MY.UAНовини
Життя зі стомою: Юлія Ярмоленко відверто про непростий досвід
Життя зі стомою: Юлія Ярмоленко відверто про непростий досвід

Життя зі стомою: Юлія Ярмоленко відверто про непростий досвід

Красива жінка стоїть навпроти дзеркала, на животі в неї стома – мішечок, який збирає випорожнення кишківника.

Історію свого життя зі стомою Юлія Ярмоленко виклала в соцмережі – і цей пост приголомшив читачів. Адже жінка абсолютно відверто, без сантиментів і з дещо неймовірними подробицями розповіла про свій власний досвід життя зі стомою.

Юлія Ярмоленко – експертка з сексуальної освіти, авторка книжки для дітей Малечі про інтимні речі, що перекладена кількома мовами. Вона досить відома людина, яка має велику кількість підписників у соціальних мережах.

В ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV Юлія розвіює міфи і перестороги про стому, щоб просвітити тих жінок, які, потрапивши в таку ж саму ситуацію, зневірилися і впали у депресію.

Бо інформації про особливості життя зі стомою, отим самим мішечком на животі, та фахових рекомендацій – дуже мало.

Юлія Ярмоленко сама з цим зікнулася і пройшла увесь шлях самотужки.

 – Юлю, ваш пост у соцмережах підняв завісу над дуже делікатною і незручною темою, на висвітлення якої мало хто наважився б – життя зі стомою. Ви мужня жінка. А як ваші близькі та друзі поставилися до того, що у вас тепер є проблема, яка лякає багатьох, – мішок на поясі?

– Бути людиною з інвалідністю – не соромно. Соромно красти, брехати, вбивати. А мати проблеми зі здоров’ям – точно не соромно. Бо поки ми так говоритимемо, і буде замовчуватися ця тема.

Я потрапила в лікарню  з перитонітом, та ще й не вдома, у Харкові, а в Полтаві, куди родина виїхала, рятуючись від обстрілів.

Як потім з’ясувалося, у мене трапився розрив кишки, тож, власне, стомування, було єдиним шляхом, щоб мені зберегти життя. І друзі, й родина знали про це. Тому раділи, що я залишилася жива.

– Скажіть, Юлю, а чи можна було відмовитися від стомування? Є ж факти, коли хірурги роблять неймовірне й операція закінчується успішно без стоми.

– У моєму випадку в рішенні про стомування я цілком покладалася на професіоналізм лікарів. Уже після публікації посту познайомилася з жінкою, яка розказала свою історію.

У неї теж стався перитоніт. Пацієнтка була молода і лікарка її пожаліла – не вивела стому, а, видаливши пошкоджену частину, просто зшила кишки кінець в кінець. І за місяць у жінки знову стався перитоніт, а отже – повторна операція.

Мені видалили лише 10 см сигмовидної кишки, тобто небагато. Проте інколи, при онкологічних захворюваннях, хворобі Крона та інших, видаляється значна частина кишківника, і тоді стома в деяких випадках лишається на все життя.

У відгуках до посту люди розказували про ситуації, що трапилися з їхніми рідними, котрі відмовилися ставити стому, бо, мовляв, жити з мішком на животі – це принизливо. І невдовзі померли.

Це, звісно їхній вибір. Але твердо скажу – зі стомою жити можна. І треба! Головне – правильно себе налаштувати. Стома рятує, продовжує життя, а у важких хворих покращує його якість.

– Отже, вас виписали з лікарні з виведеною на поверхню живота трубочкою, до якої був прикріплений мішечок. І… 

– Варто уточнити, на поверхню живота виводиться кишка (не трубочка). До шкіри навколо стоми клеїться пластина, а на пластину кріпиться мішечок.

Я, звісно, вдячна полтавським лікарям, що вони мене врятували, але… У Полтаві ніхто з медперсоналу мені не міг пояснити про гігієну і догляд. Більше того: п’ять днів відмовлялися міняти мішок, переконуючи, що з ним можна ходити сім днів. Аж поки я не влаштувала істерику з погрозами подзвонити у вищі інстанції.

Щоб ви розуміли: мішок міняється щодня! Інколи двічі-тричі. Це пластину можна не міняти 3-6 днів, якщо калоприймач двокомпонентний.

Так само не дали якихось конкретних рекомендацій стосовно харчування, просто сказали, обмежень нема, окрім продуктів, що викликають газоутворення, посидьте на дієті.

Оцю дієту я собі підбирала методом проб і помилок з допомогою інтернету. Щось не те з’їм – мені погано, а калоприймач – отой мішечок, наповнюється рідиною, що незручно і неприємно.

