MY.UAНовини
Україна на межі розколу: заборона УПЦ МП на місцях розкрила нову проблему. Як її розв'язати?
Україна на межі розколу: заборона УПЦ МП на місцях розкрила нову проблему. Як її розв'язати?

Україна на межі розколу: заборона УПЦ МП на місцях розкрила нову проблему. Як її розв'язати?

На думку експертів, запобігти розколу країни на релігійному ґрунті може відповідний закон

Процес ліквідації московського патріархату в Україні, яким від початку року активно стала перейматися центральна влада, наразі поставлений на паузу. УПЦ МП продовжує користуватися майном нижньої Лаври та, судячи з заяв своїх кліриків, виїжджати нікуди не збирається, а профільного закону, який заборонив би в Україні діяльність релігійних організацій з керівним центром в країні-агресорі, парламент досі не ухвалив.

Геть по-іншому розгортаються події в регіонах: місцеві облради одна за одною локально забороняють УПЦ МПта розривають з церковниками численні договори оренди майна. Але! Географія антимосковських рішень місцевої влади — захід та центр країни. Депутати сходу та півдня нічого подібного не роблять. Таким чином, країна непомітно розколюється на два табори за релігійною ознакою. І це під час війни! Чим це може загрожувати, досліджував "Телеграф".

Весняний "москвопад"

Одними з перших в Україні УПЦ МП заборонили в Конотопі що на Сумщині. Відповідне розпорядження мер Конотопу видав ще в травні минулого року. Через декілька днів до заборони московського патріархату приєдналися Бровари, а наприкінці квітня цього року місцева влада Броварів зробила наступний крок, позбавивши московський патріархат права користування чотирма земельними ділянками.

Восени 2022-го до локальної ліквідації УПЦ МП долучились Івано-Франківськ та Львівщина, а у квітні цього року почався справжній "москвопад": облради Вінницької, Хмельницької, Волинської, Житомирської, Рівненської, Чернівецької областей та міськрада Тернополя не просто заборонили московський патріархат, а ще й позбавили УПЦ МП права користування земельними ділянками, на яких здебільшого і розташовані храми МП.

Однак варто зазначити, що, з юридичної точки зору, місцева влада не має повноважень локально ліквідувати будь-які релігійні організації. Забирати назад землі громади — скільки завгодно, а от коли справа стосується заборони, то тут все трохи складніше.

Так, згідно з Законом "Про свободу совісті і релігійні організації" релігійна організація як юридична особа може припинити свою діяльність (бути ліквідованою) або за власним бажанням, або ж за рішенням суду. Місцева рада як орган, що реєструє статут релігійної організації (парафії, монастиря), має право звернутися до суду, однак самого лишень рішення на сесії — недостатньо. Саме тому навіть в тих громадах, де московський патріархат формально заборонений, фактично він продовжує діяти. Наприклад, якщо зайти на сайт Бориспільської єпархії, яку очолює митрополит Бориспільський і Броварський Антоній (друга людина в УПЦ МП після Онуфрія), то можна пересвідчитись, що дим від кадила московського патріархату на Київщині не вивітрився.

Але! Локальні заборони місцевої влади не можна назвати вже зовсім нікчемними. Це така собі політична декларація.

"Це скоріш політичні акції, — пояснює "Телеграфу" релігієзнавець Ігор Козловський.Психологічно це можна зрозуміти: люди таким чином показують, що вони борються з внутрішніми ворогами, що вони їх бачать. Політично також зрозуміло: у місцевих депутатів є ж виборці".

Разом з тим, якщо проаналізувати географію заборон, можна побачити певний розкол всередині країни.

Наприклад, Одеська обласна рада не спромоглась внести до порядку денного питання заборони УПЦ МП, а міська рада таки внесла, однак голосів депутатів не вистачило. В Дніпрі з'явилась відповідна петиція авторства активістів, але місцева влада ніяких рішень не ухвалювала. Схожа ситуація і в Харкові: місцеві депутати від "ЄС" зареєстрували проєкт рішення, але до сесійної зали він не дійшов.

