MY.UAНовини
Ердоган проти Киличдароглу. Хто переможе на виборах в Туреччині і як це вплине на Україну
Ердоган проти Киличдароглу. Хто переможе на виборах в Туреччині і як це вплине на Україну

Ердоган проти Киличдароглу. Хто переможе на виборах в Туреччині і як це вплине на Україну

14 травня в Туреччині, нашого південного сусіда по морю, великий "День виборів" — одночасно відбудеться голосування за депутатів до місцевого парламенту та вибори президента держави. Швидше за все, буде i другий тур президентських виборів, оскільки навряд хтось зможе отримати більшість (понад 50% голосів виборців) вже у першому турі. Так чи інакше, друга половина травня стане поворотною точкою в історії найсхіднішого та єдиного мусульманського члена НАТО. Фокус розбирався: між ким та між чим обиратимуть турки цими вихідними.

Майже авторитарна влада Ердогана

З 2017 року Туреччина є країною з потужною президентською формою правління. Останні 20 років державу незмінно очолює Реджеп Тайїп Ердоган. Спочатку як прем’єр-міністр у парламентській державі (2003-2014 рр.), а потім як президент. Увесь цей час Ердоган працював над посиленням особистої влади, яка після невдалого державного перевороту у 2016 році (його наслідком стали чистки, які багато хто називає політичними репресіями щодо інакодумців) та змін до конституції 2017 року (вони суттєво збільшили повноваження президента) критично, як для країни НАТО, наблизилася до визначення "авторитарна".

Попри це у Туреччині все ж діє інститут виборів і від них справді залежить політичне майбутнє країни. Умови для учасників виборчої кампанії важко назвати рівними, проте, якщо опозиція зможе перемогти в цих надскладних обставинах, то влада їй все-таки дістанеться. Або ні…

Вибори в Туреччині: передвиборча реклама
Фото: Getty Images
Вибори в Туреччині: передвиборча реклама
Фото: Getty Images

У Туреччині є прецедент, коли у 2019 році на виборах мера Стамбула переміг кандидат від опозиції. Тоді через суд їх результати були скасовані та відбулися нові вибори, на яких Екрем Імамоглу не просто підтвердив свою перемогу, а й набрав ще більше голосів. Після цього він таки зайняв здобуту посаду. Жителі Стамбула (мером якого упродовж 1994-1998 років був сам Ердоган) продемонстрували владі, що не терпітимуть маніпуляцій.

Проте у президентському палаці по-своєму засвоїли цей урок. Як наслідок, Екрему Імамоглу — єдиному представнику опозиції, який має переможний досвід у змаганні з чинною владою, заборонили балотуватися у президенти за образу суду під час мерських баталій.

Чотири претенденти на пост президента Туреччини

Проте у турецьких опозиціонерів спрацював інстинкт самозбереження. Коли на горизонті стала чітко викреслюватися загроза майбутнього політичного існування у випадку чергової перемоги Ердогана (адже в такому випадку турецька політика може піти російським слідом та перетворитися на "театр" із чітко прописаними ролями), місцеві опозиціонери таки об’єдналися та майже одноголосно висунули єдиного кандидата. Ним став 74-річний Кемаль Киличдароглу.

Відтак на виборах 14 травня у бюлетені виборці зможуть знайти прізвища лише чотирьох претендентів на найвищу посаду в країні:

  • Чинний президент Реджеп Тайїп Ердоган
  • Представник сил об’єднаної позиції Кемаль Киличдароглу
  • Основний невдаха попередніх виборів Мухаррем Індже (знявся 11 травня)
  • Лідер турецьких націоналістів Сінан Оган

Оглядач німецького видання Deutsche Welle Бурак Унверен вважає, що в Огана найменші шанси на перемогу. Проте його кандидатура цікава амбіціями щодо ролі Туреччини у тюркському світі, які він декларує. Сінан Оган вважає, що у своїй зовнішній політиці Туреччина повинна приділяти увагу тюркським народам, зокрема Азербайджану та Узбекистану. Його результати на прийдешніх виборах продемонструють, наскільки у турецькому суспільстві є запит на такі колоритні ініціативи.

