MY.UAНовини
Україна на межі розколу: заборона УПЦ МП на місцях розкрила нову проблему. Як її розв'язати?
Україна на межі розколу: заборона УПЦ МП на місцях розкрила нову проблему. Як її розв'язати?

Україна на межі розколу: заборона УПЦ МП на місцях розкрила нову проблему. Як її розв'язати?

На думку експертів, запобігти розколу країни на релігійному ґрунті може відповідний закон

Процес ліквідації московського патріархату в Україні, яким від початку року активно стала перейматися центральна влада, наразі поставлений на паузу. УПЦ МП продовжує користуватися майном нижньої Лаври та, судячи з заяв своїх кліриків, виїжджати нікуди не збирається, а профільного закону, який заборонив би в Україні діяльність релігійних організацій з керівним центром в країні-агресорі, парламент досі не ухвалив.

Геть по-іншому розгортаються події в регіонах: місцеві облради одна за одною локально забороняють УПЦ МПта розривають з церковниками численні договори оренди майна. Але! Географія антимосковських рішень місцевої влади — захід та центр країни. Депутати сходу та півдня нічого подібного не роблять. Таким чином, країна непомітно розколюється на два табори за релігійною ознакою. І це під час війни! Чим це може загрожувати, досліджував "Телеграф".

Весняний "москвопад"

Одними з перших в Україні УПЦ МП заборонили в Конотопі що на Сумщині. Відповідне розпорядження мер Конотопу видав ще в травні минулого року. Через декілька днів до заборони московського патріархату приєдналися Бровари, а наприкінці квітня цього року місцева влада Броварів зробила наступний крок, позбавивши московський патріархат права користування чотирма земельними ділянками.

Восени 2022-го до локальної ліквідації УПЦ МП долучились Івано-Франківськ та Львівщина, а у квітні цього року почався справжній "москвопад": облради Вінницької, Хмельницької, Волинської, Житомирської, Рівненської, Чернівецької областей та міськрада Тернополя не просто заборонили московський патріархат, а ще й позбавили УПЦ МП права користування земельними ділянками, на яких здебільшого і розташовані храми МП.

Однак варто зазначити, що, з юридичної точки зору, місцева влада не має повноважень локально ліквідувати будь-які релігійні організації. Забирати назад землі громади — скільки завгодно, а от коли справа стосується заборони, то тут все трохи складніше.

Так, згідно з Законом "Про свободу совісті і релігійні організації" релігійна організація як юридична особа може припинити свою діяльність (бути ліквідованою) або за власним бажанням, або ж за рішенням суду. Місцева рада як орган, що реєструє статут релігійної організації (парафії, монастиря), має право звернутися до суду, однак самого лишень рішення на сесії — недостатньо. Саме тому навіть в тих громадах, де московський патріархат формально заборонений, фактично він продовжує діяти. Наприклад, якщо зайти на сайт Бориспільської єпархії, яку очолює митрополит Бориспільський і Броварський Антоній (друга людина в УПЦ МП після Онуфрія), то можна пересвідчитись, що дим від кадила московського патріархату на Київщині не вивітрився.

Але! Локальні заборони місцевої влади не можна назвати вже зовсім нікчемними. Це така собі політична декларація.

"Це скоріш політичні акції, — пояснює "Телеграфу" релігієзнавець Ігор Козловський.Психологічно це можна зрозуміти: люди таким чином показують, що вони борються з внутрішніми ворогами, що вони їх бачать. Політично також зрозуміло: у місцевих депутатів є ж виборці".

Разом з тим, якщо проаналізувати географію заборон, можна побачити певний розкол всередині країни.

Наприклад, Одеська обласна рада не спромоглась внести до порядку денного питання заборони УПЦ МП, а міська рада таки внесла, однак голосів депутатів не вистачило. В Дніпрі з'явилась відповідна петиція авторства активістів, але місцева влада ніяких рішень не ухвалювала. Схожа ситуація і в Харкові: місцеві депутати від "ЄС" зареєстрували проєкт рішення, але до сесійної зали він не дійшов.

