MY.UAНовини
Наступне протистояння РФ із Заходом відбудеться в багатій ресурсами Арктиці - Bloomberg
Наступне протистояння РФ із Заходом відбудеться в багатій ресурсами Арктиці - Bloomberg

Наступне протистояння РФ із Заходом відбудеться в багатій ресурсами Арктиці - Bloomberg

Арктика є міжнародно-нейтральною зоною, яка довгий час перебувала в стороні від геополітики. Проте зміна клімату викликала надзвичайно високий рівень активності в цьому віддаленому Полярному регіоні, тому зіткнення стратегічних інтересів і танення льодів можуть докорінно змінити його.

Як пише Bloomberg, управління Арктикою раптово опинилося під питанням після ізоляції Росії, найбільшої арктичної держави, через війну з Україною. Робота Арктичної ради - головного органу співпраці між вісьмома країнами - знаходиться в підвішеному стані. Його засідання були припинені з минулого року, і ніхто точно не знає, що станеться після 11 травня, коли Росія повинна передати головування Норвегії.

Росія залишається членом Ради і тому "в принципі" буде залучена до прийняття будь-яких рішеннях або дій, вважає Арктичний посол Королівства Данія Томас Вінклер. Але те, як це буде відбуватися в нинішньому політичному кліматі, "все ще розглядається", сказав він.

  • Країни включаються в боротьбу за Арктику
  • Боротьба за корисні копалини в Арктиці
  • Вплив глобального потепління на Арктику

Bloomberg пише, що статус-кво Арктики знаходиться під загрозою, що може зашкодити науковому співробітництву, яке процвітало з часів закінчення холодної війни. Ситуація ускладнюється глобальним потеплінням, що впливає на регіон, а також гонкою за її ресурсами - можливо, мільйонами барелів нафти і багатими родовищами корисних копалин.

Країни включаються в боротьбу за Арктику

Хоча ніхто не "володіє" Північним полюсом, країни, території яких оточують центральну частину Північного Льодовитого океану, вже володіють правами, що виходять далеко за межі їхньої берегової лінії, відповідно до міжнародного права. Тепер три з них - Росія, Канада та Данія (що володіє територією Гренландії) - перемальовують карти та виступають за ширші суверенні права на те, що знаходиться під океаном: величезну смугу арктичного морського дна, що простягається через Північний полюс. Четверта країна, Норвегія, кілька років тому висунула більш скромні аргументи на користь зміни кордонів.

Те, як в кінцевому підсумку будуть окреслені кордони, якщо використовувати дипломатичну термінологію, залежить від того, наскільки далеко континентальний шельф простягається за межі узбережжя кожної країни. Всі три країни заявляють, що їхні континентальні шельфи простягаються до підводного гірського хребта під назвою хребет Ломоносова.

Країни все ще зможуть вільно пересуватися територією, яка залишиться міжнародними водами. Але природні ресурси під цими водами можуть бути величезними, і їх можна захопити. Розгорнуте суперництво може мати серйозні наслідки для тих, хто контролює ключові ресурси, і для клімату.

Чотири країни стверджують, що вони претендують на розширені права на Арктику відповідно до міжнародного права, виходячи з геологічних факторів. Кожна з них вже має юрисдикцію над виключною економічною зоною (ВЕЗ), що простягається нижче центральної частини Північного Льодовитого океану.

При цьому, пише Bloomberg, Арктика є стратегічним пріоритетом для президента Росії Володимира Путіна.

Зміни в останній стратегії Росії щодо Арктики, викладені в документі про зовнішню політику, підписаному Путіним 31 березня, виключають згадки про "конструктивне міжнародне співробітництво". Політичний документ обіцяє дати відсіч недружнім державам, які сподіваються мілітаризувати регіон, і встановити більш тісні зв'язки співпраці з неарктичними державами, "які проводять конструктивну політику щодо Росії", що, можливо, відноситься до Китаю, у якого також є амбіції в полярному регіоні.

США, ще одна арктична держава, зберігають прихильність регіону і Арктичній раді, йдеться в заяві представника Держдепартаменту. Але дії Росії проти України "перешкоджають співпраці, координації та взаємодії, які характеризують роботу Арктичної ради", - сказав представник Держдепу.