Мухаррем Індже програв вибори Ердогану на виборах 2018 року, набравши 30% як кандидат від найбільшої опозиційної політичної сили Туреччини — Народної партії. Після цього полишив її лави та заснував нову партію, якій надав промовисте найменування "Партія Батьківщини". Саме від неї він балотується на цих виборах. В останній момент 11 травня (за три дні до виборів) Мухаррем Індже зняв свою кандидатуру. це може свідчити про те, що опозиція планує перемогти Ердогана вже у першому турі (бо у другому він і так міг підтримати опозиційного кандидата). Чи мають такі розрахунки противників чинної турецької влади реальне підґрунття, чи це акт відчаю від розуміння, що перемогти у другому турі шансів немає, побачимо найближчими днями.

Ймовірно основним мотивом цих політиків є просування своїх політичних ідей і, таким чином, "прокачування" рейтингів своїх політичних сил, щоб вони змогли здолати 7% бар’єр на парламентських виборах.

Все ж основним конкурентом для Ердогана є 74-річний Кемаль Киличдароглу — чинний лідер Народної партії Туреччини (до її лав він вступив ще у далекому 2002 році), якого підтримали інші опозиційні сили країни та згаданий вже "забанений" на цих виборах мер Стамбула Екрем Імамоглу. Вагомим чинником для Киличдароглу може стати підтримка курдів. Політичні діячі цієї багатостраждальної етнічної групи змушені балотуватися до парламенту по списках партії Зелених, оскільки вони побоювалися зняття власної політичної сили Курдської народної партії з реєстрації. Ось у таких умовах відбуваються вибори у Туреччині.

Основним конкурентом для Ердогана є 74-річний Кемаль Киличдароглу – чинний лідер Народної партії Туреччини
Фото: Getty Images

Що пропонують основні кандидати на виборах в Туреччинi

Опитування прогнозують незначну перевагу Киличдароглу у першому турі, проте майже усі сходяться на тому, що долю переможця буде вирішено у другому турі 28 травня.

Тож 14 травня більш важливими будуть парламентські вибори, де намагатиметься утримати владу керівна партія справедливості та розвитку (ПСР). Наразі вона утримує більшість у парламенті разом із молодшим партнером — Партією націоналістичної дії, яка взагалі ризикує не пройти до парламенту. Хоча у президентській державі влада парламенту не настільки важлива, все ж він залишається запобіжником для остаточної загибелі демократії, а з іншої сторони опозиція обіцяє у разі перемоги повернути парламенту втрачені шість років тому повноваження. А цього не зробиш без сталої більшості. Хоча у разі поразки на президентських виборах ПСР, швидше за все, сама стане локомотивом повернення парламентської республіки.

Реджеп Тайїп Ердоган

Що ж можна сказати про Ердогана, окрім того, що він двадцять років посилював свою особисту владу? У дев’яностих Реджеп Тайїп Ердоган був опозиціонером. Виступав за повернення Туреччини до ісламських традицій. За це був репресований військовими, які здійснили переворот у 1997 році (армія у Туреччинi вважається гарантом світської держави і часто здійснювала перевороти, коли вважала, що є загроза ісламізації Туреччини). Навіть перебував певний час за ґратами. Базуючись на цьому факті, до речі, багато експертів утримуються від порівняння Ердогана з Путіним. Турецький лідер справді має тверді ідеологічні переконання.

Ердоган усіляко демонструє свою повагу до традиційних цінностей (у турецькому випадку — це іслам) та імперського минулого Туреччини. Його дружина на більшості передвиборчих заходів з’являється у традиційній мусульманській хустині. Сам він за будь-якої нагоди демонструє бажання відродити колишню велич Османської імперії (так називалася Туреччина до 1923 року). Традиційно в таких випадках електоратом є жителі провінцій, малих містечок та сіл.

Емiне Ердоган на більшості передвиборчих заходів з'являється у традиційній мусульманській хустині
Фото: Getty Images

Особливість цих виборів у тому, що саме електоральна база Ердогана найбільше постраждала від руйнівного землетрусу у лютому 2023 року. Тоді загинуло близько 50-ти тисяч осіб, і багато хто звинувачував у такій кількості жертв корумповану владу, яка "закрила очі" на нехтування сейсмологічною безпекою при будівництві. Чи повірять цим закидам люди — основна інтрига виборів.

