MY.UAНовини
Життя зі стомою: Юлія Ярмоленко відверто про непростий досвід
Життя зі стомою: Юлія Ярмоленко відверто про непростий досвід

Життя зі стомою: Юлія Ярмоленко відверто про непростий досвід

Красива жінка стоїть навпроти дзеркала, на животі в неї стома – мішечок, який збирає випорожнення кишківника.

Історію свого життя зі стомою Юлія Ярмоленко виклала в соцмережі – і цей пост приголомшив читачів. Адже жінка абсолютно відверто, без сантиментів і з дещо неймовірними подробицями розповіла про свій власний досвід життя зі стомою.

Юлія Ярмоленко – експертка з сексуальної освіти, авторка книжки для дітей Малечі про інтимні речі, що перекладена кількома мовами. Вона досить відома людина, яка має велику кількість підписників у соціальних мережах.

В ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV Юлія розвіює міфи і перестороги про стому, щоб просвітити тих жінок, які, потрапивши в таку ж саму ситуацію, зневірилися і впали у депресію.

Бо інформації про особливості життя зі стомою, отим самим мішечком на животі, та фахових рекомендацій – дуже мало.

Юлія Ярмоленко сама з цим зікнулася і пройшла увесь шлях самотужки.

 – Юлю, ваш пост у соцмережах підняв завісу над дуже делікатною і незручною темою, на висвітлення якої мало хто наважився б – життя зі стомою. Ви мужня жінка. А як ваші близькі та друзі поставилися до того, що у вас тепер є проблема, яка лякає багатьох, – мішок на поясі?

– Бути людиною з інвалідністю – не соромно. Соромно красти, брехати, вбивати. А мати проблеми зі здоров’ям – точно не соромно. Бо поки ми так говоритимемо, і буде замовчуватися ця тема.

Я потрапила в лікарню  з перитонітом, та ще й не вдома, у Харкові, а в Полтаві, куди родина виїхала, рятуючись від обстрілів.

Як потім з’ясувалося, у мене трапився розрив кишки, тож, власне, стомування, було єдиним шляхом, щоб мені зберегти життя. І друзі, й родина знали про це. Тому раділи, що я залишилася жива.

– Скажіть, Юлю, а чи можна було відмовитися від стомування? Є ж факти, коли хірурги роблять неймовірне й операція закінчується успішно без стоми.

– У моєму випадку в рішенні про стомування я цілком покладалася на професіоналізм лікарів. Уже після публікації посту познайомилася з жінкою, яка розказала свою історію.

У неї теж стався перитоніт. Пацієнтка була молода і лікарка її пожаліла – не вивела стому, а, видаливши пошкоджену частину, просто зшила кишки кінець в кінець. І за місяць у жінки знову стався перитоніт, а отже – повторна операція.

Мені видалили лише 10 см сигмовидної кишки, тобто небагато. Проте інколи, при онкологічних захворюваннях, хворобі Крона та інших, видаляється значна частина кишківника, і тоді стома в деяких випадках лишається на все життя.

У відгуках до посту люди розказували про ситуації, що трапилися з їхніми рідними, котрі відмовилися ставити стому, бо, мовляв, жити з мішком на животі – це принизливо. І невдовзі померли.

Це, звісно їхній вибір. Але твердо скажу – зі стомою жити можна. І треба! Головне – правильно себе налаштувати. Стома рятує, продовжує життя, а у важких хворих покращує його якість.

– Отже, вас виписали з лікарні з виведеною на поверхню живота трубочкою, до якої був прикріплений мішечок. І… 

– Варто уточнити, на поверхню живота виводиться кишка (не трубочка). До шкіри навколо стоми клеїться пластина, а на пластину кріпиться мішечок.

