MY.UAНовини
«Табун»: українські військові пригоди перехідного періоду
«Табун»: українські військові пригоди перехідного періоду

«Табун»: українські військові пригоди перехідного періоду

Спробу створити український військово-пригодницький серіал із питомо українськими героями та смислами замість російсько-радянських можна вважати зарахованою.

«Нам всім ще раз треба повернутися до історичних сюжетів, передивитися і розповісти їх вустами українців. "Табун" — чудова нагода це зробити», — ось мета команди, яка працювала над створенням нового проєкту. Її озвучила генеральна продюсерка серіального напряму каналу ICTV2 Ірина Храновська напередодні прем’єри мінісеріалу. Глядачі каналу дивилися стрічку Дмитра Андріянова «Табун» два вечори, 25 і 26 квітня. А прискіпливі, перебірливі, вибагливі критики, котрі постійно вимагають від українського серіалу підняти планку до рівня HBO, а краще — Netflix, напевне почали складати список претензій уже на двадцятій хвилині першої серії. Аби під фінал знецінити роботу — в нас це вміють і люблять.

Чесний і справедливий підхід вимагає не лише бачити недоліки, а й погоджуватися з ними. Проте «Табун» правильніше розглядати, сприймати й оцінювати інакше, з іншої точки зору, за іншими критеріями, ніж, наприклад, стрічки «Спіймати Кайдаша», «Перші ластівки» чи «Дільничний з ДВРЗ». Йдеться не лише про розважальну складову, і так, «Спіймати Кайдаша» — серіал розважальний, просто належить до іншого сегменту масової культури, ніж «Пес». Попри соціальний фундамент «Перші ластівки» — теж розважальний серіал, нуар чи, краще, неонуар для підлітків. А «Табун» — військово-пригодницька історія.

Тепер увага, стежте за руками. До «Табуна» в українському телевізійному просторі не було ані міні-, ані довгого серіалу про часи Другої світової війни, створеного українською мовою, за участю лише українських акторів і загалом стовідсотково української команди. Також дотепер дія пригодницького серіалу про війну у форматі «на два ринки» (по суті — на російський, а в Україні доїдять) не відбувалася на чітко вказаній українській території — Звягель (ще не так давно Новоград-Волинський), Житомирщина. Хай у кадрі роль Звягеля грає частково територія київської Лаври, частково — Пирогів. Проте кінематографічну умовність не скасовано ще жодним указом. Власне, все кіно починалося з постановок на фоні побудованих декорацій.

Словом, «Табун» — справді перша спроба показати кіно про Другу світову війну і розповісти відповідну історію українцями для українців. Вона варта уваги, поваги й подяки. Інша річ, перед першопрохідцями, піонерами в хорошому розумінні цього слова, немає протоптаного шляху. Точніше, він є — але насправді це мінне поле, яким треба рухатися обережно. Нерозважливий крок — і вибухне. Інша аналогія — пірнання з берега в недослідженому наперед місці річки. Навіть майстер спорту з плавання, пірнувши за всіма правилами, ризикує напоротися на каміння, корчі або просто травмуватися через недостатню глибину. Частково ці проблеми автори «Табуна» виявили й подолали. Частково — ні, наступивши на закладену російською пропагандою міну ще з часів Другої світової.

«Табун» — не історичне, а костюмне кіно. Хоча й засноване, за словами творців, на реальному історичному факті: випробуванні в районі Звягеля отруйного газу «Табун», який не мав кольору, зате пахнув яблуками. Не лише Друга чи Перша світова, а й загалом XX століття може дати і дає, без перебільшення, сотні подібних мініфактів, на основі яких можна і треба робити сюжети для кіно й телебачення. Побуду адвокатом авторів серіалу: сам свого часу знайшов публікацію в одному збірнику історичних матеріалів про таємну лабораторію десь у районі Житомира. Йшлося про хімічну зброю, і так — 1942 рік.

Проте, повторюся, взятий за основу факт не робить «Табун» на сто відсотків історичним серіалом. Як буває заледве не в 90 % подібних сюжетів, утілених у романах і сценаріях всюди, де схожі історії створюють, вдячний споживач отримує фантазію на задану тему. Змодельовану рольову гру, в якій учасники діляться на команди. І, відповідно до правил, або взаємодіють із партнерами, або ворогують, працюючи на загальний результат: створення шоу. Не кривіться від цього слова, в Голлівуді навіть найдраматичніші серіали давно називаються «шоу», нікого від того не тіпає.