Також через значні руйнування чимало симпатикiв Ердогана просто не зможуть прийти на вибори, натомість мають твердий намір прийти противники влади. Ними стали чимало нейтральних громадян, які шоковані шаленою інфляцією, що переслiдує Туреччину останні два роки. У провладному штабі розуміють ці тенденції та впроваджують програми максимальної матеріальної підтримки постраждалим від землетрусів. Зокрема Реджеп Ердоган зобов’язав кожного кандидата в депутати від своєї партії здійснити обов’язковий внесок у відповідний фонд. Такі кроки можуть мати успіх у суспільстві, схильному до популізму.

Як збирається виграти вибори влада, за правління якої інфляція досягла 85% і більше (залежно від базових груп товарів)? Переконати виборців, що опозиція справиться ще гірше.

Кемаль Киличдароглу

Турецький письменник і політичний аналітик Бірол Баскан називає Кемаля Киличдароглу "правильним персонажем у правильний час". Перед тим як стати політиком, він працював у міністерстві фінансів. Заявив себе затятим борцем з корупцією, часто з’являвся на телебаченні, де публічно викривав хабарників. У 2010 році Киличдароглу очолив лівоцентристську Турецьку республіканську партію. Це партія засновника Турецької республіки Мустафи Кемаля Ататюрка. Відповідно, її основним девізом та ідеологічною догмою є світська держава. Проте Кемаль Киличдароглу став поступово її реформувати, згладжуючи кути і таким чином наближати її до релігійних турків (яких у країні більшість) та курдів. Сам він відкрито наголошує на тому, що є алавітом (етнорелігійна група, до якої належить, зокрема сирійська політична верхівка). Попри непопулярність цієї групи серед консервативних турків-сунітів, Кемаль Киличдароглу не боїться електоральних втрат через своє походження, наголошуючи на необхідності єдності турецького народу та стиранні будь-яких бар’єрів між громадянами.

Основну ставку Кемаль Киличдароглу зробить на соціальний аспект
Фото: Getty Images

Проте поки найкращим його результатом як керівника партії стали 25% голосів виборців на парламентських виборах 2018 року, коли партія Ердогана ПСР набрала 43%. Тож ще є над чим працювати.

До складу опозиційного альянсу входять деякі з колишніх союзників Ердогана, ліберали, консерватори та націоналісти. Також Киличдароглу таки зміг добитися підтримки курдів.

Оглядач Reuters Дарен Батлер вважає, що все ж основну ставку Кемаль Киличдароглу зробить на соціальний аспект. Економічна криза, яка охопила Туреччину сприяє цьому. Адже більшість людей, які змінять прихильність до Реджепа Ердогана на підтримку опозиції, зроблять це саме через економічні провали чинної турецької влади.

Вибори в Туреччинi i наслiдки для України

Щодо зовнішньої політики, то вона, зрозуміло, залишиться незмінною у разі перемоги Ердогана. Не зазнає вона суттєвої трансформації й у разі приходу до влади його політичного опонента. Так, буде більше декларацій про відданість НАТО, проте практичних кроків, які б змінили ключові напрями зовнішньої політики держави, Киличдароглу здійснювати не має наміру.

Так, з греками вже практично помирилася чинна турецька влада. Опозиційний лідер не готовий робити різких рухів щодо кіпрської та близькосхідної політики. Також його радник із зовнішньої політики Унал Чевікоз заявив, що санкцій проти РФ Туреччина у близькій перспективі не вводитиме.

Проте вони мають повернутися до програми виготовлення та користування військовим літаком п’ятого покоління F-35. Чи готові турецькі політики для цього відмовитися від російських ЗРК С-400 наразі незрозуміло, проте навряд їх буде передано Україні, адже це був би занадто різкий крок, яких у зовнішній політиці турецька опозиція має намір уникати.

Найвагомішою інтригою майбутніх виборів залишається те, чи готовий Реджеп Ердоган мирно передати владу у разі поразки й на що він готовий піти заради втримання влади у своїх руках.

Опозиція не пропонує суспільству радикальних реформ ні у зовнішній, ні у внутрішній політиці, які загалом за два десятиліття Ердогана були доволі успішними. Йдеться про виправлення найбільш суттєвих недоліків останніх років:

  • Повернення до традиційної економічної політики
  • Згладження протистояння з курдами
  • Нормалізація відносин із західними партнерами, зокрема в рамках НАТО

Єдина країна, що може покладати сподівання на прихід опозиції — це Швеція, якій обіцяють таки зняти більшість вимог щодо вступу до НАТО. Україні ж сподіватися на якійсь різкі зміни не варто, зокрема й тому, що Ердоган і так зробив досить багато. І Туреччина об’єктивно може допомогти Україні більше в статусі посередника (та ж зернова угода), а різких розворотів опозиція робити наміру не має.