З’їла якось мандаринку і мучилась тиждень. Так зрозуміла, що цитрусових мені не можна.

Через кілька тижнів я склала перелік прийнятної їжі – відварений рис, відварене нежирне куряче м’ясо, відварена рибка. Дуже допомогло ентеральне харчування, про яке я прочитала в одній із спільнот соціальних мереж. Воно схоже на дитяче харчування І дуже виручає  у перші дні після операції. А ще – вода!

Так, для стомованих людей вода – це порятунок від неприємних відчуттів. Вона  позбавляє від закрепів і твердих грудок калу, які й здоровому погіршують самопочуття, що й казати про стомованого.

Як часто треба випорожнювати мішечок?

– Усе залежить від того, скільки людина їсть. Спочатку я міняла раз на добу, бо мені не дуже хотілося їсти, а потім, коли вже з’явився апетит, доводилося міняти двічі на добу.

Але є калоприймачі, які можна опорожнювати у будь-який момент. Вони не знімаються і не миються, а просто відкриваються знизу. Такі мішечки спорожнюють і тричі на добу. Взагалі-то рекомендують міняти калоприймач щоразу, як він заповнюється на третину, бо стає важчим, і може пропускати запах, відклеюватися і пошкоджувати шкіру.

Моїй знайомій дівчині за кордоном, безкоштовно видають чотири мішечки на день, а в Україні – один. Можна й купити – 40-70 гривень за штуку.

Знаю, що деякі наші жінки примудряються прати ці одноразові калоприймачі – висушать і прикріпляють знову. Мабуть, цією проблемою мусив би опікуватися МОЗ.

Я мала можливість не економити, витрачала 4-5 тис. гривень на місяць. Не тільки на мішечки. Потрібні герметики, спреї, нейтралізатори запаху, порошки.

Цього ніхто не вчив, лікарі самі радили, шукати, що і для чого потрібне, в інтернеті. Мені, щоправда видали брошурку… англійською та іспанською мовами.

Коли я поділилася своєю проблемою в соціальних мережах, мені почали писати, так би мовити, друзі по нещастю. Вони дуже допомогли. Одна дівчина навіть зняла приватне відео, як краще міняти мішечок, показала, як вона це робить.

Завдяки багатьом людям, які також на власному досвіді опанували якісь ази, або й вищу математику життя зі стомою, мені було легше вирішувати нові для себе проблеми.

– Багато хто переконаний, що стома – це неодмінно неприємний запах?

– У хороших калоприймачах є фільтр, через який відходять гази, але вже без запаху. І до того ж, краще відмовитися від продуктів, що мають специфічний аромат, приміром, цибуля, сир, яйця, квасоля, капуста, різні приправи.

Запах іноді чула і я, особливо вранці з-під ковдри. Тому намагалася обов’язково перед сном міняти мішечок. Траплялися й “аварії”, у мене особисто тричі, коли мішечок з різних причин злітав. Ну, не страшно. Все випрали і провітрили.

Через три тижні після операції я вже поїхала потягом  у Львів з лекціями. Бо, власне, жодних обмежень, крім у харчуванні, у стомованих немає. Можна їздити у транспорті, вчитися, працювати, звісно не варто лише піднімати важкі речі. От не знаю, чи можна копати город.

Під одягом мішечок не помітний, і якщо ви не хочете, щоб сторонні знали про вашу проблему, вони й не помітять.

Чи стомовані жінки мусять відмовитися від сексу, бо ж аварії, як ви це назвали, все ж можливі?

– Ні жінки, ні чоловік зі стомами не повинні відмовлятися від сексу, якщо є партнер, партнерка, бажання. Фізично стома жодним чином цьому не заважає. Як і всім людям, перед сексом треба прийняти душ, а ще – поміняти калоприймач, щоб він був порожнім.

Одягніть боді або маєчку, щоб зафіксувати мішечок, і він не заважатиме.

Єдине, що може зіпсувати близькість, характерний звук – вихід газів, що ніяк не контролюється, але це питання треба обговорити з партнером заздалегідь, щоб уникнути незручності. Вихід газів може трапитися у будь-який момент, навіть за столом. Найкращий варіант для мене, коли близькі люди роблять вигляд, що нічого не помітили.

А з незнайомими вчіться відбутися жартами. Головне, не зациклюйтеся – нічого соромного чи страшного в цьому нема.

Я вже познайомилася через соцмережі з багатьма жінками, що мають такий самий досвід життя зі стомою. Дівчата ходять в басейн, закохуються, виходять заміж, народжують дітей.