Умовність заданої ситуації передбачає або поверхове вивчення матчастини, або її непринциповий ігнор. Тобто, неуважність до деталей за замовчуванням не є злочином, бо пересічний глядач так глибоко в історичні реалії не інтегрований. Тут згадується серіал Сергія Ляліна «Смерть шпигунам!» (2007), вироблений «Стар Медіа» і на свій час досить рейтинговий. Опустимо пропагандистську складову, про яку, визнаймо, тоді не думали. Незабутньо інше: дія відбувається 1944 року, а герої обговорюють фільм «Подвиг розвідника», знятий… 1947-го. Потім сценарист Марк Гресь відмахувався: ой, та хто на це зважив. Автори ж «Табуна» демонструють схожу неуважність до деталей. Наприклад, німецький броньовик у діалогах запросто іменують бетеером. Або німецький кіномеханік везе в німецький гарнізон кіно за участю Чарлі Чапліна, хоча нацистський режим заборонив не лише стрічки Чапліна, а й загалом американське кіно. Хай навіть Гітлер у бункері й дивився «Серенаду сонячної долини» — але ж у Звягелі не бункер Гітлера…

Переходимо до найважливішого: згаданих уже груп персонажів. Які задають тон і ретранслюють певні ідеологічні, чи гаразд — світоглядні позиції. Й розставляють потрібні акценти.

Одразу респект авторам: проблема головного героя розв’язана. Мітя Рибалевський грає командира диверсійної групи, завдання якої — знайти і знищити лабораторію з виробництва «Табуна», зупинити злочинний експеримент нацистів. Його герой Іван Діденко — британський диверсант. Це величезний крок уперед і відмінна робота над помилками, що надають пригодницьким сюжетам часів Другої світової питомо й однозначно російського пропагандистського контексту. Діденко і його група — не радянські диверсанти, не червоноармійці, не спецназівці-енкаведешники. Сам Діденко колись замолоду воював у Дієвій Армії УНР, тому його й називають петлюрівцем. Є ще один доведений істориками факт, який можна і треба використовувати надалі: в британській розвідці МІ-6 служило на різних посадах чимало агентів із українським корінням. Новий позитивний герой військових пригод готовий, і він до Червоної армії чи НКВС або ГРУ стосунку не має. Він — ворог радянської влади.

Його антагоніст, німецький офіцер Штраубе, теж зрозумілий, і набір штампів такому персонажу не шкодить. Глибокий ворог, стратег та інтелектуал на кшталт групенфюрера СС Мюллера тут не потрібен. Владислав Мамчур уже зіграв такого ворога у фільмі «Обмін», тож його Штраубе — пізнаваний по десятках як радянських, так і російських чи західних фільмах нацистський офіцер, фашист без півтонів.

Цікавішим, точніше — несподіванішим виглядає Савельєв, ватажок звягельської допоміжної кущової поліції, тобто поліцаїв, як наш глядач звик їх називати. Насправді колаборанти мали офіційне визначення німецькою: Hilfswillige, по-простому — хіві, не завжди йшли на службу добровільно, не завжди були з-поміж полонених, не завжди мали власний рахунок до радянської влади й конкретних кривдників-комуністів. Василь Кухарський грає саме такого: його персонаж пристосовувався до будь-якої влади й за будь-якої влади крав, ґвалтував і вбивав. Несподіваним сценарним рішенням саме Савельєва є його нічим не виправдана борзота. Головний поліцай запросто стартує на пана німецького офіцера, гарикається зі Штраубе, хамить йому. За що отримує хіба разок по пиці. Ну і, звісно, найбільше в Савельєва особистих рахунків до Діденка. Через що саме поліцай, а не німецький офіцер протягом всієї історії ганяється за диверсантом і саме вони сходяться у фінальному двобої. Так чи інакше, тема хіві в Україні досі практично не досліджена, а вони та їхні стосунки з німецькою владою — скарбниця сюжетів.

Нарешті мінне поле: червоні партизани. Автори «Табуна», розв’язавши проблему українського героя, розставивши на сюжетній шахівниці його ворогів і зробивши їх зрозумілими, у ставленні саме до радянського партизанського руху не позбулися російсько-радянського контексту. Наші партизани — це УПА. Наші герої — петлюрівці, бандерівці, мазепинці. Але ж треба якось оцінити й радянських партизанів, бо вони на Житомирщині були.

Сюжетні перипетії вимагали від Діденка та інших британських диверсантів взаємодіяти з рухом опору на окупованій німцями території. Тим більше, це рідний край Діденка, тут його добре знають, а він добре знає людей і місцевість. Гріх не скористатися шансом, саме тому йому й довірили місію. Та що ж його робити, коли Діденко і червоний партизан — світоглядні вороги? Де знайти точку перетину й комунікації, як їх примирити?