Зовсім інша річ — дестабілізація ситуації у країні у разі поразки чинної влади та спроби Реджепа Ердогана її втримати силовим шляхом. Така ситуація є складно прогнозованою і може призвести до найнеочікуваніших наслідків. Та мабуть, саме вона є найбільш вигідною та жаданою для Кремля і, відповідно, небажаним варіантом розвитку подій для України та її союзників. Щонайменше сам факт спроби узурпувати владу у країні НАТО — це потужний іміджевий удар по авторитету "західного суспільства", ключовим елементом якого є Північноатлантичний альянс.

Важливо Рука Ердогана. Яку економіку він побудував в Туреччині й чому цей досвід вчить Україну
Теги за темою
вибориПрезидент
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Загроза прориву на фронті, удари ATACMS та причини СЗЧ: головне з інтерв’ю начальника Генштабу
TSN
2024-11-25T07:51:25Z
На Білгородщині жителі почати обтягувати будинки антидроновою сіткою
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T07:45:44Z
Росіяни вдарили по центру Харкова. Вже відомо про постраждалих, половину з яких госпіалізували
ZN UA
2024-11-25T07:42:57Z
Вдарять сильні морози: синоптик назвала дату серйозного похолодання
GlavRed
2024-11-25T07:42:43Z
Втрати ворога станом на 25 листопада 2024 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T07:40:38Z
Росія найзапекліше штурмує на 3 ділянках фронту: карта боїв на 25 листопада
24tv
2024-11-25T07:39:06Z
Полк російських загарбників, що втік
Украина Криминальная
2024-11-25T07:37:34Z
Атака БпЛА на Київщину: ОВА повідомила про наслідки
TSN
2024-11-25T07:36:52Z
Харків створить «острів енергетичної системи», аби не залежати від відключень
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T07:34:41Z
Трамп не розголошує, хто фінансує його команду в перехідний період - NYT
Хвиля
2024-11-25T07:51:53Z
Сирський зустрівся із журналістами та розповів про хід бойових дій
УкраинФорм
2024-11-25T07:51:30Z
Дозвіл бити західними ракетами по РФ створив передумови для докорінної зміни ситуації на фронті – експерт
ZN UA
2024-11-25T07:46:47Z
Румыния против Запада? Станет ли пророссийский популист президентом соседней страны
Европейская правда
2024-11-25T07:43:07Z
Байдену та Харріс шукають заміну: хто стане новим головним демократом США
Политека
2024-11-25T07:42:48Z
Нардеп заявив, що 150 тис. українців повернулися в окупацію. Реакція соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T07:42:36Z
Трамп може змусити Україну і Росію укласти "крихке" перемир'я, – Business Insider
24tv
2024-11-25T07:42:26Z
У зверненні про "Орешник" міг бути несправжній Путін: що не так з диктатором
24tv
2024-11-25T07:42:15Z
Підраховано майже 100 відсотків голосів: на виборах президента Румунії – несподіваний лідер
24tv
2024-11-25T07:39:49Z
"Замислююся про виїзд за кордон": син Потапа зробив приголомшливу заяву
GlavRed
2024-11-25T07:42:58Z
Не змінює раціон 25 років: Вікторія Бекхем розкрила, що їсть через "екстремальну" дієту
24tv
2024-11-25T07:36:23Z
"Світле майбутнє": Максим Галкін наробив багато галасу своїм новим фото
GlavRed
2024-11-25T06:27:10Z
Микита Добринін зізнався, що не воює зараз оскільки зайнятий на іншому "фронті": "Це справді складно"
Знай
2024-11-25T05:51:44Z
Компанія Microsoft стала видавцем книг
InternetUA
2024-11-25T02:01:00Z
3 цікаві українські фільми для вечірнього перегляду
24tv
2024-11-24T20:57:34Z
Серіал «Ззовні», який вподобав Стівен Кінг, продовжений — третій сезон має 100% на Rotten Tomatoes
ITC
