MY.UAНовини
Культурний фронт
Культурний фронт

Культурний фронт

Культурний фронт

Як живуть українські музеї під час великої війни

Культура не може бути поза політикою. Війна, яку Росія розв’язала проти України у 2014 році не тільки за території, за людські життя, — це війна проти української культури. Війна лячною ціною пробила залізну завісу між Україною та світом. І наша країна закохала в себе не тільки своєю сміливістю, а й для багатьох неочікувано багатою культурою з глибоким міцним корінням.

Тому, як в умовах повномасштабного вторгнення живуть (а, скоріше, виживають) українські музеї, театри, бібліотеки, заповідники, присвячено проєкт ZN.UA, створений за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України (МКІП).

Частина 1

Музеї під час війни

Музеї — це інституції, які зберігають пам’ять, охороняючи її матеріальні носії. Тож, руйнуючи історію одного народу, позбавляючи його культурної спадщини, рашисти порушують культурний баланс усього людства. В Україні понад дві тисячі музеїв. Усі вони мають різні рівні підпорядкування — національні, регіональні, муніципальні.

Як висловилася в.о. директорки Національного музею мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків Юлія Ваганова під час нещодавньої дискусії «Музей під час війни», що була перервана повітряною тривогою: «Музеї сьогодні — передусім інституція, яка виконує функції збереження, інтерпретації, комунікації». Але, як кажуть музейники, війна висунула збереження на перший план, бо «випробує» евакуацією, обстрілами, мародерством…

Евакуація

Питання евакуації музейних цінностей викликають найбільшу дискусію, але багато моментів не розголошувалося. Позитивні приклади успішної евакуації є, і їх немало, проте з безпекових міркувань інформація щодо евакуації, зокрема культурних цінностей, не підлягає висвітленню, бо відповідно до указу президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р., в країні введено в дію заходи правового режиму воєнного стану.

Так, в Україні не існувало механізму превентивної евакуації, у чинному законодавстві немає такого терміну. Евакуація включає низку заходів та є ресурсоємним процесом. У випадку збройного конфлікту цей механізм безпосередньо запускається із введенням воєнного стану.

Однак, попри всі виклики, країна спромоглася провести найбільшу евакуацію музейних колекцій від часів Другої світової війни.

Розв'язання питання евакуації, збереження фондів, відповідно до чинного законодавства, полягає в синергії МКІП, місцевих адміністрацій, органів місцевого самоврядування, керівників закладів культури, силовиків, правоохоронців та громадськості.

Україна розпочала покращувати та змінювати законодавство щодо вдосконалення механізму евакуації музеїв під час воєнного стану.

Ракетні обстріли

25 квітня 2023-го російська ракета С-300 зруйнувала Куп’янський краєзнавчий музей у Харківській області й забрала життя директорки музею Ірини Осадчої та ще однієї співробітниці музею, Олени Водоп'янової. Під час піврічної окупації директорка зі своєю командою рятувала музейні фонди, до яких входили історичні документи та рідкісні фотографії, археологічні, етнографічні, нумізматичні колекції.

Цей страшний епізод із Куп’янськом — один із безлічі російських злочинів проти людяності, проти культури України. У перші місяці великої війни рашисти спалили історико-краєзнавчий музей, де зберігалися картини Марії Приймаченко; ворог прицільно знищив Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у селі Сковородинівка у рік 300-річчя генія-філософа. А 10 жовтня 2022 року, коли було обстріляно центр Києва, постраждали всі музеї поблизу парку Шевченка: музей Ханенків, Національний музей Тараса Шевченка, Київська картинна галерея, а також інші музеї, які розташовані на прилеглих до епіцентрів вибухів вулицях.

Загалом, за офіційною статистикою, від початку вторгнення постраждало понад 60 музеїв і галерей (зруйновано — 22 одиниці; пошкоджено — 41 одиницю), з яких більшість припадає на Донецьку (37%) і Харківську (11%) області.

Пограбування

Окупанти за час повномасштабного вторгнення пограбували кілька десятків музеїв, зокрема в Маріуполі, Мелітополі та Херсоні, які були окуповані у перші дні великої війни, вкрали в України десятки тисяч предметів мистецтва, зокрема ті артефакти, вік яких сягає кількох тисяч років.