Раджу всім, кому щойно поставили стому, шукати інформацію. А ще – стомотерапевта, є такі фахівці. Про деякі цікаві та потрібні речі я дізналася, на жаль, вже після того, як мені закрили стому.

Так, мені уже зняли стому. На четвертий день після операції – реконструкції кишківника – побігла в кіно.

Переконана, що багато чого навчилася за ці непрості чотири місяці життя зі стомою.

У мене були випробування. Два важких – дитина з інвалідністю, війна – і менш складне, у порівнянні з попередніми – чотири місяці життя зі стомою. Я дала собі слово, що все витримаю. Чоловік мене підтримав.

Тепер я знаю сама і переконую інших, все що стосується здоров’я або й життя, вимагає прийняття термінових рішень.

Погано – до лікаря, важко – шукай вихід, навчився сам – навчи інших.  Треба говорити про такі негаразди – не соромитися. Завжди знайдуться люди, які допоможуть.

Фото: Юлія Ярмоленко

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
2 000 гривень до пенсії: хто з українців може отримати додаткову виплату
24tv
2025-07-11T13:12:44Z
Єврокомісія пропонує ввести плаваючу стелю цін на російську нафту
iPress
2025-07-11T13:10:24Z
Яку пенсію отримуватимуть українці, що мали мінімальну зарплату
TSN
2025-07-11T13:07:34Z
Нестача страхового стажу: як не залишитися без пенсії
Знай
2025-07-11T13:07:15Z
В Україні обвал цін на малину: пропозиція продовжує зростати
24tv
2025-07-11T13:04:21Z
Чи можна збирати ягоди у лісі в Україні
24tv
2025-07-11T13:04:18Z
Новий метод уловлювання вуглекислого газу може врятувати людство, оскільки втричі дешевший
24tv
2025-07-11T13:04:10Z
Новий графік поїздів на Закарпатті: “Укрзалізниця” запустила тестовий маршрут
Политека
2025-07-11T13:01:52Z
Роль українців у відновленні польської економіки
360ua.news
2025-07-11T13:01:46Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
В Україні з 2026 року безкоштовно вакцинуватимуть дівчат 12-13 років від ВПЛ
VGorode
2025-07-11T12:40:26Z
Регенерація без хірургії, нова технологія може змінити лікування печінки
360ua.news
2025-07-11T12:04:52Z
Аномальна спека: як вижити, коли термометр зашкалює
24tv
2025-07-11T11:58:33Z
Учені виявили небезпечні метали у вейпах: ними виявилися просякнуті самі пристрої
Фокус
2025-07-11T11:58:12Z
В лікарні "Охматдит" за участі БФ "Шлях сердець" відновили знищене росіянами відділення генетики
24tv
2025-07-11T11:46:27Z
Учені дізналися реальні наслідки відмови від антидепресантів: вони виявилися неоднозначними
Фокус
2025-07-11T11:28:26Z
Що робити, щоб не згоріти на сонці: лікар озвучив головні правила
GlavRed
2025-07-11T11:25:41Z
Рубіо заявив про "високі шанси" зустрічі Трампа та Сі Цзіньпіна
Европейская правда
2025-07-11T13:13:45Z
Росії неможливо захопити всю Донецьку область до кінця 2025 року – Буданов
Лига
2025-07-11T13:13:41Z
У ЦПД пояснили, що стоїть за заявами Лаврова щодо України
iPress
2025-07-11T13:13:16Z
У Латвії набули чинності обмеження для держслужбовців на поїздки до РФ та Білорусі
Европейская правда
2025-07-11T13:12:07Z
За борг у 3 тисячі грн забиратимуть ліцензію: в Раді хочуть підняти податки для бізнесу, — нардеп
Фокус
2025-07-11T13:10:55Z
"Лише консультували": у Львівській ОВА пояснили, чому не перевіряла фейкові документи неіснуючої організації
Telegraf
2025-07-11T13:10:20Z
Точицький у Римі обговорив з міжнародними партнерами ініціативи з підтримки української культури
УкраинФорм
2025-07-11T13:10:10Z
ТСК вивчить ефективність НАБУ після низки викриттів і критичних висновків аудиту - нардеп
GlavRed
2025-07-11T13:07:44Z
У Кремлі зробили нову заяву про третій раунд переговорів з Україною
TSN
2025-07-11T13:06:32Z
Сили оборони відбили танкову атаку РФ під Торецьком
УкраинФорм
2025-07-11T13:13:23Z
Печерський суд відправив екссекретаря Київради Бондаренка під домашній арешт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T13:10:50Z