2024-11-24T20:57:20Z
Україна на Дитячому Євробаченні й "Міс Всесвіт" та інше: головні події тижня в шоубізі
24tv
2024-11-24T19:33:17Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-11-24T19:13:44Z
Реформа МСЕК: в Мінсоцполітики пояснили, що буде з інвалідністю, виплатами та кого перевірятимуть
Фокус
2024-11-25T07:15:46Z
Пити чи ні: наскільки корисне чи шкідливе шампанське
24tv
2024-11-25T06:06:17Z
Лікарі відкрили секрети самовідновлення людського серця
Portaltele
2024-11-25T05:49:28Z
Захистіть своє здоров’я під час магнітної бурі 25–27 листопада
360ua.news
2024-11-24T17:30:57Z
Названо зелень, яка може спричинити тромбоз, хоча вона вважається дуже корисною
TSN
2024-11-24T16:06:26Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
Українські рапіристки вперше в історії стали віцечемпіонками на Кубку світу
24tv
2024-11-25T07:30:27Z
ПСВ – "Шахтар": букмекери зробили прогноз на матч Ліги чемпіонів
ZN UA
2024-11-25T06:46:57Z
«Полісся» та «Зоря» у Житомирі завершать 14-й тур футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2024-11-25T06:39:22Z
Тренер Полісся накинувся на суддю після рятівного пенальті для суперника: скандальне відео
24tv
2024-11-25T06:36:11Z
Анчелотті прокоментував зміну позицій Мбаппе та Вінісіуса
Football.ua
2024-11-24T22:45:20Z
Ван Ністелрой претендує на посаду головного тренера Гамбурга
Football.ua
2024-11-24T22:39:48Z
Лаціо розгромив Болонью
Football.ua
2024-11-24T22:18:47Z
Верес — Олександрія 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-24T21:51:27Z
Барселона хоче влітку підписати захисників на обидва фланги
Football.ua
2024-11-24T21:37:18Z
Україна чекає фінального рішення Німеччини щодо участі у проєкті ZBROYARI
УкраинФорм
2024-11-25T07:51:33Z
В Україні цього тижня можуть скасувати графіки відключень світла: експерт назвав умови
Фокус
2024-11-25T07:51:15Z
Apple Pay, Cash App та інші цифрові гаманці тепер будуть регулюватися подібно до банків в США
InternetUA
2024-11-25T07:46:00Z
В Україні стартує перший етап запуску Єдиного державного реєстру домашніх тварин
УкраинФорм
2024-11-25T07:39:55Z
Вартість огірків знову дереться догори: скільки коштує кілограм
24tv
2024-11-25T07:36:22Z
Польські фермери покинули кордон з Україною: чого хотіли і чи повернуться
AgroPortal
2024-11-25T07:30:39Z
Великий врожай сої спричинив зниження цін і аграрії повернуться до кукурудзи в 2025 році — Висоцький
Agravery
2024-11-25T07:13:28Z
З початку року в Україну ввезли легкових авто на $3,3 млрд: ТОП країн-лідерів
AutoCentre
2024-11-25T07:13:27Z
Нафта дешевшає після тижневого зростання цін
УкраинФорм
2024-11-25T07:09:55Z
Не нафтобазою єдиною: у Калузі під удар міг потрапити і завод "Тайфун"
24tv
2024-11-25T07:52:54Z
Значна частина українців втратить право на бронь від мобілізації, – нардеп Кицак
24tv
2024-11-25T07:51:27Z
Бригада «Гарт» запрошує добровольців для захисту країни: мобілізація спрощена до мінімуму
FaceNews
2024-11-25T07:46:11Z
Роздирають на шматки, – Терен вперше відреагував на критику через його вчинки на "Холостяку"
24tv
2024-11-25T07:43:39Z
Американський майстер презентував ніж для українських військових
InternetUA
2024-11-25T07:40:32Z
Про «журналіста», якого нині порівнюють з Такером Карлсоном та історію із запереченням злочинів режиму
Детектор М
2024-11-25T07:40:05Z
На дім надягнули гігантську шапку Санти: відео з дійсно фантастичним декором
24tv
2024-11-25T07:36:06Z
В Австралії хочуть зобов'язати соцмережі знищувати особисті дані, які користувачі надають для перевірки віку