Наприклад, міська рада Маріуполя у вигнанні заявила, що російські війська викрали понад дві тисячі експонатів із музеїв міста. Але, як зазначає міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко: «За попередніми оцінками експертів, масштаби розкрадань на тимчасово окупованих територіях значно більші. Про кількість викрадених об'єктів достеменно зможемо говорити лише тоді, коли буде деокупована наша територія. Як отримали доступ до понівечених музеїв Херсона після його звільнення, факти злочинів проти культурної спадщини у цьому місті були зафіксовані, у тому числі завдяки міжнародним експертам, і передані до ЮНЕСКО, щоб запобігти незаконному трафіку музейних експонатів й згодом повернути додому викрадені цінності».

Міжнародні експерти одностайно визнають, що це найбільша крадіжка предметів мистецтва періоду після Другої світової війни. На часі — синхронізація всіх основних реєстрів злочинів проти української культури. За попередніми підрахунками МКІП України, пограбування та руйнування культурних об’єктів завдало збитків на сотні мільйонів євро.

Життя триває

Музейне життя відновилося з квітня-травня минулого року скрізь, де це стало можливо. Наприклад, у столиці після визволення Київщини одним із перших відкрився Національний музей історії України у Другій світовій війні. Його директор Юрій Савчук уже в лютому 2022 року задумав виставку «Україна — розп’яття», яку 8 травня 2022 року було відкрито. Вона стала першою у світі музейною стаціонарною виставкою про війну, створеною під час цієї ж війни, яку постійно оновлюють в Україні та продемонстрували й продовжують демонструвати у кількох десятках країн світу.

Ще приклади відновленої роботи столичних музеїв: Національний музей Тараса Шевченка влітку 2022 року спромігся організувати 5 виставкових проєктів майже одночасно, а музей Ханенків, попри обстріли, й під час зимових блекаутів запрошував відвідувачів на свої виставки, дискусії, концерти.

Надихають і музеї Харкова, зокрема харківський Літмузей, який із перших тижнів повномасштабної агресії їздив з виставками західною частиною України. І, хоч у цьому місті на кордоні з державою-агресоркою апріорі не може бути спокійно, музей на початку весни 2023 року відновив офлайн-роботу. Як зазначає його директорка Тетяна Пилипчук, зараз повним ходом готуються до проведення традиційної Ночі Музеїв, відкрили виставку воєнного плаката і готують до відкриття виставку «Антитекст» у Львові. Чи то приклад Одеського художнього музею, який наприкінці січня нинішнього року запустив резонансний виставковий цикл «Мови війни». Його мета — зберігати й транслювати мистецтво воєнного часу, надати поштовх рефлексіям на обставини, в яких країна опинилася понад рік тому.

Конкретні кроки

  • Свідки руйнування культурної спадщини з усіх регіонів України можуть надсилати фото або відеодокази до МКІП через ресурс.
  • МКІП у серпні 2022 року створило спеціальний рахунок для збору коштів на відбудову зруйнованих культурних об’єктів. Підтримати проєкт можна за посиланням.
  • Проєкт «Електронна система реєстру Музейного фонду України», що розробляється МКІП за підтримки Міністерства культури та національної спадщини Польщі, дозволить створити електронний реєстр, щоб визначити статус і місцеперебування кожного об'єкта державної частини музейного фонду, перейти до електронної інвентаризації та автоматизації надання послуг.
  • НАЗК у співпраці з МКІП розпочали спільну роботу в межах робочої групи Art Sanct Task Мета — відстежувати порушення санкцій у світових операціях на ринку мистецтва та запобігати незаконній торгівлі предметами мистецтва і старовини, що були викрадені окупантами в Україні під час війни.