Я, звісно, вдячна полтавським лікарям, що вони мене врятували, але… У Полтаві ніхто з медперсоналу мені не міг пояснити про гігієну і догляд. Більше того: п’ять днів відмовлялися міняти мішок, переконуючи, що з ним можна ходити сім днів. Аж поки я не влаштувала істерику з погрозами подзвонити у вищі інстанції.

Щоб ви розуміли: мішок міняється щодня! Інколи двічі-тричі. Це пластину можна не міняти 3-6 днів, якщо калоприймач двокомпонентний.

Так само не дали якихось конкретних рекомендацій стосовно харчування, просто сказали, обмежень нема, окрім продуктів, що викликають газоутворення, посидьте на дієті.

Оцю дієту я собі підбирала методом проб і помилок з допомогою інтернету. Щось не те з’їм – мені погано, а калоприймач – отой мішечок, наповнюється рідиною, що незручно і неприємно.

З’їла якось мандаринку і мучилась тиждень. Так зрозуміла, що цитрусових мені не можна.

Через кілька тижнів я склала перелік прийнятної їжі – відварений рис, відварене нежирне куряче м’ясо, відварена рибка. Дуже допомогло ентеральне харчування, про яке я прочитала в одній із спільнот соціальних мереж. Воно схоже на дитяче харчування І дуже виручає  у перші дні після операції. А ще – вода!

Так, для стомованих людей вода – це порятунок від неприємних відчуттів. Вона  позбавляє від закрепів і твердих грудок калу, які й здоровому погіршують самопочуття, що й казати про стомованого.

Як часто треба випорожнювати мішечок?

– Усе залежить від того, скільки людина їсть. Спочатку я міняла раз на добу, бо мені не дуже хотілося їсти, а потім, коли вже з’явився апетит, доводилося міняти двічі на добу.

Але є калоприймачі, які можна опорожнювати у будь-який момент. Вони не знімаються і не миються, а просто відкриваються знизу. Такі мішечки спорожнюють і тричі на добу. Взагалі-то рекомендують міняти калоприймач щоразу, як він заповнюється на третину, бо стає важчим, і може пропускати запах, відклеюватися і пошкоджувати шкіру.

Моїй знайомій дівчині за кордоном, безкоштовно видають чотири мішечки на день, а в Україні – один. Можна й купити – 40-70 гривень за штуку.

Знаю, що деякі наші жінки примудряються прати ці одноразові калоприймачі – висушать і прикріпляють знову. Мабуть, цією проблемою мусив би опікуватися МОЗ.

Я мала можливість не економити, витрачала 4-5 тис. гривень на місяць. Не тільки на мішечки. Потрібні герметики, спреї, нейтралізатори запаху, порошки.

Цього ніхто не вчив, лікарі самі радили, шукати, що і для чого потрібне, в інтернеті. Мені, щоправда видали брошурку… англійською та іспанською мовами.

Коли я поділилася своєю проблемою в соціальних мережах, мені почали писати, так би мовити, друзі по нещастю. Вони дуже допомогли. Одна дівчина навіть зняла приватне відео, як краще міняти мішечок, показала, як вона це робить.

Завдяки багатьом людям, які також на власному досвіді опанували якісь ази, або й вищу математику життя зі стомою, мені було легше вирішувати нові для себе проблеми.

– Багато хто переконаний, що стома – це неодмінно неприємний запах?

– У хороших калоприймачах є фільтр, через який відходять гази, але вже без запаху. І до того ж, краще відмовитися від продуктів, що мають специфічний аромат, приміром, цибуля, сир, яйця, квасоля, капуста, різні приправи.

Запах іноді чула і я, особливо вранці з-під ковдри. Тому намагалася обов’язково перед сном міняти мішечок. Траплялися й “аварії”, у мене особисто тричі, коли мішечок з різних причин злітав. Ну, не страшно. Все випрали і провітрили.

Через три тижні після операції я вже поїхала потягом  у Львів з лекціями. Бо, власне, жодних обмежень, крім у харчуванні, у стомованих немає. Можна їздити у транспорті, вчитися, працювати, звісно не варто лише піднімати важкі речі. От не знаю, чи можна копати город.

