MY.UAНовини
«Табун»: українські військові пригоди перехідного періоду
«Табун»: українські військові пригоди перехідного періоду

«Табун»: українські військові пригоди перехідного періоду

Спробу створити український військово-пригодницький серіал із питомо українськими героями та смислами замість російсько-радянських можна вважати зарахованою.

«Нам всім ще раз треба повернутися до історичних сюжетів, передивитися і розповісти їх вустами українців. "Табун" — чудова нагода це зробити», — ось мета команди, яка працювала над створенням нового проєкту. Її озвучила генеральна продюсерка серіального напряму каналу ICTV2 Ірина Храновська напередодні прем’єри мінісеріалу. Глядачі каналу дивилися стрічку Дмитра Андріянова «Табун» два вечори, 25 і 26 квітня. А прискіпливі, перебірливі, вибагливі критики, котрі постійно вимагають від українського серіалу підняти планку до рівня HBO, а краще — Netflix, напевне почали складати список претензій уже на двадцятій хвилині першої серії. Аби під фінал знецінити роботу — в нас це вміють і люблять.

Чесний і справедливий підхід вимагає не лише бачити недоліки, а й погоджуватися з ними. Проте «Табун» правильніше розглядати, сприймати й оцінювати інакше, з іншої точки зору, за іншими критеріями, ніж, наприклад, стрічки «Спіймати Кайдаша», «Перші ластівки» чи «Дільничний з ДВРЗ». Йдеться не лише про розважальну складову, і так, «Спіймати Кайдаша» — серіал розважальний, просто належить до іншого сегменту масової культури, ніж «Пес». Попри соціальний фундамент «Перші ластівки» — теж розважальний серіал, нуар чи, краще, неонуар для підлітків. А «Табун» — військово-пригодницька історія.

Тепер увага, стежте за руками. До «Табуна» в українському телевізійному просторі не було ані міні-, ані довгого серіалу про часи Другої світової війни, створеного українською мовою, за участю лише українських акторів і загалом стовідсотково української команди. Також дотепер дія пригодницького серіалу про війну у форматі «на два ринки» (по суті — на російський, а в Україні доїдять) не відбувалася на чітко вказаній українській території — Звягель (ще не так давно Новоград-Волинський), Житомирщина. Хай у кадрі роль Звягеля грає частково територія київської Лаври, частково — Пирогів. Проте кінематографічну умовність не скасовано ще жодним указом. Власне, все кіно починалося з постановок на фоні побудованих декорацій.

Словом, «Табун» — справді перша спроба показати кіно про Другу світову війну і розповісти відповідну історію українцями для українців. Вона варта уваги, поваги й подяки. Інша річ, перед першопрохідцями, піонерами в хорошому розумінні цього слова, немає протоптаного шляху. Точніше, він є — але насправді це мінне поле, яким треба рухатися обережно. Нерозважливий крок — і вибухне. Інша аналогія — пірнання з берега в недослідженому наперед місці річки. Навіть майстер спорту з плавання, пірнувши за всіма правилами, ризикує напоротися на каміння, корчі або просто травмуватися через недостатню глибину. Частково ці проблеми автори «Табуна» виявили й подолали. Частково — ні, наступивши на закладену російською пропагандою міну ще з часів Другої світової.

«Табун» — не історичне, а костюмне кіно. Хоча й засноване, за словами творців, на реальному історичному факті: випробуванні в районі Звягеля отруйного газу «Табун», який не мав кольору, зате пахнув яблуками. Не лише Друга чи Перша світова, а й загалом XX століття може дати і дає, без перебільшення, сотні подібних мініфактів, на основі яких можна і треба робити сюжети для кіно й телебачення. Побуду адвокатом авторів серіалу: сам свого часу знайшов публікацію в одному збірнику історичних матеріалів про таємну лабораторію десь у районі Житомира. Йшлося про хімічну зброю, і так — 1942 рік.

