MY.UAНовини
Охороняв дитсадок – отримуй вирок. Звідки взялося так багато колаборатів
Охороняв дитсадок – отримуй вирок. Звідки взялося так багато колаборатів

Охороняв дитсадок – отримуй вирок. Звідки взялося так багато колаборатів

Після деокупації до наших міст та сіл приходить Кримінальний кодекс. На початку квітня в Офісі генерального прокурора нарахували 5 тисяч кримінальних проваджень, відкритих за фактами колабораціонізму. Зрадники мають бути покарані – питань немає. Але чи всі, хто отримав підозру, є реальними зрадниками? Це питання ось уже понад рік ставлять юристи, правозахисники, політики.

На початку березня 2022-го закон про колабораційну діяльність було ухвалено депутатами «з коня», щоб розмежувати співпрацю з окупантами та державну зраду. І вийшло так, що під статтю 111-1 КК України з різним ступенем покарання, але підпадають усі – від керівників окупаційних адміністрацій, корегувальників вогню до комунального двірника.

KP.UA подивилася на приклади у судовій практиці та поцікавилася думкою експертів у галузі правозахисту, чи є можливість не гребти всіх під одну гребінку.

Бухгалтер, лісник, еколог.

За пошукому Єдиному державному реєстрі судових рішень висвітилося 572 вироки за ст. 111-1 КК України. Одразу скажемо: ми не розглядали вироки щодо злочинів, які віднесені до категорії тяжких. Тобто, де йдеться про пряме посібництво окупантам та прийняття рішень на шкоду незалежності та суверенності нашої держави. Таких у відкритому доступі небагато, а ті, що є, – без подробиць.

Левова частка вироків займає перші чотири частини «колабораційної» статті, які кваліфікуються як кримінальні провини або нетяжкі злочини.

Звинувачення на адресу двірників, визнаємо, не знайшли. Але ось у селі Снігурівка Миколаївської області за посібництво ворогові засуджено раніше безробітного чоловіка, який влаштувався при окупантах сторожем дитячого садка. Все, що він робив, виходячи із рішення суду, це не пропускав на територію сторонніх та виконував господарські роботи.

У тому ж селі визнано колаборанткою соцпрацівницю, яка оформляла документи на призначення пенсій та інших виплат, надавала консультативну допомогу із соціальних питань.

До речі, за соцпрацівниками в окупації вироків трохи менше, ніж за «старостами» (лапки фігурують у рішенні судів), які здійснювали функції посередників між окупаційною владою та мешканцями селищ, щоб вирішувати їхні нагальні проблеми.

У зоні пильної уваги опинилися фінансисти та бухгалтери. В окупаційних адміністраціях вони виконували суто свої професійні функції – вели облік та нараховували виплати.

Статистику покарань за колабораціонізм поповнив працівник лісгоспу у Вовчанську, який, крім основної роботи, допомагав роздавати населенню гуманітарну допомогу. Землячка лісника – завсектором охорони здоров'я була визнана винною в тому, що, будучи у складі в адміністрації, курирувала роботу медичних закладів і стежила за забезпеченням людей медикаментами.

Працівник екологічної інспекції, секретар сільради, співробітник громадської приймальні.

Всіх їх, за відсутністю іншого компромату, звинуватили за 2-ю частиною статті 111-1: добровільне зайняття посади в незаконних органах влади, не пов'язаної з організаційними або адміністративними функціями.

Ані обтяжуючих, ані пом'якшуючих вину обставин суди не знайшли, постраждалих немає, моральної та матеріальної шкоди також. Усі підсудні щиро каялися. Засідання приходили або у спрощеному режимі – за день-два без розслідування, або затверджувався правочин прокурора з обвинуваченим.

Покарання теж як під копірку: заборона на 10 років (у деяких випадках 15) обіймати певні посади, як правило, пов'язані з організаційними, фінансовими, юридичними питаннями та прийняттям рішень.