Bloomberg також зазначає, що після вступу до НАТО Фінляндії та Швеції, Росія стане єдиною арктичною державою, яка не є членом Північноатлантичного альянсу.

"Через 50 років хто знає, чи ми все ще будемо відчайдушно намагатися добути останні запаси нафти і газу, чи ми будемо гостро потребувати нових рідкоземельних мінералів, а вони можуть бути розташовані в цій частині Арктики", - зазначає старший науковий співробітник Норвезького інституту Фрітьофа Нансена і експерт із арктичної безпеки і геополітики Андреас Остхаген.

Ось тут-то і виникають претензії на права на морське дно, що пересікаються, пише Bloomberg.

Росія, Данія і Канада заявляють, що хребет Ломоносова, який перетинає полюс, є продовженням континентального шельфу, що тягнеться від його берегової лінії до центральної частини Північного Льодовитого океану. Відповідно до Конвенції ООН про морське право, це забезпечить ексклюзивні суверенні права на природні ресурси на Полярному морському дні та під ним, за межами виняткових економічних зон, які простягаються до 200 морських миль від їхніх берегів.

Норвегія також подала заявку, але вона не доходить до Північного полюса.

Тим часом США не ратифікували Конвенцію ООН, але, можливо, все одно готують свої власні претензії.

"США десятиліттями збирали дані про Арктику, і ми постійно чуємо, як можуть з'явитися претензії", - сказала Ребекка Пінкус, директор Полярного інституту у Вашингтонському аналітичному центрі Вільсона. Зрештою, США вступлять у боротьбу, вважає вона, хоча б для того, щоб мати можливість контролювати використання хоча б частини ресурсів.

Боротьба за корисні копалини в Арктиці

Отримання доступу до потенційно прибуткових ресурсів - одна з основних причин, по якій країни подають заявки, пише Bloomberg. Вважається, що арктичне морське дно, хоч і залишається в значній мірі недослідженим, містить великі запаси викопного палива, металів і найважливіших мінералів. Доступ до них стане легше, коли в результаті глобального потепління розтане морський лід.

"Остання циркумарктична оцінка Геологічної служби США була проведена в 2008 році. За її даними, за Полярним колом знаходиться близько 90 мільярдів барелів нерозвіданої нафти і 1670 трильйонів кубічних футів газу, а також критично важливі метали і мінерали, необхідні для електрифікації", - йдеться в статті Bloomberg.

Однак більша частина цього стосується наземних досліджень. А морські родовища металів на континентальному шельфі Арктики досі в значній мірі не досліджені, хоча геологи припускають, що вони можуть бути значними.

Вплив глобального потепління на Арктику

Зміна клімату полегшить доступ до цих областей, розвідку та видобуток, а також доставку будь-яких ресурсів. Арктика прогрівається в чотири рази швидше, ніж решта Земної кулі, і цей темп збільшується. У своєму звіті "Стан кріосфери" за 2022 рік Міжнародна ініціатива з клімату кріосфери (ICCI) дійшла висновку, що до 2050 року в Арктиці буде літо без льоду.

Очікується, що це посилить багато руйнівних кліматичних наслідків. У той час, як лід захищає Землю, відбиваючи сонячне тепло, відкрита вода робить протилежне, прискорюючи потепління. Зміни температурного розриву між Арктикою, котра швидко нагрівається, і нижчими широтами можуть зробити глобальні погодні умови ще більш екстремальними, а втрата льоду та зміни в циркуляції океану порушать середовище проживання морських тварин.

Зміни на суші створюють свої петлі зворотного зв'язку в Арктиці. Вічна мерзлота, що тане, викидає в атмосферу вуглекислий газ, прискорюючи потепління, яке прискорює розтавання. Танення льодовиків змушує рівень моря підніматися швидше й вище.

Економічний розвиток в Арктиці створює ризики для корінного населення, біорізноманіття та, особливо у випадку розвитку викопного палива, для клімату, який вже змінюється швидше, ніж люди можуть адаптуватися.

Видобуток викопного палива та глибоководний видобуток корисних копалин у тій частині світу, яка має вирішальне значення для кліматичного захисту планети, викликає великі суперечки. Але завоювання суверенних прав на офшорні ресурси може бути пов'язане не тільки з експлуатацією, але й із захистом.

