MY.UAНовини
Ердоган проти Киличдароглу. Хто переможе на виборах в Туреччині і як це вплине на Україну
Ердоган проти Киличдароглу. Хто переможе на виборах в Туреччині і як це вплине на Україну

Ердоган проти Киличдароглу. Хто переможе на виборах в Туреччині і як це вплине на Україну

14 травня в Туреччині, нашого південного сусіда по морю, великий "День виборів" — одночасно відбудеться голосування за депутатів до місцевого парламенту та вибори президента держави. Швидше за все, буде i другий тур президентських виборів, оскільки навряд хтось зможе отримати більшість (понад 50% голосів виборців) вже у першому турі. Так чи інакше, друга половина травня стане поворотною точкою в історії найсхіднішого та єдиного мусульманського члена НАТО. Фокус розбирався: між ким та між чим обиратимуть турки цими вихідними.

Майже авторитарна влада Ердогана

З 2017 року Туреччина є країною з потужною президентською формою правління. Останні 20 років державу незмінно очолює Реджеп Тайїп Ердоган. Спочатку як прем’єр-міністр у парламентській державі (2003-2014 рр.), а потім як президент. Увесь цей час Ердоган працював над посиленням особистої влади, яка після невдалого державного перевороту у 2016 році (його наслідком стали чистки, які багато хто називає політичними репресіями щодо інакодумців) та змін до конституції 2017 року (вони суттєво збільшили повноваження президента) критично, як для країни НАТО, наблизилася до визначення "авторитарна".

Попри це у Туреччині все ж діє інститут виборів і від них справді залежить політичне майбутнє країни. Умови для учасників виборчої кампанії важко назвати рівними, проте, якщо опозиція зможе перемогти в цих надскладних обставинах, то влада їй все-таки дістанеться. Або ні…

Вибори в Туреччині: передвиборча реклама
Фото: Getty Images
Вибори в Туреччині: передвиборча реклама
Фото: Getty Images

У Туреччині є прецедент, коли у 2019 році на виборах мера Стамбула переміг кандидат від опозиції. Тоді через суд їх результати були скасовані та відбулися нові вибори, на яких Екрем Імамоглу не просто підтвердив свою перемогу, а й набрав ще більше голосів. Після цього він таки зайняв здобуту посаду. Жителі Стамбула (мером якого упродовж 1994-1998 років був сам Ердоган) продемонстрували владі, що не терпітимуть маніпуляцій.

Проте у президентському палаці по-своєму засвоїли цей урок. Як наслідок, Екрему Імамоглу — єдиному представнику опозиції, який має переможний досвід у змаганні з чинною владою, заборонили балотуватися у президенти за образу суду під час мерських баталій.

Чотири претенденти на пост президента Туреччини

Проте у турецьких опозиціонерів спрацював інстинкт самозбереження. Коли на горизонті стала чітко викреслюватися загроза майбутнього політичного існування у випадку чергової перемоги Ердогана (адже в такому випадку турецька політика може піти російським слідом та перетворитися на "театр" із чітко прописаними ролями), місцеві опозиціонери таки об’єдналися та майже одноголосно висунули єдиного кандидата. Ним став 74-річний Кемаль Киличдароглу.

Відтак на виборах 14 травня у бюлетені виборці зможуть знайти прізвища лише чотирьох претендентів на найвищу посаду в країні:

  • Чинний президент Реджеп Тайїп Ердоган
  • Представник сил об’єднаної позиції Кемаль Киличдароглу
  • Основний невдаха попередніх виборів Мухаррем Індже (знявся 11 травня)
  • Лідер турецьких націоналістів Сінан Оган

Оглядач німецького видання Deutsche Welle Бурак Унверен вважає, що в Огана найменші шанси на перемогу. Проте його кандидатура цікава амбіціями щодо ролі Туреччини у тюркському світі, які він декларує. Сінан Оган вважає, що у своїй зовнішній політиці Туреччина повинна приділяти увагу тюркським народам, зокрема Азербайджану та Узбекистану. Його результати на прийдешніх виборах продемонструють, наскільки у турецькому суспільстві є запит на такі колоритні ініціативи.

