MY.UAНовини
Наступне протистояння РФ із Заходом відбудеться в багатій ресурсами Арктиці - Bloomberg
Наступне протистояння РФ із Заходом відбудеться в багатій ресурсами Арктиці - Bloomberg

Наступне протистояння РФ із Заходом відбудеться в багатій ресурсами Арктиці - Bloomberg

Арктика є міжнародно-нейтральною зоною, яка довгий час перебувала в стороні від геополітики. Проте зміна клімату викликала надзвичайно високий рівень активності в цьому віддаленому Полярному регіоні, тому зіткнення стратегічних інтересів і танення льодів можуть докорінно змінити його.

Як пише Bloomberg, управління Арктикою раптово опинилося під питанням після ізоляції Росії, найбільшої арктичної держави, через війну з Україною. Робота Арктичної ради - головного органу співпраці між вісьмома країнами - знаходиться в підвішеному стані. Його засідання були припинені з минулого року, і ніхто точно не знає, що станеться після 11 травня, коли Росія повинна передати головування Норвегії.

Росія залишається членом Ради і тому "в принципі" буде залучена до прийняття будь-яких рішеннях або дій, вважає Арктичний посол Королівства Данія Томас Вінклер. Але те, як це буде відбуватися в нинішньому політичному кліматі, "все ще розглядається", сказав він.

  • Країни включаються в боротьбу за Арктику
  • Боротьба за корисні копалини в Арктиці
  • Вплив глобального потепління на Арктику

Bloomberg пише, що статус-кво Арктики знаходиться під загрозою, що може зашкодити науковому співробітництву, яке процвітало з часів закінчення холодної війни. Ситуація ускладнюється глобальним потеплінням, що впливає на регіон, а також гонкою за її ресурсами - можливо, мільйонами барелів нафти і багатими родовищами корисних копалин.

Країни включаються в боротьбу за Арктику

Хоча ніхто не "володіє" Північним полюсом, країни, території яких оточують центральну частину Північного Льодовитого океану, вже володіють правами, що виходять далеко за межі їхньої берегової лінії, відповідно до міжнародного права. Тепер три з них - Росія, Канада та Данія (що володіє територією Гренландії) - перемальовують карти та виступають за ширші суверенні права на те, що знаходиться під океаном: величезну смугу арктичного морського дна, що простягається через Північний полюс. Четверта країна, Норвегія, кілька років тому висунула більш скромні аргументи на користь зміни кордонів.

Те, як в кінцевому підсумку будуть окреслені кордони, якщо використовувати дипломатичну термінологію, залежить від того, наскільки далеко континентальний шельф простягається за межі узбережжя кожної країни. Всі три країни заявляють, що їхні континентальні шельфи простягаються до підводного гірського хребта під назвою хребет Ломоносова.

Країни все ще зможуть вільно пересуватися територією, яка залишиться міжнародними водами. Але природні ресурси під цими водами можуть бути величезними, і їх можна захопити. Розгорнуте суперництво може мати серйозні наслідки для тих, хто контролює ключові ресурси, і для клімату.

Чотири країни стверджують, що вони претендують на розширені права на Арктику відповідно до міжнародного права, виходячи з геологічних факторів. Кожна з них вже має юрисдикцію над виключною економічною зоною (ВЕЗ), що простягається нижче центральної частини Північного Льодовитого океану.

При цьому, пише Bloomberg, Арктика є стратегічним пріоритетом для президента Росії Володимира Путіна.

Зміни в останній стратегії Росії щодо Арктики, викладені в документі про зовнішню політику, підписаному Путіним 31 березня, виключають згадки про "конструктивне міжнародне співробітництво". Політичний документ обіцяє дати відсіч недружнім державам, які сподіваються мілітаризувати регіон, і встановити більш тісні зв'язки співпраці з неарктичними державами, "які проводять конструктивну політику щодо Росії", що, можливо, відноситься до Китаю, у якого також є амбіції в полярному регіоні.

США, ще одна арктична держава, зберігають прихильність регіону і Арктичній раді, йдеться в заяві представника Держдепартаменту. Але дії Росії проти України "перешкоджають співпраці, координації та взаємодії, які характеризують роботу Арктичної ради", - сказав представник Держдепу.

Bloomberg також зазначає, що після вступу до НАТО Фінляндії та Швеції, Росія стане єдиною арктичною державою, яка не є членом Північноатлантичного альянсу.