Проте, повторюся, взятий за основу факт не робить «Табун» на сто відсотків історичним серіалом. Як буває заледве не в 90 % подібних сюжетів, утілених у романах і сценаріях всюди, де схожі історії створюють, вдячний споживач отримує фантазію на задану тему. Змодельовану рольову гру, в якій учасники діляться на команди. І, відповідно до правил, або взаємодіють із партнерами, або ворогують, працюючи на загальний результат: створення шоу. Не кривіться від цього слова, в Голлівуді навіть найдраматичніші серіали давно називаються «шоу», нікого від того не тіпає.

Умовність заданої ситуації передбачає або поверхове вивчення матчастини, або її непринциповий ігнор. Тобто, неуважність до деталей за замовчуванням не є злочином, бо пересічний глядач так глибоко в історичні реалії не інтегрований. Тут згадується серіал Сергія Ляліна «Смерть шпигунам!» (2007), вироблений «Стар Медіа» і на свій час досить рейтинговий. Опустимо пропагандистську складову, про яку, визнаймо, тоді не думали. Незабутньо інше: дія відбувається 1944 року, а герої обговорюють фільм «Подвиг розвідника», знятий… 1947-го. Потім сценарист Марк Гресь відмахувався: ой, та хто на це зважив. Автори ж «Табуна» демонструють схожу неуважність до деталей. Наприклад, німецький броньовик у діалогах запросто іменують бетеером. Або німецький кіномеханік везе в німецький гарнізон кіно за участю Чарлі Чапліна, хоча нацистський режим заборонив не лише стрічки Чапліна, а й загалом американське кіно. Хай навіть Гітлер у бункері й дивився «Серенаду сонячної долини» — але ж у Звягелі не бункер Гітлера…

Переходимо до найважливішого: згаданих уже груп персонажів. Які задають тон і ретранслюють певні ідеологічні, чи гаразд — світоглядні позиції. Й розставляють потрібні акценти.

Одразу респект авторам: проблема головного героя розв’язана. Мітя Рибалевський грає командира диверсійної групи, завдання якої — знайти і знищити лабораторію з виробництва «Табуна», зупинити злочинний експеримент нацистів. Його герой Іван Діденко — британський диверсант. Це величезний крок уперед і відмінна робота над помилками, що надають пригодницьким сюжетам часів Другої світової питомо й однозначно російського пропагандистського контексту. Діденко і його група — не радянські диверсанти, не червоноармійці, не спецназівці-енкаведешники. Сам Діденко колись замолоду воював у Дієвій Армії УНР, тому його й називають петлюрівцем. Є ще один доведений істориками факт, який можна і треба використовувати надалі: в британській розвідці МІ-6 служило на різних посадах чимало агентів із українським корінням. Новий позитивний герой військових пригод готовий, і він до Червоної армії чи НКВС або ГРУ стосунку не має. Він — ворог радянської влади.

Його антагоніст, німецький офіцер Штраубе, теж зрозумілий, і набір штампів такому персонажу не шкодить. Глибокий ворог, стратег та інтелектуал на кшталт групенфюрера СС Мюллера тут не потрібен. Владислав Мамчур уже зіграв такого ворога у фільмі «Обмін», тож його Штраубе — пізнаваний по десятках як радянських, так і російських чи західних фільмах нацистський офіцер, фашист без півтонів.

Цікавішим, точніше — несподіванішим виглядає Савельєв, ватажок звягельської допоміжної кущової поліції, тобто поліцаїв, як наш глядач звик їх називати. Насправді колаборанти мали офіційне визначення німецькою: Hilfswillige, по-простому — хіві, не завжди йшли на службу добровільно, не завжди були з-поміж полонених, не завжди мали власний рахунок до радянської влади й конкретних кривдників-комуністів. Василь Кухарський грає саме такого: його персонаж пристосовувався до будь-якої влади й за будь-якої влади крав, ґвалтував і вбивав. Несподіваним сценарним рішенням саме Савельєва є його нічим не виправдана борзота. Головний поліцай запросто стартує на пана німецького офіцера, гарикається зі Штраубе, хамить йому. За що отримує хіба разок по пиці. Ну і, звісно, найбільше в Савельєва особистих рахунків до Діденка. Через що саме поліцай, а не німецький офіцер протягом всієї історії ганяється за диверсантом і саме вони сходяться у фінальному двобої. Так чи інакше, тема хіві в Україні досі практично не досліджена, а вони та їхні стосунки з німецькою владою — скарбниця сюжетів.

