MY.UAНовини
Третє десятиліття при владі чи політичне забуття Ердогана: що чекає на Туреччину після другого туру президентських виборів
Третє десятиліття при владі чи політичне забуття Ердогана: що чекає на Туреччину після другого туру президентських виборів

Третє десятиліття при владі чи політичне забуття Ердогана: що чекає на Туреччину після другого туру президентських виборів

Президентські та парламентські вибори в Туреччині 14 травня минули без особливих сюрпризів. Як і прогнозували соціологи, другий тур президентських виборів 28 травня таки відбудеться, причому вперше в історії Туреччини.

Чинному президенту Реджепу Таїпу Ердогану не вдалося набрати 50% + 1 голос, щоб перемогти одразу в першому турі: Ердоган має 49,51%, його опонент від шести опозиційних партій Кемаль Киличдароглу – 44,88%. Проте розрив між ними все ж трохи більший, ніж прогнозували опитування.

Помилилися соціологи й щодо результатів парламентських виборів. Альянс на чолі з "Партією справедливості та розвитку" Ердогана отримав 321 місце (всього в парламенті Туреччини 600 місць). Це більше, ніж їм давала соціологія, проте недостатньо, щоб, у разі програшу Ердогана в другому турі президентських перегонів, змінити конституцію та повернути Туреччину до парламентської форми правління. Проте, якщо Ердоган виграє президентські вибори, його владі на наступні п’ять років (а загалом вже під час третього десятиліття його правління) нічого не загрожує. Хіба що економічна криза, якщо йому не вдасться зупинити інфляцію, згортання інвестицій та еміграцію молоді.  

Хиткі позиції Ердогана на виборах у Туреччині

За всі 20 років правління ці вибори для Ердогана найтяжчі. Не дивлячись на те, що багато західних аналітиків називають політику чинного президента близькою до автократії, але у першому турі перемогу Ердоган не здобув. Це знімає будь-які спекуляції на тему чи все ще "жива" демократія у Туреччині. Проте два однозначних висновки про ці вибори зробити можна: у суспільстві є великий запит на зміни за одночасної шаленої поляризації.

Разом із цим, за оцінками експертів, саме ці вибори можна назвати й історичними для Туреччини.

По-перше, дійсно, спостерігається шалена поляризація у суспільстві. Є величезний запит на зміни саме через невдоволення економічною політикою Ердогана. Менше – через обраний ним відвертий антизахідний вектор, дружбу з Кремлем і навіть наслідки найкатастрофічнішого від 1939 року землетрусу 6 лютого, жертвами якого стали понад 50 тис. людей, а біля 6 млн залишилися без даху над головою.

По-друге, на цих виборах була історично висока явка: 88,92% у Туреччині та 52,69% за кордоном. При цьому цікаво, що турецькі громадяни, які голосували в Росії, підтримали Кемаля Киличдароглу. В Україні громадяни Туреччини теж віддали перевагу опозиційному кандидату.

По-третє, ще один маргінальний ультранаціоналістичний кандидат Сінан Оган у першому турі президентських виборів набрав 5,17% (близько 3 млн голосів). І саме від того, кого він публічно підтримає у другому турі, Ердогана чи Киличдароглу, залежить дуже багато.

Сінан Оган вже встиг заявити, що буде консультуватися з виборцями. Проте червоними лініями для нього є відправка сирійських біженців назад та боротьба з тероризмом, що перегукується з політикою Ердогана. Хоча сам Оган критично ставиться як до чинного президента, так і до Киличдароглу. Водночас він каже, що підпише альянс із тим, хто чітко зафіксує виконання його червоних ліній. Проте не менший внесок у можливу перемогу Ердогана у другому турі зробить і перемога альянсу партій на чолі з політсилою чинного президента на парламентських виборах, яка вже у нього в кишені.

Ще до оголошення Вищою виборчою комісією Туреччини результатів підрахунку 100% бюлетенів, Ердоган висловлював сподівання все ж на перемогу вже у першому турі. І треба сказати, що державні агенції у неділю ввечері, 14 травня, та в ніч проти 15 травня навмисно давали дані з дільниць, де Ердоган випереджав Киличдароглу зі значним відривом. Опозиція відповідала, що влада робить це навмисно, висловлюючи впевненість у перемозі у другому турі.