"Можна заборонити, забрати храми, але ж нам важливі люди. А люди вважатимуть себе ображеними”, - каже релігієзнавець Ігор Козловський

Чому так відбувається

Як основну причину можна визначити той факт, що на останніх місцевих виборах 2020 року східні та південні регіони обрали до своїх місцевих рад численну армію представників ліквідованої ОПЗЖ (понад 4 тисяч мандатів у радах різного рівня). І хоч після 24 лютого ОПЗЖ формально зникла, реально її депутати нікуди не ділися. Створивши нові депутатські об'єднання з безмежно патріотичними назвами по типу "Відновлення України", як в Харківській облраді. чи "Наш дім Україна", як в Одеській. Тому очікувати, що колишні політичні солдати Медведчука раптом проголосують за заборону московського патріархату в Україні було б наївно.

Та і не буває пропозиції без попиту, адже ексОПЗЖ також орієнтуються на свого виборця.

"Ці тенденції існували й перед широкомасштабним вторгненням. Є регіони, де домінувала УПЦ МП, і місцеві органи влади орієнтувалися на цю церкву, підтримували її. 30 років східні та південні регіони були виховані в традиціях УПЦ МП. Всім цим людям, в тому числі й державним службовцям, навіювалися думки, що немає іншої істинної церкви, крім московського патріархату. Як думаєте, чи можна це так швидко змінити, навіть за рік повномасштабної війни? Звісно, ні, бо потрібен час", — додає доктор філософських наук Людмила Филипович, коментуючи ситуацію "Телеграфу".

Чим в перспективі може загрожувати країні така строката позиція різних регіонів? На думку публіциста Віталія Портникова, це шлях до існування двох політичних націй.

"У нас буде частина країни, де превалює УГКЦ (західні області й частково Закарпаття), отримаємо територію, де превалюватиме ПЦУ (центральні області), і будуть регіони східні та південні, де буде превалювати УПЦ МП. Вона буде, звісно, відхрещуватись від того, що належить до московського патріархату, але по суті продовжуватиме ту саму традицію на українських землях. І якщо взяти досвід минулого в Європі, то це шлях до існування двох політичних націй, адже релігійна свідомість і обряди, як правило, є важливим конструктом існування політичних націй. Таким чином міна, яка була закладена під підвалини української державності ще в часи Януковича і була абсолютно вигаданою небезпекою, стане реальною. Вона буде базуватися вже не на політичних, а на релігійно-обрядових началах. І це небезпечно для майбутнього існування нашої держави", — пояснює Портников "Телеграфу".

Щобільше, розкол може бути навіть не суто географічним, адже в тих регіонах, де УПЦ МП заборонена, все одно залишаються її віряни.

"Можна заборонити, забрати храми, але ж нам важливі люди. А люди таким чином вважатимуть себе ображеними. І тоді буде виникати додаткове напруження на заході, ми реально можемо створити п'яту колону — адже ображена людина вже не зовсім адекватно оцінює ситуацію", — додає Ігор Козловський.

Як уникнути розколу

На думку експертів, запобігти розколу країни на релігійній темі повинен відповідний закон. Коли не окремі облради, не маючи повноважень, ухвалюють кожна своє рішення, а є чітка державна позиція.

"Не можуть обласні ради або ж місцеві ОТГ замінити собою державу, — стверджує професор кафедри богослов'я та релігієзнавства УДУ ім. Драгоманова Юрій Чорноморець в коментарі "Телеграфу". — Необхідно приймати законопроєкт Кабміну про заборону будь-якого зв'язку з Москвою або з іншим релігійним центром в країні-агресорі. Відповідно, всі хто зберігає такий зв'язок, не мають права на публічну релігійну діяльність в Україні".