"Через 50 років хто знає, чи ми все ще будемо відчайдушно намагатися добути останні запаси нафти і газу, чи ми будемо гостро потребувати нових рідкоземельних мінералів, а вони можуть бути розташовані в цій частині Арктики", - зазначає старший науковий співробітник Норвезького інституту Фрітьофа Нансена і експерт із арктичної безпеки і геополітики Андреас Остхаген.

Ось тут-то і виникають претензії на права на морське дно, що пересікаються, пише Bloomberg.

Росія, Данія і Канада заявляють, що хребет Ломоносова, який перетинає полюс, є продовженням континентального шельфу, що тягнеться від його берегової лінії до центральної частини Північного Льодовитого океану. Відповідно до Конвенції ООН про морське право, це забезпечить ексклюзивні суверенні права на природні ресурси на Полярному морському дні та під ним, за межами виняткових економічних зон, які простягаються до 200 морських миль від їхніх берегів.

Норвегія також подала заявку, але вона не доходить до Північного полюса.

Тим часом США не ратифікували Конвенцію ООН, але, можливо, все одно готують свої власні претензії.

"США десятиліттями збирали дані про Арктику, і ми постійно чуємо, як можуть з'явитися претензії", - сказала Ребекка Пінкус, директор Полярного інституту у Вашингтонському аналітичному центрі Вільсона. Зрештою, США вступлять у боротьбу, вважає вона, хоча б для того, щоб мати можливість контролювати використання хоча б частини ресурсів.

Боротьба за корисні копалини в Арктиці

Отримання доступу до потенційно прибуткових ресурсів - одна з основних причин, по якій країни подають заявки, пише Bloomberg. Вважається, що арктичне морське дно, хоч і залишається в значній мірі недослідженим, містить великі запаси викопного палива, металів і найважливіших мінералів. Доступ до них стане легше, коли в результаті глобального потепління розтане морський лід.

"Остання циркумарктична оцінка Геологічної служби США була проведена в 2008 році. За її даними, за Полярним колом знаходиться близько 90 мільярдів барелів нерозвіданої нафти і 1670 трильйонів кубічних футів газу, а також критично важливі метали і мінерали, необхідні для електрифікації", - йдеться в статті Bloomberg.

Однак більша частина цього стосується наземних досліджень. А морські родовища металів на континентальному шельфі Арктики досі в значній мірі не досліджені, хоча геологи припускають, що вони можуть бути значними.

Вплив глобального потепління на Арктику

Зміна клімату полегшить доступ до цих областей, розвідку та видобуток, а також доставку будь-яких ресурсів. Арктика прогрівається в чотири рази швидше, ніж решта Земної кулі, і цей темп збільшується. У своєму звіті "Стан кріосфери" за 2022 рік Міжнародна ініціатива з клімату кріосфери (ICCI) дійшла висновку, що до 2050 року в Арктиці буде літо без льоду.

Очікується, що це посилить багато руйнівних кліматичних наслідків. У той час, як лід захищає Землю, відбиваючи сонячне тепло, відкрита вода робить протилежне, прискорюючи потепління. Зміни температурного розриву між Арктикою, котра швидко нагрівається, і нижчими широтами можуть зробити глобальні погодні умови ще більш екстремальними, а втрата льоду та зміни в циркуляції океану порушать середовище проживання морських тварин.

Зміни на суші створюють свої петлі зворотного зв'язку в Арктиці. Вічна мерзлота, що тане, викидає в атмосферу вуглекислий газ, прискорюючи потепління, яке прискорює розтавання. Танення льодовиків змушує рівень моря підніматися швидше й вище.

Економічний розвиток в Арктиці створює ризики для корінного населення, біорізноманіття та, особливо у випадку розвитку викопного палива, для клімату, який вже змінюється швидше, ніж люди можуть адаптуватися.

Видобуток викопного палива та глибоководний видобуток корисних копалин у тій частині світу, яка має вирішальне значення для кліматичного захисту планети, викликає великі суперечки. Але завоювання суверенних прав на офшорні ресурси може бути пов'язане не тільки з експлуатацією, але й із захистом.

"Якщо у вас є право на морське дно, ви також маєте право сказати, що розробка цих ресурсів заборонена. Йдеться не лише про економічну логіку. Це також може бути пов'язано з екологічною логікою", - вважає доцент Королівського коледжу оборони Данії Марк Якобсен.

Також, всі сторони добре усвідомлюють стратегічну військову важливість регіону, оскільки танення льоду відкриває нові маршрути для кораблів і підводних човнів над вершиною планети. Це тільки набуло значення в результаті агресії Москви, пише Bloomberg.

