Як передає Укрінформ, про це Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив у Телеграмі.
Зазначається, що наприкінці квітня до Офісу омбудсмана від представників громадських організацій надійшла інформація про ймовірні порушення в колонії.
Спільно з представниками громадськості був здійснений візит до цієї установи та до медичної частини №80 філії Центру охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби у Дніпропетровській та Донецькій областях.
Під час візиту група національного превентивного механізму вивчила законність проведення 25 квітня обшуків, обставини вчинення засудженими самогубств, що сталися 26 й 27 квітня, організацію роботи колонії та медчастини.
У результаті перевірки встановлені, зокрема, факти жорстокого поводження із засудженими під час проведення обшуків: ненадання можливості відвідати вбиральню, перебування без руху близько чотирьох годин у положенні лежачи на бетонній підлозі.
Також виявлені факти дискримінацій і стигматизації осіб, які відбувають покарання в установі, порушення права на гідні умови тримання (стаття 25 Загальної декларації прав людини) та права на працю засуджених і захист від експлуатації.
Під час відвідування медичної частини встановлене порушення ще низки прав, а саме:
- права засуджених та ув’язнених на охорону здоров’я й одержання медичної допомоги;
- прав осіб, які страждають на психічні розлади (поміщення до палати-ізолятора без призначення та контролю лікаря-психіатра);
- прав засуджених, які потребують проведення планового хірургічного втручання через відсутність належних умов;
- права на таємницю про стан здоров’я (наявність у медчастині камер відеоспостереження, зокрема у палаті-ізоляторі, маніпуляційній та кабінетах лікарів).
"З метою усунення порушень прав засуджених та ув’язнених до компетентних органів будуть скеровані акти реагування", – зазначив омбудсман.
Нагадаємо, Національний превентивний механізм – це незалежний національний орган, що здійснює регулярний моніторинг усіх місць несвободи (слідчих ізоляторів, інтернатів, психоневрологічних лікарень, хоспісів, в’язниць, військових частин тощо) для запобігання жорстокому поводженню з людьми, які там перебувають. Він створений та діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань.
В Україні реалізація НПМ покладена на Уповноваженого ВР з прав людини. З 2012 року діє у форматі "Омбудсман +", що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками Офісу омбудсмана спільно з громадськими активістами.