Нарешті мінне поле: червоні партизани. Автори «Табуна», розв’язавши проблему українського героя, розставивши на сюжетній шахівниці його ворогів і зробивши їх зрозумілими, у ставленні саме до радянського партизанського руху не позбулися російсько-радянського контексту. Наші партизани — це УПА. Наші герої — петлюрівці, бандерівці, мазепинці. Але ж треба якось оцінити й радянських партизанів, бо вони на Житомирщині були.

Сюжетні перипетії вимагали від Діденка та інших британських диверсантів взаємодіяти з рухом опору на окупованій німцями території. Тим більше, це рідний край Діденка, тут його добре знають, а він добре знає людей і місцевість. Гріх не скористатися шансом, саме тому йому й довірили місію. Та що ж його робити, коли Діденко і червоний партизан — світоглядні вороги? Де знайти точку перетину й комунікації, як їх примирити?

Напевне автори відчували пастку в партизанській темі. Тому підстрахувалися: Андрій Ісаєнко грає Степана Діденка, командира партизанського загону, рідного брата Івана. Комуніст і петлюрівець, рідні брати й смертельні вороги. Перевірена часом драматична колізія, яка працює.

Detector Media · «Памфір приходить після Носорога». Рецензія Андрія Кокотюхи на фільм «Памфір»

Диявол у деталях: петлюрівець міг знайти і за сюжетом знайшов спільну мову з рідним братом. Бо в них виявився спільний ворог — німці й поліцаї. Але правильно подавати й будувати подібний союз як ситуативний. Іван і Степан мали б діяти спільно, проте не довіряти одне одному до кінця. І вже точно петлюрівець, ворог радянської влади й Червоної армії, не лишився б керувати червоними партизанами замість полеглого брата. Ще й зі словами: «Побігав за чужі інтереси. Настав час боронити свою землю». Красиво, але є нюанс: сьогодення, до якого відсилають автори, не відображає. Від 2014 року, і тим більше — від 2022-го такі, як Іван Діденко, боронять свою землю від нащадків і фанатів отих самих радянських партизанів. Яких у серіалі чомусь називають то лісовими братами, то лісовиками, а їхні укриття — криївками. Є підсвідоме бажання відірватися від контексту стрічок на кшталт «Підпільний обком діє». Завдання таке не стоїть.

Попри це, спробу створити військово-пригодницький серіал із питомо українськими героями та смислами я схильний вважати зарахованою. Бо такого продукту українській масовій культурі критично не вистачає. Територію окупував продукт із російським радянським змістом. Помилки у сприйнятті партизанів — звідти. Хоча документалісти вже розставляють правильні акценти. Можна переглянути стрічки Ігоря Кобрина. Або почитати дослідження історика Олександра Гогуна «Сталінські командос». І надалі український герой, петлюрівець він чи бандерівець, перемагатиме на одного ворога більше. Та й прозріння червоного партизана й перехід на правильний бік — теж неоране поле для драматургії. Тож маю надію, що далі буде рано чи пізно.