Мухаррем Індже програв вибори Ердогану на виборах 2018 року, набравши 30% як кандидат від найбільшої опозиційної політичної сили Туреччини — Народної партії. Після цього полишив її лави та заснував нову партію, якій надав промовисте найменування "Партія Батьківщини". Саме від неї він балотується на цих виборах. В останній момент 11 травня (за три дні до виборів) Мухаррем Індже зняв свою кандидатуру. це може свідчити про те, що опозиція планує перемогти Ердогана вже у першому турі (бо у другому він і так міг підтримати опозиційного кандидата). Чи мають такі розрахунки противників чинної турецької влади реальне підґрунття, чи це акт відчаю від розуміння, що перемогти у другому турі шансів немає, побачимо найближчими днями.

Ймовірно основним мотивом цих політиків є просування своїх політичних ідей і, таким чином, "прокачування" рейтингів своїх політичних сил, щоб вони змогли здолати 7% бар’єр на парламентських виборах.

Все ж основним конкурентом для Ердогана є 74-річний Кемаль Киличдароглу — чинний лідер Народної партії Туреччини (до її лав він вступив ще у далекому 2002 році), якого підтримали інші опозиційні сили країни та згаданий вже "забанений" на цих виборах мер Стамбула Екрем Імамоглу. Вагомим чинником для Киличдароглу може стати підтримка курдів. Політичні діячі цієї багатостраждальної етнічної групи змушені балотуватися до парламенту по списках партії Зелених, оскільки вони побоювалися зняття власної політичної сили Курдської народної партії з реєстрації. Ось у таких умовах відбуваються вибори у Туреччині.

Основним конкурентом для Ердогана є 74-річний Кемаль Киличдароглу – чинний лідер Народної партії Туреччини
Фото: Getty Images

Що пропонують основні кандидати на виборах в Туреччинi

Опитування прогнозують незначну перевагу Киличдароглу у першому турі, проте майже усі сходяться на тому, що долю переможця буде вирішено у другому турі 28 травня.

Тож 14 травня більш важливими будуть парламентські вибори, де намагатиметься утримати владу керівна партія справедливості та розвитку (ПСР). Наразі вона утримує більшість у парламенті разом із молодшим партнером — Партією націоналістичної дії, яка взагалі ризикує не пройти до парламенту. Хоча у президентській державі влада парламенту не настільки важлива, все ж він залишається запобіжником для остаточної загибелі демократії, а з іншої сторони опозиція обіцяє у разі перемоги повернути парламенту втрачені шість років тому повноваження. А цього не зробиш без сталої більшості. Хоча у разі поразки на президентських виборах ПСР, швидше за все, сама стане локомотивом повернення парламентської республіки.

Реджеп Тайїп Ердоган

Що ж можна сказати про Ердогана, окрім того, що він двадцять років посилював свою особисту владу? У дев’яностих Реджеп Тайїп Ердоган був опозиціонером. Виступав за повернення Туреччини до ісламських традицій. За це був репресований військовими, які здійснили переворот у 1997 році (армія у Туреччинi вважається гарантом світської держави і часто здійснювала перевороти, коли вважала, що є загроза ісламізації Туреччини). Навіть перебував певний час за ґратами. Базуючись на цьому факті, до речі, багато експертів утримуються від порівняння Ердогана з Путіним. Турецький лідер справді має тверді ідеологічні переконання.

Ердоган усіляко демонструє свою повагу до традиційних цінностей (у турецькому випадку — це іслам) та імперського минулого Туреччини. Його дружина на більшості передвиборчих заходів з’являється у традиційній мусульманській хустині. Сам він за будь-якої нагоди демонструє бажання відродити колишню велич Османської імперії (так називалася Туреччина до 1923 року). Традиційно в таких випадках електоратом є жителі провінцій, малих містечок та сіл.

Емiне Ердоган на більшості передвиборчих заходів з'являється у традиційній мусульманській хустині
Фото: Getty Images

Особливість цих виборів у тому, що саме електоральна база Ердогана найбільше постраждала від руйнівного землетрусу у лютому 2023 року. Тоді загинуло близько 50-ти тисяч осіб, і багато хто звинувачував у такій кількості жертв корумповану владу, яка "закрила очі" на нехтування сейсмологічною безпекою при будівництві. Чи повірять цим закидам люди — основна інтрига виборів.

Також через значні руйнування чимало симпатикiв Ердогана просто не зможуть прийти на вибори, натомість мають твердий намір прийти противники влади. Ними стали чимало нейтральних громадян, які шоковані шаленою інфляцією, що переслiдує Туреччину останні два роки. У провладному штабі розуміють ці тенденції та впроваджують програми максимальної матеріальної підтримки постраждалим від землетрусів. Зокрема Реджеп Ердоган зобов’язав кожного кандидата в депутати від своєї партії здійснити обов’язковий внесок у відповідний фонд. Такі кроки можуть мати успіх у суспільстві, схильному до популізму.