ДАЛІ БУДЕ: Бібліотеки під час війни / Театри та філармонії під час війни / Заповідники під час війни

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ГУР знищило російську РЛС "Подльот": які можливості втратив ворог
24tv
2024-11-29T11:52:31Z
Сирський на Донеччині: Підрозділи на Покровському й Курахівському напрямках посилять резервами та зброєю
УкраинФорм
2024-11-29T11:49:45Z
На деокупованій Херсонщині без електрики залишаються 64 населені пункти
УкраинФорм
2024-11-29T11:34:46Z
Грошову допомогу на ремонт пошкодженого житла отримали 26 319 заявників з Харківщини
Мій Харків
2024-11-29T11:31:44Z
В Криму “прилетіло” по ворожому С-400 – ЦПД
1News
2024-11-29T11:24:56Z
Тива, ВДВ і добровольці: ЗМІ встановили 80 тисяч загиблих окупантів і з'ясували цікаві тенденції
24tv
2024-11-29T11:24:11Z
Крим здригається від масштабних вибухів: "прилетіло" по дуже цінному - ЦПД
GlavRed
2024-11-29T11:18:55Z
У Криму, ймовірно, «прилетіло» по російському ЗРК С-400
Украина Криминальная
2024-11-29T11:15:27Z
У Криму пролунав потужний вибух поблизу місця, де стояв С-400
УкраинФорм
2024-11-29T11:04:12Z
Глави МЗС Групи семи відреагували на російський удар «Орєшніком» по Дніпру
УкраинФорм
2024-11-29T12:07:02Z
Захистять кордони: британські війська мають бути в Україні в будь-якому разі, — Джонсон
Фокус
2024-11-29T12:06:24Z
Німеччина не стала би втручатися: у Берліні заперечують, що пропонували Києву знизити призовний вік
УкраинФорм
2024-11-29T12:03:01Z
У російській зброї використовуються вкрадені українські технології - експерт
УкраинФорм
2024-11-29T12:00:32Z
САП передала до суду справу ексміністра оборони Саламатіна про розкрадання $24 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-29T11:57:58Z
The Economist стверджує, що найкращим способом захисту України був би її вступ до НАТО
ZN UA
2024-11-29T11:57:04Z
Санду звернулась до румунів: Не вірте, що близькість до Кремля несе мир
Европейская правда
2024-11-29T11:53:53Z
Україна розчарована рішенням Грузії щодо переговорів з ЄС на догоду Москві
Европейская правда
2024-11-29T11:52:45Z
У розвідці Британії назвали найвірогіднішу мету запуску "Орєшніка"
Европейская правда
2024-11-29T11:46:53Z
Як часто потрібно мити підлогу насправді: несподівана відповідь
24tv
2024-11-29T12:09:42Z
Рак легенів: кому потрібно проходити регулярні обстеження
24tv
2024-11-29T12:06:17Z
З початку року до сімейних лікарів по психологічну допомогу звернулося 420 тисяч осіб
УкраинФорм
2024-11-29T11:12:38Z
95% людей роблять це неправильно: як розморозити м'ясо, щоб воно було безпечним для здоров'я
TSN
2024-11-29T10:39:08Z
Що їсти на вечерю після 50, щоб організм уві сні швидше оновлювався й омолоджувався
TSN
2024-11-29T10:07:04Z
Коли серце говорить SOS: розуміємо серцево-судинні розлади
Eco Town
2024-11-29T09:16:04Z
Через неправильне споживання цієї зелені можуть з'явитись камені в нирках
24tv
2024-11-29T09:12:42Z
Нещодавно виявлений нейрон може бути ключем до зупинки переїдання
Portaltele
2024-11-29T08:15:18Z
Бюджет-2025: скільки виділили на медицину та на що витратять гроші
24tv
2024-11-29T08:03:40Z
Продюсер Ірина Горова пояснила, чому приховує нового коханого
Комсомольская правда
2024-11-29T12:08:32Z
Роузі Гантінгтон-Вайтлі показала рідкісні кадри дітей Джейсона Стейтема
Фокус
2024-11-29T12:06:41Z
Моя любов, – вагітна на останніх місяцях дружина Остапчука показалася з кумиром дитинства
24tv
2024-11-29T12:06:29Z
Прем'єри тижня: свіжі релізи від топових артистів України, які варто почути
Вива