Теги за темою
кіновиробництво
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЗС РФ вдруге за ніч комбіновано атакували Україну ракетами: де було чутно вибухи
Фокус
2025-04-24T02:36:34Z
24 квітня - яке сьогодні свято, що не можна робити, все про цей день
Комсомольская правда
2025-04-24T02:34:50Z
Росія знову атакує Україну ракетами та БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T02:21:45Z
Ракета, яку РФ застосовує проти України: що відомо про Х-555
Факти ICTV
2025-04-24T02:07:30Z
Ракети Х-101: що відомо про снаряд, характеристики та дальність дії
Факти ICTV
2025-04-24T01:58:53Z
Здатний уразити ціль на відстані до 2 тис. км: що відомо про російський винищувач МіГ-31
Факти ICTV
2025-04-24T01:39:40Z
РФ запустила другу хвилю ракет: Ту-95 виконали маневри, з моря летять "Калібри"
GlavRed
2025-04-24T01:06:18Z
Відбулися перші пуски ракет з бомбардувальників
1News
2025-04-23T23:21:47Z
Росія запустила крилаті ракети зі стратегічної авіації
24tv
2025-04-23T23:12:08Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Бійка в Білому домі: Маск і Бессент зчепилися через податкову
Gazeta UA
2025-04-24T02:34:18Z
За останні 1,5 року – мінус третина: скільки арсеналів ГРАУ ще залишилось у Росії
24tv
2025-04-24T02:30:48Z
Формально ніколи не визнаємо, - політолог про статус окупованих територій
Политека
2025-04-24T02:30:35Z
США та Україна домовились розпочати роботу над зоною вільної торгівлі – Шмигаль
Факти ICTV
2025-04-24T02:12:23Z
Радник президента США сказав, чим Зеленському було б найлегще поступитися заради миру
ZN UA
2025-04-24T01:51:11Z
Росія вже втрачає шалені гроші щодоби: що може ускладнити Кремлю фінансування війни
24tv
2025-04-24T01:36:46Z
Голос Трампа почули у легендарній пісні: у Тік-Ток віруситься кумедне відео
Telegraf
2025-04-24T01:30:49Z
Зеленський прибув до ПАР: з'явилися деталі про візит
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T01:24:48Z
Штучний інтелект від Microsoft допомагає лікарям у всьому світі
InternetUA
2025-04-24T02:01:03Z
Безоплатна стоматологія для військових: як працює програма та хто має право на послуги
Хвиля
2025-04-24T01:15:45Z
Нанопластик із води та їжі може привести до інсульту
Telegraf
2025-04-23T21:21:19Z
Троянда стане королевою саду: чим її треба підживити за місяць
24tv
2025-04-23T20:09:56Z
На 15% знижує ризики деменції: фактор, який варто взяти під контроль
24tv
2025-04-23T19:21:15Z
100 кг за 382 дні: історія найдовшого голодування в історії медицини
Знай
2025-04-23T17:51:54Z
Що приховує запаморочення: від стресу до серйозних хвороб
24tv
2025-04-23T17:51:23Z
Ви могли цього не знати: що не можна робити у свій день народження
24tv
2025-04-23T16:48:03Z
Словаччина призупиняє закупівлю вакцин проти COVID-19 на час їхньої перевірки
Европейская правда
2025-04-23T16:37:39Z
36-річна Кендіс Свейнпоул знялась повністю гола на дереві
Gazeta UA
2025-04-24T01:15:19Z
Сивина, зморшки і ні краплі косметики: весняна Сальма Хаєк зачарувала свіжими фото
GlavRed
2025-04-23T23:27:18Z
"Мене там грохнуть": брехлива путіністка Симоньян зібралася в Україну
GlavRed
2025-04-23T20:45:44Z
Леся Нікітюк показалася в купальнику на тлі чуток про вагітність
GlavRed
2025-04-23T20:27:20Z
Тарас Цимбалюк відреагував на чутки про вагітність від нього СолоХи
Фокус
2025-04-23T20:00:20Z
Комедія з Тарасом Цимбалюком знову в лідерах: 10 найпопулярніших фільмів на Netflix
24tv
2025-04-23T19:54:02Z
YUNA роздала нагороди - більшість переможців на премію на прийшли