Поки що Північний полюс - одне з найбільш незайманих місць на Землі - належить всім і нікому. Як тільки всі геологічні дані будуть перевірені, для Арктики вже не буде шляху назад.

Арктична рада - інші новини

Як повідомляв УНІАН, Арктична рада була створена в 1996 році Данією, Фінляндією, Ісландією, Канадою, Норвегією, Росією, Швецією і США. Її завданнями є сталий розвиток, охорона навколишнього середовища, дослідження, моніторинг змін клімату та допомога корінним народам регіону.

Однак, повномасштабне вторгнення РФ в Україну фактично паралізувало роботу Ради. Утім, у червні організація повідомила про відновлення роботи над проектами, в яких не брала участь Росія. Близько 70 проектів, що складають приблизно половину роботи, затвердженої до лютого, знову запущені.

Цього року головування в арктичній Раді має перейти від Росії до Норвегії, і Осло перебуває в "конструктивному процесі" із Москвою для забезпечення передачі верховенства.

Теги за темою
РоссияСШАКанада
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Дурненький": Камалія поставила на місце Соломку, який назвав її бездарною
GlavRed
2025-01-19T20:27:07Z
Мірошниченко з дружиною зворушливо привітав сина з 5-річчям: як Марко відсвяткував перший ювілей
TSN
2025-01-19T20:06:09Z
Померла учасниця гурту "Лісапетний батальйон" Манастирська
TSN
2025-01-19T19:55:05Z
Варшавський фонд Pro Musica Viva цьогоріч розширить географію симфонічних концертів в Україні
УкраинФорм
2025-01-19T19:36:22Z
Серіали які створять атмосферу моди та романтики
360ua.news
2025-01-19T19:06:38Z
JustSasha презентує дебютний авторський сингл «WhyUs?» – голос покоління війни
Storyboom
2025-01-19T18:51:08Z
ЕксВіаГра Міша Романова розійшлася з радником президента Зеленського
GlavRed
2025-01-19T17:27:57Z
Камалія заінтригувала подробицями про розлучення з чоловіком-мільярдером: "Штамп нічого не значить"
TSN
2025-01-19T17:06:41Z
Куди сходити в Києві протягом тижня 20-26 січня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T17:00:54Z
Іменини Ілони у 2025 році: всі дні, коли Ілона святкує День ангела
Telegraf
2025-01-19T20:33:41Z
США розмістили модифіковані ядерні авіабомби в Європі
InternetUA
2025-01-19T20:27:03Z
Сирський про солдатів КНДР: вони воюють за радянською тактикою
УкраинФорм
2025-01-19T20:18:08Z
Які види земельних ділянок можна приватизувати під час воєнного стану
24tv
2025-01-19T20:06:16Z
Генштаб виявив помилки та взяв на контроль формування новоствореної 156-ї бригади
24tv
2025-01-19T20:00:26Z
Десятки тисяч з найкращих частин: Сирський назвав точне число ворожих військ у Курській області
24tv
2025-01-19T19:39:48Z
Перебування в обороні не дозволить здобути перемогу – Сирський
ZN UA
2025-01-19T19:37:44Z
Сирський про Курську операцію: безпрецедентний випадок, коли агресор вимушений оборонятися на своїй території
УкраинФорм
2025-01-19T19:33:59Z
Іменини Давида у 2025 році: всі дні, коли Давид святкує День ангела
Telegraf
2025-01-19T19:18:51Z
Марк Міллі пропонував почати переговори з РФ наприкінці 2022-го: хто наполіг продовжити війну – NYT
TSN
2025-01-19T20:36:47Z
Він повернувся, – журнал Time показав нову обкладинку з Трампом, який змітає документи
24tv
2025-01-19T20:36:07Z
Сирський пояснив, як Україна буде протидіяти російській ракеті “Орешнік”
TSN
2025-01-19T20:33:38Z
На сесії Європарламенту в Страсбурзі розглянуть підтримку України
ZN UA
2025-01-19T20:24:28Z
Вихід США з НАТО спровокує для Трампа серйозні юридичні "розборки", – BI
24tv
2025-01-19T20:21:30Z
Приречений на провал. Що не так із російським винищувачем МіГ-23
InternetUA
2025-01-19T20:18:18Z
Надання сучасної зброї Україні принесе стійкий мир і Нобелівську премію Трампу, – експосол США