2024-11-29T12:00:27Z
"Чотири роки разом": Ірина Горова вперше розповіла про свого коханого
GlavRed
2024-11-29T12:00:22Z
Перше видання Гаррі Поттера продали за £45 тис на аукціоні
1News
2024-11-29T11:58:06Z
Ось найкращі парфуми Versace, на думку знавців
24tv
2024-11-29T11:54:24Z
Меган Маркл сказала, що насправді думає про Кейт Міддлтон
Фокус
2024-11-29T11:45:58Z
46-річна Ірина Горова закрутила новий роман і вперше розповіла про обранця
TSN
2024-11-29T11:39:28Z
Шмигаль розповів про стан енергосистеми після обстрілів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T12:09:32Z
Граничні ціни обмежують імпорт електроенергії з ЄС – Харченко
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T12:09:02Z
Паливо подешевшало: АЗС зробили покупцям подарунок
24tv
2024-11-29T12:06:34Z
АМКУ оштрафував Чорноморський порт на 2 мільйони гривень
24tv
2024-11-29T12:06:25Z
Без цього немає пенсії: який важливий внесок повинен сплачуватися щомісяця
24tv
2024-11-29T12:06:24Z
В Україні намолотили понад 24 млн т кукурудзи
AgroPortal
2024-11-29T12:00:34Z
Зеленский підписав закон про історичне підвищення податків в Україні
360ua.news
2024-11-29T11:57:44Z
Шмигаль підтвердив, що індексаціям пенсій у 2025 році бути
24tv
2024-11-29T11:52:46Z
Железняк: Президент підписав історичне підвищення податків
Взгляд
2024-11-29T11:46:48Z
Військовий відверто розповів, що "діди" роблять в армії: "Людям за 50 років вже не дуже легко"
Политека
2024-11-29T12:03:44Z
Сили оборони України уразили нафтобазу та знищили радіолокаційну станцію ЗРК "Бук-М3"
24tv
2024-11-29T12:00:18Z
Не тільки вівчарка: експерт розповів, які породи собак найкраще піддаються дресуванню
Фокус
2024-11-29T11:57:13Z
Наукові установи і виші атестуватимуть за оновленою методикою
24tv
2024-11-29T11:52:03Z
Жінки стануть військовозобов’язаними після базової військової служби: новий законопроєкт
24tv
2024-11-29T11:45:15Z
"Гойдалка, "хитанка" чи "оріля": як українскою називати "качєлю"
24tv
2024-11-29T11:33:48Z
Чоловік збудував хатину в лісі за 13 тисяч доларів: ось результат
24tv
2024-11-29T11:33:42Z
Хто такий Святий Миколай і як треба відзначати це свято: протоієрей ПЦУ дав чітку відповідь
24tv
2024-11-29T11:24:14Z
Воскові цукерки стали трендом у TikTok: учасниця "Холостяка" показала, як їх приготувати
24tv
2024-11-29T11:15:09Z
У Курській області спалили російський позашляховик із дронами - джерело
УкраинФорм
2024-11-29T12:09:52Z
У Кривому Розі чоловік 15 годин сидить в авто з мамою, протестуючи проти "беззаконня поліції"
Комсомольская правда
2024-11-29T12:01:13Z
У вбивстві подружжя та пораненні їх родички підозрюють раніше судимого тернополянина
Украина Криминальная
2024-11-29T12:00:38Z
У порту Туапсе уражено корабель – соцмережі
1News
2024-11-29T11:52:48Z
8 років увʼязнення: Миколі Харківському, який у 16 років вчинив смертельну ДТП у Харкові, оголошено вирок
Мій Харків
2024-11-29T11:52:47Z
Ворог завдав ракетного удару по Бериславському району Херсонщини, є поранена
УкраинФорм
2024-11-29T11:49:27Z
За замах на вбивство колишньої цивільної дружини та тещі судитимуть жителя Буковини
Украина Криминальная
2024-11-29T11:48:11Z
Викрито інженера енергопідприємства, який оформлював фальшиві броні
1News
2024-11-29T11:42:06Z
Планували переплисти Тису: прикордонники затримали двох чоловіків
TSN
2024-11-29T11:39:57Z
АПЛ: розклад і результати матчів 13-го туру чемпіонату Англії з футболу, турнірна таблиця
TSN
2024-11-29T12:09:16Z
Жіноча збірна України вийде на Бельгію у вирішальному матчі