Війська Росії хочуть увійти вглиб Дніпропетровської області на 10 кілометрів, – Буданов
24tv
2025-07-11T12:55:47Z
Схема з «уявними» саджанцями: головний агроном комунального підприємства у Києві отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T12:54:05Z
Обстріл амбулаторії у Білозерці: загинула жінка, троє поранених
УкраинФорм
2025-07-11T12:46:56Z
У Мелітополі ліквідовано п’ятеро окупантів та російську станцію управління військами
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T12:46:48Z
Їхали, наче святкували перемогу: ЗСУ рознесли колону техніки РФ на Лиманському напрямку
Фокус
2025-07-11T12:37:09Z
Кличко назвав «абсурдом і театральщиною» підозри екссекретарю Київради та очільнику транспортного департаменту
Украина Криминальная
2025-07-11T12:34:17Z
Абсурдна територія. Геноцид у Боснії та на Донбасі як норма кремлівської політики
Лига
2025-07-11T12:19:34Z
Суспільне запрошує митців та мисткинь взяти участь у конкурсі зі створення відеоролика до Дня Незалежності України
Детектор М
2025-07-11T13:13:53Z
Україна готує технології боротьби з реактивними дронами – Мінцифри
iPress
2025-07-11T13:13:23Z
Україна і США обговорюють купівлю 10 систем ППО. Німеччина готова сплатити за два Patriot, Норвегія – за один
Украина Криминальная
2025-07-11T13:13:04Z
В Індії блогерка подала на чоловіка в поліцію, бо той просив її менше сидіти в Instagram
24tv
2025-07-11T13:12:48Z
Будинок, де провів дитинство Папа Лев XIV, продали за рекордну суму: хто купив і що там буде
24tv
2025-07-11T13:12:29Z
Над Києвом пролетів літак Ан-124 "Руслан"
Комсомольская правда
2025-07-11T13:07:08Z
Суд ухвалив рішення щодо позову Ілони Гвоздьової про розлучення
24tv
2025-07-11T12:54:53Z
New York Post розмістило на обкладинці фото вбитого росіянами в Україні однорічного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-11T12:52:54Z
До використання у ЗСУ допустили український роботизований комплекс «Лютік»
УкраинФорм
2025-07-11T12:43:32Z
3 найновіші кримінальні серіали, які тримають в напрузі та не дозволяють розслабитись до кінця
24tv
2025-07-11T13:10:34Z
Сумку Birkin придбали на аукціоні за рекордні 10,1 мільйона доларів
Комсомольская правда
2025-07-11T13:10:02Z
У Києві попрощалися з композитором Ігорем Покладом
УкраинФорм
2025-07-11T12:40:58Z
Її досі знає кожен: якою була найпопулярніша українська пісня у 2005 році
24tv
2025-07-11T12:28:30Z
Новий директор Молодого театру заявив про підставу з боку Білоуса, якого звільнили через скандал
Фокус
2025-07-11T12:22:38Z
Кондратюк розніс Данилка через російськомовні концерти Сердючки: "Йому до дупи, що гинуть українці"
TSN
2025-07-11T12:16:17Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 12 – 13 липня
VGorode
2025-07-11T12:04:09Z
Вдячні за кожну мелодію, – Зеленський щемливо висловився про покійного Ігоря Поклада
24tv
2025-07-11T11:22:16Z
Найкомфортніше літнє взуття: стильні босоніжки, які сподобаються всім
24tv
2025-07-11T11:16:27Z
Рибалка чи риболовля: як правильно назвати це улюблене літнє заняття
24tv
2025-07-11T13:10:50Z
Пляжний відпочинок в Одесі подорожчав: скільки коштує шезлонг, бунгало, коктейль
Фокус
2025-07-11T12:46:16Z
Де 2 відмінності між хлопчиками, які граються з котом: загадка на 19 секунд
GlavRed
2025-07-11T12:25:38Z
Найзанедбаніше місце на кухні: як ефективно очистити щілину між плитою та стільницею
24tv
2025-07-11T12:18:19Z
Що цікавого подивитися у Київській області? Десять ідей для екскурсії вихідного дня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T12:10:53Z
Ванна стане стильною і новенькою за 5 кроків: коштуватиме копійки
24tv
2025-07-11T12:04:37Z
Полийте цим гортензію в липні, і вона зацвіте, як шалена
24tv
2025-07-11T11:52:38Z
Ніколи не садіть так моркву: один трюк, який врятує увесь урожай
24tv
2025-07-11T11:52:36Z
Оладки з кабачків з секретним інгредієнтом: записуйте давній рецепт актора Стенлі Туччі