Матеріальний ресурс – самогон та цигарки

З одного боку такий вирок не видається страшним: вислухав – і вільний. Сторож дитсадка навряд чи зазіхатиме на відповідальну посаду. Але бухгалтеру з економістом, якщо вони отримають заборону на професію, може бути несолодко в невеликому селищі, де будь-яка робота і до війни була в дефіциті. Плюс 10 років люди будуть під контролем пробаційної служби та носитимуть ярлик судимості.

Правозахисник Олександр Кудимов звинувачує суди, які не хочуть розбиратися в суті питання та просто штампують вироки.

Олександр Кудінов. Фото: facebook.com/Олександр Кудінов

- Після скасування статті Кримінального кодексу, яка передбачала відповідальність за наперед неправосудні рішення, судді роблять, що хочуть або про що їх просять. Це замовні вироки – для «галочки», для статистики, щоб виправдати бездіяльність слідства щодо справжніх колаборантів, яких на підконтрольних територіях може бути більше, ніж на окупованих. Людей фактично карають за те, що вони мусили виживати, залишившись без допомоги своєї держави. А у багатьох випадках навіть приносили користь, підтримували в окупації своїх земляків, – вважає Олександр Кудінов.

Правозахисники неодноразово звертали увагу на те, що вироки за статтею про колабораційну діяльність часто непропорційні скоєному. Наприклад, умовний термін із забороною на посади в органах влади отримав мешканець Гостомеля, який під час окупації частини Київської області активно допомагав російським військовим будувати блокпости, перевозити вантажі, в обмін на горілку приносив бензин та продукти харчування. Дії гостомельця кваліфікували за ст.4 статті 111-1-ї - передача матеріальних ресурсів незаконним збройним формуванням на окупованій території.

За тією самою статтею умовний сік отримала і самогонниця, яка віддавала росіянам свій «продукт». І штрафом - майже 10 тисяч гривень - було покарано кочегара, змушеного платити данину цигарками та горілкою, щоб пройти через російський блокпост на роботу.

Закон не дає розуміння, що вважати «матеріальними ресурсами» і який має бути їхній обсяг.

А якщо примушували силою?

Закони воєнного часу не роблять різницею між меншим і більшим. Поодинокі терміни 12 – 13 років отримали оперативники так званої «народної поліції», які переслідували українських патріотів у Херсоні, пенсіонери МВС, які влаштувалися в «народну поліцію» водіями, і ні на що не уповноважений черговий «чергової частини» у селищі Борова, яка здійснювала пропускний режим та охороняла адміністративну будівлю.

У незавидному становищі опинилися співробітники колоній, які потрапили під окупацію разом із в'язнями.

Сергій Старенький. Фото: facebook.com/Sergii.Starenkyi

- За Даріївською виправною колонією, яка була звільнена, багато видано підозр. Понад півтора десятки, - каже адвокат Сергій Старенький. - Моя думка, що не можна всіх голити однією бритвою. Потрібно розбиратися з кожним конкретним випадком. Тому що є ситуації, коли люди просто не могли залишити свою посаду і мали як мінімум стежити за дотриманням прав ув'язнених. А є ситуації, коли людей примушували до цього силою. Я точно знаю, що в Маріуполі окупанти порушили особисті справи, відправили додому до співробітників СІЗО кадировців, і ті буквально за шкірку привозили людей на роботу, щоб більше не відпускати. А коли Маріуполь звільнять, їм доведеться все це доводити. Але як можна буде підтвердити – незрозуміло.

Павло Лисянський. Фото: facebook.com/pavllis

Адвокат зазначає, що хвиля колаборантських процесів лише піднімається – швидко виносяться рішення у справах, де люди погодилися дати визнання. За тими, хто вважає звинувачення невиправданими, розгляд ще триває.

- У понятті колабораціонізму має бути внесена градація, - упевнений директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки Павло Лисянський. – Зокрема тому, що нинішній підхід використовують у своїх цілях окупанти. Вони кажуть: «Ось повернуться українці і всіх вас посадять!». І люди, які чекають на звільнення, починають боятися.