"Якщо у вас є право на морське дно, ви також маєте право сказати, що розробка цих ресурсів заборонена. Йдеться не лише про економічну логіку. Це також може бути пов'язано з екологічною логікою", - вважає доцент Королівського коледжу оборони Данії Марк Якобсен.

Також, всі сторони добре усвідомлюють стратегічну військову важливість регіону, оскільки танення льоду відкриває нові маршрути для кораблів і підводних човнів над вершиною планети. Це тільки набуло значення в результаті агресії Москви, пише Bloomberg.

Поки що Північний полюс - одне з найбільш незайманих місць на Землі - належить всім і нікому. Як тільки всі геологічні дані будуть перевірені, для Арктики вже не буде шляху назад.

Арктична рада - інші новини

Як повідомляв УНІАН, Арктична рада була створена в 1996 році Данією, Фінляндією, Ісландією, Канадою, Норвегією, Росією, Швецією і США. Її завданнями є сталий розвиток, охорона навколишнього середовища, дослідження, моніторинг змін клімату та допомога корінним народам регіону.

Однак, повномасштабне вторгнення РФ в Україну фактично паралізувало роботу Ради. Утім, у червні організація повідомила про відновлення роботи над проектами, в яких не брала участь Росія. Близько 70 проектів, що складають приблизно половину роботи, затвердженої до лютого, знову запущені.

Цього року головування в арктичній Раді має перейти від Росії до Норвегії, і Осло перебуває в "конструктивному процесі" із Москвою для забезпечення передачі верховенства.

Теги за темою
РоссияСШАКанада
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Массированная атака дронов на Москву: что известно о ночном инциденте
Gazeta UA
2025-07-20T01:36:49Z
Если бы США действовали быстрее, Украина уже бы победила - Кондолиза Райс
Gazeta UA
2025-07-20T01:36:18Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Отдадут все до копейки: украинцы могут вернуть деньги за некачественные услуги ЖКХ
Знай
2025-07-20T02:06:50Z
Россия потеряет десятки миллиардов из-за нового ценового потолка на нефть
Апостроф
2025-07-19T21:21:53Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Опасная болезнь: как уберечься от холеры
ZN UA
2025-07-19T22:24:58Z
Каким должно быть утреннее меню после 50 лет
Gazeta UA
2025-07-19T21:43:23Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Новая волна адской жары снова накроет Украину: названа дата
Telegraf
2025-07-20T02:30:28Z
ЗСУ имеют успех на самом сложном направлении - ISW
Корреспондент
2025-07-20T02:24:05Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Церковный праздник 20 июля: три вещи, которые категорически нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-07-20T02:30:50Z
Дополнительные средства: какая помощь предусмотрена для детей, которые вернулись из оккупации
ZN UA
2025-07-20T02:25:25Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
За беременной Тодоренко на фестивале приехала скорая помощь: что случилось
GlavRed
2025-07-19T20:30:38Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Бодрят лучше кофе. Украинцы создали смешные мемы о сезоне арбузов
Telegraf
2025-07-20T01:33:49Z
Гороскоп на сегодня 20 июля: раздражение Овнов, споры Весов и разочарование Водолеев
Знай
2025-07-20T01:33:10Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Север Ирана потрясло мощное землетрясение
Корреспондент
2025-07-20T02:24:22Z
ДТП с сотрудником прокуратуры: Генпрокурор заявил о личном контроле
Корреспондент
2025-07-20T00:06:03Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Магучих с оптимизмом смотрит в будущее после неудачного этапа: комментарий
Корреспондент
2025-07-20T02:30:26Z
В рамках боксерского шоу украинец Лапин одержал тяжелую победу: видео
Корреспондент
2025-07-20T02:18:48Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Фрэнк Уоррен о победе Усика: Этот боксер непревзойденный на пути бокса
Корреспондент
2025-07-20T02:06:47Z
После победы над Дюбуа Усик отдохнет: дальнейшие шаги в разработке
Корреспондент
2025-07-20T01:57:03Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Украинец нашел настоящий фан-клуб пса Патрона: видео насмешило сеть
Telegraf
2025-07-19T22:33:45Z
Проверка для мозга: найти пчелу среди цветной суеты может только гений
GlavRed
2025-07-19T22:27:45Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z