"Притому це не означає, що УПЦ МП не буде в нашому релігійному житті та правовому полі. Просто це буде організація, яка не матиме зв'язку з РПЦ, і, що найголовніше, вона не буде вважатися канонічною церквою, — додає Портников. — Інший шлях — ігнорувати небезпеку. Робити якісь точкові дії як, наприклад, унеможливлення користування Києво-Печерською лаврою, яке, до речі, в практичній площині ні до чого реального не призвело. І тоді будуть відбуватися інші процеси: кожен намагатиметься тягнути ковдру на себе. В тих регіонах, де є сильною позиція націонал-демократичних сил та ПЦУ, будуть відбуватися дії, які дійсно вважаються неправовими з загальнонаціональної точки зору, але вони будуть значно скорочувати можливості УПЦ МП. Навіть якщо вона буде вигравати суди, вона буде втрачати паству, землі, храми. Її вплив буде зменшуватись. А в певних регіонах він буде зберігатися чи навіть збільшуватись. В цих регіонах обласні ради скажуть: "А чому ми маємо порушувати закон? Ми чекаємо рішення з Києва і будемо його виконувати, коли воно буде".

Насправді ж у парламенті є відповідний законопроєкт, і навіть не один. Найперспективніший з них — це дійсно законопроєкт уряду № 8371. Суть його дуже проста: діяльність релігійних організацій, які афілійовані з центрами впливу в державі-агресорі, в Україні заборонена. Крапка!

Одномоментно від впливу РПЦ закон, звісно, не вилікує, адже навіть якщо його приймуть, треба буде ще доводити в судах, що УПЦ МП керується з Москви, бо ж самі клірики цієї церкви такі ствердження рішуче відкидають.

"Неможливо заборонити ту чи іншу конфесію. Та ж УПЦ МП не є юридичною особою. Юридичні особи — 12 тисяч релігійних організацій: громади, монастирі, духовні навчальні заклади тощо. І треба буде приймати рішення по кожній особі й через суд", — пояснює Козловський.

Проте профільний закон дозволить регіонам не тягнути ковдру кожному у свій бік, переслідуючи політичні мотиви, а діяти в спільній державницькій парадигмі.

"І це будуть вже не окремі політичні декларації й політично мотивовані рішення в регіонах", — резюмує Чорноморець.

Законопроєкт № 8371 ще в лютому отримав схвальну резолюцію парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, однак і досі не дійшов до сесійної зали. То чому ж?

"Законопроєкт дійсно одноголосно підтриманий комітетом, але в зал його правляча коаліція не виносить. Чому? Складно сказати, але вони говорять між собою, що не вистачить голосів на такі проєкти, адже у них в самій фракції (мова про "Слугу народу". — Ред.) дуже багато людей, пов'язаних з російською церквою, і вони не хочуть погано виглядати", — каже "Телеграфу" про своє бачення причин член комітету Микола Княжицький (партія "Європейська солідарність").

Депутати з монобільшості такі звинувачення відкидають.

"Я особисто буду голосувати за будь-який законопроєкт, що забороняє московську церкву в Україні. Але треба знайти розуміння на погоджувальній раді, щоб винести законопроєкт в зал на голосування", — пояснила "Телеграфу" інший член комітету, депутат від "Слуги народу" Єлизавета Богуцька.