"Можна заборонити, забрати храми, але ж нам важливі люди. А люди вважатимуть себе ображеними”, - каже релігієзнавець Ігор Козловський

Чому так відбувається

Як основну причину можна визначити той факт, що на останніх місцевих виборах 2020 року східні та південні регіони обрали до своїх місцевих рад численну армію представників ліквідованої ОПЗЖ (понад 4 тисяч мандатів у радах різного рівня). І хоч після 24 лютого ОПЗЖ формально зникла, реально її депутати нікуди не ділися. Створивши нові депутатські об'єднання з безмежно патріотичними назвами по типу "Відновлення України", як в Харківській облраді. чи "Наш дім Україна", як в Одеській. Тому очікувати, що колишні політичні солдати Медведчука раптом проголосують за заборону московського патріархату в Україні було б наївно.

Та і не буває пропозиції без попиту, адже ексОПЗЖ також орієнтуються на свого виборця.

"Ці тенденції існували й перед широкомасштабним вторгненням. Є регіони, де домінувала УПЦ МП, і місцеві органи влади орієнтувалися на цю церкву, підтримували її. 30 років східні та південні регіони були виховані в традиціях УПЦ МП. Всім цим людям, в тому числі й державним службовцям, навіювалися думки, що немає іншої істинної церкви, крім московського патріархату. Як думаєте, чи можна це так швидко змінити, навіть за рік повномасштабної війни? Звісно, ні, бо потрібен час", — додає доктор філософських наук Людмила Филипович, коментуючи ситуацію "Телеграфу".

Чим в перспективі може загрожувати країні така строката позиція різних регіонів? На думку публіциста Віталія Портникова, це шлях до існування двох політичних націй.

"У нас буде частина країни, де превалює УГКЦ (західні області й частково Закарпаття), отримаємо територію, де превалюватиме ПЦУ (центральні області), і будуть регіони східні та південні, де буде превалювати УПЦ МП. Вона буде, звісно, відхрещуватись від того, що належить до московського патріархату, але по суті продовжуватиме ту саму традицію на українських землях. І якщо взяти досвід минулого в Європі, то це шлях до існування двох політичних націй, адже релігійна свідомість і обряди, як правило, є важливим конструктом існування політичних націй. Таким чином міна, яка була закладена під підвалини української державності ще в часи Януковича і була абсолютно вигаданою небезпекою, стане реальною. Вона буде базуватися вже не на політичних, а на релігійно-обрядових началах. І це небезпечно для майбутнього існування нашої держави", — пояснює Портников "Телеграфу".

Щобільше, розкол може бути навіть не суто географічним, адже в тих регіонах, де УПЦ МП заборонена, все одно залишаються її віряни.

"Можна заборонити, забрати храми, але ж нам важливі люди. А люди таким чином вважатимуть себе ображеними. І тоді буде виникати додаткове напруження на заході, ми реально можемо створити п'яту колону — адже ображена людина вже не зовсім адекватно оцінює ситуацію", — додає Ігор Козловський.

Як уникнути розколу

На думку експертів, запобігти розколу країни на релігійній темі повинен відповідний закон. Коли не окремі облради, не маючи повноважень, ухвалюють кожна своє рішення, а є чітка державна позиція.

"Не можуть обласні ради або ж місцеві ОТГ замінити собою державу, — стверджує професор кафедри богослов'я та релігієзнавства УДУ ім. Драгоманова Юрій Чорноморець в коментарі "Телеграфу". — Необхідно приймати законопроєкт Кабміну про заборону будь-якого зв'язку з Москвою або з іншим релігійним центром в країні-агресорі. Відповідно, всі хто зберігає такий зв'язок, не мають права на публічну релігійну діяльність в Україні".

