17:54:40Z
"Шахтар" у новій формі пройшов фінський бар’єр у Лізі Європи
Telegraf
2025-07-17T17:54:22Z
Україна програла Чехії на молодіжному чемпіонаті Європи з баскетболу: що далі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T17:48:16Z
Ще один норвежець у Сіті
Football.ua
2025-07-17T17:46:52Z
Наполі близький до завершення трансферу Мілінковича-Савича
Football.ua
2025-07-17T17:40:14Z
Ястремська вийшла у чвертьфінал турніру в Гамбурзі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T17:36:30Z
"Моя найбільша перемога": чоловік Світоліної поділився домашнім кадром із тенісисткою
GlavRed
2025-07-17T17:27:11Z
Польща знову чекає на Левандовського
Football.ua
2025-07-17T17:24:51Z
Усик категорично висловився про бої в Україні: чи битиметься чемпіон у рідних стінах
24tv
2025-07-17T17:21:07Z
Це приховане налаштування Windows може врятувати ваш комп'ютер від вірусів: як його ввімкнути
InternetUA
2025-07-17T17:40:27Z
"Дія" вирішить і підкаже: у застосунку з'явиться ШІ-помічник, – Федоров
Фокус
2025-07-17T17:36:53Z
Відомий банк оновив свій застосунок: які послуги можна отримати без комісії
TSN
2025-07-17T17:21:28Z
Чому експерти не радять купувати iPhone 16 перед виходом iPhone 17
InternetUA
2025-07-17T17:13:02Z
Нове відкриття проливає світло на одну з найбільших таємниць Всесвіту
24tv
2025-07-17T17:03:00Z
iPhone отримає оновлення, про яке мріяли користувачі роками
InternetUA
2025-07-17T16:43:10Z
На Сонці виник «вогняний каньйон» рівний відстані від Землі до Місяця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:27:11Z
Користувачі AirPods в Україні отримали нову корисну функцію: що відомо
TSN
2025-07-17T16:19:23Z
Науковці створили найточніший в історії пристрій для вимірювання часу
24tv
2025-07-17T16:06:29Z
Ви ще ніколи не відчували такого рівня комфорту на задньому сидінні Lexus
Топ Жир
2025-07-17T17:18:20Z
Це може бути найшвидша версія Model Y, про що Tesla мовчить
Топ Жир
2025-07-17T16:33:14Z
Для українських доріг: Nissan створив позашляхову сімейну модель за $19 500
Фокус
2025-07-17T16:30:00Z
Цей Mustang 1967 року не такий, як ви уявляєте, і саме це робить його неймовірно цікавим
Топ Жир
2025-07-17T16:03:46Z
Цей 14-річний фургон не здається і дивовижним чином отримує нові вдосконалення
Топ Жир
2025-07-17T15:18:38Z
Компанія Mercedes-Benz Trucks показала передові вантажівки для будівництва
AutoCentre
2025-07-17T15:07:44Z
Цей покупець отримав легальний позашляховик Lordstown Endurance — і вічне розчарування
Топ Жир
2025-07-17T14:48:22Z
Американській Ford представив електричний Bronco New Energy, але США його не побачать — лише для Китаю
ITC
2025-07-17T14:27:09Z
DAF представляє нове сімейство автовозів
AutoCentre
2025-07-17T14:06:20Z