Проєкти є, а перспективи немає

Спроби здійснити роботу над помилками були і не раз. Зараз у Раді зареєстровано три законопроєкти, які передбачають внесення змін до раніше ухваленого закону. Два з них розроблено Міністерством реінтеграції з питань тимчасово окупованих територій та винесено на суд депутатів Кабінетом Міністрів. Здавалося б, куди серйозніше?

З-під кримінального переслідування пропонується вивести представників пенсійного фонду, медпрацівників, послуги ЖКГ, роботу банків, сільське господарство, цивільний захист, усі заходи щодо забезпечення прав та свобод. Подейкують, до цього уряд змусили наполегливі рекомендації українських та міжнародних правозахисних організацій. Однак...

16 березня – у річницю набуття чинності закону про колабораціонізм, голова Комітету з правоохоронної діяльності Сергій Йонушас заявив, що законопроект Кабінету міністрів не має реальної перспективи проходження в парламенті, тому що до нього є низка критичних зауважень з боку державних органів. І додав, що депутати працюватимуть над іншою редакцією чи новим законопроєктом. Тобто вирішення проблеми знову відкладається в часі.

Особлива думка

Потрібен закон про амністію

У суспільстві, змученому війною, дуже великий запит на справедливість та дуже непросте її розуміння. Тому будь-які зміни у бік пом'якшення покарань будуть спірними, зазначає Голова правління Міжнародної ліги захисту прав громадян України Едуард Багіров.

Едуард Багіров. Фото: facebook.com/eduard.bagirov.5

– На окупованих територіях українська влада не може захистити права своїх громадян. Є міжнародні конвенції, які покладають цей обов'язок на країну-загарбника. Людям треба харчуватися, жити, отримувати медичну допомогу, вести побут та заробляти для цього гроші. Вони змушені йти на умови, які висувають тимчасові окупанти. Дивитись треба за результатами – якщо праця в окупаційній адміністрації була на благо мирних жителів і не завдавала шкоди, то такі люди мають підлягати амністії. А тим, хто діяв на шкоду своїм співвітчизникам та державним інтересам, не має бути місця для прощення. Я думаю, що після перемоги буде переглянуто сотні справ по 111-1, і багато хто буде виправданий.

Едуард Багіров вважає, що закон про амністію потрібно приймати вже зараз, внісши до нього характер вимушеної співпраці та обставини. Але не виводити окремі категорії від кримінальної відповідальності.

- На сьогоднішній день жорсткий захід виправдовується окупацією і наводить страх на тих, хто, можливо, і готовий  працювати проти України, але бачить, що це йому не зійде, - підсумовує правозахисник.