"Притому це не означає, що УПЦ МП не буде в нашому релігійному житті та правовому полі. Просто це буде організація, яка не матиме зв'язку з РПЦ, і, що найголовніше, вона не буде вважатися канонічною церквою, — додає Портников. — Інший шлях — ігнорувати небезпеку. Робити якісь точкові дії як, наприклад, унеможливлення користування Києво-Печерською лаврою, яке, до речі, в практичній площині ні до чого реального не призвело. І тоді будуть відбуватися інші процеси: кожен намагатиметься тягнути ковдру на себе. В тих регіонах, де є сильною позиція націонал-демократичних сил та ПЦУ, будуть відбуватися дії, які дійсно вважаються неправовими з загальнонаціональної точки зору, але вони будуть значно скорочувати можливості УПЦ МП. Навіть якщо вона буде вигравати суди, вона буде втрачати паству, землі, храми. Її вплив буде зменшуватись. А в певних регіонах він буде зберігатися чи навіть збільшуватись. В цих регіонах обласні ради скажуть: "А чому ми маємо порушувати закон? Ми чекаємо рішення з Києва і будемо його виконувати, коли воно буде".

Насправді ж у парламенті є відповідний законопроєкт, і навіть не один. Найперспективніший з них — це дійсно законопроєкт уряду № 8371. Суть його дуже проста: діяльність релігійних організацій, які афілійовані з центрами впливу в державі-агресорі, в Україні заборонена. Крапка!

Одномоментно від впливу РПЦ закон, звісно, не вилікує, адже навіть якщо його приймуть, треба буде ще доводити в судах, що УПЦ МП керується з Москви, бо ж самі клірики цієї церкви такі ствердження рішуче відкидають.

"Неможливо заборонити ту чи іншу конфесію. Та ж УПЦ МП не є юридичною особою. Юридичні особи — 12 тисяч релігійних організацій: громади, монастирі, духовні навчальні заклади тощо. І треба буде приймати рішення по кожній особі й через суд", — пояснює Козловський.

Проте профільний закон дозволить регіонам не тягнути ковдру кожному у свій бік, переслідуючи політичні мотиви, а діяти в спільній державницькій парадигмі.

"І це будуть вже не окремі політичні декларації й політично мотивовані рішення в регіонах", — резюмує Чорноморець.

Законопроєкт № 8371 ще в лютому отримав схвальну резолюцію парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, однак і досі не дійшов до сесійної зали. То чому ж?

"Законопроєкт дійсно одноголосно підтриманий комітетом, але в зал його правляча коаліція не виносить. Чому? Складно сказати, але вони говорять між собою, що не вистачить голосів на такі проєкти, адже у них в самій фракції (мова про "Слугу народу". — Ред.) дуже багато людей, пов'язаних з російською церквою, і вони не хочуть погано виглядати", — каже "Телеграфу" про своє бачення причин член комітету Микола Княжицький (партія "Європейська солідарність").

Депутати з монобільшості такі звинувачення відкидають.

"Я особисто буду голосувати за будь-який законопроєкт, що забороняє московську церкву в Україні. Але треба знайти розуміння на погоджувальній раді, щоб винести законопроєкт в зал на голосування", — пояснила "Телеграфу" інший член комітету, депутат від "Слуги народу" Єлизавета Богуцька.