Gazeta UA
2025-07-11T11:49:17Z
Здійснив кілька пострілів та втік: на Тячівщині затримали підозрюваного у замаху на вбивство
Украина Криминальная
2025-07-11T13:10:43Z
В Одесі кількість постраждалих унаслідок атаки РФ зросла до 11
УкраинФорм
2025-07-11T13:01:48Z
Атака дронів по Одесі: кількість постраждалих збільшилася до дев'яти
УкраинФорм
2025-07-11T12:46:20Z
В Одесі внаслідок дронової атаки згоріла стайня, один кінь загинув
УкраинФорм
2025-07-11T12:37:14Z
У Харкові викрили масштабний схрон зброї: російські спецслужби намагалися приховати цей арсенал для своїх диверсійних груп
Мій Харків
2025-07-11T12:31:32Z
Працівниця банку ошукала клієнтів на понад пів мільйона гривень
InternetUA
2025-07-11T12:25:41Z
Жителька Білгорода-Дністровського вирішила сварку за допомогою розчинника та запальнички
Украина Криминальная
2025-07-11T12:16:49Z
У Франції зросла кількість потопельників внаслідок аномальної спеки
Европейская правда
2025-07-11T12:16:48Z
Ми побігли до малого й одразу був приліт, – породілля з Харкова про жахливу атаку на місто
24tv
2025-07-11T12:04:09Z
Maserati презентувала у Гудвуді новий суперкар MCPura
AutoCentre
2025-07-11T13:07:49Z
Тепер Nissan Ariya можна орендувати дешевше, ніж базову версію Leaf
Топ Жир
2025-07-11T13:04:07Z
Найпопулярніші електрокари в Україні: які автомобілі найчастіше обирають українці в різних регіонах
Фокус
2025-07-11T12:46:23Z
Новий MITSUBISHI L200: дизайн і комплектації в офіційного дилера
AutoGeek
2025-07-11T12:31:51Z
IVECO Bus презентує компактні автобуси на біометані та електротязі
AutoCentre
2025-07-11T12:08:20Z
На дорогах України помітили нові Гелендвагени з номерними знаками МНС
Топ Жир
2025-07-11T12:00:56Z
Власники Cullinan можуть персоналізувати свій позашляховик без відвідування Mansory
Топ Жир
2025-07-11T11:48:31Z
Lexus, що змагається з Ferrari, з’явився на підйомі в Гудвуді
Топ Жир
2025-07-11T11:04:25Z
Zeekr представив гібридного конкурента Rolls-Royce Cullinan
Топ Жир
2025-07-11T10:40:40Z
Чи вигідно запускати рекламу в Facebook для малого бізнесу
24tv
2025-07-11T13:04:33Z
Galaxy S26 Ultra отримає рекордно тонкі рамки й нову камеру
InternetUA
2025-07-11T13:01:50Z
Корея представила першу в історії невидиму сонячну панель: як вона працює
Фокус
2025-07-11T13:01:44Z
У Швеції знайшли незвичайне доісторичне вістря стріли: з чого його зробили
Фокус
2025-07-11T13:01:00Z
На ВДНГ запускається серія наукових дискусій під президентським бортом Ту-134 "Політ думок". Перша тема — штучний інтелект
Детектор М
2025-07-11T12:55:05Z
Google Gemini навчився перетворювати звичайні фото на відео з озвученням: як це працює
InternetUA
2025-07-11T12:46:03Z
Вік 8 млрд років: астрономи виявили найстарішу комету, яка прибула з іншого світу
Фокус
2025-07-11T12:40:08Z
Злиті фото показали новий дизайн iPhone 17 Pro
InternetUA
2025-07-11T12:31:34Z
Українські IT-компанії об’єдналися для етичного розвитку штучного інтелекту
24tv
2025-07-11T12:25:54Z
Один з найбагатших боксерів в історії: які статки в Усика та на чому він заробляє
24tv
2025-07-11T13:04:09Z
Рома продовжила контракт із Свіларом
Football.ua
2025-07-11T12:55:40Z
Луїс Діас хоче перейти до Баварії, а не Барселони
Football.ua
2025-07-11T12:52:20Z
«Більше немає болю». Експерша ракетка світу розповіла про життя без тенісу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T12:42:38Z
17-річна зірка українського боксу відбоксує на розігріві реваншу Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-11T12:28:43Z
Гендерсон погодив контракт із Брентфордом
Football.ua
2025-07-11T12:28:19Z
Динамо та Вест Бромвіч розійшлися миром в рамках спарингу
1News
2025-07-11T12:25:44Z
Марлон Сантос повернувся до Шахтаря
Football.ua
2025-07-11T12:22:46Z
Олександра Олійникова - у півфіналі турніру ITF в Нідерландах
УкраинФорм
2025-07-11T12:19:38Z