Як збирається виграти вибори влада, за правління якої інфляція досягла 85% і більше (залежно від базових груп товарів)? Переконати виборців, що опозиція справиться ще гірше.

Кемаль Киличдароглу

Турецький письменник і політичний аналітик Бірол Баскан називає Кемаля Киличдароглу "правильним персонажем у правильний час". Перед тим як стати політиком, він працював у міністерстві фінансів. Заявив себе затятим борцем з корупцією, часто з’являвся на телебаченні, де публічно викривав хабарників. У 2010 році Киличдароглу очолив лівоцентристську Турецьку республіканську партію. Це партія засновника Турецької республіки Мустафи Кемаля Ататюрка. Відповідно, її основним девізом та ідеологічною догмою є світська держава. Проте Кемаль Киличдароглу став поступово її реформувати, згладжуючи кути і таким чином наближати її до релігійних турків (яких у країні більшість) та курдів. Сам він відкрито наголошує на тому, що є алавітом (етнорелігійна група, до якої належить, зокрема сирійська політична верхівка). Попри непопулярність цієї групи серед консервативних турків-сунітів, Кемаль Киличдароглу не боїться електоральних втрат через своє походження, наголошуючи на необхідності єдності турецького народу та стиранні будь-яких бар’єрів між громадянами.

Основну ставку Кемаль Киличдароглу зробить на соціальний аспект
Фото: Getty Images

Проте поки найкращим його результатом як керівника партії стали 25% голосів виборців на парламентських виборах 2018 року, коли партія Ердогана ПСР набрала 43%. Тож ще є над чим працювати.

До складу опозиційного альянсу входять деякі з колишніх союзників Ердогана, ліберали, консерватори та націоналісти. Також Киличдароглу таки зміг добитися підтримки курдів.

Оглядач Reuters Дарен Батлер вважає, що все ж основну ставку Кемаль Киличдароглу зробить на соціальний аспект. Економічна криза, яка охопила Туреччину сприяє цьому. Адже більшість людей, які змінять прихильність до Реджепа Ердогана на підтримку опозиції, зроблять це саме через економічні провали чинної турецької влади.

Вибори в Туреччинi i наслiдки для України

Щодо зовнішньої політики, то вона, зрозуміло, залишиться незмінною у разі перемоги Ердогана. Не зазнає вона суттєвої трансформації й у разі приходу до влади його політичного опонента. Так, буде більше декларацій про відданість НАТО, проте практичних кроків, які б змінили ключові напрями зовнішньої політики держави, Киличдароглу здійснювати не має наміру.

Так, з греками вже практично помирилася чинна турецька влада. Опозиційний лідер не готовий робити різких рухів щодо кіпрської та близькосхідної політики. Також його радник із зовнішньої політики Унал Чевікоз заявив, що санкцій проти РФ Туреччина у близькій перспективі не вводитиме.

Проте вони мають повернутися до програми виготовлення та користування військовим літаком п’ятого покоління F-35. Чи готові турецькі політики для цього відмовитися від російських ЗРК С-400 наразі незрозуміло, проте навряд їх буде передано Україні, адже це був би занадто різкий крок, яких у зовнішній політиці турецька опозиція має намір уникати.

Найвагомішою інтригою майбутніх виборів залишається те, чи готовий Реджеп Ердоган мирно передати владу у разі поразки й на що він готовий піти заради втримання влади у своїх руках.

Опозиція не пропонує суспільству радикальних реформ ні у зовнішній, ні у внутрішній політиці, які загалом за два десятиліття Ердогана були доволі успішними. Йдеться про виправлення найбільш суттєвих недоліків останніх років:

  • Повернення до традиційної економічної політики
  • Згладження протистояння з курдами
  • Нормалізація відносин із західними партнерами, зокрема в рамках НАТО

Єдина країна, що може покладати сподівання на прихід опозиції — це Швеція, якій обіцяють таки зняти більшість вимог щодо вступу до НАТО. Україні ж сподіватися на якійсь різкі зміни не варто, зокрема й тому, що Ердоган і так зробив досить багато. І Туреччина об’єктивно може допомогти Україні більше в статусі посередника (та ж зернова угода), а різких розворотів опозиція робити наміру не має.