Напевне автори відчували пастку в партизанській темі. Тому підстрахувалися: Андрій Ісаєнко грає Степана Діденка, командира партизанського загону, рідного брата Івана. Комуніст і петлюрівець, рідні брати й смертельні вороги. Перевірена часом драматична колізія, яка працює.

Detector Media · «Памфір приходить після Носорога». Рецензія Андрія Кокотюхи на фільм «Памфір»

Диявол у деталях: петлюрівець міг знайти і за сюжетом знайшов спільну мову з рідним братом. Бо в них виявився спільний ворог — німці й поліцаї. Але правильно подавати й будувати подібний союз як ситуативний. Іван і Степан мали б діяти спільно, проте не довіряти одне одному до кінця. І вже точно петлюрівець, ворог радянської влади й Червоної армії, не лишився б керувати червоними партизанами замість полеглого брата. Ще й зі словами: «Побігав за чужі інтереси. Настав час боронити свою землю». Красиво, але є нюанс: сьогодення, до якого відсилають автори, не відображає. Від 2014 року, і тим більше — від 2022-го такі, як Іван Діденко, боронять свою землю від нащадків і фанатів отих самих радянських партизанів. Яких у серіалі чомусь називають то лісовими братами, то лісовиками, а їхні укриття — криївками. Є підсвідоме бажання відірватися від контексту стрічок на кшталт «Підпільний обком діє». Завдання таке не стоїть.

Попри це, спробу створити військово-пригодницький серіал із питомо українськими героями та смислами я схильний вважати зарахованою. Бо такого продукту українській масовій культурі критично не вистачає. Територію окупував продукт із російським радянським змістом. Помилки у сприйнятті партизанів — звідти. Хоча документалісти вже розставляють правильні акценти. Можна переглянути стрічки Ігоря Кобрина. Або почитати дослідження історика Олександра Гогуна «Сталінські командос». І надалі український герой, петлюрівець він чи бандерівець, перемагатиме на одного ворога більше. Та й прозріння червоного партизана й перехід на правильний бік — теж неоране поле для драматургії. Тож маю надію, що далі буде рано чи пізно.