Теги за темою
Верховна РадаУПЦ МП
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Удари по Криму: експерт пояснив, які плани РФ зривають такі атаки
TSN
2024-11-27T16:27:01Z
Завезти допомогу до чотирьох міст на Донеччині майже неможливо - дороги обстрілюються
УкраинФорм
2024-11-27T16:21:24Z
Росіяни просуваються на Донбасі: у ГУР розповіли, що відбувається на окупованих територіях
24tv
2024-11-27T16:18:54Z
На Херсонщині внаслідок сьогоднішніх обстрілів - одна людина загинула та 10 поранені
УкраинФорм
2024-11-27T16:15:13Z
На столичній Оболоні відкриється «Парк тролів»: дата
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T16:00:00Z
На Дніпропетровщині російські війська завдали прицільного удару по рятувальниках: які наслідки
TSN
2024-11-27T15:39:09Z
Фермер на Миколаївщині власноруч розмінував 400 га землі
AgroPortal
2024-11-27T15:30:02Z
"Жорстокі бої": РФ збирає резерви на півдні, полковник ЗСУ назвав напрямок
GlavRed
2024-11-27T15:27:57Z
Україну накриє густий туман та ожеледиця: у 13 областях підвищений рівень небезпеки
GlavRed
2024-11-27T15:27:10Z
Савченко порівняла Залужного та Сирського та зробила несподіваний висновок
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T16:36:21Z
Заочно засуджено екснардепа-зрадника Царьова, конфісковано його майно на ₴460 млн
Украина Криминальная
2024-11-27T16:31:51Z
Північна Корея готує до передачі Росії додаткові балістичні ракети - Штати в ООН
УкраинФорм
2024-11-27T16:30:22Z
У Сирії спалахнув конфлікт між повстанцями й режимом: російські сили завдали авіаударів
Фокус
2024-11-27T16:30:01Z
"Настав складний період": що передбачатиме "мирна угода" з РФ - експерт
GlavRed
2024-11-27T16:27:34Z
Прем'єр Словаччини поїде до Москви на святкування 9 травня
Европейская правда
2024-11-27T16:27:25Z
Посли ЄС схвалили повноправне приєднання Болгарії та Румунії до Шенгену
Европейская правда
2024-11-27T16:22:41Z
Нордично-Балтійські держави обіцяють більшу підтримку Україні "в найближчі місяці"
Европейская правда
2024-11-27T16:22:31Z
ООН назвала удар Росії новою балістичною ракетою по Дніпру «небезпечною ескалацією»
УкраинФорм
2024-11-27T16:21:20Z
Ціни на ліки в Україні: виробники у виграші, пацієнти – у програші?
TSN
2024-11-27T16:36:31Z
Чому мандарини стали символом Нового року та чому їх корисно їсти
24tv
2024-11-27T16:30:24Z
Знайшли простий, але страшний спосіб, покращити роботу імунітету
24tv
2024-11-27T16:30:12Z
Які пільги доступні зараз ветеранам праці
24tv
2024-11-27T16:18:34Z
Вчені розкривають, як фізичні вправи борються з депресією
Portaltele
2024-11-27T16:04:03Z
Мала чоловічі статеві органи: в "Охматдиті" прооперували 12-річну дівчинку з рідкісною патологією
FaceNews
2024-11-27T15:30:31Z
Те, як людина спить, може підвищувати ризик серцево-судинних захворювань на майже 30%, — дослідження
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
Навіщо заливати хурму гарячою водою: лайфгак, що працює
TSN
2024-11-27T15:21:15Z
Вейпінг спричиняє серйозні проблеми зі здоров’ям навіть без вживання тютюну
Portaltele
2024-11-27T15:04:04Z
Зірка серіалу "Реванш" вперше заговорила про коханого: "Не публічна людина"
24tv
2024-11-27T16:39:17Z
Віталій Козловський вперше показав свою тещу і привітав її з важливим святом
TSN
2024-11-27T16:39:17Z
"Міс Всесвіт Україна 2023" Ангеліна Усанова заснувала дитячий пісенний фестиваль HumanKind Fest
Комсомольская правда
2024-11-27T16:13:59Z
Василіса Фролова у весільній сукні показала, як виходила заміж в ОАЕ за відомого продюсера
TSN
2024-11-27T16:09:40Z
Джеймс Ганн назвав головну відмінність нового «Супермена» від решти фільмів DC — вона «в рази» збільшить базу фанатів