У звіті Ради Європи міжнародні спостерігачі констатують, що в цілому вибори в Туреччині 14 травня були конкурентними, але відбувалися за невиправданих переваг для представників чинної влади, та під тиском на опонентів влади. "Ключові політичні й громадські діячі залишаються за ґратами навіть після рішень ЄСПЛ, свобода ЗМІ серйозно обмежена, атмосфера сприяє самоцензурі. Туреччині належить пройти ще довгий шлях до умов для чесної виборчої кампанії", - зазначив керівник делегації ПАРЄ Франк Швабе.

Другий тур: дружба з Росією та подальша доля зернової угоди

У великій статті "Дешева цибуля проти палацу на тисячу кімнат: вибори в Туреччині - кінець епохи чи третє десятиліття правління Ердогана" напередодні дня виборів у Туреччині 14 травня ТСН.ua вже писав, що свою кампанію Ердоган побудував здебільшого на популізмі (підвищенні зарплат і пенсій, а також пропонуючи безкоштовний газ для населення), досягненнях вітчизняної оборонки та великих інфраструктурних проєктах.

Киличдароглу на противагу грав на незадоволеннях економічною катастрофою, в яку скотилася Туреччина (а це знецінення ліри до 90%, вихід інвесторів, падіння прямих інвестицій та зниження рівня життя внаслідок надмірної концентрації влади в руках Ердогана), записуючи прості для народу відеоролики. Одним із "вірусних" стало відео, де Киличдароглу з цибулею в руках пояснює, хто винен у шаленому зростанні цін на базові продукти харчування, що відгукнулося серед громадян Туреччини. Але не надто сильно з огляду на більший ніж прогнозували соціологи розрив між Ердоганом та Киличдароглу в першому турі.

За результатами другого туру президентських виборів спостерігатиме без перебільшення пів світу. У четвер, 11 травня, Кемаль Киличдароглу публічно звинуватив Росію у втручанні у вибори, написавши у Twitter "тримайте свої руки подалі", хоча до цього дуже обережно висловлювався щодо Москви та війни проти України. Ердоган назвав такі заяви ганебними, натякнувши натомість на втручання західних країн у вибори.

У разі перемоги Кемаль Киличдароглу обіцяє повернути до Туреччини демократію та показати, що вона таки є країною-членом НАТО. В Альянсі Туреччина має другу за чисельністю армію після США. Проте за останні роки, надто після спроби держперевороту у 2016 році, сварки зі США після купівлі російських систем ПРО С-400 та замороженої для Туреччини програми F-35, політика Ердогана стала на антизахідні рейки. Дійшло навіть до того, що війну Росії проти України турецькі офіційні особи називали "війною між США та Китаєм" та "новою Холодною війною, а Росія просто хоче зайняти гідне місце в світі".

Не секрет, що Туреччина багато заробляє на війні Росії проти України, водночас надаючи нам збройну допомогу, виробляючи нові безпілотники-винищувачі Bayraktar Kızılelma з українським двигуном та побудувавши для України перший корвет "Гетьман Іван Мазепа".

По-перше, навіть після початку повномасштабного вторгнення, Туреччина так і не приєдналася до антиросійських санкцій. Ба більше, допомагає Москві їх обходити й отримувати західні комплектуючі для виробництва тих же ракет, якими Росія потім вбиває українців.

По-друге, Туреччина у великій енергетичній залежності від Росії. Це і збудована перша в Туреччині АЕС "Аккую", яка забезпечуватиме до 10% всіх потреб країни в електроенергії, проте перебуває під повним контролем "Росатому"; і перенесення $600 млн оплати за поставлений російський газ на 2024 рік; і обіцяний Ердоганом безкоштовний газ для населення в разі його перемоги (легко здогадатися, хто саме в Росії забезпечуватиме виконання цього популізму).

