Що розповіли експертам уламки збитого російського "Кинджала"?
"Кинджал" вважали гіперзвуковою суперзброєюочільника Кремля Володимира Путіна, яку взагалі не може перехопити протиракетна оборона. Але ось, її перехоплює система, розроблена в сімдесятих-вісімдесятих роках минулого століття. Той факт, що це зробили українці, підштовхнув американців на серйозні корекції своєї військової доктрини. А збройні корпорації разом з НАТОвськими генералами цікавить те, як можна захистись від цієї зброї.
В Україні з цим питанням допомагає Київський Науково-дослідницький інститут судових експертиз.
Наш кореспондент Андрій Цаплієнко зумів безпосередньо від експертів інституту дізнатися про деякі особливості "Кинджала", про які до сьогоднішнього дня публічно не було відомо. Але не тільки про "Кинжал". Виявляється, деякі ракети, якими обстрілює Україну російська армія, оздоблені імітатором ядерної боєголовки.
Про це у розмові з директором інституту Олександром Рувіним та провідним експертом Андрієм Кульчицьким.
Олександре Григоровичу, я так розумію, це та сама ракета "Кинжал", яку збили повітряні сили. Чи є перспектива використати залишки цієї ракети, як доказ воєнних злочинів російської федерації?
"Це не тільки ідентифікований об'єкт. Ідентифіковані всі номери. Ідентифіковані всі частини, які ми зібрали. Це дійсно ракета "Кинджал" російського виробництва, яка запущена з відповідних повітряних суден", - зазначив директор КНДІСЕ Олександр Рувін.
Вже є розуміння, хто запустив цю ракету?
"Звісно. Ми знаємо, з якого літака вона запущена. Ми знаємо по тривогах, який літак піднімався, Міг-31. Ми в стані доказати, де цей літак злетів, де він її випустив і де наші Повітряні сили її збили. Ми готові це скомпонувати до однієї справи, яка піде в міжнародний кримінальний суд, як доказ злочинів проти нашої держави".
Є якийсь момент, який вас не як директора інституту, а як експерта, здивував та привернув вашу увагу?
"По-перше, ми її ніколи не бачили. Тільки чули. По-друге, бачите, яка товщина цієї ракети. Тут цікавий метал. Дуже цікава вибухівка. Вона є лише тут та на "Іскандерах". Ми її зараз вивчаємо, щоб нашій ППО було легше боротися з такими ракетами. Не тільки в Україні, а взагалі в світі", - зазначив Олександр Рувін.
"Що сказати? Прорахували внутрішній об'єм десь вісімдесят вісім літрів. Туди розфасовується по нашим розкладам 150 кілограм вибухівки", - розповів керівник лабораторії військових досліджень КНДІСЕ Андрій Кульчицький.
Він прилетів з бойовою частиною чи пустий?
"З бойовою. Ефект бутилки вибило дно, і бойова частина вилетіли. Тут дно відбито. Але ми її зібрали. Визначилися з вибухівкою. Октаген. Спеціалізована. Призначена для спорядження ракет і добрих боєприпасів", - відповів Андрій Кульчицький.
Тобто, вони намагалися якийсь бункер пробити?
"Намагалися".
Чи можна оздоблювати ці ракети ядерною бойовою частиною?
"Якщо ви бачили в "Точці У", там теж монтується боєголовка. Така, схожа, тільки ядерна. Закривається обтікачем і запускається ракета".
Це ракета Х-55? Чи ракета Х-55 з якимось додатковим індексом?
"Х-55СМ", - відповів директор КНДІСЕ Олександр Рувін.
Іх запускають з "пустишками"? Чи не зовсім?
"Ну, ці ракети тут, як би в зборі, а там ракети, які по нас запустили як раз позавчора. Вони цілі, тому що летять без бойової частини. Ось тут повинен бути ядерний боєприпас. Замість нього там встановлюють масогабаритний макет. 00:08:53:11 Ракета летить, влучає в ціль, але не вибухає. З якою ціллю вони це роблять? В нас є різні погляди на це. Ми зараз розбираємося разом з правоохоронними органами. Але можу сказати, що ті 55-ті ракети, які в нас є, вони не розірвалися, вони повністю в комплекті", - відповів директор КНДІСЕ Олександр Рувін.
Але ви сказали, що вони іноді вставляють сюди імітатор ядерної зброї?
"Так, ось це й є імітатор. Ця ракета конструктивно передбачана для встановлення на неї ядерного боєприпасу. Оця частина і називається імітатор ядерного боєприпасу. В нас близько десяти таких ракет. Навіть більше. Ми їх вивчаємо".
А можна сказати, що вони закладають цей імітатор для того, щоб налякати нас, мовляв, що ми можемо застосувати і справжню?
"Можна. Вони при цьому коментують, що ми можемо. Ми досліджуємо, хто давав команду, якими маршрутами летіло, щоб потім вона лягло в кримінальні провадження, що куди і звідки їх запускав", - зазначив Олександр Рувін.
- Через ЗРК Patriot у російських пілотів "трясуться колінки" - Ігнат (відео)
- У Мережі опублікували відео бойового чергування ЗРК Patriot в Україні
- У ЗСУ розповіли, чи будуть використовувати Patriot проти російських С-300