ITC
2024-11-27T16:07:00Z
Справа Гатчінс: у США прокурор подав апеляцію, щоб скасувати рішення суду щодо Болдвіна
УкраинФорм
2024-11-27T15:36:46Z
Як номінальний власник «Трухи» заглядав у телефон оператора «Еспресо»
Детектор М
2024-11-27T15:30:57Z
Подарували героям голоси й зовнішність: які українські актори зіграли у знаковому STALKER 2
24tv
2024-11-27T15:27:48Z
Манікюр на грудень 2024: ідеальні варіанти для Нового року, які виглядають дорого
24tv
2024-11-27T15:27:26Z
Російський рубль падає: аналітики прогнозують обвал до 120 за долар
ZN UA
2024-11-27T16:35:54Z
Шмигаль повідомив, коли набере чинності історичне підвищення податків
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T16:33:48Z
У що вигідніше вкладати українцям під час війни
360ua.news
2024-11-27T16:33:29Z
Уряд забере кошти з програми підтримки бізнесу та розмінування на «тисячу від Зеленського»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T16:33:05Z
Юань злетів до рекорду за рік в країні, яка критично залежить від Китаю
24tv
2024-11-27T16:30:28Z
Обвал до 120 за долар: рубль летить у прірву, а в РФ лякають "дедоларизацією"
GlavRed
2024-11-27T16:27:03Z
Японія надала Україні $235 мільйонів на підтримку освіти та приватного сектору
УкраинФорм
2024-11-27T16:21:33Z
Україна збільшила експорт м’яса птиці
AgroNews
2024-11-27T16:15:13Z
Ціни на ріпак обвалились: вартість впала на 1500 гривень за тонну
24tv
2024-11-27T16:09:13Z
В Україні хочуть запустити СУББ: як це вплине на життя українців
24tv
2024-11-27T16:39:01Z
62% блогерів систематично не перевіряють інформацію, яку поширюють онлайн, — опитування ЮНЕСКО
Детектор М
2024-11-27T16:36:54Z
Чоловік побудував будинок, який може обертатися на 360 градусів: як це можливо
24tv
2024-11-27T16:33:55Z
Жахіття ЕКЗ: жінки народили та місяцями виховували не свою дитину
TSN
2024-11-27T16:30:52Z
Армія РФ накопичує сили в районі Кінбурнської коси, щоб не дати ЗСУ форсувати Дніпро - військові
УкраинФорм
2024-11-27T16:28:57Z
Популярному українському шоумену відмовили у відстрочці - що сталося
GlavRed
2024-11-27T16:27:34Z
На Закарпатті лауреат Нобелівської премії Ференц Краус створить освітній центр для обдарованих дітей
УкраинФорм
2024-11-27T16:24:53Z
Сирський вручив нагороди морським піхотинцям
УкраинФорм
2024-11-27T16:24:11Z
Українця покарали, бо в нього смерділи свині: подробиці інциденту
TSN
2024-11-27T16:21:22Z
Український футболіст отримав поранення внаслідок російського обстрілу Сум
ZN UA
2024-11-27T16:33:17Z
Бій за життя в Лізі Європи: де дивитися матч Динамо – Вікторія онлайн
24tv
2024-11-27T16:28:51Z
Очікувані перемоги лідерів, нудна нічия в центральному матчі та Комо в зоні вильоту: підсумки 13-го туру Серії А
Football.ua
2024-11-27T16:28:29Z
"Виглядав смішно": у Франції рознесли вибір тренера ПСЖ поставити на гру ЛЧ російського воротаря
24tv
2024-11-27T16:18:25Z
Ліга конференцій: розклад і результати матчів четвертого туру
TSN
2024-11-27T16:09:06Z
Манчестер Юнайтед може скласти конкуренцію Ліверпулю у боротьбі за Керкеза
Football.ua
2024-11-27T16:01:19Z
Динамо знищило клуб із Косова у першому матчі Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-27T15:48:47Z
"Клуб хоче відпустити його": відомий скаут окреслив перспективи Мудрика в Челсі
24tv
2024-11-27T15:27:33Z
Степанов — про дебют за Баєр Леверкузен: Крок за кроком
Football.ua
2024-11-27T15:06:50Z
Сотні людей повелись на обіцянки: керівник ветеранської організації провернув шахрайську схему
Политека
2024-11-27T16:27:37Z
Потерпілий у реанімації: чоловік завдав ножового удару військовослужбовцю в будівлі ТЦК, деталі