Теги за темою
оккупация
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Журналістка розповіла про нові податки: «Хочуть ввести вже до кінця цього року»
Политека
2025-07-12T02:37:28Z
Грабіжницькі ціни: популярні фрукти стали недоступною екзотикою
Знай
2025-07-12T02:21:54Z
Бензин уже не подешевшає: водіям назвали основну причину високих цін на пальне
Хвиля
2025-07-12T02:15:29Z
Окупація ЗАЕС загрожує світовим інвестиціям в атомну енергетику
Хвиля
2025-07-12T01:12:43Z
Молоді українські підприємці зможуть отримати гранти на навчання
УкраинФорм
2025-07-12T00:39:30Z
Фінляндія інвестує €30 мільйонів у телеком-мережі України
InternetUA
2025-07-11T23:04:45Z
Збиток - 76 мільярдів: Україна підірвала російський газопровід - Bloomberg
GlavRed
2025-07-11T22:15:57Z
В Україні збитки довкіллю від війни сягнули €108 мільярдів
УкраинФорм
2025-07-11T20:15:58Z
Чи можна щось будувати на землях власного паю
24tv
2025-07-11T19:03:56Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як щоденні звички псують ваші зуби — пояснення експерта
TSN
2025-07-11T20:06:07Z
Темний шоколад і зелений чай можуть діяти як ліки від гіпертонії
360ua.news
2025-07-11T19:15:07Z
Як почистити зволожувач повітря, щоб запобігти росту цвілі та бактерій
24tv
2025-07-11T19:03:21Z
Ось чому жовтіють зуби: ви робите 5 помилок, але їх можна легко усунути
24tv
2025-07-11T18:57:35Z
Мігрень на зміну погоди: що робити, коли головний біль атакує
TSN
2025-07-11T18:48:08Z
Тривожність у понеділок — не тільки про роботу, як це впливає на здоров’я
360ua.news
2025-07-11T18:27:22Z
Не 10 тисяч: скільки насправді кроків треба ходити щодня
GlavRed
2025-07-11T17:27:11Z
Росіяни знайшли спосіб запускати більше дронів по Україні: як це відбувається
24tv
2025-07-12T02:39:31Z
Експерт пояснив, чому Трамп вирішив надати Україні зброю
TSN
2025-07-12T02:36:14Z
Росія вдарила по житловій забудові у Харкові
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T02:21:28Z
Клімкін: У Трампа почали розуміти, що Україна - це актив
Gazeta UA
2025-07-12T02:15:14Z
Росіяни комбіновано атакували Україну БпЛА та крилатими ракетами: під ударом опинилися західні міста
Фокус
2025-07-12T02:06:58Z
Франція відкрила провадження проти соцмережі X через «упередженість алгоритму»
InternetUA
2025-07-12T02:01:02Z
У МЗС заявили, що не бачили «нову концепцію миру» від Росії
TSN
2025-07-12T01:48:49Z
Росіяни ув’язнуть у злиднях: названо ключовий момент, коли економіка РФ рухне
GlavRed
2025-07-12T01:33:50Z
Армія РФ за чотири місяці втратила понад 28% новоприбулих засуджених у Південному окрузі - розвідка
УкраинФорм
2025-07-12T01:30:14Z
Спека посилиться ще більше: де і коли в Україні очікується +43
Telegraf
2025-07-12T02:33:00Z
СБУ викрила луганського суддю-зрадника, який сприяв передачі українських підприємств РФ
УкраинФорм
2025-07-12T02:21:52Z
Масована атака на Львів: у місті є пожежа та руйнування – що відомо про наслідки
24tv
2025-07-12T02:18:05Z
Величний храм, шикарний готель та місце для балів: яким був Харків, поки ці будинки не знищили
Telegraf
2025-07-12T02:03:11Z
Гороскоп на завтра 13 липня: Тельцям - особливий подарунок, Дівам - виснаження
GlavRed
2025-07-12T02:00:12Z
Західна Україна під комбінованим ударом РФ: наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T01:54:21Z
У Харкові виявили таємний склад озброєння, яке росіяни планували використовувати для диверсій
УкраинФорм
2025-07-12T01:24:05Z