Під одягом мішечок не помітний, і якщо ви не хочете, щоб сторонні знали про вашу проблему, вони й не помітять.

Чи стомовані жінки мусять відмовитися від сексу, бо ж аварії, як ви це назвали, все ж можливі?

– Ні жінки, ні чоловік зі стомами не повинні відмовлятися від сексу, якщо є партнер, партнерка, бажання. Фізично стома жодним чином цьому не заважає. Як і всім людям, перед сексом треба прийняти душ, а ще – поміняти калоприймач, щоб він був порожнім.

Одягніть боді або маєчку, щоб зафіксувати мішечок, і він не заважатиме.

Єдине, що може зіпсувати близькість, характерний звук – вихід газів, що ніяк не контролюється, але це питання треба обговорити з партнером заздалегідь, щоб уникнути незручності. Вихід газів може трапитися у будь-який момент, навіть за столом. Найкращий варіант для мене, коли близькі люди роблять вигляд, що нічого не помітили.

А з незнайомими вчіться відбутися жартами. Головне, не зациклюйтеся – нічого соромного чи страшного в цьому нема.

Я вже познайомилася через соцмережі з багатьма жінками, що мають такий самий досвід життя зі стомою. Дівчата ходять в басейн, закохуються, виходять заміж, народжують дітей.

Раджу всім, кому щойно поставили стому, шукати інформацію. А ще – стомотерапевта, є такі фахівці. Про деякі цікаві та потрібні речі я дізналася, на жаль, вже після того, як мені закрили стому.

Так, мені уже зняли стому. На четвертий день після операції – реконструкції кишківника – побігла в кіно.

Переконана, що багато чого навчилася за ці непрості чотири місяці життя зі стомою.

У мене були випробування. Два важких – дитина з інвалідністю, війна – і менш складне, у порівнянні з попередніми – чотири місяці життя зі стомою. Я дала собі слово, що все витримаю. Чоловік мене підтримав.

Тепер я знаю сама і переконую інших, все що стосується здоров’я або й життя, вимагає прийняття термінових рішень.

Погано – до лікаря, важко – шукай вихід, навчився сам – навчи інших.  Треба говорити про такі негаразди – не соромитися. Завжди знайдуться люди, які допоможуть.