24tv
2025-01-19T20:09:52Z
Маск зробив несподівану заяву про TikTok у США
TSN
2025-01-19T20:07:45Z
Команда Трампа дала новий прогноз щодо термінів закінчення війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T19:57:41Z
Українцям показали, скільки коштує оренда квартири у країнах Європи
Хвиля
2025-01-19T20:30:27Z
Затримка пенсійних виплат: куди звертатися
Знай
2025-01-19T20:06:45Z
Клієнтка Київстару заплатила "зайвих" 600 грн: компанія пояснила, чому так сталося
Политека
2025-01-19T20:00:38Z
Колосальні запаси нафти та газу: експерти розповіли, чому Трамп хоче "захопити" Гренландію
Политека
2025-01-19T19:42:02Z
Криптовалюта Трампа і біткойн привертають увагу пенсійних фондів – FT
iPress
2025-01-19T19:33:02Z
Барахолка любителів «совка». Які «раритети» українці продають на онлайн-аукціонах
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T18:48:43Z
Сезонні коливання на ринку праці України в грудні
360ua.news
2025-01-19T18:36:15Z
Тарифи на світло: у ВР відповіли, чи буде здорожчання
TSN
2025-01-19T18:06:43Z
"Ціни будуть рости на 2-3% щомісяця": експерт розповів, що відбувається з вартістю молочки
Политека
2025-01-19T18:03:13Z
Ворог думав, що резервів у нас немає, – Сирський розкрив ідею проведення Курської операції
24tv
2025-01-19T20:27:47Z
Росіяни намагаються просуватись по флангах: Тимочко пояснив ворожу тактику біля Покровська
24tv
2025-01-19T20:21:10Z
Основна мета противника це знищення української державності - Головнокомандувач ЗСУ
УкраинФорм
2025-01-19T19:42:45Z
Противник докладає усіх зусиль: Сирський прокоментував ситуацію у Покровську
24tv
2025-01-19T19:39:01Z
"В обороні війну не виграти": Сирський розповів, у чому перевага ЗСУ над росіянами
Telegraf
2025-01-19T19:36:42Z
"Окупантів змішали з бетоном": ЗСУ показали ефектне знищення ворога
GlavRed
2025-01-19T19:27:34Z
Їхали на поповнення – потрапили в пекло: "Маґура" показала ефективне знищення ворога на Курщині
24tv
2025-01-19T19:15:40Z
Курахове окуповане не повністю: Дикий пояснив, як ЗСУ продовжують утримувати місто
24tv
2025-01-19T19:03:51Z
Різниця разюча – звільнений з полону азовець розповів, що побачив після повернення до України
TSN
2025-01-19T18:36:46Z
У Нігерії через вибух бензовоза загинули 86 людей
Украина Криминальная
2025-01-19T20:21:38Z
Причиною пошкодження кабелів у Балтійському морі могла бути аварія, а не диверсія РФ — WP
ZN UA
2025-01-19T19:33:20Z
Розмова за кермом може вдарити по кишені: в поліції озвучили суму штрафу та як його уникнути
Знай
2025-01-19T19:21:24Z
На Чернігівщині засудили чоловіка, який вкрав дерев’яний туалет
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T19:15:32Z
В Україні судитимуть шахрайку, яка цинічно ошукала матір загиблого воїна
InternetUA
2025-01-19T19:15:15Z
Бізнес на зупинках транспорту: посадовця з Франківщині підозрюють у розтраті 600 тисяч гривень
Политека
2025-01-19T19:00:13Z
У Черкасах жінка відкрила вогонь у магазині
24tv
2025-01-19T18:36:09Z
Вибух у студії «Армія FM: постраждала радіоведуча
ZN UA
2025-01-19T18:15:20Z
В Одесі жінка вирішила віддячити судді у несподіваний спосіб: до чого це призвело
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T18:06:21Z
Обведуть навколо пальця будь-кого: 5 найхитріших знаків зодіаку
GlavRed
2025-01-19T20:27:12Z
Стрижки з чубчиком, які полюблять всі дівчата: добірка найкращих варіантів
24tv
2025-01-19T19:45:45Z
Що робити, щоб страшний сон не збувся: народні способи
GlavRed
2025-01-19T19:27:33Z
Його смак вас точно здивує: готуємо квасолевий суп з копченою паприкою
24tv
2025-01-19T19:24:55Z
Чому унітази завжди роблять білими: одиниці знають відповідь
