Велика Британія, ймовірно, має намір передати Україні крилаті ракети Storm Shadow. До аналогічного рішення Лондон "підштовхує" адміністрацію президента США Джо Байдена.
Про це пише газета The Washington Post, посилаючись на джерела. "Велика Британія, яка пишається тим, що випередила своїх західних союзників у постачанні Україні нових систем озброєнь, тепер, схоже, готова відправити Києву ракети великої дальності, у яких адміністрація Байдена довгий час відмовляла їй", – йдеться в статті.
Як зазначається, в повідомленні про закупівлю від 2 травня Міжнародного фонду для України міністерство оборони Британії попросило "висловити зацікавленість" у наданні Києву засобів для завдання ударів дальністю до 300 км. Відповідь просили дати упродовж трьох днів.
Остаточного рішення прийнято не було, розповів британський чиновник, який відмовився підтвердити тип, терміни поставок або кількість зброї, що розглядається. Але це суттєвий крок до початку постачання таких боєприпасів Британією, а запитані характеристики та можливості близько відповідають її крилатим ракетам повітряного базування Storm Shadow.
Україна давно просила Захід про передачу ракет більшої дальності, стверджуючи, що така зброя може змінити хід війни, дозволивши її силам націлюватися на російські командні центри, лінії постачання, склади боєприпасів та пального глибоко в тилу в окупованому Криму та на Донбасі. Здатність завдати удару далеко за лінією фронту допоможе Збройним силам України в ході їхнього контрнаступу розчистити шлях для наземного наступу із застосуванням танків і піхоти, пише газета.
Storm Shadows можна встановити на українські літаки радянського виробництва та досягти ударів території РФ. Київ давно шукав такої можливості і намагався розвіяти побоювання Заходу щодо ескалації, обіцяючи утримуватися від застосування переданої зброї у таких атаках.
Росія звинуватила Україну в тому, що адаптувала безпілотники для атак далеко від кордону в Росії. Київ не взяв на себе відповідальність за жодну з атак, але заявив про своє право вражати внутрішні об'єкти РФ зі власної зброї, зазначається у статті.
Занепокоєння тим, що Україна запустить ракети з цілей у Росії, є ключовою причиною, через яку США неодноразово відхиляли прохання про постачання боєприпасів великої дальності. Крім того, офіційні особи Пентагону посилаються на нестачу запасів в арсеналах США.
У свою чергу, прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак під час Мюнхенської конференції з безпеки відкинув розмови про виснаження запасів союзників.
"Якщо в цьому конфлікті є момент, який ми можемо змінити, чому б ним не скористатися? Чого ми чекаємо? Яка мета цих запасів? Якщо зброя принижує російські збройні сили, це підвищує нашу безпеку. ...Британія стане першою країною, яка надасть нагоду? Україні зброя більшої дальності", – сказав він.
За кілька тижнів до цього, згідно з файлом із витоку секретних даних США, американська розвідка підтвердила, що Британія мала намір відправити Україні невстановлену кількість ракет Storm Shadow разом із британським персоналом для допомоги у наведенні на мету.
Бути першим - це те, чого Британія прагнула протягом усієї війни, починаючи з часу правління колишнього прем'єр-міністра Бориса Джонсона, зазначає The Washington Post. Країна була другим постачальником військової допомоги Україні після США.
2022 року Лондон надав Україні боєприпаси на суму 2,5 млрд доларів. Хоча це лише мала частина того, що надав Вашингтон, британці претендують на передові позиції, відправивши деякі з перших переносних зенітних та протитанкових озброєнь у лютому 2022 року, а останнім часом навчаючи українських льотчиків на винищувачах НАТО.
У середині січня Великобританія першою оголосила про передачу Україні важкої техніки – 14 танків Challenger. США, Німеччина та інші країни Європи наслідували її приклад.
"Це унікальна позиція Сполученого Королівства, Росія нас все одно не дуже любить. Ми знаємо, що якщо ми щось даємо, іншим стає трохи легше. У різних країнах безперечно існує різна толерантність до ризику. Ми часто опиняємося першими", - сказав британський. чиновник на умовах анонімності, говорячи про внутрішні проблеми НАТО та згадавши навчання українських льотчиків, хоча ще жодна країна не підтвердила рішення передати Києву сучасні винищувачі.
Відстань між контрольованою Києвом територією України та Севастополем, найбільшим містом захопленого Криму та "штаб-квартирою" Чорноморського флоту РФ, знаходиться в межах досяжності Storm Shadow, йдеться у статті.
Ці ракети були розроблені як англо-французький проект на початку 1990-х років і перебувають на озброєнні низки країн Європи та Перської затоки. Вони використовувалися Великобританією в Іраку у 2003 році та Великобританією, Францією та Італією у Лівії у 2011 році, та були адаптовані для встановлення на різні літаки.
Ця зброя дозволить військам України застосувати тактику, яка вже використовується Росією, яка запускає крилаті ракети з літаків усередині своєї території, щоб вони не потрапляли в зону дій української ППО, зазначив старший радник Центру стратегічних та міжнародних досліджень Марк Канчіан, який вивчає програму міжнародної безпеки, що спеціалізується на системах озброєння, що використовуються у війні в Україні.
"Все, що вам потрібно зробити, це дати десятизначні координати. Більше нічого не потрібно", – сказав він.
Як повідомляв OBOZREVATEL:
– У грудні міністр оборони Великобританії Бен Уоллес не виключив постачання Україні авіаційних крилатих ракет Storm Shadow. Він зазначив, що вони "значно збільшать" можливості українських військ.
- Колишній командувач армії США в Європі Бен Ходжес раніше підкреслив, що Україні для звільнення Криму потрібна далекобійна зброя.
– Чим унікальні ракети Storm Shadow, дальність польоту яких досягає 560 км, читайте у матеріалі за посиланням.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!