Комсомольская правда
2025-04-23T19:34:37Z
Цимбалюк відреагував на чутки про роман із відомою співачкою та можливе батьківство
GlavRed
2025-04-23T19:27:22Z
"Спасибі, моє життя": чоловік Лорак ніжно звернувся до "щастя" і це не співачка
GlavRed
2025-04-23T19:27:09Z
Атака на Київщину 24 квітня: у Бучанському районі пошкоджено багатоповерхівку
Факти ICTV
2025-04-24T02:03:04Z
Погрожуючи зброєю, військовослужбовець взяв у заручники чоловіка: поліція оперативно затримала зловмисника
Украина Криминальная
2025-04-24T01:57:03Z
Комбінований удар по Києву: відомо про загиблих, серед постраждалих – діти
24tv
2025-04-24T01:24:26Z
Двоє загиблих у столиці, 54 людини поранено, 38 із них, зокрема 6 дітей, госпіталізували
Украина Криминальная
2025-04-24T01:24:02Z
Удар по Києву. У столиці зросла кількість постраждалих, є загиблий
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T00:54:49Z
Вибухи лунали на Київщині: постраждала п'ятиповерхівка, сталися пожежі
24tv
2025-04-24T00:48:14Z
На Київщині пошкоджено п’ятиповерховий житловий будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T23:30:23Z
Під час повітряного удару росіяни пошкодили багатоповерхівку на Київщині, у трьох районах спалахнули пожежі
ZN UA
2025-04-23T23:21:30Z
На Київщині п’яна жінка позбавила життя онука, якому виповнився лише тиждень
Украина Криминальная
2025-04-23T22:45:59Z
Українцям показали ціни на пальне в різних областях: де дешевше бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2025-04-24T02:06:34Z
ЄС оштрафував Apple і Meta на майже $800 млн
InternetUA
2025-04-24T00:01:15Z
Автомобільна промисловість попереджує Трампа про ризик звільнень та банкрутств через мита
Топ Жир
2025-04-23T21:30:53Z
Yuga Labs подала позов проти криптоблогера за невиконання ним судового рішення
InternetUA
2025-04-23T21:13:49Z
Мінрозвитку презентувало Централізовану закупівельну організацію: чим вона займатиметься
ZN UA
2025-04-23T20:46:16Z
Найбільша китайська держкомпанія відновила закупівлю російської нафти – медіа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T20:16:33Z
Більше не 220: Україну переведуть на новий стандарт напруги струму
Хвиля
2025-04-23T19:24:05Z
В якій державі зараз найбільші запаси золота
24tv
2025-04-23T19:15:14Z
Світовий банк підтвердив прогноз зростання ВВП України на 2025 рік
360ua.news
2025-04-23T19:12:03Z
У Близнюків настав час виходити з зони комфорту: гороскоп на 24 квітня
24tv
2025-04-24T02:06:54Z
"Будуть спроби наступу": чи є загроза відкриття РФ нового фронту
GlavRed
2025-04-24T00:36:47Z
"Все дуже серйозно": у КМВА поінформували про потужний повітряний удар по Києву та перших постраждалих
ZN UA
2025-04-24T00:27:12Z
У Криму пролунала серія вибухів: їх чули у різних локаціях півострова, що відомо
Фокус
2025-04-24T00:21:31Z
Масштабна атака дронами на Крим: вибухи в Сімферополі, Севастополі та інших містах
24tv
2025-04-24T00:09:59Z
Росія атакувала Харків та Дніпро
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T00:00:05Z
Ракетний удар по Харкову: вікна вибиті, подробиці атаки вивчаються
24tv
2025-04-23T23:33:24Z
Через комбіновану повітряну атаку у Києві горять будинки та авто
ZN UA
2025-04-23T22:34:42Z
У Києві лунають вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T22:15:43Z
Постільна білизна стане м’якшою та зручнішою: що потрібно покласти в пралку
GlavRed
2025-04-24T01:36:16Z
Три способи щеплення вишні, які працюють навіть у новачків
Gazeta UA
2025-04-24T00:00:19Z