По-третє, незрозумілою для України є подальша доля зернової угоди. Кілька раундів переговорів із Росією за участі Туреччини та ООН не принесли жодних результатів. За словами посла з особливих доручень МЗС Ольги Трофімцевої, Київ не виключає припинення дії зернової угоди після 18 травня, коли збігає термін її дії. Москва наполягає на виконанні якихось своїх міфічних умов, серед яких є одне цілком цинічне – відновлення роботи аміакопроводу Тольятті-Одеса – завуальована спроба заморозити війну на сьогоднішній лінії фронту.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як часто насправді потрібно чистити екран смартфона
24tv
2026-01-20T14:30:38Z
Чоловік помер після тривалого використання термочашки: що сталося
TSN
2026-01-22T05:36:09Z
Грошова допомога на перевірку здоров'я для пенсіонерів в Київській області: яким чином можна її отримати
Политека
2026-01-22T05:00:58Z
У Вінниці виявили випадок лихоманки Чикунгунья
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T04:39:48Z
Секрет «сильних» паростків: простий метод допоможе отримати сходи раніше
GlavRed
2026-01-21T22:54:50Z
СЗЧ та інвалідність: чи можна пройти медичну комісію, перебуваючи в розшуку
Хвиля
2026-01-21T21:21:27Z
Скільки яєць безпечно їсти на день для здоров’я серця — медики визначили остаточно
TSN
2026-01-21T19:51:59Z
Грошова допомога на перевірку здоров'я для пенсіонерів в Полтавській області: які кроки варто здійснити
Политека
2026-01-21T18:30:41Z
Природні токсини, що вбивають: які отрути вважають найсильнішими у світі
TSN
2026-01-21T16:51:59Z
Тижні без тепла та 20 годин без світла: мешканцям Києва озвучили жорсткий сценарій
Хвиля
2026-01-22T06:36:48Z
Росіяни минулої доби вбили двох жителів Донеччини
УкраинФорм
2026-01-22T06:36:45Z
Арктичне вторгнення: чому Україну накрили морози, а південь Європи — зливи
TSN
2026-01-22T06:36:01Z
Безкоштовне житло для ВПО в Київській області: як знайти дах над головою
Политека
2026-01-22T06:30:55Z
Запоріжжя: оновлені графіки стабілізаційних відключень світла на 22 січня
Известия Киев
2026-01-22T06:30:45Z
Карта бойових дій в Україні станом на 22 січня 2026 року
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:30:34Z
На Херсонщині за добу через російські удари одна людина загинула, ще шестеро поранені
УкраинФорм
2026-01-22T06:21:17Z
Темрява, холод та корисні ідіоти: як Росія отримує в мережах цінну інформацію про підсумки обстрілів України
Фокус
2026-01-22T06:15:45Z
Арктичний холод відступить, але ненадовго: синоптик попередив про нову хвилю аномальних морозів
Хвиля
2026-01-22T06:12:20Z
Графіки не діють: в Україні знову запроваджують аварійні відключення світла
TSN
2026-01-22T06:36:25Z
У Південній Кореї набув чинності перший у світі закон про безпечний ШІ
УкраинФорм
2026-01-22T06:36:05Z
Ціни на нафту зросли після відмови Трампа вводити мита через питання Гренландії
УкраинФорм
2026-01-22T06:30:22Z
«Укрзалізниця» оновила графік: як курсуватимуть поїзди
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:00:35Z
Подорожчання продуктів у Запоріжжі: на що рекордно виросли ціни у січні 2026
Политека
2026-01-22T06:00:21Z
Інфляція у РФ б'є по товарах першої потреби - розвідка
УкраинФорм
2026-01-22T04:54:50Z
Забиратимуть 20% щомісяця: кого зі стареньких змусять повернути пенсію державі
Знай
2026-01-22T04:36:27Z
Подорожчання продуктів у Одеській області: на які товари ціни помітно зросли
Политека
2026-01-22T04:30:37Z
Робота за кордоном та пенсія в Україні: юрист пояснив, як не втратити роки стажу
Хвиля
2026-01-22T04:06:41Z
«Він був мозком «Укренерго». Колеги розповіли про роль загиблого Олексія Брехта
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:12:13Z
Київські музеї: Після ночей з обстрілами до нас приходить більше людей, ніж в спокійніший час
Комсомольская правда
2026-01-22T05:06:04Z