У Львові було гучно: місто атакували російські ударні безпілотники, є влучання
Telegraf
2025-07-12T01:18:05Z
У Львові чутно вибухи – на Заході багато "Шахедів"
24tv
2025-07-12T00:21:21Z
Польща підняла в повітря винищувачі через комбіновану атаку по Україні
УкраинФорм
2025-07-12T02:39:35Z
12 липня - яке сьогодні церковне свято, традиції та заборони, все про цей день
Комсомольская правда
2025-07-12T02:34:02Z
Чому не можна казати "страховка" і "парковка": якими словами їх потрібно замінити
GlavRed
2025-07-12T02:30:31Z
Виплати до Дня Незалежності: чи може отримати УБД, який працює у комунальній сфері
ZN UA
2025-07-12T02:25:14Z
Кому потрібно допомогти 12 липня і чому не можна плакати жінкам сьогодні: прикмети та заборони на Федора
Знай
2025-07-12T02:03:52Z
В Україні повітряна тривога, відбулися пуски крилатих ракет
УкраинФорм
2025-07-12T00:57:17Z
Крилаті з російських стратегів зайшли до повітряного простору країни: куди летять
ZN UA
2025-07-12T00:34:59Z
Єврокомісія інвестує €5 мільйонів на друк українських підручників
УкраинФорм
2025-07-12T00:03:32Z
Дистанційна робота: чи має працівник бути на постійному зв'язку з роботодавцем
ZN UA
2025-07-11T22:24:15Z
4 нові захопливі мінісеріали Netflix, які можна подивитися за вихідні
24tv
2025-07-11T21:33:00Z
Даша Квіткова побувала на концерті Imagine Dragons: соліст укотре підняв прапор України
24tv
2025-07-11T20:39:56Z
"Хітяра!" Українець написав пісню, як його дістали "Шахеди", та став зіркою мережі
Telegraf
2025-07-11T20:15:32Z
Увійшли в історію кіно: 3 найвідоміші класичні фільми, які можна подивитися на Netflix
24tv
2025-07-11T20:03:47Z
Це несподіване місце для прогулянок, але вам варто його побачити: де воно знаходиться і чим цікаве
Telegraf
2025-07-11T19:54:48Z
Міністри культури України та Італії відкрили виставкові проєкти в межах програми URC2025
УкраинФорм
2025-07-11T19:24:31Z
Сусідка здивувала всіх: таємничі квіткові візерунки біля дверей виявилися стародавнім мистецтвом
Фокус
2025-07-11T18:06:38Z
Костюм із присмаком росії: як вбрання Бейонсе порадувало росіян у соцмережах
Знай
2025-07-11T17:51:38Z
Що дивитися влітку 2025: 7 гарячих серіалів, про які будуть говорити всі - Момоа, Ортега і навіть Дженсен Еклз
Знай
2025-07-11T16:51:06Z
Внаслідок комбінованої атаки на Львів пошкоджений двоповерховий житловий будинок
УкраинФорм
2025-07-12T02:30:52Z
У Києві маршрутка врізалась у вантажівку: постраждали понад 10 людей
24tv
2025-07-12T02:06:13Z
На Черкащині СБУ викрила кримінального ватажка, який контролював торгівлю наркотиками прямо з тюрми
УкраинФорм
2025-07-12T02:00:03Z
Влучання у Львові: пошкоджений житловий будинок, пожежа у нежитловому приміщенні
УкраинФорм
2025-07-12T01:52:05Z
На заході України прогриміли вибухи: міста під атакою БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T00:51:21Z
Авіакатастрофа в Індії: кабіні пілотів виникла плутатина з перемикачами палива – звіт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T23:42:08Z
ОГП і БЕБ викрили масштабну схему ухилення від податків та контрабанди електроніки
УкраинФорм
2025-07-11T23:39:49Z
Катастрофу рейсу Air India спричинило відключення подачі пального до двигунів - звіт
УкраинФорм
2025-07-11T21:57:24Z
Жінка перейшла за фішинговим посиланням та втратила 170 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-11T21:42:47Z
Терези будуть у центрі уваги: гороскоп на 12 липня
24tv
2025-07-12T02:03:54Z
Заживуть краще за всіх: кому зі знаків зодіаку пощастить з фінансами вже ось-ось
