MY.UAНовини
Чи забезпечить патронат першої леді успіх рестарту реформи інтернатів?
Чи забезпечить патронат першої леді успіх рестарту реформи інтернатів?

Чи забезпечить патронат першої леді успіх рестарту реформи інтернатів?

Чи забезпечить патронат першої леді успіх рестарту реформи інтернатів?

«Тільки не пиши слово «деінституалізація». Хоча б у заголовку. Воно складне, незрозуміле і зразу відлякує», — сказало мені начальство, коли я заявила тему.

Гаразд, хай буде реформа інтернатів. Хоча, за великим рахунком, річ навіть не так у самих інтернатах (їх реформуй не реформуй, а суть одна — це місця несвободи), а в тому, як зробити, щоб діти в них не потрапляли. А ті, хто все-таки потрапив, якомога швидше опинилися в родині, тобто були виведені з інституції.

Цю реформу, хоч як її назви, в Україні з 2006-го оголошують уже вчетверте. З різним ступенем успішності й, на жаль, завжди з відкотами. Коли чергова хвиля, відкотившись, забирає з собою те, що погано закріпилося на березі, — ідеї, плани, недотрансформації, фахівців соціальної роботи, експертів, які зневірилися й вигоріли. Але головне — розмиває долі тих, хто так і не дочекався сім’ї. Адже дитинство минає швидко. Його офіційний термін — 18 років. Спробам реформувати сферу в Україні — вже 17.

Щорічно близько восьми тисяч українських дітей втрачають батьківську опіку. Отож за 17 років реформування через державну систему так чи так пройшли близько 136 тисяч дітей. Їхні долі, можливо, могли б скластися зовсім інакше, якби Україна була послідовна у своїх намірах довести реформу до логічних результатів.

З одного боку, кожна реформа — річ надзвичайно складна. З іншого — якщо все дуже спростити, то для її успішного здійснення потрібно всього кілька умов: наявність чіткого плану, лідерство, гроші, політична воля та послідовність, єдність усіх задіяних у процесі відомств і ще раз гроші (їх завжди не вистачає). І якщо більшість цих умов у попередніх трьох спробах реформувати інтернатну систему так чи інакше була, то з послідовністю і єдністю в нас завжди траплялися великі проблеми. А непослідовна державна політика й суперечливі посили згори, на жаль, аж ніяк не сприяють поліпшенню ситуації внизу — там, де, власне, й перебувають діти.

Говорити про шкідливість інтернатів і важливість виховання дітей у сім'ї, забороняти влаштовувати дітей в інтернатні заклади, але не підтримувати родин, не пропагувати всиновлення, не розвивати альтернативних форм сімейного виховання дітей і послуг у громадах; не навчати спеціалістів, не виписувати функціонал і не призначати відповідальних. Без аналізу й підготовки закривати одні заклади й точно так само відкривати інші. Змінювати форму, не змінюючи змісту. Порожні гасла і взаємно суперечливі норми законодавства. Так виглядала остання спроба деінституалізації по-українському, про новий запуск якої було оголошено 2017 року, а вже 2020-го — про її заморожування.

Що казати, якщо на сімнадцятому році реформ більшості людей усе ще незрозуміло, чому перебування в інтернаті — погано для дитини. Потрібні емоції?

На тренінгу «Трансформація систем догляду і підтримки дітей та сімей в Україні», організованому «Українською мережею за права дитини» спільно з Мінсоцполітики за підтримки Європейського форуму з питань інвалідності (EDF), ЮНІСЕФ, БО «Надія і житло для дітей», Save the Children, Lumos і МБО «БФ «СОС Дитячі містечка», колишні вихованці інтернатів ділилися своїми емоціями.

«Навіть ворогу не побажаю бути в інтернаті. Одна дитина плакала (мабуть, вона не могла говорити), не знаю, чому, може щось боліло. Її накрили ковдрою (з головою), і до ранку вона померла, — згадував 29-річний Микола Семенюта. — ...Мені поставили діагноз, що я недієздатний. Довелося в суді доводити, що я — нормальний». Біологічні батьки відмовилися від Миколи в пологовому будинку. В інтернаті він прожив до 23 років. Потім йому пощастило потрапити в сім'ю. «Моє життя відтоді дуже змінилася», — ділиться він.