Детектор М
2024-11-25T07:34:29Z
У Заходу вистачає далекобійних ракет: чому їх не дають Україні
GlavRed
2024-11-25T07:33:44Z
У Львові стався вибух під землею – піднялася бруківка
24tv
2024-11-25T07:55:35Z
У Туреччині через сильні снігопади закривають школи, є загиблий та постраждалі
УкраинФорм
2024-11-25T07:54:38Z
У Франції в кінці листопада була "тропічна ніч" з понад 20°C і вище
Европейская правда
2024-11-25T07:43:57Z
У Вільнюсі обмежено рух транспорту після падіння вантажного літака
Европейская правда
2024-11-25T07:33:36Z
У Литві вантажний літак впав на житловий будинок: є жертви
Фокус
2024-11-25T07:33:34Z
52-річному чоловіку винесли вирок за зберігання дитячої порнографії
InternetUA
2024-11-25T07:28:02Z
РФ вдарила по центру Харкова: є "приліт", спалахнула пожежа, постраждали люди
GlavRed
2024-11-25T07:25:35Z
Росія вдарила по центральній частині Харкова, багато постраждалих
Комсомольская правда
2024-11-25T06:59:36Z
Затопило залізничну станцію і міст: Британія потерпає від шторму
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T06:54:01Z
Зима – пора досягнень: які знаки Зодіаку будуть найбільш продуктивними цієї пори
Знай
2024-11-25T07:51:56Z
Чому не можна зберігати ножі поруч із виделками та ложками
GlavRed
2024-11-25T07:30:20Z
Ви будете здивовані: 5 рослин, якими варто замінити традиційну новорічну ялинку
24tv
2024-11-25T07:30:20Z
Кому зі знаків зодіаку категорично не можна бути разом
24tv
2024-11-25T07:06:15Z
Зануртеся у культуру Японії: як приготувати наваристий рамен
24tv
2024-11-25T06:24:44Z
Імбир можна зберегти свіжим понад місяць: головні секрети
Знай
2024-11-25T04:51:05Z
Плани геть сходять з рейок в Овнів і Стрільців: чоловічий гороскоп на 25 листопада – 1 грудня
24tv
2024-11-25T04:45:19Z
Рецепт тонких млинців: що додати в тісто для ідеального результату
24tv
2024-11-25T04:12:55Z
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Знай
2024-11-25T02:30:32Z
Український розвідувальний безпілотник наділили можливістю транспортування FPV-дронів
InternetUA
2024-11-25T07:55:30Z
Обертання Землі нахилилося на 31,5 дюйма і в цьому на 100% винні люди
Portaltele
2024-11-25T07:52:02Z
Рейтинг кращих смартфонів по тривалості роботи від однієї зарядки в 2024 році
InternetUA
2024-11-25T07:22:00Z
Не твій, от ти й бісишся. Як росіяни реагують на S.T.A.L.K.E.R. 2
Детектор М
2024-11-25T07:01:22Z
У NASA створили роботів для пошуку інопланетян у Сонячній системі: що відомо
Фокус
2024-11-25T06:51:25Z
7 маловідомих функцій Telegram, які полегшать ваше користування месенджером
InternetUA
2024-11-25T06:43:55Z
Як знайти загублений смартфон Android: 3 способи, які допоможуть користувачам
InternetUA
2024-11-25T06:22:10Z
Науковці створили пластик, що повністю розкладається у морській воді
УкраинФорм
2024-11-25T06:21:19Z
Дрон-амфібію розробили українські винахідники: чим допоможе нова модель військовим на фронті
InternetUA
2024-11-25T06:01:49Z
Volkswagen презентував брутальний пікап для серйозного бездоріжжя
Фокус
2024-11-25T07:51:50Z
Представлений Jeep Wrangler 4xe Willys ’41
Portaltele
2024-11-25T05:49:04Z
Тиск у шинах заощадить до 2000 гривень: що треба знати водіям
Знай
2024-11-24T22:30:20Z
Найнадійніші та найгірші авто року за версією TÜV
360ua.news
2024-11-24T20:12:33Z
Який найменший у світі мотоцикл
AutoCentre
2024-11-24T18:13:54Z
Дебют Mercedes-AMG E53 у Києві
360ua.news
2024-11-24T14:07:53Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z