GlavRed
2025-07-12T00:57:59Z
Чому одяг може погано відчищатись у пральній машині: що треба перевірити
GlavRed
2025-07-12T00:27:14Z
Так вирішила доля: 4 знаки зодіаку, народжені бути багатими
GlavRed
2025-07-11T23:27:27Z
Арабський "шейх" вирішив охолодитись в Україні? Курйозне відео з полтавського пляжу збирає перегляди
Telegraf
2025-07-11T22:33:02Z
Огірки, як у МакДональдзі робити простіше простого - рецепт
GlavRed
2025-07-11T22:27:58Z
Зберете з одного куща 10 кілограмів малини: обріжте їх, щоб вони гнулись від ягід
24tv
2025-07-11T21:21:33Z
Гороскоп на 12 липня: Овни - будьте обережними, Скорпіонам - доленосні події
FaceNews
2025-07-11T20:51:28Z
Упевненість та розкіш в одному флаконі: 3 найкращі чоловічі парфуми від Армані
24tv
2025-07-11T20:42:29Z
Американський монстр зіткнувся з суперкаром – результат вражає
Топ Жир
2025-07-12T01:18:28Z
Новий електричний кросовер-купе Audi з топовою версією на 509 кінських сил
Топ Жир
2025-07-12T00:18:45Z
Цей унікальний купе кардинально відрізняється від сучасних моделей Chrysler
Топ Жир
2025-07-11T23:48:01Z
Новітній суперкар Lamborghini готується до гоночої траси
Топ Жир
2025-07-11T23:03:06Z
Позов попереджає: білі автомобілі Toyota можуть постраждати від сонячного світла
Топ Жир
2025-07-11T22:18:39Z
Honda, можливо, нарешті отримає від Nissan вантажівку, яку їй так бракувало
Топ Жир
2025-07-11T21:48:15Z
Тепер у вас є унікальна можливість придбати цей Bugatti
Топ Жир
2025-07-11T20:48:32Z
Jeep представив новий позашляховик за $76 535 для тих, хто цінує вигідні покупки
Топ Жир
2025-07-11T20:03:31Z
Приготуйтеся до більш виразного та стильного дизайну нового Audi Q3
Топ Жир
2025-07-11T19:18:03Z
YouTube тестує новий інтерфейс плеєра з капсульним дизайном
InternetUA
2025-07-12T01:01:35Z
Археологи знайшли гробницю засновника династії мая
Gazeta UA
2025-07-11T22:42:20Z
Ранкова програма «Ранок у великому місті» тепер виходитиме на власному ютуб-каналі
Детектор М
2025-07-11T20:18:55Z
Що робити, якщо пральна машина "стрибає": зверніть увагу на проблеми
24tv
2025-07-11T20:03:33Z
YouTube обмежить монетизацію контенту, створеного за допомогою ШІ
ZN UA
2025-07-11T19:45:27Z
Бразильська "заклинателька тварин": 5-річна Софія заколисує звірів своїм співом
TSN
2025-07-11T18:48:19Z
Apple оновила список застарілих продуктів
Portaltele
2025-07-11T18:42:39Z
Топовий чип "оживить" ваші гаджети: розробники пішли на несподіваний крок
Фокус
2025-07-11T18:06:25Z
Це місто може стати найскладнішою перешкодою для тесла-роботаксі
Топ Жир
2025-07-11T18:03:14Z
12 років не могли поділити ЛЧ: історія матчів Челсі – ПСЖ перед фіналом КЧС-2025
24tv
2025-07-12T02:21:58Z
Жіноче Євро-2025 з футболу. Італія - у чвертьфіналі
УкраинФорм
2025-07-11T21:42:55Z
Шахтар — Бріньє Гросуплє 5:0 Відео голів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-11T21:40:05Z
"Сподіваюся, все скоро вирішиться": першій ракетці Росії довелося виступити "за мир" на Вімблдоні
ZN UA
2025-07-11T21:36:28Z
Ліверпуль офіційно вивів з обігу номер загиблого Діогу Жоти
24tv
2025-07-11T20:57:36Z
Галатасарай надіслав покращену пропозицію щодо Осімгена у 75 млн євро — Романо
Football.ua
2025-07-11T20:54:57Z
Гамбург узгодив із Лейпцигом підписання Поульсена
Football.ua
2025-07-11T20:36:26Z
Ліверпуль назавжди закріпив №20 за Діогу Жотою
Football.ua
2025-07-11T20:27:06Z
Реванш Усик – Дюбуа: яка ціна та скільки залишилось квитків на мегабій року
24tv
2025-07-11T20:09:36Z