Не у Чернівцях: де народився Володимир Івасюк – автор легендарної "Червоної рути"
24tv
2026-01-22T03:39:51Z
4 нові фільми, які подивитесь на одному подиху
24tv
2026-01-21T22:51:14Z
Від фірмового хвоста Гранде до епатажу Бібера: як виглядали голлівудські зірки 10 років тому
24tv
2026-01-21T22:03:47Z
Якщо не знаєте, що подивитися: 10 фільмів на Netflix, які варто побачити
24tv
2026-01-21T21:57:39Z
Зіпсоване весілля та гучні звинувачення: усі деталі сімейної драми Бекхемів
24tv
2026-01-21T21:00:41Z
Що подивитись після роботи: 3 мінісеріали для затишного вечора
24tv
2026-01-21T20:51:37Z
Вбивство за сценарієм аніме? Верховний суд переглядає вирок "ворогові Ічіго Куросакі" через "Bleach"
Знай
2026-01-21T20:51:23Z
Миру та перемоги: привітання з Днем Соборності України 2026 у листівках, прозі й віршах
24tv
2026-01-22T06:33:48Z
Мобілізація по-новому, антидроновий купол і Mission Control: яку "революцію" Федоров готує на полі бою
TSN
2026-01-22T06:06:53Z
23 січня — яке церковне свято, що може притягнути негаразди і прикрості цього дня
TSN
2026-01-22T06:06:14Z
Голодомор, про який ми знаємо найменше. Керівник архіву СБУ назвав кількість жертв трагедії 1946-47 років
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:03:28Z
Кому перейде спадок, якщо спадкоємців не лишилось
24tv
2026-01-22T05:54:01Z
Міграційні процеси всередині України. Головний демограф пояснила головні тенденції
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T05:48:45Z
В Україні відзначають День Соборності
УкраинФорм
2026-01-22T05:42:13Z
В Україні затвердили виплати для вагітних на 2026 рік: хто отримає до 7000 гривень
Хвиля
2026-01-22T05:21:36Z
Пенсія зникла: ось що терміново потрібно перевірити
Знай
2026-01-22T05:06:26Z
Яким може бути новий блок, що візьме на себе безпеку у Європі
Европейская правда
2026-01-22T06:36:48Z
Без дипломатичних масок: як Україна стала головною інвестицією у самозбереження ЄС
Лига
2026-01-22T06:36:33Z
Шукає шляхи виходу: Путін не хоче закінчити як Микола II, — Келлог
Фокус
2026-01-22T06:36:08Z
Зеленський їде у Давос на зустріч з Трампом: що відомо? – трансляція
5 UA
2026-01-22T06:33:10Z
Якщо Україна переживе зиму, перевага буде на її боці, — експосланець Трампа Келлог
Фокус
2026-01-22T06:30:52Z
Іран міг застосувати прототип російської системи "Калінка" для блокування роботи Starlink під час протестів, — ЗМІ
InternetUA
2026-01-22T06:30:46Z
Війна за Гренландію відміняється. Як повернути Трампа обличчям до України
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:24:16Z
Трамп сьогодні планує провести в Давосі церемонію підписання документів про створення Ради миру
УкраинФорм
2026-01-22T06:21:23Z
Путін хоче внести мільярд доларів із заморожених активів РФ до "Ради миру", але є нюанс
TSN
2026-01-22T06:18:43Z
Ідеальна морква по-корейськи: рецепт пікантного салату за 5 хвилин
GlavRed
2026-01-22T04:00:21Z
Гороскоп на завтра 23 січня: Скорпіонам - велика удача, Тельцям - суперечка
GlavRed
2026-01-22T04:00:07Z
Полив водою з-під крана небезпечний: які кімнатні рослини можуть загинути
GlavRed
2026-01-22T01:42:22Z
Раптовий поворот долі: яким знакам зодіаку відкриється шлях до багатства
GlavRed
2026-01-22T01:06:24Z
Забудьте про популярні локації: ці 5 європейських міст варто побачити у 2026 році
24tv
2026-01-21T22:03:07Z
Лише найуважніші знайдуть зайвий елемент на малюнку: складна візуальна головоломка
TSN
2026-01-21T21:51:22Z
Як "розбудити" різдвяний кактус після свят і змусити його знову зацвісти
24tv
2026-01-21T21:42:02Z
Як не мерзнути навіть у сильні морози: 5 лайфхаків від мешканців холодної Канади
24tv
2026-01-21T21:39:22Z
Ви все життя варили сосиски неправильно: прості підказки, які потрібно знати всім
24tv
2026-01-21T21:18:22Z
В Україні затримали 2 агентів ФСБ, які вчиняли підпали у північних областях