Теги за темою
Верховна РадаУПЦ МП
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Введення експортних мит спричинить зниження цін на ріпак
AgroPortal
2025-07-13T06:30:51Z
Долар не в лідерах: ТОП-10 найсильніших валют світу у 2025 році
24tv
2025-07-13T06:15:28Z
Сільське господарство у США планують «зробити знову великим»
AgroPortal
2025-07-13T06:00:28Z
"Ягоди Волині" інвестують у 55 нових гектарів і і виходять на ринок Канади
Agravery
2025-07-13T05:22:53Z
Ціни на лохину в Україні впали: скільки коштує кілограм
Хвиля
2025-07-13T05:15:36Z
Чоловік показав ціни на продукти у найдешевших супермаркетах Іспанії та України
Фокус
2025-07-13T05:00:52Z
Україна збільшила експорт соєвого шроту до ЄС у 1,5 раза
AgroPortal
2025-07-13T05:00:25Z
Для яких пенсіонерів діє пільга на комунальні послуги: список відповідних професій
24tv
2025-07-13T04:21:13Z
Дрони атакували НПЗ у Нижньогородській області
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T03:24:04Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Їжте 2 ложки кунжуту щодня — ось що станеться з вашим організмом
24tv
2025-07-13T06:03:05Z
Як позбутися мух в оселі: дієві народні методи
Gazeta UA
2025-07-13T03:27:44Z
Хочете бути бадьорим: ось 5 простих прийомів, які "увімкнуть" вас зранку
Знай
2025-07-13T02:51:12Z
Жінка відмовилася від макаронів на місяць: ось що цікавого вона з'ясувала завдяки експерименту
Фокус
2025-07-13T01:57:18Z
Лікарка розказала, які кавуни в жодному разі не можна купувати
Фокус
2025-07-12T19:30:29Z
Цією намазкою з тунця ви нагодуєте всю родину: готується за лічені хвилини, а смак — неперевершений
Telegraf
2025-07-12T19:18:39Z
У Житомирі медики успішно прооперували 100-річного пацієнта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T18:45:10Z
Шанс ескалації зростає: навіщо Лавров відправився до КНДР
24tv
2025-07-13T07:00:56Z
Франція розслідує справу X через іноземне втручання
InternetUA
2025-07-13T07:00:11Z
Кім Чен Ин підтвердив «беззастережну підтримку» дій Москви у війні проти України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T07:00:08Z
CBS News: Трамп розглядає надання нового фінансування Україні, це має стати сигналом Путіну
Лига
2025-07-13T06:55:26Z
У Хорватії підтримали членство України в НАТО: хронологія 1236 дня війни
24tv
2025-07-13T06:54:41Z
В Ірані заявили про плани співпрацювати з МАГАТЕ
УкраинФорм
2025-07-13T06:42:25Z
КНДР могла передати Росії понад 12 мільйонів 152-мм снарядів - розвідка Південної Кореї
УкраинФорм
2025-07-13T06:30:58Z
FT: США вимагають від Японії та Австралії пояснити їхню роль у випадку війни за Тайвань
Лига
2025-07-13T06:27:48Z
Єдиний варіант: що дозволить розвалити Росію
GlavRed
2025-07-13T06:27:42Z
Обмеження руху у Вінницькій області: жителям розповіли про нові правила
Политека
2025-07-13T07:00:48Z
Армія РФ уночі обстрілювала два райони Дніпропетровщини, є постраждалий
УкраинФорм
2025-07-13T06:57:06Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 13 липня
Мій Харків
2025-07-13T06:43:03Z
Знищено понад 1200 окупантів, їхня ППО та ракети: втрати ворога на 13 липня
24tv
2025-07-13T06:36:51Z
У Харкові через негоду змінено роботу громадського транспорту
Мій Харків
2025-07-13T06:33:54Z
Негода вирувала на Полтавщині: деталі про наслідки від влади
TSN
2025-07-13T06:30:43Z
Росіяни атакували Слов'янськ БпЛА «Герань-2», пошкоджені лікарня і дитсадок
УкраинФорм
2025-07-13T06:21:45Z
Операція “Факел”: як на Харківщині ядерну бомбу підривали
Украина Криминальная
2025-07-13T06:18:26Z
На Харківщині за добу внаслідок обстрілів РФ постраждали троє людей