28-літня Тетяна Макеєва перебувала в інтернатних установах із двох місяців. «До дітей ставляться як до худоби, — згадує вона. — Інтернат — це про виживання, ти мусиш бути «хорошою дівчинкою», щоб тебе не чіпали, треба подобатися спонсорам».

У 19-літньої Аліни Гіби — сім років досвіду у прийомній сім'ї та чотири роки в інтернаті. «Коли я вчилася в школі, нам не видавали книжок, — розповідає вона. — Боялися, що ми їх зіпсуємо (мовляв, «ти приютська»). А оцінки ставили втричі вищі, бо мали щодо нас занижені очікування. Щось зробила — вже прекрасно!»

23-річний Кирило Невдоха провів в установах інституційного догляду 17 років. Тепер системно адвокатує розвиток сімейних форм виховання і деінституалізацію: «Сім'я — це не тільки про їжу або будинок, це передусім про емоції — про людину, яка відчує тебе, яка підтримає».

«Якби у служб у справах дітей були такі ресурси й штат, як в інтернатів, вони б працювали ефективніше, ніж зараз, коли на них усіх собак вішають — «куди ви дивилися?». Потрібно перерозподілити ресурси з інтернатів на соціальні послуги, — вважає він. — Завдання соцслужб — не тільки контролювати батьків, а й підтримувати їх».

«Моя мама померла, коли мені було 10 років. Коли було 12, пішов тато. Опікуни змінювали одне одного, — згадує 18-літній Олександр Стукало, який потрапив у притулок у 16. — Цінуйте те, що у вас є. Батьківську любов ніщо не замінить».

«Я б сказала, що тема, заради якої ми зібралися, — це можливість кожної дитини зростати в родині, відчути тепло, можливість кожної сім’ї відчути підтримку, коли вона потрібна», — заявила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

«Фактично, захід присвячений новому витку деінституалізації — створенню можливостей влаштування дітей, які залишилися без батьків, у сім'ї», — каже заступниця голови правління ГО «Українська мережа за права дитини» Маріанна Онуфрик. Влітку минулого року Україна отримала статус кандидата на вступ у Євросоюз. Той факт, що реформа інтернатної системи є однією з умов, Маріанна Онуфрик вважає вікном можливостей для громадського сектора, який багато років намагається її реалізувати.

Важливо не тільки врахувати міжнародний досвід, — на заході вкотре презентували успішний досвід Румунії і Болгарії, про який ZN.UA писало ще 2014 року. Важливо зрозуміти помилки вже зробленого в Україні. Ніби країна доклала чимало зусиль, щоб з'явилися нові прийомні, патронатні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ). Однак дітей в інтернатах не поменшало.

«Я відчуваю певне дежавю, — з цих слів розпочала свій виступ колишній міністр соціальної політики, а нині заступниця керівника ОПУ Юлія Соколовська. — Але сподіваюся, що цього разу все вийде і спільними зусиллями ми зможемо трансформувати систему, отриману у спадок від радянських часів. Ситуація ускладнилася війною. Зараз треба думати про депортованих дітей та їх повернення, і точно — не в інституції. Думати про дітей, евакуйованих за кордон разом з інституціями, ДБСТ, прийомними сім'ями, які теж мають повернутися в нормальні цивілізовані умови.

Своєю присутністю я б хотіла засвідчити важливість нового старту деінституалізації для президента і першої леді. Які дають зрозуміти, що ця тема — дуже важлива для країни і для них особисто. І що в них ми можемо бачити підтримку. Сподіваюся, ми правильно скористаємося історичним шансом».

Дуже хочеться вірити, що четвертий рестарт не перетвориться на спробу 0.4. Бо, як сказала директорка Save the Children in Ukraine Соня Куш, «діти не можуть чекати, поки закінчиться війна. Вони мають рости й розвиватися тепер».