InternetUA
2026-01-22T06:30:34Z
«Націоналізували» майже 200 автомобілів: на Херсонщині оголосили підозру групі колаборантів
УкраинФорм
2026-01-22T05:15:29Z
Кілер використовував сайт для знайомств: агент ФСБ намагався вбити українського військового на «побаченні‎»
InternetUA
2026-01-22T05:12:21Z
БПЛА атакували морський порт у Краснодарському краю: горять термінали, є загиблі
Фокус
2026-01-22T05:06:25Z
У Києві затримали чоловіка, який на замовлення РФ підпалив автівку військового
УкраинФорм
2026-01-22T01:39:27Z
6-річна дівчинка єдина вижила з родини, що їхала у Мадрид на "Короля Лева": її знайшли на коліях
24tv
2026-01-22T00:42:03Z
Посадовців Кіровоградської ОДА підозрюють у розтраті при реконструкції лікарні
УкраинФорм
2026-01-22T00:24:05Z
Росіяни атакували дронами Запоріжжя - є руйнування, поранена людина
УкраинФорм
2026-01-21T23:51:06Z
На Львівщині викрили аферистів, які вкрали в людей майже мільйон
InternetUA
2026-01-21T22:18:03Z
Зарядка в розетці без телефону: чи це безпечно
InternetUA
2026-01-22T06:33:04Z
Підліток заробив $570 тисяч на лазівці в поверненні товарів
TSN
2026-01-22T06:06:41Z
5 гаджетів, які допоможуть не змерзнути вдома без опалення
InternetUA
2026-01-22T06:03:20Z
Siri стане повноцінним AI-чатботом у системах Apple
24tv
2026-01-22T06:00:05Z
Потужна магнітна буря триває: з якою силою штормитиме 22 січня
TSN
2026-01-22T05:36:34Z
Спробуй пережити цю катку: геймер створив установку, що дарує небачене 5D занурення в шутер
InternetUA
2026-01-22T05:06:36Z
Важлива зміна у "Дії": як тепер передавати документи та відкривати рахунки в банках
Хвиля
2026-01-22T04:57:39Z
Їх захочеться поширити: 10 найкращих цитат про Україну для соцмереж
24tv
2026-01-22T04:06:47Z
CEO Microsoft пояснив, як уникнути формування бульбашки навколо ШІ
InternetUA
2026-01-22T04:03:46Z
Атлетіко не полишає спроб підписати півзахисника Аталанти
Football.ua
2026-01-22T06:33:37Z
Збірна України матчем з Вірменією розпочинає виступ на Євро-2026 з футзалу
УкраинФорм
2026-01-22T06:12:40Z
Україна – Вірменія: чи зможуть "синьо-жовті" успішно стартувати на Євро-2026 з футзалу
24tv
2026-01-22T06:03:07Z
Кубок світу з біатлону. VI етап у Чехії відкриває чоловіча індивідуальна гонка
УкраинФорм
2026-01-22T05:15:30Z
«Усі радіють, крім нас». Російський хокеїст поскаржився на відсторонення РФ від Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T05:07:42Z
Він на першому місці, – Усик назвав найважчого суперника
24tv
2026-01-22T05:06:38Z
Затверджено наставників молодіжних збірних України з баскетболу
УкраинФорм
2026-01-22T02:06:22Z
"Ефектно зупинив гіганта": Усика визнали автором найкращого нокауту у 2025 році
Фокус
2026-01-22T02:00:42Z
Ліга чемпіонів УЄФА. "Ліверпуль" розгромив "Марсель", перемоги "Ювентуса", "Барселони"
УкраинФорм
2026-01-21T23:15:54Z
Тойота розробила сидіння для вантажівки з функцією поглинання ударів, проте його налаштування потребує ручного втручання
Топ Жир
2026-01-22T02:36:56Z
Автовиробники, здається, відмовляються від реклами на Суперкубку LX
Топ Жир
2026-01-22T01:45:58Z
Власники Corvette Z06 вже відплатили, тепер покупці отримують вигідні пропозиції
Топ Жир
2026-01-22T01:12:10Z
BMW розширило свій електромобіль SUV, проте не варто чекати його швидкого надходження
Топ Жир
2026-01-21T23:12:54Z
Цей електромобіль від Xiaomi під маркою Stratos готується до виходу на європейський ринок
Топ Жир
2026-01-21T22:12:11Z
BMW придбала Alpina та вперше показала, що готує
Топ Жир
2026-01-21T21:42:18Z
Електромобіль Chevrolet надто тихий, тому GM знову оголошує його відкликання
Топ Жир
2026-01-21T20:57:38Z
Acura призупиняє виробництво RDX на два роки, і дилери вже передбачають наслідки
Топ Жир
2026-01-21T20:12:08Z
Як з’явився перший у світі автомобіль із газотурбінним двигуном
AutoCentre
2026-01-21T20:06:20Z