УкраинФорм
2025-07-13T06:18:23Z
Пенсіонерка викликала поліцію на молоде подружжя: що стало причиною сусідської війни
Фокус
2025-07-13T07:00:07Z
Нічна атака по Україні — що летіло і як відпрацювала ППО
TSN
2025-07-13T06:57:36Z
На румунському пляжі виявили ймовірний уламок безпілотника
Европейская правда
2025-07-13T06:43:02Z
Грошова допомога від ООН для пенсіонерів у Миколаївській області: хто може розраховувати на виплати
Политека
2025-07-13T06:30:51Z
Запаси різко скоротились: в ГУР сказали, скільки ракет залишилось в Росії
GlavRed
2025-07-13T06:27:27Z
Що не так з ПЦУ? Гострі питання до митрополита Епіфанія
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T06:21:36Z
Пам’яті вчительки зі Слов’янська Зої Мехтієвої
УкраинФорм
2025-07-13T06:01:08Z
Водіїв чекає неприємний сюрприз: МВС почало скасовувати протоколи техогляду
Хвиля
2025-07-13T06:00:49Z
Складне рішення: жінка зі сльозами пояснила, чому віддала цуценя на наступний день
Фокус
2025-07-13T06:00:40Z
Мстить росіянам за полон: де зараз і чим займається український режисер Олег Сенцов
24tv
2025-07-13T06:39:45Z
Даша Квіткова вперше показала, як її новий коханий Бражко з "Динамо" Київ ладнає з сином від Добриніна
Знай
2025-07-13T05:52:44Z
Зірка "Шкільного мюзиклу" Ванесса Гадженс стане мамою вдруге
Комсомольская правда
2025-07-13T05:04:59Z
На благодійному концерті в Вашингтоні зібрали кошти на підтримку українських дітей
УкраинФорм
2025-07-13T04:00:01Z
ЮНЕСКО оголосила казкові баварські замки об'єктом Всесвітньої спадщини
УкраинФорм
2025-07-13T03:48:38Z
У краєзнавчому музеї Рівного експонується виставка до Дня Української Державності
УкраинФорм
2025-07-13T01:57:39Z
Захід грає у політичне шоу, поки Україна веде реальну війну – Ландсбергіс
ZN UA
2025-07-12T20:33:44Z
Служить у ЗСУ, але сумує за професією: де зараз український актор Дмитро Сова
24tv
2025-07-12T19:45:40Z
Без перуки: Ніколь Кідман показала своє природне волосся на відпочинку
24tv
2025-07-12T19:39:59Z
На Дніпропетровщині ліквідували пожежу в навчальному закладі, яка спалахнула через атаку РФ
УкраинФорм
2025-07-13T07:00:32Z
Коли дві стіни безсилі: на що розраховувати, коли наліт “Шахедів” застав вас у власній квартирі?
Украина Криминальная
2025-07-13T06:57:46Z
Дрони вдарили по НПЗ у Кстово: кілька областей Росії атакували невідомі БпЛА
24tv
2025-07-13T06:39:26Z
Харківщину накрила негода: загинула жінка та постраждала 7-річна дитина
Мій Харків
2025-07-13T06:16:56Z
Любовна пастка: жінка віддала залицяльникові-шахраєві більше пів мільйона гривень
InternetUA
2025-07-13T05:29:13Z
На Херсонщині за добу через атаки РФ одна людина загинула і четверо поранені
УкраинФорм
2025-07-13T05:18:03Z
Негода знеструмила майже 30 тис. людей на Харківщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T04:57:18Z
Росія атакувала дронами Дніпропетровщину: виникли пожежі, є багато пошкоджень
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T04:48:12Z
Росіяни за добу завдали 579 ударів по Запорізькій області, є поранений
УкраинФорм
2025-07-13T04:24:54Z
Десять хвилин — і ситна страва на столі: як приготувати салат "Табуле" з кус-куса та овочів
Telegraf
2025-07-13T07:00:52Z
Літо — час бути щасливими: чому сонячне світло, на думку соціолога, створює нам гарний настрій
Фокус
2025-07-13T07:00:31Z
Лохина з характером: як ця ягода з екзотики перетворилася на суперзірку українського саду
Комсомольская правда
2025-07-13T07:00:17Z
Ремонт із несподіванками: подружжя не підозрювало, з чого створені їхні стіни
24tv