24tv
2025-01-19T18:54:51Z
Беремо кілька яблук та шматок гарбуза: дешевий рецепт
Telegraf
2025-01-19T16:51:55Z
Розкішний сніданок за 10 хвилин: ульотна закуска з лаваша - рецепт
GlavRed
2025-01-19T16:27:35Z
Одні не розраховують витрати, інші – занадто квапляться: помилки при переїзді у знаків зодіаку
24tv
2025-01-19T16:21:57Z
Ви ще встигаєте здійснити мрії: який манікюр потрібно зробити до 29 січня
Знай
2025-01-19T15:51:32Z
TikTok відновив роботу у США: подробиці
Фокус
2025-01-19T20:27:02Z
Як припинити "зависати" у соцмережах: прості та дієві способи зменшити залежність від інтернету
24tv
2025-01-19T20:21:18Z
Земля та Місяць: нова теорія пояснює їх схожість і водне походження
360ua.news
2025-01-19T20:18:15Z
Виявлено найбільший банний комплекс Помпей
360ua.news
2025-01-19T19:33:52Z
Чи можуть Android-смартфони коштувати дешевше 3 000 грн: експерти дали відповідь
InternetUA
2025-01-19T19:18:19Z
Apple незабаром анонсує Powerbeats Pro 2
Portaltele
2025-01-19T19:12:28Z
Загроза безпеці: чому українцям слід замислитися над використанням TikTok
InternetUA
2025-01-19T18:45:10Z
У Держспецзв’язку попереджають про випадки підключення до персональних комп’ютерів шахраїв, які діють від імені CERT-UA
Детектор М
2025-01-19T18:27:40Z
Тест NVIDIA RTX 5090 в Blender підтвердив очікувану продуктивність
ITC
2025-01-19T18:12:08Z
Чи правда, що ходьба босоніж холодною підлогою викликає хвороби
Знай
2025-01-19T19:51:21Z
Небезпечна навіть невелика порція: учені розповіли, який вид м'яса губить наш мозок
Фокус
2025-01-19T19:45:49Z
Перша у світі програма-вимагач з’явилася 35 років тому — її розповсюдили на 5,25” дискетах
ITC
2025-01-19T19:37:15Z
Серед молоді фіксують стрімке зростання випадків раку, який раніше вважали старечим
24tv
2025-01-19T19:24:59Z
Вчені виявили ще один ген, мутація якого може спричинити хворобу Альцгеймера
УкраинФорм
2025-01-19T19:24:13Z
Виявляє проблему заздалегідь: учені розробили нову діагностику хвороби нирок
Фокус
2025-01-19T19:00:36Z
Що буде замість МСЕК: українцям пояснили, як знайти свою комісію після реформи
Политека
2025-01-19T18:27:19Z
Небезпека не обмежується червоним: яких популярних харчових барвників варто уникати
Фокус
2025-01-19T17:00:55Z
Норовірусна інфекція: українцям розповіли, як її лікувати і чим вона небезпечна
Политека
2025-01-19T16:42:52Z
Манчестер Сіті Гвардіоли повторив досягнення Арсеналу Венгера в АПЛ
Football.ua
2025-01-19T20:15:38Z
Карма повинна їх наздогнати, – Захарова звинуватила тренерку Ковтуна у зраді України
24tv
2025-01-19T20:06:18Z
Манчестер Сіті розтрощив Іпсвіч і повернувся до топ-4 АПЛ
Football.ua
2025-01-19T20:00:39Z
Збірна України з хокею вийшла до півфіналу Універсіади-2025
ZN UA
2025-01-19T19:55:33Z
Український вундеркінд вперше потрапив до заявки на матч Серії А
24tv
2025-01-19T19:09:18Z
Бій за три титули: потенційний суперник Усика очолить "Битву промоутерів"
24tv
2025-01-19T19:09:16Z
Лаціо розібрався з Вероною
Football.ua
2025-01-19T18:57:08Z
Реал пропустив свій найшвидший гол за останні 13 років
1News
2025-01-19T18:54:28Z
Аморім: Можливо, ми найгірша команда в історії МЮ. Я знаю, що ви хочете заголовків
Football.ua
2025-01-19T18:45:09Z
Закладаємося, цей перелік вас здивує: 5 дорогих марок авто з найменш надійними двигунами
24tv
2025-01-19T19:33:14Z
Tesla Cybertruck конфіскували в Англії як заборонене авто — тим часом пікап вільно їздить Одесою
ITC
2025-01-19T17:04:54Z
Німецьким вантажівкам Henschel виповнилося 100 років
AutoCentre
2025-01-19T13:07:49Z
Donut Lab анонсувала інновації в електротехніці
360ua.news
2025-01-19T13:03:40Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z