Фото: Юлія Ярмоленко

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Новий графік поїздів у Львові: Укрзалізниця повідомила про зміни
Политека
2025-07-11T16:30:19Z
Чи піднімуть пенсії ще раз у 2025 році: у Мінсоцполітики відповіли неочікувано
GlavRed
2025-07-11T16:27:21Z
На українсько-румунському кордоні для пасажирських перевізників з’явилися нові можливості
AutoCentre
2025-07-11T16:21:11Z
До €600 мільйонів для бізнесу: ПриватБанк підписав найбільшу на українському ринку угоду з ЄБРР
УкраинФорм
2025-07-11T16:18:10Z
Агенція оборонних закупівель оголосила перші тендери на придбання FPV-дронів
УкраинФорм
2025-07-11T16:03:26Z
Податкова нагадала про збільшення з серпня штрафів за касові апарати
AgroPortal
2025-07-11T16:00:37Z
Буде скандал: чим займаються росіяни на Запорізький АЕС
24tv
2025-07-11T15:57:15Z
Україна та ЄС запускають фонд для оборонних стартапів, — Федоров
InternetUA
2025-07-11T15:52:33Z
Ціни на тепличні помідори в Україні продовжують знижуватися - аналітики
Gazeta UA
2025-07-11T15:45:39Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Корейські вчені створили сенсор, що виявляє рак за 20 хвилин
360ua.news
2025-07-11T15:01:56Z
Найтривожніший день тижня: вчені виявили, коли зростає ризик тривалого стресу
TSN
2025-07-11T14:48:49Z
Хто з українських пенсіонерів може отримати безоплатні путівки в санаторій 2025 року
TSN
2025-07-11T14:48:23Z
Як захистити дім від комарів без хімії: простий засіб із кухонних інгредієнтів
TSN
2025-07-11T14:34:37Z
Як перевірити родимки: основні способи діагностики
24tv
2025-07-11T14:28:36Z
Як адаптувати європейські підходи до відповідальної гри: результати круглого столу
Политека
2025-07-11T14:22:39Z
Дозволила мочити манту і ходити в поліклініку без бахіл: куди зникла ексглава МОЗ Уляна Супрун
Telegraf
2025-07-11T14:01:13Z
Військова допомога Україні та санкції проти РФ: чого очікувати від Трампа
TSN
2025-07-11T16:33:52Z
Фінляндія фіксує різкий спад нелегальних перетинів кордону з Росії
Европейская правда
2025-07-11T16:33:48Z
Комітет Сенату США схвалив оборонний бюджет з $500 млн для України
Европейская правда
2025-07-11T16:33:46Z
Скандал у ЗС РФ: "людина з Кремля" покатав коханку на військовому літаку
Фокус
2025-07-11T16:30:34Z
Які країни неможливо завоювати: блогерка здивувала відповіддю
GlavRed
2025-07-11T16:27:45Z
Спікерка парламенту Швейцарії розповіла, як в Україні ховалась від російських дронів
Европейская правда
2025-07-11T16:25:47Z
МЗС: заява Будапешта про нібито смертельне побиття угорця в ТЦК – це маніпуляція
Европейская правда
2025-07-11T16:21:38Z
Паритет похитнувся: "зневірений" Путін може вдарити по Україні ядерною зброєю, — The Telegraph
Фокус
2025-07-11T16:21:05Z
Літній наступ Росії та руйнівні атаки дронами по містах: що на Заході пишуть про Україну
24tv
2025-07-11T16:03:49Z
Після повені під Львовом знайшли російський дрон: в СБУ розповіли деталі
24tv
2025-07-11T16:24:27Z
Війська Росії хочуть увійти вглиб Дніпропетровської області на 10 кілометрів, – Буданов
24tv
2025-07-11T16:07:53Z
Негода у кількох областях: де і коли будуть грози, шквали та град
24tv
2025-07-11T16:03:42Z
Дніпропетровщину накрила негода: у Павлограді вирувала гроза з градом
24tv
2025-07-11T15:54:03Z
Рух транспорту та пішоходів на вулиці Університетській тимчасово обмежений
Мій Харків
2025-07-11T15:42:28Z
На вулиці Благовіщенській буде тимчасово заборонений рух транспорту
Мій Харків
2025-07-11T15:40:37Z
Низка трамваїв і тролейбусів у суботу змінить маршрути