Теги за темою
кинопроизводство
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На британском острове нашли 2000-летнюю "магическую" ложку
Апостроф
2025-02-22T09:03:09Z
Как ученые помогают громадам найти решения для устойчивого развития
ZN UA
2025-02-22T06:33:35Z
Официально: Студия Iron Galaxy анонсирует 4 марта новую Tony Hawk's Pro Skater
GameMag
2025-02-21T20:21:38Z
Obsidian Entertainment довольна стартовыми продажами Avowed — игру для Xbox Series X|S и ПК хорошо покупают
GameMag
2025-02-21T20:16:41Z
Split Fiction от разработчиков It Takes Two получит полный кроссплей
GameMag
2025-02-21T20:16:32Z
Cyberia Nova анонсировала дополнение «Земской собор» для игры «Смута»
GameMag
2025-02-21T20:09:32Z
Найден древнейший унитаз, которым пользовался принц: в чем его особенность
TSN
2025-02-21T18:21:05Z
"Это победа для игроков": Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида высказался о переносе эксклюзивов Xbox Series X|S на PlayStation 5
GameMag
2025-02-21T18:19:40Z
Решает важную проблему: найден способ "объединить" солнечные панели с батареями
Фокус
2025-02-21T17:00:36Z
90% людей ошибается: сколько минут можно держать чайный пакетик в чашке
TSN
2025-02-22T09:33:00Z
Ракам - богатство, Козерогам - прибыль во всем: финансовый Таро-прогноз на март 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-22T08:51:33Z
Практика «Путь героя»: 7 вопросов, которые помогут найти смысл жизни
Marie Claire
2025-02-22T08:00:51Z
Почему нельзя хранить помидоры в холодильнике: разрушаем популярный миф
Знай
2025-02-22T06:51:09Z
«Диета внимания»: пять техник, чтобы перестать скролить ленту и начать работать
Marie Claire
2025-02-21T19:00:47Z
Замените муку другим ингредиентом и сырники получатся невероятно нежными: рецепт
TSN
2025-02-21T16:51:33Z
Пройдите тест с оптической иллюзией, чтобы узнать, есть ли у вас проблемы с обязательствами
TSN
2025-02-21T16:36:44Z
Лагман: рецепт вкусного блюда к ужину
Фокус
2025-02-21T15:57:38Z
Все говорят о любви к себе: почему шопинг и косметологи в этом не помогают
Marie Claire
2025-02-21T15:00:34Z
Россияне атаковали Киевщину беспилотниками, погиб железнодорожник
Комсомольская правда
2025-02-22T08:51:50Z
ВМС Германии сорвали попытку загрязнения водоснабжения на фрегате "Гессен": подробности инцидента
TSN
2025-02-22T07:51:05Z
В российском Ростове вспыхнул мощный пожар
Корреспондент
2025-02-22T07:39:45Z
Укрзализныця сообщила о гибели сотрудника от атаки БПЛА
Корреспондент
2025-02-22T01:45:40Z
РФ атаковала Киев и область "шахедами": детали вражеского удара
Фокус
2025-02-21T23:51:21Z
В Берлине мужчину тяжело ранили возле мемориала Холокоста, нападающего ищут
Европейская правда
2025-02-21T20:03:04Z
В Германии задержан россиянин по подозрению в подготовке теракта
Корреспондент
2025-02-21T17:39:07Z
Между двумя странами НАТО снова оборвался подводный кабель: что известно
TSN
2025-02-21T16:48:51Z
Военный требовал деньги у знакомой, выдавая себя за работника СБУ
Корреспондент
2025-02-21T16:18:27Z
Трубина отправят в запас Бенфики на ближайшие матчи - источник
Корреспондент
2025-02-22T09:24:41Z
Назван соперник, ради которого Тайсон Фьюри может вернуться в большой бокс
Известия Киев
2025-02-22T08:31:21Z
Уоррен назвал потенциальных соперников Дюбуа после срыва боя с Паркером
Корреспондент
2025-02-22T08:24:08Z
Принцу Гарри на "Играх непокоренных" подарили браслет от Superhumans и Guzema Jewelry
Комсомольская правда
2025-02-22T07:18:24Z
Багатскис оценил поражение Украины в отборе на Евробаскет
Корреспондент
2025-02-22T06:12:39Z
"Динамо" – "Карпаты": видео онлайн-трансляция матча
ZN UA
2025-02-21T22:10:06Z
Топ-клубы АПЛ готовы подписать звезду Аталанты, которая поссорилась с главным тренером
Корреспондент
2025-02-21T18:18:28Z
"Аграрный колледж, немного связано с лошадьми": в Украине прошли соревнования по хоббихорсингу
Фокус
2025-02-21T16:06:35Z
Больше половины участников Кубка мира выступили против возвращения российских лыжников
ZN UA
2025-02-21T15:25:42Z
Келлог посетил раненых украинских военных
ZN UA
2025-02-22T09:37:33Z
В Украину скоро придет потепление: синоптик рассказала, когда закончатся морозы
Фокус
2025-02-22T09:30:35Z
Киев попал в топ-30 самых загрязненных городов мира
Комсомольская правда
2025-02-22T08:48:05Z
452 рассвета в плену. История защитника Мариуполя, прошедшего российские застенки
Лига
2025-02-22T08:00:25Z
Проседание фронта продолжается: в США рассказали, куда прорвались оккупанты
Comments UA
2025-02-22T06:30:13Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 22 февраля в Украине
UAToday
2025-02-22T06:12:43Z
Ночные обстрелы БпЛА и ситуация на фронте: главные новости ночи 22 февраля 2025 года
TSN
2025-02-22T05:06:14Z
В течение суток враг продвинулся в Донецкой области — DeepState
TSN
2025-02-22T04:51:13Z
21 февраля россияне ударили ракетой по Сумщине: в ОВА рассказали о последствиях этого и других обстрелов
ZN UA
2025-02-22T04:03:35Z