Фокус
2024-11-27T16:06:43Z
На Сумщині за привласнення коштів судитимуть директорку коледжу
Украина Криминальная
2024-11-27T16:06:36Z
Сім років за ґратами проведе рівнянин за вчинення грабежу та тяжкого тілесного ушкодження
Украина Криминальная
2024-11-27T16:00:31Z
WSJ: Слідство вважає, що кабелі в Балтійському морі пошкодило якорем судно з КНР
Европейская правда
2024-11-27T15:58:30Z
Троє людей загинуло внаслідок фатальної помилки Google Maps – фото
TSN
2024-11-27T15:51:02Z
На Харківщині живцем згоріли четверо маленьких дітей
24tv
2024-11-27T15:39:48Z
У Києві шахрай виманив у знайомого військового кругленьку суму – деталі схеми
TSN
2024-11-27T15:39:09Z
У Запорізькій області війська РФ вдруге за день атакували дронами автомобіль: є поранені
ZN UA
2024-11-27T15:27:00Z
Швидке прання у мікрохвильовці: всі рушники будуть ідеально чистими
24tv
2024-11-27T16:33:54Z
Гороскоп Таро на 28 листопада для всіх знаків Зодіаку: будуйте великі плани
Политека
2024-11-27T16:30:39Z
Стоятиме в рази довше: що потрібно зробити, щоб ялинка не обсипалася
GlavRed
2024-11-27T16:27:43Z
Це не закінчиться ніколи: ще одне місто збільшує податок
24tv
2024-11-27T16:24:41Z
Як ворожити на Андрія 30 листопада: шість способів від наших предків, щоб дізнатися своє майбутнє
TSN
2024-11-27T15:39:29Z
Коли немає часу і терпіння, а смачненького хочеться: готуємо лінивий яблучний пиріг
24tv
2024-11-27T15:39:05Z
Дзеркало більше запотівати не буде: два засоби, які допомагають найкраще
24tv
2024-11-27T15:24:37Z
Хто зі знаків зодіаку вже в грудні отримає довгоочікувану новину
24tv
2024-11-27T15:03:06Z
Уся справа у хвилях: чому літаки насправді уникають польотів над Тибетом
Фокус
2024-11-27T15:00:28Z
Ілон Маск та NASA запустять місію на Титан для пошуку життя
360ua.news
2024-11-27T16:33:49Z
Тисячі лайків та переглядів: французький бульдог розриває мережу своїм співом
24tv
2024-11-27T16:33:29Z
Ілон Маск володіє всіма акаунтами в Twitter
InternetUA
2024-11-27T16:22:57Z
Як полагодити смартфон, якщо його екран став чорно-білим: практичні поради
Фокус
2024-11-27T16:15:55Z
Українські підприємці можуть створювати безкоштовні бізнес-профілі у «Вайбері»
Детектор М
2024-11-27T15:46:11Z
Календар магнітних бур на грудень 2024: найнебезпечніші дати
Фокус
2024-11-27T15:45:42Z
Ця звичка дуже швидко вбиває батарею: у це місце не можна класти смартфон
InternetUA
2024-11-27T15:42:40Z
Leaftronics: дослідники створили біорозкладані мікросхеми за допомогою структури листя
ITC
2024-11-27T15:41:59Z
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl: яке місце посіла Україна за кількістю придбаних копій
Хвиля
2024-11-27T15:04:57Z
В Україні показали заміну Renault Logan
AutoCentre
2024-11-27T16:04:29Z
Дорожні камери ліплять помилкові штрафи: як водіям оскаржити несправедливе покарання
Знай
2024-11-27T15:51:07Z
Ремонт і обслуговування системи гальм Tesla: що потрібно знати власникам електромобілів
AutoCentre
2024-11-27T15:46:02Z
Kia EV5 GT Line: «спортивна» версія електрокросовера виявилася лише на 10 к.с. потужнішою за стандартну, але суттєво дорожчою
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
В Україні показали недорогий кросовер від Renault
AutoCentre
2024-11-27T15:13:38Z
У мережу злили фото небачених раніше ексклюзивних авто султана Брунея
Топ Жир
2024-11-27T14:48:57Z
Німецький автопром не може продати нові машини – Bild
iPress
2024-11-27T14:37:45Z
Покарають навіть тверезих: водіїв попередили про хитрощі поліції з алкотестером
Знай
2024-11-27T13:51:30Z
На тести виїхав дизельний суперник Ford Ranger
AutoCentre
2024-11-27T13:09:20Z