360ua.news
2024-11-29T12:00:42Z
Самар: Налаштовані нарешті перервати безгольову серію
Football.ua
2024-11-29T11:46:57Z
Погба може повернутися до АПЛ
Football.ua
2024-11-29T11:33:36Z
Зашквар року: ФІФА включила футболіста газпромівського клубу у премію The Best 2024
24tv
2024-11-29T11:33:35Z
Динамо Київ — Вікторія Пльзень. Наші оцінки
Football.ua
2024-11-29T11:21:15Z
Українці зайняли увесь п'єдестал на турнірі з кульової стрільби у Польщі
УкраинФорм
2024-11-29T11:04:46Z
Україна виграла своє друге «золото» юніорського чемпіонату світу в Ріо
УкраинФорм
2024-11-29T10:51:00Z
Чісора дав прогноз на реванш Усик – Ф'юрі після аналізу тренувальних таборів обох боксерів
24tv
2024-11-29T10:48:48Z
Без кавомашини: 3 способи приготувати ароматне еспресо в домашніх умовах
24tv
2024-11-29T11:52:27Z
Місячний календар стрижок на грудень 2024: названі сприятливі та погані дні
Политека
2024-11-29T11:31:59Z
Скільки хвилин треба варити сушені гриби: яка помилка може зробити їх твердими й несмачними
TSN
2024-11-29T11:09:06Z
Ці 5 невеликих речей роблять ваш інтер'єр застарілим: змініть їх вже зараз
24tv
2024-11-29T11:00:43Z
Чому над Тибетом відмовляється літати авіація: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2024-11-29T10:33:47Z
Як зняти шпалери, не пошкодивши стіни: 3 простих способи
24tv
2024-11-29T10:24:59Z
Імбирне печиво: вірусний рецепт з TikTok, що здивує всіх
24tv
2024-11-29T10:18:50Z
Якраз для понеділків: чоловік встановив рекорд, зробивши найбільший стакан кави з льодом
24tv
2024-11-29T10:12:51Z
Чашка кави і погляд на КНДР: Starbucks відкрив кафе біля демілітаризованої зони
Фокус
2024-11-29T10:12:37Z
Створено першу у світі пральну машину для людей: який вона має вигляд і як працює
TSN
2024-11-29T12:06:42Z
Українські науковці створили безпілотник з елементами штучного інтелекту
InternetUA
2024-11-29T12:01:43Z
Створено новий сплав для зміцнення термоядерних реакторів: це шлях до безмежної енергії
Фокус
2024-11-29T12:00:53Z
Вітрогенератори своїми руками: як підібрати елементи і встановити у себе вдома
Фокус
2024-11-29T12:00:36Z
Названо поради, як перевірити безпеку вашого Android-пристрою
InternetUA
2024-11-29T11:46:44Z
Європейська федерація журналістів заявила, що покидає соцмережу X
Детектор М
2024-11-29T11:44:50Z
ІнАУ на Форумі IGF-UA провела секцію по бронюванню працівників інтернет-галузі
InternetUA
2024-11-29T11:44:49Z
Європол заблокував мережу нелегальних провайдерів послуг IPTV
Детектор М
2024-11-29T11:31:49Z
Розробники Obsidian кажуть, що Avowed є «еволюцією попередніх ігор», які вони створили
ITC
2024-11-29T11:27:57Z
Яку кнопку в авто не варто натискати під час снігу з дощем: представник поліції дав важливу пораду водіям
ТСН
2024-11-29T12:06:02Z
Tiguan на максималках: новітній сімейний кросовер Volkswagen надійшов у виробництво
Фокус
2024-11-29T12:00:44Z
Jetour Dashing в комплектації преміум зі знижкою 60000 грн!
AutoCentre
2024-11-29T11:46:04Z
Норвегія прощається з ДВЗ: у жовтні електромобілі «захопили» 94% ринку нових авто
ITC
2024-11-29T11:27:35Z
Найменший у родині: тест-драйв нового кросовера Jeep Avenger
Фокус
2024-11-29T11:12:10Z
Volkswagen готує заміну Golf та покликав на допомогу Rivian
AutoCentre
2024-11-29T11:09:27Z
Rivian залучив мільярди доларів для виробництва дешевих електромобілів
AutoGeek
2024-11-29T10:39:03Z
Чому Michelin Alpin 7 добре поводиться на слизькій дорозі
AutoCentre
2024-11-29T10:36:19Z
Dodge присвятив мотору V8 особливу версію Durango
AutoCentre
2024-11-29T10:05:34Z