Звезда "Лиги смеха" Настя Ткаченко шокировала исчезновением жениха после предложения: "Он испугался"
TSN
2025-02-22T09:06:21Z
Core недели: расстегиваем куртку снизу, как Кайли Дженнер
Marie Claire
2025-02-22T09:00:09Z
Могилевская перенесла операцию: "Была в стрессе"
TSN
2025-02-22T08:06:33Z
Готовим попкорн, ждать недолго: объявлена дата выхода второго сезона "The Last of Us", свежие кадры
Знай
2025-02-22T05:51:45Z
Что посмотреть на выходных: 10 фильмов, которые не оставят равнодушным
Comments UA
2025-02-21T19:39:52Z
Netflix экранизирует Sifu при участии создателя "Джона Уика"
GameMag
2025-02-21T19:33:57Z
НБУ выпустит новую монету номиналом 2 гривны: детали
Апостроф
2025-02-21T18:33:43Z
Какие стрижки никогда не выйдут из моды: пять стильных причесок
TSN
2025-02-21T18:21:37Z
"Старая бабка": путинистка Валерия прощается со своими поклонниками
GlavRed
2025-02-21T17:39:52Z
Получение загранпаспорта за пределами Украины: можно ли это сделать без военного билета
ZN UA
2025-02-22T10:00:08Z
Масляна-2025: ритуалы обряды, которые помогут узнать будущее и притянуть богатство и удачу
Знай
2025-02-22T09:51:37Z
Отсрочка от мобилизации с 1 марта: кто имеет право
Политека
2025-02-22T09:30:49Z
Пенсионный фонд уменьшает выплаты без ведома людей
Знай
2025-02-22T09:30:41Z
Россияне запустили по Украине 162 дрона: сколько из них смогло приземлить ПВО
ZN UA
2025-02-22T09:24:44Z
Успешный бизнес: умный пес всего за три дня принес хозяину 27 тысяч долларов
Фокус
2025-02-22T09:00:09Z
Чехия отменит временную защиту для украинцев: стало известно, когда это произойдет
GlavRed
2025-02-22T08:27:42Z
Если завтра выборы: социологи показали, кому больше всего доверяют украинцы
Comments UA
2025-02-22T08:21:05Z
В послевоенном восстановлении Украине важно использовать территориальный капитал громад: почему и как это сделать
ZN UA
2025-02-22T08:16:48Z
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
UAToday
2025-02-22T09:06:08Z
Как созреть авокадо: простые способы, которые помогут сделать фрукт мягким
TSN
2025-02-22T07:51:29Z
Принимая этот витамин, вы снизите риск образования камней в почках больше, чем на 20%
Comments UA
2025-02-22T07:33:24Z
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
TSN
2025-02-22T05:54:34Z
"Квантовая информация": ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
Фокус
2025-02-22T02:15:40Z
Медицинские обследования: как бесплатно пройти КТ и МРТ
ZN UA
2025-02-22T02:04:55Z
Жизнь после смерти: ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
TSN
2025-02-21T22:09:45Z
Даже сыр сокращает жизнь: ученые исследовали факторы, приближающие нас к смерти
Знай
2025-02-21T19:51:22Z
В Украине снизят цены на медпрепараты: исчезнут ли из продажи наиболее популярные лекарства?/Фарма поддержала решение властей, но как оно будет реализовано на практике?
Апостроф
2025-02-21T16:30:44Z
Курс валют в Украине 22 февраля 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-02-22T09:42:15Z
Денежные переводы через платежные системы: поступления в Украину снова упали
ZN UA
2025-02-22T09:24:40Z
Клиентка ПриватБанка потеряла средства с кредитной карты: "В отделении помочь не смогли"
Политека
2025-02-22T09:03:55Z
Цены пошли вниз: в Украине подешевела капуста
ZN UA
2025-02-22T07:01:49Z
Пенсия в Украине: как изменились выплаты за время полномасштабной войны
Фокус
2025-02-22T07:00:49Z
Как Евросоюз покупает у Лукашенка масло из рапса украденного рашистами с оккупированной части Украины
Украина Криминальная
2025-02-22T06:30:11Z
Крупнейший в мире золотодобытчик увеличил производство на четверть
Корреспондент
2025-02-22T06:12:00Z
Онлайн-покупки выросли на 50%: какие категории товаров бьют рекорды спроса в Украине
Хвиля
2025-02-22T04:00:43Z
Пенсия в 2025 году: в ПФУ объяснили, какая ошибка будет стоить денег
Политека
2025-02-21T19:00:32Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
2025-02-20T13:12:15Z
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
2025-02-20T11:12:17Z
США подали проект резолюции ООН по войне - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T10:03:25Z
В действиях Трампа и Маска увидели проявления колониализма
Апостроф
2025-02-22T09:51:26Z
ISW назвали стратегию победы Путина в войне против Украины
TSN
2025-02-22T09:45:07Z
В России анонсировали еще одну встречу с США для обсуждения "раздражителей"
Европейская правда
2025-02-22T09:36:40Z
Почему США отворачиваются от Европы и как Украине заключить приемлемое соглашение о недрах
Европейская правда
2025-02-22T09:36:04Z
Джастин Трюдо подтвердил, что Канада в любом случае будет поддерживать Украину
Известия Киев
2025-02-22T09:34:17Z
Мадонна раскритиковала Трампа, назвавшего себя "королем": Если это шутка, то не смешно
Комсомольская правда
2025-02-22T09:31:48Z
США могут выйти из трибунала против россии: что известно о позиции Трампа
UAToday
2025-02-22T09:24:53Z
РФ может предложить США полезные ископаемые с оккупированной части Украины, – WSJ
Фокус
2025-02-22T09:21:41Z