Зовсім інша річ — дестабілізація ситуації у країні у разі поразки чинної влади та спроби Реджепа Ердогана її втримати силовим шляхом. Така ситуація є складно прогнозованою і може призвести до найнеочікуваніших наслідків. Та мабуть, саме вона є найбільш вигідною та жаданою для Кремля і, відповідно, небажаним варіантом розвитку подій для України та її союзників. Щонайменше сам факт спроби узурпувати владу у країні НАТО — це потужний іміджевий удар по авторитету "західного суспільства", ключовим елементом якого є Північноатлантичний альянс.

Важливо Рука Ердогана. Яку економіку він побудував в Туреччині й чому цей досвід вчить Україну
Теги за темою
выборыПрезидент
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
"Возвращение блудного сына": в сети неоднозначно отреагировали на возможный приезд Потапа в Украину
Telegraf
2025-07-27T14:15:29Z
Намекнула первая леди? Дизайнер Зеленского рассказал, как президент отказался от стиля милитари
Telegraf
2025-07-27T12:48:53Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Тьма лечит лучше психолога: как ночные прогулки влияют на здоровье
Знай
2025-07-27T13:51:21Z
Старый диван может принести кучу проблем в дом. Почему его стоит выбросить
Telegraf
2025-07-27T13:03:07Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Кукурузу не только варить: 5 взрывных летних рецептов, которые вы точно не пробовали, даже десерт
Знай
2025-07-27T12:51:11Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Безуглая ответила на упреки, что из-за синдрома Аспергера не может иметь доступ к гостайне
Комсомольская правда
2025-07-27T12:30:15Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Грибковая угроза: как микроорганизмы могут провоцировать болезнь Альцгеймера
TSN
2025-07-27T14:09:24Z
Япония на шаг к лечению синдрома Дауна, а США — к победе над раком
Comments UA
2025-07-27T13:36:49Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Лавров унизил Трампа после его угроз Путину
Comments UA
2025-07-15T18:10:38Z
Кто следит за российскими самолетами еще до взлета: секрет НАТО в небе Балтики
TSN
2025-07-27T14:09:53Z
Встреча "высшего уровня" с Путиным: Зеленский сказал, кого еще пригласит на переговоры
TSN
2025-07-27T14:09:15Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
FT: Пентагон оплатит 33 тысячи ударных ИИ-систем для украинских дронов
Корреспондент
2025-07-27T14:18:49Z
AI против "Шахедов": США усиливают беспилотные силы ВСУ рекордной партией модулей
Новости Украины
2025-07-27T14:18:32Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В немецком Дуйсбурге взорвали 63-метровую высотку
Европейская правда
2025-07-27T12:43:35Z
Работник ТЦК избил мужчину - полиция взялась за дело
Gazeta UA
2025-07-27T12:27:33Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Класичний Honda NSX отримав оновлення за допомогою сучасних тюнінг-комплектів
Топ Жир
2025-07-27T14:18:26Z
Российские z-каналы ноют о разгроме на Сумщине и больших потерях: что известно
TSN
2025-07-27T14:09:26Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Надежда Киченок выступает в парном разряде с рекордными 11 победами
Корреспондент
2025-07-27T14:00:09Z
Самый сильный человек мира поднял рекордный вес
Comments UA
2025-07-27T13:45:38Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
"Шахтер" — "Бешикташ": где и когда смотреть ответный матч Лиги Европы
Telegraf
2025-07-27T13:36:13Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
В Польше будут бастовать работники железной дороги
Европейская правда
2025-07-27T14:00:15Z
Прибавку к пенсии дадут не всем: что должны сделать старики
Знай
2025-07-27T12:30:14Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
На Земле появился совершенно новый вид кислотных дождей, предупреждают ученые
Фокус
2025-07-27T13:42:18Z
На Земле появилось новое время года: исследование показало, как человек изменяет климат и природу
TSN
2025-07-27T13:21:21Z
Инопланетяне вторгнутся осенью? Ученые заявили о замаскированном космическом корабле, приближающемся к Земле
Telegraf
2025-07-27T12:12:59Z
Ученые обнаружили червей, которые ели динозавров: уникальные находки на дне океана
TSN
2025-07-27T11:36:27Z
На Земле появились ранее неизвестные времена года: почему это плохо
Фокус
2025-07-27T11:30:44Z
Вот это кабель-менеджмент: как выглядит "начинка" суперкомпьютера для обучения ИИ
Фокус
2025-07-27T10:00:57Z
Ежемесячно "отрывай" от зарплаты по 50 долларов и авто - твое. Сколько понадобится времени
Telegraf
2025-07-27T12:21:08Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z