«На офіційній частині заходу я отримала зауваження з приводу якості синхронного перекладу — плутано і з пропусками смислів, — написала на своїй сторінці у Фейсбук голова правління ГО «Українська мережа за права дитини» Дар'я Касьянова. — Після завершення івенту наш міжнародний консультант Жоржетт Мулхейр підійшла до перекладача, щоб дізнатися, які були складнощі. Виявилося, що перекладач усе своє дитинство провів в інтернаті, й тема його страшно тригерила. Сказав, що ми спізнилися з реформою років на 60…»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ЄС уперше призначив посланника з питань конфлікту на Кіпрі
Европейская правда
2025-05-14T17:16:37Z
Вигадана реальність Трампа. Як діяти Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:12:28Z
Трамп вперше зустрівся з новим президентом Сирії
Европейская правда
2025-05-14T17:12:08Z
У Франції постане перед судом шофер, який нібито обікрав главу МЗС Британії
Европейская правда
2025-05-14T17:09:06Z
Трамп анонсував хороші новини щодо завершення війни в Україні найближчими днями
FaceNews
2025-05-14T16:57:55Z
Зеленський відреагував на пропозицію посередництва Папи Римського у мирних переговорах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:51:51Z
Грузія заарештувала ексміністра оборони, який воював за Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:48:28Z
Німецька "подруга Путіна" програла суд проти соціологів, яким закидала упередженість
Европейская правда
2025-05-14T16:45:31Z
ЗМІ: США проти запрошення Зеленського на саміт НАТО в Гаазі
Европейская правда
2025-05-14T16:25:55Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T15:21:07Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
«Оголена жінка з автоматом – позорище». У Кременчуці розгорівся скандал через скульптуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:06:35Z
Патріарх Кирило зʼявився на публіці з краденою панагією українського митрополита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:56Z
Мерц заявив про амбіційні зміни в армії Німеччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:18:03Z
Влада Парижа дозволить купатись у Сені, яку очищали перед Олімпіадою
Европейская правда
2025-05-14T15:13:05Z
Мерц заявив, що Бундесвер повинен стати найсильнішою армією Європи
Европейская правда
2025-05-14T15:00:01Z
Як сталося «диво»: архієпископ УПЦ МП пояснив спільний молебень з ПЦУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:24:20Z
Верещук хоче, щоб у школах викладали ветерани
ТСН
2025-05-14T13:36:16Z
Юристи відповіли, хто і коли може звільнитися з служби за віком під час воєнного стану
ТСН
2025-05-14T13:36:12Z
Містичне попередження від мольфара: названо найнебезпечніший день травня
TSN
2025-05-14T13:06:00Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Рада визнала подорожчання світла помилкою, зате "Енергоатом" та "Укргідроенерго" зняли "вершки" у 88 млрд грн
FaceNews
2025-05-14T15:39:10Z
Данія розглядає можливість скасування 40-річної заборони на атомну енергетику
Европейская правда
2025-05-14T15:13:39Z
Законопроєкт про залучення інвестицій у рибну галузь пройшов перше читання
AgroPortal
2025-05-14T15:00:07Z
IFC виділила $40 млн Астарті на будівництво заводу з переробки сої
AgroPortal
2025-05-14T14:30:28Z
Cygnet завершила сівбу: найбільше відвели під кукурудзу
AgroPortal
2025-05-14T14:00:12Z
У Вінницькій області активно сіють кукурудзу, сою, гречку та просо
Agravery
2025-05-14T13:45:56Z
Замість штрафів після атак газовидобувна галузь потребує підтримки – Оринчак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:42:45Z
АгроВіста встановить сонячну електростанцію на даху ферми
AgroPortal
2025-05-14T13:30:36Z
За які 25 копійок можна отримати тисячі гривень: як знайти цінні монети
ТСН
2025-05-14T13:21:20Z
Суд захистив історичну садибу Дмитрієва на Подолі від забудови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:30:56Z
Чи буде влітку гаряча вода у Києві? Відповідь «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:54Z
Укргідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища у Києві та області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:03:04Z
Масова втеча псевдоволонтерів з дозволу ЛОВА: перші результати розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:39Z
У Сумах окупанти вдарили по промисловому об’єкту: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:21:17Z
У Подільському районі комунальники пересаджують дерева та кущі, які заважають будівництву метро
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:45:22Z
В Україні розробили унікальну "антидронову стіну", яка може захистити фронт
ТСН
2025-05-14T12:33:53Z
У Києві та низці областей повітряна тривога: яка загроза
ТСН
2025-05-14T12:18:01Z
Літак на вулицях Києва: чому й куди його перевозили цієї ночі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:03Z
На півдні Франції блискавка влучила в зоопарк: 13 постраждалих
Европейская правда
2025-05-14T17:03:10Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z