Мій Харків
2025-07-11T15:37:34Z
Печерський суд відправив екссекретаря Київради Бондаренка під домашній арешт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T15:36:36Z
У Львові повінь принесла до супермаркету російський дрон
Фокус
2025-07-11T15:27:22Z
Росія обрала нову тактику для ударів по Україні дронами
GlavRed
2025-07-11T16:27:46Z
Коли святкуємо Медовий, Яблучний та Горіховий Спас у 2025 році: нові дати і традиції
GlavRed
2025-07-11T16:27:15Z
Мама попросила про допомогу сина: нині "цьому" більше не вчать у школі
Фокус
2025-07-11T16:21:46Z
"Гепарди", літаки, перехоплювачі: як захистити українське небо від зграй "шахедів"
Фокус
2025-07-11T16:21:36Z
Улюблена страва королеви Камілли коштує всього 65 грн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T16:18:56Z
Ще одного українського підлітка врятували з тимчасової окупації
УкраинФорм
2025-07-11T16:15:03Z
У Литві планують створити мобільні вогневі групи для захисту інфраструктури
УкраинФорм
2025-07-11T16:13:05Z
"Це все були реальні запитання": блогерка обурилася міфам про Україну, в які вірять європейці
24tv
2025-07-11T16:09:40Z
У США є значні запаси застарілих ракет, які можна передати Україні, – Залужний
24tv
2025-07-11T16:09:13Z
Народився у Лубнах, працював в Україні, а тепер допомагає окупантам: як змінився зовні брат путініста Джигурди
Telegraf
2025-07-11T16:30:25Z
Літературний фестиваль «Фронтера» презентував програму заходів
УкраинФорм
2025-07-11T16:03:51Z
Це вже не модно: 4 застарілих тренди у підлогових покриттях
24tv
2025-07-11T16:03:05Z
"Фундація" повернулась із новим сезоном і новими героями
Gazeta UA
2025-07-11T15:30:30Z
Що читає, слухає та дивиться солістка відомого рок-гурту Vivienne Mort
24tv
2025-07-11T15:24:41Z
Леся Нікітюк показала свою фігуру через місяць пологів і як минуло її перше тренування у залі
TSN
2025-07-11T15:15:49Z
Сумку Birkin придбали на аукціоні за рекордні 10,1 мільйона доларів
Комсомольская правда
2025-07-11T15:13:28Z
Об'єднає митців із усієї Східної Європи: Ужгород прийме четвертий фестиваль "Кіно сусідів"
24tv
2025-07-11T14:58:05Z
Декстер, Супермен і найкраща екранізація Кінга: що дивитися у ліпні в кіно та вдома
Фокус
2025-07-11T14:31:00Z
Щоб не чекати осені: чи можна висаджувати троянди влітку
24tv
2025-07-11T16:18:07Z
Найвищий в Україні, а у світі таких лише кілька: що це за міст і де він знаходиться
Telegraf
2025-07-11T16:15:41Z
Секрет щедрого врожаю: коли та як обривати листя у томатів
24tv
2025-07-11T15:48:22Z
Не повторюють за пасажирами: пілоти розповіли про правила поведінки на борту
Фокус
2025-07-11T15:36:20Z
Чи варто брати купувати липневі кавуни: не всі знають про важливий момент
24tv
2025-07-11T15:27:49Z
Чим замінити джинси в спеку: модні та зручні варіанти
24tv
2025-07-11T15:27:13Z
Мільйони — перебільшення: який дохід дає лаванда
AgroPortal
2025-07-11T15:01:26Z
Астрологи назвали 2 знаки зодіаку, для яких серпень стане місяцем змін
24tv
2025-07-11T14:30:53Z
У хід йшло все: сучасні діти і не знають, як в СРСР зберігали продукти у спеку
Telegraf
2025-07-11T14:28:57Z
Засуджено адміністратора Telegram-каналів, в яких розповсюджувалась інформація принизливого характеру
InternetUA
2025-07-11T16:31:31Z
"Шахед" розлетівся на шматки: кадри знищення безпілотника дроном-перехоплювачем
GlavRed
2025-07-11T16:27:08Z
На Київщині поліція жорстко затримала ветерана з протезом: що сталося
TSN
2025-07-11T16:18:47Z
Обстріл Києва: що сьогодні відбувається на місці російської атаки