2025-07-13T06:36:47Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 липня: Тельцям - терпіння, Рибам - зміни
GlavRed
2025-07-13T06:27:06Z
День, який варто запам'ятати: що особливого підготували зірки для 3 знаків зодіаку
24tv
2025-07-13T06:24:58Z
Як Мальдіви, але прохолодніше: маловідомий острів, де можна сховатися від спеки
24tv
2025-07-13T05:18:13Z
Навіщо борошно кладуть у холодильник - корисні поради
Gazeta UA
2025-07-13T05:06:57Z
Яку їжу обрати для подорожі, щоб гарно почуватися: поради нутриціолога
Знай
2025-07-13T04:51:57Z
Ігор Розкладай: «От коли “Труха” почне занепадати — це буде дуже хорошим сигналом медіаграмотності»
Детектор М
2025-07-13T07:00:57Z
Meta планує прорив у світі мобільних технологій
Portaltele
2025-07-13T06:51:57Z
Вчені підтвердили, що 99,99% земного золота знаходиться у ядрі планети
Portaltele
2025-07-13T06:51:20Z
Гроші за опитування від банку: українців попередили про нову схему шахрайства
Хвиля
2025-07-13T06:45:49Z
Goldman Sachs тестує вірусного агента штучного інтелекту Девіна як «нового співробітника»
InternetUA
2025-07-13T06:45:09Z
Інструменти штучного інтелекту для кодування не можуть пришвидшити роботу розробників - звіт
InternetUA
2025-07-13T06:31:01Z
OpenAI знову відкладає випуск своєї відкритої моделі
InternetUA
2025-07-13T06:16:59Z
Скільки платять у TikTok у 2025 році за 1000 переглядів
24tv
2025-07-13T06:03:52Z
xAI та Grok вибачаються за свою «жахливу поведінку»
InternetUA
2025-07-13T06:01:13Z
Новачок Фенербахче Браун – про зрив трансферу в Мілан: Я був готовий до переходу, але вночі мені зателефонував президент Фенербахче
Football.ua
2025-07-13T06:54:52Z
Молодіжна збірна України зіграє з баскетболістами Бельгії на Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-13T06:45:37Z
Маркіньйос – перед фіналом КЧС: Ми готові битися за трофей
Football.ua
2025-07-13T06:24:36Z
Мессі п’ятим дублем поспіль у МЛС приніс Інтер Маямі перемогу над Нешвіллом
Football.ua
2025-07-13T06:11:26Z
«Україна не обирала війну». Легендарний хокеїст розкритикував скандальну заяву Орбана
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T06:03:43Z
Драматичний камбек: Ді Марія забив гол у дебютному матчі після повернення в рідний клуб
24tv
2025-07-13T06:03:00Z
Сьогодні визначиться переможець клубного ЧС-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-13T05:58:43Z
Представники Модрича позитивно оцінили контракт із Міланом
Football.ua
2025-07-13T05:50:13Z
Бельгія – Україна: де дивитися гру чоловічого чемпіонату Європи з баскетболу U-20
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T05:48:19Z
Як змінилися правила проходження техогляду транспортних засобів, кому потрібно його проходити, де це зробити і скільки це коштує?
Украина Криминальная
2025-07-13T05:42:15Z
Як захистити свій автомобіль від екстремальної літньої спеки: 5 критично важливих нюансів
24tv
2025-07-13T03:15:25Z
Неймовірно, але це справжній Nissan 350Z
Топ Жир
2025-07-13T01:18:38Z
Цей універсал Lexus виглядає так чудово, що ви будете злитись, дізнавшись, що його не існує
Топ Жир
2025-07-12T23:48:05Z
Китайці розкуповують цей електромобіль за $15 тисяч швидше, ніж Toyota встигає його виробляти
Топ Жир
2025-07-12T21:48:26Z
Юристи отримали 57 мільйонів, а власники GM залишилися майже ні з чим у справі про двигуни V8
Топ Жир
2025-07-12T20:03:55Z
У Данії вперше електричний літак здійснив тестовий політ
УкраинФорм
2025-07-12T18:33:12Z
Хтось відмовився від прибутку у 435 тисяч доларів за цей Porsche
Топ Жир
2025-07-12T18:18:22Z
Цей штат може запровадити плату за кожен кілометр вашої поїздки
Топ Жир
2025-07-12T16:33:50Z