Будуть рости на очах: чим треба підживити вазони
24tv
2025-04-23T22:12:12Z
Чи можна садити декоративну вербу біля будинку: це треба знати
24tv
2025-04-23T21:36:05Z
Щоб не зашкодити сну та здоровʼю: що варто їсти на ніч
24tv
2025-04-23T21:00:57Z
Найсуворіший готель у світі: у вас заберуть телефон і заборонять розмовляти
24tv
2025-04-23T20:39:52Z
Місячний гороскоп на 24 квітня: як притягнути до себе гармонію та достаток
GlavRed
2025-04-23T20:27:50Z
Коли висаджувати квасолю: ідеальний час для неймовірного врожаю
24tv
2025-04-23T19:42:45Z
Усі все знають і всім ок: правила гри у відкритих стосунках і як вони взагалі працюють
24tv
2025-04-23T19:33:48Z
Гюлер приніс Реалу мінімальну перемогу над Хетафе
Football.ua
2025-04-23T23:00:28Z
Пушич: Трофеї — це важливо, але без впізнаваної гри вони нічого не варті
Football.ua
2025-04-23T21:43:18Z
Мілан розгромив Інтер й вийшов у фінал Кубка Італії
Football.ua
2025-04-23T21:39:57Z
Зірка "Гри престолів" зганьбився візитом до РФ - деталі
GlavRed
2025-04-23T21:27:39Z
Бенфіка без Трубіна у заявці вдруге розгромила Тірсенсе на шляху до фіналу Кубка Португалії
Football.ua
2025-04-23T21:13:52Z
Крістал Пелес відібрав очки в Арсеналу без Зінченка, але все ще не зробив Ліверпуль чемпіоном
Football.ua
2025-04-23T21:10:41Z
Мілан у принциповому дербі розгромив Інтер та став першим фіналістом Кубка Італії
24tv
2025-04-23T21:00:25Z
Парма — Ювентус 1:0 Відео гола та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-23T20:52:18Z
Чурілов — про 1/2 Кубка України: Вірю, що після таких матчів якомога більше дітей захочуть займатися футболом
Football.ua
2025-04-23T20:24:31Z
Вчені назвали 6 снів найпоширеніших снів та розкрили їх справжнє значення
GlavRed
2025-04-24T02:06:24Z
Дорого, чи надто небезпечно: чому зараз не літають на Місяць
GlavRed
2025-04-24T01:06:51Z
Apple запатентувала нову клавіатуру для MacBook
InternetUA
2025-04-24T01:01:13Z
Instagram запустив додаток для редагування відео
InternetUA
2025-04-23T23:01:34Z
One UI 8 не за горами: названі смартфони та планшети, які отримають оновлення
InternetUA
2025-04-23T20:16:18Z
Понад 200 французьких ЗМІ позиваються до Meta
Детектор М
2025-04-23T19:55:18Z
Ремастер The Elder Scrolls IV: Oblivion став хітом серед користувачів Steam
24tv
2025-04-23T19:33:54Z
OpenAI готова купити браузер Chrome, якщо Google змусять його продати
AIN
2025-04-23T18:03:10Z
Вигоріло 30%: з'явились перші супутникові фото 51 арсеналу ГРАУ після детонації, — OSINT
Фокус
2025-04-23T17:51:47Z
Конкурс дизайну Mustang від Ford в Китаї виходить за рамки звичайних стандартів
Топ Жир
2025-04-24T01:30:02Z
Фарба для автомобілів Mercedes, яка працює на сонячній енергії, може забезпечити електрокари тисячами миль пробігу щороку
Топ Жир
2025-04-24T00:45:08Z
Не лише для краси: навіщо встановлюють на авто по дві вихлопні труби
GlavRed
2025-04-24T00:27:13Z
Nissan не підвищує ціни до червня, але готуйтеся оплачувати
Топ Жир
2025-04-24T00:15:50Z
Нова модель CLA L від China більша за С-клас
Топ Жир
2025-04-23T23:30:08Z
Walmart посилює контроль за довгостроковими паркувальниками штрафами та евакуацією
Топ Жир
2025-04-23T22:45:39Z
Спеціальне видання BMW M4 для Нюрбургрингу виявилося надто ексклюзивним для заходу
Топ Жир
2025-04-23T22:30:33Z
Audi робить акцент на розмірах у ключових моментах для ринку розкоші в Китаї
Топ Жир
2025-04-23T20:45:10Z
Електричний спортивний купе MG виходить на виробництво цього року
Топ Жир
2025-04-23T20:30:14Z