TSN
2025-07-11T16:03:36Z
У Києві зіткнулися маршрутка і вантажівка, дев’ятеро постраждалих
УкраинФорм
2025-07-11T16:03:16Z
Ворог атакував Дніпропетровщину дронами та артилерією, поранені двоє людей
УкраинФорм
2025-07-11T15:57:14Z
Правоохоронці викрили схему фальшивих довідок для ухилянтів
1News
2025-07-11T15:18:01Z
У Харкові викрили масштабний схрон зброї: російські спецслужби намагалися приховати цей арсенал для своїх диверсійних груп
Мій Харків
2025-07-11T15:12:39Z
В РФ загорівся завод з виробництва деталей РСЗВ
1News
2025-07-11T15:12:29Z
Hyundai показала заряджений IONIQ 6 N: 641 к.с., 3,2 секунди до сотні й імітація звуку ДВЗ
ITC
2025-07-11T16:28:01Z
Maserati може несподівано повернути восьмициліндрові двигуни
Топ Жир
2025-07-11T16:03:34Z
Покупці готові переплачувати за модель Volvo, яку бренд припинив поставляти в США
Топ Жир
2025-07-11T15:33:56Z
24 світові рекорди: електрогіперкар Rimac Nevera R за €2,3 млн демонструє потенціал EV
ITC
2025-07-11T15:04:30Z
Оновлення Suzuki Jimny в дорозі, але зміни будуть малопомітними
Топ Жир
2025-07-11T14:48:48Z
Електромобіль Lucid Air Grand Touring встановив світовий рекорд: 1200 км без підзарядки
Топ Жир
2025-07-11T14:04:54Z
Гібрид замість “електрички”: новий кросовер Lamborghini Urus кардинально змінить концепцію
AutoGeek
2025-07-11T14:04:27Z
IVECO Bus презентує компактні автобуси на біометані та електротязі
AutoCentre
2025-07-11T13:25:06Z
Заряджений електромобіль Hyundai Ioniq 6 N показали офіційно
AutoGeek
2025-07-11T13:22:49Z
Apple використовує дисплеї BOE в iPhone 17 Pro для Китаю
InternetUA
2025-07-11T16:19:32Z
Розгадано загадку гри Battletoads, яка мучила геймерів майже 35 років
24tv
2025-07-11T16:18:08Z
Анекдоти та меми тижня: Grok проти росіян, сакральний портрет Стефанішиної та чергова атака дронів
Комсомольская правда
2025-07-11T16:07:27Z
Цвіркуни в тарілці, як комахи можуть нагодувати людство?
360ua.news
2025-07-11T16:03:49Z
Міжзоряна комета, яку виявили на початку липня, може бути старшою за Сонячну систему
УкраинФорм
2025-07-11T16:00:55Z
В океані виявили незвичного хижака на глибині 8000 метрів: який вигляд має
TSN
2025-07-11T15:48:22Z
Між інкубатором та акселератором: коли стартапу час рухатись далі — колонка
AIN
2025-07-11T15:30:12Z
Дослідники виявили шкідливий код у застосунку для Ethereum-розробників
InternetUA
2025-07-11T15:28:46Z
Свіжість буде триматися тижнями: як зробити освіжувач для унітазу своїми руками
GlavRed
2025-07-11T15:27:34Z
Ноттінгем Форест збирається оскаржити та заблокувати трансфер Гіббса-Вайта до Тоттенгема
Football.ua
2025-07-11T16:28:49Z
Усик – Дюбуа: коли відбудеться найбільш очікувана боксерська подія року
24tv
2025-07-11T16:24:57Z
Вімблдон-2025. Визначився перший фіналіст Вімблдонського турніру-2025
УкраинФорм
2025-07-11T16:18:23Z
Барселона готова "піти ва-банк" заради підписання Рашфорда — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-11T16:01:25Z
"Динамо" зіграло внічию з англійцями на зборі в Австрії
ZN UA
2025-07-11T15:49:52Z
ЮКСА уклала угоду з військовим, який захищав Маріуполь
24tv
2025-07-11T15:42:23Z
Українські баскетболістки поступилися Болгарії на Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-11T15:30:33Z
Дьокереш відмовився повертатися до табору Спортінга та наполягає на переході в Арсенал
Football.ua
2025-07-11T15:19:45Z
Левандовський радикально змінив зачіску перед стартом сезону: відео з магічним перевтіленням
24tv
2025-07-11T15:13:49Z